تازه‌های FATF، از هر دری سخنی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تازه‌های FATF، از هر دری سخنی

محسن رضایی: ما FATF را رد نکرده‌ایم

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
محسن رضایی: ما FATF را رد نکرده‌ایم
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: منتقدان گفته‌اند هیأت عالی نظارت، قوانین مجلس را رد کرده است، درحالی که رد قوانین مطرح نیست، بلکه اصلاح و انطباق آنها با سیاست‌های کلی مورد نظر است.

انتخاب: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: منتقدان گفته‌اند هیأت عالی نظارت، قوانین مجلس را رد کرده است، درحالی که رد قوانین مطرح نیست، بلکه اصلاح و انطباق آنها با سیاست‌های کلی مورد نظر است.

محسن رضایی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: اخیرا عده‌ای با لحن مناسب و نامناسب از هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد کرده و ایراد گرفته‌اند.

این هیأت که از یک سال پیش دراجرای اصل صدوده قانون اساسی فعال شده است، جمعی پانزده نفره از اعضای مجمعند که بر اجرای سیاست‌های کلی نظام نظارت دارند. این هیأت مطابق قانون اساسی می‌تواند قوانین و مقررات مغایر با سیاست‌های کلی را برای اصلاح به مجلس و دولت برگرداند و از آنها بخواهد که آن را اصلاح کنند.

منتقدان گفته‌اند هیأت عالی نظارت، قوانین مجلس را رد کرده است، درحالی که رد قوانین مطرح نیست، بلکه اصلاح و انطباق آنها با سیاست‌های کلی مورد نظر است.

خواندن خبر در سایت منبع

FATF هیچ ربطی به برجام ندارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
FATF هیچ ربطی به برجام ندارد
معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: عده‌ای در مجامع مختلف می‌گویند که FATF موضوعی از برجام است،‌ اما باید بگویم که این لایحه هیچ ربطی به برجام ندارد.

حسینعلی امیری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهارکرد: لوایح متعددی  در مجلس داریم که یکی از مهمترین آن‌ها لایحه‌ چهارم از لوایح چهارگانه درباره مقررات مالی کشور است.

وی ادامه داد: به تعبیری که می‌شود از این لایحه به عنوان لایحه FATF نام برده می‌شود. این لایحه با نظر نمایندگان محترم مجلس دو ماه مسکوت ماند که ان شاءالله در جلسات پاییز به نتیجه خواهد رسید و در دستور مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.

امیری خاطرنشان کرد: در برخی از محافل این لایحه را به برجام ارتباط می‌دهند، در حالی که هیچ ربطی به برجام ندارد و برای استاندارد سازی  و سر و سامان دادن به نظام بانکی،‌ ارتباط بانک‌های جمهوری اسلامی ایران با بانک‌های دیگر دنیا و موسسات مالی دنیا به این لوایح بویژه لایحه‌ای که به آن اشاره کردم، نیاز است.

وی تصریح کرد: با توجه به ضرورت و نیازی که کشور به این لایحه دارد ان‌شاءالله در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار می‌گیرد. قطعا چنین قانون و مقرراتی که سه مورد آن‌ها از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشته است، یک موردش نهایی شده و دو مورد دیگر آن میان مجلس شورای اسلامی،‌ شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در رفت و آمد است و مورد چهارم منتظر رای نمایندگان محترم مردم برای کشور لازم است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: تهیه و تدوین این لوایح به عنوان یکی از ضرورت‌های کشور برای ساماندهی امور مالی و بانکی در مجامع مالی بین‌المللی و بانک‌های بین‌المللی و موسسات مالی دنیا است.

وی در پایان گفت: زمانیکه این قانون در مجلس شورای اسلامی تصویب شود و به تایید شورای محترم نگهبان برسد، فرآیند الحاق به کنوانسیون‌های جهانی شروع خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

آیت‌الله مکارم شیرازی: FATF نقاط مبهمی دارد که باید شفاف شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آیت‌الله مکارم شیرازی: FATF نقاط مبهمی دارد که باید شفاف شود
مرجع تقلید شیعیان گفت: نقاط مبهمی در FATF وجود دارد که شفاف نیست و باید دقیق بررسی شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به‌نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در دفتر معظم‌له در قم برگزار شد، اظهار داشت: حرف اول در هر کشوری مسئله امنیت است، اگر امنیت نباشد اقتصاد، فرهنگ و امور اخلاقی نیز مختل می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان گفت: تضمین امنیت در گرو پایبندی مردم به اعتقادات مذهبی است، شما اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس بر کارهای فرهنگی نیز متمرکز باشید و امنیت را به‌صورت مسائل معنوی نیز دنبال کنید زیرا تأثیر این روش دائمی خواهد بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: در شرایط فعلی کاری کنید که در داخل همه انسجام داشته باشند، در روابط با خارج نیز منسجم باشد زیرا این مسیر منجر به امنیت می‌شود.

وی با بیان اینکه آسیب‌های امنیت را باید بشناسیم، افزودند: همه آسیب‌ها خارجی نیستند و برخی ریشه در داخل دارند، یکی از آسیب‌هایی که هنوز حل‌نشده و به‌آسانی نیز حل نخواهد شد، فضای مجازی امنیت را شکننده می‌کند. باید از دبستان، دبیرستان و دانشگاه برنامه‌ریزی کنیم تا مردم آگاه شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اهمیت توجه دقیق به موضوع FATF ابراز کرد: در اینکه باید منابع تأمین مالی تروریسم را کور کنیم شکی نیست، اما اینکه چه کسی تروریسم است و کدام نهاد مصادیق تروریسم را تشخیص می‌دهند، ابهام وجود دارد، آن‌ها سپاه، حشدالشعبی و حزب‌الله را تروریسم می‌دانند، ولی معلوم نیست که داعش، جبهه‌النصره و القاعده را نیز تروریسم بدانند. دومین نقطه مبهم در FATF نظارت بر اطلاعات بانکی است، اینکه چه کسی نظارت می‌کند و بر چه اطلاعاتی نظارت می‌شود. ما خودمان که نظارت می‌کنیم تا تخلفی صورت نگیرد، این موضوعات مبهم بوده و شفاف نیست که با بررسی دقیق باید ابهامات برطرف شود.

خواندن خبر در سایت منبع

سبحانی‌فر: اجازه ندهیم خواب کشورهایی که منتظر رد FATF هستند، تعبیر شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
سبحانی‌فر: اجازه ندهیم خواب کشورهایی که منتظر رد FATF هستند، تعبیر شود
نماینده مردم سبزوار در مجلس تاکید کرد: اگر مقام معظم رهبری هر گونه احساسی نسبت به مضرت‌ها و زیان‌های FATF داشتند قطعا به صراحت اعلام کرده و اجازه نمی‌دانند مصالح و منافع ملی خدشه‌دار شود بنابراین بر مجلس و دولت است تا در سایه اختیاری که از معظم‌له گرفتند، منافع کشور را به حداکثر برسانند.

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به صحبتهای فلاحت‌پیشه مبنی بر اینکه رهبری اختیار تصمیم‌گیری درباره FATF را به مجلس و دولت دادند، اظهار داشت: باید با تصمیم‌های کارشناسی و مصلحت‌اندیشی به موقع و مناسب، اجازه ندهیم خواب کشورهایی که منتظر رد FATF در ایران هستند، تعبیر شود، باید به اقتضاء شرایط کشور به نحوی درباره FATF تصمیم‌گیری کنیم که منافع ملی‌مان بیش از تحریم‌های جدید آمریکا حفظ شود.

این عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: در این شرایط اقتصادی نباید خودمان، خودمان را تحریم کنیم و شورای عالی  هماهنگی اقتصادی سران قوا به خوبی می‌تواند درباره پیوستن به  FATF و سایر کنوانسیون‌های بین‌المللی تصمیم‌گیری و مصلحت‌اندیشی کند.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه تاکید کرد: تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان و محدودیت‌های جدید به وجود آمده ایجاب می‌کند دیپلماسی اقتصادی بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد. با اهمیت دادن به توسعه دیپلماسی خارجی می‌توانیم برای خودمان شرکای خوبی را در منطقه و جهان داشته باشیم تا از این طریق اثر تحریم‌های آمریکا به حداقل ممکن برسد. موضوع FATF و حواشی به وجود آمده باید به گونه‌ای در دولت و مجلس مدیریت شود که ضرر و زیان آن برای منافع ملی به حداقل برسد. باید با هوشیاری هر ابزاری را که موجب فشار مضاعف بر کشورمان می‌شود با تصمیم‌گیری اصولی و مصلحت‌اندیشانه از دست دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی گرفته شود.

سبحانی‌فر یادآور شد: با سپرده شدن مسؤولیت تصمیم‌گیری درباره FATF توسط مقام معظم رهبری به مجلس و دولت، هرگونه تصمیم‌گیری درباره این پیمان بین‌المللی باید با دقت و رعایت همه جوانب کار انجام شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس متذکر شد: مقام معظم رهبری هر گونه احساسی نسبت به مضرتها و زیانهای FATF احساس می‌کردند قطعا به صراحت نظرشان را اعلام و اجازه نمی‌دانند مصالح و منافع ملی ایرانیان خدشه‌دار شود بنابراین بر مجلس و دولت است تا در سایه اختیاری که از معظم‌له گرفته‌اند، منافع کشور را به حداکثر برسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

پیوستن به FATF خدمت به دشمنان است/ رهبری اختیارات بسیاری به قوا در جنگ اقتصادی داده‌اند

فارسخبرگزاری فارس
پیوستن به FATF خدمت به دشمنان است/ رهبری اختیارات بسیاری به قوا در جنگ اقتصادی داده‌اند
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی عضو ناظر و بازرس FATF هستند، این یک جوک سیاسی است، عربستان و آل سعود خودشان پدرجد تروریست‌ها هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در همایش آگاه سازی حفاظتی کارکنان این سازمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا گفت: با توجه به اینکه همه خانواده‌ها از فضای مجازی استفاده می کنند ضروری است که مقدماتی را در خصوص حفظ اطلاعات و نحوه استفاده از فضای مجازی همه ما بدانیم.

وی در ادامه به شرایط فعلی کشور اشاره کرد و گفت: امروز مقام معظم رهبری خودشان وارد میدان شده‌ و پرچم مبارزه با دشمن را در دست گرفته اند پس ما هم به عنوان بخشی از حافظان انقلاب اسلامی باید شرایط فعلی را خوب درک کنیم و وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.

جلالی گفت: ما در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم ،انقلاب اسلامی به بلوغ و امنیت کامل رسیده است و در استحکام و پایداری کامل به سر می‌برد فلذا طبیعی است که در این شرایط دشمنان ما برنامه ریزی کرده اند تا برخورد جدی را با نظام اسلامی داشته باشند. بنابراین ما وارد یک جنگ و رویارویی جدی با دشمنان شده ایم پس باید شرایط فعلی و دلایل این رویارویی و البته نحوه ان را به خوبی بشناسیم.

وی افزود: نظام اسلامی پیشرفت های بسیار خوبی داشته و توانسته تا حدودی اهداف والای انقلاب را محقق کند البته در برخی حوزه‌ها کمبودهایی وجود دارد که می‌توان با تلاش آنها را برطرف کرد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور ادامه داد: نظام اسلامی ایران توانست تهدیدی به نام داعش را به یک فرصت تبدیل کند و همه تهدیدات را با شکل دهی محور مقاومت شکست بدهد، این ها همه پیروزی‌های ارزشمندی است که به واسطه استراتژی درست جمهوری اسلامی به دست آمده است.

جلالی با اشاره به مأموریت های مستشاری نیروهای مسلح کشور ما در سوریه و عراق گفت: ما هیچگاه نیرو و ارتش به کشوری اعزام نکردیم، اما با آموزش و انتقال تجارب و فرهنگ انقلاب اسلامی مردم آن کشورها را آماده مقابله با تروریست‌ها کردیم و امروز خوشبختانه بدنه اصلی نیروهای مدافع در سوریه و عراق را مردم عادی این کشورها تشکیل می‌دهند.

* ایران استراتژی استکبار برای تجزیه کشورهای منطقه را با شکست مواجه کرد

وی افزود: در سوریه و عراق همه استکبار جهانی از آمریکا و رژیم صهیونیستی گرفته تا عربستان سعودی ، مصر و دیگر کشورها جمع شدند تا این کشورها را تجزیه کنند و می خواستند این استراتژی را در کل منطقه گسترش دهند، اما جمهوری اسلامی با حمایت از ملت های منطقه این استراتژی دشمنان را با شکست مواجه کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز ۱۴ خرداد و در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی گفت: مقام معظم رهبری در سخنان خودشان استراتژی جدید دشمنان علیه ملت ما را مطرح کردند و وظیفه ما نیز این است که مردم را با استراتژی دشمن آشنا کنیم.

*اعتراف وزیر دفاع اسبق آمریکا به برگزاری واقعی ترین انتخابات جهان در ایران

وی با اشاره به سخنان وزیر اسبق دفاع آمریکا در خصوص انتخابات ایران گفت: به اعتراف وزیر اسبق دفاع آمریکا واقعی‌ترین انتخابات در ایران برگزار می شود.

وی ادامه داد: به فرموده مقام معظم رهبری نظام ما مفهوم واقعی مردم سالاری دینی است. مردم ما صاحبان اصلی انقلاب اسلامی هستند پس باید آنها را با تهدیدات حوزه سایبری آشنا کنیم تا بدانند در چه زمینی و با چه استراتژی دشمن رو به رو هستند اگر اینها را بدانند محکم تر در برابر دشمن می ایستند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن علیه ایران اسلامی گفت: ما امروز شاهد یک جنگ همه جانبه ، ترکیبی و به نوعی هیبریدی دشمن هستیم. دشمن در این جنگ جدید از همه فناوری ها و استراتژی ها استفاده می کند ، شاهد یک عملیات روانی و یک جنگ رسانه‌ای تمام عیار هستیم که در این استراتژی از رسانه های جمعی و فضای سایبر استفاده می شود، دشمنان با این استراتژی به دنبال شکل دهی افکار مردم هستند.

* جنگ اقتصادی دشمن علیه ایران بی سابقه است

وی افزود: اگر تاریخ جنگ های اقتصادی جهان را نگاه کنیم میبینیم که جنگ اقتصادی علیه ایران بی سابقه است و نمونه دیگری نمی توان همانند آن پیدا کرد. این کمبودهایی هم که در جامعه احساس می شود بخشی از جنگ اقتصادی دشمن است. البته کاستی ها و کوتاهی هایی وجود دارد و کوتاهی های ما هم در این کاستی ها تاثیر دارد اما بخش اعظمی از کمبود ها به دلیل جنگ اقتصادی و روانی دشمن است.

* دشمنان با فشار بر مردم می خواهند نارضایتی و آشوب به وجود آورند

جلالی ادامه داد: دشمنان می‌خواهند با ایجاد احساس کمبود در جامعه شرایط اعتراض، آشوب و ناامنی را به وجود آورند و برای این کار از بستر شبکه‌های اجتماعی و سایبری استفاده می‌کنند. ما در گذشته هم درگیر جنگ با دشمنان بوده ایم اما شکل این جنگ ها با هم بسیار متفاوت است. در جنگ نظامی دشمن و حامیان آن به خوبی مشخص هستند و در یک جنگ فیزیکی هستیم اما جنگ اقتصادی و جنگ سایبری بسیار متفاوت و دشمن به خوبی قابل مشاهده نیست.

وی در ادامه با اشاره به حضور گسترده و همه جانبه مردم در دفاع مقدس گفت: در جنگ تحمیلی همه مردم ما از پیر و جوان همه و همه در برابر دشمن ایستاده بودند و از کشور دفاع می کردند و یک اجماع همه جانبه در مقابل دشمن وجود داشت و به نوعی تکلیف همه مشخص بود در جنگ نظامی خصومت دشمن در قالب ویرانی و تلفات مشاهده می شد اما در جنگ اقتصادی به این شکل نیست.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور مدیریت اقتصادی و اجتماعی در زمان جنگ تحمیلی را با وجود همه تحریم ها مناسب دانست و گفت: ما در آن دوران با وجود تحریم ها توانستیم کشور را اداره کنیم و از جنگ سربلند بیرون بیاییم.

جلالی در ادامه سخنانش به مولفه های جنگ اقتصادی دشمن علیه کشورمان اشاره کرد و گفت در جنگ اقتصادی ابزار بسیار متفاوت از جنگ نظامی است، در این جنگ از تحریم و فشار اقتصادی استفاده می شود و ابزار این جنگ آنچنان پیشرفته و پیچیده است که به سختی می توان آن را تشخیص داد.

*دلار ابزار دشمن در جنگ اقتصادی است

وی دلار را سلاح دشمن در جنگ اقتصادی دانست و گفت: مردم ما باید بدانند که دلار برنده ترین سلاح دشمن در جنگ اقتصادی علیه کشور ماست و فکر نکنند که دلار کالا و یا اوراق بهادار است.

* پیوستن به FATF ایفای نقش در استراتژی دشمنان است

جلالی نظام بانکی را هدف اصلی دشمنان در جنگ اقتصادی دانسته و گفت: مسئولان باید بدانند که FATF خدمت به دشمنان است. برخی می گویند FATF سیستم کنترل آتش دشمن برای شناخت اهداف و هدف قرار دادن آنهاست اما متاسفانه برخی می گویند راه تعامل با دیگر کشورهاست برای اینکه ما بفهمیم آیا این قرارداد بین المللی ابزاری برای دشمنان است و یا راه تعامل با دیگر کشورها باید به چند موضوع توجه کرد.

* عضویت رژیم صهیونیستی و عربستان در FATF و نظارت بر سیستم بانکی دیگر کشورها شبیه جک سیاسی است

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی عضو ناظر و بازرس FATF هستند ، این یک جوک سیاسی است ، عربستان و آل سعود خودشان پدرجد تروریست‌ها هستند اما در قالب FATF مسئول برسی نظام بانکی دیگر کشورها در کمک به تروریسم هستند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گرانی، بیکاری و کمبودها را نتیجه جنگ اقتصادی دشمنان دانست و تصریح کرد: در جنگ اقتصادی در کنار عوامل خارجی کاستی های خودی هم تاثیر دارد، همانگونه که در جنگ نظامی اشتباه وجود داشت در جنگ اقتصادی هم اشتباهات داخلی وجود دارد.

*دشمن از شبکه های اجتماعی بعنوان دیده بان در جنگ اقتصادی استفاده می‌کند

وی مردم را مهمترین عامل و هدف اصلی جنگ اقتصادی دشمنان دانست و افزود: شبکه های اجتماعی اثر جنگ اقتصادی بر مردم را برای دشمنان شفاف می کنند اگر بخواهیم بهتر بگوییم شبکه های اجتماعی دیده بان دشمن در جنگ اقتصادی هستند و برای دشمنان مشخص می کنند که این جنگ اقتصادی نتیجه داشته است یا خیر.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: دشمنان در جنگ اقتصادی می‌خواهند فشار بر مردم را به دولت انتقال دهند و اگر این فشار به خوبی انتقال پیدا نکند به این معناست که آنها در این جنگ موفق نبوده اند. بنابر این مردم مهمترین نقش را در جنگ اقتصادی دارند، آنها هدف جنگ اقتصادی، ابزارجنگ اقتصادی و پلی برای انتقال فشار به حکومت ها هستند.

* هجمه مردم به فروشگاه ها برای خرید کالا، بازی در استراتژی دشمن است

وی ادامه داد: چنانچه مردم به فروشگاه ها برای خرید کالا هجوم ببرندد، بازی در استراتژی دشمن است. دشمنان با جنگ روانی و انتشار اخبار غلط تلاش می کنند تا به مردم القا کنند در کشور کمبودهایی وجود دارد. در جنگ اقتصادی استراتژی دشمن پنهان است مثلا سران آمریکا در سخنرانی‌های خودشان می‌گویند دوست مردم ایران هستند اما تاثیر تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آنها بر مردم است یا اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یک اقدام مضحک می‌گوید من می‌خواهم به مردم ایران برای تامین آب کمک کنم اما در واقع بیشترین برنامه را برای آسیب رساندن به منابع آب ایران را همین رژیم داشته است.

جلالی افرادی را که مردم را ترغیب به خرید سکه و ارز می‌کنند سربازان دشمن در جنگ اقتصادی دانست و افزود: عملیات روانی و شبکه های اجتماعی در اختیار دشمن اصلی ترین نقش را در شرایط جنگ اقتصادی دارند، ما باید در جنگ اقتصادی استراتژی و نقشه داشته باشیم.

وی در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه اشاره کرد و گفت: رهبری در این دیدار فرمودند من همراهی و پشتیبانی خدا را احساس می کنم و یقین دارم که خدا با ماست و دارد ما را هدایت می کند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور جنگ اقتصادی را دارای سه ضلع دشمن، حکومت و مردم دانست و گفت: در جنگ اقتصادی تکلیف دشمن مشخص است ، در جبهه انقلاب اسلامی هم مقام معظم رهبری وارد عرصه شده و خود فرماندهی را برعهده گرفته و مدام در جلسات متعدد استراتژی ها و روش مقابله با دشمن را اعلام می کنند. خوشبختانه اختیارات خوبی به دولت ، قوه قضائیه و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی برای ایفاء نقش موثر فراتر از قبل داده شده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری برای سرعت عمل در جنگ اقتصادی اختیارات بسیاری به قوا دادند تا بتوانند با سرعت تصمیماتی که اتخاذ می کنند را اجرایی کنند. مسئولین نیز تمام تلاششان را برای حل مسائل به کار گرفته اند، البته کاستی هایی وجود دارد که در دوران دفاع مقدس هم این مسائل و مشکلات وجود داشت ،اگر ما از پیروزی ها و موفقیت های دفاع مقدس می گوییم به این معنا نیست که مشکلات وجود نداشته است پس باید اول مسائل و مشکلات خودمان را حل کنیم .

جلالی اصلاح نظام توزیع کالا و اقلام اساسی در شرایط جنگ اقتصادی را بسیار مهم دانست و گفت: باید با مکانیزم های خاص نظام توزیع کالا را کنترل کرد و اگر بازار کنترل شود عده ای معدود به سود های کلان می رسند و مردم با مشکل روبرو می شوند.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور تصریح کرد: باید شبکه توزیع کالا را اصلاح کرد تا عده ای نتوانند اقلام مورد نیاز مردم را احتکار کنند؛ بنظر می رسد بهترین اقدام هوشمند سازی یارانه هاست تا کالاهای اساسی از آن طریق بدست مردم برسد مسئله کارت هوشمند یارانه ها نیز اهمیت بالا دارد. از سوی دیگر دولت در نزد مردم باید مقتدر باشد تا بتواند بر مشکلات غلبه کند.

*توزیع عادلانه کالا در شرایط جنگ اقتصادی امری ضروری ست

جلالی در ادامه سخن به بیان نقش مردم در جنگ اقتصادی پرداخت و گفت: یکی از وظایف دولت تعیین نقش مردم در جنگ اقتصادی ست. اولین اقدام این است که مردم صرفه جویی کنند، مردم باید از تجمل گرایی و اشرافی گری دوری کنند، از سوی دیگر باید کالای داخلی خریداری کنند تا با خرید کالای ایرانی چرخه ی تولید به حرکت درآمده و برای جوانان شغل ایجاد شود همچنین باید مصرف به اندازه داشته باشند و به اندازه نیاز خرید کنند.

وی با اشاره به تاکید دولت بر وجود همه اقلام مورد نیاز مردم در کشور، اظهار داشت: تا آنجایی که من اطلاع دارم اقلام مورد نیاز مردم به وفور در کشور وجود دارد اما اگر همه به فروشگاه ها هجوم ببرند و بیش از نیاز خریداری و در خانه انبار کنند این طبیعی ست که احساس کنیم کمبود وجود دارد. مردم ما باید الگوی مصرف خودشان را روی کالای ایرانی تنظیم کنند و هم دیگر را حمایت کنند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل تاکید کرد: در شرایط جنگ اقتصادی اختلافات سیاسی را باید کنار گذاشت و کاری نکرد که دولت تضعیف شود، همه باید از دولت حمایت کنند.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که با خرید سکه و ارز و احتکار به دنبال منفعت شخصی هستند سربازان دشمن در جنگ اقتصادی اند.همه ما باید حواسمان باشد که در این شرایط وارد استراتژی دشمن نشویم و به دولت و ملت خیانت نکنیم. نتیجه ی منفعت شخصی ما نباید فقر و نابودی دیگران باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری13 ساعت قبل

موسوی: نمی‌توان روی دیدارهای تبلیغاتی حساب کرد

مهرمهر1 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به برخی گمانه زنی‌ها درباره دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا در نیویورک گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و این دیدار انجام نخواهد شد.

گسترش حملات پهپادی یمن به عربستان

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد ما بسیار صریح و روشن به تمامی کشور‌های متجاوز می‌گوییم که خون یمنی‌ها بی بها نیست. این حملات ادامه خواهد داشت و گسترش خواهد یافت و تاسیسات مهم‌تر و حساس‌تر رژیم سعودی را هدف قرار خواهد داد. البخیتی گفت پیام نخست این حملات از آن سعودی است و در وهله دوم، پیام این حملات برای امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی باید به طور کامل از خاک یمن خارج شده و به دخالت‌های خود در این کشور پایان دهد. وی افزود هم اکنون معادله قدرت به هم خورده است و ما توانسته‌ایم توازن وحشت ایجاد کرده و عمق خاک سعودی را هدف قرار دهیم.

فیلم/ بیانات منتشر نشده رهبری در پی حذف نام شهدا از معابر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

شکست فشار حداکثری …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
قرار بود پرونده ایران را برای همیشه ببندد و نامش را هم گذاشته بود فشار حداکثری. دو سال و هشت ماه از روزی که ترامپ با این نقشه وارد عرصه سیاست امریکا شد گذشته است و رسانه‌های امریکایی حالا معتقدند فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است. سایت امریکایی نشنال اینترست با تیتر کردن این مطلب نوشته است: آن‌هایی که معمولا طرفدار اعمال فشار علیه ایران هستند به شکست این امر اعتراف کرده‌اند و کمپین دولت ترامپ برای اعمال فشار به ایران و وادار کردن آن به تسلیم، شکست خورده است. این رسانه امریکایی ادامه داده است: قرار بود فشار حداکثری در داخل ایران باعث افزایش مخالفت با رژیم شود و امید می‌رفت به تغییر رژیم منتهی شود. این رسانه مطالعه آماری ارائه می‌کند که نشان می‌دهد تظاهرات اعتراضی در ایران از زمان شروع کمپین فشار، افزایش نیافته بلکه کاهش یافته است.

اخبار بیشتر