1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

تمهیدات تازه بانک مرکزی در زمینه سود و بانک‌داری باز

پولهایی که کمتر از یک‌ماه در بانک بمانند هم سود می‌گیرند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
پولهایی که کمتر از یک‌ماه در بانک بمانند هم سود می‌گیرند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، با بخشنامه جدید بانک مرکزی، پرداخت سود سپرده‌های بانکی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر کرده است. در واقع، اگر سپرده‌گذاری، پیش از موعد یکماه از سپرده خود برداشت کند، بانکها مکلف به پرداخت سود به او نیستند؛ بنابراین شرط ارایه سود از سوی نظام بانکی به سپرده‌های کوتاه‌مدت، ماندگاری حداقل یکماهه در شعب بانکی است.

بر اساس بخشنامه‌ای که شورای پول و اعتبار، اول دیماه تدوین و به نظام بانکی ابلاغ کرده بود، معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر یافته و بنابراین اگر یک سپرده یک ماه تمام را در شعب بانکی باقی بماند، می‌تواند سود دریافت کند که این نرخ هم البته ده درصد است.

پیش از این مصوبه شورای پول و اعتبار، شعب بانکی در صورت واریز و برداشت از حساب‌های کوتاه‌مدت، سود روزشمار را در پایان هر ماه واریز می‌کردند، اما اکنون این گونه نیست و شرایط تغییر کرده است.

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: از امروز بخشنامه جدید بانک مرکزی برای تغییر شیوه پرداخت سود به سپرده‌های کوتاه مدت، از روزشمار به ماه‌شمار اجرایی می‌شود که بر اساس آن، اگر یک مشتری سپرده خود را تا پیش از موعد یکماهه از بانک برداشت کند، سود آن به نحوی محاسبه خواهد شد که میانگین کمترین میزان مبلغ مانده در حساب طی روزهای یک ماه را محاسبه و به آن سود تعلق می‌دهند.

بانکها نرخ سود سپرده را با مردم چطور حساب می‌کنند؟

سود سپرده‌های بانکی به صورت روزشمار و با نرخ سود علی‌الحساب طبق فرمول (مدت به روز) × (نرخ) × (مبلغ سپرده‌گذاری) تقسیم بر ۳۶۵ = سود سپرده‌های کوتاه‌مدت روز شمار محاسبه می‌شود. آنگونه که کارمندان شعب بانکی می‌گویند، سود روزشمار ۱۵ درصد یعنی کمترین مانده روزانه شما جمع شده و در پایان سی روز محاسبه می‌شود. سپس عدد به دست آمده در ۱۵ درصد ضرب و مجموع آن تقسیم بر ۳۶۵ که معرف ۳۶۵ روز سال است.

به عنوان مثال اگر ده میلیون تومان به شکل ثابت در بانک با نرخ ۱۵ درصد نگه داشته شود، سود آن این گونه به دست می‌آید که عدد یک میلیون در ۳۰ برای ماه‌های ۳۰ روزه و ۳۱ برای ماه‌های ۳۱ روزه ضرب شده و عدد ۳۰۰ میلیون تومان به دست آمده در ۱۵ درصد ضرب می‌شود. حال عدد ۴۵ میلیون تومان به دست آمده بر ۳۶۵ تقسیم می‌شود که این سود یک ماه مبلغ سپرده‌گذاری است.

حال آنگونه که فرمول بانک مرکزی می‌گوید، بانکها اجازه ندارند این سود را برای سپرده‌هایی محاسبه کنند که کمتر از یک ماه در بانک مانده باشند؛ یعنی در فرمول محاسبه سود که قبلا وجود داشته، تغییر ایجاد شده و در تبدیل به فرمول جدید، «نرخ سود ضربدر تعداد روزهای ماه ضربدر کمترین مانده طی ماه» خواهد شد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

بسترهای لازم برای حرکت به سوی بانک‌داری باز

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بسترهای لازم برای حرکت به سوی بانک‌داری باز

نیما امیر شکاری با بیان اینکه دنیا از ۳۰ سال پیش به سمت استفاده کارت‌های اعتباری حرکت کرده که معروف‌ترین آن‌ها کارت‌های ویزا و مستر با زیرساخت سیستم‌های تسویه آمریکایی است، گفت: بعد از بحران سال ۲۰۰۷ در دنیا که بیشتر به دلیل ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی آمریکا رخ داد و به اروپا و آسیا نیز تسری پیدا کرد، بانک‌ها و مؤسسات مالی، نگرانی‌های بزرگی از بابت تکرار این رخداد و تأثیر اقتصاد اروپا از مشکلات اقتصادی آمریکا داشتند، زیرا بهره‌گیری از کارت‌های اعتباری آمریکایی در کل اتحادیه اروپا رواج داشت.

وی افزود: اتحادیه اروپا با هدف و کاهش وابستگی به آمریکا و ایجاد استقلال نسبت به جداسازی سیستم پرداخت اتحادیه اروپا از آمریکا اقدام کرد و با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین صنعت پرداخت، این کشور را در بسترهای غیر کارت توسعه داد.

مدیرگروه بانکداری‌الکترونیک پژوهشکده پولی ‌و بانکی، ادامه داد: تمام بسترهای غیرکارتی در نهایت به یک شماره ‌حساب در شعبه‌ای از بانک ختم می‌شوند، از این ‌رو اتحادیه اروپا حساب را مبدأ تراکنش قرار داد و استانداردی به‌عنوان PSD۲ در این اتحادیه شروع به تولد کرد.

امیر شکاری با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های گسترده از سوی بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ به‌منظور پیاده‌سازی دستورالعمل‌های PsD۲، خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بانک‌ها برنامه‌ریزی و استانداردسازی به‌ منظور ارائه IPAهای مختلف را آغاز کردند.

وی یکی از ضرورت‌ها برای پیاده‌سازی دستورالعمل‌های PSD۲ را رشد سریع فین تک‌ها عنوان کرد و گفت: بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و رشد و توسعه سریع فین تک‌ها موجب شد، بانک مرکزی اروپا برای حمایت از فین تک‌ها بانک‌ها را موظف کند با پیاده‌سازی دستورالعمل‌های PSD۲ به این کسب ‌و کارها IPAهای رایگان ارائه دهند.

امیر شکاری، خاطرنشان کرد: فین تک‌ها توان مقابله با بانک‌ها را نداشتند و در همکاری با یک بانک زمانی که فعالیت این قشر توسعه می‌یافت، بانک‌ها هزینه‌های ارائه خدمات را بالا می‌بردند و فین تک مجبور می‌شد برای ادامه فعالیت به سراغ بانک دیگر برود که هزینه سوئیچ کردن برای آن بالابود، از این ‌رو با الزام بانک‌ها به ارائه IPAهای رایگان به فین‌تک‌ها، هزینه سوئیچ کردن برای آن‌ها کاهش می‌یافت.

براساس اعلام بانک مرکزی، وی با اشاره به تعریف ۲۷ الی ۲۸ خدمت روی PSD۲ تاکنون، تصریح کرد: در ژانویه ۲۰۱۹ ارائه یک‌سری از سرویس‌ها اجباری و در سپتامبر ۲۰۱۹ تمام سرویس باید در بانک‌های اتحادیه اروپا پیاده‌سازی و در اختیار بازار و فین تک‌ها قرار گیرد.

مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی، گفت: فعالیت مناسبی در مسیر ارائه سرویس‌های بانک‌داری باز در کشور شکل‌ گرفته و چندین شرکت در حال حاضر در حال ارائه سرویس به بانک‌ها و مشتریان هستند، ولی به‌منظور موفقیت و جهت‌دهی فعالیت‌ها باید با استانداردهای دستورالعمل‌های PSD۲ همگرا شد.

امیر شکاری با تأکید بر اینکه ارائه سرویس‌های بانک‌داری باز در کشور بر مبنای کارت است، اظهار داشت: به دلیل تجربه موفق دنیا در این بخش باید فعالیت در کشور نیز به مبدأ قرار گرفتن حساب در ارائه سرویس‌های بانک‌داری باز هدایت شود، زیرا در ارائه سرویس‌های بانکداری باز با مبدأ حساب، بحث احراز هویت قوی وجود دارد که به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که به مشتری اجازه انتخاب سرویس و اپ‌های موردنیاز را برای برداشت از حساب‌های بانکی خود با تائید فرد را بدهند.

وی یادآور شد: مجوز دسترسی برای برداشت از حساب افراد با تائید خود شخص در بانک‌داری باز امکان‌پذیر شده و با اجرای احراز هویت قوی، نظام بانکی توانمندی ارائه سرویس‌های بانک‌داری جدید را پیدا می‌کند، از این ‌رو حرکت صنعت پرداخت و نظام بانکی کشور باید هم‌راستا به سمت اجرای دستورالعمل‌های PSD۲ باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: بعد از کشورهای چین، کره جنوبی، هند و ترکیه امروز ژاپن نیز عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد. به تدریج درآمدهای جدید نفتی در کنار دهها میلیارد دلار منابع فعال بانک مرکزی در نزد بانکهای خارجی که پشتیبان قوی و مطمئن تجاری کشورمان است، به چرخه تجاری وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: صادرات غیرنفتی کشورمان نیز با تفاهماتی که صادرکنندگان با همکاران من می‌کنند به تدریج در خدمت واردات کشورمان قرار می‌گیرد. قبلا خدمت مردم عزیزمان عرض کرده بودم در داخل کشور نیز ذخایر بسیار مطلوب ارز به صورت اسکناس در حدی است که نیازهای واقعی مردم را تامین کند.

همتی تاکید کرد: البته عوامل مختلفی در داخل و خارج مأیوس از تاثیرگذاری بر عرضه و تقاضا تلاش می‌کنند با ایجاد جو روانی و دادن پالسهای منفی بازار را از نظر روانی تحت تاثیر قرار بدهند.

رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: نکته جالب در مورد این روزهای بازار ارز، کم رمق بودن تقاضا در صرافی‌ها و نرخ سازی دلالان در فضای مجازی است. بانک مرکزی این روزها جور سمت تقاضا را هم می‌کشد!

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس کل بانک مرکزی: ژاپن هم عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
رئیس کل بانک مرکزی: ژاپن هم عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد
رئیس کل بانک مرکزی: ژاپن هم عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد - 0

به گزارش خبرگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان؛ عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بعد از کشور‌های چین، کره جنوبی، هند و ترکیه، ژاپن نیز عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد. به تدریج درآمد‌های جدید نفتی در کنار ده‌ها میلیارد دلار منابع فعال بانک مرکزی نزد بانک‌های خارجی که پشتیبان قوی و مطمئن تجارت کشورمان است به چرخه تجاری وارد می‌شود.

آنگونه که رئیس بانک مرکزی نوشته است: صادرات غیر نفتی نقش کشورمان نیز با تفاهم‌هایی که صادرکنندگان با بانک مرکزی من می‌کنند به تدریج در خدمت واردات کشور قرار می‌گیرد. پیش از این خدمت مردم عزیزمان عرض کرده بودم در داخل کشور نیز ذخائر بسیار مطلوب ارز به صورت اسکناس در حدی است که نیاز‌های واقعی مردم را بطور کامل تامین می‌کند.

همتی در ادامه نوشت: البته عوامل مختلفی در داخل و خارج مایوس از تاثیر گذاری در عرضه و تقاضا تلاش می‌کنند با ایجاد جو روانی و دادن پالس‌های منفی بازار را از نظر روانی تحت تاثیر قرار بدهند.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان به وضعیت ارز در بازار ایران اشاره و عنوان کرد: نکته جالب در مورد این روز‌های بازار ارز کم رمق بودن تقاضا در صرفی‌ها و نرخ سازی واسطه‌ها در فضای مجازی، بانک مرکزی جور سمت تقاضا را نیز می‌کشد!

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین؛ خوزه مورینیو که در اواسط این فصل به دلیل کسب نتایج ضعیف با منچستریونایتد از سمت خود برکنار شده بود، حالا ممکن است باز به نیمکت یک تیم لیگ برتری دیگر بازگردد. تعدادی از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که سران باشگاه اورتون که در راس آن‌ها، فرهاد مشیری مالک ایرانی این باشگاه قرار دارد، در خصوص احتمال استخدام مورینیو با یکدیگر به بحث و تبادل‌نظر پرداخته‌اند چون از عملکرد مارکو سیلوا، سرمربی پرتغالی فعلی خود راضی نیستند. گفته می‌شود ژوزه مورینیو و مارچلو بیلسا، سرمربی کنونی لیدزیونایتد دو گزینه مدنظر سران باشگاه اورتون در صورت اخراج مارکو سیلوا هستند. آقای خاص در حالی مورد توجه باشگاه اورتون قرار گرفته که گویا سه باشگاه اینتر، بایرن مونیخ و پاری‌سن‌ژرمن نیز وضعیت مورینیو را زیرنظر دارند.
مهرمهر2 ساعت قبل
موافقت‌نامه اعتبارات ملی مبادله نشدرئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: متأسفانه در سال جاری در زمینه اعتبارات ملی بیابان‌زدایی تخصیصی نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه از مجموع ۵۳۸ میلیون تومان قریب به ۴۰۹ میلیون تومان تخصیص داشته‌ایم، افزود: در بخش اعتبارات ملی متأسفانه موافقت‌نامه مبادله نشده است. یوسفی با بیان اینکه هرساله در مردادماه موافقت‌نامه اعتبار ملی امضا می‌شد، افزود: در سال جاری هنوز موافقت‌نامه اعتبارات ملی نداریم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، افزود: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر پدیده گردوغبار است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: کانون‌های بحرانی در دهه ۸۰، ۱۹ کانون بود که در حال حاضر به ۲۸ کانون رسیده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ساعت قبل
اینکه آقای کریمی نگران فشار بر مردم است، ستودنی است، اما بنده نیز همه فشارهای داخلی و خارجی را برای تلاش جهت کاستن این فشارها با کمال افتخار و به‌عنوان کوچک‌ترین انجام وظیفه در برابر ایثارهای ملت بزرگ ایران پذیرفته و ان‌شاءالله در آینده نیز همین تلاش را بی‌پروا ادامه خواهم داد. وزیر امور خارجه اظهار کرد: برای آقای کریمی احترام قائلم و تفاوتی بین خودمان نمی‌بینم. همه ایرانی هستیم و در یک فضا تنفس و در یک کشور زندگی می‌کنیم. اگر ایشان و دیگرانی از عرایض بنده یا در واقع از نقل قول‌های ناقصی از عرایضم دلگیر شده‌اند، بسیار متاسفم. اما تقاضای من از کریمی عزیز و دلسوز، دیگر دوستان و هموطنان این است که قبل از داوری براساس فضاسازی‌های یک جانبه، یک بار عرایض بنده در آن سخنرانی را به‌طور کامل گوش دهند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ساعت قبل
در حال حاضر چند شرکت چینی در خودروسازی ایران حضور دارند که بیشتر آنها در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند و برخی نیز میهمان ایران خودرو و سایپا به‌عنوان شرکت‌های وابسته به دولت، هستند. در این بین، سه عامل اصلی تضعیف فعالیت خودروسازان چینی در کشور عبارتند از «قطع یا کند شدن روند تامین قطعات از خارج»، «ضعف داخلی‌سازی خودروهای چینی» و «تغییر رویکرد خودروسازان چینی در بازار ایران». میزبان محصولات جک در ایران، کرمان موتور است. دیگر خودروساز چینی حاضر در ایران یعنی «FAW» اما گویا اوضاع مناسبی دارد و به‌دنبال رفتن از ایران نیست. برلیانس و دانگ‌فنگ می‌روند؟ اما ماندن و رفتن خودروسازان چینی میهمان ایران خودرو و سایپا نیز در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این در حالی است که ظاهرا شرکت هایما سیگنالی بابت ترک ایران ارسال نکرده و احتمالا تا اطلاع ثانوی در مشارکت با ایران خودرو باقی خواهد ماند.
فراروفرارو8 ساعت قبل
از نظر بیشتر بازیگران ارزی، آنچه زمینه‌ساز تغییر جهت قیمتی در ابتدای هفته شد، رفتار جسورانه بازارساز در قیمت‌گذاری دلار صرافی‌های منتخب بود؛ به‌گونه‌ای که در مقطعی قیمت صرافی‌های منتخب از بازار آزاد اندکی پیشی گرفت. در شرایطی که قیمت دلار در بازار آزاد در چنین محدوده‌ای قرار گرفته بود، دلار در صرافی‌های منتخب ۱۱ هزار و ۹۶۰ تومان قیمت خورده بود. با اتخاذ این سیاست، روند افزایشی دلار در بازار آزاد متوقف شد و قیمت شروع به کاهش کرد. در واقع می‌توان گفت، آنچه در اولین روز هفته مانع از رشد بیشتر قیمت دلار شد، رفتار جسورانه بازارساز بود. دیروز سکه ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و به بهای ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

نظرها

اخبار بیشتر