اخبار روز بازار مسکن | شنبه ۲۹ دی‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن | شنبه ۲۹ دی‌ماه

هشدار جدی به مسکن مهری‌ها!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
هشدار جدی به مسکن مهری‌ها!
مدیر اجرایی مسکن مهر ضمن هشدار به متقاضیان واحدهای این طرح، گفت: دلالان با گریز از حاکمیت قانون با فریب متقاضیان سعی در خرید و احتکار مسکن مهر دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، علی‌اصغر جاودان فر اظهار کرد: ‌ اساس ساخت مسکن مهر کمک به خانه دار شدن اقشار ضعیف جامعه بود، اما متاسفانه مشاهده می‌شود دلالان با گریز از حاکمیت قانون با فریب متقاضیان سعی در خرید و احتکار مسکن مهر دارند.

وی با اشاره به این‌که مالکیت فردی جزو حقوق اولیه هر شخص است، تصریح کرد: خرید و فروش مسکن مهر امری غیر قابل انکار است، اما مسئله این است که سودجویان و سوداگران با برهم زدن نظام عرضه و تقاضای مسکن مهر پردیس و همچنین احتکار آن، باعث دور شدن حاکمیت از اهداف اصلی مسکن مهر که همان خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه بوده، می‌شوند.

وی یادآور شد: ‌ در پروسه توزیع و نصب پکیج واحدها بعضا مشاهده شده یک فرد با ۱۰ وکالتنامه خرید واحد مراجعه نموده و عملا یکنفر باعث تضییع حقوق فردی می‌شود که در انتظار نصیبات اقلام ضروری واحد خود است.

مدیر اجرایی مسکن مهر پردیس بیان کرد: در فقدان اهرم‌های نظارتی قوی دلالان با برگزاری تجمع‌های غیرقانونی و به عبارتی با نقاب لیدر اقدام به تشویش اذهان عمومی می‌کنند.

جاودان فر افزود: به جرات می‌توان گفت در تجمعات نقش دلال‌ها و سود جویان بسیار پر رنگ است. از این رو از شورای تامین و فرماندار و دادستان شهرستان پردیس می‌خواهیم به این مسئله ورود پیدا کنند، چرا که در نبود اهرم نظارتی قوی، وضعیت خرید و فروش‌ها و احتکار مسکن منجر به نوسانات کاذب شده و در بیشتر موارد باعث می‌شود تا خانه دار شدن برای اقشار ضعیف جامعه همچنان یک آرزو باقی بماند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

چشم انداز بازار مسکن در سال آینده + قیمت

ایسناخبرگزاری ایسنا
چشم انداز بازار مسکن در سال آینده + قیمت
تحلیلهای کارشناسی از آینده بازار مسکن حاکی از آن است که احتمال جهش نرخ واقعی قیمتها بسیار بعید است اما رشد اجاره بها محتمل به نظر می رسد.

به گزارش ایسنا، حداقل به چهار دلیل، بازار مسکن هم اکنون به طور کامل ظرفیت خود را در بخش فروش از دست داده و این روند در سال آینده نیز ادامه پیدا می‌کند. برخی گزارشهای میدانی حاکی از آن است که در روزهای اخیر برخی فروشندگان به تدریج قیمتهای پیشنهادی را به نرخ قطعی معاملات نزدیک کرده‌اند. کارشناسان معتقدند اگر افزایشی در سال آینده اتفاق بیفتد در بخش اسمی خواهد بود و رشد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ پایین‌تر از نرخ تورم عمومی قرار می‌گیرد. اما به دلیل آنکه در سال جاری رشد اجاره بها کمتر از یک چهارم رشد فروش بوده، انتظار می‌رود بخشی از این فاصله قیمتی در سال آینده پر شود. گزاره محتمل این است که اجاره نشینها به مناطق پایین شهرها، حاشیه‌ها، واحدهای قدیمی‌تر و کوچکتر روی بیاورند و فضا برای ثبات قیمتهای فروش در مناطق متوسط به بالا فراهم شود.

مظنه واحدهای ۶۰ متری در تهران بر اساس معاملات دی ماه ۱۳۹۷

محله

سن بنا

قیمت (تومان)

آبشار دمار

۱۲ سال

۱۷۵ میلیون

بهداشت

۷ سال

۱۸۳ میلیون

چهارصد دستگاه

۱۲ سال

۲۶۰ میلیون

خلیج

۷ سال

۲۸۵ میلیون

پیکان شهر

۵ سال

۳۳۰ میلیون

ابوذر

۵ سال

۳۵۰ میلیون

وحیدیه

۱۲ سال

۳۸۲ میلیون

شهرک دریا

۱۴ سال

۳۹۲ میلیون

تهرانسر

۱۲ سال

۴۴۳ میلیون

مجیدیه

۷ سال

۴۸۰ میلیون

نارمک

۹ سال

۵۰۰ میلیون

شادمهر

۱۴ سال

۵۲۸ میلیون

امامت

۱۵ سال

۶۲۵ میلیون

ازگل

نوساز

۶۶۰ میلیون

تهرانپارس

۹ سال

۶۷۷ میلیون

آپادانا

۱۰ سال

۷۲۰ میلیون

امانیه

۶ سال

یک میلیارد و ۱۰۰ میلیونبررسی معاملات شهر تهران از نظر موقعیت مکانی نشان می‌دهد خرید و فروش هم اکنون بیشتر در جنوب تهران و مناطق ۴ و ۵ انجام می‌شود. از سوی دیگر با توجه به رشد ۹۲ درصدی قیمتها، اندک متقاضیان واقعی به سمت آپارتمان‌های ارزان قیمت سوق یافته و به همین دلیل در آبان ماه و آذرماه شاهد سرایت گرانی به مناطق جنوبی تهران بودیم . اما این روند نیز نمی‌تواند پایدار باشد؛ چرا که توان طرف تقاضا در مناطق جنوبی به مراتب پایین‌تر از محله‌های شمال شهر است .

از سوی دیگر گفته می‌شود مقایسه شاخص اجاره بها با قیمت واحد مسکونی نشان می‌دهد که قیمت املاک به بالاترین حد خود طی ۲۲ سال اخیر رسیده و احتمالا در نقطه اوج خود قرار دارد. بنابراین در ماه‌های آینده طبیعتا شیب صعودی قیمتها باید ملایم‌تر شود تا نهایتا در مسیر مستقیم یا حتی نزولی قرار گیرد.

سلمان خادم المله کارشناس اقتصاد مسکن اظهار کرد: در ماههای پیش رو بعید است که از طریق تقاضای سفته بازی یا سرمایه گذاری منابعی وارد بازار مسکن شود. از سوی دیگر تقاضای مصرفی به دلیل افت ارزش پول ملی و افت توان خریداران اتفاق افتاده و این جریان نمی‌تواند مسیر خود را پرقدرت ادامه دهد. در این شرایط خریداران ناچارا به سمت واحدهای متوسط وکوچک متراژ می‌روند. همچنین شاهد کوچ به مناطق پایین‌تر و شهرکهای اطراف کلانشهرها خواهم بود. بخصوص کسانی که مستاجر هستند و توان مالی شان متناسب با افزایش قیمتها، رشد نکرده مجبور هستند به سمت واحدهای در استطاعت بروند.

وی افزود: در سال جاری متناسب با افزایش قیمت مسکن، اجاره بها افزایش نیافته و به همین دلیل احتمالا در سال آینده رشد جدی در بخش اجاره را خواهیم داشت.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه قیمت و حجم معاملات در نقطه‌ای متعادل می‌شوند که عرضه و تقاضا به هم نزدیک باشند، تصریح کرد: بسته‌های مکمل و کمکهای دولتی مفید است ولی اگر قرار است کمکی شود باید به ساخت و ساز در مناطق حاشیه شهرها اختصاص پیدا کند که قیمتها ارزان‌تر است. می‌توان خانه‌های کوچک متراژ در شهرهای جدید ایجاد کرد تا کسانی که توان خرید مسکن یا اجاره در کلانشهرها را ندارند صاحب مسکن مناسب شوند.

خادم المله درخصوص پیش بینی از قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ گفت: به نظرم رشد واقعی قیمت بعید به نظر می‌رسد. شاید رشد اسمی کمتر از نرخ تورم داشته باشیم اما رشد واقعی قیمت، دور از ذهن است.

به گزارش ایسنا، بانک‌ مرکزی تازه‌ترین گزارش خود را از تحولات قیمت مسکن در آذرماه سالجاری منتشر کرد که بر اساس آن، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آذر ماه سال جاری به ۶۸۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۶ و ۶۱٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آذرماه سال ۱۳۹۷ معادل ۹میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴٫۱ و ۹۱٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

خطر ورشکستگی صندوق مسکن یکم/ مسکن مهر می‌تواند به فریاد برسد؟

مهرخبرگزاری مهر
خطر ورشکستگی صندوق مسکن یکم/ مسکن مهر می‌تواند به فریاد برسد؟
کارشناسان معتقدند صندوق مسکن یکم با ادامه روند فعلی، امکان حیات خود را از دست داده و حتی در صورت ادامه فعالیت، اثری در افزایش قدرت خرید مسکن خانوار نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن در نشست خبری هفته گذشته خود در نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی درباره صندوق پس انداز مسکن یکم با بیان اینکه منابع این صندوق به طور کامل به پایان رسیده و از کمک‌های صندوق توسعه ملی برای سر پا نگه داشتن این صندوق دیگر خبری نیست، به نوعی زنگ خطر ورشکستگی این صندوق را به صدا درآورد.

به گفته ابوالقاسم رحیمی انارکی، تنها منبع باقی مانده برای ادامه فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم، اقساط بازگشتی مسکن مهر است.

این مقام مسئول در شبکه بانکی همچنین تعداد حساب‌های افتتاح شده در صندوق مسکن یکم را ۵۵۴ هزار فقره اعلام کرد که تنها ۳۷۰ هزار فقره از آن حساب‌های زنده و فعال محسوب می‌شوند. مجموع مانده حساب افراد در این صندوق نیز حدودا ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.

۱۸۴ هزار انصرافی از دریافت تسهیلات صندوق مسکن یکم!

به عبارت دیگر ۱۸۴ هزار نفر از متقاضیان دریافت تسهیلات صندوق مسکن یکم یا انصراف داده‌اند یا حساب خود را غیر فعال کرده‌اند که به نظر می‌رسد علت آن افزایش قیمت مسکن و بی اثر شدن نقش تسهیلات صندوق مسکن یکم در افزایش قدرت خرید مسکن دارندگان این نوع حساب باشد.

رحیمی انارکی تعداد تسهیلات خرید مسکن پرداخت شده از محل این صندوق را از ابتدای فعالیت تا کنون ۹۰ هزار نفر و مجموع ارقام پرداختی را ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ذکر کرده است.

با توجه به اینکه صندوق مسکن یکم از ابتدای سال ۹۴ آغاز به کار کرد و در حال حاضر در انتهای سال ۹۷ قرار داریم، این اظهار نظر مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن به این معناست که با گذشت حدود ۴ سال از راه اندازی صندوق مسکن یکم، به طور میانگین سالانه فقط بیش از ۳۴ هزار نفر توانسته‌اند از تسهیلات صندوق یکم برای خرید مسکن استفاده کنند.

این در حالی است که بنا بر اعلام کارشناسان اقتصاد مسکن، نیاز سالانه کشور به مسکن، بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی است.

نماینده مجلس: بازگشت ۱۷ هزار میلیارد تومان از منابع مسکن مهر

مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس در تیرماه امسال در برنامه زنده گفت وگوی ویژه خبری از بازگشت بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان از اقساط بازگشتی مسکن مهر خبر داد. همچنین مقامات ارشد بانک عامل بخش مسکن اعلام کرده‌اند هر آنچه تا کنون از تسهیلات مسکن مهر به عنوان اقساط به این بانک بازگشته، به عنوان تسهیلات جدید مسکن مهر (ارتقای وام مسکن مهر از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان) مصرف شده است.

از سوی دیگر مدیرعامل این بانک دولتی در آخرین نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگار مهر، حجم خط اعتباری واگذار شده به بانک عامل بخش مسکن از سوی بانک مرکزی بابت پرداخت تسهیلات طرح مسکن مهر را ۴۵ هزار میلیارد تومان و مجموع سود آن را که باید به بانک مرکزی بازپرداخت شود، هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد که زمان آغاز بازپرداخت آن به بانک مرکزی از سال ۱۴۰۵ است.

صندوق مسکن یکم حداقل ۱۳٫۲ هزار میلیارد تومان برای یک سال آینده نیاز دارد

از ۴۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری گشایش شده از سوی بانک مرکزی برای مسکن مهر، ۱۷ هزار میلیارد تومان صرف افزایش سقف وام مسکن مهر به ۴۰ میلیون تومان شده است. باقیمانده ۲۸ هزارمیلیارد تومان است. اگر قرار باشد بانک عامل مسکن به ۳۶۰ هزارنفری که مانده حساب ۶هزارو ۶۰۰ میلیاردتومانی دارند، طی یکسال آینده معادل دو برابر موجودی شان وام پرداخت کند، باید ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ظرف یک سال وام به این افراد پرداخت کند. اگر این ۱۳هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان را از رقم ۲۸ هزارمیلیاردتومان کسر کنیم، ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان باقی خواهد ماند. یعنی بانک عامل مسکن از سال ۹۸ تا ۱۴۰۵ که موعد بازپرداخت این خط اعتباری به بانک مرکزی است، تنها ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام صندوق یکم، منابع در اختیار خواهد داشت.

بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که اجرای روش خانه دار شدن با استفاده از پس انداز یک ساله به دلیل وجود تورم بالا در کشور امکان عملیاتی شدن در ایران را ندارد و تا زمانی که تورم واقعی در همه بخش‌ها به نرخ تک رقمی نرسد و از سوی دیگر نقدینگی موجود در جامعه نیز که هر از گاهی به دلیل سرازیر شدن به یکی از بازارهای موازی، به ایجاد تنش در بازارها می‌انجامد، جمع آوری نشود، این روش خانه دار شدن مردم موفقیت آمیز نخواهد بود.

انبوه ساز: از ابتدا هم مشخص بود صندوق مسکن یکم با شکست روبه رو می‌شود

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره شکست طرح خانه دار شدن مردم از محل پس انداز و احتمال ورشکستگی صندوق پس انداز مسکن یکم اظهار داشت: از یک سال قبل معلوم بود که این صندوق امکان توانمندسازی خانوارها برای خرید مسکن را از دست داده است. در این یک سال مسکن ۹۲ درصد گران‌تر شده است. اگر بخواهیم قیمت مسکن را با زمانی که اولین حساب پس انداز مسکن یکم افتتاح شد، بسنجیم، شاید تا کنون ۱۸۰ درصد مسکن گرانتر شده باشد. فردی که ۴۰ میلیون تومان برای یک سال سپرده گذاری کرده تا وام ۸۰ میلیون تومانی بگیرد، با ۸۰ میلیون تومان افزایش قیمت مسکن در یک سال اخیر مواجه شده است که سبب شده تا تسهیلات صندوق یکم عملا بی فایده باشد.

وی افزود: اگر سپرده گذار در صندوق مسکن یکم در همان زمانی که حساب افتتاح کرده، با ۴۰ میلیون تومانی که در ابتدا داشت با سایر انواع وام‌های دیگر اقدام به خرید مسکن می‌کرد، دیگر در حال حاضر نیازی به دریافت این ۸۰ میلیون تومان نداشت. این ۸۰ میلیون تومان تسهیلات صندوق یکم در عمل اثری بر افزایش قدرت خرید مسکن مردم ندارد.

زمان سپرده گذاری حذف شود

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه سپرده گذاری یک ساله سرمایه مردم در صندوق پس انداز مسکن یکم دیگر کمکی به خانه دار شدن مردم نمی‌کند، تصریح کرد: اگر دولت می‌خواهد به خانه دار شدن مردم کمک کند، باید در همان زمانی که ۴۰ میلیون تومان به حساب واریز می‌کند، ۸۰ میلیون تومان تسهیلات بدهد تا مانند سایر کشورها، مردم بتوانند با استفاده از پس انداز آتی خانه دار شوند.

صندوق یکم عامل گرانی مسکن بود

وی یادآور شد: ما از اول هم می‌گفتیم این روش خانه دار شدن اشتباه است چون امکان ثابت نگه داشتن قیمت مسکن وجود ندارد. حتی به اعتقاد من، یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن می‌تواند تسهیلات دهی از سوی صندوق مسکن یکم باشد. به این معنا که بانک عامل، اقدام به تقویت تقاضا کرد ولی از عرضه حمایت نکرد که درنتیجه شاهد گران شدن مسکن هستیم.

رهبر افزود: اگر ابتدا تسهیلات مسکن را به انبوه ساز بدهند و سپس معادل همان، به خریدار وام بدهند، این اتفاق در بازار مسکن رخ نمی‌داد که شاهد افزایش بی حساب قیمت مسکن باشیم اگرچه در حال حاضر تقاضای خرید مسکن وجود دارد، اما مردم توانایی خرید ندارند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به انتقادات دولتی‌ها از مسکن مهر گفت: مسکن مهر به خانه دار شدن مردم با آورده‌های کم کمک زیادی کرد.

هزینه تمام شده ساخت و ساز متری ۳٫۵ میلیون تومان

وی ادامه داد: اما در حال حاضر هزینه ساخت و ساز بسیار بالاست چون بخش مهمی از هزینه ساخت و ساز مربوط به قیمت زمین است که به طور متوسط در تهران که زمین متری ۹٫۵ تا ۱۰ میلیون تومان است، هزینه ساخت و ساز نیز به ۲٫۵ تا ۳٫۵ در هر متر مربع رسیده است.

رهبر تأکید کرد: اگر دولت بتواند هزینه زمین را از قیمت ساخت و ساز حذف کند و همچنین صنعتی سازی جایگزین سنتی سازی کند، می‌توان به کاهش قیمت تمام شده ساخت و ساز و اثرگذاری تسهیلات مسکن امیدوار بود.

خواندن خبر در سایت منبع

دولت به نفع سوداگران بازار مسکن کنار کشید؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
دولت به نفع سوداگران بازار مسکن کنار کشید؟
اظهارات معاون وزیر راه درباره مخالفت دولت با مالیات بر عائدی مسکن آنهم با استدلال‌هایی از جنس بهانه جویی که عملا منجر به کندتر و پیچیده تر شدن روند بررسی طرح مجلس می‌شود، نشان داد برای دولت منافع سوداگران بر مردم ارجحیت دارد.

به گزارش مشرق، سند دخل و خرج سال ۹۸ این روزها در مجلس چکش کاری می‌شود تا سرنوشت یک سال آینده درآمد و مصارف دولت را رقم بزند.

دولت پیش از آنکه به فکر مدیریت هزینه باشد باید درآمدی کسب کند تا بتواند پاسخگوی حجم عظیم و فزاینده مصارف باشد. بخشی از درآمدها در سال آینده متأثر از عوامل بیرونی و تحریم شده و برخی مصلحت‌اندیشی‌ها و مداخلات سلیقه‌ای را نیز باید به آنها افزود.بیشتر بخوانید:قیمت آپارتمان ۵۸ متری در تهران ۷۰ میلیون!چرا زمین‌های ارزان در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد؟

ارزهای نفتی تحت تأثیر کاهش صادرات عملا کار را برای تراز دخل و خرج کشور سخت کرده است و پیش بینی صادرات نفت برای سال آینده نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته اما به عطف افزایش نرخ محاسباتی (تسعیر) ریال آن افزایش ۱۰٫۷ درصدی دارد.

از نفت که بگذریم وزارت اقتصاد متولی اصلی تأمین کننده منابع کشور است. فرهاد دژپسند هنگام رأی اعتماد و و ارائه برنامه به مجلس، خود را طراح بودجه بدون نفت عنوان کرد.

* افزایش درآمد مالیات با توسعه پایه‌ها و مبارزه با فرار مالیاتی

با این وصف درآمدهای مالیاتی لایحه بودجه ۹۸ نسبت به قانون بودجه ۹۷ تنها ۸ درصد رشد کرده است در حالی که طبق قانون برنامه ششم توسعه، رشد متوسط ۲۰ تا ۲۵ درصدی درآمد نیاز دارد. شاید پاسخ این باشد که با شرایط ارزی پیش آمده و رکود حاکم بر اقتصاد فشار مالیات جایز نباشد. پاسخ این است مگر رشد مالیاتی باید از طریق فشار به بنگاه‌های اقتصادی شفاف و تولیدی به دست آید؟

توسعه پایه‌های مالیاتی مانند مالیات بر مجموع درآمد عائدی سرمایه در بخش‌های مختلف از جمله املاک و اخذ مالیات از فعالیت‌های دلالی و سوداگرانه و در نهایت مقابله با فرار مالیاتی که بسترهای آن فراهم است مراد افزایش درآمدهای این بخش تلقی می‌شود. نکته قابل تأمل آن است که اقدام ویژه‌ای از سوی دولت برای توسعه پایه‌های مالیاتی مشاهده نمی‌شود چه برسد به اجرای آن.

ارزهای نفتی نمی‌تواند به دلیل تکانه‌ها و تاثیرپذیری از متغیرهای بیرونی پایه‌ای محکم و پایدار در بودجه باشد چرا که هزینه‌ها ثابت و درآمدها نوسان دارد. بنابراین مانند همه کشورهای توسعه‌یافته و پیشرو اقتصادی یک گزینه به نام «مالیات» باقی نمی‌ماند.

از این رویکرد اجتناب ناپذیر نباید گذشت چون برنامه‌های توسعه‌ای در ادوار مختلف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر توسعه نظام مالیاتی و کاهش وابستگی به نفت تأکید دارد.

* مالیات باید با درآمد نفت جایگزین شود

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به لزوم جایگزینی درآمدهای مالیاتی با درآمدهای نفتی در بودجه تاکید کرده و می‌گوید: بر اساس فاکتورهای علمی، جایگزینی درآمدهای واقعی به جای درآمدهای نفتی امکانپذیر است. ۳۰ تا ۴۰ درصد از منابع قابل وصول مالیاتی، در کشور تبدیل به فرار مالیاتی می‌شود. در صورتی که این منابع شناسایی شوند سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌توانیم از محل فرارهای مالیاتی درآمد داشته باشیم.

اگر این الزامات هم نباشد ناگزیر به دلیل تحریم‌های ظالمانه باید گام در توسعه این بستر پایدار و قابل اتکا گذاشت. رقم پایین مالیاتی برای سال آینده، ابهام در توسعه پایه‌های مالیاتی، مخالفت دولت با طرح عائدی سرمایه مسکن، به نتیجه نرسیدن اصلاح معافیت‌های مالیاتی، برون دادی جز نبود عزم و استراتژی مناسب برای تحقق این منویات را به ذهن تداعی می‌کند.

* استدلال‌هایی از جنس بهانه

اخیرا حامد مظاهریان با تاکید بر اینکه دولت رسما با این طرح مخالفت کرده است و به مجلس اعلام کرده که چون این طرح به صورت جامع دیده نشده است، وزارت اقتصاد را مأمور کرده است که لایحه‌ای تنظیم کند که بتواند جامعیت این طرح را درنظر بگیرد.

البته معاون وزیر راه و شهرسازی دو دلیل برای مخالفت آورده و معتقد است: نمی‌توان مالیات بر عایدی سرمایه را فقط از بازار مسکن گرفت، در حالی که می‌توان از بازارهای راحت‌تر مثل خودرو، ارز و سکه نیز مالیات دریافت کرد، پس باید حتما بازارهای موازی نیز مالیات پرداخت کنند.

منوط کردن یک پایه مالیاتی به موضوعات دیگر روش درستی برای مخالفت نیست و به تدریج می‌توان برای بازارهای دیگر نیز اقدام کرد. بنابراین نپرداختن به این بازارها نافی تصویب طرح مالیات بر عائدی سرمایه مسکن نخواهد بود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اضافه کرده است شرط دوم این است که مالیات باید در شرایط رونق دریافت شود و زمانی که بخش مسکن در دوره رکود است این طرح کارایی ندارد.

در پاسخ باید گفت قطعا رکود مقطعی است و رونق نیز بازخواهد گشت. تا زمانی که رکود وجود دارد می‌توان بسترها و اطلاعات این بخش را تکمیل کرد و باز هم نافی تصویب چنین طرحی نیست و این استدلال‌ها بیشتر شبیه بهانه برای عدم اجرا تلقی می‌شود.

طرح مالیات بر عائدی مسکن از جمله این پایه‌ها است که نقش اساسی در بازار مسکن دارد و اکنون از نبود این ابزار رنج می‌برد این طرح مدت‌هاست در مجلس یعنی کمیسیون اقتصادی در حال چکش‌کاری است.

* محدود کردن سوداگری با شعار محقق نمی‌شود

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی فضای مجازی را برای بررسی این طرح مثبت می‌داند معتقد است اگر می‌خواهیم بازار سوداگری را در اقتصاد محدود کنیم با شعار اتفاق نمی‌افتد و مستلزم اقدام جدی است.

مالیات بر عائدی مسکن بیش از ۱۰۵ سال در دستور کار کشورهای مختلف است. این نظر عزیزی کارشناس اقتصادی است که می‌گوید: علاوه بر بازار مسکن سوداگری در دیگر بازارها نیز دنبال شود. یکی از زوایای پنهان بازار مسکن به زیرساخت‌ها باز می‌گردد که در صورت فراهم نبودن این طرح با مشکلاتی روبرو می‌کند و مانع از اثرگذاری در بازار می‌شود.

* طرح مالیات عائدی مسکن جامع و کامل باشد

کوسه غراوی عضو کمیسیون عمران مجلس در این باره بیان می‌کند: قیمت مسکن در مناطق مختلف فراهم نیست و ابتدا باید قیمت‌ها و سود آن برای دریافت مالیات مشخص و زیرساخت‌ها فراهم شود. قرار دادن مالیات بر عائدی سرمایه مسکن بدون زیرساخت موجب می‌شود بسیاری از قراردادها قولنامه‌ای شود.

رئیس کمیته مسکن کمیسیون عمران مجلس به دیگر ابعاد این طرح اشاره کرده و می‌گوید: نمی‌شود قانون تصویب کنیم اما دستگاه‌های مربوطه به وظایف خود عمل نکنند این طرح ماهیت ضد تورمی ندارد اما ابزار کنترل تورم است.

* نبود تضامین اجرای عامل استنکاف از قانون

یکی از مشکلات کنونی قانون‌گذاری مربوط به حوزه اجرا است چرا که تضامین لازم وجود ندارد و دستگاه‌ها در حوزه تعهدات خود کارشکنی می‌کنند از جمله آن می‌توان به تبصره ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اشاره کرد که قرار است از سال ۹۴ تاکنون سامانه جامع املاک و اسکان کشور توسط وزارت راه و شهرسازی شهرسازی ایجاد شود اما به انحای مختلف طی این سال‌ها پاسکاری شده و عملا به نتیجه نرسیده است.

اینگونه استنباط می‌شود که مشکل اصلی در حوزه اجرا به مسئولان دولتی باز می‌گردد که گاهی اوقات خود آنها نقش ذی‌نفع و سیاست‌گذار یا یکجا بازی می‌کنند و تعارض منافع باعث می‌شود عملا بازارهای سوداگری افسار گسیخته باقی بماند.

* قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سال ۹۴ معطل است

سعید توتونچی مدیرکل دفتر پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان امور مالیاتی در این باره بیان می‌کند: در سال ۹۴ قانونی برای دریافت مالیات از خانه‌های خالی گذاشته و سامانه‌ای نیز تهیه شد اما به دلیل فراهم نشدن زیرساخت‌های آن، عملا اجرا نشد.

طرح «مالیات بر عائدی سرمایه مسکن» پیش از آنکه در بخش اخذ مالیات پررنگ عمل کنند در سال‌های شروع به تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها می‌پردازد که کارکرد اصلی آن کنترل سوداگری در این بازار است. اساسا این نوع مالیات ابزاری بازدارنده و در وهله بعدی درآمدزا خواهد بود.

* اظهارات دو پهلو نماینده وزارت شهرسازی

هرچند مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی در دوره عباس آخوندی مخالفت صریح خود را با هرگونه شفافیت و مبارزه با سوداگری نشان دادند که از جمله آن می‌توان به بی‌نتیجه ماندن سامانه املاک و اسکان اشاره کرد اما پروانه اصلانی معاونت دفتر برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت راه و شهرسازی به شیوه دو پهلو درباره طرح عائدی سرمایه مسکن اعلام نظر می‌کند.

وی می‌گوید: اجرای طرح مقابله با سوداگری مستلزم شرایطی است که این پایه به دقت بررسی شود و متناسب با وضعیت مسکن باشد لذا مخالف مالیات بر عائدی ارزش مسکن نیستیم. اما اجرای موفق آن نیازمند شرایطی است که باید براساس وضع کنونی مسکن تنظیم شود.

واقعیت این است وزارت مسکن به عنوان متولی باید پرچم‌دار اصلاحات و تغییر وضعیت موجود به نفع اقتصاد و مردم باشد اما طی این سالها نه تنها اقدام سازنده‌ای مشاهده نمی‌شد بلکه مقابل قانون و طرح‌هایی که از دیگر مراکز نیز تدوین و مطرح می‌شود با دیده تردید نگریسته و چه بسا در روی دیگر ماجرا مانع تصویب و اجرا می‌شود.

* مالیات عائدی مسکن باعث افزایش قیمت املاک نمی‌شود

برخی کارشناسان یکی از نگرانی‌های اجرای طرح مالیات عائدی مسکن مربوط به افزایش قیمت املاک می‌دانند اما پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره نظری متفاوت دارد.

وی معتقد است: مالیات بر عایدی سرمایه یکی از پایه‌های مالیاتی اقتصاد ایران است که مورد توجه قرار نگرفته است. از طریق اجرای این قانون، حجم بالای مالیات وارد درآمدهای کشور خواهد شد؛ مالیاتی که به توده‌ها و مردم کاری ندارد.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

اینفوگرافیک؛ وضعیت متراژ مسکن در تهران

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
اینفوگرافیک؛ وضعیت متراژ مسکن در تهران
منطقه ۵ تهران دارای بیشترین تعداد منازل مسکونی و منطقه ۹ نیز کمترین تعداد منازل مسکونی پایتخت را در خود جای داده است.

مجله مهر: منطقه ۵ تهران دارای بیشترین تعداد منازل مسکونی و منطقه ۹ نیز کمترین تعداد منازل مسکونی پایتخت را در خود جای داده است.

طبق آمار اعلام شده درباره وضعیت متراژ منازل مسکونی در شهر تهران؛ حدود ۲/۵ میلیون واحد آپارتمان مسکونی و ۳۶۰ هزار منزل مسکونی غیرآپارتمانی در تهران وجود دارد که از این تعداد حدود ۴۷ درصد منازل در تهران مساحتی کمتر از ۷۵ متر دارند و به اصطلاح رایج قوطی‌کبریت هستند!

۱۳ درصد آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران متراژی کمتر از ۵۰ متر دارند؛ در حالیکه ۲۶ درصد منازل مسکونی پایتخت، متراژهای بالاتر از ۱۰۰ متر دارند. بیشترین متراژ منازل در تهران نیز مختص خانه‌های بین ۵۱ تا ۷۵ متر با حدود ۳۴درصد است.

منطقه ۵ تهران با ۲۷۰ هزار واحد مسکونی آپارتمانی و ۱۰هزار منزل غیر آپارتمانی بیشترین تعداد منازل مسکونی را دارد. از سوی دیگر، منطقه ۹ با داشتن حدود ۴۷هزار آپارتمان و ۹هزار منزل مسکونی غیرآپارتمانی، کمترین تعداد منازل مسکونی را در خود جای داده است.

اینفوگرافیک؛ وضعیت متراژ مسکن در تهران - 6

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت روز مسکن ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ |قیمت آپارتمان ۵۸ متری در تهران ۷۰ میلیون!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قیمت روز مسکن ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ |قیمت آپارتمان ۵۸ متری در تهران ۷۰ میلیون!
قیمت روز انواع مسکن در مناطق تهران در زیر آمده است.

بر اساس جدیدترین آمار سامانه کد رهگیری یک واحد ۸۸ متری ۱۲ ساله در منطقه ۲ آلستوم به قیمت یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۶ میلیون و ۱۹۲ هزار تومان) و در منطقه ۱۵ ابوذر واحد ۶۳ متری با عمر ۳ سال به قیمت ۳۰۵ میلیون تومان (هر مترمربع ۴ میلیون و ۸۳۴ هزار تومان) معامله سده است.

یک واحد مسکونی به مساحت ۶۸ متر واقع در ازگل که ۶ سال از ساخت آن می‌گذرد با قیمت ۷۰۷ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۱ هزار تومان)، واحد ۱۳۴ متری نوساز در ابوذر به قیمت ۹۷۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۷ میلیون و ۲۳۸ هزار تومان)، واحد ۶۹ متری ۱۷ ساله در فرودس به قیمت ۶۵۳ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۹ میلیون و ۴۹۸ هزار تومان)، آپارتمان ۵۸ متری ۶۰ ساله در شهر آرا به قیمت ۵۸۵ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۰ میلیون و ۱۲۹ هزار تومان)، واحد ۶۳ متری با عمر ۷ سال در تهرانپارس به قیمت ۵۱۰ میلیون تومان (هر متربع ۸ میلیون و ۷۴ هزار تومان) و آپارتمان ۷۳ متری نوساز در زرگنده به قیمت یک میلیارد و ۳۱۴ میلیون تومان (هر مترمربع ۱۸ میلیون تومان) فروخته شده است.

همچنین یک واحد مسکونی ۱۱۵ متری نوساز در مهرآباد به قیمت ۹۲۰ میلیون تومان (هر مترمربع ۸ میلیون تومان) و آپارتمان ۶۰ متری ۷ ساله در وحیدیه به قیمت ۳۹۳ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۶ میلیون و ۵۰۱ هزار تومان) معامله شده است.

در منطقه ۵ آپادنا که طی یکسال اخیر بیشترین رشد قیمت مسکن را در میان مناطق ۲۲ گانه تهران داشته است، یک واحد مسکونی ۵۶ متری با عمر ۸ به قیمت ۶۳۹ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۱ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان)، در منطقه ۱۱ دانشکده افسری واحد ۱۴۳ متری نوساز به قیمت یک میلیارد و ۴۵۸ میلیون تومان (هر مترمربع ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) و در منطقه ۱۷ اسفندیاری واحد ۵۸ متری یکسال ساخت به قیمت ۷۰ میلیون تومان (هر متر مربع یک میلیون و ۲۰۵ میلیون تومان) ثبت معامله شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در یافت آباد+ جدول قیمت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در یافت آباد+ جدول قیمت
خبرگزاری میزان- برای خرید واحد ۸۴ متری با عمر بنا ۶ سال ساخت در یافت آباد به سرمایه ۴۶۶ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در منطقه یافت آباد با توجه به عمر بنا و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در یافت آباد+ جدول قیمت - 2

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمانهای نوساز در مناطق مختلف تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمانهای نوساز در مناطق مختلف تهران
دنیای اقتصاد نوشت : بررسی میدانی فایل‌های عرضه شده به بازار نشان می‌دهد: حجم فایل‌های نوساز در میان آپارتمان‌های عرضه شده به بازار خرید و فروش مسکن به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرده است.

اتمام پرونده مسکن مهر تا پایان ۹۸

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: ۴۵ هزار واحد مسکن مهر در بهمن ماه افتتاح می‌شود و پرونده مسکن مهرهایی که معارض ندارند، تا پایان سال ۹۸ بسته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، احمد اصغری مهرآبادی افزود: در حال حاضر عمده کار و مشکلات پروژه مسکن مهر حل شده است؛ اما هنوز مشکلاتی وجود دارد که وظیفه ما حل آن است، رویکرد وزارت راه و شهرسازی این است که از منابع وزارتخانه برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی استفاده شود؛ در حالی که این تکلیف در قانون نبود ولی در شرایط فعلی که دولت از نظر مالی در تنگنا است و ما نیز زمین داریم، تلاش داریم از محل فروش زمین یا تهاتر با پیمانکار برای تامین خدمات زیربنایی، روبنایی و آماده‌سازی محل و محوطه‌سازی و نیز تکمیل پروژه‌های باقیمانده اقدام کنیم. در لایحه ۹۸ نیز این موضوع پیشنهاد شده است.

مهرآبادی در پاسخ به این سوال که آیا مردم نیز باید مبالغی برای جبران افزایش هزینه‌های مسکن مهر پرداخت کنند، گفت: بله، در پرداخت برخی از هزینه‌های اضافی نیاز است که مردم نیز کمک کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه ساخت مسکن به ۲٫۵تا ۴میلیون تومان رسید

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
هزینه ساخت مسکن به ۲٫۵تا ۴میلیون تومان رسید
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران درباره تدوین طرح فروش اعتباری مصالح ساختمانی گفت: جزییات طرح خرید اعتباری هنوز مشخص نیست، البته در ظاهر قرار است به جای اینکه بابت کارکرد به انبوه سازان، وجه نقد داده شود؛ گویا قرار است کارت های اعتباری مصالح بدهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، ایرج رهبر با بیان این مطلب افزود: به نظر می‌رسد در نظر دارند بین کارخانه‌های تولیدکننده مصالح ساختمانی و بانک‌ها قراردادی بسته شود که بانک‌ها در مقابل دریافت حواله، پول کارخانه‌ها را پرداخت کنند.

وی افزود: ‌ اینکه نحوه پرداخت پول کارخانه‌ها از سوی بانک‌ها و … به چه صورتی باشد، هنوز مشخص نیست و بنده اطلاعی ندارم. اما احتمالا این مساله به سازنده‌ها مربوط نباشد زیرا سازنده‌ها اگر کارت‌های اعتباری را دریافت کنند، به جای پرداخت وجه خرید مصالح به فروشنده می‌دهند که بتواند از بانک‌ها وصول کند.

وی تاکید کرد: البته به نظر می‌رسد بیشتر شبیه کوپن خرید مصالح باشد. وی در پاسخ به این سئوال که آیا ارایه کارت‌های اعتباری خرید مصالح موجب رونق و ساخت و ساز خواهد شد یا خیر، بیان کرد: به دلیل مشخص نبودن مکانیزم اجرای این طرح نمی‌توان پیش بینی دقیقی داشت.

وی تاکید کرد: مشخص نیست که به جای تسهیلات بانکی قرار است پرداخت شود یا در مقابل کارکرد و صورت وضعیت به انبوه سازان پرداخت خواهد شد.

رهبر اظهار کرد: باید توضیحات بیشتری درباره این طرح ارایه شود تا بتوان تصمیم گیری کرد اگر قرار است به عنوان تسهیلات به سازندگان ارایه شود، نحوه تخصیص آن چگونه است؟ ‌

وی در پاسخ به این سئوال که اگر حمایت صورت گیرد و تسهیلات ارایه شود، ‌آیا انبوه سازان توان ساخت نیاز سالانه کشور به مسکن را برآورده سازند یا خیر، توضیح داد: ‌بله این امکان وجود دارد؛ اکنون از نظر فنی در کل کشور بیش از ۴۵۰هزار نفر مهندس فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌ها داریم و در تهران ۱۱۷ هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی هستند و در کنار آنها کادر فنی مانند تکنیسین‌ها و کارگران حرفه‌ای هم هستند که تعداد زیادی را تشکیل می‌دهند. ما در سال‌های قبل و به ویژه پروژه مسکن مهر نشان داده‌ایم که از توان فنی و حرفه ای برخورداریم.

رییس انجمن انبوه سازان استان تهران ادامه داد: ‌ برای نمونه در پروژه مسکن مهر بخش کوچکی از نیروهای مهندسی ما وارد این پروژه شدند، یعنی پیمانکارانی که کارهای عمرانی و استانی انجام می‌دادند به این مقوله وارد نشدند.

همچنین بخشی از انبوه سازان دارای پروانه در سطح شهر و عضو انجمن انبوه سازان وارد مسکن مهر شدند و تعداد ۲میلیون واحد را در دست اقدام داشتند که اگر با مشکلات سلیقه‌ای و تصمیمات وزارت راه و شهرسازی بعد از دولت دهم برخورد نمی‌کردیم، شاید کار مسکن مهر به شکل اصلاح شده ادامه می‌یافت و ۲میلیون واحد نیز به اتمام می‌رسید و تحویل داده بودیم.

وی خاطر نشان کرد: قدرت نیروی فنی و مهندسی ما آنچنان زیاد است که از حد معمول مورد نیاز در کشور بسیار بیشتر است. به فکر افتاده‌ایم که صدور خدمات فنی و مهندسی را به خارج از کشور اجرایی کنیم.

وی درباره وضعیت مسکن مهر و زمان به اتمام رسیدن این پروژه توضیح داد: اگر عزم و اراده وزیر راه و شهرسازی با توجه به آنچه اعلام شد، به همین صورت ادامه یابد و پیگیری‌های لازم را انجام دهند، فکر می‌کنم تا پایان سال ۹۸ پروژه ساخت و تحویل مسکن مهر به اتمام برسد.

رهبر درباره هزینه تمام شده ساخت هر متر مربع مسکن گفت: ‌ هزینه تمام شده به نوع ساخت و مکان قرارگیری ملک مانند شهرستان، استان، مرکز استان و … و همچنین نوع ساخت و مصالح مورد استفاده متفاوت است. اکنون نسبت به یک سال پیش هزینه بیشتری برای ساخت و ساز باید صرف کرد و گران‌تر شده است به طوری که الان هزینه ساخت مسکن حداقل از ۲٫۵ میلیون تومان تا ۴میلیون تومان در نوسان است که بستگی به نوع ساخت مسکن دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
رییس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرانلاین، پیش بینی کرد در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده تحولی جدی در بازار سکه و طلا و ارز رخ ندهد و روند حاکم بر بازار مشابه دو ماه گذشته خواهد بود. که در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده قیمتها روندی مشابه دو ماه گذشته را داشته باشند و نوسانات بزرگی در بازار مشاهده نشود. ما در دو سال گذشته درگیر این نوسانات بودیم ولی امروز معتقدم تصمیمات از پختگی بیشتری برخوردار است، چیزی که حتی ۶ ماه پیش هم نمی‌توانستیم ادعا کنیم. این میان منتشر نشدن دستورالعمل و آیین نامه جدید نیز به ذهنیت بازار کمک کرده است. وی با اشاره به تحولات روزهای اخیر، مدعی شد صندوق‌های کشور خالی نیست و ادامه داد: فراموش نکنیم در بازار طلا هم بازار جهانی و ارز تاثیر مضاغف داشتند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

اخبار بیشتر