1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا جان ۲۱ نفر را گرفت

ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان انفجار در کلمبیا

ایسناخبرگزاری ایسنا
ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان انفجار در کلمبیا

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار تاسف از حادثه تلخ انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در برابر دانشکده پلیس کلمبیا در پایتخت این کشور، متوسل شدن به این‌گونه اقدامات غیرانسانی و انزجارآمیز که منجر به قربانی شدن انسان‌های بی‌گناه می‌شود را محکوم کرد و ضمن تسلیت به خانواده قربانیان با آنها ابراز همدردی کرد.

انتهای پیام

دبیر: فاطمه ابوطالبی

خواندن خبر در سایت منبع

کلمبیا، ELN را مقصر بمب گذاری اعلام کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
کلمبیا، ELN را مقصر بمب گذاری اعلام کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبران ارتش آزادی بخش ملی کلمبیا در حال حاضر در کوبا هستند تا در نشستی برای مذاکرات متوقف شده صلح شرکت کنند.

در جریان انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در بوگوتا که روز پنجشنبه و در آکادمی پلیس در این شهر رخ داد، ۲۱ تن کشته و ده‌ها تن دیگر نیز زخمی شدند.

ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا اواخر روز جمعه اعلام کرد که دستور تعلیق دستگیری رهبران این گروه چریکی را لغو کرده و از دولت کوبا خواسته تا آنهایی را که در این کشور هستند، دستگیر کند.

دوکو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: برای همه کلمبیایی‌ها مشخص و واضح است که این گروه چریکی تمایلی به صلح ندارد.

وی ادامه داد: هیچ ایدئولوژی‌ای توجیه کننده این رفتار وحشیانه روز پنجشنبه نیست. ما از دولت کوبا بابت همدردی‌اش قدردانیم و امروز از آن می‌خواهیم تا تروریست‌هایی را که در داخل کوبا هستند، دستگیر کند و به ما تحویل دهد.

صحبت‌های رئیس جمهوری کلمبیا پس از آن مطرح شد که مقام‌های این کشور مدعی شدند یک کارشناس مواد منفجره مسلح این گروه چریکی فردی است که این حمله را انجام داده؛ این حمله از مرگبارترین حملات در ۱۵ سال گذشته در این کشور آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

با وجود اینکه فرد مذکور که «خوزه آلدمار روخاس» نام داشته و سوابق کیفری نداشت، اما به گفته مقام‌های کلمبیا این مرد ۵۶ ساله همانی است که در گزارش‌های اطلاعاتی با نام مستعار «موچو کیکو» از وی نام برده شده و گمان می‌رود که وی بخشی از دست راست خود را بابت انفجار مواد منفجره در جریان یکی از عملیات این گروه چریکی در نزدیکی مرز با ونزوئلا از دست داده باشد؛ این مرد در حمله روز پنجشنبه کشته شد.

وزیر دفاع کلمبیا اعلام کرد که روخاس از طریق ورودی که برای راننده‌ها استفاده می‌شود، وارد آکادمی پلیس شده و خودرو را در مقابل سربازخانه‌ای که مورد استفاده کادر زنان پلیس بود، راند و منفجر کرد. این مرد پیش از انفجار خودرو، از آن بیرون پریده بود.

سر بازرس کلمبیایی نستور مارتینز نیز گفته که رهگیری مکالمات تلفنی به مردی به نام ریکاردو کارواخال رسید که در آن مشخص شد وی در این حمله دست داشته است.

وی گفت: این مرد پیش از طلوع آفتاب در حمله‌ای در بوگوتا روز جمعه دستگیر شد و در بررسی از منزل وی، یونیفورم ارتش و یک کتابچه راهنمای مربوط به اقدامات چریکی کشف و ضبط شد. وی را روز جمعه به تروریسم و قتل متهم کردند.

دولت ایوان دوکو، همچنین وعده داد که هر کشوری را که به این گروه چریکی مامن داده، محکوم کند که به صورت غیرمستقیم منظورش ونزوئلا بود.

در همین حال، برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا گفت: وزارت خارجه کوبا با توجه به پروتکل‌های گفتگو و صلحی که توسط دولت کلمبیا و چریک‌های ELN امضا شده و شامل پروتکلی در زمینه نقض در مذاکرات می‌شود، عمل می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران در مقر این سازمان این حمله را به شدت محکوم کرد و گفت: رئیس جمهوری کلمبیا روز جمعه با من تماس گرفت و گفت که شواهدی دارد که نشان می‌دهد چریک‌های ELN در آن دست داشتند.

وی ادامه داد: کلمبیا مسیری طولانی برای تحقق روند صلح خود در پیش دارد و ما سختی‌های آن و مشکلاتش را می‌دانیم اما به مردم و دولت آن مطمئنیم که در مسیر درست قدم بر می‌دارند.

انتهای پیام

مترجم: ایراندخت آذرشکیب

دبیر: مهران ثنایی

خواندن خبر در سایت منبع

تدابیر امنیتی ویژه در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای کلمبیا

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تدابیر امنیتی ویژه در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای کلمبیا

اعتمادآنلاین| «ایوان دوکه» رئیس‌جمهور کلمبیا اعلام کرد که کشورش تدابیر امنیتی ویژه‌ای در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای این کشور به دنبال انفجار خودرو بمب‌گذاری‌شده که مقابل دانشکده پلیس در پایتخت این کشور رخ داد و منجر به کشته شدن ۲۱ نفر شد، به اجرا درخواهد آورد.

وی اعلام کرد: حمله ضدجوانان و آزادی ما بدون مجازات نخواهد بود.

دوکه ضمن اینکه سه روز عزای عمومی در این کشور به علت کشته شدن شماری بر اثر انفجار خودرو بمب‌گذاری‌شده اعلام کرد، افزود: آرام نمی‌گیریم تا تروریست‌ها را بازداشت کنیم و به چنگال عدالت بسپاریم.

این درحالی است برخی منابع رسانه‌ها اعلام کردند که حمله‌کنندگان از سه ماه قبل طرح حمله را ریخته بودند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری در کلمبیا به ۲۱ نفر

مهرخبرگزاری مهر
افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری در کلمبیا به ۲۱ نفر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع وابسته به پلیس کلمبیا از افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری شده در برابر دانشکده پلیس بوگوتا پایتخت کلمبیا خبر دادند.

بر اساس این گزارش، شمارش کشته شدگان این انفجار که پنجشنبه صبح در جنوب بوگوتا رخ داد، به ۲۱ نفر افزایش پیدا کرده است.

این منابع بیان کردند که ۶۸ نفر نیز بر اثر این انفجار زخمی شده‌اند که ۵۸ نفر از آنها از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

شایان ذکر است که «ایوان دوکه» رئیس جمهور کلمبیا انفجار این خودروی بمب گذاری شده را یک «اقدام تروریستی تأسف بار … علیه نیروی پلیس کلمبیا» خوانده و گفته بود که به رغم حضور در یک نشست امنیتی در غرب کشور، در حال بازگشت به پایتخت است.

دوکه سه روز عزای عمومی به دنبال این حمله اعلام کرده است.

وی در ادامه افزوده بود که به نیروهای امنیتی کلمبیا دستور داده است تا عاملان این حمله تروریستی را به سرعت یافته و آنان را به دست عدالت بسپارند.

هنوز مشخص نیست که آیا مهاجم یا مهاجمان موفق به فرار شده و یا در همان محل انفجار کشته شدند.

گفتنی است که قبلا اعلام شده بود که بر اثر این انفجار ۹ تن کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا

ایلناخبرگزاری ایلنا
انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا - 2

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، انفجار خودروی بمب‌گذاری شده امروز-پنجشنبه- در آکادمی پلیس کلمبیا به کشته شدن ۸ نفر و زخمی شدن ۱۰ تن دیگر منجر شد.

شاهدان عینی گفتند که شدت انفجار باعث شد شیشه‌های آپارتمان‌های اطراف آکادمی پلیس شکسته شوند.

هنوز کسی مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس2 ساعت قبل
«جعفر صفری» کارشناس مسائل پاکستان در یادداشتی به واکاوی جریان‌های اخیر و دخیل در عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان پرداخت. یکی دیگر از امتیازگیری‌های پاکستان بوسیله تروریست‌ها، در سال‌های بعد از یازده سپتامبر بود. بنا بر اسناد فاش شده آمریکا میلیارد‌ها دلار در ازای همکاری به دولت پاکستان پرداخت اما نتیجه در خور توجهی برای آمریکا در بر نداشت. با سابقه‌ای که از سرویس اطلاعاتی پاکستان موجود است، روش وسبک و سیاق اطلاعاتی آن برگرفته از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بوده که در واقع با بومی‌سازی هوشمندانه‌ای به نقش‌آفرینی در سطوح بین‌المللی می‌پردازد. لذا دادن لقب «قویترین سازمان اطلاعاتی جهان در سال ۲۰۱۳» به این سازمان از سوی سازمان سیا، خالی از برخی واقعتیها نیست.
مهرمهر2 ساعت قبل
به همت سپاه قدس و نیروی زمینی سپاه شب گذشته در عملیاتی سریع، چند خانه تیمی در خاش که عوامل جنایت اخیر در آنها مستقر بودند متلاشی شده و ۳ نفر از تروریست‌ها دستگیر شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است. ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند. رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: "اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.
خانه ملتخانه ملت1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه، ۳۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور با بند (الف) تبصره (۶) ماده واحده این لایحه موافقت کردند. در بند (الف) تبصره (۶) آمده است: سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۴/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۸ سالانه مبلغ سیصد و سی میلیون (۰۰۰/۰۰۰/۳۳۰) ریال تعیین می‌شود. نرخ مالیات برکل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق­العاده و کارانه (به استثنای تبصره‌های (۱) و (۲) ماده (۸۶) قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن و با رعایت ماده (۵) قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی) مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ده‌درصد (۱۰٪) و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده‌درصد (۱۵٪) و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست‌درصد (۲۰٪) و نسبت به مازاد چهاربرابر تا شش برابر مشمول مالیات بیست و پنج‌درصد (۲۵٪) و نسبت به مازاد شش برابر سی و پنج‌درصد (۳۵٪) می‌باشد. میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد (۵۷) و (۱۰۱) قانون مالیاتهای مستقیم سالانه مبلغ دویست و پنجاه و هشت میلیون (۲۵۸٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تعیین می‌شود. /

اخبار بیشتر