کرباسچی دیروز به زندان نرفت.
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

کرباسچی دیروز به زندان نرفت.

غلامحسین کرباسچی در پی شکایت دادستان اصفهان در جریان حرف‌هایی که در اردیبهشت‌ماه 96 زده بود در اصفهان مورد محاکمه قرار گرفت. طی این حکم او به یک سال حبس محکوم شد. «توهین به شهدای مدافع حرم» و «تبلیغ علیه نظام» عناوینی بود که دبیر کل حزب کارگزاران ذیل آن تفهیم اتهام شده بود. احمد خسروی‌وفا، رئیس دادگستری اصفهان، مردادماه امسال از ابلاغ این محکومیت به کرباسچی خبر داد. دیروز که رسانه‌ها از راهی شدن کرباسچی به اوین خبر دادند، برداشت‌ها اینطور بود که او برای گذراندن دوره یک ساله به زندان فراخوانده شده. حسین مرعشی نیز خبر بازداشت شهردار اسبق تهران را تایید کرد. اما عصر دیروز محمود علیزاده طباطبایی، وکیل کرباسچی اعلام کرد که او برای ادای توضیحات به دادسرا رفته بود و پس از آن با تعهد آزاد شده است. اجرای این حکم به پس ازنظر دیوان عالی کشور در خصوص درخواست اعاده دادرسی موکول شد.

سایت خبری

آنچه دیروز به کرباسچی گذشت؛ تعهد دادم آزاد شدم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آنچه دیروز به کرباسچی گذشت؛ تعهد دادم آزاد شدم
كرباسچي گفت: برای اجرای حکم محکومیتش دستگیر شده بود، اما به‌دلیل درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور، تعهد داد و آزاد شد.

روز گذشته خبرهایی مبنی بر بازداشت غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران، منتشر شد. در خبرهای اولیه آمد که بازداشت او به‌دلیل گذراندن حکم یک‌ساله محکومیتش است. پس از چند ساعت تعدادی از رسانه‌ها خبری مبنی بر آزادی او را منتشر کردند، اما معلوم نبود که دقیقا او به چه علت دستگیر یا احضار شده است تا آنکه خبر آزادی او تأیید شد.

کرباسچی درباره ماجرای بازداشت خود اظهار کرد: «در ارتباط با محکومیتم به یک سال حبس که از سوی دادگاه اصفهان صادر شده بود، دادسرای اصفهان به دادسرای تهران برای اجرای حکم، نیابت داده بود و به‌همین‌دلیل امروز صبح دستگیرم کردند تا به اوین ببرند». او توضیح داد: «در دادسرا وقتی به معاون دادستان تهران موضوع درخواست اعاده دادرسی نسبت به حکم دادگاه اصفهان را گفتم، نامه دادند، تعهد گرفتند و فعلا آزاد شدم».

کرباسچی گفت: «قرار شده پس از نظر دیوان عالی کشور درخصوص درخواست اعاده دادرسی، درباره اجرای حکم تصمیم‌گیری شود».

پرونده اصفهان کرباسچی به سخنان او در سال۹۶ مربوط می‌شود که ذیل عنوان «توهین به شهدای مدافع حرم» تحت تعقیب و سپس محاکمه قرار گرفت. در همین زمینه ۲۴ مرداد سال جاری احمد خسروی‌وفا، رئیس دادگستری اصفهان، گفته بود: «حکم قطعی پرونده غلامحسین کرباسچی در دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان صادر و برای اجرا ابلاغ شده است. کرباسچی به جرم تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان محاکمه شده و پس از آن به یک ‌سال حبس تعزیری محکوم شده است».

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران و از نزدیکان کرباسچی نیز درباره آنچه دیروز بر این فعال سیاسی گذشت، گفت: «۱۱ صبح دیروز در‌حالی‌که آقای کرباسچی به سمت دفتر حزب حرکت می‌کردند، دستگیر شدند. در ساعات اولیه خبرگزاری‌ها علت دستگیرشدن او را اجرای حکمی دانستند که از دادگاه اصفهان درخصوص سخنرانی سال ۹۶ غلامحسین کرباسچی صادر شده بود. خبرها حاکی از آن بود که ایشان زندان اوین تحویل داده می‌شوند تا یک سال‌ حبس خود را طی کنند».

درخواست اعاده‌ دادرسي در پرونده اصفهان

علیزاده‌طباطبایی، وکیل کرباسچی، درباره زوایای پرونده سخنرانی اصفهان اظهار کرد: «موضوع پرونده سخنرانی آقای کرباسچی در اصفهان که در تاریخ هشتم اردیبهشت ۹۶ انجام شد، تبلیغ علیه نظام است. دادگاه مربوطه در پی شکایت دادستان اصفهان از آقای کرباسچی، چنین سخنانی را خلاف منویات نظام دانست و مصداق تبلیغ علیه نظام تلقی کرد و با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی او را به یک سال حبس محکوم کرد. ما به این حکم اعتراض کردیم که در دادگاه تجدیدنظر نیز حکم یک‌ساله عینا تأیید شد؛ پس از تأیید حکم ما با استناد به بند «چ» ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری درخواست اعاده دادرسی کردیم که هنوز منتظر پذیرش یا عدم پذیرش دیوان عالی کشور هستیم». این وکیل دادگستری در پاسخ به این پرسش که با استناد به چه موضوعی درخواست اعاده دادرسی شده، گفت: «ما می‌گوییم اساسا جرمی واقع نشده، زیرا تبلیغ علیه نظام مقرر در قانون، فعالیت تبلیغی است و باید استمرار داشته باشد و نمی‌توان گفت یک سخنرانی مصداق آن چیزی است که قانون‌گذار تعیین کرده، بر این اساس با استناد به بند «چ» ماده۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری درخواست اعاده دادرسی دادیم. این بند مقرر می‌دارد که عمل ارتکابی جرم نباشد یا مجازات مورد حکم بیش از مجازات مقرر قانونی باشد».

محكوميت سال94

علیزاده در توضیح مورد اتهامی و محکومیت کرباسچی در سال۹۴ گفت: «در آن سال براساس مصاحبه‌هایی که ایشان با تعدادی از مطبوعات داشت، به یک سال حبس محکوم شد که در نهایت با اعتراض به حکم، در مقطع تجدید نظر به ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل شد». غلامحسین کرباسچی در سال ۹۴ گفته بود از خطبه‌های نماز جمعه برای توجیه کارهای احمدی‌نژاد استفاده شد. او در چند مورد دیگر هم به‌دلیل بیان‌کردن چنین سخنانی، به فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شد.

خواندن خبر در سایت منبع

دادستان تهران: کرباسچی احضار شد اما رسانه‌ها گفتند به اوین رفته است

الفخبرگزاری الف
دادستان تهران: کرباسچی احضار شد اما رسانه‌ها گفتند به اوین رفته است
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: دیروز دیدید که یک نفر (کرباسچی) به دادسرا احضار شد اما قبل از آنکه پایش به دادسرا برسد گفتند که به اوین منتقل شده است رسانه‌ها باید از این رفتار دست بکشند و این اقدامات را نکنند و آدرس غلط به مردم ندهند.

به گزارش فارس، عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در تماس با برنامه رادیویی پارک شهر آخرین روند رسیدگی به برخی پرونده‌های مهم قضایی را تشریح کرد.

وی درخصوص توسعه قضایی پس از انقلاب گفت: در برابر توسعه سیاسی که در برخی دولت‌ها مطرح شد توسعه قضایی یعنی استفاده بیشتری از قانون اساسی.

قانون اساسی وظایف بزرگی مثل احقاق حقوق عامه برای ما در نظر گرفته است و البته باید بگوییم که در برخی موارد نتوانسته‌ایم توسعه قضایی را به طور کامل اجرا کنیم. و باید بدانیم این توسعه قضایی به نفع مردم است.

وی ادامه داد: در بحث حقوق عامه آیین نامه‌اش تصویب شده است و منتظر ابلاغ رئیس قوه قضاییه است یا در بحث نظارت ما اقدامات خوبی انجام داده‌ایم و در دوره جدید ریاست قوه قضاییه به مسئله نظارت توجه بسیاری شده است.

جعفری دولت آبادی گفت: سازمان بازرسی، دیوان عدالت اداریف دیوان عالی کشور همه و همه به دنبال افزایش نظارت برای حفظ حقوق مردم هستند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: ما وقتی می‌گویم توسعه قضایی باید به سراغ افزایش استفاده مردم از قانون و بهره‌مندی مردم از همه امکانات قانون برویم.

وی درخصوص آیین نامه حقوق عامه گفت: حقوق عامه به این معناست که در مواردی که برای افراد زیادی نقض قانون رخ می‌دهد مثلا یک کارخانه‌ای که دارد نقض حقوق مردم زیادی را انجام می‌دهد یا مثلا کوه خواری یا زمین خواری که در یان لایحه جدید دادستان‌ها به عنوان مدعی العموم مسئولیت پیدا کرده‌اند و این آیین نامه آمده است برخی مواردی را احصا کرده و براساس آن برای مدعی العموم وظایفی در نظر گرفته است.

جعفری دولت آبادی درخصوص پرونده لواسان و اتفاق اخیری که در آن دو سگ در آن حوزه اتفاق تلخی را رقم زدند گفت: من بررسی کردم و شمخص شد این خبر قدیمی است و طبق قانون دارد رسیدگی می‌شود.

وی افزود: البته من به مدیران رسانه‌ای یک نکته‌ای گفتم و گفتم مطبوعات آدرس غلط ندهند و نگویند فساد در لواسان چون فساد در جایی دیگر است نه در لواسان و نباید از منافذ دیگر که موجب فساد می‌شود غفلت کنید.

وی گفت: من نمی‌گویم از موضوع لواسان غافل شویم. اما باید موضوعات با هم تفکیک شود. عده‌ای در تهران هم سگ گردانی می‌کنند ولی یادمان باشد که مالک سگ باید در نگهداری سگ دقت کند.

قانون در بحث سگ می‌گوید اگر سگ حمله کند و صاحبش مراقبت نکرده باشد باید دیه پرداخت کند ولی بدانیم که مزاحمت و عدم مراقبت دو چیز متفاوت است در خصوص عدم مراقبت نتیجه‌اش پرداخت دیه است.

وی درباره احمد عراقچی و نتیجه رسیدگی گفت: شعبه ویژه نقص‌هایی از پرونده عراقچی گرفته است و بعد از رفع نقص دوباره به دادگاه می‌رود.

دادستان تهران درخصوص ضبط سکه‌های سلطان سکه گفت: در هنگام دستگیری این فرد سکه‌ای نداشت بلکه به دلیل کاری که می‌کرد به سلطان سکه مشهور شد اما اموال خوبی از وی شناسایی شد و اموالش هم در اختیار ما است و در حال شناسایی باقی اموال هم هستیم.

جعفری دولت آباید درخصوص اخبار مربوط به قتل خاوری و سایر اقدامات در این پرونده گفت: ایشان محکوم شده است اما هنوز نتوانسته‌ایم ایشان را برگردانیم و آن خبر فوتش هم برای ما احراز نشد اما همچنان دنبال برگرداندن وی هستیم.

وی درخصوص محمدرضا خاتمی و اظهاراتش گفت: اول این موضوع را بگوییم که ما امروز در شرایط بسیار مهمی قرار داریم و امریکا با تشکیل کنفرانس ورشو و سایر اقداماتش دنبال آسیب زدن به ملت ایران است و ما در آستانه چهلمین سال انقلاب هستیم و باید مردمی که در یان چهل سال سختی تحمل کرده‌اند باید در صحنه بمانند.

دادستان تهران گفت: رسانه‌ها برای سه امر مهم متمرکز شوند اولا امیدوار کردن مردم به آینده انقلاب و نباید اخبار و شایعاتی مطرح شود که آنها را مایوس کنند وقتی ده سال بعد از سال ۸۸ می‌گویید تقلب شده است آن هم بدون هیچ شتوانه‌ای چرا چنین اخبار غلطی منتشر می‌شود. چرا می‌گویند شکنجه رخ داده است در حالی که اتفاقی نیافتاده است.

جعفری دولت آبادی گفت: دومین اقدام این است که کار آمدی نظام اسلامی باید از سوی رسانه‌ها به مردم اعلام شود و اقدام سوم اعتماد مردم به مسئولین نظام است و نباید کاری کنیم این اعتماد سلب شود.

وی گفت: در خصوص خاتمی ایشان آمدند و مواردی را به دورغ گفتند و ما منتظریم تا نتیجه بررسی دادگاه مشخص شود و اخیرا هم یکی از مشاوران دولتی را تعقیب کردیم.

دادستان تهران گفت: البته یادتان باشد که انتقاد آزاد است اما تخریب و توهین و شکستن مرزهای اعتماد مردم به مسئولین است که اینها به ما ضربه می‌زنند و جرم است.

وی گفت: دیروز دیدید که یک نفر به دادسرا احضار شد اما قبل از آنکه پایش به دادسرا برسد گفتند که به اوین منتقل شده است رسانه‌ها باید از این رفتار دست بکشند و این اقدامات را نکنند و آدرس غلط به مردم ندهند و امیدواریم مطبوعات ما هوشیار باشند.

جعفری دولت آبادی درخصوص ممنوع الخروجی رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: مطبوعات وقتی می‌خواهند خبرهای قضایی منتشر کنند باید از مرجع قضایی پیگیری صحت آن را داشته باشند ما بسیاری پرونده در روز رسیدگی می‌کنیم اما آیا مکلفیم که همه را اطلاع رسانی کنیم؟

ما در جلسه قبل گفتیم که درخصوص خصوصی سازی ما ورود کرده‌ایم و اصل واگذاری‌ها در حال بررسی هستیم. اصل پرونده واگذاری‌ها در همه حوزه‌ها در حال بررسی است اما در سایر موارد باید بررسی شود که چه اقدامی شده است.

وی درباره شهرام جزایری گفت: ایشان بعد از آزادی از زندان وارد فضای تجارت شد و بررسی‌ها نشان داد که ایشان مهر خروج هم در پاسپورتش خورده بود و طراحی شده بود که از مرز خارج شود اما با هوشیاری ماموران دستگیر شد ایشان یک سری پرونده مفتوح داشت اما بعد از دستگیری اش این پرونده‌ها به جریان افتاد.

وی درباره بازداشت مرضیه هاشمی و بازداشتش گفت: آمریکایی‌ها رفتار دوگانه‌ای دارند و با یک زن مسلمان بدرفتاری کردند این تبعیض چگونه توجیه می‌شود؟ از این حیث که آمریکا خودش ناقض حقوق بشر است شکی در آن نیست اگر ایشان شاهد بوده است که نباید بازداشت می‌شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کرباسچی دروغ می‌گوید یا وکیل کرباسچی؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
کرباسچی دروغ می‌گوید یا وکیل کرباسچی؟
ظهر امروز خبر بر بازداشت عضو ارشد حزب کارگزاران به دلیل قطعی شدن حکمش منتشر شد که با اظهارات متناقض متهم و وکیلش، به حاشیه رفت.

سرویس سیاست مشرق - خبر بازداشت غلامحسین کرباسچی به دلیل قطعی شدن محکومیت در اهانت به مدافعین حرم، با ابهاماتی روبه‌رو شد که تناقضات وکیل و متهم، بر این ابهامات افزود.

کرباسچی که به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان محاکمه شده بود، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم مورد اعتراض وکیل او قرار گرفت.

پس از بررسی این پرونده در دادگاه تجدیدنظر به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی در تاریخ ۲۲/‏۰۵/‏۹۷‬ حکم قطعی صادر و امروز اجرا شد.بیشتر بخوانید:حکم محکومیت کرباسچی اجرا شد +جزئیاتکرباسچی به اوین منتقل شدکرباسچی با اخذ تعهد موقتاً آزاد شد

این خبر، با تأیید دو نفر از اعضای حزب کارگزاران، قوت بیشتر به خود گرفت، محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ضمن تأیید خبر بازداشت غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب متبوعش، اظهار داشت: دقایقی پیش کرباسچی با خانواده‌اش تماس گرفته و اعلام کرده که صبح امروز دستگیرشده و برای اجرای احکام به زندان اوین منتقل‌شده است، همچنین حسین مرعشی دیگر عضو این حزب نیز خبر بازداشت شهردار اسبق تهران را تأیید کرد.

اما عصر امروز، این خبر توسط وکیل کرباسچی تکذیب شد، محمود علیزاده طباطبایی وکیل کرباسچی، ابتدا بازداشت کرباسچی را تأیید کرد و با بیان جزئیاتی، اعلام کرد کرباسچی ضمن تماس با خانواده خود مدعی شده بازداشت و برای اجرای محکومیت خود، به زندان منتقل‌شده است اما، دقایقی بعد محمود علیزاده در گفت‌وگو با تسنیم، با اذعان به این‌که «بنده هم بر اساس شنیده‌ها درباره بازداشت کرباسچی اظهارنظر کردم»، گفت: آقای کرباسچی با بنده تماس گرفت و تأکید کرد «بازداشتی در کار نبوده و برای ادای توضیحاتی به دادسرا رفتم و الآن هم به روزنامه برگشتم».

اما بعدازاین اظهارات علیزاده، کرباسچی هم با رسانه‌ها گفت‌وگو کرد، گفت‌وگویی که کاملا برخلاف اظهارات وکیلش بود.

کرباسچی پس از بازگشت به منزل در گفتگو با کانال اطلاع‌رسانی حزب کارگزاران سازندگی، اظهار داشت: در ارتباط با محکومیتم به یک سال حبس که از سوی دادگاه اصفهان صادر شده بود، دادسرای اصفهان به دادسرای تهران برای اجرای حکم نیابت داده بود و به همین خاطر امروز صبح دستگیرم کردند تا به اوین ببرند.

وی افزود: در دادسرا وقتی به معاون دادستان تهران موضوع درخواست اعاده دادرسی نسبت به حکم دادگاه اصفهان را گفتم، نامه دادند، تعهد گرفتند و فعلا آزاد شدم.

کرباسچی تأکید کرد: قرار شده پس ازنظر دیوان عالی کشور در خصوص درخواست اعاده دادرسی، درباره اجرای حکم تصمیم‌گیری شود.

حال معلوم نیست علیزاده به‌عنوان وکیل کرباسچی دقیقا وکالت چه کسی را بر عهده دارد که اخبار و اظهاراتش کاملا عکس و متناقض با موکلش است، از سوی دیگر، این سؤال پیش می‌آید که کرباسچی خلاف واقع می‌گوید یا وکیل کرباسچی؟!

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.

فیلم | گل‌زنی داور فوتبال در لیگ هلند

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
مداح هتاک پیش از ظهر امروز پس از احضار به دادسرای تهران و تفهیم اتهام بازداشت شد. خبرگزاری فارس: دادسرای تهران اعلام کرد: «احد قدمی» مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی (ع) مطالب موهنی را مطرح کرده بود، پیش از ظهر امروز پس از احضار به دادسرا و تفهیم اتهام با قرار تأمین مناسب راهی بازداشتگاه شد و هم اکنون نیز در بازداشت بسر می‌برد. در آغاز یک مراسم مذهبی که در شب تولد امام حسن مجتبی (ع) در یکی از مساجد تهران پخش شد، احد قدمی مداح مشهور از سر جهل و نادانی، به بزرگان اهل سنت توهین کرد. در پی این اقدام توهین آمیز، سخنگوی قوه قضاییه، اقدام قدمی را یک اقدام عالمانه و عامدانه و غیرقابل پذیرش خوانده بود.

روند کاهش دما در سواحل دریای خزر

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
محمد اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اعلام این خبر افزود: امروز یکی از گرمترین روز‌های سال را از اول بهار تجربه می‌کنیم که البته این گرما موقتی خواهد بود، زیرا از ساعات بعد از ظهر و امشب با ریزش هوای سرد روند کاهش دما را پیش رو خواهیم داشت که این روند کاهش دما در سواحل دریای خزر بسیار ملموس خواهد بود. وی گفت: البته بارش هم خواهیم داشت که بارش‌ها در بیشتر مناطق و دامنه‌های کشور به صورت رگباری خواهد بود. اصغری گفت: همچنین شرایط ناپایدار و بارندگی‌ها را در شمال شرق کشور خواهیم داشت به طوری که شرایط جوی در خراسان شمالی و رضوی ناپایدار است و بارش‌ها همراه با رگبار و رعد و برق خواهد بود، در ضمن باید منتظر بارش‌ها در حدی که منجر به جاری شدن روان آب‌ها شود باشیم. وی افزود: همین طور در قسمت‌های مرکزی کشور مانند استان‌های یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان و کرمان و دامنه‌های زاگرس وقوع بارش‌های رگباری دور از ذهن نیست. کارشناس هواشناسی گفت: وزش باد به نسبت شدید را نیز فردا در شرق کشور داریم و سرعت وزش باد در حد خیزش گرد و خاک خواهد بود.

اخبار بیشتر