1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

مرضیه هاشمی کیست و چرا بازداشت شده است؟

امیرعبداللهیان: اگر مرضیه هاشمی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود

انتخابخبرگزاری انتخاب
امیرعبداللهیان: اگر مرضیه هاشمی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود
امیرعبداللهیان: اگر مرضیه هاشمی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود - 0

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: اگر مرضیه هاشمی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در صفحه شخصی خود در توئیتر مطلبی درباره مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی منشتر کرد که متن آن به شرح زیر است:

«بازی سیاسی بازداشت مرضیه هاشمی را آمریکا شروع کرد، اگر این خبرنگار پرس تی وی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود.»

امیرعبداللهیان: اگر مرضیه هاشمی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود - 6

مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی که هفته گذشته برای بازدید از خانواده خود به آمریکا سفر کرده بود، توسط دولت این کشور بازداشت شده است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

وظیفه همه رسانه‌هاست که به موضوع «مرضیه هاشمی» توجه کنند

مهرخبرگزاری مهر
وظیفه همه رسانه‌هاست که به موضوع «مرضیه هاشمی» توجه کنند

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: منابع خبری و فعالان رسانه‌ای از بازداشت مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) خبرنگار و مستندساز آمریکایی-ایرانی شبکه پرس‌تی‌وی در فرودگاه سنت‌لوئیس در خاک ایالات متحده آمریکا خبر داده‌اند.

از صبح امروز، برخی از کاربران شبکه اجتماعی با هشتگ‌های #مرضیه_هاشمی_را_آزاد_کنید، #FreeMarziehHashemi، #Pray۴MarziehHashemi اقدام به تولید محتوا درباره اوکرده و به رفتار غیرقانونی و وحشیانه پلیس آمریکا با این مجری آمریکایی-ایرانی اعتراض کرده‌اند.

ابراهیم شکوری خبرنگار سابق صداوسیما در نیویورک با تایید این مطلب در توییتر خود درباره دستگیری مجری شبکه پرس‌تی‌وی نوشت: «مرضیه هاشمی (ملانی ایوت فرانکلین، گوینده پرس تی وی و خبرنگار آمریکایی که برای دیدار خانواده و برادر بیمار خود به آمریکا رفته بودند، به دلایل نامعلومی توسط پلیس آمریکا بازداشت شد. دو روز هیچ خبری به خانواده مرضیه هاشمی داده نشد و نهایتا با دخترش صحبت کرد و این اطلاعات را شخصا داد.»

«استفن لندمن» نظریه پرداز امریکایی در خصوص بازداشت «مرضیه هاشمی» خبرنگار پرس تی وی در آمریکا به خبرنگار مهر گفت: مرضیه هاشمی که یک خبرنگار زن آمریکایی و ایرانی است، برای دیدن اعضای خانواده از جمله برادرش که به سرطان مبتلاست به آمریکا سفر کرد ولی در فرودگاه بین المللی سنت لوئیس لامبرت در سنت لوئیس، میسوری توسط پلیس آمریکا بازداشت شد.

وی افزود: خانم هاشمی در یک گفتگوی تلفنی به خانواده خود گفته است که از همان آغاز مورد سوء استفاده رفتارهای خشونت‌آمیز قرار گرفته است. تاکنون به خانم هاشمی اتهام یا دلیلی برای بازداشت و زندانی شدن ارائه نشده است و خود او نیز از دلیل بازداشتش اطلاعی ندارد.

لندمن در ادامه یادآور شد: اعضای خانواده ایشان از روز بازداشت هیچ اطلاعاتی از او ندارند. بلافاصله پس از دستگیری با اینکه دستگیرکنندگان می‌دانستند که او مسلمان است ایشان را به برداشتن حجاب مجبور کرده‌اند.

دانش آموخته دانشگاه هاروارد گفت: به او فقط اجازه داده شده است که یک تی شرت آستین کوتاه بپوشد که مغایر قوانین اسلام است. از او حتی در این شرایط عکس نیز گرفته‌اند. مقامات مسئول بازداشتگاه با وجود اعتراض ایشان هیچ توجهی به اعتراضات او نکرده‌اند.

وی افزود: او برای رعایت قوانین اسلام مجبور بوده برای داشتن حجاب از تی شرت دیگری استفاده کند. با توجه به اینکه به او تنها گوشت خوک بدون نان به عنوان غذا داده‌اند، او از غذای حلال محروم است.

این نظریه پرداز امریکایی در ادامه یادآور شد: حتی علی رغم درخواست ایشان برای نان برای نخوردن گوشت خوک از برآورده کردن این خواسته نیز سرباز زده‌اند. خانم هاشمی از زمان بازداشت چیزی به جز یک بسته بیسکوییت نداشته است که این منجر به سوء تغذیه او شده است و این همراه با هوای سرد موجب ضعیف شدن شدید ایشان شده است.

لندمن تصریح کرد: به علت ضعف شدید، لازم است ایشان فورا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرند. این دولت آمریکا است که برای هرگونه خطر یا آسیب که ممکن است سلامت ذهنی یا جسمی ایشان را تهدید کند مسئول است.

دانش آموخته دانشگاه هاروارد در پایان گفت: از همه رسانه‌ها انتظار داریم این مسأله را بدون هیچ تاخیری اطلاع رسانی کنند و همچنین خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط خانم هاشمی هستیم و از آمریکا توقع داریم فورا از جامعه خبرنگاران و رسانه‌های بین المللی عذرخواهی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

مرضیه هاشمی کیست؟ /ویدئو

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری

واکنش «قره باغی» به بازداشت مرضیه هاشمی؛ فریاد می‌زنیم مرگ بر آمریکا

مهرخبرگزاری مهر
واکنش «قره باغی» به بازداشت مرضیه هاشمی؛ فریاد می‌زنیم مرگ بر آمریکا

به گزارش خبرنگار مهر، اسفندیار قره باغی شامگاه پنجشنبه در اختتامیه چهارمین جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی با اشاره به اینکه سعادتی شد که برای این جشنواره در محضر شما مردم لرستان باشیم، اظهار داشت: یک گذشته‌ای را از یک سرود تعریف می‌کنم؛ در زمانی که رهبر معظم انقلاب در خصوص برجام فرمودند «نرمش قهرمانانه» یعنی هرکاری بکنید ولی طرف مقابل قابل اعتماد نیست.

وی افزود: این صراحتا از بیانات رهبر انقلاب بود؛ آن زمان آمدم در منزل و پیش خودم احساس کردم مثل اینکه دوستی تنها مانده باشد، دور و بری‌ها فشار معکوس وارد می‌کنند؛ این‌ها را به صورت شعر «می جنگیم می‌میریم سازش نمی‌پذیریم» آهنگسازی و ضبط کردیم.

این خواننده مطرح انقلاب تصریح کرد: دوماهی طول نکشید دیدیم یاران نزدیک همان آمریکای غاصب گفتند این آمریکای وحشی اصلا قابل اعتماد نیست، آمریکا لگد به دوستان خود هم زد و فرمایشات رهبری دقیقا درست بوده است.

قره باغی با اشاره به اینکه از بیرون کسانی تماس می‌گیرند و می‌خواهند ادعای روشنفکری خود را اثبات کنند، ادامه داد: این افراد می‌گویند چرا پرچم آمریکا را آتش می‌زنید و لگد مال می‌کنید، این غیراخلاقی و غیردیپلماسی است!

وی خاطرنشان کرد: ما آن کار را می‌کنیم دلیل داریم، هرکسی در این مملکت دو نفر از عزیزانش در داخل آن هواپیمایی که بالای خلیج فارس روی آب‌ها با موشک آمریکایی هدف قرار گرفت از دست می‌داد آیا چنین حرفی می‌زد؟ آیا این پرچم آمریکا این تکه پارچه ارزش سوختن دارد یا آن انسان‌ها!؟

این خواننده مطرح انقلاب با بیان اینکه می‌بینیم که «مرضیه هاشمی» خبرنگار ما را در آن وضعیت می‌گیرند و بازداشت می‌کنند و زندانی می‌کنند و بعد ما را انتقاد می‌کنند که چرا فلان قاتل را گرفته‌اید! تصریح کرد: ما در پاسخ به این اقدام آمریکایی‌ها با نهایت قدرت فریاد می‌زنیم مرگ بر آمریکا.

خواندن خبر در سایت منبع

فرزند مرضیه هاشمی احضار شد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
فرزند مرضیه هاشمی احضار شد
فرزند مرضیه هاشمی احضار شد - 0

شبکه برون مرزی'پرس تی وی'روزپنجشنبه به نقل از حسین هاشمی، فرزند خانم مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری این شبکه که از سوی پلیس آمریکا بازداشت شده است، گزارش داد که او و دیگر فرزندان وی برای ادای شهادت در برابر قضات به واشنگتن دی. سی. احضار شده‌اند.

به گزارش ایرنا، حسین هاشمی با ارسال نامه‌ای به 'پرس تی وی' نوشت:

من حسین، فرزند بزرگ مرضیه هاشمی هستم که بنام ' ملانی فرانکلین' نیز خوانده می‌شود. من تنها می‌خواهم آخرین اطلاعات را در مورد دستگیری مادرم بگویم. طبق اطلاعات موجود او به عنوان یک شاهد، دستگیر شده است.

یچ اتهامی علیه او مطرح نشده است. این آن چیزی است که مسئولین در مورد پرونده او به ما گفته‌اند.

به هرحال او در بازداشتگاه در واشنگتن دی. سی. است. آنجا یک زندان است. به مادرم یک شماره داده‌اند که معمولا به هرکدام از زندانی‌ها می‌دهند. او را در یک سلول نگه می‌دارند.

به این ترتیب ما خیلی کنجکاو هستیم ببینیم چطور کسی که هیچ اتهامی علیه او مطرح نکرده‌اند، در چنین وضعیتی نگهداری می‌شود. ما می‌توانیم با او حرف بزنیم. الان ۴۸ ساعت از زمان بازداشت او می‌گذرد. از زمان بازداشت مادرم ما با او در تماس هستیم. اطلاعات کمی داریم در مورد اینکه اتهامی متوجه او نیست.

او خوب به نظر می‌رسد. نگران نوع رفتاری است که با او می‌کنند. با او طوری رفتار می‌کنند که گویا اتهامی علیه او مطرح است.

مرضیه هاشمی، گوینده پرس تی وی که برای دیدن فرزندانش به آمریکارفته بود روز یکشنبه گذشته بدون تفهیم اتهام بازداشت شده وبه زندانی در واشنگتن دی. سی. منتقل شده است.

با توجه به اینکه او رژیم غذایی دارد، نتوانسته از غذای زندان میل کند و از زمان بازداشت، فقط کمی غذای اماده صرف کرده است.

با توجه به محدودیتهای زندان به او اجازه نداه‌اند روسری اش را نگه دارد و به نظر می‌رسد او سرش را با یک تی-شرت پوشانده است. محدودیتهای زندان او را آزرده خاطر کرده است.

ما انتظار پاسخ‌های صریحی از مقامهای آمریکایی داریم و از آنجا که اتهامی علیه مادرمان طرح نکرده اندنمی دانیم به چه نوع وکیلی برای دفاع از او مراجعه کنیم.

با توجه به اینکه وکلا در آمریکا هرکدام تخصص خاصی دارند، ما در حال حاضر نمی‌دانیم به کدامیک از آنها مراجعه کنیم.

فکر می‌کنم چیزی که مهم است اینکه مادرم یک شهروند آمریکایی و یک خبرنگار است. او فعال مدنی در آمریکا در مورد حقوق سیاهان امریکایی است و منتقد سیاست‌های تیعیض آمیز دولت امریکا در مورد سیاهان است و اینکه دولت آمریکا سیاهان را از مدارس به زندانها منتقل می‌کند اما در مورد سفید پوست‌ها رفتارشان به این گونه نیست.

مادرم منتقد جنگهایی است که دولت آمریکا علیه سایر کشورها راه انداخته است. مادرم منتقد سیاستهای دولت آمریکاست در مورد اینکه برای تغییر رژیم در ایران بودجه کلانی اختصاص داده است.

مادرم منتقد چنین کارهای دولت آمریکاست. ما نمی‌دانیم آیا منتقد بودن مادرم دلیل بازداشت وی شده است؟ مادرم آدم سرشناسی در جامعه مطبوعاتی است و اظهارات ضد دولتی در چهار چوب آزادی بیان او نباید مستمسکی برای بازداشت او شود.

خواندن خبر در سایت منبع

زائری: کسی حال مرضیه هاشمی را می‌فهمد؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
زائری: کسی حال مرضیه هاشمی را می‌فهمد؟

برترین‌ها: محمدرضا زائری با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از بازداشت مرضیه هاشمی، خبرنگار شبکه پرس تی وی در آمریکا ابراز تاسف کرد.

زائری: کسی حال مرضیه هاشمی را می‌فهمد؟ - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 ساعت قبل
«جعفر صفری» کارشناس مسائل پاکستان در یادداشتی به واکاوی جریان‌های اخیر و دخیل در عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان پرداخت. یکی دیگر از امتیازگیری‌های پاکستان بوسیله تروریست‌ها، در سال‌های بعد از یازده سپتامبر بود. بنا بر اسناد فاش شده آمریکا میلیارد‌ها دلار در ازای همکاری به دولت پاکستان پرداخت اما نتیجه در خور توجهی برای آمریکا در بر نداشت. با سابقه‌ای که از سرویس اطلاعاتی پاکستان موجود است، روش وسبک و سیاق اطلاعاتی آن برگرفته از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بوده که در واقع با بومی‌سازی هوشمندانه‌ای به نقش‌آفرینی در سطوح بین‌المللی می‌پردازد. لذا دادن لقب «قویترین سازمان اطلاعاتی جهان در سال ۲۰۱۳» به این سازمان از سوی سازمان سیا، خالی از برخی واقعتیها نیست.
مهرمهر2 ساعت قبل
به همت سپاه قدس و نیروی زمینی سپاه شب گذشته در عملیاتی سریع، چند خانه تیمی در خاش که عوامل جنایت اخیر در آنها مستقر بودند متلاشی شده و ۳ نفر از تروریست‌ها دستگیر شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است. ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند. رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: "اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.
آخرین خبرآخرین خبر5 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ حمید رسایی با انتشار فیلمی در کانال تلگرامی اش و کنایه سنگین به رشیدپور نوشت: همه چالش ده ساله از خودشان منتشر می‌کنند اما از آقای رشیدپور چالش پنج ساله منتشر شده رشیدپور سال ۹۲ را در برابر رشیدپور ۹۷ ببینید، علی برکت الله …

اخبار بیشتر