بررسی CFT به سرانجام می‌رسد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

بررسی CFT به سرانجام می‌رسد؟

CFT و پالرمو تا یک ماه آینده در مجمع تعیین تکلیف می‌شوند

ایرناخبرگزاری ایرنا
CFT و پالرمو تا یک ماه آینده در مجمع تعیین تکلیف می‌شوند
تهران - ایرنا - رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: لایحه CFT و پالرمو حداکثر تا یک ماه آینده در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حشمت الله فلاحت‌پیشه در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس درباره لایحه CFT گفت: رای مجلس در این باره رای به تحکیم حق شرط‌های لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود.

وی افزود: شورای نگهبان ۲۲ ایراد به این لایحه گرفته بود و سه مورد آن را پذیرفت که رفع ایراد شده است و بقیه موارد ارجاع داده شد، از این موارد ارجاع شده هفت مورد طبق موارد قانونگذاری در ایران مستقیما مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

وی تصریح کرد: قانون گذار می‌گوید اگر مواردی را قاضی در کشور خارجی حکم دهد، قابلیت اجرا در داخل کشور را ندارد مگر در موارد مصلحتی، لذا تصمیم گیری درباره این هفت مورد به مجمع تشخیص مصلحت مربوط می‌شود.

فلاحت پیشه اضافه کرد: همه کنوانسیون‌ها که امور قضا، معاذت قضایی و استرداد و … از جمله ماده‌ای که در CFT است خودبه‌خود به مجمع تشخیص مصلحت می‌رود و بقیه موارد که در قالب حق شرط‌ها شکل گرفته نیز به مجمع می‌رود، موضوعی که مجلس امروز به آن رای داد تقویت این حق شرط‌ها بود.

فلاحت‌پیشه اظهار داشت: قانون اساسی بیان می‌کند که دولت جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند مواردی را بپذیرد که خلاف موازین جمهوری اسلامی است این یکی از حق شرط‌های اساسی در CFT بود، حق شرط دومی که اصلاح و تقویت شد این بود که ماده ۶ نمی‌تواند مانعی بر شرط گذاری جمهوری اسلامی شود، در این ماده آورده شده که کشورها نمی‌توانند در مواردی که بحث فلسفی، عقیدتی و سیاسی را مطرح کردند، شروطی بگذارند که بر این مبنا باشد.

وی افزود: مخالفان معتقدند بر این اساس دیگر نمی‌شود شرط گذاشت، باید توجه کنیم که ۷۳ کشور دنیا در این کنوانسیون حق شرط گذاشتند ومشکلی برای آنان پیش نیامده است.

فلاحت پیشه اظهارداشت: ما برای اینکه شرایط کشور را ویژه می‌بینیم برای تأمین نظر کسانی که دغدغه داشتند این حق شرط را گذاشتیم که به شرطی دولت ایران ماده ۶ کنوانسیون CFT را می‌پذیرد که ماده ۶ مانع شرط گذاری جمهوری اسلامی ایران نشود و معتقدم این شرایط به گونه‌ای شکل گرفته که مشکلی از ناحیه عضویت در CFT برای کشور پیش نمی‌آید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد: در طول تاریخ مناسبات جمهوری اسلامی ایران و تعهداتی که در قبال حقوق بین‌الملل داده است هچکدام به اندازه CFT حق شرط‌های قوی در نظر گرفته نشده است، لذا از مخالفان تشکر می‌کنم که با دغدغه خودشان شرایطی را ایجاد کردند که حق شرط‌های صیانتی قوی در نظر گرفته شود.

وی گفت: این لایحه به مجمع تشخیص ارجاع می‌شود و به نظرم حداکثر تا یک ماه آینده کنوانسیون‌های پالرمو و CFT در مجمع تعیین تکلیف می‌شوند.

**بازداشت مرضیه هاشمی بر خلاف قوانین داخلی آمریکا و مقررات بین المللی است

فلاحت پیشه درباره بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی، گفت: تحت هر عنوانی که خبرنگار پرس تی وی دستگیر شده باشد، این اقدام برخلاف قوانین داخلی آمریکا و مقررات بین المللی است.

وی اظهار داشت: این اقدام یادآوری یک واقعیتی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی و از زمان بوش پسر تصویب شد مبنی بر اینکه در آمریکا همه حقوق مربوط به آزادی‌های مدنی، آزادی بیان و آزادی رسانه را می‌توان تعطیل کرد.

وی ادامه داد: دستگیری خانم هاشمی بر اساس حکم خلاف قانونی است که شخص ترامپ داده است، کشوری که تاکنون ادعای دموکراسی و دفاع از آزادی بیان داشته است، این خانم مظلوم را که هیچ گونه تخطی از اصول حرفه‌ای خبرنگاری نداشته است، صرفا با حکم رئیس جمهورش بازداشت کرده است.

فلاحت پیشه افزود: این اتفاق نشان دهنده واقعیت سیاست ایالات متحده آمریکا است، جمهوری اسلامی ایران قطعا در محافل بین المللی، در قالب پیگیری‌های رسمی و همچنین در عرصه دیپلماسی عمومی این موضوع را مطرح می‌کند که برخلاف ادعای آمریکایی‌ها، این ایرانی‌ها هستند که همواره قربانی استانداردهای دوگانه‌ای هستند که در آمریکا شکل گرفته است.

سیام**۹۱۲۱**۱۰۵۸**۱۵۵۳

خواندن خبر در سایت منبع

«CFT» به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
«CFT» به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان مصوب کردند که ۱۹ مورد ایراد شورای نگهبان به لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز مجددا ایرادات شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را مورد بررسی قرار دادند که از ۲۲ ایراد شورای نگهبان، ۱۹ ایراد با اصرار مجلس به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شد، ۳ مورد باقی مانده هم پیش از این به تصویب مجلس رسیده بود.

پیش از این یک بار مجلس شورای اسلامی وارد بررسی ایرادات شورای نگهبان شده بود که بخشی از آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد که مجددا همان ایرادات به مجلس ارجاع داده شده بود به همین دلیل امروز ۱۹ ایراد به مجمع تشخیص فرستاده شد.بیشتر بخوانید:خسارت برجام را با FATF ادامه ندهیدفیلم/ پیامدهای اجرای CFT در اقتصاد کشور!با ۴ شرط ما هم حامی پیوستن به CFT می‌شویم

کمیسیون در مصوبه قبلی مجلس درباره حق شرط‌ها در ۱۶ مورد اصرار مجدد کرد که مجلس هم آن را پذیرفت.

همچنین در ۳ مورد باقی مانده یعنی در شروط ۱، ۲ و ۶ ذیل ماده واحده، مجلس اصرار کرد که کل ماده واحده به شرح ذیل است.

ماده واحده به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود که کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، مشتمل بر یک مقدمه، ۲۸ ماده و یک پیوست، با اعلام شروط زیر پذیرفته شود و سند ذی ربط را مطابق مقررات این ماده نزد امین اسناد توزیع کند.

دولت موظف است ۶ ماه بعد از توزیع سند الحاق این کنوانسیون نزد امین اسناد وضعیت تعامل با گروه ویژه اقدام مالی به ویژه‌ مساله خارج شدن قطعی جمهوری اسلامی ایران از لیست دول غیر همکار را ارزیابی کرده و در صورت تعلل و عدم اقدام اعضای این گروه عضویت در کنوانسیون را مورد تجدید نظر قرار دهد.

شروط:

۱. مفاد کنوانسیون در موارد تعارض با قانون جمهوری اسلامی ایران لازم الرعایه نمی‌باشد.

۲. با توجه به بند سوم ماده اول قطعنامه که در مقدمه کنوانسیون منعکس شده است «تایید مجدد حق تعیین سرنوشت همه مردمان با توجه ویژه‌ به وضعیت مردمان تحت سلطه استعماری و هر گونه سلطه بیگانه و یا اشغال خارجی» را مورد تاکید قرار می‌دهد، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مصادیق افراد، گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی مندرج در جزء «ب» بند یک ماده دو کنوانسیون را تعیین کرده و جهت اجرا به مراجع قانونی کشور ابلاغ خواهند کرد. مفاد ماده ۶ کنوانسیون نمی‌تواند این حق مصرح در مقدمه کنوانسیون را محدود کند.

۳. دولت جمهوری اسلامی ایران به موجب جزء «الف» بند دو ماده دو کنوانسیون اعلام می‌کند که مفاد آن دسته از کنوانسیون‌ها و تشریفات (پروتکل‌ها) مندرج در پیوست کنوانسیون را که به عضویت آنها در نیامده است به عنوان بخشی از کنوانسیون تلقی نمی‌کند و الزام آور شدن مفاد ماده ۲۳ در خصوص اصلاح فهرست موافقتنامه‌های ملزم به کنوانسیون به جمهوری اسلامی ایران منوط به رعایت اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است.

۴. حل اختلاف موضوع بند یک ماده ۲۴ در خصوص ارجاع به داوری و یا دیوان بین‌المللی دادگستری کنوانسیون برای دولت جمهوری اسلامی ایران لازم الرعایه نمی‌باشد. دولت می‌تواند در مواردی که ارجاع به داوری به هنگام بروز اختلافات به مصلحت باشد، با رعایت قوانین و مقررات داخلی اقدام کند.

۵. الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون به معنای شناسایی و برقراری ارتباط با رژیم اشغالگر صهیونیستی نیست.

۶. صلاحیت مقرر در بند پنج ماده ۹ کنوانسیون برای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تنها در چارچوب اسناد حقوق بشر دوستانه‌ای که جمهوری اسلامی ایران به آنها ملحق شده است، پذیرفته می‌شود.

۷. دولت جمهوری اسلامی ایران در بند چهار ماده ۱۱ کنوانسیون موضوع استرداد مجرمان مطابق قانون اساسی به قوانین مصوب خود عمل خواهد کرد.

با این مصوبه مجلس شورای اسلامی، اکنون مجمع تشخیص مصلحت نظام باید درباره لایحه CFT تعیین تکلیف کند.

خواندن خبر در سایت منبع

مجلس به تقویت حق شرط‌ها در CFT رای داد

ایسناخبرگزاری ایسنا
مجلس به تقویت حق شرط‌ها در CFT رای داد
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که امروز مجلس در بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT به تقویت حق شرط‌ها رای داد، گفت: هیچ کنوانسیونی به اندازه CFT اینقدر حق شرط قوی و صیانتی ندارد.

به گزارش ایسنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران به ارائه‌ توضیحاتی درباره مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم CFT پرداخت و نسبت به بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی واکنش نشان داد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در توضیح دلیل اصرار مجلس شورای اسلامی بر مصوبه در لایحه CFT و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجلس به تحکیم و تقویت حق شرط‌ها در لایحه CFT رای داد. شورای نگهبان ۲۲ ایراد را به این لایحه گرفت که بعد از جلسه مشورتی برای رفع ایرادها تغییراتی در حق شرط‌ها اعمال شد و حتی تقویت گردید. در نهایت شورای نگهبان تنها سه مورد از مصوبات مجلس شورای اسلامی را پذیرفت و باقی مواد مجددا ارجاع شد.

وی با یادآوری این‌که هفت مورد به مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین دور بررسی ایرادات شورای نگهبان ارجاع شده بود، اظهار کرد: طبق رویه قانون‌گذاری اگر قاضی در کشور خارجی در مواردی مرتبط با کشور اسلامی حکم دهد، آن موارد قابلیت اجرا ندارد. به همین دلیل در زمان بررسی کنوانسیون‌ها به خصوص موارد قضایی و مرتبط با استرداد مجرمین و معاضدت‌های قضایی مجمع تشیخص نظر مصلحتی‌اش را اعلام می‌کند در لایحه CFT نیز هفت ماده با این شرایط خود به خود به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت بقیه موارد هم در قالب حق شرط‌ها بود که آنها هم با نظر مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد.

فلاحت‌پیشه با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی امروز به تقویت حق شرط‌ها در لایحه CFT رای داد و این کار برای تامین نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد، ادامه داد: ما شرط اول را قانون اساسی گذاشتیم مبنی بر این‌که دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای CFT نمی‌تواند کاری خلاف قانون اساسی انجام دهد. حق شرط دوم این بود که ماده شش این لایحه نمی‌تواند مانعی بر شرط‌گذاری ایران باشد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بر اساس ماده ۶ کنوانسیون CFT کشورها نمی‌توانند در مواردی شروط حق شرط تعیین کنند. مخالفان دلسوز معتقد بودند که شروط ایران تاثیرگذار نخواهد بود البته که ۷۳ کشور دنیا شرط گذاشته و مشکلی هم پیش نیامده است، چون براساس کنوانسیون‌های حاکم بر مقررات بین‌المللی وقتی شروطی تعیین می‌شود کشورهای دیگر می‌توانند آن را نپذیرند، اما این مانع عزت کشور شرط‌ گذارنده نمی‌شود. با این وجود به دلیل شرایط ویژه کشورمان و جهت تامین نظر دوستان، مجلس شورای اسلامی به حق شرط‌هایی رای داد که طبق آن ماده ۶ کنوانسیون CFT نمی‌تواند مانع شرط‌گذاری ایران شود.

وی توضیح داد: با این شروط ما عضو CFT می‌شویم و اگر سایر اعضای کنوانسیون شروط ما را نپذیرند ایران حق عضویت ندارد. این شرایط به گونه‌ای است که مشکلی برای عضویت در CFT بوجود نمی‌آید و دغدغه مخالفان هم تامین می‌شود به عبارت دقیق‌تر جمهوری اسلامی ایران با یکسری شرط‌های قوی عضو CFT خواهد شد.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: در تاریخ مناسبات جمهوری اسلامی ایران و تعهدات در قالب حقوق بین‌الملل هیچ کنوانسیونی به اندازه CFT این حجم از حق شرط‌های قوی را نداشته است به همین دلیل از مخالفان تشکر می‌کنیم که با دغدغه‌هایشان شرایطی را ایجاد کردند که حق شرط‌های صیانتی قوی اعمال شود که نتیجه آن صیانت از منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است.

وی درباره روند بررسی این ایرادات در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: در حال حاضر مجمع تشخیص مشغول بررسی لایحه پالرمو است بعد از آن نوبت به CFT است که فکر می‌کنم تا یک ماه آینده پالرمو و CFT تعیین تکلیف شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع‌بندی گفت که در مجموع شورای نگهبان ۲۲ مورد ایراد به لایحه CFT گرفت که سه مورد از مصوبات مجلس شورای اسلامی و ایرادات رفع شده را پذیرفت، ۱۹ مورد اختلافی بین شورا و مجلس شورای اسلامی باقی ماند که امروز با اصرار مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. قطعا بحث‌های بسیار جدی‌تری از پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می‌شود خودتان را آماده کنید.

بازداشت مرضیه هاشمی برخلاف قوانین بین‌المللی و سیاست خارجی آمریکا است

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی گفت: مظلومیت خبرنگار ایرانی افشا کننده واقعیت مخوف در سیاست و حاکمیت آمریکا است. این‌که خبرنگار پرس تی وی تحت هر عنوان دستگیر شده باشد اقدامی خلاف مقررات بین‌المللی و قوانین داخلی آمریکا صورت گرفته است.

وی یادآور شد: از سال ۲۰۰۱ میلادی، بوش پدر حقوق مربوط به آزادی مدنی و آزادی رسانه را تعطیل کرد بدان معنا که با احکام حکومتی می‌تواند افراد را دستگیر کند. بازداشت خانم هاشمی هم اقدام خلاف قانون است آن هم در شرایطی که آقای ترامپ ادعای دموکراسی و آزادی بیان در امور داخلی ایران را دارد، حکم رییس جمهور آمریکا باعث بازداشت این خبرنگار مظلوم شده که هیچ تخطی از اصول حرفه‌ای خبرنگاری خود نکرده است.

وی در پایان گفت: این بازداشت نشان‌دهنده واقعیت سیاست آمریکاست. جمهوری اسلامی ایران باید در محافل بین‌المللی در قالب پیگیری رسمی و دیپلماسی عمومی واقعیات را مطرح کند این اقدام آمریکا برخلاف آن چیزی است که می‌گویند.

انتهای پیام

خبرنگار: منیرسادات سیدرضا

دبیر: ربی زواره

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
از سوی دیگر، مایک پمپئو به جریان «تی پارتی» و جان بولتون به جریان «نومحافظه کار» تعلق دارند. با این حال در صورتی که بولتون از کاخ سفید اخراج شود، رسانه‌ها بر روی یک نام متمرکز خواهند شد: «مایک پمپئو»! واقعیت امر این است که ترامپ نسبت به تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا از دو جهت نگران است. از سوی دیگر، وی نگران تاثیرگذاری سلبی تحولات سیاست خارجی کشورش بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. از این رو تضمینی جهت بقای پمپئو در کاخ سفید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده وجود ندارد.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

اخبار بیشتر