اخبار روز بازار مسکن | یکشنبه ۳۰ دی‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن | یکشنبه ۳۰ دی‌ماه

بار تأمین مالی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بر دوش بانک عامل مسکن

مهرخبرگزاری مهر
بار تأمین مالی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بر دوش بانک عامل مسکن
مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن با اشاره به برنامه وزارت راه و شهرسازی برای احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی گفت: اجرای این طرح، بار تأمین مالی مسکن در این بانک را افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک عامل بخش مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی با اشاره به شروع برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در وزارت راه و شهرسازی و افزایش بار تامین مالی مسکن در بانک، اظهار کرد: مهم‌ترین برنامه دولت و وزارت راه و شهرسازی در بخش عرضه برای سال ۹۸، تولید و احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور و بخصوص در بافت‌های فرسوده است. از آنجایی که بانک عامل بخش مسکن نیز یک بانک دولتی است، حداکثر تلاش خود را برای استفاده از پتانسیل‌های موجود جهت تسهیلات دهی و تامین مالی این برنامه انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: بانک مذکور مجموعه‌ای از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها برای تأمین مالی برنامه عرضه مسکن دولت برای سال آتی در اختیار دارد. از جمله آنکه ارزش خالص تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مسکن حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که قرار است در یک پروسه ۱۰ تا ۱۲ ساله به بانک بازگردانده شود. با استفاده از ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان از این ظرفیت تسهیلات پرداخت شده می‌توان ابزارهای جدید تامین مالی همچون اوراق رهن ثانویه طراحی کنیم و در بازار سرمایه عرضه و از این طریق بستر لازم برای تامین مالی طرح جدید دولت را با خلق منابع جدید به شکل اوراق رهنی یا همان بازار رهن ثانویه فراهم کنیم.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن در عین حال به اقدامات اولیه برای تامین مالی نوین بخش مسکن اشاره و تصریح کرد: هم اکنون معادل ۳ هزار میلیارد تومان از تسهیلات اولیه پرداخت شده، ‌ برای انتشار اوراق رهنی و عرضه در بازار سرمایه آماده شده که از این رقم یک هزار میلیارد تومان آن در مرحله نهایی قرار دارد که در صورت فراهم شدن شرایط برای فروش اوراق با توجه به نرخ سود بازارپذیر، عرضه اوراق آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن نیازمند یک سری شرایط اولیه است عنوان کرد: تنها گزینه برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن استفاده از منابع ریالی صندوق توسعه ملی است.

به گفته وی در این زمینه پیشنهاد شده که رقمی در حدود یک میلیارد دلار بابت افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در اختیار مجموعه بانک عامل بخش مسکن قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

حق مسکن کارگران در سال ۹۸ چقدر می‌شود؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
حق مسکن کارگران در سال ۹۸ چقدر می‌شود؟
حق مسکن کارگران به عنوان یکی از فاکتورهای سال آینده فردا در جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار می شود.

حق مسکن کارگران آخرین بار آبان‌ماه سال ۹۵با افزایش ۱۰۰ درصدی از ۲۰هزار تومان به۴۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد، اکنون بعد از ۲سال که حق مسکن ثابت است قرار است، در جلسه دوشنبه اول بهمن ماه افزایش حق مسکن ۹۸ کارگران برای سال آینده مورد بررسی قرار گیرد. پیشنهادات مختلفی از سوی نمایندگان کارگران و کارفرمایان مطرح شده است اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

بررسی افزایش حق مسکن ۹۸ در جلسه دوشنبه شورای عالی کار

در جلسه هفته گذشته شورای عالی کار سناریوهای مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. در آن جلسه وزارت کار پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی حق مسکن را ارائه داده است که با این پیشنهاد حق مسکن با ۲۴ هزار تومان افزایش به ۶۴ هزار تومان می‌رسد. اما نمایندگان کارگری افزایش حق مسکن به ۲۵۰ هزار تومان را به شورای عالی کار ارائه دادند.

نمایندگان کارفرمایی نیز در این نشست سناریوی افزایش حق مسکن به میزان «رشد تورم» را مطرح کردند که تقریبا به پیشنهاد وزارت کار نزدیک است.

قرار است فردا این پیشنهادات مورد بررسی قرار گیرد. طبق گزارش مهر ماه معاملات مسکن شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شد، در هفت ماهه سال ۱۳۹۷، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۴٫۳ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۴٫۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۷۰٫۱ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. قیمت اجاره بها نیزحدود ۴۰درصد افزایش یافته است.

آمار غیر رسمی هم حکایت از این دارد که قیمت مسکن در سال ۹۷ افزایش حدود ۷۰ درصدی داشته است. در چنین شرایطی میزان افزایش حق مسکن کارگران برای سال آینده باید چقدر باشد تا آنها بتوانند بخشی از هزینه‌های تأمین مسکن خود را تأمین کنند. طبق آمارهای اعلام شده از سوی نمایندگان کارگران در حال حاضر جامعه حداقل بگیر حدود ۵۰ درصد دستمزد خود و در برخی موارد بیشتر را صرف هزینه اجاره بها یا اقساط مسکن می‌کنند. بنابراین افزایش ۲۴ تا ۶۴هزار تومانی حق مسکن دردی از کارگران را دوا نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت خانه در یافت آباد متری ۲٫۲ میلیون تومان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت خانه در یافت آباد متری ۲٫۲ میلیون تومان
بررسی قیمت روز مسکن در تهران نشان می‌دهد یک واحد مسکونی ۴۹ متری در خیابان مخصوص به قیمت ۲۴۰ میلیون تومان و آپارتمان ۲۵۶ متری در اختیاریه به قیمت ۴ میلیارد و ۲۴۱ میلیون تومان معامله شده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در منطقه ۷ ارامنه جنوبی یک واحد مسکونی ۳۹ متری ۲۳ ساله به قیمت ۲۰۸ میلیون تومان، در منطقه ۱۲ کوثر واحد ۶۱ متری ۸ سال ساخت به قیمت ۲۶۹ میلیون تومان و در ازگل یک دستگاه آپارتمان نوساز ۱۵۸ متر مربعی به قیمت ۲ میلیون تومان معامله شده است.

یک واحد مسکونی ۸۱ متری که ۷ سال از زمان ساخت آن گذشته در یافت‌آباد به قیمت ۱۷۹ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۲ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان)، در مینایی یک واحد۷۱ متری ۳۷ ساله به قیمت ۷۰۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۹ میلیون و ۸۴۵ هزار تومان)، آپارتمان ۱۴۴ متری ۳۷ ساله در شیخ‌هادی به قیمت ۸۴۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۵ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان) و در منطقه یک امام زاده قاسم واحد ۱۱۲ متری یکساله به قیمت یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۵ میلیون و ۷۴۸ هزار تومان) فروخته شده است.

در خیابان مخصوص واحد ۴۹ متری ۲۱ ساله به قیمت ۲۴۰ میلیون تومان ثبت معامله شده است. همچنین در مناطق ۲۱ (باشگاه نفت) و تهرانپارس واحدهای مسکونی ۶۹ و ۵۷ متری به ترتیب به قیمت ۵۷۰ و ۳۷۵ میلیون تومان خریداری شده است. آپارتمان باشگاه نفت ۲ سال و واحد واقع شده در تهرانپارس ۱۰ سال ساخت است.

یک واحد مسکونی ۲۵۶ متری در اختیاریه با عمر ۱۲ سال به قیمت ۴ میلیارد و ۲۴۱ میلیون تومان فروخته شده است.قیمت روز مسکن 1397/10/29 |قیمت آپارتمان 58 متری در تهران 70 میلیون!قیمت روز مسکن 1397/10/28| قیمت خانه در شوش متری 5 میلیون، جوادیه 5.5 میلیون تومان

خواندن خبر در سایت منبع

فن مقابله با تنگنای مالی متقاضیان مسکن

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
فن مقابله با تنگنای مالی متقاضیان مسکن
اگرچه وزیر راه و شهرسازی در تازه‌ترین اظهاراتش، مدیریت عرضه و تقاضا را بهترین راهکار برای متعادل کردن بازار مسکن معرفی کرد، اما در بخش دیگری از گفته‌های خود اعلام کرد که طبق آنالیزهای صورت گرفته، در پایتخت و کلان‌شهرها جمعیت از دهک ۸ به پایین نمی‌توانند خانه مناسبی برای خود خریداری کنند، اگرچه در برخی شهرهای کوچک‌تر این فاصله به دهک‌های ۵ به پایین می‌رسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، درحالی که محمد اسلامی معتقد است، با مدیریت عرضه و تقاضا و حمایت از دوطرف می‌توان شاهد بهبود بازار مسکن باشیم اما جهش قیمت مسکن از اردیبهشت ماه و رشد ۷۰ تا ۸۰ درصدی قیمت مسکن طی ۹ ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، موجب شده که توان مالی متقاضیان خرید مسکن به‌شدت کاهش یابد.

با کاهش توان مالی خانوارها آنها یا مجبور به خرید مسکن در مناطقی ارزان قیمت‌تر از مناطق مورد نظر خود شدند یا اینکه به ادامه مستاجری رضایت دادند. طبق پیش‌بینی کارشناسان طی ماه‌های آینده هم شاهد کاهش قیمت مسکن نخواهیم بود و قیمت‌های سرسام آور کنونی به دل و جان بازار نشسته است. پس با این شرایط چه راهکاری برای خانه دارشدن متقاضیان خرید مسکن وجود دارد؟

آیا صرفا مدیریت عرضه و تقاضا جوابگو است؟ یعنی در شرایط کنونی و باتوجه به کمبود واحدمسکونی مناسب برای متقاضیان واقعی مسکن، اگر حجم ساخت و سازها افزایش یابد، شاهد صاحبخانه شدن حجم بالایی از خریداران خواهیم بود و مشکل مردم رفع خواهد شد؟ به نظر می‌رسد که این تصمیم، با فرض تقویت قدرت خرید متقاضیان، در دوسه سال آینده نتیجه بخش باشد زیرا ساخت مسکن حداقل ۱۸ ماه تا ۲ سال زمان می‌برد و در شرایط کنونی نتواند تاثیری بر بازار داشته باشد. اگرچه همین راهکار هم در صورت اجرایی شدن می‌تواند کمک شایانی به خانه دارشدن متقاضیان مسکن کند. در عین حال، باید گفت که تورم زیاد مسکن ناشی از شرایط اقتصاد کلان است. شرایطی که به نابرابری بیش از پیش درآمدی و ثروت در میان افراد و اقشار جامعه دامن زده و می‌زند. از همین رو، در صورتی که این شرایط تعدیل نشود، ‌مشکل مسکن همچنان طی سال‌های آینده، مهم‌ترین دغدغه خانوارهای ایرانی باقی خواهد ماند و بخش بزرگی از درآمدهای آنان را به خود اختصاص خواهد داد.

    اثر افزایش عرضه در سال 1400

حسن محتشم، عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران درباره تاثیر مدیریت عرضه و تقاضا بر بازار مسکن، تعادل می‌گوید: در صورتی که تلاش شود بین عرضه و تقاضا توازن برقرار شود بازار مسکن متعادل می‌شود زیرا هم ساخت و ساز افزایش می‌یابد و هم از سوی دیگر با ارایه تسهیلات به خریداران شاهد بهبود بازار مسکن خواهیم بود، اگرچه این تاثیر مدیریت درسال‌های آینده مشخص می‌شود.

محتشم ادامه می‌دهد: برنامه وزارت راه و شهرسازی برای متعادل‌سازی بازار بر این است که ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود که ۱۰۰ هزار در بافت فرسوده و ۱۰۰ هزار در مناطق روستایی و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی هم در شهرهای جدید ساخته شود.

به گفته این فعال بازار مسکن، باید این برنامه‌ها اجرایی شود وگرنه ارایه برنامه بدون عملیاتی شدن تاثیری در بازار مسکن ندارد، دراین میان مشکلاتی برسرراه بازسازی بافت فرسوده وجود دارد زیرا توزیع زمین و مشارکت در بافت فرسوده، اراده‌ای جدی می‌طلبد و دستگاه‌های ذی‌ربط هم باید با این برنامه همکاری تنگاتنگ داشته باشند.

او اظهار می‌کند: اگرچه مدیریت عرضه و تقاضا به توازن در بازار مسکن کمک می‌کند اما، این مدیریت مشکل کنونی بازار را حل نمی‌کند زیرا اجرای این برنامه‌ها بیش از یکسال زمان می‌برد و نتیجه آن در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ مشاهده می‌کنیم و به تعادل بخشی قیمت مسکن کمک می‌کند.

    ریشه مشکل مسکن در اقتصاد کلان

محتشم با اشاره به اینکه بالابودن قیمت مسکن حاصل از مشکلات موجود در اقتصاد کلان کشور است، می‌گوید: طی ماه‌های اخیر، توان اقتصادی خانوارها کاهش یافته است، علت آن هم بالارفتن هزینه زندگی است و در این میان سهم مسکن هم در سبد هزینه خانوار افزایش یافته است.

این عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران، بیان می‌کند: درآمد سرانه ملی کشور پایین است و همین درآمد پایین هم توزیع عادلانه‌ای ندارد. بنابراین اقشار کم درآمد و متوسط از منابع کافی پس انداز برخوردار نیستند که با بخش یا تمام این پس انداز درکنار تسهیلات بانکی برای خرید خانه اقدام کنند.

محتشم اضافه می‌کند: درآمد و پس انداز بسیاری از متقاضیان مسکن برای خرید کافی نیست و از سوی دیگر افزایش وام هم نمی‌تواند بی‌حد و حصر باشد زیرا متقاضی در بازپرداخت آن با مشکل مواجه می‌شود بنابراین مدیریت عرضه و تقاضا به تنهایی جوابگو نیست و باید علاوه بر آن، این برنامه‌ریزی مربوط به واحدهای کوچک متراژ متوسط قیمت باشد تا نیاز اقشار متوسط و پایین به مسکن حل شود.

او با اشاره به سیاست مناسب ارایه زمین می‌گوید: اگر دولت، زمین در اختیار شهرداری قرار دهد و ساخت و سازهایی انجام دهند که کوچک متراژ بوده، مشاعات آن کم باشد، قیمت مسکن کاهش می‌یابد، پس از آن باید ۳۰ تا ۵۰ درصد هزینه این واحدها را از خریداران دریافت کنند و مابقی هزینه خانه را به صورت اقساط از متقاضی دریافت کنند.

این فعال بخش مسکن ادامه می‌دهد: در صورت اجرای این سیاست از سال ۱۴۰۰ به بعد می‌توان شاهد بهبود بازار مسکن باشیم.

    تولید مسکن به تنهایی کافی نیست

محتشم می‌افزاید: توجه به تولید مسکن بدون درنظرگرفتن بخش تقاضا، اقدام درستی نیست. البته ساخت و ساز از انباشت تقاضا جلوگیری می‌کند اما موضوع این است که هم‌اکنون ۲ میلیون واحد مسکونی خالی و از سوی دیگر میلیون‌ها نفر مستاجر داریم نیز باید مورد توجه قرار بگیرد، بنابراین باید در زمینه توزیع هم برنامه‌هایی را اجرایی کنیم.

او معتقد است، مناطقی که برای ساخت و ساز انتخاب می‌شوند نباید در کلان‌شهرها و مناطق گران قیمت باشد چون دراین صورت متقاضیان خرید مسکن قادر به خرید نخواهند بودند. گفته محتشم، باید مناطق ارزان قیمت برای ساخت و ساز درنظر گرفته شوند تا متقاضیان واقعی توانایی خرید مسکن داشته باشند.

    تله سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز

جدا از اظهارات وزیرراه و شهرسازی درباره تعادل بخشی به بازار مسکن با مدیریت عرضه و تقاضا که با شرایط کنونی بازار تطابق ندارد، او از تولید مسکن لوکس و فوق لوکس در کشور انتقاد می‌کند و می‌افزاید: تولید این قبیل از مسکن باعث تله سرمایه‌گذاری در کشور شده و کمکی هم به تولید مسکن نخواهد کرد.

اسلامی تولید برنامه محور را مهم‌ترین راهکار برای مقابله با این امر می‌داند و می‌گوید: با به‌کارگیری چنین روندی سازندگان، می‌توانند امیدوار باشند که در یک بستر زمانی مشخص گردش سرمایه‌شان صورت گرفته و خواب سرمایه نخواهند داشت و به این ترتیب چرخه تولید همیشه در گردش خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، او با تأکید بر اینکه به عنوان وزارت راه و شهرسازی وظیفه قانونی در برابر ساخت مسکن ندارد، تصریح می‌کند: این وزارتخانه در ساخت مسکن وظیفه قانونی ندارد بلکه باید در حوزه مسکن بالاتر از ساخت وارد شویم و وظیفه اصلی وزارت راه و شهرسازی فراهم کردن زمینه برای خانه‌دار شدن مردم و تعادل بخشی عرضه و تقاضا مسکن در بازار است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه فقط با سیاست‌ها و برنامه‌های درست و اصولی می‌توان به عرضه و تقاضای بخش مسکن تعادل بخشید، می‌افزاید: باید به صورتی تعادل در بازار مسکن صورت گیرد که موجب برقراری مناسب چرخ تولید در این حوزه شود و اقشار مختلف با سبد درآمدی مشخص بتوانند در یک بازه زمانی تعیین‌شده مسکن خود را خریداری کنند.

اسلامی با اشاره به اینکه باید بین دولت، مردم و بخش خصوصی در حوزه مسکن اعتمادسازی به وجود آید، ادامه می‌دهد: اگر اعتمادسازی صورت گیرد به تبع آن برندسازی در این حوزه اتفاق خواهد افتاد و بعد از برندسازی در حوزه مسکن شاهد ایجاد شرکت‌های توانمند معتبر خواهیم بود که می‌توان به آنها تکیه کرد.

او بابیان اینکه باید با تعاملات سازنده بین دولت، بخش خصوصی و مردم دوباره اعتماد عمومی را باصداقت و امانت‌داری جذب کنیم، اظهار می‌کند: در این صورت است که شاهد یک‌روند فعال برای ساخت‌وساز مسکن خواهیم بود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه سیاست‌های شکست خورده از جیب اقساط مسکن مهر؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
هزینه سیاست‌های شکست خورده از جیب اقساط مسکن مهر؟
در حالی که اقساط بازگشتی مسکن مهر می تواند منبعی برای تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر و نوسازی واحدهای روستایی باشد، استفاده از آن برای تجهیز صندوق «پس انداز یکم» که موفقیت چندانی نداشته است، توجیهی ندارد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سه شنبه ۲۵ دی ماه، ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن در حاشیه نمایشگاه مسکن با بیان اینکه منابع صندوق پس‌انداز مسکن یکم به اتمام رسیده است، گفته بود: «از این پس با توجه به استمهال ۷ ساله خط اعتباری مسکن مهر در سال ۹۴، قرار است از محل اقساطی برگشتی مسکن مهر برای تجهیز منابع صندوق مسکن یکم استفاده کنیم.»

صندوق پس انداز مسکن یکم در ۱۸ خرداد ۹۴، شروع به کار کرد. هدف اصلی از راه اندازی این صندوق رونق بازار معاملات مسکن از طریق تحریک تقاضای مصرفی بدون تحریک قیمت مسکن بود. سیاستی که وزیر سابق راه و شهرسازی آنرا تنها راهکار حل مشکل بازار مسکن می‌دانست و معتقد بود با این کار، علاوه بر توانمند کردن متقاضیان، رونق ساخت و عرضه مسکن نیز حاصل خواهد شد.

چنانکه وی در اردیبهشت ماه سال گذشته در دیدار با اعضای کمیسیون عمران مجلس گفته بود: «بحث عمده‌ای که در وزارت خانه دنبال می‌شود، افزایش قدرت خرید متقاضی مسکن است. اگر جنبه مالی بخش مسکن خوب طراحی نشود، باقی اقدامات ابتر باقی می‌ماند. موتور محرکه این بخش طراحی مالی است. فرض محال اگر جایی پیدا شود که صدها هزار واحد مسکونی بسازد، اگر قدرت خرید نباشد اتفاقی رخ نمی‌دهد و واحدی فروش نمی‌رود. بنابراین ما به سراغ جانب تقاضا رفتیم.»

منابع صندوق پس‌انداز یکم تمام شد/ نجات صندوق با وصولی اقساط مسکن مهر

در شروع فعالیت این صندوق، برای رونق بازار معاملات مسکن و رونق ساخت و عرضه مسکن، اعطای تسهیلات به خانواده‌های فاقد مسکن و برای آپارتمان‌های نوساز حداکثر ۷ ساله طراحی شده بود. بعد از مدتی به دلیل استقبال پایین مردم از این طرح، مسئولین وزارت راه و شهرسازی تصمیم به افزایش جذابیت‌های تسهیلات این صندوق گرفتند. برای مثال با امکان تخصیص تسهییلات به زوجین، سقف آن را تا ۱۶۰ ملیون تومان در شهر تهران افزایش و سود بازپرداخت تسهیلات از ۱۴ درصد تا ۸ درصد در بافت‌های فرسوده و ۹٫۵ درصد در مناطق دیگر کاهش یافت. در ادامه هم این نرخ سود به ۶ و ۸ درصد کاهش یافت.

شرط خانه اولی بودن هم در بافت‌های فرسوده برداشته شد. شرط نوساز بودن هم تا ۱۵ سال ساخت تغییر کرد. تغییراتی که بعضی از آن‌ها این طرح را از اهداف اولیه خود دور می‌ساخت. با وجود این جذاییت‌ها که بی سابقه‌ترین سقف تسهیلات خرید مسکن را شکل داد، بعد از گذشت ۳٫۵ سالاین صندوق عملکرد چندان موفقی نداشته و نتوانسته است تاثیر چشمگیری در کنترل و تنظیم بازار مسکن داشته باشد. در حالی که سالانه حداقل ۶۰۰ هزار ازدواج و تقاضای جدید به بازار مسکن اضافه می‌شود، کمتر از ۹۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلات این صندوق خریداری شده است.

از سوی دیگر فعالیت این صندوق و تحریک بازار از سمت تقاضا نتوانست موجب رونق تولید مسکن در سال‌های اخیر شود. چنانکه آمار تعداد واحدهای پیش بینی شده در پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کل کشور، از مرز ۳۵۰ هزار واحد در سال هم عبور نکرده است.

نباید فراموش کرد مسکن مانند هر کالای دیگر در صورتیکه میزان عرضه آن کمتر از تقاضای واقعی موجود در بازار باشد، با افزایش قیمت روبرو خواهد شد. در این شرایط تحریک تقاضا بدون افزایش تولید و عرضه، تورم بیش از پیش آن را به دنبال داشته است. در این شرایط استفاده از منابع موجود در بخش مسکن برای تداوم مسیری که نتیجه‌ چشمگیری در تنظیم بازار مسکن نداشته است، توجیهی ندارد.

یکی از این موارد، منابع حاصل از اقساط بازگشتی مسکن مهر است. این خط اعتباری که برای خانه دار شدن محرومان از مسکن و اقشار متوسط جامعه ایجاد شده بود، می‌تواند مجداد در اموری هزینه شود که هم رونق تولید مسکن را در پی داشته باشد و هم تبعات تورمی نداشته باشد. در این راستا این منابع می‌تواند برای تکمیل و تحویل ۵۰۰ واحدهای باقی مانده مسکن مهر مورد استفاده قرار گیرد.

از طرف دیگر علاوه بر ۵۰۰ هزار خانواده متقاضی مسکن مهر که هنوز واحدهای خود را تحویل نگرفته‌اند، روستانشینان کشور نیز در این سال‌ها مورد بی مهری قرار گرفته‌اند. در حالی که قرار بوده هر ساله ۲۰۰ هزار واحد مسکونی غیر مقاوم روستایی مورد بهسازی و نوسازی قرار گیرد، در ۶ سال اخیر نیمی از این تعهد هم میسر نشده است. اتفاقی که نتیجه آن را بعد از هر حادثه طبیعی در کشور با از تحمیل خسارت‌های جانی و مالی بسیار مشاهده می‌کنیم. بنابراین اگر دولت می‌خواهد از خط اعتباری ایجاد شده برای حمایت از محرومین از مسکن را به درستی استفاده کند، می‌تواند بعد از تکمیل پروژه‌های مسکن مهر، این خط را به بهسازی و نوسازی واحدهای غیر مقاوم روستایی اختصاص دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

چرخش معاملات بالا‌دست مسکن

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
چرخش معاملات بالا‌دست مسکن
دنیای اقتصاد : حجم خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن - بازار بالادست معاملات ملک - در دی‌ماه ۱۶ درصد نسبت به آخرین ماه پاییز افزایش پیدا کرد و دومین ماه صعودی برای بازار معاملات امتیاز وام مسکن رقم خورد. درباره این چرخش، احتمالاتی مطرح است که «آماده‌باش خریداران شب عید بازار مسکن تهران» و همچنین «جنب‌وجوش بازار املاک در شهرهایی که وام اوراق هنوز کارآمدی خود را از دست نداده است»، از جمله علل رشد زمستانی معاملات در این بازار می‌تواند باشد. قیمت اوراق در کانال حداقلی است.

بازار بالادست مسکن به دنبال افزایش محسوس حجم مبادلات اوراق وام آنی خرید آپارتمان، به لحاظ تعداد معاملات، روند صعودی به خود گرفت. حجم معاملات اوراق وام مسکن در حالی دی‌ماه امسال در مقایسه با ماه‌های گذشته به‌طور محسوس افزایش یافته که در عین حال هم‌‌اکنون میانگین قیمت هر فقره اوراق در این بازار در کمترین سطح قیمتی طی ۴ سال اخیر قرار گرفته است. میانگین تعداد معاملات روزانه اوراق تسهیلات مسکن در ۲۵ روز اول دی‌ماه در مقایسه با آذرماه ۹۷، معادل ۱۶ درصد افزایش یافته است؛ این در حالی است که میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات، در همین بازه زمانی در کانال ۵۰ هزار تومان ثابت مانده است.

میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن در ۲۵ روز اول دی‌ماه، معادل ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان گزارش شده است؛ سطح فعلی قیمت اوراق که از آذرماه امسال تاکنون در وضعیت فعلی تثبیت شده است کمترین سطح قیمتی و پایین‌ترین کانال قیمتی اوراق طی دست‌کم چهار سال گذشته است. بازار مبادله اوراق وام مسکن به دلیل اثرپذیری از تحولات بازار ملک و پیوند معنادار تحولات آن با تغییرات و نحوه رفتار متقاضیان خریدآپارتمان‌های مسکونی، بازار بالادست معاملات مسکن محسوب می‌شود؛ به خصوص آنکه هم‌اکنون تسهیلات آنی خرید مسکن از محل اوراق به متقاضیان پرداخت می‌شود. بنابراین هر تغییر محسوس در بازار اوراق تسهیلات مسکن می‌تواند علامتی از آستانه تغییر در بازار معاملات مسکن تعبیر شود.

بخش قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن نیازمند تسهیلات بانکی، برای دریافت وام خرید آپارتمان ابتدا به بازار اوراق مراجعه کرده و متناسب با سقف مبلغ تسهیلات درخواستی اقدام به خرید اوراق می‌کنند. هر فقره اوراق وام مسکن برای دریافت ۵۰۰ هزار تومان از مبلغ وام تعیین شده است. به‌طوری که متقاضیان دریافت وام ۶۰ میلیون تومانی بدون سپرده باید ۱۲۰ فقره اوراق به‌عنوان امتیاز دریافت این وام خریداری کنند.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از بازار معاملات اوراق وام مسکن نشان می‌دهد طی ۲۵ روز اول دی‌ماه ۹۷، در حالی میانگین معاملات روزانه اوراق، به ۸۰ هزار فقره رسیده است که این میزان در یک ماه قبل از آن-آذر ۹۷-به‌طور متوسط روزانه ۶۹ هزار معامله بوده است؛ براساس آمارهای رسمی، آبان ماه امسال روزانه به‌طور میانگین کمتر از ۶۵ هزار معامله در بازار اوراق وام مسکن انجام شده است که این میزان نیز در مقایسه با آمار معاملات ۲۵ روز اول دی ماه، ۲۴ درصد کمتر بوده است. میانگین قیمت اوراق وام مسکن در آبان ماه در مرز ۶۰ هزار تومان قرار گرفته بود که در دو ماه آذر و دی، به کانال ۵۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

میانگین حجم روزانه معاملات اوراق وام مسکن در ۲۵ روز اول دی ماه ۹۷ در مقایسه با ۲۵ روز اول دی ماه سال قبل-مدت مشابه سال قبل- نیز به‌طور متوسط در هر روز ۶ هزار معامله بیشتر است؛ در ۲۵ روز اول دی ماه سال قبل روزانه به‌طور متوسط ۷۴ هزار معامله در بازار مبادلات اوراق وام مسکن انجام شد که این میزان در ۲۵ روز اول دی ماه امسال به‌طور متوسط روزانه به ۸۰ هزار معامله افزایش یافت؛ این در حالی است که سال گذشته در همین بازه زمانی میانگین قیمت اوراق وام مسکن در کانال ۷۰ هزار تومان قرار داشت.

بازار معاملات مسکن زمستان سال گذشته به‌طور کامل وارد فاز رونق شد؛ این در حالی است که معاملات خرید مسکن شهر تهران در شرایط فعلی به دنبال ریزش سریالی تعداد معاملات خرید و فروش آپارتمان و سقوط تعداد معاملات به کمتر از ۶ هزار فقره در ماه، شرایط رکودی به خود گرفته است؛ کارشناسان علت بیشتر بودن حجم معاملات اوراق در دی ماه امسال را که شرایط بازار مسکن رکودی است در مقایسه با دی‌ماه سال قبل که بازار وارد فاز رونق کامل شد ناشی از پیش‌دستی متقاضیان خرید مسکن در ماه‌های ابتدایی سال گذشته برای خرید اوراق به منظور استفاده از آن در معاملات ملکی در ماه‌های رونق عنوان می‌کنند. به این معنا که اگرچه معاملات مسکن در زمستان سال گذشته وارد فاز رونق شد اما به دلیل وجود پیش‌بینی‌های کارشناسی مبنی بر رونق گرفتن معاملات مسکن در نیمه دوم سال بخش قابل توجهی از متقاضیان استفاده از تسهیلات آنی برای خرید واحدهای مسکونی، در نیمه اول سال گذشته اوراق مورد نیاز برای دریافت این وام را خریداری کردند. به همین دلیل به رغم افزایش محسوس حجم معاملات خرید مسکن در زمستان سال گذشته، معاملات خرید اوراق در آن به لحاظ تعداد مبادلات انجام شده در این بازار با جهش محسوس در مقایسه با ماه‌های قبل مواجه نشد. در شرایطی که از ماه‌های پایانی سال ۹۵ پیش‌بینی‌های کارشناسی از بروز رونق در بازار معاملات مسکن در نیمه دوم سال ۹۶ حکایت داشت، بسیاری از متقاضیان استفاده از وام اوراق قبل از ورود بازار به دوره رونق، اقدام به خرید اوراق وام مسکن کردند و در دوره رونق از اوراق خریداری شده در ماه‌های قبل برای دریافت وام آنی استفاده کردند. همین عامل باعث شده است در شرایط فعلی نیز اگرچه بازار در وضعیت رکودی قرار گرفته است اما حجم معاملات اوراق روند افزایشی به خود بگیرد.سه گمانه درباره علت افزایش معاملات اوراق

با وجود این و در حالی‌که ریزش معاملات خرید آپارتمان در ماه‌های گذشته بر بازار بالادست مسکن از طریق کاهش حجم مبادلات اوراق وام واحدهای مسکونی اثر گذاشت و این بازار را نیز تحت تاثیر قرار داد، اما حجم مبادلات اوراق در ۲۵ روز اول دی ماه به میزان محسوسی در مقایسه با دست‌کم دو ماه قبل از آن افزایش یافت؛ کارشناسان از وجود سه دلیل احتمالی برای افزایش حجم مبادلات در بازار اوراق وام مسکن خبر می‌دهند.

اولین دلیل احتمالی افزایش حجم معاملات در بازار اوراق وام آنی مسکن از دیدگاه کارشناسی، به «قرار گرفتن بازار مسکن در روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به شب عید» برمی‌گردد؛ بازار معاملات مسکن به اصطلاح فعالان این بازار از بهمن ماه وارد ایام شب عید معاملات ملکی خواهد شد و بخشی از متقاضیان خرید آپارتمان به خصوص آن دسته از افرادی که قصد تبدیل به احسن کردن واحدهای مسکونی خود را دارند معمولا در دو ماه پایانی سال برای خرید آپارتمان وارد بازار می‌شوند و اقدام به خرید از این بازار می‌کنند. از یک منظر دلیل افزایش محسوس حجم مبادلات اوراق وام آنی مسکن، نزدیک شدن به بازار شب عید مسکن و پیش‌دستی متقاضیان خرید آپارتمان برای خرید اوراق در شرایطی است که اوراق در کمترین سطح قیمتی نسبت به سال‌های اخیر قرار گرفته است؛ در واقع متقاضیان به منظور کسب آمادگی برای خرید مسکن با استفاده از وام آنی در دو ماه پایانی سال منجر به افزایش حجم معاملات اوراق در دی ماه شده‌اند؛ در صورتی که این احتمال درست باشد افزایش تقاضا برای خرید اوراق می‌تواند در معاملات مسکن ماه‌های بعد-به خصوص معاملات بهمن واسفند-منعکس شود و تاثیر بگذارد.

فرضیه دیگری که درخصوص علت افزایش حجم معاملات اوراق وام مسکن مطرح است افزایش تقاضا برای خرید اوراق از سوی متقاضیانی است که به قصد خرید مسکن در سال بعد به بازار مبادلات اوراق وارد شده‌اند؛ از آنجا که طی دست‌کم دو ماه گذشته قیمت اوراق در کانال ۵۰ هزار تومان تثبیت شده است و این سطح قیمتی کمترین قیمت مورد انتظار در بازار مبادلات اوراق است، این احتمال وجود دارد که بخشی از متقاضیانی که برای سال آینده برای خرید مسکن برنامه‌ریزی کرده‌اند به دلیل شرایط قیمتی مناسب اوراق در مقطع زمانی فعلی، اقدام به انجام معامله در بازار بالادست مسکن کرده‌ باشند که اثر این اقدام نیز در معاملات سال بعد منعکس خواهد شد. البته افزایش خریداران اوراق مسکن الزاما نمی‌تواند منجر به افزایش حجم معاملات خرید به همان نسبت شود؛ چرا که حدود یک سوم از خریداران مسکن در شهرها از وام اوراق استفاده می‌کنند.

علت احتمالی سوم، «افزایش استقبال از وام آنی خرید مسکن در سایر شهرها به جز شهر تهران» به دلیل ادامه فاز رونق در بازار مسکن برخی از شهرهای کشور است؛ اگرچه معاملات خرید مسکن در شهر تهران به دلیل جهش قیمت و افت سریالی تعداد معاملات خرید در هر ماه، هم‌اکنون وارد فاز رکود شده است اما در بسیاری از شهرهای کشور که اتفاقا وام آنی، بخش مناسبی از هزینه خرید واحدهای مسکونی را پوشش می‌دهد، بازار مسکن همچنان در فاز رونق قرار دارد یا دست‌کم سطح مناسبی از معاملات خرید در آنها انجام می‌شود؛ این احتمال وجود دارد که افزایش تقاضا برای خرید اوراق که در شکل افزایش حجم مبادلات در بازار بالادست مسکن در دی ماه منعکس شده است ناشی از افزایش استقبال متقاضیان خرید مسکن سایر شهرها از وام اوراق و در نتیجه افزایش معاملات اوراق وام آنی خرید مسکن باشد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد، احتمال اینکه افزایش حجم معاملات اوراق وام مسکن ناشی از دلیل اول یعنی «تجهیز خریداران مصرفی به اوراق به قصد دریافت وام خرید در بهمن ماه و استفاده از آن در معاملات شب عید بازارمسکن» و همچنین دلیل سوم (تحرک در سایر شهرها) باشد بیشتر است. در واقع علت احتمالی که نسبت به سایر علل در افزایش حجم معاملات اوراق وام آنی پررنگ‌تر است می‌تواند ناشی از تصمیم خریداران مصرفی برای استفاده از وام بدون سپرده در معاملات شب عید بازار مسکن تهران و همچنین شهرهای دیگر باشد.

سیر تحولات قیمتی اوراق وام آنی خرید مسکن در دی ماه نشان می‌دهد در تمام روزهای سپری شده در این بازه زمانی میانگین قیمت اوراق کمتر از ۶۰ هزار تومان و عموما در بازه قیمتی ۵۱ تا ۵۹ هزار تومان در نوسان بوده است؛ این در حالی است که در همین بازه زمانی، حجم مبادلات اوراق بین روزانه ۵۷ هزار تا حدود ۱۱۹ هزار معامله متغیر بوده است. در عمده روزهای سپری شده ظرف ۲۵ روز اول دی ماه امسال عموما حجم معاملات اوراق کمتر از ۱۰۰ هزار معامله بوده است این در حالی است که در برخی از روزهای میانی دی ماه حجم مبادلات اوراق از ۱۰۰ هزار معامله نیز عبور کرده است.

ابهام جغرافیایی در آمار اوراق مسکن

دنیای اقتصاد: تحولات بازار اوراق تسهیلات مسکن در حالی به‌عنوان بازار بالادست معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی از اهمیت ویژه برخوردار است که هم‌اکنون به دلیل وجود یک ابهام مهم درباره توزیع جغرافیایی معاملات اوراق در این بازار، مجموع آمارها با یک نقص عمده مواجه است.

وجود ابهام جغرافیایی در بازار معاملات اوراق وام مسکن موجب شده است تحلیلگران و فعالان بازار مسکن به اطلاعات دقیق از سهم هر کدام از شهرها یا استان‌های کشور به لحاظ تعداد و حجم معاملات اوراق دسترسی نداشته باشند؛ در واقع اطلاعاتی که هم‌اکنون درخصوص وضعیت معاملات در بازار بالادست مسکن (بازار معاملات اوراق وام مسکن) وجود دارد، اطلاعاتی کلی از مجموع معاملات انجام شده در بازار اوراق تسهیلات مسکن کل کشور به تفکیک هر روز یا هر ماه است؛ اما هیچ آماری درخصوص اینکه در هر کدام از شهرها واستان‌های کشور در هر روز، هر ماه یا هر سال چه میزان معامله در بازار اوراق مسکن آن منطقه انجام شده واز این تعداد چه میزان برای دریافت وام خرید مسکن در هر کدام از شهرهای کشور استفاده شده است، ارائه نمی‌شود؛ این در حالی است که به منظور رصد تحولات بازار اوراق مسکن به‌عنوان بازار بالادست معاملات واحدهای مسکونی لازم است اطلاعات دقیقی از میزان مبادلات انجام شده در بازار اوراق تسهیلات مسکن هرکدام از شهرها واستان‌های کشور وجود داشته باشد تا بتوان این بازار را به‌طور منظم از زمان خرید اوراق توسط متقاضیان تا زمان تبدیل آن به تسهیلات خرید مسکن پایش کرد. با توجه به اینکه بازار معاملات مسکن در هرکدام از شهرهای کشور مشخصات خاص خود را دارد، وجود این آمار و اطلاعات تفکیکی در تحلیل شرایط بازار مسکن هر شهر از اهمیت اساسی برخوردار است. به‌عنوان مثال اگرچه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از حجم کل معاملات مسکن کشور در تهران انجام می‌شود اما بازار مسکن این شهر شرایط متفاوت‌تری نسبت به بازار مسکن سایر شهرها دارد؛ همچنین در شرایطی که بازار مسکن شهر تهران وارد دوره رکود شده است معاملات مسکن همچنان در برخی دیگر از شهرها از تحرک قابل‌قبولی برخوردار است؛ بنابراین تحلیل وضعیت بازار مسکن و بازار اوراق تسهیلات مسکن در هر کدام از شهرها نیازمند در اختیار داشتن آمار و اطلاعات تفکیکی از میزان و حجم معاملات صورت گرفته در بازار اوراق هر شهر است تا تحولات کلی در بازار بالادست مسکن به اشتباه به تحولات بازار مسکن در همه شهرهای کشور-به‌رغم شرایط متفاوت بازار مسکن هر کدام از شهرها-نسبت داده نشود. بازار معاملات اوراق وام مسکن در حالی در ابهام جغرافیایی به‌سر می‌برد که در بازار نوع دیگری از تسهیلات خرید مسکن-وام یکم-آمارها و اطلاعات دقیق و تفکیکی از میزان ثبت‌نام‌کننده‌ها و وام‌گیرندگان در هر کدام از شهرهای کشور در بازه‌های زمانی مختلف در دسترس است.

چرخش معاملات بالا‌دست مسکن - 16

خواندن خبر در سایت منبع

منطقه مناسب خرید «نوساز کوچک‌متراژ» در بازار مسکن

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
منطقه مناسب خرید «نوساز کوچک‌متراژ» در بازار مسکن
دنیای اقتصاد : یافتن آپارتمان نوساز کوچک و متوسط متراژ که در چند ماه اخیر کمیاب شده بود، در حال حاضر در عمده مناطق تهران تقریبا نایاب شده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی موتورهای جست‌وجوی معتبر ملکی حکایت از آن دارد که یافتن آپارتمان نوساز کوچک و متوسط متراژ (تا ۷۰ مترمربع) در اغلب مناطق شهر بسیار دشوار شده است، طوری که به اذعان مشاوران املاک از هر ۱۰ آپارتمان فایل شده نزد بنگاه‌ها، اغلب بیشتر از یک مورد دارای دو ویژگی توامان نوساز بودن و متراژ کوچک یا متوسط نیست.

این وضعیت اگرچه طی سال‌های اخیر همواره به‌عنوان مانع ضد رونق در بازار مسکن وجود داشته است، اما با توجه به رکود عمیقی که اکنون در بازار مسکن حاکم است، مشکل کمبود نوساز‌های تا ۷۰ مترمربع از همیشه پررنگ‌تر شده است، چراکه سازنده‌هایی که در این گروه متراژی ساخت و ساز کرده‌اند، اغلب از عرضه ملک خود در این بازار منصرف شده‌اند. بسیاری از سازنده‌ها منتظر هستند تا از ثبات نسبی قیمت‌ها چه در بازار مسکن و چه در بازار انواع مصالح ساختمانی و البته بازارهای هدف سرمایه‌گذاران نظیر ارز و سکه مطمئن شوند و سپس نسبت به عرضه ملک خود با قیمتی که از مناسب بودن آن با توجه به شرایط اقتصادی مطمئن هستند، اقدام کنند. در نتیجه این تحلیل سازنده‌ها، یافتن آپارتمان نوساز کوچک‌متراژ از همیشه سخت‌تر شده است.

البته واسطه‌های ملکی می‌گویند اگر کسی اصرار به خرید چنین آپارتمانی دارد، حتی در این وضعیت خواب عمیق زمستانی بازار مسکن نیز می‌تواند با مراجعه به مناطق فرسوده، گزینه‌های بیشتری در گروه آپارتمان‌های نوساز تا ۷۰ مترمربع پیدا کند، چراکه در این بافت‌ها عمده ساخت‌وسازها با توجه به قواره محدود املاک در همین گروه متراژی صورت می‌گیرد و در نتیجه عمده عرضه در بافت‌های فرسوده، نوساز کوچک و متوسط متراژ است.

منطقه مناسب خرید «نوساز کوچک‌متراژ» در بازار مسکن - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف20 ساعت قبل
طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! بنا به گزارش شرکت سایپا، تولیدات این شرکت در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است؛ در موردی عجیب شرکت سایپا اعلام کرده است که در سال ۹۷ تنها ۸ دستگاه خودروی برلیانس فروخته است! تمام این افزایش قیمت‌ها، در گزارش مالی شرکت سایپا انعکاسی نداشته و به نظر نمی‌رسد نرخ‌های اعلامی چندان با واقعیت همخوانی داشته باشد. شکی نیست که به دلیل عملکرد بسیار ضعیف، شرکت سایپا در سال گذشته زیان‌ده بوده است؛ علت این زیان‌ده بودن ضعف مدیریتی در شرکت سایپا است.
فراروفرارو23 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.

روحانی: قیمت ارز کمتر از ۸ هزار تومان است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
چرخانچرخان21 ساعت قبل
واردات خودروهای دست دوم پیشنهادی بود که بعضی از فعالان بازار برای کنترل بازار خودرو ارائه شد ولی این پیشنهاد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت که از جمله آن می‌توان به بعضی از مخالفت‌ها اشاره کرد ولی مساله اصلی واکنش مجلسی‌هاست که در صورت مثبت بودن آن می‌توان به عملیاتی شدن آن امیدوار بود. به گزارش چرخان، با گرانی بازار خودرو علی الخصوص در زمینه خودروهای خارجی باعث شد تا طرح ساماندهی بازار خودرو با رای مثبت مجلسی‌ها به تصویب برسد که از جمله موارد موجود در آن، مساله خودروهای هیبریدی است که تا زمان تولید آنها در داخل از مالیات و تعرفه معاف شدند که به اشتباه به عنوان آزادشدن واردات خودروهای هیبریدی برداشت شد. البته معتقدم که راهکار اصلی برای کاهش قیمت خودرو این است که خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مربوط به آزادسازی واردات خودروهای خارجی گفت: در صورتی که واردات خودروهای خارجی به کشور آزاد شود منجر به رقابت پذیری خودروهای داخلی می‌شود که به همین دلیل موافق این اتفاق هستم ولی بایستی برنامه ریزی مدونی در این موضوع صورت بگیرد. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد واردات خودروهای دست دوم گفت: معتقد هستم که در حال حاضر خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای تلقی می‌شود و تا زمانی که این دیدگاه وجود دارد قطعا واردات خودروهای دست دوم در بازه کوتاه مدت موثر خواهد بود و منجر به کاهش قیمت در بازار می‌شود و بازهم شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی افزود: طبق بر آورد‌های صورت گرفته، ​ حدود ۶۸ برنامه از این برنامه‌ها برای سال جاری قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت و زمینه به حداقل رسیدن وابستگی به خارج را فراهم می‌کند. معاون وزیر صمت ادامه داد: با توجه به در اختیار داشتن منابع مادی، انسانی و فکری این تنها گزینه ما برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت قطعه سازی توانایی کمک به رشد صنعت خودروسازی کشور را خواهد داشت، گفت: با توجه به اینکه ۸۲ درصد از خودرو‌های پر تیراژ را قطعه تشکیل می‌دهد و تنها ۱۸ درصد در داخل کمپانی‌های خودروسازی متمرکز است؛ امروز در این بازدید توان بالای صنعت قطعه سازی را مشاهده کردیم، بنابراین هرچه صنعت قطعه سازی توانمند‌تر باشد بطورحتم خودروساز‌ها نیز در شرایط بهتری می‌توانند، فعالیت کنند. وی افزود: پتانسیل‌هایی که هم اکنون در صنعت قطعه سازی مشاهده می‌کنیم؛ زاییده تحریم‌های گذشته بوده و قطعا این تحریم‌ها نیز دستاورد‌هایی در تعمیق بخشی ساخت داخل قطعات مورد نیاز کشور به همراه دارد که خود می‌تواند کشور را در مسیر دستیابی به اهداف صنعتی بیش از پیش کمک کند. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت ادامه داد: بدون تردید این مجموعه اقدامات و توجه به این حوزه نه تنها منجربه کاهش نیروی انسانی نخواهد شد بلکه برای تامین نیاز‌های ساخت داخل، نیروی انسانی بیشتری در مدار تولید قرار خواهد گرفت و اشتغالزایی بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

اخبار بیشتر