1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

اتحادیه اروپا در نشست ضدایرانی ورشو شرکت نمی‌کند

اتحادیه اروپا: عدم شرکت موگرینی در کنفرانس ضد ایرانی لهستان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
اتحادیه اروپا: عدم شرکت موگرینی در کنفرانس ضد ایرانی لهستان
اتحادیه اروپا: عدم شرکت موگرینی در کنفرانس ضد ایرانی لهستان - 0

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد فدریکا موگرینی، کمیسر روابط خارجی این اتحادیه در اجلاس لهستان برای ایران شرکت نخواهد کرد.

به گزارش یورونیوز؛ مایا کوتسیانچیچ روز جمعه ۲۸ دی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار یورونیوز فارسی در بروکسل گفت: «برنامه کاری خانم موگرینی با زمان برگزاری اجلاس لهستان در تداخل است و او به همین جهت در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.»

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این که آیا دلیل دیگری مبنی بر غیبت فدریکا موگرینی در این اجلاس به غیر از «مشغولیت کاری» وجود دارد، گفت: «خانم موگرینی همزمان با برگزاری اجلاس در سفری از قبل برنامه‌ریزی شده خواهد بود و تنها به همین دلیل در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز از برگزاری اجلاسی بین‌المللی درباره خاورمیانه و با محوریت ایران خبر داد و گفت: «نمایندگانی از کشورهای مختلف خاورمیانه، آسیا، اروپا و آفریقا در این نشست شرکت خواهند کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

ایران درپروژه‌های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایران درپروژه‌های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می‌کند

سالار آملی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در لندن اظهار کرد، درپی گفت ‌و گوهای فشرده‌ در سومین جلسه نشست کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل، نقشه راه همکاری‌های دو طرف تا پایان ۲۰۲۰ طراحی و مقرر شد که ایران در چندین برنامه مهم اتحادیه اروپا حضور فعال داشته باشد.

وی افزود: تبادل استاد و دانشجو از جمله برنامه‌های مهم ایننقشه راه است و ایران اعلام آمادگی کرده تا دانشجویان مقطع دکترا به مدت ۶ تا ۹ ماه از آزمایشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا استفاده کنند.

همچنین اجرای پروژه‌های تحقیقاتی برای اساتید ایرانی در سفر‌های خارجی برای فرصت مطالعاتی از دیگر محورهای مطرح‌شده در این نقشه راه است و حضور جمهوری اسلامی ایران و اساتید کشورمان در مهم‌ترین پروژه‌های اروپایی مانند ئی. آر. سی (ERC) موردبحث و بررسی قرار گرفت.

قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: همچنین از محورهایی مانند سالخوردگی جمعیت، پدیده‌های زیست محیطی، تغییرات اقلیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد که کمیته‌های کارشناسی دو طرف در این زمینه با حضور اساتید دانشگاه‌ها تشکیل شود.

به گفته سالار آملی، مساله همکاری پارک‌های علم و فناوری ایران و حضور شرکت‌های دانشی اروپایی در این پارک‌ها از محورهای دیگری بود که در این نشست موردبحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، «منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان عصر سه‌شنبه در رأس هیأتی سیاسی و دانشگاهی برای شرکت در سومین نشست کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا وارد بروکسل، پایتخت بلژیک شد.

در این سفر، قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل و رئیسان دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی اصفهان و خوارزمی و نمایندگان وزارت بهداشت و معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهوری و رایزنی علمی ایران در اروپا، وی را همراهی می‌کنند.

سالار آملی در ادامه این گفت‌وگو به دیدار وزیر علوم کشورمان با 'کارلوس موداس' کمیسیونر علوم، پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا اشاره کرد و توضیح داد که در این جلسه مقرر شد همکاری‌ها در تمامی جوانب علمی - آموزشی ازجمله ظرفیت‌سازی آموزش عالی کشور، مطالعات اروپا در ایران، تبادل رشته‌های مهمی مثل ایران‌ شناسی، کرسی‌های زبان ادبیات فارسی، هنر ایرانی و هنر اسلامی در دانشگاه‌های اروپا موردبحث و توافق قرار گرفت.

وی گفت: ما امیدواریم در ۲ سال آینده روند همکاری‌های ما با کشورهای اروپایی گسترش یابد و اتحادیه اروپا به همراه کشورهای چین، ژاپن، روسیه و کره جنوبی بعنوان کشورهای هدف همکاری‌های علمی فناوری ایران هستند که در این سفر تمرکز هیات ایرانی، بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود.

سالار آملی توسعه مراودات علمی دو جانبه میان ایران و بلژیک را از دیگر مأموریت‌‌های این هیات عنوان کرد و افزود: کشور بلژیک دارای چند دانشگاه معروف در سطح دنیا است و به همین خاطر امروز ملاقاتی با «ژان کلود مارکور» وزیر آموزش عالی بلژیک داشتیم.

وی گفت: در این ملاقات توسعه همکاری‌های دو جانبه در بخش‌های آموزشی، پژوهشی و تبادل نیروی انسانی موردبحث قرار گرفت و قرار شد که این همکار‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی عملیاتی شود.

قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد که ملاقاتی با رئیس دانشگاه لوون که از بهترین دانشگاه‌های اروپا درزمینهٔ نوآوری است، صورت گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد که علاوه بر اتحادیه اروپا، همکاری‌های دوجانبه با کشور بلژیک گسترش یابد.

هیات جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنجشنبه بروکسل را به مقصد تهران ترک کرد.

شبس** ه ن **۱۹۱۷

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت گسترش مشارکت ایران در برنامه پژوهشی اتحادیه اروپا

فارسخبرگزاری فارس
ضرورت گسترش مشارکت ایران در برنامه پژوهشی اتحادیه اروپا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در ادامه سفر خود به بروکسل و دیدار و گفت و گو با کمیسیونر علوم پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا، بر گسترش همکاری‌های مشترک علمی، پژوهشی و فناورانه تاکید کرد.

غلامی در این دیدار که با حضور هیات دانشگاهی بلندپایه ایرانی برگزار شد، ضمن ترسیم جایگاه علمی ایران در جهان از جمله مقام نخست ایران در تولید محتواهای علمی منطقه و مقام شانزدهم جهان، بر گسترش همکاری‌های دو طرف در حوزه علوم و فناوری تاکید کرد.

وی با اشاره به تجربه گسترش همکاری‌ها طی ۳سال گذشته تصریح کرد: ایران از برنامه‌های مختلف اتحادیه اروپا در دو حوزه پژوهشی و آموزشی آگاه است و از این رو، تمایل داریم در این برنامه‌ها مشارکت نماییم.

وزیر علوم به جمعیت ۴٫۳ میلیون نفری دانشجویان کشور و ۴۳ پارک علم و فناوری فعال در کشورمان اشاره کرد و افزود: ایران تلاش کرده با وارد کردن علم و فناوری به جامعه از آن برای ایجاد اشتغال بهره بگیرد.

کارلوسمودآس کمیسیونر علوم پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا نیز در این دیدار اظهار داشت: اتحادیه اروپا برای گسترش همکاری‌ها در حوزه علوم و فناوری مصمم است.

وی با اشاره به برنامه پژوهشی بعدی اتحادیه اروپا که طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ اجرا خواهد شد، بر گسترش مشارکت ایران در این برنامه تاکید کرد.

کمیسیونر اروپایی که بالاترین مقام علوم و فناوری اتحادیه اروپا است، تاکید کرد: رویکرد اتحادیه در حوزه علوم و فناوری به جای «اول اروپا» بر «باز بودن اتحادیه اروپا به روی همگان» بنا شده است.

وزیر علوم را در سفر به بروکسل، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و روسای دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، اصفهان و خوارزمی و نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی فناوری رییس جمهوری و رایزنی علمی ایران در اروپا همراهی می‌کنند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

انتخابخبرگزاری انتخاب
سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است
سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است - 0

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که کانال ویژه مالی اروپا موسوم به «اس. پی. وی» در آستانه راه اندازی است.

به گزارش «انتخاب»، وی افزود: اتحادیه اروپا به اجرای برجام برای احترام به قرارداد‌های بین المللی و امنیت مشترک بین المللی پایبند است. از ایران هم انتظار دارد تا نقش سازنده‌ای را در این زمینه ایفا کند و به اجرای تمام تعهدات هسته‌ای اش ادامه دهد.

این سخنگو که خواست نامش درج نشود، در گفت و گوی با ایرنا در لندن عنوان کرد: برجام طبق اهدافی که برای آن تعریف شده کار می‌کند و ایران را از دست یابی به سلاح هسته‌ای بازداشته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی سیزده بار در گزارش‌های متوالی بر اساس یک نظام راستی آزمایی دقیق تائید کرده است که ایران به تعهدات هسته‌ای اش پایبند است.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته‌ای اش صلح جویانه بوده و گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز هیچ انحرافی را در آن نشان نمی‌دهد.

این سخنگو با بیان این مطلب تصریح کرد که هیچ جایگزین صلح آمیز دیگری برای برجام وجود ندارد.

این مقام اروپایی ادامه داد که اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، راهکار‌های محکمی را در نظر گرفته است. او توضیح داد: ما قوانین مسدود سازی و تسهیلات مالی بانک سرمایه گذاری اروپا را به روز رسانی کردیم. همچنین اعضای اروپایی برجام، فرانسه، آلمان و انگلیس به حفظ و نگهداری مراودات مالی موثر با ایران، به ویژه برای ایجاد کانال مالی ویژه موسوم به اس. پی. وی متعهد هستند.

وی سپس خاطر نشان کرد که اس. پی. وی اینک در آخرین مراحل راه اندازی قرار دارد.

برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان امضا شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در اردیبهشت سال جاری با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به‌صورت یک‌جانبه کشورش را از این توافق خارج و اعلام کرد که تحریم‌های رفع شده به مدد آن را باز می‌گرداند.

دور اول تحریم‌های آمریکا شامل طلا و فلزات گران‌بها و صنایع هواپیمایی و خودرویی در ۱۵ مرداد و دور دوم این تحریم‌ها علیه ملت ایران شامل تحریم‌های نفتی، بانکی، بیمه و کشتیرانی در ۱۴ آبان اجرایی شد.

اتحادیه اروپا، چین و روسیه با محکوم کردن خروج آمریکا از برجام، همواره بر پایبندی خود به این توافق و یافتن راه‌هایی برای تداوم بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی آن تأکید کرده‌اند.

اتحادیه اروپا قانون انسداد را که شرکت‌های اروپایی را در صورت عدم همکاری با ایران به بهانه تحریم‌های آمریکا تحریم می‌کند، احیا کرده است.

این اتحادیه همچنین در حال تکمیل سازوکار ویژه مالی است که تبادل مالی ایران با شرکت‌های اروپایی و جهان را بدون آسیب دیدن از تحریم‌های آمریکا تسهیل می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

رکنارکنا8 ساعت قبل
به گزارش شبکه خبری الجزیره، این زن جوان که نامش فاش نشده اوایل هفته جاری در بیمارستان «البتول» استان «دیاله» عراق شش دختر و یک پسر را با زایمان طبیعی به دنیا آورد. سخنگوی رسمی اداره بهداشت منطقه‌ای اعلام کرده که این مادر در وضعیت سلامت کامل به سر برده و هر هفت نوزاد نیز مراقبت‌های لازم بهداشتی را دریافت کرده و در سلامت کامل هستند. این تولد در نوع خود در عراق بی‌نظیر است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر2 ساعت قبل
موافقت‌نامه اعتبارات ملی مبادله نشدرئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: متأسفانه در سال جاری در زمینه اعتبارات ملی بیابان‌زدایی تخصیصی نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه از مجموع ۵۳۸ میلیون تومان قریب به ۴۰۹ میلیون تومان تخصیص داشته‌ایم، افزود: در بخش اعتبارات ملی متأسفانه موافقت‌نامه مبادله نشده است. یوسفی با بیان اینکه هرساله در مردادماه موافقت‌نامه اعتبار ملی امضا می‌شد، افزود: در سال جاری هنوز موافقت‌نامه اعتبارات ملی نداریم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، افزود: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر پدیده گردوغبار است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: کانون‌های بحرانی در دهه ۸۰، ۱۹ کانون بود که در حال حاضر به ۲۸ کانون رسیده است.
الفالف2 ساعت قبل
در نشست ورشو، نتانیاهو نقش‌آفرین اصلی بود و مشارکت کنندگان کشورهای عربی که بیشترشان در سطح وزیر خارجه حضور داشتند، سیاهی لشگر بودند. دردناک بود که وزیر خارجه دولت مستعفی یمن «خالد الیمانی» در کنار نتانیاهو بنشیند و با او خوش و بش کند و دردناک‌تر از آن دیدار «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان با نتانیاهو بود. این اولین بار است که وزیر خارجه یک کشور عربی به شکل رسمی و روبروی لنز دوربین‌ها با وزیر خارجه اسرائیل دیدار می‌کند. آن هم وزیر خارجه‌ای که به خاطر مواضع بیطرفانه و خویشتن دارانه نسبت به اختلافات کشورهای عرب، مورد تقدیر اکثر عرب‌ها بود. در حالی که وزرای خارجه کشورهای عربی تلاش می‌کنند تا با رهبری اسرائیل و آمریکا علیه ایران جنگی به راه بیاندازند که بسیار تراژیک، نهایت پستی و بی حیایی است.
فراروفرارو9 ساعت قبل
فرارو- در مراسم وداع با پیکر شهدای حادثه تروریستی زاهدان، برخی افراد حاضر در مراسم خطاب به علاءالدین بروجردی (رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس): این نتیجه برجام شما بود که نشستید و در مجلس تصویب کردید/شما باید برای خدا کار کنید نه برای قدرت/بروجردی: برجام تصمیم نظام بود! شما بیخود فرافکنی نکنید.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هر گونه تصاحب بلیط مسافران و واگذاری آن به مسئولان شرعا، عرفا و قانونا ممنوع است. نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده در رسانه‌ها درباره تصاحب صندلی مسافران عادی توسط برخی از مسئولان در پروازهای هوایی، گفت: من در جریان این موضوع نیستم، اما اگر این مسئله صحت داشته باشد، قطعا اقدام ناعادلانه است. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر گونه تصاحب بلیط مسافران و واگذاری آن به مسئولان شرعا، عرفا و قانونا ممنوع است. تصاحب بلیط مسافران هواپیما با اصل سوم قانون اساسی مغایر استوی تصریح کرد: این گونه اقدامات و اتفاقات مغایر با اصل سوم قانون اساسی، زیرا بر اساس این اصل، دولت باید در جهت رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی اقدام کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: وزیر راه و شهرسازی باید مسائل و موضوعات مطروحه درباره جابه جایی عمدی بلیط مسافران را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهد.

نظرها

اخبار بیشتر