اخبار روز بازار خودرو | چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو | چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه

بعد از افزایش قیمت خودرو دلایل ریزش سهام خودرویی چیست؟ / انتظار فعالان بازار، افزایش بیشتر قیمت‌ها بود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
بعد از افزایش قیمت خودرو دلایل ریزش سهام خودرویی چیست؟ / انتظار فعالان بازار، افزایش بیشتر قیمت‌ها بود
بعد از اینکه موضوع افزایش قیمت خودرو قطعی شد و نمادهای خودرویی به همین سبب بسته و دوباره بازگشایی شدند، ورق معاملاتی در این صنعت بورسی برگشت و سهام داران خواهان فروش سهام خود شدند.

اعتمادآنلاین| طی یک ماه اخیر گروه‌های بانکی و خودرویی بسیارد در بازار سرمایه مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفتند وتوانستند رشد‌های خوبی را نصیب سهام داران خود کنند، اما در گروه خودرویی بخصوص طی دو روز اخیر و بعد از افزایش قیمتی که محصولات شرک‌ها خوردند و نمادهای ایران خودرو و سایپا بعد از یک وقفه کوتاه مورد بازگشایی قرار گرفتند، سهام داران برای فروش سهام خود اقدام کرده و به فاصله کوتاهی صف‌ها ی خریدی که برای خودرویی‌ها تشکیل شد، تبدیل به صف فروش شد و آن‌ها را با نزول به نسبت قابل توجهی روبرو کرد، حال باید دید آیا در هفته آتی نیز خودرویی‌ها این روند نزولی را ادامه خواهند داد و یا اینکه این صنعت فاز اصلاحی را در پیش خواهد گرفت.

این در حالی است که گروه بانکی نیز این روزهار بازار سرمایه بسیار مورد توجه بوده و طی روز‌های اخیر بیشترین حجم معاملات در بورس را از نظر میزان و ارزش داد و ستد به خود اختصاص داده، از سویی بنابر اذعان کارنشاسان بازار سرمایه در حال حاضر وضعیت بانکی‌ها بهتر از خودرویی‌ها بوده و برخی از نمادهای این صنعت بورسی در آینده از پتانسیل رشد برخودار خواهند بود.

افزایش قیمت، فقط کاور هزینه‌های قبلی بود

بر اساس این گزارش، ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با اقتصاد آنلاین با اشاره به اینکه تحریم‌ها روی گروه خودرویی اثر منفی گذاشته و هیچکس نیز انتظار ندارد به لحاظ سود آوری اتفاق خاصی در این گروه روی دهد، گفت: افزایش قیمتی که در خودرویی‌ها افتاد فقط کاور کردن هزینه‌های قبلی است و با تحریم‌ها هزینه‌های افزایش یافته و به همین میزان تعداد فروش شرکت‌ها نیز کاهش یافته و مشکل تامین سرمایه در گردش نیز بشدت وجود دارد، برهمین اساس آن‌ها مجبورمی شوند وام بیشتر بگیرند و به دنبال آن هزینه مالی خودروسازها افزایش پیدا می‌کند.

وضعیت متفاوت ایران خودرو و سایپا

هلالات افزود: در مورد خودرویی‌ها این نکته وجود دارد که افزایش نرخ‌ها به اندازه افزایش هزینه‌ها بوده وبعد از این دیگه خبر یا حرکت خاصی از این گروه شاهد نخواهیم بود، به بیان دیگر تمام تلاش‌ها بر این است که قیمت‌ها در نمادهای خودرویی به ثبات برسد و به نوعی اخبار مثبت می‌رسد که به طور مثال سهام سایپا نریزد، اما در مورد بانکی‌ها این اخبار همچون افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها موجبات رشد سهام را نیز به دنبال دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در مورد خودروییها در برخی از نمادها مانند ایران خودرو بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها نیز وجود دارد و همین امر باعث اقبال به آن‌ها در چند روز گذشته بود.

برآیند حرکتی برخی از نمادهای بانکی

وی در ادامه با اشاره به اینکه یک عامل موجب شده برآیند حرکتی برخی از نمادهای بانکی در یک ماه اخیر خوب باشد، گفت: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی عاملی است که خرید سهام برخی از بانکی‌ها را جذاب می‌کند و قیمت آن‌ها را به زیر قیمت اسمی یعنی ۱۰۰ تومان می‌برد و باعث اقبال به آن‌ها می‌شود، فارغ از اینکه آن سهم سود ده یا زیان ده باشد.

به گفته هلالات، همیشه این تمایل وجود دارد که سهام به قیمت اسمی خود نزدیک‌تر شود یا از آن بالاتر رود و با توجه به اینکه، قیمت‌های برخی از نمادهای بانکی ممکن است برای هر سهم بین ۴۰ تا ۵۰ تومان شود، این امر می‌تواند خرید بانکی‌ها را بسیار جذاب کند.

پیش بینی ادامه روند حرکتی خودروییها و بانکیها

این کارشناس بازار سرمایه در مورد پیش بینی خود از ادامه روند حرکتی خودرویی‌ها و بانکی‌ها گفت: در مورد خودرویی‌ها ماندن در همین قیمت‌ها و ثبات را می‌توان پیش بینی کرد، اما در مورد بانکی هر کدام از این نماد‌ها، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها را عملیاتی کنند، می‌توانند در مسیر رشد قرار بگیرند.

انتظارات از افزایش نرخ خودرو بیش از اینها بود

همچنین حمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه انتظار فعالان بازار سرمایه از افزایش نرخ خودرو بیش از مقدار اعمال شده است، گفت: بر این اساس هر زمانی که این انتظارات برآورده نشود، به طور قطع بازار نسبت به این امر واکنش نشان می‌دهد و در مورد خودرویی‌ها و ماجرای افزایش قیمت این محصول، نیز چنین اتفاقی روی داد.

این کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: واقعیت این است، افزایش قیمتی که درمحصولات خودروسازان داخلی رخ داد، به هیچ وجه مشکلات مالی آن‌ها را برطرف نمی‌کند، زیرا که این گران شدن محصولات آن‌ها تنها پوشش افزایش هزینه هایی را خواهد داد که در سالجاری برای آن‌ها رخ داده است.

هزینه تولید خودرو بسیار بالاست

میر معینی با اشاره به اینکه هزینه تولید خودرو در کشورمان بسیار بالا است، گفت: از یک طرف با توجه به مشکلات ساختاری که خودروسازان با آن روبرو هستند و از طرف دیگر کاهش تولیدی که در سالجاری برای آن‌ها اتفاق افتاد، نمی‌توان چندان آینده روشنی برای آن‌ها در بازار سرمایه متصور بود.

پیش بینی کاهش آمار فروش خودرو

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر با توجه به اینکه قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته است، اظهارداشت: باتوجه به افزایش قیمتی که شامل حال خودرو شد، به طور قطع آمار فروش خودروسازان با کاهش روبرو خواهد شد و این امر منابع مالی خودروسازان را بشدت کاهش خواهد داد.

منبع: اقتصادآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت انواع چری در بازار + جدول

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
قیمت انواع چری در بازار + جدول
برای خودرو چری تیگو 7 اکسلنت در بازار مدل 1396 با کارکرد 20 هزار کیلومتر به سرمایه 235 میلیون تومانی نیاز است.

اعتمادآنلاین| برای خرید انواع خودرو چری در بازار بسته به سال تولید و میزان کارکرد آن‌ها باید هزینه‌های متفاوتی پردخت کرد.

قیمت انواع چری در بازار + جدول - 2

منبع: میزان

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت جدید انواع خودرو پژو در بازار تهران +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت جدید انواع خودرو پژو در بازار تهران +جدول
اقتصاد آنلاین - محمد نقدی: آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودرو پژو در سطح بازار پایتخت طی دی ماه ۹۷ است که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.

قیمت جدید انواع خودرو پژو در بازار تهران +جدول - 2

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

سایپا: پراید ارزان‌ترین خودرو جهان است/ خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند!

تابناکخبرگزاری تابناک
سایپا: پراید ارزان‌ترین خودرو جهان است/ خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند!
این پیمانه تیتر‌هایی همچون زمان واریز یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دی، رالی نفت برای جبران ریزش اخیر قیمت، هند و ایران ارزش دلار را خدشه دار کردند، ماهانه ۲۰۰ هزار راس دام زنده وارد کشور خواهد شد، ظروف نمونه گیری خون نیز به کشور وارد می‌شود، قیمت خودرو باید ۱۰ درصد بیشتر از نرخ تمام شده تعیین می‌شد و تقویت شاخص کل بورس را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون زمان واریز یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دی، رالی نفت برای جبران ریزش اخیر قیمت، هند و ایران ارزش دلار را خدشه دار کردند، ماهانه ۲۰۰ هزار راس دام زنده وارد کشور خواهد شد، ظروف نمونه گیری خون نیز به کشور وارد می‌شود، قیمت خودرو باید ۱۰ درصد بیشتر از نرخ تمام شده تعیین می‌شد و تقویت شاخص کل بورس را در بر دارد.

زمان واریز یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دی اعلام شد

نود و پنجمین مرحله از یارانه‌های نقدی در حالی ساعت ۲۴ امروز چهارشنبه واریز می‌شود که همراه با رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که به ازای هر نفر واریز می‌شود، افزایش مستمری خانوار‌های هدف (تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد) نیز به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. به نقل از ایسنا، یارانه نقدی در سال جاری برای جمعیت حدود ۷۸ میلیونی پرداخت شده و گزارش عملکرد اجرای قانون هدفمندی در این مدت نشان می‌دهد که باوجود تاکید قانون بودجه بر حذف سه دهک درآمدی، یارانه‌بگیری را دولت حذف نکرده است.

سایپا: پراید ارزان‌ترین خودرو جهان است

سایپا در واکنش به خبر قیمت پراید ۱۲۰ میلیونی اعلام کرد: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در دیدار هفته گذشته خود با مدیرعامل یکی از خبرگزاری‌ها، مقایسه‌ای از افزایش قیمت برخی کالا‌ها از جمله سکه طلا و مسکن از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۹۷ مطرح و عنوان کرد: تورم خودرو در مقایسه با سایر کالا‌ها کاهشی بوده است و هیچگونه اشاره‌ای به قیمت ۱۲۰ میلیونی خودرو پراید نشده است که مشروح آن در خبر تحت عنوان «سهم خودرو در سبد خانوار برخلاف مسکن و طلا، همواره کاهشی است» منتشر شده است. منظور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از مقایسه این بود که افکار عمومی جامعه به آن حدی که درباره قیمت خودرو و افزایش آن حساسیت و واکنش نشان می‌دهد، در زمینه کالا‌های دیگر نظیر طلا، ارز، مسکن یا حتی مواد غذایی این حساسیت و توجه را نشان نمی‌دهد و خودرو در بازار ایران، یک کالای مورد توجه است که از قضا تلاطم‌های اقتصادی بیشترین تأثیر را بر روی آن می‌گذارد.

سایپا: پراید ارزان‌ترین خودرو جهان است/ خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند! - 7

درخصوص مقایسه قیمت خودرو پراید در بازار‌های خارجی و بازار ایران ذکر این نکته ضروری است که قیمت کنونی خودرو پراید که مورد تأیید نهاد‌های ناظر قرار گرفته است ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و گروه سایپا نیز در حال حاضرخودرو‌های خود را با قیمت مصوب عرضه می‌کند که با این قیمت می‌توان گفت: پراید ارزان‌ترین خودرو جهان است و در مقایسه‌ها و اظهار نظر‌ها این خودرو را باید با خودرو‌های هم کلاس خود از نظر قیمت و کیفیت مقایسه کرد و مقایسه پراید با خودرو‌های گران قیمت صحیح نیست. /مهر

شاخص کل بورس ۷۴۹ واحد تقویت شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه، با افزایش ۷۴۹ واحدی معادل ۰٫۴۵ درصد به رقم ۱۶۵ هزار و ۴۴۵ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۲۱۷ واحدی معادل ۰٫۴۵ درصد به رقم ۴۷ هزار و ۹۶۸ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۲۱۳ واحدی معادل ۰٫۷۴ درصد، عدد ۲۹ هزار و ۱۹۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۵۰ واحدی معادل ۰٫۷۴ درصد به رقم ۲۰ هزار و ۵۵۳ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور نیز، ۶۴۳ واحد افزایش معادل ۰٫۳۶ درصد را رقم زد و به سطح ۱۸۰ هزار و ۵۳۰ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۵۷۳ واحد افزایش معادل ۰٫۴۷ درصد به رقم ۱۲۲ هزار و ۶۰۲ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۱۳۹۰ واحد افزایش معادل ۰٫۴۳ درصد همراه بود و عدد ۳۲۶ هزار و ۱۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.

سایپا: پراید ارزان‌ترین خودرو جهان است/ خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند! - 11

رشد بورس چین، سهام آسیایی را بالا آورد

روز سه‌شنبه، با نشانه‌هایی از این که پکن به دنبال ارائه اقدامات حمایتی بیشتر است تا اقتصاد در حال کند شدن خود را تقویت کند، سهام چین جهش کرد و باعث رشد سهام آسیایی شد. نیکی ژاپن پس از یک روز تعطیلی ۰٫۵۵ درصد رشد کرد و به ۲۴۷۴ واحد رسید، درحالی که گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن، افت‌های اولیه خود را جبران کرد و ۰٫۵۶ درصد رشد کرد. کوسپی کره‌جنوبی به بالاترین سطح یک ماهه رسید. در چین با انتظار سیاست‌های حمایتی جدید برای تقویت اقتصاد در حال کند شدن این کشور، سی‌اس‌آی۳۰۰ شانگ‌های و شن‌زن ۰٫۶۲ درصد رشد کردند. سازمان برنامه‌ریزی دولتی چین روز سه‌شنبه اعلام کرد در نظر دارد در ربع اول امسال به شروعی خوب دست پیدا کند. این نشانه‌ای از برداشتن گام‌های بیشتری برای تقویت رشد اقتصادی، در آینده است. همچنین تلویزیون دولتی چین به نقل از نخست‌وزیر این کشور، لی که‌کیانگ، گفت: دولت به دنبال ایجاد شرایطی مناسب برای دستیابی به اهداف اقتصادی امسال است. در بازار‌های آسیایی، شاخص ای‌مینی اس‌اندپی۵۰۰ آمریکا هم توانست ۰٫۵۱ درصد رشد کند.

رالی نفت برای جبران ریزش اخیر قیمت

قیمت نفت روز سه شنبه در بحبوحه کاهش عرضه از سوی اوپک و روسیه حدود یک درصد افزایش پیدا کرد. اما چشم انداز کندی اقتصاد جهانی مانع رشد بیشتر آن شد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۶۵ سنت یا ۱٫۱ درصد نسبت به قیمت نهایی روز دوشنبه افزایش یافت و به ۵۹٫۶۴ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۸ سنت یا ۱٫۲ درصد افزایش، به ۵۱٫۰۹ دلار در هر بشکه رسید. بانک آمریکایی جی پی مورگان در یادداشتی اعلام کرد تاثیر کاهش تولید اوپک پلاس، تحریم‌های ایران و رشد ماهانه کمتر تولید نفت آمریکا، قیمت‌های نفت را نسبت به سطوح پایین اخیرشان تقویت خواهد کرد.

رسانه روسی: هند و ایران ارزش دلار را خدشه دار کردند

راشا تودی نوشت؛ در راستای توسعه روابط تجاری میان ایران و هند و نادیده گرفتن نقش آمریکا در تعیین سطوح روابط میان کشورها، دهلی نو و تهران توانستند به‌خوبی با مکانیسم روپیه در معاملات خود، ارزش جهانی دلار را خدشه دار کنند.

ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز در روز‌های آینده

عبدالناصر همتی روز سه شنبه در نشست دوره‌ای با استادان و صاحبنظران اقتصادی، با اشاره به فشار‌های اقتصادی و جنگ روانی و تبلیغاتی دولت آمریکا و متحدانش برای برهم زدن تعادل بازار ارز، از کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز خبر داد. وی افزود: بر اساس اقدام‌های انجام شده روند تامین و صدور حواله‌های ارزی ازطریق کشور‌های مختلف بسط یافته است. همتی همچنین با اشاره به ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز در روز‌های آینده و نیز آغاز فرآیند‌های اجرایی ایجاد بازار متشکل معاملات ارزی تصریح کرد: مجموعه این اقدام‌ها در کنار برنامه ریزی‌های انجام شده برای اصلاح نظام پولی کشور نویدبخش استمرار ثبات در بازار پول و ارز کشور است.

رشد محدود «تسه‌ها» در بازار اوراق مسکن

بهای اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه ۹۵۱۲) در روز سه‌شنبه ۴۴/ ۰ درصد رشد کرد و به سطح ۵۶ هزار و ۱۸۵ تومان رسید. اکثر سررسید‌های وام مسکن دیگر نیز در محدوده مثبت معاملاتی قرار گرفتند و میانگین قیمت این اوراق به مرز ۵۷ هزار تومان نزدیک‌تر شد. با جهش نرخ ارز در نیمه ابتدایی سال جاری قیمت واحد‌های مسکونی دو برابر شد. ثابت ماندن سقف وام مسکن عاملی شد تا قدرت خرید متقاضیان همگام با تورم حاکم بر بازار مسکن رشد نکند و تقاضا برای آپارتمان کاهش یابد. برنامه‌ای برای افزایش سقف وام مسکن نیز وجود ندارد و تسه‌ها با شرایط کنونی نمی‌توانند به آینده صعودی امیدوار باشند. با این حال این امکان وجود دارد که پس از عقبگرد قیمت دلار، بازار معاملات مسکن به لحاظ قیمتی به ثبات برسد و رونق به بازار اوراق وام مسکنبازگردد.

خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند!

مدیران عامل چند شرکت خودروسازی که طی روز‌های اخیر در نمایشگاه دیترویت گرد‌هم آمده‌اند از دولت ترامپ و کنگره خواسته‌اند تا اختلافات تجاری و تعطیلی دولت را به اتمام برساند چرا که ایجاد فضای عدم اطمینان سیاسی پیامد‌های مخربی برصنعت خودرو خواهد داشت. نمایندگان تجاری آمریکا در حال مذاکره با چین به امید دستیابی به یک توافق هستند تا از اعمال تعرفه‌های تجاری بر خودرو و دیگر اقلام ممانعت کنند. خودروسازانی که وسایل نقلیه را در آمریکا تولید می‌کنند در حال دست و پنجه نرم کردن با افزایش قیمت فولاد و آلومینیوم هستند که به‌دلیل سیاست‌های تجاری دولت ترامپ ایجاد شده است. مایک مانلی، مدیرعامل شرکت فیات‌کرایسلر در نمایشگاه دیترویت به خبرنگاران گفت: تعرفه‌های اعمال شده بر فلزات موجب افزایش هزینه‌های این شرکت برای سال ۲۰۱۹ خواهد شد که معادل با ۳۰۰ میلیون دلار است. به نقل از دنیای اقتصاد؛ از سوی دیگر باب کارتر، مسوول بخش فروش تویوتا در آمریکای شمالی خاطرنشان کرد این خودروساز مجبور شده است تا برای جبران هزینه‌های تحمیلی تعرفه‌ها، در سه نوبت قیمت‌های خود را افزایش دهد.

ماهانه ۲۰۰ هزار راس دام زنده وارد کشور خواهد شد

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه گوشت گوسفندی و گوشت گوساله منجمد در حال ورود به کشور و عرضه در بازار است، اظهارداشت: واردات دام زنده به کشور نیز عملیاتی شده و در کوتاه‌ترین زمان این واردات انجام خواهد شد. وی با بیان اینکه مقدمات کار فراهم و مجوز‌های لازم اخذ شده است، افزود: این واردات قرار است از کشور‌های مختلف از جمله کشور‌های اروپایی، آسیای میانه و استرالیا انجام شود. وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی‌های انجام شده برای واردات هفته‌ای ۵۰ هزار راس دام زنده است، اضافه کرد: بنابراین ماهانه ۲۰۰ هزار راس دام زنده وارد کشور خواهد شد. ورناصری درباره اینکه این واردات چند ماه انجام خواهد شد، گفت: این واردات ادامه پیدا می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا دام سنگین هم به کشور وارد می‌شود یا اینکه واردات تنها در حوزه دام سبک خواهد بود؟، افزود: این واردات مربوط به دام سبک است، اما بخش خصوصی برای واردات دام سنگین اقداماتی کرده و مقدمات کار فراهم شده و طی حدود یک هفته تا ۱۰ روز آینده این کار انجام خواهد شد. /مهر

ظروف نمونه گیری خون نیز به کشور وارد می‌شود

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۶ ماهه نخست سال ۹۷ نشان میدهد که در این مدت بیش از ۵۱۸ تن ظروف نمونه گیری خون از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است. بر اساس واردات این ظروف نمونه گیری خون به کشور ۳ میلیون و ۸۲۳ هزار و ۱۲ دلار ارز از کشور خارج شد که معادل ریالی آن بالغ بر ۱۶ میلیارد و ۱۶۶ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۹۴۴ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. این گزارش حاکی از آن است که ظروف نمونه گیری خون از ۸ کشور جهان از جمله چین، آلمان تایلند، ترکیه و … وارد ایران شده است. به نقل از میزان، بنا بر آمار منتشره از سوی گمرک بیشترین واردات ظروف نمونه گیری خون از کشور چین به ارزش دلاری یک میلیون و ۴۴ هزار و ۹۶۱ دلار بوده است.

مقام مسئول: در افزایش قیمت خودرو، حقوق مشتریان در نظر گرفته شده

مدیرکل دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید از شرکت خودروسازی سایپا، گفت: هدف از این بازدید، نظارت عالیه بر شرکت‌های تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین پیگیری دستور وزیر مبنی بر بهبود وضعیت تولید خودرو است. اکبر صادقی با اشاره به تاخیر خودروسازان در تحویل خودرو‌های پیش فروش شده، افزود: علت تأخیر در تحویل خودروها، تحریم و به تبع آن مشکل در واردات مواد اولیه قطعه‌سازی بود که با تدابیر و مساعدت مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت این مشکل تا پایان بهمن ماه حل می‌شود و خودروسازان می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند. مدیرکل دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره اعلام قیمت جدید خودرو‌ها تاکید کرد که در افزایش قیمت‌ها، حقوق مصرف‌کنندگان و مشتریان در نظر گرفته شده است.

نماینده مجلس: قیمت خودرو باید ۱۰ درصد بیشتر از نرخ تمام شده تعیین می‌شد

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در واکنش به افزایش قیمت خودروها، گفت: آقای وزیر که به مجلس آمد بنا شد کمیته‌ای تشکیل دهند که مجلس و دولت و مسئولان مربوطه در آن حضور داشته باشند تا به سمت قیمت گذاری برود. ما به شدت مخالف تعیین قیمت جدید با محوریت نرخ بازار آزاد بودیم. نرخ آزاد بازار را چه کسی تعیین می‌کند؟ یک عده دلال و سودجو. آقای وزیر نباید برای تعیین نرخ خودرو بگوید قیمت خودرو پنج درصد زیر نرخ بازار آزاد. پنج درصد زیر آن غیرمنطقی است بلکه باید بگوید قیمت تمام شده این قدر است، حال ده درصد بالاتر از قیمت تمام شده بفروشیم. این قانون است که حتی مالیاتش را هم بدهند و تا ده درصد بالاتر از قیمت تمام شده بفروشند. امیر خجسته در گفتگو با ایلنا ادامه داد: ما این را میل داریم که قیمت خودرو تنها ده‌درصد بالاتر از قیمت تمام شده آن باشد یعنی قبلا هرچه از ۳۵۰۰ تا ۴۲۰۰ خریده‌اند جای خودش باقی است و باید به همان قیمت به مردم بدهند، اما برای تعیین دوباره قیمت که می‌خواهند با نرخ جدید اعلام کنند باید بر اساس نرخ تمام شده باشد، قیمت تمام شده هرچه که بود پنج تا ده درصد افزایش بدهند، ما با این موافقیم که فشاری به مردم نیاید، ولی هرچه که خودشان بخواهند مدیریت بکنند این برای ما قابل قبول نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

سد جدید ترخیص خودروهای وارداتی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
سد جدید ترخیص خودروهای وارداتی
دنیای اقتصاد : بعد از مصوبه هیات دولت مبنی بر ترخیص خودروهای وارداتی، در شرایطی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول تهیه دستورالعمل اجرایی در این زمینه است که بانک مرکزی با بند یک این مصوبه مخالفت کرده است.

هیات دولت ۹ دی ماه با هدف تعیین تکلیف خودروهای وارداتی مانده در گمرک تصویب کرد که «ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه، قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری-صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی دارند؛ بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع است. همچنین همه ثبت سفارش‌های قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می‌شود.» دولت اما به این بند از مصوبه خود تبصره‌ای نیز اضافه کرده است با این مضمون که «خودروهایی که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تامین ارز شده‌اند با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی به نرخ سامانه سنا در روز ترخیص با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص هستند حال آنکه هر نوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش‌ها ممنوع است.»

این مصوبه هیات دولت که در اصل به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، بانک مرکزی و ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد تایید قرار گرفته هم اکنون با مخالفت بانک مرکزی روبه‌روست. البته بانک مرکزی تنها با بند یک این مصوبه که همان ثبت سفارش برای واردات بدون انتقال ارز و تنها با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی بود، مخالف است و با ۶ بند دیگر مشکلی ندارد. اما در بند ۷ مصوبه هیات دولت تاکید شده که ضوابط ورود و ترخیص خودروهای موضوع این تصویب نامه و دستورالعمل اجرایی آن در چارچوب قوانین مربوط، ظرف یک هفته توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شود. این مصوبه مربوط به ۹ دی است حال آنکه وزارت صنعت مقید بوده تا ۱۶ دی ماه دستورالعمل اجرایی آن را ابلاغ کند. به این ترتیب در شرایطی دستورالعمل ترخیص خودروهای در گمرک مانده هنوز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ نشده که گفته می‌شود یکی از دلایل تاخیر در تهیه این مصوبه، ابهام درباره خودروهایی است که بدون انتقال ارز خریداری و وارد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور شده‌اند. موضوعی که به نظر می‌رسد قبل از تصویب نامه هیات دولت باید از سوی بانک مرکزی مورد بررسی قرار می‌گرفت نه اینکه بعد از تصویب، این بانک ابهامات خود را مطرح و مانع از ابلاغ دستورالعمل شود. مدت‌هاست که مشتریان خودروهای وارداتی که از سال گذشته اقدام به پیش خرید محصولات مورد نظر خود کرده‌اند چشم انتظار تصمیم دولت برای ترخیص محصولات مانده در گمرک هستند حال آنکه تصمیم‌گیری در این زمینه هر بار با مانعی برخورد می‌کند. این بار اما سد بانک مرکزی مانع از ترخیص این خودروها شده است. البته مخالفت بانک مرکزی با واردات بدون انتقال ارز بیراه نیست چرا که این بانک به‌عنوان سیاست‌گذار ارزی کشور، باید از محل تامین ارز مطلع باشد.

مخالفت بانک مرکزی نیز هم اکنون با ترخیص خودروهای وارداتی است که بعد از ۱۶ مرداد ۹۷ وارد گمرکات کشور شده‌اند یعنی تاریخی که ثبت سفارش و واردات خودرو با توجه به اعمال تحریم‌های بین‌المللی و همچنین مدیریت ارزی کشور ممنوع اعلام شده بود. بانک مرکزی معتقد است که منشأ ارز خودروهایی که بعد از ۱۶ مرداد وارد کشور شده به نوعی نامشخص است برای همین امکان ورود این خودروها نیست. حال این سوال مطرح است که چگونه با وجود ممنوعیت ثبت سفارش و واردات، بعد از تاریخ ۱۶ مرداد که ثبت سفارش‌های قبلی نیز با تاریخ انقضا همراه شدند، خودرو وارد گمرکات کشور شده است. در این زمینه یکی از مدیران گمرک به «دنیای اقتصاد» می‌گوید که طبق روال عادی، وارد‌کنندگان کالا می‌توانند کالاهای خود را پیش از ثبت سفارش وارد گمرکات و انبارهای مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی کنند و در این زمینه نیز محدودیتی ندارند. طبق اظهارات این مدیر گمرک به نظر می‌رسد که برخی از وارد‌کنندگان با وجود توقف ثبت سفارش و واردات خودرو باز هم اقدام به ورود خودرو به کشور کرده‌اند تا بلکه با اتفاقی یا تصمیم‌گیری جدیدی در دولت، بتوانند خودروهای خارجی را وارد کشور کنند. این رویه سال‌های ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی در زمان دولت احمدی نژاد را یادآوری می‌کند زمانی که دولت ورود این خودروها را ممنوع اعلام کرده بود حال آنکه هزاران خودروی ممنوعه در گمرکات کشور در انتظار مجوز ورود بودند. این انتظار خیلی طولانی نشد چرا که بالاخره دولت وقت، یک‌شبه مجوز ورود تمامی خودروهای یاد شده را صادر کرد. اما در دولت دوازدهم نیز همراه با اعمال تحریم‌های هسته‌ای سیاست ارزی کشور تغییر جهت داد به‌طوری‌که اواخر خرداد ماه سال جاری واردات بیش از ۱۳۳۰ قلم کالا از جمله خودرو به کشور ممنوع اعلام شد، این در حالی است که حدود ۱۲۰ میلیون دلار ارز دولتی در ۳ماه نخست سال برای واردات خودرو تخصیص داده شد اما بعد از ممنوعیت واردات، عملا قسمت مهمی از خودروهای واردشده به گمرک امکان ترخیص پیدا نکرد. با فراز و نشیبی که بعد از اعمال تحریم‌ها در مقررات ارزی و همچنین واردات خودرو به کشور روی داد، این بار نیز برخی وارد‌کنندگان در انتظار معجزه‌ای دیگر بودند و نسبت به ورود خودرو به گمرکات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام کردند. در مورد تعداد این خودروها یک منبع آگاه در گمرکات کشور به «دنیای اقتصاد» گفت که بیشتر خودروهای دپو شده در گمرکات، مربوط به قبل از ۱۶ مرداد است و خودروهایی که بانک مرکزی با ترخیص آنها مخالفت کرده تعداد کمی را به خود اختصاص داده است. دلایل مخالفت بانک مرکزی

بعد از اعلام موضع عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در مخالفت با واردات خودروهای مذکور روز گذشته برخی از رسانه‌ها به دلایل مخالفت همتی در این زمینه پرداختند. در این خصوص خبرگزاری «ایرنا» در تحلیلی عنوان کرد که از اسفندماه پارسال دولت واردات کالا به شیوه «بدون انتقال ارز» را ممنوع کرده بود بنابراین این دسته از واردکنندگان چگونه با وجود این ممنوعیت تامین ارز کرده‌اند. این خبرگزاری ابهام دیگری هم مطرح کرده و آن اینکه اگر ارز مورد نظر از صادرکنندگان تامین شده، طبق مصوبه دولت از بیستم فروردین ماه صادرکنندگان ملزم بوده‌اند که ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کرده و به واردکننده بفروشند. اگر هم ارز مورد نیاز از منابع دیگری تامین شده، باید مشخص شود که ارز مورد استفاده از محل پولشویی و جرائم سازمان یافته نبوده است و از این رو روشن شدن منشأ ارز برای سیاست‌گذاران ارزی کشور ضروری به نظر می‌رسد. «ایرنا» همچنین تاکید کرده که سیاست‌های ارزی کشور از نیمه مردادماه تغییر کرد و از این رو اگر قرار باشد همه خودروهای وارد شده بدون ضوابط مشخص به یکباره وارد کشور شوند، از آنجا که ترخیص خودروهایی که از محل ارز متقاضی تامین ارز شده‌اند، نیاز به پرداخت مابه التفاوت به نرخ روز از سامانه سنا به بانک دارد، می‌تواند فشار تقاضا بر بازار ارز را تشدید کرده و بر نرخ‌ها در بازار اثر بگذارد. از این رو به نظر می‌رسد در تهیه دستورالعمل مبنی بر اجرای مصوبه دولت باید شرایطی در نظر گرفته شود که هم خودروهای وارداتی تعیین تکلیف شوند، هم تقاضای ارزی بر بازار فشار نیاورد و هم منشأ ارز تهیه شده برای سیاست‌گذار ارزی یعنی بانک مرکزی روشن باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

رونمایی از خودروی برقی کادیلاک

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
رونمایی از خودروی برقی کادیلاک
دنیای اقتصاد : نخستین خودروی کراس اوور برقی و الکتریکی کادیلاک در نمایشگاه خودروی دیترویت ۲۰۱۹ رونمایی شد. این کراس اوور که هنوز نام و نشان دقیقی از آن ذکر نشده، با سه ردیف صندلی، داشبورد دیجیتال، فرمان مربعی شکل و طرح خاص صندلی جلو طراحی شده است. هنوز جزئیات و اطلاعات دقیق و کامل‌تری از این محصول کادیلاک در دسترس نیست و شرکت سازنده آن نیز از زمان قطعی برای عرضه و تولید انبوه و نهایی آن سخن نگفته است. این به آن معناست که ممکن است همه این قابلیت‌ها در حد یک طرح خودروی مفهومی باشد و هرگز به مرحله تولید نهایی نرسد. گفته می‌شود این کراس اوور به جز بهره‌مندی از پیشرانه برقی و الکتریکی، از قابلیت‌های خودروهای خودران نیز بهره می‌برد و قادر است بدون نیاز به هدایت و کنترل راننده، عملکردهای لازم برای حرکت خودرو و طی مسیر را انجام دهد. بر اساس گزارش وب‌سایت اتوبلاگ، استیو کارلایل، مدیر کادیلاک خاطرنشان کرده این محصول تمامی خودروهای الکتریکی در جهان را به چالش می‌کشد. به این ترتیب کادیلاک نیز ورود خود را به صنعت تولید خودروهای برقی و الکتریکی در جهان اعلام کرده تا به رقابت تنگاتنگی با سایر خودروسازان فعال در این حوزه بپردازد.

قیمت خودرو در بازار سه نرخی شد؛ تکرار ماجرای ارزهای چند نرخی در انتظار بازار خودرو

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
قیمت خودرو در بازار سه نرخی شد؛ تکرار ماجرای ارزهای چند نرخی در انتظار بازار خودرو

در روزهای گذشته، قیمت جدید کارخانه‌ای خودروهای داخلی اعلام شد. در این شرایط مسئولان و شرکت‌های خودروساز معتقدند افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو، تعادل بازار و کاهش قیمت محصولات را به دنبال دارد اما به اعتقاد کارشناسان، افزایش تولید و عرضه، شرط لازم کاهش و ثبات قیمتها در بازار است.

سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش جدید ایران خودرو نشان می‌دهد که ماجرا در عمل بسیار پیچیده‌تر از وعده و وعید خودروسازان است.

برای مثال ایران خودرو طی بخشنامه ۴۰۸۹ اعلام نموده است که فروش قطعی با تحویل فوری برخی از محصولات خود را آغاز می‌کند. در این بخشنامه قیمت پژو پارس اتوماتیک ۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

قیمت خودرو در بازار سه نرخی شد؛ تکرار ماجرای ارزهای چند نرخی در انتظار بازار خودرو - 5

این در حالیست که مدیران ایران خودرو و مسئولان وزارت صمت در اواسط آذر ماه امسال با اعلام تعیین قیمت در حاشیه بازار و با هدف کاهش قیمت بازار آزاد، «برنامه افزایش قیمت خودروهای داخلی» را رسما آغاز نمودند. از جمله این خودروها «پژو پارس اتوماتیک» بود که در پیش فروش مورخ ۲۶ آذر ماه با قیمت ۷۹ میلیون تومان عرضه شد و مدیران ایران خودرو و وزیر صمت اعلام نمودند:

برای تعیین قیمت خودرو بر اساس فرمولی که پیش بینی شده خودروها با ۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و هفته بعد دوباره ۵ درصد کاهش مجدد قیمت خواهیم داشت تا در نهایت به یک قیمت متعادل بین کارخانه و بازار برسیم.

قیمت خودرو در بازار سه نرخی شد؛ تکرار ماجرای ارزهای چند نرخی در انتظار بازار خودرو - 9

اما اکنون شرکت ایران خودرو دست به پیش فروش خودروی «پژو پارس اتوماتیک» از روز دوشنبه ۲۴ دی ماه با قیمت ۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان زده است. طبیعتا این قیمت در شرایطی اعلام می‌شود که نسبت به قیمت آخرین پیش فروش ایران خودرو (۲۶ آذر ماه) نه تنها شاهد ۵ درصد کاهش نیستیم، بلکه ۷ درصد افزایش هم اعلام شده که در نوع خود جالب توجه به نظر می‌رسد.

این درحالیست که با توجه به پیش فروش تنها ۲۰۰ دستگاه خودرو با چنین قیمتی، طبیعتا نمی‌توان انتظار به وجود آمدن تعادل را در بازار داشت و به نظر می‌رسد که درست در خلاف این مسیر، واسطه گران بار دیگر وارد عمل شده و قیمت خودرو مذکور را به بیش از ۹۰ میلیون تومان افزایش خواهند داد.سه نرخی شدن قیمت خودرو در بازار

بنابراین علی رغم وعده مسئولان مبنی بر تنظیم قیمت بازار خودرو، هم اکنون با مراجعه به «سایت فروش ایران خودرو» یا سایپا می‌توان مشاهده نمود قیمت خودرو «سه نرخی» شده است.

-قیمت تحویل دی ماه

-قیمت حاشیه بازار

-قیمت بازار آزاد

مسلما چنین اختلاف قیمتی به رانت جویی و واسطه‌گری منجر خواهد شد و تمام این موارد در حالی مطرح می‌شود که با استفاده از ابزارهای نرم افزاری اطلاعاتی موجود در کشور (مانند استعلام مالکان خودرو از سامانه پلیس راهور)، می‌توان «مصرف کنندگان واقعی» خودرو را از سوداگران تمیز داد و با «مدیریت»، عرضه، تقاضا و قیمت را در بازار کنترل نمود.

قیمت خودرو در بازار سه نرخی شد؛ تکرار ماجرای ارزهای چند نرخی در انتظار بازار خودرو - 19

مهمتر آنکه طی چند ماه گذشته شرکت‌های خودروساز داخلی نشان دادند که از ابزار مناسب برای کاهش واسطه‌گری برخودارند اما به دلایلی نامشخص، ظاهرا تمایل چندانی برای کاهش دلالی توسط ایشان وجود ندارد.

شرکت ایران خودرو در ابتکاری جالب در «پیش فروش مهرماه» (بخشنامه ۴۰۶۷) توانسته بود با اعمال شرایط محدود کننده به منظور شناسایی مصرف کننده واقعی خودرو (مانند شرط داشتن گواهینامه، خودرو اولی بودن، عدم ثبت نام در شرکت سایپا، عدم ثبت نام در ۱۸ ماه گذشته) به لحاظ روانی تاثیر مناسبی برای کاهش سوداگری در بازار خودرو انجام دهد. اما در پیش فروش اخیر خود (۲۶ آذر ماه و ۲۴ دی ماه با تحویل فوری خودرو) شرایط محدود کننده در بخشنامه ۴۰۶۷ را اعمال ننمود و با توجه به حاشیه سود بین قیمت بازار و درب کارخانه، راه را برای سوداگری در بازار خودرو هموار نمود.

علاوه بر این موضوع ایران خودرو در «پیش فروش مهرماه» اعلام نمود که «هر ثبت نام مغایر با شرایط این بخشنامه، از سوی شرکت یکطرفه ابطال و وجه بدون سود مسترد خواهد شد» اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که علی رغم وعده خود مبنی بر استعلام شرایط ثبت نام کنندگان، از هیچ ابزاری برای شناسایی مشتریان ثبت نامی در «پیش فروش مهرماه» استفاده نکرده است و تحویل این خودروها بدون استعلام برای شناسایی «مصرف کننده واقعی» در حال انجام است.

قیمت خودرو در بازار سه نرخی شد؛ تکرار ماجرای ارزهای چند نرخی در انتظار بازار خودرو - 24

مسلما ادامه چنین روندی به تشدید وضعیت رکود تورمی در بازار خواهد انجامید، اما در عین حال به نظر نمی‌رسد که مسئولان امر از اراده چندانی برای پیشگیری از این روند برخوردار باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش اقساطی ۳ محصول ایران خودرو به صورت اقساطی با تحویل فوری ویژه ۲۶ تیر آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران طرح فروش اینترنتی اقساطی محصولات ایران خودرو از ساعت ۱۱ صبح چهارشنبه ۲۶ تیر در وبسایت فروش ایران خودرو به نشانی esale. ikco. ir آغاز خواهد شد. در این طرح خودروهای پژو ۲۰۶ تیپ ۵، پارس TU۵، پژو ۴۰۵ اس ال ایکس صورت اقساطی با تحویل ۳۰ روزه انجام می‌شود. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح «سامانه صیاد» را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد.

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

اخبار بیشتر