1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اتحادیه اروپا در نشست ضدایرانی ورشو شرکت نمی‌کند

اتحادیه اروپا: عدم شرکت موگرینی در کنفرانس ضد ایرانی لهستان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
اتحادیه اروپا: عدم شرکت موگرینی در کنفرانس ضد ایرانی لهستان
اتحادیه اروپا: عدم شرکت موگرینی در کنفرانس ضد ایرانی لهستان - 0

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد فدریکا موگرینی، کمیسر روابط خارجی این اتحادیه در اجلاس لهستان برای ایران شرکت نخواهد کرد.

به گزارش یورونیوز؛ مایا کوتسیانچیچ روز جمعه ۲۸ دی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار یورونیوز فارسی در بروکسل گفت: «برنامه کاری خانم موگرینی با زمان برگزاری اجلاس لهستان در تداخل است و او به همین جهت در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.»

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این که آیا دلیل دیگری مبنی بر غیبت فدریکا موگرینی در این اجلاس به غیر از «مشغولیت کاری» وجود دارد، گفت: «خانم موگرینی همزمان با برگزاری اجلاس در سفری از قبل برنامه‌ریزی شده خواهد بود و تنها به همین دلیل در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز از برگزاری اجلاسی بین‌المللی درباره خاورمیانه و با محوریت ایران خبر داد و گفت: «نمایندگانی از کشورهای مختلف خاورمیانه، آسیا، اروپا و آفریقا در این نشست شرکت خواهند کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

ایران درپروژه‌های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایران درپروژه‌های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می‌کند
لندن – ایرنا – «حسین سالار آملی» قائم ‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل از همکاری‌ های ایران و اتحادیه اروپا در پروژه‌های مهم علمی و فناوری خبر داد.

سالار آملی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در لندن اظهار کرد، درپی گفت ‌و گوهای فشرده‌ در سومین جلسه نشست کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل، نقشه راه همکاری‌های دو طرف تا پایان ۲۰۲۰ طراحی و مقرر شد که ایران در چندین برنامه مهم اتحادیه اروپا حضور فعال داشته باشد.

وی افزود: تبادل استاد و دانشجو از جمله برنامه‌های مهم ایننقشه راه است و ایران اعلام آمادگی کرده تا دانشجویان مقطع دکترا به مدت ۶ تا ۹ ماه از آزمایشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا استفاده کنند.

همچنین اجرای پروژه‌های تحقیقاتی برای اساتید ایرانی در سفر‌های خارجی برای فرصت مطالعاتی از دیگر محورهای مطرح‌شده در این نقشه راه است و حضور جمهوری اسلامی ایران و اساتید کشورمان در مهم‌ترین پروژه‌های اروپایی مانند ئی. آر. سی (ERC) موردبحث و بررسی قرار گرفت.

قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: همچنین از محورهایی مانند سالخوردگی جمعیت، پدیده‌های زیست محیطی، تغییرات اقلیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد که کمیته‌های کارشناسی دو طرف در این زمینه با حضور اساتید دانشگاه‌ها تشکیل شود.

به گفته سالار آملی، مساله همکاری پارک‌های علم و فناوری ایران و حضور شرکت‌های دانشی اروپایی در این پارک‌ها از محورهای دیگری بود که در این نشست موردبحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، «منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان عصر سه‌شنبه در رأس هیأتی سیاسی و دانشگاهی برای شرکت در سومین نشست کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا وارد بروکسل، پایتخت بلژیک شد.

در این سفر، قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل و رئیسان دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی اصفهان و خوارزمی و نمایندگان وزارت بهداشت و معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهوری و رایزنی علمی ایران در اروپا، وی را همراهی می‌کنند.

سالار آملی در ادامه این گفت‌وگو به دیدار وزیر علوم کشورمان با 'کارلوس موداس' کمیسیونر علوم، پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا اشاره کرد و توضیح داد که در این جلسه مقرر شد همکاری‌ها در تمامی جوانب علمی - آموزشی ازجمله ظرفیت‌سازی آموزش عالی کشور، مطالعات اروپا در ایران، تبادل رشته‌های مهمی مثل ایران‌ شناسی، کرسی‌های زبان ادبیات فارسی، هنر ایرانی و هنر اسلامی در دانشگاه‌های اروپا موردبحث و توافق قرار گرفت.

وی گفت: ما امیدواریم در ۲ سال آینده روند همکاری‌های ما با کشورهای اروپایی گسترش یابد و اتحادیه اروپا به همراه کشورهای چین، ژاپن، روسیه و کره جنوبی بعنوان کشورهای هدف همکاری‌های علمی فناوری ایران هستند که در این سفر تمرکز هیات ایرانی، بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود.

سالار آملی توسعه مراودات علمی دو جانبه میان ایران و بلژیک را از دیگر مأموریت‌‌های این هیات عنوان کرد و افزود: کشور بلژیک دارای چند دانشگاه معروف در سطح دنیا است و به همین خاطر امروز ملاقاتی با «ژان کلود مارکور» وزیر آموزش عالی بلژیک داشتیم.

وی گفت: در این ملاقات توسعه همکاری‌های دو جانبه در بخش‌های آموزشی، پژوهشی و تبادل نیروی انسانی موردبحث قرار گرفت و قرار شد که این همکار‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی عملیاتی شود.

قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد که ملاقاتی با رئیس دانشگاه لوون که از بهترین دانشگاه‌های اروپا درزمینهٔ نوآوری است، صورت گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد که علاوه بر اتحادیه اروپا، همکاری‌های دوجانبه با کشور بلژیک گسترش یابد.

هیات جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنجشنبه بروکسل را به مقصد تهران ترک کرد.

شبس** ه ن **۱۹۱۷

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت گسترش مشارکت ایران در برنامه پژوهشی اتحادیه اروپا

فارسخبرگزاری فارس
ضرورت گسترش مشارکت ایران در برنامه پژوهشی اتحادیه اروپا
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در ادامه سفر خود به بروکسل و دیدار و گفت و گو با کمیسیونر علوم پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا، بر گسترش همکاری‌های مشترک علمی، پژوهشی و فناورانه تاکید کرد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در ادامه سفر خود به بروکسل و دیدار و گفت و گو با کمیسیونر علوم پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا، بر گسترش همکاری‌های مشترک علمی، پژوهشی و فناورانه تاکید کرد.

غلامی در این دیدار که با حضور هیات دانشگاهی بلندپایه ایرانی برگزار شد، ضمن ترسیم جایگاه علمی ایران در جهان از جمله مقام نخست ایران در تولید محتواهای علمی منطقه و مقام شانزدهم جهان، بر گسترش همکاری‌های دو طرف در حوزه علوم و فناوری تاکید کرد.

وی با اشاره به تجربه گسترش همکاری‌ها طی ۳سال گذشته تصریح کرد: ایران از برنامه‌های مختلف اتحادیه اروپا در دو حوزه پژوهشی و آموزشی آگاه است و از این رو، تمایل داریم در این برنامه‌ها مشارکت نماییم.

وزیر علوم به جمعیت ۴٫۳ میلیون نفری دانشجویان کشور و ۴۳ پارک علم و فناوری فعال در کشورمان اشاره کرد و افزود: ایران تلاش کرده با وارد کردن علم و فناوری به جامعه از آن برای ایجاد اشتغال بهره بگیرد.

کارلوسمودآس کمیسیونر علوم پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا نیز در این دیدار اظهار داشت: اتحادیه اروپا برای گسترش همکاری‌ها در حوزه علوم و فناوری مصمم است.

وی با اشاره به برنامه پژوهشی بعدی اتحادیه اروپا که طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ اجرا خواهد شد، بر گسترش مشارکت ایران در این برنامه تاکید کرد.

کمیسیونر اروپایی که بالاترین مقام علوم و فناوری اتحادیه اروپا است، تاکید کرد: رویکرد اتحادیه در حوزه علوم و فناوری به جای «اول اروپا» بر «باز بودن اتحادیه اروپا به روی همگان» بنا شده است.

وزیر علوم را در سفر به بروکسل، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و روسای دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، اصفهان و خوارزمی و نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی فناوری رییس جمهوری و رایزنی علمی ایران در اروپا همراهی می‌کنند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

انتخابخبرگزاری انتخاب
سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است
یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که کانال ویژه مالی اروپا موسوم به «اس. پی. وی» در آستانه راه اندازی است. وی افزود: اتحادیه اروپا به اجرای برجام برای احترام به قرارداد‌های بین المللی و امنیت مشترک بین المللی پایبند است. از ایران هم انتظار دارد تا نقش سازنده‌ای را در این زمینه ایفا کند و به اجرای تمام تعهدات هسته‌ای اش ادامه دهد.
سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است - 0

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که کانال ویژه مالی اروپا موسوم به «اس. پی. وی» در آستانه راه اندازی است.

به گزارش «انتخاب»، وی افزود: اتحادیه اروپا به اجرای برجام برای احترام به قرارداد‌های بین المللی و امنیت مشترک بین المللی پایبند است. از ایران هم انتظار دارد تا نقش سازنده‌ای را در این زمینه ایفا کند و به اجرای تمام تعهدات هسته‌ای اش ادامه دهد.

این سخنگو که خواست نامش درج نشود، در گفت و گوی با ایرنا در لندن عنوان کرد: برجام طبق اهدافی که برای آن تعریف شده کار می‌کند و ایران را از دست یابی به سلاح هسته‌ای بازداشته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی سیزده بار در گزارش‌های متوالی بر اساس یک نظام راستی آزمایی دقیق تائید کرده است که ایران به تعهدات هسته‌ای اش پایبند است.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته‌ای اش صلح جویانه بوده و گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز هیچ انحرافی را در آن نشان نمی‌دهد.

این سخنگو با بیان این مطلب تصریح کرد که هیچ جایگزین صلح آمیز دیگری برای برجام وجود ندارد.

این مقام اروپایی ادامه داد که اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، راهکار‌های محکمی را در نظر گرفته است. او توضیح داد: ما قوانین مسدود سازی و تسهیلات مالی بانک سرمایه گذاری اروپا را به روز رسانی کردیم. همچنین اعضای اروپایی برجام، فرانسه، آلمان و انگلیس به حفظ و نگهداری مراودات مالی موثر با ایران، به ویژه برای ایجاد کانال مالی ویژه موسوم به اس. پی. وی متعهد هستند.

وی سپس خاطر نشان کرد که اس. پی. وی اینک در آخرین مراحل راه اندازی قرار دارد.

برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان امضا شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در اردیبهشت سال جاری با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به‌صورت یک‌جانبه کشورش را از این توافق خارج و اعلام کرد که تحریم‌های رفع شده به مدد آن را باز می‌گرداند.

دور اول تحریم‌های آمریکا شامل طلا و فلزات گران‌بها و صنایع هواپیمایی و خودرویی در ۱۵ مرداد و دور دوم این تحریم‌ها علیه ملت ایران شامل تحریم‌های نفتی، بانکی، بیمه و کشتیرانی در ۱۴ آبان اجرایی شد.

اتحادیه اروپا، چین و روسیه با محکوم کردن خروج آمریکا از برجام، همواره بر پایبندی خود به این توافق و یافتن راه‌هایی برای تداوم بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی آن تأکید کرده‌اند.

اتحادیه اروپا قانون انسداد را که شرکت‌های اروپایی را در صورت عدم همکاری با ایران به بهانه تحریم‌های آمریکا تحریم می‌کند، احیا کرده است.

این اتحادیه همچنین در حال تکمیل سازوکار ویژه مالی است که تبادل مالی ایران با شرکت‌های اروپایی و جهان را بدون آسیب دیدن از تحریم‌های آمریکا تسهیل می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

صفحه اول روزنامه‌های امروز (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری11 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب13 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز20 ساعت قبل

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما14 ساعت قبل

ماهور الوند با موهای برق گرفته!

پارس نیوز15 ساعت قبل

شیوا خنیاگر متفاوت‌تر از همیشه

پارس نیوز17 ساعت قبل

اعمال شب پانزدهم ماه رمضان

صدا و سیما9 ساعت قبل