1. خبری
  2. فرهنگ
پوشش خبری

خبرساز شدن گفتگوی بهاره رهنما با فائزه هاشمی

چرا گفت‌وگوی بهاره رهنما با فائزه هاشمی حاشیه‌ساز می‌شود؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
چرا گفت‌وگوی بهاره رهنما با فائزه هاشمی حاشیه‌ساز می‌شود؟

حضور هنرمندان در عرصه روزنامه‌نگاری و بالعکس آن، موضوع جدید و البته چندان عجیبی نیست. از مدت‌ها پیش بسیاری از هنرمندان پا به عرصه روزنامه‌نگاری گذاشته و مصاحبه‌های زیادی را به ویژه در عرصه‌های هنری و فرهنگی انجام داده‌اند؛ اما اخیرا حضور هنرمندان در حوزه‌های تخصصی دیگر از معرفی دارو گرفته تا اظهارنطرهای سیاسی بیش از پیش شده و گاهی این موضوع به دلیل نداشتن دانش تخصصی کافی، با واکنش‌های منفی مواجه شده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از ایسنا، برخی کارشناسان رسانه معتقدند که گاهی هنرمندان می‌توانند مصاحبه‌کننده‌های خوبی باشند و کسی هم نمی‌تواند به آنها بگوید وارد عرصه روزنامه‌نگاری بشوند یا نه. این فضای حرفه‌ای روزنامه‌نگاری است که تعیین می‌کند آیا هنرمندی می‌تواند در این عرصه باقی بماند یا توانایی لازم را ندارد. درست همانند اینکه کسی نمی‌تواند از ورود افراد به عرصه بازیگری جلوگیری کند. این فضای حرفه‌ای بازیگری است که عمر حرفه‌ای افراد را در عرصه بازیگری مشخص می‌کند.

گفت‌وگوی بهاره رهنما با فائزه هاشمی که روز گذشته در یکی از روزنامه‌ها منتشر شد، از جمله مواردی است که حواشی زیادی را به دنبال داشت. در ادامه استفاده از عبارت «فائضه» به جای «فائزه» از سوی بهاره رهنما در صفحه شخصی‌اش، حجم انتقادات را افزایش داد. گرچه این بازیگر با اعلام سابقه فعالیت خود در مطبوعات به بخش زیادی از انتقادات پاسخ داد، اما باز هم این پرسش باقی ماند که فارغ از شخص بهاره رهنما، چرا برخی از مسوولان و چهره‌های سیاسی ترجیح می‌دهند به جای گفت‌وگو با خبرنگاران تخصصی، در مقابل یک سلبریتی بنشینند؟

چرا گفت‌وگوی بهاره رهنما با فائزه هاشمی حاشیه‌ساز می‌شود؟ - 4

در این میان، حسن بهشتی‌پور کارشناس رسانه در گفت‌وگویی با ایسنا درباره پاسخگویی مسوولان به سلبریتی‌ها، گفت: اینکه مسوولان باید پاسخگو باشند یک اصل مهم و اساسی در رسانه محسوب می‌شود و دیگر فرقی نمی‌کند که آن مسوول در برابر چه کسی پاسخگو خواهد بود. این پاسخگویی می‌تواند در برابر رسانه، افکار عمومی و یا هنرپیشه‌ای باشد که از او سوال می‌پرسد. به هر حال مسوولان بسته به میزان مسوولیت و اختیاراتی که دارند باید پاسخگو باشند و اینکه با چه کسی صحبت می‌کنند چندان اهمیتی ندارد.

او ادامه داد: طبیعی است که با توجه به اصل مجاورت در ارزش‌های خبری گفت‌وگوی یک هنرپیشه با یک فرد مشهور در حوزه سیاست بیشتر به طرح آن مصاحبه در جامعه کمک می‌کند. به نظرم حواشی که به دنبال مصاحبه یک هنرپیشه در روزهای اخیر هم به وجود آمد بیشتر جنجال و فضاسازی رسانه‌ای بوده است. به طور کلی اگر رسانه‌ای می‌خواهد اطلاع‌رسانی دقیق و درستی باشد باید به بصیرت‌افزایی بیفزاید، دلسوز باشد، دنبال فضاسازی و جنجال نرود و روشنگری کند.

همچنین رضا قوی‌فکر روزنامه‌نگار پیشکسوت در این زمینه به ایسنا گفت: اصولا اینکه فردی به صرف مشهور بودن با چهره دیگری صحبت کند، موضوع جدیدی نیست. به طور کلی اصل مصاحبه و صحبت‌هایی که مطرح می‌شود حائز اهمیت است و طبیعتا رسانه هم می‌خواهد به بهترین شکل، مطلبی را تهیه و به مخاطب ارائه کند؛ بنابراین فی‌النفسه حضور افراد مشهور در عرصه روزنامه‌نگاری و مصاحبه با مسوولان و چهره‌ها مشکلی ندارد.

او افزود: طبیعتا وقتی دو طرف مصاحبه چهره‌های مشهوری باشند برای مخاطب جذاب‌تر خواهد بود، البته جای این گفت‌وگوها بیشتر در مجلات است تا روزنامه‌ها. من به عنوان یک روزنامه‌نگار ترجیح می‌دهم که یک روزنامه‌نگار متخصص با افراد گفت‌وگو کند، اما در عین حال نمی‌توانم از این موضوع هم ایراد بگیرم که چرا یک هنرپیشه پا به عرصه روزنامه‌نگاری گذاشته و مصاحبه کرده است. به هر حال نمی‌توانیم منکر شویم که گفت‌وگوی یک هنرپیشه با یک فرد سیاسی از تضاد برخوردار است و همین تضاد می‌تواند برای مخاطب جالب باشد. در واقع اگر هنرمندی بتواند مصاحبه خوبی انجام دهد، هیچ ایرادی به او وارد نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

وقتی «بهاره رهنما» مظلومیت خبرنگاران را اثبات می‌کند!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
وقتی «بهاره رهنما» مظلومیت خبرنگاران را اثبات می‌کند!

واکنش بهاره رهنما به انتقادها از مصاحبه‌اش با فائزه هاشمی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش بهاره رهنما به انتقادها از مصاحبه‌اش با فائزه هاشمی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز گذشته مصاحبه‌ بهاره رهنما با فائزه هاشمی در روزنامه شرق منتشر شد که بازخوردهای بسیاری داشت و با واکنش‌های مختلفی رو به رو شد.

این بازیگر در توییتی به حواشی پیش آمده درباره مصاحبه‌اش واکنش نشان داد و نوشت: «یک مصاحبه کردم شهر بهم ریخته، پس قطعا کار مهم و تاثیر گذاری بوده. من که هم لذت بردم و هم کلی یادگرفتم، بهترین جای ممکن هم مصاحبه‌ام رو چاپ کردم حالا بعضیام دارن سکته میکنن و یقه پاره میکنن راستش اصلا اهمیتی نداره، من کارمو میکنم همین.»

واکنش بهاره رهنما به انتقادها از مصاحبه‌اش با فائزه هاشمی - 4

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ هافبک دفاعی ایران به خاطر مصدومیت مدتی است که دور از میادین است و نمی‌تواند بازی کند. عزت اللهی البته این روزها بهتر از گذشته به نظر می‌آید و حتی در سالن وزنه می‌زند. این بازیکن با گرفتن چند روز مرخصی از باشگاه ردینگ به ایران بازگشته و پس از چند روز هم کشور را ترک می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است. ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند. رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: "اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
صفحه اینستاگرام رهبرانقلاب فیلمی از دیدار روز گذشته ایشان با جمعی از مردم آذربایجان شرقی منتشر کرد. در این فیلم رهبر انقلاب می‌فرمایند: ما امکاناتمان بسیار خوب، دشمن هم در حال ضعف و ان‌شاءالله ضعیف‌تر شدن هر چه بیشتر است. از این فرصت باید استفاده کرد.
مهرمهر8 ساعت قبل
واروفاکیس در حال حاظر استاد اقتصاد دانشگاه آتن است و برای مخاطبان گسترده در سرتاسر جهان به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران جنبش دموکراسی در اروپا (DiEM۲۵) سخنرانی می‌کند. کتاب «حرف‌هایی با دخترم درباره اقتصاد: تاریخ مختصری از سرمایه‌داری» در سال ۲۰۱۳ و به درخواست ناشر یونانی و به قول خود نویسنده در ۹ روز و به زبان یونانی نوشته شد. هدف این کتاب بیشتر به دست‌دادن روایتی قابل فهم از اقتصاد است که اهمیت آن در زندگی شهروندان به هیچ وجه بر کسی پوشیده نیست. نویسنده همچنین در این کتاب به شدت نئولیبرالیسم و بانکداری عصر فعلی را مورد نقادی قرار می‌دهد. عنوان «جادوی سیاه بانکداری» هم دقیقا ناظر به همین بخش از فرایند بانکداری است که با انتقاد شدید او روبه‌روست.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
دنیای اقتصاد نوشت: فایل‌های عرضه شده به بازار فروش مسکن در روز گذشته نشان می‌دهد هم‌اکنون تقریبا در همه مناطق تهران به جز برخی محلات جنوبی شهر تنوع نسبتا مطلوبی از بابت فایل‌های عرضه شده به بازار وجود دارد اما ابهام در شرایط قیمتی این واحدها موجب شده است گروهی از خریداران نتوانند تصمیم‌ قاطعی برای خرید مسکن یا موکول کردن خرید آپارتمان به زمان دیگری اخذ کنند.

اخبار بیشتر