امروز در بهارستان چه خبر بوده؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

امروز در بهارستان چه خبر بوده؟

تذکرات نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی

ایرناخبرگزاری ایرنا
تذکرات نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی
تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس درباره بیکاری جوانان و حل مشکل آنها، استفاده از جوانان تحصیل کرده به جای بازنشسته ها، مشکلات کشاورزان، همسان سازی حقوق بازنشستگان، بالا رفتن قیمت خودرو و افزایش قیمت کالاها تذکر دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، بیت الله عبداللهی نماینده مردم اهر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در تذکر شفاهی، با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها با استناد به بند ۹ اصل سوم قانون اساسی، اظهار داشت: در حالی شاهد تعداد زیادی جوان بیکار هستیم که بعضی از افراد چندین شغل دارند.

وی ادامه داد: اگر شعار هر ایرانی یک شغل اجرا می‌شد به طور قطع تا این حد مشکل بیکاری نداشتیم، مردم می‌پرسند چرا بعضی‌ها دارای شغل‌های متعدد هستند و از چندین جا حقوق می‌گیرند.

عبداللهی در تذکری دیگر به وزیر آموزش و پرورش، گفت: به جای استفاده از بازنشسته‌ها از جوانان تحصیل کرده استفاده شود تا کیفیت کار ارتقا یابد.

** وعده‌ها به فرهنگیان تحقق یابد

حسن لطفی نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی به وزیر آموزش و پرورش، گفت: فرهنگیان را مانند خانواده خود دانسته و مطالبات به حق آن‌ها را رفع و وعده هایی که در زمان رأی اعتماد دادید، عملی کنید.

وی ادامه داد: باید به حال وضعیت گرمایشی مدارس گریست، حتما باید اتفاق ناخوشایندی در این زمینه بیفتد؛ تا کی باید شاهد قربانی شدن دانش آموزان باشیم.

نماینده مردم رزن ادامه داد: نرم افزار سینا به نفع عده‌ای خاص تدوین شده که ظلم به فرهنگیان است و جهت سوءاستفاده از اطلاعات آن‌ها به نفع عده‌ای خاص کاربرد دارد.

وی در تذکر دیگری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی، گفت: هرسال مشکل جدیدی به کشاورزان اضافه می‌شود و نبود کود شیمیایی، عدم تضمین قیمت محصولات و عدم کارایی بیمه محصولات کشاورزی از جمله مشکلات کشاورزان است که باید حل شود.

** همسازی حقوق بازنشستگان در بودجه ۹۸ لحاظ شود

عبدالله رضیان نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی گفت: وضعیت معیشتی بازنشستگان نامناسب است، حقوق فعلی این قشر از جامعه امکان زندگی شرافتمندانه را سخت کرده است، از این رو ضرورت دارد همسان سازی حقوق مطابق قانون برنامه ششم توسعه در بودجه ۹۸ لحاظ شود.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه برنامه ویژه‌ای برای قشر زحمتکش بازنشسته داشته باشند.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تذکر دیگری به افزایش قیمت کالاها اشاره کرد و گفت: بسیاری از خانواده‌ها و جوانان در موضوع ساماندهی ازدواج و تهیه جهیزیه ناتوان شده‌اند، آن‌ها مشکلات جدی دارند و برای عبور از این شرایط سخت باید فکری برای خانواده‌ها داشته باشیم.

وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کنترل قیمت‌ها باید اقدامی داشته باشد و با هرکسی که قیمت‌ها را به سلیقه خود افزایش می‌دهد برخورد کند.

علی ‌اصغر یوسف‌نژاد در ادامه جلسه علنی مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور به وزیر صنعت و معدن و تجارت درباره افزایش قیمت خودروهای داخلی تذکر داد.

احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه به وزیر دادگستری درباره علت برخورد نکردن سازمان تعزیرات حکومتی با گران فروشان تذکر داد.

وی همچنین به رییس‌جمهوری درباره علت پرداخت نشدن مطالبات سال ۹۶ بازنشستگان ادارات دولتی استان و همچنین به وزیر صمت درباره علت رسیدگی نکردن به مشکلات واحدهای صنعتی کرمانشاه که منجر به ورشکستگی و تعطیلی آنها شده، تذکر داد.

علی ساری نماینده اهواز به وزیر جهادکشاورزی درباره علت عملکرد ضعیف وزارتخانه تحت امر شما در حوزه آبخیزداری استان خوزستان تذکر داد.

عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول به وزیر کشور در خصوص اظهارات استاندار اصفهان در خصوص انتقال آب از سرشاخه‌های کارون بزرگ تذکر داد.

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در تذکری به وزیر ورزش و جوانان درباره این که مردم نیشابور منتظر نگاه ویژه شما به اتمام پروژه‌ها هستند تا ورزشگاه انقلاب بعد از ۲۰ سال در عید نوروز افتتاح شود تذکر داد.

سیام**۱۰۵۸**۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

بررسی طرح تحقیق وتفحص ازشرکت فرودگاهی ومسکن مهربا حضور وزیر راه

ایرناخبرگزاری ایرنا
بررسی طرح تحقیق وتفحص ازشرکت فرودگاهی ومسکن مهربا حضور وزیر راه
تهران- ایرنا- رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر راه و شهرسازی در جلسه امروز- یکشنبه- این کمیسیون خبر داد و گفت: در جلسه امروز طرح های سه گانه تحقیق و تفحص از شرکت فرودگاه‌ها، مسکن مهر و توزیع عادلانه قیر رایگان با حضور «محمد اسلامی» بررسی شد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «محمدرضا رضایی کوچی» در تشریح جلسه امروز- یکشنبه- کمیسیون عمران مجلس با حضور «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی افزود: در این نشست سه طرح تحقیق و تفحص با حضور وزیر راه مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از طرح‌های تحقیق و تفحص مربوط به عملکرد وزارت راه و شهرسازی در توزیع قیر رایگان در سال ۹۶ و ۹۷ است، طراحان این طرح معتقد هستند که ۴ میلیون قیر رایگان در سال جاری میان استان‌ها به صورت عادلانه توزیع نشده است و این مسئله برعملکرد پروژه‌های عمرانی اثر گذاشته است.

وی گفت: یکی دیگر از طرح‌های تحقیق و تفحص مربوط به بررسی عملکرد شرکت فرودگاه‌ها است، به ویژه دغدغه اصلی طراحان عملکرد فرودگاه‌ها، نحوه هزینه کرد اعتبارات، تأخیر پروازها، کیفیت هواپیماها، کیفیت باندها و سیستم ناوبری است که این مسئله در طرح تحقیق و تفحص دیده شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: همچنین طرح تحقیق و تفحص از مسکن مهر یکی دیگر از مسائلی است که در نشست امروز کمیسیون عمران مجلس با حضور وزیر راه و شهرسازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

**دلیل طولانی شدن پروژه مسکن مهر هدف طراحان طرح تحقیق و تفحص از این پروژه

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: طراحان طرح تحقیق و تفحص از مسکن مهر به دنبال آن هستند که دلایل طولانی شدن اجرای پروژه، دلایل عملی نشدن تعهدات دولت، عدم اجرای زیرساخت‌های پروژه، نحوه هزینه کرد اعتبارات، نحوه انتخاب پیمانکاران اجرای پروژه و نحوه رسیدگی به مطالبات متقاضیان شفاف سازی شود.

سیام*۳۰۶۱*۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

بررسی لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران پایان یافت

ایرناخبرگزاری ایرنا
بررسی لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران پایان یافت
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران بررسی و تصویب برنامه سوم توسعه پایتخت را به پایان رساندند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در یکصد و هجدهمین جلسه شورای شهر با بررسی فصل ۵ برنامه سوم توسعه این برنامه را به پایان رساندند.

برنامه سوم توسعه شهر تهران در پنج فصل، فصل اول با عنوان «نظام مدیریت و خدمات کارآمد در حکمروایی شهری»، فصل دوم «شهر زیست پذیر»، فصل سوم «اجتماعی و فرهنگی شهروندان مشارکت جو»، فصل چهارم «ایمنی و افزایش تاب آوری»، فصل پنجم «مدیریت راهبری و پایش برنامه» بررسی شد.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در بررسی ماده ۹۸ این برنامه شهرداری تهران را موظف کردند که گزارش‌های نظارتی سالیانه برنامه شامل چگونگی تحقق اهداف کمی و اهداف برنامه را به همراه لوایح بودجه سنواتی به شورا ارائه کند.

همچنین در ماده ۹۹ شهرداری تهران موظف شده سند برنامه را مشتمل بر چشم انداز ماموریت، استراتژی اهداف، اقدامات و برنامه‌های اجرایی را حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه به برای تصویب به شورای شهر ارائه کند.

همچنین شهرداری باید به جداول کمی شامل شاخص‌های کمی مواد برنامه و هدف‌گذاری برای آنها در افق ۵ ساله با پیش‌بینی منابع مالی و در قالب ارائه جداول منابع و مصارف به شورای شهر ارائه کنند.

به گزارش ایرنا شهرداری تهران در متن ابتدایی برنامه سوم زمان، ارائه جداول برنامه را شهریور ماه در نظر گرفته بود اما اعضای شورای شهر با این موضوع مخالفت کردند.

سید محمود میرلوحی یکی از موافقان کاهش زمان شهرداری از شهریور به اردیبهشت، گفت: برنامه بدون اهداف و منابع ناقص است و نباید چیزی را به تصویب برسانیم که بعد پشیمان شویم.

وی با ارائه پیشنهادی گفت: شهرداری ۳ سناریوی مالی برای اهداف و منابع تهیه کند و آن را هرچه زودتر به شورا ارائه دهد.

سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی و امور شوراهای شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس برنامه ۵ ساله شهر تهران باید ۹۳ لایحه و آئین نامه تدوین کنیم، گفت: بحث منابع مالی در این اوضاع قابل پیش بینی نیست.

وی بیان کرد: وضعیت مالی شهرداری منبعث از وضعیت مالی کشور است که چشم اندازی روشن ندارد.

اشرفی گفت: هفته آینده بودجه سال ۹۸ شهرداری را ارائه می‌کنیم که برشی از همین برنامه است.

معاون شهردار تهران ادامه داد: ۸۵ درصد بودجه ۹۸ منطبق با برنامه سوم است.

وی افزود: ۱۴۰ ردیف بودجه‌ای از بودجه ۹۷ که مشخصا بر اساس برنامه دوم بوده از بودجه سال ۹۸ حذف شده است.

اشرفی ادامه داد: با توافقات انجام شده زمان شهریور ۹۸ را مطرح کردیم و تلاش می‌کنیم هرچه زودتر این جداول را تهیه کنیم.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با ۱۳ رای موافق شهرداری ملزم کردند حداکثر تا پایان اردیبهشت ۹۸ جداول کمی و منابع مالی را در قالب جداول منابع و مصارف به شورا ارائه کند.

تهرام/۷۲۴۴/ ۱۵۳۹ /

خواندن خبر در سایت منبع

خرید خدمت سربازی در بودجه۹۸ پیش‌بینی نشده

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
خرید خدمت سربازی در بودجه۹۸ پیش‌بینی نشده
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸، گفت‌ که خرید خدمت سربازی در بودجه ۹۸ پیش‌بینی نشده است.

به‌ گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ‌ایسنا، محمد مهدی مفتح در نشست خبری امروز (یکشنبه‌) در تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق، اظهار کرد: طبق یکی از این مصوبات مقرر شد افرادی که در سال ۹۷ و قبل از آن جریمه غیبت‌های بیش از هشت سال سربازی را به صورت اقساط پرداخت می‌کردند می‌توانند در سال ۹۸ اقساط خود را باز پرداخت کنند.

وی ادامه‌ داد: بر اساس مصوبات چهار سال قبل جریمه غیبت‌های بیش از هشت سال سربازی از مشمولان دریافت می‌شد، اما در سال ۹۸ چنین حکمی وجود ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: در مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مقرر شد دو هزار میلیارد تومان برای بهبود معیشت کارکنان ارتش با هماهنگی فرمانده کل ارتش از منابع بانکی تامین شود که هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن از منابع پس انداز جاری و قرض الحسنه سیستم بانکی برای تسهیلات جهیزیه، ازدواج و ودیعه مسکن و ۸۰۰ میلیارد تومان باقی‌ مانده به عنوان وام تامین مسکن، ساخت و خرید که حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان به هر فردی است، پرداخت می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ادامه بررسی‌های این کمیسیون در بخش درآمدی بودجه، خاطرنشان کرد: دو سوم حجم بودجه کل کشور مربوط به بودجه شرکت‌ها است که آن طور که باید در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تخصصی مورد رسیدگی قرار نمی‌گرفت، اما امسال ما از ابتدای بررسی بودجه برای بررسی بودجه شرکت‌ها نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم و گزارش نسبتا مفصلی تنظیم شد. این برای اولین بار است که به این موضوع پرداخته شده است.

مفتح همچنین اضافه کرد: طبق این گزارش ابتدا تعریف شرکت دولتی پیش‌بینی شده است که طبق آن شرکت دولتی، شرکتی است که سرمایه آن متعلق به دولت است. همچنین هر موسسه یا شرکتی که ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به دولت باشد تابع قانون تجارت است. بر این اساس در پیوست ۳، بودجه ۳۸۵ شرکت به عنوان شرکت دولتی مورد بررسی قرار گرفته است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: از بین ۳۸۵ مورد، ۳۷۲ مورد شرکت دولتی، ۹ بانک دولتی، دو موسسه انتفاعی وابسته به دولت، یک ردیف فرعی، ذیل شرکت نفت و یک ردیف فرعی ذیل شرکت گاز است. همچنین حجم کل بودجه شرکت‌های دولتی در سال ۹۸، ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ۹۷ که ۸۳۹ هزار میلیارد تومان بوده است ۵۲ درصد رشد داشته است. علاوه بر این ۷۸ شرکت نسل اولی با ۷۴۱ هزار میلیارد تومان و ۳۰۷ شرکت دیگر با ۵۳۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

به گفته مفتح از مجموع شرکت‌های دولتی ۳۲۰ شرکت معادل ۹۸٫۵ درصد سودده هستند که اعتبار آنها بالغ بر ۱۲۵۶ هزار میلیارد تومان است و ۶۵ شرکت معادل یک و نیم درصد زیان ده هستند. (مثل آب و فاضلاب روستایی) که کمک زیان می‌گیرند و بودجه آنها ۱۸٫۸ هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: از دیدگاه اصل «۴۴» ۲۳ شرکت یعنی ۱٫۳ درصد مشمول گروه یک هستند که ۱۰۰ درصد باید واگذار شوند، ۱۱۹ شرکت معادل ۴٫۵ درصد مشمول گروه دو هستند که حداکثر دولت می‌تواند ۲۰ درصد در آنها سهم داشته باشد، ۱۴۳ شرکت گروه سه، ۱۱ شرکت گروه چهار و ۸۹ شرکت سایرین هستند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در ادامه یادآور شد: هزینه کل این شرکت‌ها ۹۹۲ هزار میلیارد تومان است که ۶۷۱ هزار میلیارد تومان معادل ۶۸ درصد هزینه‌های عملیاتی شرکت‌ها، تولید و توزیع است. ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه‌های عمومی و اداره، ۴۸ هزار میلیارد تومان هزینه‌های پرسنلی و ۱۷۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است. این‌ در حالی است که کل بودجه عمرانی دولت در صورت تحقق ۱۰۰ درصدی ۶۲ هزار میلیارد تومان ست.

وی با اشاره به این که شرکت‌های دولتی ۳۰ هزار میلیارد تومان مالیات و سود سهام به خزانه واریز می‌کنند، گفت‌: کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه، بودجه شرکت‌های دولتی را به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌دهد.

مفتح در ادامه از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق خبر داد که براساس آن سازمان تعزیرات حکومتی موظف است با همکاری ناجا، اموال، دارایی و وجوه نقد و سپرده‌های بانکی محکومین تعزیرات حکومتی را برای وصول، شناسایی کند.

به گفته وی در مصوبه دیگری مقرر شد تخلفات رانندگی و جرایم متخلفان راهنمایی و رانندگی به مالکان خودروها پیامک شود، البته هزینه پیامک با درج در قبض تلفن مالک خودرو اخذ می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق یادآور شد: در مصوبه دیگری به استانداران اجازه داده شد که برای احداث مجتمع‌های اداری در شهرستان‌ها، ساختمان‌های ملکی ادارات دولتی را با مجوز شورای برنامه ریزی استان، به فروش برسانند و بر این مبنا منابع لازم برای احداث این مجتمع‌ها و ارائه خدمات به مردم، به دست آورند.

مفتح از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق خبر داد که براساس آن به وزارت اقتصاد و دارایی اجازه داده شد تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال، اموال و دارایی‌های دولت را شناسایی کرده وبه فروش رساند.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری یادآور شد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق دولت مکلف شد که ماهیانه معادل یک درصد از یک دوازدهم سود شرکت‌ها و بانک‌های دولتی را تا مبلغ ۵۲۰۰ میلیارد تومان از حساب آنها برداشت کند که موارد هزینه‌ای آن بعدا اعلام خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: امروز کمیسیون مصوبه‌ای تاثیرگذار در حوزه تولید داشت که البته در اصلاحیه بودجه ۹۷ نیز این موضوع تصویب شده ولی هنوز به تائید شورای نگهبان نرسیده است. طبق مصوبه کمیسیون کسانی که از بانک‌ها تا سقف ۴ میلیارد تومان تسهیلات گرفته‌اند، برای بازپرداخت این بدهی، اصل قرارداد اولیه ملاک خواهد بود و اگر در فاصله زمان قراردادهای بعدی بوده و نرخ‌های دیگری بر آن اعمال شده، کان لم یکن خواهد بود و بدهی فرد وام گیرنده با همان قرارداد اولیه با نرخ سود پیش بینی شده به صورت ساده و نه مرکب مشخص می‌شود. بر این اساس اگر وام گیرنده در این مدت مبالغی را به هر عنوان اعم از سود و جریمه پرداخت کرده، جزو پرداخت‌های وام گیرنده محاسبه شده و از اصل وام کم خواهد شد. به این ترتیب شرایط مناسبی ایجاد می‌شود که وام گیرندگان تا سقف ۴ میلیارد تومان وام‌های خود را به سیستم بانکی بازپرداخت کنند، از طرفی اگر بانک‌ها در این میان متضمن زیان شوند می‌توانند این زیان را ظرف ۵ سال در ترازنامه مستهلک کرده و هزینه آن برای بانک‌ها به عنوان هزینه قابل قبول تلقی می‌شود.

وی یادآور شد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق اسناد خزانه اسلامی برای تملک اراضی مربوط به طرح‌های عمرانی قابل استفاده است. همچنین در مصوبه دیگری مقرر شد وام‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان در صورتی که وام گیرنده، کل وام را یکجا پرداخت کند تا سقف ۷٫۳ هزار میلیارد تومان شامل بخشودگی شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

اصلاح یک مصوبه در مجلس: انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است

انتخابخبرگزاری انتخاب
اصلاح یک مصوبه در مجلس: انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در جریان بررسی موادی از لایحه حفاظت از خاک به منظور تامین نظر شورای نگهبان ماده ۳، ماده ۶، تبصره ماده ۹ و ماده ۲۱ و ماده ۲۶ را بررسی و تصویب کردند.
اصلاح یک مصوبه در مجلس: انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است - 0

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در جریان بررسی موادی از لایحه حفاظت از خاک به منظور تامین نظر شورای نگهبان ماده ۳، ماده ۶، تبصره ماده ۹ و ماده ۲۱ و ماده ۲۶ را بررسی و تصویب کردند.

براساس ماده ۳ هرگونه بهره‌برداری از خاک باید با رعایت معیار‌ها و شاخص‌های فنی بهره‌برداری پایدار از خاک انجام پذیرد.

در تبصره این ماده آمده است: هرگونه عملیات معدنی مطابق قانون معادن مصوب ۱۳۷۷٫۳.۲۳ و اصلاحات بعدی آن منوط به رعایت ضوابط زیست محیطی می‌باشد.

در ماده ۶ این لایحه آمده است: وزارت موظف است با همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور ظرف مدت پنج سال برای خاک‌های زراعی و باغی، نقشه‌های خاک، پهنه‌بندی خاک کشور از نظر سطح ماده عالی و طبقه‌بندی اراضی را در مقیاس حداقل یک بیست‌وپنج هزارم تهیه کند.

در تبصره این ماده آمده است: آن دسته از اراضی موضوع این ماده که نقشه‌های مذکور برای آن‌ها در مقیاس یاد شده تهیه شده است، از شمول حکم این ماده مستثنی می‌باشد.

در تبصره ماده ۹ این لایحه آمده است: عدم رعایت دستورالعمل‌ها و مقررات این ماده جرم محسوب می‌شود و مرتکب با حکم مراجع قضایی علاوه بر جبران خسارت و پرداخت جزای نقدی تا دو برابر ارزش کالا مکلف است مواد مذکور را جمع‌آوری، مرجوع و یا با نظارت وزارت با هزینه خود معدوم کند.

براساس ماده ۲۱ این لایحه انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است. مرتکب به یک یا دو مورد از مجازات‌های تعزیری درجه پنج قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

تشخیص ماده معدنی برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و برای خروج خاک معدنی از کشور اخذ مجوز توسط وزارت مذکور با رعایت ماده ۴۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

در ماده ۶ این لایحه آمده است: آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون توسط وزارت با همکاری سازمان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می‌شوند و ظرف مدت شش ماه به تصویب هیات وزیران می‌رسند.

خواندن خبر در سایت منبع

جمعی از متقاضیان خودرو مقابل مجلس تجمع کردند

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
جمعی از متقاضیان خودرو مقابل مجلس تجمع کردند
جمعی از متقاضیان خودروی داخلی صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
جمعی از متقاضیان خودرو مقابل مجلس تجمع کردند - 1

فارس- جمعی از متقاضیان خودروی داخلی صبح امروز یکشنبه (۳۰ دی ماه ۹۷) در اعتراض به عدم تحویل به موقع خودرو مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کنندگان نسبت عدم کیفیت خودروهای داخلی، افزایش قیمت بی حساب و کتاب و عدم تحویل به موقع از سوی شرکت‌های خودروسازی داخلی معترض بوده و از از رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستاری رسیدگی به این وضعیت شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف19 ساعت قبل
طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! بنا به گزارش شرکت سایپا، تولیدات این شرکت در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است؛ در موردی عجیب شرکت سایپا اعلام کرده است که در سال ۹۷ تنها ۸ دستگاه خودروی برلیانس فروخته است! تمام این افزایش قیمت‌ها، در گزارش مالی شرکت سایپا انعکاسی نداشته و به نظر نمی‌رسد نرخ‌های اعلامی چندان با واقعیت همخوانی داشته باشد. شکی نیست که به دلیل عملکرد بسیار ضعیف، شرکت سایپا در سال گذشته زیان‌ده بوده است؛ علت این زیان‌ده بودن ضعف مدیریتی در شرکت سایپا است.
فراروفرارو23 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.

روحانی: قیمت ارز کمتر از ۸ هزار تومان است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی افزود: طبق بر آورد‌های صورت گرفته، ​ حدود ۶۸ برنامه از این برنامه‌ها برای سال جاری قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت و زمینه به حداقل رسیدن وابستگی به خارج را فراهم می‌کند. معاون وزیر صمت ادامه داد: با توجه به در اختیار داشتن منابع مادی، انسانی و فکری این تنها گزینه ما برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت قطعه سازی توانایی کمک به رشد صنعت خودروسازی کشور را خواهد داشت، گفت: با توجه به اینکه ۸۲ درصد از خودرو‌های پر تیراژ را قطعه تشکیل می‌دهد و تنها ۱۸ درصد در داخل کمپانی‌های خودروسازی متمرکز است؛ امروز در این بازدید توان بالای صنعت قطعه سازی را مشاهده کردیم، بنابراین هرچه صنعت قطعه سازی توانمند‌تر باشد بطورحتم خودروساز‌ها نیز در شرایط بهتری می‌توانند، فعالیت کنند. وی افزود: پتانسیل‌هایی که هم اکنون در صنعت قطعه سازی مشاهده می‌کنیم؛ زاییده تحریم‌های گذشته بوده و قطعا این تحریم‌ها نیز دستاورد‌هایی در تعمیق بخشی ساخت داخل قطعات مورد نیاز کشور به همراه دارد که خود می‌تواند کشور را در مسیر دستیابی به اهداف صنعتی بیش از پیش کمک کند. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت ادامه داد: بدون تردید این مجموعه اقدامات و توجه به این حوزه نه تنها منجربه کاهش نیروی انسانی نخواهد شد بلکه برای تامین نیاز‌های ساخت داخل، نیروی انسانی بیشتری در مدار تولید قرار خواهد گرفت و اشتغالزایی بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

اخبار بیشتر