1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار | چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه

قیمت‌گذاری کالاها، مرگ تدریجی تولید است/ لزوم عرضه زنجیره تولید محصولات در بورس‌کالا

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت‌گذاری کالاها، مرگ تدریجی تولید است/ لزوم عرضه زنجیره تولید محصولات در بورس‌کالا

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا؛ هنوز بسیاری از فعالان بازارهای فلزات و پتروشیمی شرایط معاملات کالاها قبل از تاسیس بورس کالا را از یاد نبرده‌اند. شرایطی که در روند معاملات انواع و اقسام تخلفات و دور زدن‌های قانون رقم می‌خورد و نه نام و نشانی از خریداران باقی می‌ماند و نه اطلاعاتی از بازار مصرف در اختیار بود. به عبارت دیگر در آن زمان، عمده معاملات در اختیار گروه‌های خاص قرار داشت که به دلیل داشتن برخی روابط، نهایت سوء استفاده را از نبود شفافیت بر سر بازار کالای کشور می‌کردند؛ اما از سال ۸۲ که بورس فلزات تهران و در ادامه بورس کشاورزی و راه‌اندازی بورس کالای ایران رقم خورد، آن دسته از افراد نیز به دلیل انجام معاملات زیر چتر شفافیت، از گلوگاه‌های اصلی بازار به حاشیه رانده شدند.

به این ترتیب مقاومت در برابر رشد و بالندگی بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه خیلی هم جای تعجب ندارد. همچنین یکی از چالش‌های اخیر بازار کالاها، اعمال قیمت‌گذاری دستوری همزمان با نوسانات ارزی بود؛ چالشی که پس از چند ماه ارایه اطلاعات از سوی مسوولان بازار سرمایه و به همت نمایندگان مجلس و اتاق بازرگانی و همراهی معاون اول رییس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت، متوقف شد و امروز تعادل و آرامش به واسطه کشف واقعی قیمت‌ها در تالار معاملات حاکم شده است.

در همین زمینه حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران گفت: بورس کالا به عنوان یک بازار سازمان یافته کمک و نقش چشم‌گیری را در فرآیند عرضه، تقاضا و کشف قیمت رقابتی مجموعه کالاهای عرضه شده در این بورس ایفا می‌کند.

وی افزود: اهمیت بورس کالا در شرایطی مثل امروز که تحریم و اختلالات عرضه و تقاضا بر بازار حاکم است، نمایان می‌شود و بیشتر می‌توان از توانایی‌های این بورس جهت کاهش التهاب بازارهای داخلی و بهبود وضعیت موجود در بازار استفاده کرد.

فضای اقتصاد رقابتی

سلاح ورزی به رویدادهای چندماه اخیر ناشی از نوسانات ارزی اشاره و بیان کرد: هر چند که برخی از مسایل مانند بحث قیمت‌گذاری از سوی برخی نهادهای بالادستی در بورس کالا، زمینه ناراحتی برخی از مصرف کنندگان، صنایع پایین دستی و بالادستی را فراهم کرد، اما باید توجه کرد که در روند بازار نباید دخالت دستوری رقم بخورد و همه عوامل اقتصادی باید به سازوکار بورس کالا به عنوان نهادی مهم و موثر در ایجاد شفافیت اقتصادی احترام بگذارند.

نایب رئیس اتاق ایران افزود: با توجه به اینکه بورس کالا در فضای اقتصاد رقابتی به عنوان یک ابزار مدرن و شناخته شده محسوب می‌شود و به شفافیت، ایجاد رقابت و عملکرد بهتر نظام بازار کمک می‌کند، بنابراین بهتر است تا تدابیری جهت عرضه محصولات تولیدی تولیدکنندگان به بورس کالا اتخاذ شود. همچنین اگر شرایطی مهیا شود تا کل زنجیره تولید محصولات از بالادستی و پایین دستی در بورس کالا معامله شود، شاهد یک زنجیره شفافیت اطلاعاتی در کشور خواهیم بود که این اطلاعات به طور حتم برای اقتصاد و فعالان اقتصادی ارزشمند است.

به گفته او، اجبار تولیدکنندگان به فروش محصولاتشان با نرخ‌های پایین‌تر از قیمت واقعی باعث مرگ تدریجی تولید می‌شود از این رو به دلیل وجود بورس کالا به عنوان بازاری شفاف در کشور، نیازی به قیمت‌گذاری دستوری نیست و قیمت‌ها در بورس کالا و در مقابل دیدگان مسوولان می‌تواند نظارت و تنظیم شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: نظام قیمت‌گذاری دستوری و دخالت در تعیین قیمت از سابقه طولانی در کشور و دنیا به خصوص طی ٤٠ سال اخیر برخوردار است، در اغلب مواقع این اقدام به عنوان یک سیاست شکست خورده تلقی شده و هیچ‌گاه در کشور با نتیجه و جواب مثبتی همراه نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: اولین نکته قیمت‌گذاری دستوری این است که چنین اقدامی برخلاف تفکرات، مکانیسم بازار و همچنین اصل رقابت پذیری در بازار بوده است که این اقدام، زمینه ایجاد رشد، توسعه و افزایش کیفیت کالاها در بازار را از بین خواهد برد.

 نادیده گرفتن هزینه‌های تولید

سلاح ورزی اظهار داشت: نظام تولیدی کشور از اجزای خاصی برخوردار است، دستمزد، هزینه‌های مالی، عوارض و حمل و نقل به عنوان اجزای اصلی قیمت تمام شده در تولید یک محصول به شمار می‌روند که در پیش‌گرفتن سیاست قیمت گذاری دستوری به معنای نادیده گرفتن تمام این عوامل و بروز مشکلات عدیده برای تولیدکنندگان می‌شود.

سلاح ورزی به نقش بورس کالا در افزایش کیفیت محصولات تولیدی تاکید و بیان کرد: بورس کالا به واسطه مکانیسم نظارت و نیز ضرورت رصد بر کیفیت محصولات عرضه شده، ضمن کمک به افزایش کیفیت محصولات تولیدی به دلیل رقابتی بودن قیمت‌ها، به طور حتم بر کیفیت محصولات نهایی تاثیرگذار بوده است. اینکه در مکانی کالای باکیفیت‌تر با درج تقاضا و قیمت بیشتری از سوی خریداران روبه رو شود، مسلما شرکت‌ها را به تولید محصولات کیفی ترغیب می‌کند.

نائب رئیس اتاق ایران در ادامه به دوران قبل از تاسیس بورس کالا اشاره کرد و گفت: مشکلات عدیده‌ای در سال‌های قبل از راه‌اندازی بورس کالا برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان وجود داشت که از جمله آنها می‌توان به قیمت‌گذاری دولتی محصولات و سود بسیار ناچیز تولیدکنندگان، عدم شفافیت از روند تولید و فروش محصولات، شبکه‌های دلالی قدرتمند و رسیدن مواد اولیه با قیمت‌های بسیار بالا به دست مصرف‌کنندگان است که طی این سال‌ها بافت همگی این مشکلات به واسطه بورس کالا ترمیم شده است.

سلاح ورزی معتقد است، در واقع از زمان تشکیل بورس کالا در اقتصاد بود که رانت و واسطه گری‌ها در مبادلات کالایی کمرنگ شد و اثر حواله و سهمیه بندی کالاها در اقتصاد به حداقل رسید.

جایگزینی ضابطه و قانون

وی در پایان جایگزینی ضابطه و قانون به جای رفتارهای سلیقه‌ای و برخی روابط در تخصیص کالاها را از دیگر مزیت‌های بورس کالا برشمرد و گفت: بورس کالا، بازاری رسمی است که هرچه این دست بازارهای رسمی و شفاف را در اقتصاد تقویت کنیم، به نفع تولید و مردم عمل کرده‌ایم. در همین راستا امروز معاملات کالاها در بورس از قواعد و مقررات خاصی پیروی می‌کنند و به هیچ عنوان نمی‌توان در این سیستم به صورت سلیقه‌ای عمل کرد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت ارز مسافرتی امروز ۹۷/۱۰/۲۶| یورو ۱۳۳۲۵ تومان شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قیمت ارز مسافرتی امروز ۹۷/۱۰/۲۶| یورو ۱۳۳۲۵ تومان شد

گفتنی است، تجربه هفته‌های اخیر نشان داده که فروش ارز مسافرتی در شعب محدود است و روزانه این شعب به تعداد مشخصی از مسافران می‌توانند ارز بفروشند.

شعب منتخب فروشنده ارز مسافرتی در نظام بانکی فروش ارز مسافرتی را طبق روال روزهای قبل، بعد از ساعت ۱۱ آغاز کرده و به مسافران یورو را با قیمت ۱۳ هزار و ۳۲۵ تومان و ۵ ریال، می‌فروشند که با احتساب کارمزد ۷ در هزار به رقمی حدود ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان می‌رسد. قیمت ارز مسافرتی نسبت به دیروز ۱۵۱ تومان افزایش یافته است.

مسافران خارج از کشوری که اسناد و مدارک خواسته شده را به شعب بانک‌های عامل ارائه کنند می‌توانند برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع حداکثر ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها تا ۱۰۰۰ یورو خریداری کنند.

براساس سیاست جدید بانک مرکزی که از روز ۱۸ شهریورماه آغاز شده، ارز پرداختی به مسافران یورو است و دلار به متقاضیان پرداخت نمی‌شود. طبق بخشنامه بانک مرکزی تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) از طریق بانک‌های‌ ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان به نرخ بازار بلامانع است.

بر این اساس بانک‌ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌ شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر، بلیط‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصد‌ در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند.

همچنین لازم است مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود و اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز صرفا از یک منبع اعم از بانک و یا صرافی مجاز معتبر الزامی است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مرغ به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قیمت مرغ به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی از کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۷۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ است.

وی افزایش عرضه و کاهش تقاضا را دلیل اصلی افت ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به پرداخت حقوق کارگران و کارمندان پیش‌بینی می‌شود که در ابتدای هفته آینده مجددا قیمت مرغ به دلیل ازدیاد تقاضا دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار گیرد.

یوسفی ادامه داد: هم اکنون مرغداران به سبب جوجه ریزی شب عید طبق روال سال‌های گذشته در حال تخلیه سالن‌های خود هستند.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی قیمت منطقی هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌های سطح شهر را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ تا ۲۰ بهمن ماه افزایش چشمگیری در بازار نداشته باشد.

مرغ ارزان شد

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش نرخ ۷۰۰ تومانی مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده ۹ هزار، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۲ هزار و ۱۰۰، توزیع درب واحد‌های ۱۲ هزار و ۳۰۰ و خرده فروشی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است.

به گفته وی، نرخ هر کیلو ران مرغ با کمر ۱۲ هزار و ۲۰۰ و ران مرغ بدون کمر برابر با قیمت مرغ ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است.

این منبع آگاه با اشاره به نرخ سایر مشتقات در بازار افزود: قیمت هر کیلوگرم سینه با کتف ۲۲ هزار، سینه بدون کتف ۲۳ هزار و فیله مرغ ۲۶ هزار تومان است.

وی قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۸ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها را ۱۳ تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به عرضه مرغ منجمد در میادین میوه و تره بار انتظار می‌رود که قیمت مرغ در بازار افزایش چندانی نداشته باشد.

این منبع آگاه در پایان با انتقاد از بازار کنونی نهاده‌های دامی تصریح کرد: هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و ۶۰۰ و کنجاله سویا ۳ هزار و ۷۰۰ تومان به مرغدار تحویل داده می‌شود و انتظار می‌رود با توزیع نهاده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، بازار نهاده‌ها به تعادل برسد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت ارز در صرافی ملی امروز ۹۷/۱۰/۲۶| دلار ۱۱۴۵۰ تومان شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قیمت ارز در صرافی ملی امروز ۹۷/۱۰/۲۶| دلار ۱۱۴۵۰ تومان شد

قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانک‌ها ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است.

به گزارش تسنیم، ۵ صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت ۱۰ تا ۱۵ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کنند.

این صرافی‌ها در طول روز متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد، خرید و فروش دلار و یورو را با قیمت‌های مختلفی انجام می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

احتمال افزایش قیمت طلای جهانی درپی وتوی بریگزیت

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
احتمال افزایش قیمت طلای جهانی درپی وتوی بریگزیت
احتمال افزایش قیمت طلای جهانی درپی وتوی بریگزیت - 0

قیمت طلا روز چهارشنبه به دنبال ابهامات پیرامون بریگزیت و امیدواری سرمایه گذاران به عدم افزایش نرخ‌های بهره آمریکا، ثابت ماند.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور در ۱۲۸۹٫۳۱ دلار ثابت بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در ۱۲۸۸٫۸۰ دلار ایستاد.

به گفته بنجامین لو، تحلیلگر شرکت فیلیپ فیوچرز، دارایی‌های مطمئن به دلیل ابهامات رو به رشدی که پیرامون بریگزیت وجود دارد، جذابیت بالایی پیدا کرده‌اند و قیمت طلا با وجود رقابت بازارهای سهام آمریکا، بالا مانده است.

نمایندگان پارلمان انگلیس روز سه‌شنبه توافق پیشنهادی ترزا می، نخست وزیر این کشور برای جدایی از اتحادیه اروپا را رد کردند و این رویداد یک آشفتگی سیاسی را به دنبال داشته که ممکن است به خروج بدون برنامه یا معکوس شدن تصمیم انگلیس برای خروج از این بلوک بیانجامد.

از سوی دیگر شماری از سیاست‌گذاران آمریکایی با این دیدگاه که بانک مرکزی باید افزایش بیشتر نرخ‌های بهره تا زمان روشن شدن وضعیت اقتصادی را متوقف کند، موافق بودند.

قیمت طلا از انتظارات برای نرخ‌های بهره پایین‌تر آمریکا پشتیبانی می‌شود، زیرا نرخ‌های بهره پایین‌تر، هزینه نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در آن را افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش رویترز، برآوردهای کاخ سفید نشان داده که اقتصاد آمریکا از طولانی‌تر شدن بیش از حد انتظار تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا که وارد بیست‌وششمین روز خود شده، به شدت لطمه آسیب دیده است.

هر اونس طلا برای تحویل فوری از زمانی که در اواسط اوت به رکورد پایین ۱۱۵۹٫۹۶ دلار سقوط کرد، تحت تاثیر روند نزولی بازارهای سهام و افت ارزش دلار آمریکا بیش از ۱۱ درصد رشد کرده است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۲۱ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ثابت بود و در ۷۹۳٫۵۰ دلار ایستاد و هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰٫۲ درصد کاهش به ۱۵٫۵۵ دلار رسید. / ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‌بینی قیمت پوشاک در آخر سال

ایسناخبرگزاری ایسنا
پیش‌بینی قیمت پوشاک در آخر سال

میر اسماعیل صدیق در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: خوشبختانه وضعیت پوشاک داخلی نسبت به سال‌های گذشته بهبود پیدا کرده است و رکود و فروش پایینی که در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم خیلی کمتر شده است.

وی، علت بهبود وضعیت را جلوگیری از قاچاق کالا و افزایش قیمت ارز اعلام کرد و افزود: در گذشته قیمت ارز پایین بود و قاچاق به آسانی انجام می‌شد اما اکنون با برخورد قاطع در جلوگیری از ورود کالای قاچاق و افزایش قیمت ارز وضعیت تغییر کرده و فضا برای پیشرفت و فروش کالای داخلی مساعد شده است، این بار افزایش قیمت ارز به نفع تولید کنندگان بزرگ و قوی داخلی است.

صدیق در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت بازار به گونه‌ای است که اگر تولید کننده‌ای کالایی با مواد اولیه با کیفیت و تولید خوب عرضه کند قطعا فروش خوبی خواهد داشت. البته این مسئله به این معنی نیست که تولید کنندگان مشکلی ندارند، کمبود مواد اولیه که تا حد زیادی مستلزم واردات از خارج کشور است از معضلات این بخش است.

وی افزود: بخش نساجی و پارچه بافی کشور ضعیف است و تولید کنندگان برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود ناچار به واردات از خارج از کشور هستند.

صدیق، واردات محصولات نساجی را نیز خالی از مشکل ندانست و اظهار کرد: مشکلات گمرکی، نبود و یا کمبود ارز دولتی از مشکلات این بخش است و نوعی دیگر از مسائل این بخش مربوط به نبود نقدینگی تولیدکنندگان است و در عین حال پرداخت‌ها به صورت چک نیز مشکلات خود را دارد.

وی اعلام کرد: از کسبه خواهش می‌کنیم که با خریداران همراه باشند و با مردم کنار بیایند چرا که به هر حال خریداران ولی نعمت ما هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

دلیل مهم افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار چیست؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
دلیل مهم افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار چیست؟

به گزارش مشرق، حمیدرضا دهقانی نیا گفت: براساس شیوه‌نامه ضوابط جدید خرید، فروش، حمل و نگهداری دام مالکان و مباشران حمل محموله‌های دام زنده از مبدا موظفند سند حمل بار داشته باشند.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق و ارز کشور افزود: این سند از سامانه بارنامه برخط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استخراج می‌شود.

بیشتر بخوانید:آمار عجیب قاچاق دام به کشورهای عربیوادرات هفته‌ای ۵ هزارتن دام از فرودگاه پیام

وی همچنین اظهارداشت: محموله‌های دام زنده به همراه سند حمل بار باید گواهی بهداشت حمل دام از سازمان دامپزشکی کشور نیز داشته باشد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق و ارز کشور گفت: سامانه بارنامه برخط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بستری است که از قبل فراهم شده بنابراین به محض ابلاغ شیوه نامه مزبور این تصمیم قابلیت اجرایی پیدا می‌کند.

وی در ادامه افزود: قاچاق خروجی دام زنده بیشتر از استان‌های مرزی از قبیل سیستان و بلوچستان، بوشهر و غیره انجام می‌شود.

دهقانی نیا با تصریح اینکه هم اکنون دام به راحتی از مرکز شهر به لب مرزهای کشور حمل می‌شود، یادآورشد: بدون شک با ابلاغ و اجرای شیوه‌نامه مزبور به شکل اصولی و صحیح روند قاچاق خروجی دام زنده از مرزها بسیارکند خواهد شد.

رئیس مجمع صادرکنندگان دام زنده نیز گفت: هم اکنون ۴۵ درصد افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار مرتبط با قاچاق دام زنده است.

منصور پوریان افزود: وقوع تلاطم ارزی از ابتدای سال جاری در کشور موجب گرانی قیمت دام ایرانی در بازار کشورهای همسایه شد و به نوعی انگیزه و جذابیت بیشتری برای خروج دام زنده بصورت قاچاق از مرزها را فراهم کرد.

وی همچنین اظهارداشت: واقعیت اینکه از فروردین تا تیر ماه سال جاری صادرات دام زنده بصورت سیستماتیک و با نظارت مناسب انجام می‌شد و قاچاقی هم در میان نبود.

رئیس مجمع صادرکنندگان دام زنده ادامه داد: متاسفانه با ممنوعیتی که از تیر ماه بر صادرات دام زنده اعمال شد روند قاچاق خروجی از کشور به شدت افزایش یافت.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

ماندن قیمت نفت در محدوده ۶۵ تا ۷۰ دلار

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ماندن قیمت نفت در محدوده ۶۵ تا ۷۰ دلار

اعتمادآنلاین| با وجود افت اخیر قیمت‌های نفت، پیش‌بینی‌ها حدود ۵ دلار در هر بشکه کمتر از نظرسنجی سالانه قبلی بود که در ابتدای سال ۲۰۱۸ انجام گرفت و در مقایسه با سه سال اخیر، اندکی تغییر داشته است.

انتظارات بلندمدت برای میانگین قیمت نفت برنت حدود ۷۰ دلار در هر بشکه است که نزدیک به میانگین قیمت تحقق یافته ۷۲ دلار در سال ۲۰۱۸ است.

نتایج بر مبنای پاسخهای بیش از ۱۰۰۰ کارشناس بازار انرژی در نظرسنجی است که بین هشتم تا یازدهم ژانویه انجام گرفت.

انتظار می‌رود قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ به طور میانگین ۶۵ دلار در هر بشکه باشد که نسبت به نظرسنجی سالهای ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تغییری نداشته است.

همچنین پیش‌بینی شده است میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۰ به ۶۵ دلار در هر بشکه برسد که ۵ دلار در هر بشکه کمتر از رقم پیش‌بینی شده در نظرسنجی قبلی است.

اکنون عده کمی از کارشناسان انرژی انتظار دارند که قیمت‌های نفت تا پایان دهه جاری به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند زیرا رشد تولید نفت شیل آمریکا نگرانی از کمبود عرضه را برطرف کرده است.

شمار تحلیلگرانی که انتظار داشتند میانگین قیمت‌های نفت به بیش از ۹۰ دلار در سال ۲۰۲۰ برسد، از ۱۳ درصد در نظرسنجی سال ۲۰۱۶ به تنها ۳ درصد در نظرسنجی سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرد.

تا سال ۲۰۲۳ همچنان انتظار می‌رود میانگین قیمت‌ها ۷۰ دلار باشد و اکثرا قیمت بین ۶۰ تا ۸۰ را پیش‌بینی می‌کنند که نشان می‌دهد اکثر کارشناسان انرژی تصور می‌کنند تولید کافی برای برآورد رشد مصرف وجود خواهد داشت.

در میان شرکت کنندگان در این نظرسنجی، ۲۶ درصد در تولید نفت و گاز (اکتشاف، حفاری، تولید، پالایش، بازاریابی و خدمات میدان نفتی) مستقیما مشارکت داشتند.

اکثر سایرین در بخش بانکداری و فاینانس (۱۸ درصد)، پژوهش (۹درصد)، خدمات حرفه‌ای (۹ درصد)، صندوقهای پوشش ریسک (۸ درصد) و تجارت کالای فیزیکی (۶ درصد) کار می‌کنند.

نتایج نظرسنجی از کسانی که مستقیما در تولید نفت و گاز حضور داشتند مشابه افراد فعال در بخشهای دیگر بود. فعالان بخش نفت و گاز و کسانی که خارج از این صنعت هستند، کم و بیش دورنمای مشابهی برای قیمت‌های نفت در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ داشتند. با این حال فعالان انرژی نسبت به سایرین خوش‌بینی بیشتری به قیمت‌های نفت داشتند اما اختلاف تنها ۱٫۵۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ است که تا سال ۲۰۲۳ به ۳٫۵۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا می‌کند.

شرکنندگان در نظرسنجی اطمینان بیشتری نسبت به قیمت‌های نفت در سال جاری و آینده نسبت به سالهای بعد داشتند که با توجه به افزایش ابهامات در بلندمدت، طبیعی است و سطح ابهامات نسبت به چهار نظرسنجی قبلی ثابت بود.

ابهامات کوتاه مدت تغییرات اندکی داشته است و اختلاف میان پیش‌بینی‌های قیمت، ۸ دلار در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با ۷ دلار در سال ۲۰۱۸، ۶ دلار در سال ۲۰۱۷ و ۸ دلار در سال ۲۰۱۶ بود.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه + جدول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه + جدول

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، این خبرگزاری در نظر دارد با انتشار قیمت انواع کالاها و اجناس مایحتاج مردم در سطح بازار برای مسئولان شفاف‌سازی کرده تا با اقدام به موقع جلوی سوءاستفاده برخی گرانفروشان را بگیرد.

براساس گزارش میدانی از بازار و میادین میوه و تره‌بار قیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در بازار تهران به شرح زیر است.قیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه 19 دی‌ماه + جدولقیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در ارومیه؛ سه‌شنبه 25 دی‌ماه + جدولقیمت میوه٬ حبوبات، گوشت و مرغ در سمنان؛ دوشنبه 24 دی ماه+جدول

ردیف

نام کالا

قیمت(تومان)

توضیحات

1

سیب قرمز

7600

۱کیلوگرم

2

نارنگی

5500

۱ کیلوگرم

3

انار

11500

۱ کیلوگرم

4

موز

12200

۱ کیلوگرم

5

پرتقال تامسون

8300

۱ کیلوگرم

6

خرمالو

8500

۱ کیلوگرم

7

آناناس

165000

۱ کیلوگرم

8

لیمو شیرین

5100

۱ کیلوگرم

9

کیوی

6700

۱ کیلوگرم

10

خیار

4800

۱ کیلوگرم

11

سیب زمینی

3300

۱ کیلوگرم

12

پیاز قرمز

3500

۱ کیلوگرم

13

گوجه

4500

۱ کیلوگرم

14

تخم‌مرغ

19000-16000

شانه‌ای

15

مرغ

13500

۱ کیلوگرم

16

قارچ ملارد

12500

۱ کیلوگرم

17

گوشت گوسفندی

81000

۱ کیلوگرم

18

پنیر تبریز

36000

۱ کیلوگرم

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۷/۱۰/۲۶| قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۷/۱۰/۲۶| قیمت نفت مجدد ۶۰ دلاری شد

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۸ سنت، معادل ۰٫۳ درصد کاهش به ۶۰ دلار و ۴۶ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با ۲۳ سنت، معادل ۰٫۴ درصد کاهش به ۵۱ دلار و ۸۸ سنت رسید.

بروز نشانه هایی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی موجب افت قیمت‌ها در بازار نفت شده است.

در ژاپن، میزان ثبت سفارشات برای خرید ماشین آلات در ماه نوامبر به شدت کاهش یافته که نشان دهنده افت هزینه‌های سرمایه‌ای شرکت هاست و می‌تواند حکایت از تاثیرات جانبی جنگ تجاری میان آمریکا و چین بر اقتصاد جهانی داشته باشد.

همچنین برآوردهای کاخ سفید نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا بیش از آنچه که انتظار می‌رفت از تعطیلی دولت آسیب دیده است، زیرا پیمانکاران و حتی گارد ساحلی آمریکا دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند و مذاکرات بر سر بازگشایی دولت نیز ظاهرا با بن بست مواجه شده است.

چشم انداز اقتصاد جهانی زمانی تیره‌تر شد که دیروز اعضای پارلمان انگلیس با اکثریت آرا طرح ترزا می‌برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا را رد کردند.

در کنار این خبرها، کاهش تولید اوپک و متحدانش از ابتدای سال جاری موجب شده تا قیمت نفت از حمایت نسبی برخوردار شود. اما افزایش تولید نفت آمریکا که در اواخر سال گذشته به رکورد ۱۱٫۷ میلیون بشکه در روز رسید می‌تواند تلاش‌های اوپک و متحدانش برای برقراری توازن در بازار را خنثی نماید.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‌بینی رشد قیمت موبایل در جهان

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
پیش‌بینی رشد قیمت موبایل در جهان

با انتخاب مدل‌هایی با ظرفیت بیشتر، قیمت مدل‌ها بالاتر نیز می‌رود، به‌عنوان مثال، اگر بخواهید یک آی‌فون XS با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت بخرید، باید ۳۵ درصد بیشتر از قیمت پایه دیگر محصولات سری جدید این گوشی پرداخت کنید. در مورد آی‌فون XS Max که بهتر است دیگر حرفی نزنیم! با وجود اینکه برخی قابلیت‌ها، قیمت گوشی‌ها را بالاتر می‌برد، اما باید توجه داشت که تغییراتی که درنسل جدید گوشی‌های هوشمند اعمال شده نیز دلیلی برای افزایش قیمت آنهاست. همین مساله به اضافه دیگر فاکتورها باعث می‌شود که در سال ۲۰۱۹ گران شدن موبایل به روندی طبیعی تبدیل شود. گوشی‌های ۵G و گوشی‌هایی با طراحی تاشو قرار است در سال ۲۰۱۹ عرضه شوند مانند Galaxy X که در نسل جدید این گوشی‌های هوشمند به هیچ عنوان نباید توقع قیمت پایین داشت.

موج جدید گران شدن گوشی محصولات سازنده‌های بنام و برتر بازار گوشی‌های هوشمند، روی کل محصولات این بازار تاثیر گذاشته است. این موضوع حتی روی محصولات شرکت‌های سازنده سطح پایین‌تر مانند گوگل، هو‌آوی و وان پلاس نیز تاثیر گذاشته و برای آنها هم افزایش قیمت پیش‌بینی می‌شود. البته شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند همیشه تلاش می‌کنند با عدم استفاده از قطعات گران‌تر و پایین آوردن هزینه‌های ساخت، محصولات ارزان‌تری عرضه کنند، اما به هر حال نمی‌توانند از جو فوق رقابتی موجود در بازار عقب بمانند. آنها مجبورند محصولاتی با طراحی و قابلیت‌های جدید و به روز معرفی کنند، مانند قابلیت ۵G یا گوشی‌های تاشو. در غیر این صورت خطر از دور خارج شدن در انتظار آنهاست.موبایل‌های متوسط هم گران می‌شوند

مدل‌های پریمیوم شرکت‌های برتر، تنها نسخه‌هایی نیستند که مشمول افزایش قیمت موبایل شده و گوشی‌های متوسط این شرکت‌ها نیز با تغییر قیمت مواجه بوده‌اند. iPhone XR، امسال ۷ درصد نسبت به محصول هم‌رده خود در سال گذشه iPhone ۸ و ۱۵ درصد نسبت به iPhone۷ افزایش قیمت داشته است. مدل OnePlus ۶T نیز نسبت به نسخه معرفی شده ۶ ماه قبل خودOnePlus ۶ به میزان ۸/ ۳ درصد افزایش قیمت داشت و نسبت به محصولات معرفی شده طی ۲ سال گذشته، شاهد ۶/ ۳۷ درصد افزایش قیمت بوده است. داده‌های دریافتی از ۱۱ مدل گوشی معرفی شده مابین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، الگوی افزایش شدید قیمت را نشان می‌دهد که پیش‌بینی می‌شود این روند در سال ۲۰۱۹ نیز شدت پیدا کند. این الگو، در محصولات دیگر شرکتی مانند اپل نیز قابل رویت است مانند iPad Pro و MacBook Air. مشتریان، گوشی‌های گران‌تر را خوب می‌خرند!

شیوه افزایش قیمت موبایل محصولات شرکت بزرگی مانند اپل نشان می‌دهد که پدیده افزایش قیمت در بازار دیجیتال و به خصوص در حوزه گوشی‌های هوشمند، دائمی است. اما این افزایش قیمت، تا حدی به گردن مشتریان این گوشی‌های هوشمند است. زمانی که در سال ۲۰۱۷، اپل رکورد عرضه گوشی ۱۰۰۰ دلاری با معرفی iPhone X را شکست، قیمت بالای این گوشی با انتقاد بسیاری روبه‌رو شد اما فروش بسیار بالای این مدل باعث شد که موجودی این گوشی هر هفته در فروشگاه‌ها با کمبود روبه‌رو شود!

اپل نیز قانع شد که قیمت بالا دلیلی برای کاهش فروش نیست و حتی انگیزه بیشتری برای افزایش قیمت پیدا کرد. Ben Wood، تحلیلگر ارشد بخش تحقیقاتی شرکت CCS Insight معتقد است: «مشتریان برای موبایل‌های پریمیوم حاضرند هزینه‌های گزاف بپردازند چون گوشی‌های هوشمند بدون شک یکی از مهم‌ترین وسایل زندگی روزمره کنونی انسان‌های جامعه مدرن است.» البته افزایش قیمت مدل‌های جدید گوشی‌های هوشمند، شیوه نامعمول و غیرعادی نیست. استفاده از قطعات پیشرفته‌تر و پر سرعت‌تر مانند پردازنده‌ها و دوربین‌های حرفه‌ای‌تر، می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند محسوب شود. سرمایه‌گذاری و انجام تحقیقات روی مواد و تکنولوژی‌های جدید نیز هزینه‌بر است و به علاوه تورم اقتصادی نیز بر افزایش قیمت گوشی‌ها بی‌تاثیر نیست.سوددهی بالا؛ دلیل اصلی افزایش قیمت

اما تمام موارد ذکر شده، رشد سرسام‌آور قیمت و در واقع گران شدن موبایل را کاملا توجیه نمی‌کند. با افزایش قیمت مدل‌های جدید، شرکت‌های اپل و سامسونگ و دیگر سردمداران این صنعت، شرایط سوددهی خود در هر سال را افزایش می‌دهند و ازآنجاکه کاربران معمولا گوشی‌های این شرکت‌ها را به‌صورت متوسط تنها سه سال در دست دارند، این مساله برای شرکت‌های بزرگ به دستاوردی بسیار با ارزش تبدیل شده که توسط مسوولان این شرکت‌ها به هیچ عنوان نادیده گرفته نمی‌شود. Anthony Scarsella یکی از تحلیلگران IDC می‌گوید: «با وجود اینکه میزان فروش کلی گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۸ تاحدودی کاهش پیدا کرده، اما قیمت متوسط این محصولات به ۳۴۵ دلار رسیده که این رقم نسبت به سال گذشته، ۳/ ۱۰ درصد افزایش داشته است.» قیمت محصولات اپل در دو سری جدید معرفی شده از آی‌فون و آی‌فون پلاس، به شدت شاهد افزایش بوده است، به‌طوری که مدل iPhone XS Max حالا لوکس‌ترین و گران قیمت‌ترین مدل این شرکت محسوب می‌شود.

مقایسه قیمت‎های موبایل در آمریکا و بریتانیا در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حاکی از افزایش آنها بوده و این قیمت‌های بالا درحالی است که امکانات و تغییرات چشمگیر زیادی در این مدل‌های جدید نمی‌بینیم و همین‌جاست که ایده «افزایش قیمت برای سوددهی بیشتر» شدت پیدا می‌کند. قیمت گوشی‌های Galaxy S، S Plus و Note نیز شاهد افزایش بوده است و روندی مشابه افزایش آی‌فون داشته است. بیشترین و شوک‌آورترین افزایش قیمت در هر سری جدید، مربوط به گوشی OnePlus است. وان پلاس در حال حاضر دو گوشی هوشمند در بازار دارد: OnePlus ۶ که در ماه ژوئن با قیمت ۵۲۹ دلار و OnePlus ۶T که در اکتبر ۲۰۱۸ با قیمت ۵۴۹ دلار معرفی شد. قیمت OnePlus ۶T نسبت به مدل معرفی شده در سال ۲۰۱۶، معادل ۶/ ۳۷ درصد افزایش داشته است. به گفته شرکت ال‌جی، عوامل اصلی گران شدن موبایل عبارتند از: افزایش قیمت قطعات، رقابت در قیمت، انگیزه‌های ارزش‌گذاری توسط اپراتورها، ترافیک و …. به عقیده سخنگوی این شرکت، با شیوع روند افزایش، شرکت‌های مختلف مجبور به پیروی هستند.ساخت گوشی‌ها گران‌تر تمام می‌شود

قطعات گوشی‌های موبایل مانند دیگر دستگاه‌های دیجیتال، توسط شرکت‌های مختلف سازنده تامین می‌شود که هر کدام پروتکل قیمت‌گذاری خود را دارند و افزایش هر کدام از آنها باعث افزایش قیمت موبایل می‌شود. به علاوه، افزایش تقاضا برای ظرفیت حافظه بیشتر طی چند سال اخیر، دلیل دیگری برای افزایش قیمت بوده است زیرا هزینه خرید و استفاده از تراشه‌های حافظه بالاست. اضافه شدن دوربین‌های پیشرفته، تکنولوژی‌های جدید مانند تکنولوژی سه بعدی iPhone XS’ ۳D، اضافه شدن لنزهای بیشترو افزایش کیفیت دوربین‌های پشتی گوشی نیز در افزایش قیمت موبایل، تاثیرگذار بوده است.

شاید مدل‌های پرمیوم و حرفه‌ای‌تر گوشی‌های همراه قیمت‌های سر به فلک کشیده‌ای داشته باشند، اما فراموش نکنید که همیشه کلاس‌های متوسط گوشی‌ها نیز در بازار حضور خواهد داشت. در کلاس سطح متوسط هنوز هم شاهد رقابت سرسختانه شرکت‌های سازنده هستیم و هنوز هم محصولات خوبی از طرف این قسمت از بازار دیده می‌شود. شرکت هو‌آوی به تولید مدل‌های مقرون به صرفه عالی در سطح متوسط، شهره است. شیائومی، نوکیا، اوپو، ایسوس و دیگر برندها نیز همگی نیاز بازار به گوشی‌های سطح متوسط را به خوبی پوشش می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک13 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
فردا نیوزفردا نیوز15 ساعت قبل
با مدیریت بانک مرکزی دیروز با تزریق درهم و دلار روبرو شدیم و کاهش‌های منطقی صرافی ملی روند بازار را کنترل کرد. در صورتی که حتی دلار هرات زیر ۱۳۶۸۰ معامله شدبا توجه به کاهش انس جهانی طلا و بیشتر بودن حباب ابشده و سکه و پایین بودن نرخ دلار هرات انتظار روند کاهشی را برای امروز میتوان پیش بینی کرد. در همین روزها هر زمان احتمال شروع بازار متشکل ارزی میباشد و خریدار با احتیاط و کم حجم وارد خرید میشود. توجه داشته باشید با شروع بازار متشکل ارزی حتی بازار به شما اجازه فروش نخواهد داد. چون در اون صورت خریداری نخواهد بود. امروز مدیریت بانک مرکزی نرخ دهی صرافی ملی میزان تزریق درهم و امنیتی بودن بازار نرخ ارز را تعیین خواهد کرد. اما ابشده و سکه با توجه به کاهش انس جهانی و بیشتر بودن بیش از حد حباب از روند افزایشی کاسته و به سمت پایین میتواند حرکت کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت مربوط به گروه‌های تحت عنوان سایرمشمولان شامل وراث جدید تعیین تکلیف شده، مددجویان تغییر وضعیت یافته، ایثارگران و خانواده‌های آنان، دست‌اندرکاران امر واگذاری سهام عدالت، خبرنگاران، طلاب، بیماران خاص، کارکنان ستادهای نماز جمعه، خدام مساجد و اماکن متبرکه، امامزاده‌ها و حسینه‌ها، زندانیان آزاد شده، تاکسیرانان، قالیبافان، کارکنان موسسات خیریه و فعالان قرآنی طی روزهای جاری خاتمه می‌یابد. در این مرحله حدود دو میلیون نفر از آخرین سری از مشمولان سهام عدالت سایر گروه‌ها سود سهام عدالت خود را در مجموع به ارزش بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان دریافت خواهند کرد و بدین ترتیب واریز سود سهام عدالت مشمولان سایر اقشار خاتمه می‌یابد. گفتنی است، با احتساب سودهای پرداخت شده به این گروه باقیمانده از مشمولان، تا کنون سود سهام عدالت مربوط به مشمولان نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستائیان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی و مشمولان سایر گروه‌های ذکر شده که در مجموع تعداد آنان بالغ بر سی و یک میلیون نفر می‌باشد به طور کامل پرداخت شده است و تنها گروه باقی مانده از مشمولان شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح که بالغ برده میلیون نفر هستند، سود عملکرد سال ۱۳۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند که این اقشار نیز پس از دریافت سود سهام عدالت توسط سازمان خصوصی سازی از شرکت‌های سرمایه پذیر و در طی دو ماه آینده به مرور سود دریافت می‌کنند و مبالغ سود به حساب اعلام شده توسط این افراد که در سامانه سهام عدالت ثبت و تایید شده، واریز خواهد شد. این گزارش می‌افزاید صرفا سود گروه‌های مختلف مشمولان با عنوان سایر اقشار که بانک عامل معرفی شده آنان بانک ملی ایران بوده تاکنون سود خود را دریافت نکرده بودند که با واریز وجوه لازم به حساب بانک ملی طی روز دوشنبه هفته جاری و پرداخت توسط این بانک، سود تمامی اقشار به استثنای کارکنان و بازنشستگان در کلیه بانک‌های عامل بابت عملکرد سال ۱۳۹۶ واریز شده تلقی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سلطانی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: معافیت هایی که برای ۶ ماه به ۸ کشور خریدار نفت ایران ارائه شد در راستای واقعیت‌های بازار نفت و پایین بودن قدرت ایالات متحده در بازار نفت بوده است. سلطانی گفت: برنامه ریزی آمریکا بر این پایه است که اگر بخواهد دوره معافیت ۶ ماهه را تمدید کند شاید آثار منفی عدم حضور نفت ایران در بازار جهانی با توجه به نزدیک بودن به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بتواند پررنگ‌تر و غیر قابل جبران‌تر باشد آمریکا ۶ ماه جلوتر اقدام به تحریم نفتی ایران کرد که آثار ناشی از خروج نفت ایران از بازار بر انتخاباتش را کنترل کند. این کارشناس به صفر رساندن صادرات نفت ایران را شعار دانست و افزود: آمریکایی‌ها توان مدیریت بازار جهانی نفت بدون نفت ایران را ندارد البته ایران هم از توانمندی‌های لازم در این خصوص برخوردار است و علی رغم تحریم‌های آمریکا توانسته در بازارهای جهانی حضور داشته باشد و نفتش را حتی بالاتر از انتظار جهانیان عرضه نماید. صمد عزیز نژاد کارشناس بازار ارز و پول نیز گفت: اقتصاد ایران از قبل آمادگی ورود به دوره اقتصاد بدون نفت را داشت به این علت از اواسط سال ۹۷ رویکردهای بانک مرکزی تغییر و شروع به مدیریت ریسک بازار ارز کرد. سلطانی هم با اشاره به تاثیرات ژئوپولیتیکی در ماه‌های اخیر بر بازار نفت ادامه داد: این تغییرات خلاف انتظار آمریکایی‌ها بود.

اخبار بیشتر