1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

آخرین ماه‌گرفتگیِ قبل از سال 2021 صبح امروز اتفاق افتاد.

جزئیات ماه گرفتگی یا خسوف در ایران

فراروخبرگزاری فرارو
جزئیات ماه گرفتگی یا خسوف در ایران
جزئیات ماه گرفتگی یا خسوف در ایران - 0

ماه گرفتگی همزمان از شمال تا جنوب آمریکا، غرب اروپا از جمله انگلیس و شمال آفریقا از ساعت ۲:۳۵ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت گرینویچ آغاز و ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح پایان رسید.

به گزارش ایرنا، این پدیده در ایران از بامداد دوشنبه یکم بهمن شروع و به صورت نیم‌سایه (جزئی) قابل مشاهده بود. لحظه ورود ماه به نیم‌سایه زمین ساعت ۰۶ و ۶ دقیقه و ۳۰ ثانیه بامداد یکم بهمن ماه در آسمان ایران خواهد بود.

ماه گرفتگی کی آغاز شد؟

ماه در تهران ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه صبح دوشنبه غروب می‌کند و حدود ۹ دقیقه از آغاز خسوف را می‌توان مشاهده کرد، زیرا پیش از گرفت کامل ماه با خورشید دیگر قابل رویت نیست.

قرار گرفتن ماه، زمین و خورشید در یک راستا پدیده خسوف یا ماه گرفتگی را رقم می‌زند و وقتی ماه درنزدیک‌ترین نقطه به زمین قرارمی‌گیرد و بزرگتر از اندازه معمول دیده می‌شود لقب 'ابرماه ' می‌گیرد؛ و به این دلیل ماه خونین نامیده می‌شود که قمرزمین را هاله قرمز رنگ فرا می‌گیرد.

خسوف کامل روز دوشنبه ساعت ۲:۳۵ دقیقه بامداد به وقت گرینویج آغاز و ساعت ۷:۴۵ دقیقه بامداد پایان می‌یابد، اما ماه کامل قرمز رنگ در ساعت ۰۵:۱۲ بامداد به وقت گرینویج قابل مشاهده است.

این پدیده که موجب سرخ رنگ دیده شدن سطح ماه می‌شود؛ از عصر یکشنبه تا بامداد دوشنبه در آسمان مناطق عمده‌ای از جهان؛ از جمله کل قاره آمریکا شامل شمال و جنوب آن، انگلیس، گرینلند، ایسلند، ایرلند، نروژ، سوئد، پرتغال، فرانسه و سواحل اسپانیا قابل مشاهده است.

در انگلیس ماه درتمام مدت خسوف بالای خط افق قراردارد.

ماه گرفتگی کامل همچنین در شمال غرب فرانسه و اسپانیا، پرتقال، بخش کوچکی از غرب آفریقا، تقریبا تمامی آمریکای شمال و جنوبی، شرق اقیانوس آرام و شمال شرقی روسیه به وضوح دیده می‌شود.

خسوف بعدی دو سال دیگر

تام کرس/ Tom Kerss ستاره شناس در رصدخانه سلطنتی گرینویچ نیز می‌گوید: خسوف کامل بعدی در فاصله طولانی‌تری یعنی حوالی ماه مه ۲۰۲۱ روی می‌دهد.

این خسوف در انگلیس ساعت دو و ۳۶ دقیقه بامداد آغاز می‌شود و بهترین زمان برای رصد خسوف کامل ساعت ۵ و ۱۲ دقیقه صبح است زمانی که ماه کامل وارد سایه زمین می‌شود.

به گفته کرس، ماه بین ساعات ۴ و ۴۰ تا ۶ و ۴۵ دقیقه خسوف کامل را تجربه می‌کند بنابراین بیش از یک ساعت زمان برای رصد آن وجود دارد.

آخرین خسوف کلی در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ (۳۰ تیر ۹۷) به وقوع پیوست و در بخش‌های زیادی از کره زمین از جمله آسیا، آفریقا، اروپا، جنوب آمریکا و ایران قابل رویت بود. همچنین دو رویداد دیگر ابرماه برای سال پیش رو میلادی پیش بینی می‌شود که در ماه‌های فوریه و مارس روی خواهند داد.

جزئیات ماه گرفتگی یا خسوف در ایران - 17

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو/مراحل ماه‌گرفتگی امروز

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری

فیلم/ لحظاتی از پدیده ماه‌گرفتگی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر4 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»

اخبار بیشتر