1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا جان ۲۱ نفر را گرفت

ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان انفجار در کلمبیا

ایسناخبرگزاری ایسنا
ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با خانواده قربانیان انفجار در کلمبیا

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار تاسف از حادثه تلخ انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در برابر دانشکده پلیس کلمبیا در پایتخت این کشور، متوسل شدن به این‌گونه اقدامات غیرانسانی و انزجارآمیز که منجر به قربانی شدن انسان‌های بی‌گناه می‌شود را محکوم کرد و ضمن تسلیت به خانواده قربانیان با آنها ابراز همدردی کرد.

انتهای پیام

دبیر: فاطمه ابوطالبی

خواندن خبر در سایت منبع

کلمبیا، ELN را مقصر بمب گذاری اعلام کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
کلمبیا، ELN را مقصر بمب گذاری اعلام کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبران ارتش آزادی بخش ملی کلمبیا در حال حاضر در کوبا هستند تا در نشستی برای مذاکرات متوقف شده صلح شرکت کنند.

در جریان انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در بوگوتا که روز پنجشنبه و در آکادمی پلیس در این شهر رخ داد، ۲۱ تن کشته و ده‌ها تن دیگر نیز زخمی شدند.

ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا اواخر روز جمعه اعلام کرد که دستور تعلیق دستگیری رهبران این گروه چریکی را لغو کرده و از دولت کوبا خواسته تا آنهایی را که در این کشور هستند، دستگیر کند.

دوکو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: برای همه کلمبیایی‌ها مشخص و واضح است که این گروه چریکی تمایلی به صلح ندارد.

وی ادامه داد: هیچ ایدئولوژی‌ای توجیه کننده این رفتار وحشیانه روز پنجشنبه نیست. ما از دولت کوبا بابت همدردی‌اش قدردانیم و امروز از آن می‌خواهیم تا تروریست‌هایی را که در داخل کوبا هستند، دستگیر کند و به ما تحویل دهد.

صحبت‌های رئیس جمهوری کلمبیا پس از آن مطرح شد که مقام‌های این کشور مدعی شدند یک کارشناس مواد منفجره مسلح این گروه چریکی فردی است که این حمله را انجام داده؛ این حمله از مرگبارترین حملات در ۱۵ سال گذشته در این کشور آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

با وجود اینکه فرد مذکور که «خوزه آلدمار روخاس» نام داشته و سوابق کیفری نداشت، اما به گفته مقام‌های کلمبیا این مرد ۵۶ ساله همانی است که در گزارش‌های اطلاعاتی با نام مستعار «موچو کیکو» از وی نام برده شده و گمان می‌رود که وی بخشی از دست راست خود را بابت انفجار مواد منفجره در جریان یکی از عملیات این گروه چریکی در نزدیکی مرز با ونزوئلا از دست داده باشد؛ این مرد در حمله روز پنجشنبه کشته شد.

وزیر دفاع کلمبیا اعلام کرد که روخاس از طریق ورودی که برای راننده‌ها استفاده می‌شود، وارد آکادمی پلیس شده و خودرو را در مقابل سربازخانه‌ای که مورد استفاده کادر زنان پلیس بود، راند و منفجر کرد. این مرد پیش از انفجار خودرو، از آن بیرون پریده بود.

سر بازرس کلمبیایی نستور مارتینز نیز گفته که رهگیری مکالمات تلفنی به مردی به نام ریکاردو کارواخال رسید که در آن مشخص شد وی در این حمله دست داشته است.

وی گفت: این مرد پیش از طلوع آفتاب در حمله‌ای در بوگوتا روز جمعه دستگیر شد و در بررسی از منزل وی، یونیفورم ارتش و یک کتابچه راهنمای مربوط به اقدامات چریکی کشف و ضبط شد. وی را روز جمعه به تروریسم و قتل متهم کردند.

دولت ایوان دوکو، همچنین وعده داد که هر کشوری را که به این گروه چریکی مامن داده، محکوم کند که به صورت غیرمستقیم منظورش ونزوئلا بود.

در همین حال، برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا گفت: وزارت خارجه کوبا با توجه به پروتکل‌های گفتگو و صلحی که توسط دولت کلمبیا و چریک‌های ELN امضا شده و شامل پروتکلی در زمینه نقض در مذاکرات می‌شود، عمل می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران در مقر این سازمان این حمله را به شدت محکوم کرد و گفت: رئیس جمهوری کلمبیا روز جمعه با من تماس گرفت و گفت که شواهدی دارد که نشان می‌دهد چریک‌های ELN در آن دست داشتند.

وی ادامه داد: کلمبیا مسیری طولانی برای تحقق روند صلح خود در پیش دارد و ما سختی‌های آن و مشکلاتش را می‌دانیم اما به مردم و دولت آن مطمئنیم که در مسیر درست قدم بر می‌دارند.

انتهای پیام

مترجم: ایراندخت آذرشکیب

دبیر: مهران ثنایی

خواندن خبر در سایت منبع

تدابیر امنیتی ویژه در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای کلمبیا

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تدابیر امنیتی ویژه در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای کلمبیا

اعتمادآنلاین| «ایوان دوکه» رئیس‌جمهور کلمبیا اعلام کرد که کشورش تدابیر امنیتی ویژه‌ای در مرزها و راه‌های منتهی به شهرهای این کشور به دنبال انفجار خودرو بمب‌گذاری‌شده که مقابل دانشکده پلیس در پایتخت این کشور رخ داد و منجر به کشته شدن ۲۱ نفر شد، به اجرا درخواهد آورد.

وی اعلام کرد: حمله ضدجوانان و آزادی ما بدون مجازات نخواهد بود.

دوکه ضمن اینکه سه روز عزای عمومی در این کشور به علت کشته شدن شماری بر اثر انفجار خودرو بمب‌گذاری‌شده اعلام کرد، افزود: آرام نمی‌گیریم تا تروریست‌ها را بازداشت کنیم و به چنگال عدالت بسپاریم.

این درحالی است برخی منابع رسانه‌ها اعلام کردند که حمله‌کنندگان از سه ماه قبل طرح حمله را ریخته بودند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری در کلمبیا به ۲۱ نفر

مهرخبرگزاری مهر
افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری در کلمبیا به ۲۱ نفر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع وابسته به پلیس کلمبیا از افزایش شمار کشته شدگان انفجار خودرو بمبگذاری شده در برابر دانشکده پلیس بوگوتا پایتخت کلمبیا خبر دادند.

بر اساس این گزارش، شمارش کشته شدگان این انفجار که پنجشنبه صبح در جنوب بوگوتا رخ داد، به ۲۱ نفر افزایش پیدا کرده است.

این منابع بیان کردند که ۶۸ نفر نیز بر اثر این انفجار زخمی شده‌اند که ۵۸ نفر از آنها از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

شایان ذکر است که «ایوان دوکه» رئیس جمهور کلمبیا انفجار این خودروی بمب گذاری شده را یک «اقدام تروریستی تأسف بار … علیه نیروی پلیس کلمبیا» خوانده و گفته بود که به رغم حضور در یک نشست امنیتی در غرب کشور، در حال بازگشت به پایتخت است.

دوکه سه روز عزای عمومی به دنبال این حمله اعلام کرده است.

وی در ادامه افزوده بود که به نیروهای امنیتی کلمبیا دستور داده است تا عاملان این حمله تروریستی را به سرعت یافته و آنان را به دست عدالت بسپارند.

هنوز مشخص نیست که آیا مهاجم یا مهاجمان موفق به فرار شده و یا در همان محل انفجار کشته شدند.

گفتنی است که قبلا اعلام شده بود که بر اثر این انفجار ۹ تن کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا

ایلناخبرگزاری ایلنا
انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا - 2

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، انفجار خودروی بمب‌گذاری شده امروز-پنجشنبه- در آکادمی پلیس کلمبیا به کشته شدن ۸ نفر و زخمی شدن ۱۰ تن دیگر منجر شد.

شاهدان عینی گفتند که شدت انفجار باعث شد شیشه‌های آپارتمان‌های اطراف آکادمی پلیس شکسته شوند.

هنوز کسی مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
الفالف16 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.
الفالف19 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۴۰ ۳۹۷۱۲۲۶۱۸۰به گزارش الف، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. در حزب جمهوری خواه هنوز مشخص نیست آیا فرد یا افرادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر خواهند پرداخت یا خیر. برخی معتقدند ایجاد اجماع در حزب دموکرات برای حمایت کامل از برنی سندرز امری بسیار سخت و شاید ناممکن است. جو بایدنجو بایدن، معاون باراک اوباما بوده و به نظر بسیاری می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های نهایی دموکرات‌ها در رقابت با دونالد ترامپ مطرح باشد. کوری بوکرکوری بوکر، سناتور سیاهپوست و ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو است.
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشتیم فوتبال ایران پس از دو پیروزی پیاپی برابر ترکمنستان و یمن به دیدار برابر عراق رسیده است. آنها به همین دلیل استراتژی ای تدافعی برای این بازی برگزیده‌اند و سعی دارند در ضدحملات به تیم ایران ضربه بزنند. دقیقه ۸: شوت مهدی قائدی باز هم دروازه عراق را تهدید کرد ولی به گل نرسید. دقیقه ۳۲: شوت امید نورافکن از روی ضربه ایستگاهی زاویه مناسبی نداشت و با دخالت مدافعین عراق برگشت داده شد. دقیقه ۳۷: شوت نورافکن روی ضربه ایستگاهی را بار دیگر دروازه بان عراق به آغوش کشید.

اخبار بیشتر