1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

اخبار مهم مربوط به مایه حیات!

آب آشامیدنی شادگان دوشنبه قطع می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
آب آشامیدنی شادگان دوشنبه قطع می‌شود

به گزارش ایرنا روابط عمومی شبکه آبفا شادگان یکشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به منظور انجام پاره‌ای تعمیرات بر روی خط لوله آبرسانی غدیر به این شهرستان آب شادگان از ساعت ۷هفت صبح تا ساعت ۲۲ روز دوشنبه قطع خواهد شد.

بنا به این گزارش احتمال افت فشار و قطعی آب در زمان مذکور در مناطق مختلف شادگان وجود دارد.

اداره آبفا شادگان از شهروندان خواست به اندازه مصرف روزانه خود آب ذخیره کنند.

شهرستان شادگان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۷۰ کیلومتری اهواز قرار دارد.

۷۱۰۴/۶۰۶۸

خواندن خبر در سایت منبع

آب‌های سطحی به ابنیه تاریخی آسیب می‌زند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
آب‌های سطحی به ابنیه تاریخی آسیب می‌زند

اعتمادآنلاین| نصیر ملت صبح امروز یکشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: تاب‌آوری در شهرهای بزرگ و کوچک در مقابل بحران معنا پیدا می‌کند. وقتی از بحران در شهرها صحبت می‌شودعموم شهروندان از بلایای طبیعی همچون سیل و طوفان سخن می‌گویند. اما مساله اصلی اصفهان بحران‌های با منشا انسانی است که می‌تواند منجر به بحران طبیعی نیز شود.

وی ادامه داد: کلانشهرها باید اصول اولیه شهرهای تاب‌آور را دارا باشند. شهرها باید در هنگام بروز اتفاقات بتوانند به کار خود ادامه داده با وجود شرایط سخت به مردم خدمت رسانی کنند. در شهرهای تاب آور تعداد کمتری شهروند در معرض خطر قرار می‌گیرد به همین دلیل شهرهای تاب‌آور امن و با دوام هستند.

عضو شورای شهر اصفهان گفت: امروز در جوامع شهری موازی با تصمیمات و اقدامات مدیریتی و عمرانی، برنامه ریزی برای شیب بندی و مدیریت آب‌های سطحی انجام می‌شود. نگهداری، ذخیره سازی محلی و نفوذ دادن آن تا حد امکان در چاه‌های جذبی یا هدایت آن به سمت خارج از شهر، مجموعه اقداماتی است که انجام می‌شود.

ملت ادامه داد: یکی از مشخصه‌های توسعه شهری افزایش سطوح غیر قابل نفوذ است که به دلیل تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی به ساخت و ساز اتفاق می‌افتد. از عوارض این تغییرات کاهش نفوذ آب باران به زمین است. در همین مسیر روان‌آب‌های شهری افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: جاری شدن آب‌های باران‌ هزینه‌های زیادی برای مدیریت شهری برای احداث مسیرهای روان‌ آب دارد. یکی از بحران‌های اصفهان آب گرفتی معابر شهری است. عوامل متعددی در این مساله وجود دارد. عدم وجود مسیری کار آمد در هدایت آب‌های سطحی، بالا رفتن تراکم مناطق مسکونی، همسان بودن کانال‌های هدایت در نقاط مختلف شهر، نا کافی بودن ظرفیت معابر آب موجود، بی توجهی به شیب بندی خیابان‌های و ریختن آب باران با فاضلاب از جمله مشکلات موجود در این زمینه است.

عضو شورای شهر اصفهان تاکید کرد: سیستم دفع آب‌های سطحی در شهر ساختار بسیار مهمی است و بر مسائل متعددی تاثیر می‌گذارد. این مساله نیازمند اقدامات و مطالعات فنی و تخصصی است. با توجه به رسیدن فصل بودجه شهرداری، لازم است برای مدیریت آب‌های سطحی اصفهان بودجه‌ای در نظر گرفته شود.

ملت تصریح کرد: همچنین هدایت آب‌های سطحی از معابر فرعی نیازمند اقدام فوری و سریع است که می‌تواند خساراتی به خانه‌های تاریخی و خانه‌های شهروندان وارد آورد. معاونت‌های مختلف لازم است در این زمینه همکاری داشته و نقاط بحرانی را شناسایی کنند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

۳۰ میلیون مترمکعب آب در چهار سد منطقه گنبدکاووس ذخیره شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
۳۰ میلیون مترمکعب آب در چهار سد منطقه گنبدکاووس ذخیره شد

حسین قنبری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون درسد گلستان حدود ۱۰ میلیون مترمکعب، بوستان ۹ میلیون، دانشمند ۶ میلیون و وشمگیر پنج میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است.

وی اضافه کرد: ورود آب به سدهای منطقه گنبدکاووس همچنان ادامه دارد و هم اکنون دبی ورود آب به سد گلستان ۱۲٫۵ متر مکعب در ثانیه، سد دانشمند ۸، سد بوستان ۲۱ و سد وشمگیر ۱۰ متر مکعب در ثانیه می‌باشد.

قنبری با اشاره به دبی ۴۰ متر مکعب آب درثانیه رودخانه مرزی اترک، تصریح کرد: این میزان دبی آب درحال انتقال به سه تالاب بین المللی آلماگل، آجی گل و آلاگل، چند آب بندان محلی و سد دانشمند می‌باشد.

وی گفت: دبی بالای رودخانه مرزی اترک در برخی نقاط سبب آبگرفتگی و ایجاد خسارت به مزارع و نیز چند کانال خاکی انتقال آب شده که تلاش‌ها برای ترمیم کانال‌ها و هدایت آب به سمت تالاب‌ها، آب بندان‌ها و سد دانشمند در حال انجام است.

مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش درشرق گلستان به میزان بارش‌ها از ۲۷ تا ۳۰ دی در منطقه نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه سد وشمگیر ۴۶٫۵ میلی متر، گنبدکاووس ۵۲٫۵، بخش داشلی برون گنبد ۲۸، مراوه تپه ۳۷٫۵، گلیداغ ۹۸٫۵، مینودشت ۹۱ و گالیکش ۱۰۱ میلی متر بارش باریده است.

به گزارش ایرنا، حجم مخزن سد وشمگیر ۹۶ میلیون متر مکعب، سد گلستان ۸۶، بوستان ۵۴ و سد دانشمند ۳۳ میلیون مترمکعب است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

۱۸۶۰/۳۰۳۹/

خواندن خبر در سایت منبع

احتمال هدایت آب تالاب هورالعظیم به سمت بخش عراقی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
احتمال هدایت آب تالاب هورالعظیم به سمت بخش عراقی

احمدرضا لاهیجان‌زاده در مراسم نواختن زنگ هوای پاک در اهواز اظهار کرد: امسال به واسطه بارندگی‌ها شرایط مطلوب‌تری داریم که با توجه به آن، نباید از برنامه‌ها غافل شویم و کارها را با آرامش جهت برنامه‌ریزی و با همان شتاب زمان خشکسالی و وقوع گرد و غبار، پیش ببریم.

وی افزود: نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و دولت باید تلاش کنند اعتبارات در سال ۹۸ استمرار یابند تا ظرف هفت تا هشت سال آینده مدیریت کانون‌های داخلی گرد و غبار انجام شود. همچنین در کنار آن باید اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا که خاص کلان‌شهرها است با شتاب بیشتری اجرا شود.

لاهیجان‌زاده گفت: با توجه به بارندگی‌ها از اواخر مهرماه تاکنون، به جز دو روز گذشته که گرد و غبار خارجی خوزستان را تحت تاثیر قرار داد، تقریبا هیچ مشکلی از بابت گرد و غبار نداشته‌ایم و هوای اکثر روزها سالم یا پاک بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: در دو سال اخیر روند تعداد روزهای خاکی نزولی بوده است و تعداد روزهای سالم روند افزایشی داشته است. امسال به علت بارندگی کانون‌های داخلی ریزگرد مهار شده است و تالاب‌ها پرآب هستند که این امر موجب شرایط مطلوب‌تر شده است.

وی در خصوص حق‌آبه تالاب‌ها، گفت: امسال میزان ورودی به تالاب‌ها به حدی رسیده است که در چند روز گذشته با تشکیل جلسات مدیریت بحران بررسی شد که در صورت ادامه این روند، دریچه‌های بین ایران و عراق در تالاب هورالعظیم باز شود و بخشی از آب را به سمت عراق هدایت کنیم زیرا تالاب دیگر ظرفیت پذیرش آب بیشتر را ندارد.

لاهیجان‌زاده ادامه داد: همچنین ورودی به تالاب شادگان فوق‌العاده بوده و عمده مساحت این تالاب آبگیری شده است. تالاب میانگران ایذه نیز به صورت کامل آبگیری شده است. همچنین بخش بزرگی از تالاب بامدژ آبگیری شده است. شرایط تالاب‌ها کم‌نظیر است. طبق تصویر ماهواره‌ای که روز گذشته از بخش‌های ایرانی و عراقی تالاب هورالعظیم مشاهده کردیم، از سال ۲۰۰۰ تاکنون نخستین بار است که چنین حجمی از آب در تالاب مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح بیابان‌زدایی نیز گفت: مجری طرح مقابله با کانون گرد و غبار اداره‌کل منابع طبعی خوزستان است که امسال ۱۹۳ میلیارد تومان اعتبار در اختیار این اداره قرار گرفته است تا کار را دنبال کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: اداره‌کل منابع طبیعی باید سالانه ۲۰ هزار هکتار نهال‌کاری کند که امسال نیز ۲۰ هزار هکتار دیگر برنامه نهال‌کاری دارد. همچنین قرق و پخش سیلاب از دیگر برنامه‌های منابع طبیعی است و در مجموع حدود ۸۹ هزار هکتار مدیریت سرزمین در جنوب و شرق اهواز انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

قطعیت بازگشایی زاینده‌رود تایید شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
قطعیت بازگشایی زاینده‌رود تایید شد

حسن ساسانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به بازگشایی حتمی زاینده‌رود برای کشت کشاورزان شرق اصفهان، اظهار کرد: در حال حاضر ذخیره سد زاینده‌رود ۱۷۲ میلیون مترمکعب است درحالی‌که ذخیره مخزن سد در متوسط درازمدت ۶۵۰ میلیون مترمکعب بود.

وی افزود: در حال حاضر ورودی سد زاینده‌رود ۸٫۵ مترمکعب و خروجی ۵۰ مترمکعب بر ثانیه برای اصفهان و یزد است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه حدود ۱۲ درصد سد زاینده‌رود آب دارد، گفت: در حال حاضر از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، میزان بارش‌ها ۹۷۲ میلی‌متر است درحالی‌که بارش‌ها در سال گذشته ۳۲۵ میلی‌متر و در متوسط درازمدت ۵۸۰ میلی‌متر بود.

وی با تأکید بر اینکه در جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود قطعیت بازگشایی رودخانه تائید شد، تصریح کرد: زمان دقیق بازگشایی زاینده‌رود در کارگروه سازگاری با کم‌آبی مشخص می‌شود و احتمالا در هفته نخست بهمن ماه سد زاینده‌رود باز شود.

ساسانی در خصوص تأثیر بارش‌های اخیر بر ذخیره سد زاینده‌رود و تأمین آب شرب اصفهان، گفت: با توجه به بارش‌های صورت گرفته و همچنین بارش‌های پیش رو مشکلی برای تأمین آب شرب در تابستان نخواهیم داشت.

وی تأکید کرد: نگرانی ما برای سال آینده است و با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته امیدواریم برای تأمین آب شرب در سال آینده دچار مشکل نشویم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به بارش برف در کوهرنگ، گفت: بارش برف پشتوانه ورودی سد زاینده‌رود در فصل بهار و تابستان خواهد بود، البته بعد از گرمای هوا میزان دقیق ورودی به سد زاینده‌رود مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه هنوز ذخیره سد زاینده‌رود مطلوب نیست، تصریح کرد: با توجه به پشتوانه بارش‌های مؤثر در سال آبی جاری، قرار است آب برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان حدود ۲۰ روز باز شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا9 ساعت قبل
به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، فردا در شهرستان سراب همه مدارس شهری و روستایی در تمامی مقاطع تحصیلی نوبت صبح تعطیل است. در منطقه مهربان نیز همه مدارس شهری و روستایی در تمامی دوره‌های تحصیلی، با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت می‌کنند. در منطقه چاراویماق همه مدارس روستایی در تمامی دوره‌های تحصیلی تعطیل است و تمامی مدارس شهری با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت خواهند کرد. در منطقه هریس همه مقاطع تحصیلی با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ شروع خواهد شد. مناطق مختلف آذربایجان شرقی از دشیب تاکنون شاهد بارش برف بوده است.
فراروفرارو10 ساعت قبل
هفت عضو یک باند آدم‌ربایی که نقشه ربودن دانشجوی بنگلادشی را اجرا کرده بودند در دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستادند. به گزارش ایران، حدود یک سال قبل چند مرد جوان با مراجعه به پلیس از ناپدید شدن همکلاسی بنگلادشی خود خبر دادند. دانشجوی بنگلادشی پس از رهایی در شکایتش به پلیس گفت: من در قم درس می‌خوانم. بعد از صدور کیفرخواست علیه متهمان، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۲ دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد. یکی از متهمان پرونده که او در کارخانه‌ای در نزدیکی بنگاه پدر من کار می‌کرد سراغم آمد و گفت: من می‌خواهم پولم را از این دانشجوی بنگلادشی بگیرم.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
هادی زارع پور شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فعالیت آموزشی مدارس مقطع ابتدایی بویراحمد و دنا فردا یکشنبه با ۲ساعت تاخیر از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود. وی افزود: مقاطع تحصیلی متوسطه اول و دوم در شهرستان‌های بویراحمد و دنا نیز با یک ساعت تاخیر آغاز به کار می‌کنند. افزون بر ۱۵۳هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در حدود ۲ هزار و ۷۰۰ آموزشگاه کهگیلویه و بویراحمد تحصیل می‌کنند. کهگیلویه و بویراحمد دارای هشت شهرستان است که شهرستان‌های بویراحمد و دنا جزء مناطق سردسیری و شهرستان‌های باشت و گچساران، کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی نیز در مناطق گرمسیری این استان هستند. ۹۸۶۸/۱۶۶۲انتهای پیام /*
برترین‌هابرترین‌ها10 ساعت قبل
رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان یزد با اشاره به استقرار تیم اورژانس در منطقه سخوید، گفت: پیست‌های غیراستاندارد یزد همچنان تلفات می‌دهد. خبرگزاری ایسنا: رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان یزد با اشاره به استقرار تیم اورژانس در منطقه سخوید، گفت: پیست‌های غیراستاندارد یزد همچنان تلفات می‌دهد. رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان یزد در ادامه با بیان این که از دیروز جمعه ۲۶ بهمن تیم اورژانس با کد AMP در منطقه سخوید مستقر شده است، گفت: درمان سرپایی مصدمان مأموریت تیم اورژانس مستقر در محل است. این مسئول با تاکید بر لزوم مدیریت و رسیدگی مسئولین به فعالیت این گونه پیست‌ها، خاطرنشان کرد: با توجه به این که ساماندهی پیست‌های استان یزد تا پایان امسال امکان پذیر نیست، مردم با احتیاط بیشتری د. وی، تردد آمبولانس‌ها را از دیگر مشکلات جدی تیم اورژانس در این منطقه دانست و گفت: تقاضا داریم مردم برای سهولت رفت و آمد آمبولانس‌ها همکاری لازم داشته باشند.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
رضا عسگری شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس این سه شهروند زنجانی که با خودروی شخصی برای تفریح به روستای میرجان سفر کرده بودند گرفتار سقوط بهمن شدند. وی اظهار داشت: پس از وقوع این حادثه و با کمک مردمی محلی و شورای روستایی ۲ نفر در همان لحظات اولیه از زیر برف نجات یافتند نفر سومی نیز با کمک تیم‌های امدادی رهایی پیدا کرد. فرماندار زنجان ادامه داد: با توجه به صعب العبور بودن مسیر بلافاصله تیم‌های امدادی و راهداری با استفاده از امکانات و تجهیزات خود نسبت به پاکسازی محل اقدام کردند تا مشکلی در تردد بوجود نیاید. وی اضافه کرد: با توجه به وقوع بارندگی در مناطق مختلف استان بارش برف نیز در روستاها نمود بیشتری داشت بطوری که به بسته شدن راهها منجرشد و با همکاری راهداری نیز به بازگشایی آنها اقدام شده است. عسگری افزود: همین بارش‌ها امکان ریزش بهمن را درگردنه‌ها و مسیرهای کوهستانی فراهم می‌کند که لزوم توجه کوهنوردان و و عموم مردم به این مهم امری ضروری است.

نظرها

اخبار بیشتر