انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا جان ۲۱ نفر را گرفت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا جان ۲۱ نفر را گرفت

ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان انفجار در کلمبیا

ایسناخبرگزاری ایسنا
ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان انفجار در کلمبیا
سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان انفجار در کلمبیا ابراز همدردی کرد.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار تاسف از حادثه تلخ انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در برابر دانشکده پلیس کلمبیا در پایتخت این کشور، متوسل شدن به این‌گونه اقدامات غیرانسانی و انزجارآمیز که منجر به قربانی شدن انسان‌های بی‌گناه می‌شود را محکوم کرد و ضمن تسلیت به خانواده قربانیان با آنها ابراز همدردی کرد.

انتهای پیام

دبیر: فاطمه ابوطالبی

خواندن خبر در سایت منبع

کلمبیا، ELN را مقصر بمب گذاری اعلام کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
کلمبیا، ELN را مقصر بمب گذاری اعلام کرد
همزمان با اینکه کلمبیا، گروه چریکی ارتش آزادی بخش ملی موسوم به ELN را مقصر بمب گذاری در یک آکادمی پلیس در بوگوتا با ۲۱ کشته اعلام کرده، از دولت کوبا نیز خواست تا ۱۰ تن از رهبران آن را که اکنون در هاوانا هستند، دستگیر کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبران ارتش آزادی بخش ملی کلمبیا در حال حاضر در کوبا هستند تا در نشستی برای مذاکرات متوقف شده صلح شرکت کنند.

در جریان انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در بوگوتا که روز پنجشنبه و در آکادمی پلیس در این شهر رخ داد، ۲۱ تن کشته و ده‌ها تن دیگر نیز زخمی شدند.

ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا اواخر روز جمعه اعلام کرد که دستور تعلیق دستگیری رهبران این گروه چریکی را لغو کرده و از دولت کوبا خواسته تا آنهایی را که در این کشور هستند، دستگیر کند.

دوکو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: برای همه کلمبیایی‌ها مشخص و واضح است که این گروه چریکی تمایلی به صلح ندارد.

وی ادامه داد: هیچ ایدئولوژی‌ای توجیه کننده این رفتار وحشیانه روز پنجشنبه نیست. ما از دولت کوبا بابت همدردی‌اش قدردانیم و امروز از آن می‌خواهیم تا تروریست‌هایی را که در داخل کوبا هستند، دستگیر کند و به ما تحویل دهد.

صحبت‌های رئیس جمهوری کلمبیا پس از آن مطرح شد که مقام‌های این کشور مدعی شدند یک کارشناس مواد منفجره مسلح این گروه چریکی فردی است که این حمله را انجام داده؛ این حمله از مرگبارترین حملات در ۱۵ سال گذشته در این کشور آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

با وجود اینکه فرد مذکور که «خوزه آلدمار روخاس» نام داشته و سوابق کیفری نداشت، اما به گفته مقام‌های کلمبیا این مرد ۵۶ ساله همانی است که در گزارش‌های اطلاعاتی با نام مستعار «موچو کیکو» از وی نام برده شده و گمان می‌رود که وی بخشی از دست راست خود را بابت انفجار مواد منفجره در جریان یکی از عملیات این گروه چریکی در نزدیکی مرز با ونزوئلا از دست داده باشد؛ این مرد در حمله روز پنجشنبه کشته شد.

وزیر دفاع کلمبیا اعلام کرد که روخاس از طریق ورودی که برای راننده‌ها استفاده می‌شود، وارد آکادمی پلیس شده و خودرو را در مقابل سربازخانه‌ای که مورد استفاده کادر زنان پلیس بود، راند و منفجر کرد. این مرد پیش از انفجار خودرو، از آن بیرون پریده بود.

سر بازرس کلمبیایی نستور مارتینز نیز گفته که رهگیری مکالمات تلفنی به مردی به نام ریکاردو کارواخال رسید که در آن مشخص شد وی در این حمله دست داشته است.

وی گفت: این مرد پیش از طلوع آفتاب در حمله‌ای در بوگوتا روز جمعه دستگیر شد و در بررسی از منزل وی، یونیفورم ارتش و یک کتابچه راهنمای مربوط به اقدامات چریکی کشف و ضبط شد. وی را روز جمعه به تروریسم و قتل متهم کردند.

دولت ایوان دوکو، همچنین وعده داد که هر کشوری را که به این گروه چریکی مامن داده، محکوم کند که به صورت غیرمستقیم منظورش ونزوئلا بود.

در همین حال، برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا گفت: وزارت خارجه کوبا با توجه به پروتکل‌های گفتگو و صلحی که توسط دولت کلمبیا و چریک‌های ELN امضا شده و شامل پروتکلی در زمینه نقض در مذاکرات می‌شود، عمل می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران در مقر این سازمان این حمله را به شدت محکوم کرد و گفت: رئیس جمهوری کلمبیا روز جمعه با من تماس گرفت و گفت که شواهدی دارد که نشان می‌دهد چریک‌های ELN در آن دست داشتند.

وی ادامه داد: کلمبیا مسیری طولانی برای تحقق روند صلح خود در پیش دارد و ما سختی‌های آن و مشکلاتش را می‌دانیم اما به مردم و دولت آن مطمئنیم که در مسیر درست قدم بر می‌دارند.

انتهای پیام

مترجم: ایراندخت آذرشکیب

دبیر: مهران ثنایی

خواندن خبر در سایت منبع

تدابیر امنیتی ویژه در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای کلمبیا

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تدابیر امنیتی ویژه در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای کلمبیا
رئیس‌جمهور کلمبیا از اجرای تدابیر امنیتی ویژه در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای کلمبیا به دنبال انفجار خودرو بمب‌گذاری‌شده مقابل دانشکده پلیس بوگوتا در پایتخت این کشور خبر داد.

اعتمادآنلاین| «ایوان دوکه» رئیس‌جمهور کلمبیا اعلام کرد که کشورش تدابیر امنیتی ویژه‌ای در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای این کشور به دنبال انفجار خودرو بمب‌گذاری‌شده که مقابل دانشکده پلیس در پایتخت این کشور رخ داد و منجر به کشته شدن ۲۱ نفر شد، به اجرا درخواهد آورد.

وی اعلام کرد: حمله ضدجوانان و آزادی ما بدون مجازات نخواهد بود.

دوکه ضمن اینکه سه روز عزای عمومی در این کشور به علت کشته شدن شماری بر اثر انفجار خودرو بمب‌گذاری‌شده اعلام کرد، افزود: آرام نمی‌گیریم تا تروریست‌ها را بازداشت کنیم و به چنگال عدالت بسپاریم.

این درحالی است برخی منابع رسانه‌ها اعلام کردند که حمله‌کنندگان از سه ماه قبل طرح حمله را ریخته بودند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری در کلمبیا به ۲۱ نفر

مهرخبرگزاری مهر
افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری در کلمبیا به ۲۱ نفر
منابع وابسته به پلیس کلمبیا از افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری شده در برابر دانشکده پلیس بوگوتا پایتخت کلمبیا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع وابسته به پلیس کلمبیا از افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری شده در برابر دانشکده پلیس بوگوتا پایتخت کلمبیا خبر دادند.

بر اساس این گزارش، شمارش کشته شدگان این انفجار که پنجشنبه صبح در جنوب بوگوتا رخ داد، به ۲۱ نفر افزایش پیدا کرده است.

این منابع بیان کردند که ۶۸ نفر نیز بر اثر این انفجار زخمی شده‌اند که ۵۸ نفر از آنها از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

شایان ذکر است که «ایوان دوکه» رئیس جمهور کلمبیا انفجار این خودروی بمب گذاری شده را یک «اقدام تروریستی تأسف بار … علیه نیروی پلیس کلمبیا» خوانده و گفته بود که به رغم حضور در یک نشست امنیتی در غرب کشور، در حال بازگشت به پایتخت است.

دوکه سه روز عزای عمومی به دنبال این حمله اعلام کرده است.

وی در ادامه افزوده بود که به نیروهای امنیتی کلمبیا دستور داده است تا عاملان این حمله تروریستی را به سرعت یافته و آنان را به دست عدالت بسپارند.

هنوز مشخص نیست که آیا مهاجم یا مهاجمان موفق به فرار شده و یا در همان محل انفجار کشته شدند.

گفتنی است که قبلا اعلام شده بود که بر اثر این انفجار ۹ تن کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا

ایلناخبرگزاری ایلنا
انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا
انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در آکادمی پلیس کلمبیا ۸ کشته برجای گذاشت.

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا - 2

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، انفجار خودروی بمب‌گذاری شده امروز-پنجشنبه- در آکادمی پلیس کلمبیا به کشته شدن ۸ نفر و زخمی شدن ۱۰ تن دیگر منجر شد.

شاهدان عینی گفتند که شدت انفجار باعث شد شیشه‌های آپارتمان‌های اطراف آکادمی پلیس شکسته شوند.

هنوز کسی مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

موسوی: هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیریم

فارسفارس19 ساعت قبل
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیرد، گفت: ایرانیان در طول تاریخ نشان داده‌اند که اهل جنگاوری و دلاوری هستند و در جای خود اهل تعامل و گفت وگو. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت وگویی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به مردم خودش کشوری مستقل و مقتدر است و راه روشن خودش را براساس منافع و امنیت ملی خودش مشخص کرده و هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیرد. وی با تأکید بر اینکه بن بستی برای ملت ایران وجود ندارد، افزود: ایرانیان نیز در طول تاریخ نشان داده‌اند که اهل جنگاوری و دلاوری هستند و در جای خود اهل تعامل و گفت وگو. موسوی ادامه داد: مدتی است یک سناریوی روانی - تبلیغی در کنار عملیات تروریسم اقتصادی علیه ملت ما جریان پیدا کرده و ما این حرف‌ها و سناریو را نیز در قالب همان پکیج می‌بینیم و خودشان هم می‌دانند این سناریو از پیش شکست خورده است و قطعا ره به جایی نخواهد برد. انتهای پیام/
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران افزایش یافته است، عمدتا از آمریکا نمایندگی دارند. برخی رسانه‌ای می‌شود و پاره‌ای از سفرها نیز محرمانه می‌ماند. به گزارش «انتخاب»؛ کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: بر اساس سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، بدون استثناء، پیام اقتدار، منطق، مقاومت و ایستادگی ملت ایران به آنان ابلاغ شده است. وی افزود: به صراحت گفته‌ایم تا رفتارها عوض نشود، تا حقوق کشور تامین نشود، تا از لفاظی به اقدام عملی تغییر مسیر ندهند، راه همین است. به هیچ وجه مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در کاخ سفید اعزام نیروی نظامی این کشور به خاورمیانه برای مقابله با ایران را رد کرد. وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اعزام نظامیان آمریکایی به منطقه تاکید کرد: فکر نمی‌کنم نیازی به این کار باشد. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از برگزاری نشستی با مقامات نظامی این کشور در این باره خبر داد. وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تکرار اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد خروج آمریکا از برجام موجب شده فشار اقتصادی شدیدی به این کشور وارد شود.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
مهرمهر18 ساعت قبل
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مجددا فرودگاه «نجران» عربستان را به وسیله پهپاد قاصف- ۲K هدف قرار دادند. این درحالی است که روز گذشته نیز این فرودگاه هدف حمله هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته بود. اما این پایان عملیات نیروهای یمنی محسوب نمی‌شود چرا که نیروهای یمنی به تازگی اعلام کرده‌اند که یک بانک اطلاعاتی در خصوص ۳۰۰ هدف حساس در عربستان و امارات در اختیار دارند. با وجود آنکه عربستان مدعی شده است این عملیات، مواضع نظامی فرودگاه نجران را هدف قرار نداده اما نیروهای یمنی اعلام کردند که در جریان عملیات علیه فرودگاه نجران یک انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفته و به آتش کشیده شد. شهر نجران که در جنوب آن پایگاه‌ها و مقرهای نظامی متعددی قرار دارد، یکی از اهداف ارتش یمن برای پاسخ به حملات نظامی عربستان سعودی است.

اخبار بیشتر