1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

«عوارض» را کجا پرداخت کنیم؟

پیشنهاد اخذ عوارض از بهره برداری املاک تجاری

مهرخبرگزاری مهر
پیشنهاد اخذ عوارض از بهره برداری املاک تجاری

محمد سالاری درگفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به پیشنهادی که درجریان بررسی برنامه ۵ ساله سوم شهر تهران در خصوص اخذ عوارض از بهره‌برداری املاک تجاری در راستای افزایش درآمد پایدار از سوی وی ارائه و تصویب شد گفت: پیشنهادی که به تصویب رسید، انجام مطالعات امکان‌سنجی به منظور اخذ عوارض از بهره برداری اماکن با کاربری‌های تجاری، اداری و خدماتی به جای دریافت عوارض فرآیند صدور پروانه بوده است.

وی ادامه داد: تجربیات جهانی نشان می‌دهد کلان شهرهای دنیا به جای اخذعوارض درمرحله صدور پروانه، عوارض را در مرحله بهره‌برداری برای همیشه دریافت می‌کنند.

این روش که برای تبدیل یک عرصه به کاربری تجاری یا اداری، خدماتی ما بر اساس یک فرمول یک بار عوارض دریافت کنیم و برای همیشه شهرداری خدمات بدهد ما را از یک درآمد پایدار محروم می‌کند در حالی که ما می‌توانیم بخشی از عوارض را دریافت کنیم و یا حتی دریافت نکنیم اما بر اساس شاخص هایی مشخص که تدوین می‌کنیم به صورت دائمی در زمان بهره برداری عوارض دریافت کنیم.

این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: من چنین پیشنهادی را در دوره چهارم نیز دادم که طی آن بحث‌هایی هم با شهردار تهران داشتم که وی منطق این پیشنهاد را پذیرفت.

به گفته وی شهرداران تمایل دارند که منابع درآمدی شهری را در فرصت زمانی که خودشان مدیریت شهری را بر عهده دارند، هزینه کنند تا فعالیت هایشان بروز و ظهور عینی داشته باشد و در اصل به جامعه شهری اعلام کنند که فعال و در حال انجام کار هستند و طبیعی است که شهرداران کمتر زیر بار چنین پیشنهاداتی بروند، شورای شهر با چنین پیشنهادی در برنامه پنج ساله سوم موافقت کردند و تصویب شد؛ بنابراین امیدواریم که شهرداری تهران بتواند ظرف یک سال اول برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران، سازوکار و شیوه دریافت این عوارض و انتقال آن از مرحله صدور پروانه به مرحله‌ بهره‌برداری را انجام دهد و اگر نتوانست در مناطق ۲۲گانه این کار را انجام دهد، در برخی از مناطق به صورت پایلوت شروع شود.

سالاری با بیان این در خصوص شیوه دریافت عوارض با یکسری از دستگاه‌ها و نهادهای دیگر نیاز است، هماهنگی‌های لازم انجام شود گفت: این شیوه باعث می‌شود تا ما درآمد شهر را برای آیندگان حفظ کنیم و این‌طور نباشد که همه تغییر و تحولات مانند بارگذاری‌های عظیم، بلندمرتبه‌سازی‌ها، ساخت پروژه‌هایی مثل مال‌ها و مگامال‌ها را در مقطعی به یکباره‌ انجام دهیم و همه منابع درآمدی را از شهر بگیریم که برای آیندگان چیزی وجود نداشته باشد.

رییس کمیسیون معماری وشهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به ویژگی‌های دیگر این شیوه برای اخذ عوارض گفت: با اتخاذ چنین شیوه‌ای، عدالت اجتماعی و عدالت در اخذ عوارض از طیف کاربری‌های مختلفی که ذیل کاربری‌های تجاری یا اداری و خدماتی تعریف می‌شوند، برقرار می‌شود به این مفهوم که اگر به طور مثال کسی خواست کتابفروشی یا مجموعه‌ کاربری‌های مختلفی که در حوزه فرهنگی وجود دارد تأسیس کند، بایستی آن مغازه را تجاری کند و هزینه تجاری پرداخت کند درحالی‌که در این شیوه شهرداری می‌تواند مبتنی بر یکسری شاخص‌ها، بر اساس نوع کاربری‌هایی که در آنجا مستقر شده، نسبت به تعیین عوارض اقدام کند و تعرفه یک کاربری فرهنگی با کاربری مانند نمایشگاه اتومبیل و رستوران یکی نباشد.

سالاری در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر مسئولان شهری اعلام کرده‌اند که نیمی از شهروندان تهرانی عوارض خود را پرداخت نمی‌کنند و شهرداری هم ابزاری برای اخذ عوارض ندارد. اگر این پیشنهاد محقق شود چه ضمانت هایی برای محقق شدن آن نیاز است گفت: برای تحقق عملیاتی شدن این حکم از برنامه، ضرورت دارد ما در یکسری قوانین دیگر، تغییراتی را داشته باشیم و دستگاه‌های دیگر باید با شهرداری در خصوص مکانیسم دریافت و الزام به پرداخت همکاری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

دریافت عوارض در پنج تونل شهری منتفی شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
دریافت عوارض در پنج تونل شهری منتفی شد

به گزارش ایسنا، علی اعطا که در یک برنامه رادیویی با موضوع «دریافت عوارض در تونل‌های شهری و چالش نبود درآمد پایدار برای شهرداری‌ها» در ارتباط تلفنی سخن می‌گفت، در این باره بیان کرد: این لایحه به عنوان پیش نویس در کارگروه‌های معاونت برنامه ریزی تنظیم شده و هنوز قطعی نشده و برای شهردار هم ارسال نشده و حتی به شورا هم نیامده است.

وی گفت: در یکی از برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون اعلام شد این موضوع در کمیسیون‌های شورا مورد بحث بوده و وقتی با عکس العمل مردم مواجه شدند شورا آن را منتفی کرده است، درصورتیکه اینگونه نبود و حتی به شهردار هم ارسال نشده تا آن را تأیید کند.

سخنگوی شورای شهر تهران متذکر شد: اگر این لایحه به شورا می‌آمد قطعا در چنین شرایط اقتصادی به تصویب نمی‌رسید. اگر این لایحه به شورا رسیده بود شورا حتما همه ابعاد را برای تصمیم گیری بررسی می‌کرد. بنابراین این موضوع منتفی است.

وی در پایان مطلب در رابطه با حذف طرح زوج و فرد نیز گفت: این موضوع هنوز به شورا نیامده است.

انتهای پیام

دبیر خبر: منیره کربلایی

خواندن خبر در سایت منبع

دریافت نقدی عوارض خروج در فرودگاه امام متوقف شد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دریافت نقدی عوارض خروج در فرودگاه امام متوقف شد
دریافت نقدی عوارض خروج در فرودگاه امام متوقف شد - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، علی کاشانی حیدری با اشاره به نصب دستگاه‌های الکترونیکی برای دریافت عوارض خروج از کشور در ترمینال مسافری شماره یک فرودگاه امام (ره) گفت: علاوه بر پرداخت عوارض خروج از کشور در ترمینال فرودگاه، مسافران محترم می‌توانند با مراجعه به درگاه پرداخت اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور به صورت غیر حضوری و قبل از آمدن به فرودگاه نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنند.

وی افزود: مسافران همچنین می‌توانند از برنامه نرم افزاری «بله» که متعلق به بانک ملی است برای پراخت عوارض خروج از کشور استفاده و در سریع‌ترین زمان ممکن مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: بنا بر اعلام بانک ملی ایران، از این پس عوارض خروج از کشور به صورت نقدی در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) دریافت نمی‌شود و مسافران می‌توانند با در دست داشتن کارت عابر بانک نسبت به پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) اقدام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

مدیریت مصرف بنزین با استفاده از وضع عوارض

ایسناخبرگزاری ایسنا
مدیریت مصرف بنزین با استفاده از وضع عوارض

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در لایحه بودجه ۹۸ دولت هیچ پیشنهادی برای تغییر قیمت بنزین نداده است، اظهار کرد: هیچ گونه جهت گیری برای جلوگیری از مصرف بی رویه، قاچاق سوخت و رعایت الگوی مصرف از سوی دولت ارائه نشده و وضعیت کنونی که بحرانی است را رها کرده است.

وی افزود: بنده طرحی در کمیسیون اقتصادی ارائه دادم که به کمیسیون تلفیق ببریم و آن استفاده از روشی تحت عنوان مدیریت سوخت در کشور و وضع عوارض بر مصرف سوخت است.

پورابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر در خصوص مشترکان برق، آب و گاز اگر مصرف افزایش یابد، قیمت به صورت پلکانی محاسبه می‌شود، تصریح کرد: برای مصرف بنزین پیشنهاد این است که قیمت را برای سال آینده افزایش ندهیم و در جدول تعیین شده مثلا ۶۰ لیتر در ماه در نظر گرفته می‌شود و اگر هر کس بیشتر مصرف کرد، تا سقف ۱۰۰ لیتر عوارض یک عدد و بیش از آن عدد بیشتر و به همین ترتیب اگر مصرف ۳۰۰ لیتر به بالا شد به عوارضی برسد که با قیمت فوب خلیج فارس محاسبه شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مبنای محاسبه این است و اگر این اتفاق رقم بخورد، قیمت در جایگاه‌های عرضه سوخت ثابت می‌ماند و افرادی که با کارت، سوخت مصرف می‌کنند، عوارض محاسبات براساس جدول مشخص و در زمانی که سوخت گیری می‌کنند پرداخت نمی‌شود و مانند عوارض راهنمایی و رانندگی است که در زمان انتقال مالکیت خودرو و بازه زمانی ۳ تا ۶ ماهه مکلف می‌شوند عوارض را پرداخت کنند.

وی افزود: این طرح یک مدل محاسباتی است که هیچ بنزینی پرداخت نمی‌شود مگر با کارت و کارتی که هست برای مصارف خصوصی و با افزایش مصرف، عوارض تعلق می‌گیرد.

پورابراهیمی تصریح کرد: برای خودروهای عمومی افزایش قیمت سوخت نخواهد داشت و میزان مصرف براساس جی پی اس و پیمایش خواهد بود و اگر بیش از آن مصرف باشد، پلکانی محاسبه می‌شود.

وی بیان کرد: قیمت خدمات نیز در این حالت به واسطه نرخ بنزین و گازوئیل تغییر نخواهد کرد و قیمت سوخت ثابت است و عوارض هم در سررسیدها پرداخت می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح به کاهش مصرف سوخت، کاهش قاچاق سوخت و ایجاد درآمد برای دولت کمک و مدیریت مصرف سوخت در اقتصاد را فراهم می‌کند، افزود: به جای تغییر قیمت سوخت، عوارض بر مصرف مبنا قرار می‌گیرد و این طرح آثار تورمی ندارد.

پورابراهیمی اظهار کرد: علاقمند بودیم این طرح در بودجه ۹۸ بیاید که اگر به طور کامل آماده نشود، در قالب طرح دو فوریتی به مجلس می‌آوریم تا تصویب شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
آرتمیسیای یکم؛ ملکه شهر هالیکارناس در سرزمین کاریا. حالا می‌خواست در جنوب آتن به مصاف نیروی دریایی یونان برود که در تنگه سالامیس گرفتار بود. او دختر لیگدامیس نخستین فرمانروای منسوب هخامنشیان در سرزمین کاریا بود و می‌دانست که خود و پدرش تخت پادشاهی را به لطف هخامنشیان به دست آورده‌اند. تنگه‌ای که در آن نیروی دریایی ایران وادار شد تا صفوف منظم خود را به هم زده و به ستون وارد آن شوند. نیروی دریایی ایران توان مقابله نداشت و راهی جز فرار برای آن‌ها باقی نمانده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز51 دقیقه قبل
بدن برای مقابله با رادیکال‌های آزاد شروع به تولید مقادیری آنتی اکسیدان‌های موردنیاز می‌کند و فرد می‌تواند از طریق یک رژیم غذایی سالم، بخصوص میوه‌ها و سبزیجات رنگی، بقیه آنتی اکسیدان‌های لازم را دریافت کند. آنتی اکسیدان‌های معروف غذایی و منابع این ماده عبارتند از: • بتا کاروتن: هویج، کدو، سیب زمینی شیرین. • لوتئین: بیشتر سبزیجات سبز برگ سبز. • ویتامین C: انواع توت‌ها، پرتقال و دیگر مرکبات، طالبی، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی، کلم، پاپایا، گوجه فرنگی. توت‌ها بیش از هر میوه دیگری دارای بالاترین میزان آنتی اکسیدان هستند.
ایرناایرنا9 ساعت قبل
به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، فردا در شهرستان سراب همه مدارس شهری و روستایی در تمامی مقاطع تحصیلی نوبت صبح تعطیل است. در منطقه مهربان نیز همه مدارس شهری و روستایی در تمامی دوره‌های تحصیلی، با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت می‌کنند. در منطقه چاراویماق همه مدارس روستایی در تمامی دوره‌های تحصیلی تعطیل است و تمامی مدارس شهری با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت خواهند کرد. در منطقه هریس همه مقاطع تحصیلی با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ شروع خواهد شد. مناطق مختلف آذربایجان شرقی از دشیب تاکنون شاهد بارش برف بوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش گروهجامعه خبرگزاری میزان، اداره آبفا بندر امام خمینی (ره) در اطلاعیه‌ای قطعی آب روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۷ را اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع شهروندان گرامی بندرامام‌خمینی (ره) می‌رساند به علت تعمیر و شستشوی ترانسفورماتور تاسیسات آبرسانی در روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۷ از ساعت ۱۲ الی ۱۵ پمپاژ آب شهر به مدت ۳ ساعت قطع می‌شود. ضمن عذرخواهی از محضر شهروندان عزیز و توصیه به مصرف بهینه این نعمت الهی، نسبت به ذخیره آب کافی اقدام فرمایید. انتهای پیام/
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ساعت قبل
اکنون نیز ناسا اعلام کرد که ماموریت مریخ نورد آپورچونیتی پس از ۱۵ سال فعالیت، به پایان رسیده است. دانشمندان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا پس از آنکه نتوانستند طی هفته‌های اخیر این مریخ نورد را احیا کنند، سرانجام ۱۳ فوریه اعلام کردند که آپورچونیتی برای همیشه خاموش شد. توماس زوربوچن، مدیر ارشد ماموریت علمی ناسا گفت: من در اینجا با حس قدردانی و تقدیر از تمامی دانشمندان باید بگویم که ماموریت مریخ نورد آپورچونیتی پس از ۱۵ سال به پایان رسیده است. مریخ نورد «آپورچونیتی» یا «فرصت» (Opportunity) که در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط آژانس فضایی آمریکا به مریخ فرستاده شد، آزمایشگاه سیاری بود که وظیفه‌اش کاوش سطح این سیاره بود. اکنون نیز با وجود تلاش‌های فراوان دانشمندان، در ماه‌های اخیر آنها موفق به احیای فرصت نشدند و سرانجام این ماموریت پس از ۱۵ سال پایان یافت.

نظرها

اخبار بیشتر