جنجال بر سر مالیاتی که پزشکان نمی‌پردازند.
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جنجال بر سر مالیاتی که پزشکان نمی‌پردازند.

چندی پیش صدای اعتراض مراجعین در خصوص عدم وجود دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان بالا گرفت. تهیه‌ی پول نقد، باری است بر دوش ارباب‌رجوعی که تحمل مشقت بیماری به قدر کافی برایش دشوار بود. گمانه‌زنی‌ها بر این اساس بود که این کار طبعا با انگیزه‌ی فرار مالیاتی انجام می‌شود. بنابر این به تازگی در مجلس طرحی تصویب شد که استفاده از دستگاه کارتخوان را برای پزشکان اجباری می‌کند. این طرح واکنش‌های زیادی در پی داشت.

دکتر سعید نمکی در حاشیه اجلاس مدیران کل بیمه سلامت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه فرار مالیاتی مختص پزشکان نیست، از تصمیم برای مجازات افراد خاطی خبر داد.

سایت خبری

اینقدر پزشکان را مورد هجمه قرار ندهید

ایسناخبرگزاری ایسنا
اینقدر پزشکان را مورد هجمه قرار ندهید
سرپرست وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح شده در زمینه شفافیت مالیاتی پزشکان، گفت‌: خواهشم این است که این قدر جامعه پزشکی را مورد هجمه قرار ندهند.

به‌ گزارش ‌ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه اجلاس مدیران کل بیمه سلامت با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره شفافیت درآمد پزشکان، گفت‌: خواهشم این است که یک قشر مرجع به نام «پزشکان» را آن قدر مورد هجمه قرار ندهند.

وی افزود: عدم شفافیت در پرداخت مالیات برای همه اقشار وجود دارد. حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شفاف سازی و بالا بردن درآمدهای دولت ابتدا ذهنیت را به سمت همکاران طبیب ما سوق داده‌اند. در حالی که ما طبیبان خدمتگذاری که در شرایط سخت خدمت ارائه می‌کنند، کم نداریم. بنابراین باید به سمت شفافیت نظام مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی حرکت کنیم، اما این موضوع فقط مختص یک قشر نیست و فقط یک قشر خطاکار نداریم.

سرپرست وزارت بهداشت در ادامه صحبت‌های خود، خاطر نشان کرد: باید به سراغ پیشگیری از فرار مالیاتی و جلوگیری از قاچاق رویم، آن هم برای همه اقشار جامعه و همه صنوف.

وی همچنین گفت‌: ما حتما با همکاران‌مان در سازمان نظام پزشکی و انجمن‌ها بحث پرداخت مالیات و فرار مالیاتی را دنبال می‌کنیم و پزشکانی که ممکن است فرار مالیاتی داشته و یا به حقوق مردم تجاوز کنند، در خود سیستم و توسط پزشکان با آنها برخورد می‌شود.

سرپرست وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال ایسنا درباره رقم شش هزار و ۷۰۰ میلیاردی که در زمینه فرار مالیاتی پزشکان مطرح شده، گفت‌: اصلا چنین رقمی را تایید نمی‌کنم.

وی در ادامه صحبت‌هایش افزود: یکی از اهداف دولت آقای روحانی پوشش بیمه همگانی و ارتقای نظام سلامت بود و پوشش بیمه همگانی در راستای همین سیاست در کنار طرح تحول سلامت دنبال شد. حال برای این که این طرح بتواند در یک ریل منطقی قرار گیرد، نیاز بود مقدماتی مانند پزشک خانواده‌، نظام ارجاع، پرونده نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت شکل بگیرد، اما در این زمینه مقداری عقب مانده‌ایم. اما بحث پوشش بیمه همگانی را با سرعت بالاتری پیش برده‌ایم و منطقی هزینه نکردن در برخی از بخش‌ها باعث شد که در یکسری قسمت‌ها عقب بمانیم.

نمکی همچنین اضافه کرد: در سال‌های گذشته در سازمان برنامه و بودجه برنامه‌های مفصلی را تدوین کردیم و راهکارهایی را اندیشیدیم. به عنوان مثال در یک اقدام کسری‌هایی که وزارت بهداشت داشت با ۸هزار میلیارد تومان جبران کردیم و در سال بعد از آن هم منابع را به طور ۱۰۰ درصدی افزایش دادیم و سعی کردیم فاصله منابع و مصارف و عقب ماندگی‌ها جبران شود. در سال جاری هم سعی می‌کنیم با تخصیص درست منابع و پولی که از محل صندوق هزینه می‌شود، بدهی‌های بیمه سلامت را کاهش دهیم.

سرپرست وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: همه ما چه در بیمه سلامت و چه در وزارت بهداشت و چه سایر بیمه‌ها باید برای استقرار زیر ساخت‌هایی مثل پزشک خانواده‌، نظام ارجاع و … با کمک هم اقدام کنیم؛ چرا که اگر این کار را انجام ندهیم هر چقدر در این حوزه پول بریزیم، باز هم پر نمی‌شود و این روالی است که در کشورهای صنعتی دنبال شده است.

نمکی در پایان همچنین گفت‌: ما لیست داروهای تحت پوشش بیمه را به گونه‌ای بازنگری می‌کنیم که واقعا تولید داخل اولویت اول‌مان باشد و بیمه بتواند به سمت خرید راهبردی برود، اما در هیچ یک از این تصمیمات نباید محرومان و دردمندان مغفول بمانند و سعی خواهیم کرد بیشترین خدمات را به محرومان ارائه دهیم.

انتهای پیام

خبرنگار: مژگان زینلی‌پور/دبیر خبر: زهرا روزبروزی

خواندن خبر در سایت منبع

کامل‌ترین پرداخت‌ها و کمترین میزان فرار مالیاتی در کشور مربوط به پزشکان است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
کامل‌ترین پرداخت‌ها و کمترین میزان فرار مالیاتی در کشور مربوط به پزشکان است
خبرگزاری میزان- معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در واکنش به بند الحاقی تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۳۹۸ (مالیات علی الحساب پزشکان) گفت: مطمئن هستم یکی از کامل‌ترین پرداخت‌ها و کمترین میزان فرار مالیاتی در کشور مربوط به پزشکان است و تصویب این بند باعث ایجاد دوگانگی در صنوف مختلف خدمات تخصصی خواهد شد.
کامل‌ترین پرداخت‌ها و کمترین میزان فرار مالیاتی در کشور مربوط به پزشکان است - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان ابراهیم گلمکانی در واکنش به الحاق بندی به تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۸ عنوان کرد: به نظر می‌رسد این حکم از چند جهت واجد اشکال است. حکم این بند را قبلا هم در ماده ۱۰۴ قانون مالیات‌های مستقیم به نرخ ۳ درصد مالیات علی الحساب داشته‌ایم که در بند الحاقی به تبصره ۶ به ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: علاوه بر این، اشکال عمده این بند آن است که قرار است مالیات علی الحساب از «صورت حساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و پرداخت نقدی از بیمار» دریافت شود. حق الزحمه و حق العمل پزشک در صورت حساب، شامل تمام مبالغ ارزش نسبی (ضریب K) می‌شود که شامل جزء فنی و حرفه‌ای است. جزء فنی اصلا به پزشک تعلق نمی‌گیرد و از جزء حرفه‌ای نیز به طور متوسط بین ۴۰ تا ۶۰ درصد به پزشک تعلق می‌گیرد؛ بنابراین چطور ممکن است که از حق الزحمه‌ای که به پزشک پرداخت نمی‌شود، مالیات کسر کنیم؟

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت افزود: همچنین مطمئن هستم یکی از کامل‌ترین پرداخت‌ها و کمترین میزان فرار مالیاتی در کشور مربوط به پزشکان است و الحاق یک بند آن هم در تبصره بودجه با الزام به کسر مالیات علی الحساب به میزان ۱۰ درصد شائبه تبعیض را به همراه داشته و باعث ایجاد دوگانگی در صنوف مختلف خدمات تخصصی خواهد شد.

گفتنی است در متن بند الحاقی به تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ عنوان شده که تمام مراکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی و همچنین مراکز مزبور وابسته به نهاد‌های عمومی و نیرو‌های مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند از حق الزحمه یا حق العمل پزشکی پزشکان که به موجب صورت حساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و یا نقدا از طرف بیمار پرداخت می‌شود، ۱۰ درصد آن را به عنوان علی الحساب مالیات کسر و به نام پزشک مربوط تا پایان ماه بعد از صدور صورت حساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.

خواندن خبر در سایت منبع

اطلاعی درباره فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان ندارم

فارسخبرگزاری فارس
اطلاعی درباره فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان ندارم
سرپرست وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی در زمینه فرار مالیاتی پزشکان به ارزش 6700 میلیارد تومان، گفت: من این موضوع را تایید نمی‌کنم و از اصل آن اطلاعی ندارم.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت در حاشیه جلسه مدیران کل بیمه سلامت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح تحول سلامت یکی از مهمترین اهداف دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: این طرح در این دولت اجرایی شد و همزمان با آن شاهد اجرای پوشش بیمه همگانی بودیم که متاسفانه زیرساخت‌های اجرای کامل این طرح‌ها دیده نشده بود.

وی با بیان اینکه باید ادامه این طرح را به صورت منطقی و عقلانی پیش ببریم، گفت: زیرساخت‌هایی نظیر پزشک خانواده، راهنماهای بالینی و نظام ارجاع می‌توانند به اجرای بهتر این طرح کمک کنند.

سرپرست وزارت بهداشت افزود: ما تلاش می‌کنیم فاصله بین منابع و مصارف را جبران کنیم و در سال جاری نیز با تخصیص صحیح منابع سعی خواهیم کرد این فاصله‌ها را بیش از پیش کمتر کنیم.

نمکی افزود: برای اجرای زیرساخت‌ها همکاری تمام بخش‌ها و همچنین بیمه سلامت لازم است و ما باید با هماهنگی در اجرای آن به یکدیگر کمک کنیم به دلیل اینکه اگر زیرساخت‌ها بدرستی ایجاد نشوند هرچه منابع صرف ادامه اجرای این طرح شود این چاه بزرگ پر نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اولویت ما باید مصرف داروهای تولید داخل باشد، گفت: بیمه‌ها باید توانایی خرید راهبردی داشته باشند و همچنین ما در ادامه اجرای این طرح تلاش می‌کنیم توجه ویژه‌ای به حقوق محرومین داشته باشیم.

سرپرست وزارت بهداشت در واکنش به مصوبه کمیسیون تلفیق درخصوص نصب کارتخوان در مطب پرشکان و دریافت مالیات از آنها، گفت: ما باید در راستای شفاف‌سازی عمل کنیم اما باید توجه کرد که اخذ مالیات فقط مختص پزشکان نیست و در تمام صنوف تخلفاتی وجود دارد.

نمکی افزود: اگر فقط بر روی یک قشر دست بگذاریم مردم نسبت به آن قشر زحمت‌کش بدبین خواهند شد.

وی گفت: با سازمان نظام پزشکی به دنبال این هستیم که معدود پزشکانی که از حقوق مردم تجاوز می‌کنند و فرار مالیاتی دارند توسط دادگاه‌های درون صنفی کنترل شوند.

سرپرست وزارت بهداشت در پایان در پاسخ به پرسشی در زمینه فرار ۶۷۰۰ میلیارد تومانی مالیات پزشکان گفت: من این موضوع را تایید نمی‌کنم و از اصل آن اطلاعی ندارم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: جامعه پزشکی تاوان ضعف سیستم مالیاتی کشور را می‌پردازد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عضو کمیسیون بهداشت مجلس: جامعه پزشکی تاوان ضعف سیستم مالیاتی کشور را می‌پردازد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس‌ با اشاره به اینکه جامعه پزشکی تاوان ضعف سیستم مالیاتی کشور را می‌پردازد گفت:‌ سیستم مشخصی برای محاسبه و اخذ مالیات از صنوف مختلف در کشور ترسیم نشده است.

- اخبار استانها -

محمدحسین قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: هنوز سیستم مشخصی برای محاسبه و اخذ مالیات از صنوف مختلف جامعه نظیر جامعه پزشکان در کشور ترسیم نشده است به طوری‌که قشر خدوم پزشک تاوان ضعف سیستم مالیاتی و نهادهای مرتبط در این زمینه را می‌پردازد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تعریف نشدن سیستم مالیاتی برای همه رده‌های شغلی را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد: اخیرا جنجال‌هایی در مورد دریافت مالیات از پزشکان در رسانه‌های مختلف، ‌ جامعه و حتی در مجلس شکل گرفته بدون اینکه ریشه اصلی مشکل مورد نقد قرار گیرد.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس فضاسازی رسانه‌ای علیه جامعه پزشکان را جفایی بزرگ به این قشر خدوم دانست و بیان داشت: جامعه پزشکان که همواره در تمام دوران‌ها در صف خدمت‌رسانی به مردم پیشتازانه حضور داشته‌اند نیز مانند سایر اقشار و رده‌های شغلی دیگر تابع قانون هستند.سرپرست وزارت بهداشت: موضوع فرار مالیاتی درباره پزشکان صحت نداردواکنش سرپرست وزارت بهداشت به تصمیم مجلس درباره اخذ مالیات پزشکانتلاش مجلس برای جلوگیری از فرار مالیاتی حدود 7 هزار میلیاردی جامعه پزشکی

وی پرداخت مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: امروزه یکی از مؤلفه‌هایی که می‌تواند منابع عمومی دولت را تأمین کند وصول و دریافت به موقع مالیات از اقشار مختلف جامعه است بنابراین برای تحقق این هدف باید زیرساخت‌های آن نیز فراهم باشد.

قربانی به تذکر اخیر خود در صحن مجلس به علت جوسازی که اخیرا توسط فضای عمومی جامعه در مجلس و به ویژه رسانه ملی علیه موضوع پرداخت مالیات توسط پزشکان شکل گرفته اشاره کرد و گفت: جامعه پزشکی هیچ مشکلی با این قضیه ندارد و به پرداخت مالیات بر اساس قانون اعتقاد دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سازمان امور مالیاتی را مسئول قانونی تعیین تکلیف مالیات جامعه پزشکان خواند و ابراز داشت: این سازمان با مشارکت و همراهی سازمان نظام پزشکی موظف است میزان مالیات و نحوه دریافت آن از جامعه پزشکان را بر اساس قواعد مشخص ترسیم و اجرایی کند.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس با تأکید بر اینکه جامعه پزشکان هیچ مقاومتی در برابر پرداخت مالیات از خود نشان نمی‌دهند افزود: فرار مالیاتی در همه قشرها و صنوف اتفاق می‌افتد اما اینکه ما بخواهیم با این بی‌مهری با جامعه پزشکان برخورد کنیم جای بسی گله‌مندی دارد.

وی با تأکید بر اینکه مالیات بخشی از پزشکانی که کارمند دولت هستند به صورت دقیق محاسبه و از درآمدهای آنان کسر می‌شود عنوان کرد: پزشکانی که در بیمارستان‌های خصوصی مشغولند نیز سیستم محاسبه و اخذ مالیات از حقوق و درآمدهای آنان کاملا مشخص بوده و طبق قانون انجام می‌شود.

قربانی با بیان اینکه پزشکانی که در مطب‌های خود به امور درمانی مردم می‌پردازند نیز جهت پرداخت مالیان آمادگی دارند تصریح کرد: به اعتقاد بنده صرف گذاشتن دستگاه‌های کارت‌خوان در مطب‌ها دلیلی بر وصول یا جلوگیری از فرار مالیاتی نیست بلکه باید سیستمی جامعه در این زمینه طراحی شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با ابراز تأسف از نحوه عملکرد وزارتخانه امو اقتصاد و دارایی و سازمان امور مالیاتی ابراز داشت: در چهل سال گذشته دستگاه‌های مسئول نتوانستند قدمی مثبت برای مشخص کردن نحوه دریافت مالیات از اقشار مختلف برداشته و سازوکارهای آن را ترسیم کنند.

وی پیشگامی جامعه پزشکان در عرصه اجرای طرح تحول سلامت‌ و حضور آنان در همه صحنه‌های انقلاب از جمله فعالیت در جبهه‌های دفاع مقدس را مورد تأکید قرار داد و گفت: به اعتقاد بنده این نامهربانی علیه جامعه پزشکی آن‌هم خارج از چهارچوب قانونی به هیچ عنوان درست نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا پزشکان مثل دیگران مالیات نمی‌دهند؟

الفخبرگزاری الف
چرا پزشکان مثل دیگران مالیات نمی‌دهند؟
عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه پزشکان هم مانند بقیه اقشار باید متناسب با درآمدشان مالیات بپردازند، گفت: این مالیات باید در بخش سلامت هزینه شود و بنابراین دریافت مالیات از جامعه پزشکی کمک مهمی به توسعه کشور می‌کند.

فریده اولادقباد عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره فشار لابی پزشکان به کمیسیون تلفیق برای تجدید رای‌گیری و حذف ماده الزام پزشکان برای نصب کارت خوان در مطب و پرداخت ۱۰ درصد از دستمزدشان به عنوان مالیات علی الحساب توسط مراکز درمانی گفت: همان طور که همه کارمندان، معلمان و کارگران مالیات پرداخت می‌کنند، پزشکان هم باید متناسب با درآمدشان مالیات بپردازند. در همین راستا، به کمیسیون بهداشت مجلس پیشنهاد شد، کسری بودجه بیمه سلامت با استفاده از درصدی از مالیات جامعه پزشکی مرتفع شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه در بخش پرداخت مالیات هیچ استثنایی در کشور وجود ندارد تصریح کرد: اگر ما بخواهیم اقتصاد منهای نفت را داشته باشیم و از حالت تک محصولی خارج شویم باید بخش مالیات بیش از پیش شفاف شود. اگرچه در قانون برخی معافیت‌های مالیاتی نیز وجود دارد اما این وظیفه سازمان امور مالیاتی کشور است که نظارت جدی و قانونمندی بر مساله فرار مالیاتی داشته باشد تا آحاد جامعه مطابق با درآمدشان مالیات بپردازند.

نماینده مردم تهران با تاکید براینکه از جمله رسالت‏‌های مجلس علاوه بر قانون‏گذاری، نظارت است، افزود: درحال حاضر، به دلیل خروج امریکا از برجام مشکلاتی در کشور به وجود آمده است. مضیقه‌های مالی فراوانی در موضوع بودجه وجود دارد. در همین راستا، لازم است تا مالیات‌ها شفاف‌تر شوند. شفافیت در پرداخت مالیات‏ها در همه کشورهایی که اقتصاد پیشرفته‏ای دارند، لحاظ شده است.

وی در ادامه افزود: پزشکان به عنوان افراد نخبه و توانمند باید مالیاتشان را برای کمک به اقتصاد و جامعه به صورت روشن و مشخص بپردازند. به کارگیری دستگاه‌های کارت خوان در مطب پزشکان و دریافت ۱۰ درصد از کارمزد آن‌ها در راستای شفاف‌سازی این مساله است.

اولاقباد در پایان تصریح کرد: همان طور که اشاره کردم این مالیات در بخش طرح تحول سلامت و بیمه سلامت برای اقشاری که توانایی مالی کمی دارند باید هزینه شود. در حال حاضر بین ۹ تا ۱۱ میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند بنابراین در شرایط کنونی دریافت مالیات از جامعه پزشکی کمک مهمی به توسعه کشور می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تعزیرات| محکومیت ۹۷۰ میلیون تومانی پزشکان متخلف با شکایت ۱۳۴ بیمار

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تعزیرات| محکومیت ۹۷۰ میلیون تومانی پزشکان متخلف با شکایت ۱۳۴ بیمار
گزارش سازمان تعزیرات حکومتی نشان می‌دهد نیمی از پرونده‌های شکایت از تخلف اضافه‌دریافتی پزشکان با صدور جریمه ۹۷۰ میلیون تومانی مختومه شده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، از ابتدای سال ۹۷ تا پایان دی‌، ۲۷۲ پرونده شکایت از پزشکان به دلیل ارتکاب تخلف اضافه‌ دریافتی به شعب مختلف تعزیرات حکومتی در سراسر کشور واصل شده و مورد رسیدگی قرار گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

لابی سنگین برای لغو مالیات پزشکان

فراروخبرگزاری فرارو
لابی سنگین برای لغو مالیات پزشکان
«هم‌اکنون مبلغی که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده جامعه پزشکی مالیات پرداخت می‌کنند، ۱۵۰ میلیارد تومان است، این در حالی است که سازمان امور مالیاتی ادعا می‌کند رقم واقعی باید ۷۰۰ میلیاردتومان باشد، اما نه ۱۵۰ میلیاردتومان صحیح است و نه ۷۰۰ میلیاردتومان، چراکه با عدد ۱۵۰ میلیاردتومان یعنی هر پزشک درآمدش یک میلیون تومان است و با عدد ۷۰۰ میلیاردتومان یعنی هر پزشک درآمدش دومیلیون‌و ۲۰۰ هزار تومان است که هیچ‌کدام از این اعداد واقعی نیست. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش داده شش‌هزارو ۸۰۰ میلیاردتومان رقم واقعی مالیاتی است که باید از جامعه پزشکی دریافت شود».

مالیاتی که جامعه پزشکی و دندان‌پزشکی باید پرداخت کنند، رقمی بین هفت تا هشت هزار میلیاردتومان است، درحالی‌که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، پزشکان فقط حدود ۱۰ درصد آن را به‌عنوان مالیات پرداخت می‌کنند.

به گزارش شرق؛ موضوع پرداخت مالیات از سوی پزشکان که در روز‌های اخیر در صدر خبر‌ها قرار گرفته و ماجرای فرار مالیاتی پزشکان، درست به‌دنبال مصوبه طرح الزام مطب‌ها به داشتن پایانه فروشگاهی که در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بیش از پیش برجسته شد؛ افراد مختلفی از جمله مقام‌های بلندپایه در سازمان نظام پزشکی و نمایندگان مجلس که به‌دنبال تصویب این مصوبه هستند، درباره آن اظهارنظر کردند، اما ماجرا فقط به اظهارنظر‌ها ختم نشد؛ برخی از پزشکان به‌دنبال این خبر کوشیدند با فشار لابی به کمیسیون تلفیق مجلس باعث حذف این مصوبات شوند. سرپرست وزارت بهداشت هم در‌این‌باره اعلام کرد به این مصوبات معترض است و آن‌ها را نقد کرد.

مالیات‌ها و درآمد‌های غیرواقعی

عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، یکی از موافقان مصوبه مالیات پزشکان است. او در گفت‌وگویی با «شرق» می‌گوید: «هم‌اکنون مبلغی که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده جامعه پزشکی مالیات پرداخت می‌کنند، ۱۵۰ میلیارد تومان است، این در حالی است که سازمان امور مالیاتی ادعا می‌کند رقم واقعی باید ۷۰۰ میلیاردتومان باشد، اما نه ۱۵۰ میلیاردتومان صحیح است و نه ۷۰۰ میلیاردتومان، چراکه با عدد ۱۵۰ میلیاردتومان یعنی هر پزشک درآمدش یک میلیون تومان است و با عدد ۷۰۰ میلیاردتومان یعنی هر پزشک درآمدش دومیلیون‌و ۲۰۰ هزار تومان است که هیچ‌کدام از این اعداد واقعی نیست. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش داده شش‌هزارو ۸۰۰ میلیاردتومان رقم واقعی مالیاتی است که باید از جامعه پزشکی دریافت شود».

به گفته گودرزی بخشی از درآمد‌های عمومی در همه کشور‌ها که بخش درخور توجهی هم هست، مالیات است. پرداخت مالیات یک موضوع بدیهی است و همه اقشار جامعه به‌واسطه گردش اقتصادی در کشور درآمد کسب می‌کنند که طبیعتا باید نسبت به میزان درآمدشان مالیات آن را پرداخت کنند. همه اقشار جامعه از جمله بخشی از پزشکان نیز این مالیات را پرداخت می‌کنند. زیبنده نیست به‌خاطر فرار مالیاتی بخشی از جامعه پزشکی چهره تمام جامعه زحمت‌کش پزشکی مخدوش شود. هدف ما این است که درآمد‌های پایداری برای این حوزه تعریف شود تا بتوان بیشتر به معوقات جامعه پزشکی و امور سلامت پرداخت؛ بنابراین مصوباتی از سوی کمسیون تلفیق مبنی بر ایجاد استقرار پایانه‌های فروشگاهی (دستگاه کارت‌خوان) و پرداخت مستقیم مالیات پزشکان مطرح شد.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است برخی از پزشکان با لابی و فشار مانع تصویب این طرح شوند یا خیر، گفت: «ما مصمم هستیم که این مسئله شفاف پیگیری شود و از مصوبه خود برنخواهیم گشت. ضمن اینکه نصب پایانه‌های فروشگاهی به معنای ایجاد شفافیت بر درآمد‌های جامعه پزشکی است. به اعتقاد ما همچنان که تمام اقشار جامعه در کسب‌وکار خود این پایانه‌ها را نصب کرده‌اند، پزشکان نیز باید در مطب خود آن را نصب کنند. البته باید بگویم تاکنون تعداد زیادی از پزشکان آن را نصب کرده‌ا‌ند و خطاب ما به آن عده از پزشکان است که آن را نصب نکرده‌اند».

همه نمایندگان مجلس موافق این مصوبه نیستند، از جمله اعضای کمیسیون بهداشت و درمان، محسن علیجانی‌زمانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان که یکی از مخالفان این طرح است، در پاسخ به پرسش‌های «شرق» می‌گوید: «من این بحث را قبول ندارم که پزشکان از مالیات فرار می‌کنند، اگر کسی مدعی این امر است مثلا سازمان مالیاتی کشور بیاید در کمیسیون بهداشت و درمان با آمار و ارقام صحبت کند، اگر چنین باشد قطعا ما برای جلوگیری از آن اقدام می‌کنیم. همه پرداخت مالیات را قبول دارند، اما کاری که انجام شده در کمیسیون تلفیق به نظرم طرح اصولی نیست و فقط می‌تواند به‌عنوان یک مسکن عمل کند، زیرا پزشکان نیز به پرداخت مالیات اعتقاد دارند، اما تازمانی‌که بحث حوزه سلامت را براساس برنامه ششم در کشور اجرا نکنیم، مشخص نمی‌شود چه کسی مالیات می‌دهد و چه کسی از آن فراری است. با این کار ممکن است ما از کسی هم که درآمد ندارد، مالیات بگیریم، چون اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست».

علیجانی‌زمانی ادامه می‌دهد: «وزارت بهداشت باید تمامی خدماتی را که در حوزه سلامت ارائه می‌شود، براساس پرونده الکترونیک سلامت کند هم حوزه دولتی و هم بخش خصوصی. اگر وزارت بهداشت خرید خدمات را از بخش دولتی، خصوصی و مطب‌ها انجام دهد، شبکه جامعی شکل می‌گیرد که براساس عدالت مالیات‌ها پرداخت می‌شود. متأسفانه وزارت بهداشت در این بخش کم‌کاری کرده است، چون نتوانسته تا امروز پرونده الکترونیکی سلامت و خرید راهبردی خدمت را در کشور اجرا کند. تازمانی‌که اطلاعات دقیقی وجود نداشته باشد، ممکن است همان فردی که در بخش دولتی کار می‌کند، در بخش خصوصی هم مشغول به کار باشد. به اعتقاد من تازمانی‌که برنامه ششم در حوزه سلامت اجرائی نشود، این قوانین نمی‌تواند قوانین جامعی باشد. با اجرای این قوانین است که مشخص می‌شود چه کسی درآمد دارد و چه کسی درآمد ندارد».

سرپرست وزارت بهداشت: معترضم

ماجرای وضع مالیات بر درآمد پزشکان حتی واکنش سرپرست وزارت بهداشت را نیز به دنبال داشت و گفت: به مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس در‌این‌باره معترض است. سعید نمکی روز گذشته درباره تصمیم مجلس درباره اخذ مالیات پزشکان سرپرست وزارت بهداشت گفت: اگر قرار است درباره فرار مالیاتی پروژه‌ای داشته باشیم، باید همه اقشار و حرفه‌ها را در بر گیرد و هیچ حرکتی نباید موجب القای این نکته به جامعه شود که پزشکان ما خطاکار هستند.

سعید نمکی گفت: معتقدیم که همکاران ما در جامعه پزشکی زحمات بسیاری را متحمل می‌شوند؛ البته ممکن است در هر حرفه‌ای افرادی باشند که آنچه را باید، در حق مردم ادا نکنند؛ اما اعتقاد دارم که جامعه پزشکی در تمام سال‌های سخت، در کنار مردم بوده و پاکیزگان این حرفه معتقد بودند که اگر خطا یا کم‌خدمتی وجود دارد، باید جبران شود. درباره مالیات اعتقاد داریم که اجحاف است، چنانچه بخواهیم جامعه پزشکی را در ازای خدمت، ادب کنیم و به‌عنوان سرپرست وزارت بهداشت به این مسئله، معترض هستم و اعتقاد دارم که نمایندگان باید درباره جامعه پزشکی، نگاه قدرشناسانه داشته باشند که قطعا همین‌گونه است. نمکی خاطرنشان کرد: ممکن است در همه اقشار جامعه، فرار مالیاتی وجود داشته باشد و این مسئله فقط محدود به پزشکان نیست. البته پزشکان به‌روزتر از سایر اقشار، مالیات پرداخت می‌کنند و اگر قرار است درباره فرار مالیاتی پروژه‌ای داشته باشیم، باید همه اقشار و حرفه‌ها را در بر گیرد و هیچ حرکتی نباید موجب القای این نکته به جامعه شود که پزشکان ما خطاکار هستند و از پرداخت مالیات قانونی فرار می‌کنند.

پنهان‌کردن درآمد‌ها

غلامعلی جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، نیز روز گذشته در‌این‌باره اظهار کرده بود: «براساس اطلاعات سازمان امور مالیاتی کشور در‌حال‌حاضر ۱۳۳ هزار پزشک در کشور وجود دارد که فقط هفت هزار میلیارد ریال مالیات می‌دهند که معنایش درآمد دو‌میلیون‌و ۲۰۰ هزار تومانی هر پزشک در ماه است. در‌حالی‌که چنین رقمی از سوی مردم پذیرفتنی نیست. متأسفانه درصد کمی از پزشکان که در بین آن‌ها چهره‌های معروف ملی هستند، درباره پرداخت مالیات معترض بوده و اجازه نمی‌دهند همکاران‌شان برای انجام وظیفه به کشور ادای تکلیف کنند. ضمن اینکه همین عده انتقاداتی علیه مصوبه کمیسیون تلفیق داشته‌اند. برخی پزشکان متأسفانه با استفاده از راه‌های گوناگون سعی می‌کنند تا درآمد خود را پنهان کنند؛ به‌طوری‌که برخی از این افراد، درآمد‌ها و واریزی‌های خود را به حساب منشی خود منتقل کرده و می‌کوشند تا ردپایی از این درآمد‌ها وجود نداشته باشد؛ اما این کار درستی نیست. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره فشار‌های واردشده به نمایندگان مجلس برای لغو مصوبه کمیسیون تلفیق گفت: نمایندگان ملت به‌هیچ‌وجه اسیر حاشیه‌ها نشده و با پیامک و دیگر اقدامات، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند؛ ضمن اینکه نمایندگان با عقلانیت و شعور خود هجمه و موج را تشخیص می‌دهند. باید با استفاده از ظرفیت‌های جامعه پزشکان کشور که بخشی از نخبگان محسوب می‌شوند، به توسعه در همه ابعاد فکر کرد. ضمن اینکه تعدادی از پزشکان با سوء‌استفاده از وضعیت موجود، مالیات پرداخت نکرده و از ثروت و امکانات کشور استفاده کرده و دارایی‌های خود را پنهان می‌کنند؛ در‌حالی‌که این افراد باید پاسخ‌گو باشند».

موضوع فرار از مالیات این قشر پردرآمد در حالی مطرح می‌شود که حتی کارگران و کارمندانی با درآمد‌های پایین نیز مالیات پرداخت می‌کنند؛ اما برخی از پزشکان با درآمد‌های میلیاردی حاضر به پرداخت مالیات نیستند و برخی از آن‌ها برای اینکه میزان دقیق درآمدشان مشخص نشود؛ یا حاضر به گذاشتن کارت‌خوان در مطب نیستند یا کارت‌خوان را به نام منشی یا یکی از نزدیکان‌شان می‌گیرند. تابستان سال جاری نیز تعدادی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌های پزشک فراری از کارت‌خوان و پزشک فراری از مالیات به آن واکنش نشان دادند. هفته گذشته کمیسیون تلفیق مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸ دو مصوبه مهم برای جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان را پیشنهاد داد که با واکنش سازمان نظام‌پزشکی مواجه شده است. مصوبه اول موظف‌کردن همه پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان در مطب بود و در مصوبه دوم تعیین شد که ۱۰ درصد از مبلغ دستمزد پزشک مستقیم به حساب سازمان امور مالیاتی برای علی‌الحساب مالیات واریز شود. مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس از‌آن‌رو واجد اهمیت است که میزان مالیات پرداختی پزشکان در سال گذشته، حدود ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام شد. این در حالی است که بر‌اساس گزارش شماره ۱۶۲۱۹ مرکز پژوهش‌های مجلس درباره لایحه بودجه ۹۸ که اوایل دی منتشر شد، مقدار واقعی مالیات پزشکان در سال، حداقل حدود شش‌هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. به عبارت دیگر، میزان فرار مالیاتی پزشکان حداقل حدود شش‌هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مالکان ناوگان عمومی حمل و نقل بار و مسافر جاده‌ای می‌توانند با در دست داشتن مدارک متعلق به خود و وسیله نقلیه نسبت به دریافت لاستیک مورد نیاز به نرخ مصوب اقدام کنندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛ مالکان ناوگان عمومی حمل و نقل بار و مسافر جاده‌ای سراسر کشور (ناوگان سنگین و نیمه سنگین) می‌توانند با در دست داشتن مدارک متعلق به خود و وسیله نقلیه (شامل کارت هوشمند ناوگان، کارت ناوگان و برگ سبز مالکیت ناوگان) نسبت به دریافت لاستیک مورد نیاز به نرخ مصوب اقدام کنند. مراحل دریافت لاستیک از سوی متقاضیان به این شرح است:۱- مراجعه به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان منطبق با سریال پلاک وسیله نقلیه در سراسر کشور۲- ثبت نام متقاضی۳- دریافت حواله لاستیک بر اساس کارکرد‌های مندرج در جدول ذیل۴- مراجعه به نمایندگی فروش مشخص شده در حواله، پرداخت وجه مندرج در حواله و دریافت لاستیک مورد درخواستنوع ناوگان عمومی جاده‌ای میزان لاستیک تخصیص یافته به ازای پیمایش ناوگان: اتوبوس به ازای هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهمینی بوس به ازای هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهباری با ظرفیت تا ۲۰ تن به ازای هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهباری با ظرفیت بیش از ۲۰ تن تا ۴۰ تن به ازای هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقهباری با ظرفیت بیش از ۴۰ تن به ازای هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد ۲ حلقه
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید رسولی افزود: اتصال مراکز بار به خطوط ریلی کشور، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های شرکت راه آهن در سال جاری است. وی با اشاره به اهمیت اتصال بنادر و بنادر خشک به خطوط ریلی و تسهیل جابه جایی بار در شبکه حمل و نقل ریلی کشور گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه و ابلاغیه مقام معظم رهبری، باید لجستیک پارک‌ها زیادی برای تسهیل حمل و نقل کشور تا پایان ۱۴۰۴ احداث شوند و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا این پارک‌ها هرچه سریع احداث و به شبکه ریلی کشور متصل شوند. مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: برخی از کارخانجات صنعتی و تولیدی با خطوط ریلی فاصله چندانی ندارند، لذا برای تسریع در اتصال این مراکز به شبکه ریلی تصمیم گرفته‌ایم برای تسهیل در بارگیری و تخلیه مواد اولیه و محصولات تولیدی این مراکز، ۵۹ کیلومتر انشعابات فرعی امسال به خطوط اصلی متصل شود. رسولی با بیان اینکه راه آهن ماموریت دارد تا سهم ریل از حمل و نقل کالا را در کشور به ۳۰ درصد برساند، گفت: اتصال مراکز بار به شبکه ریلی یکی از مواردی است که می‌تواند این امر را تسهیل کند و این مساله علاوه بر افزایش حمل بار در خطوط ریلی، منافع زیادی نصیب کشور خواهد کرد. معاون وزیر راه و شهرسازی بر رفع محرومیت‌ها در کشور با وجود ۴۰ سال دشمنی استکبار جهانی تاکید کرد و افزود: مهم‌ترین ثروت ما مردم هستند و باید مسایل و مشکلات شبکه حمل و نقل ریلی را به دقت بررسی و رفع کنیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ساعت قبل
در ادامه با برخی خوراکی‌ها که نباید در فریزر نگهداری شوند، بیشتر آشنا می‌شویم. شیراگر بیش از حد شیر خریداری کرده‌اید و هدف از خرید نوشیدن بوده است، آن را درون فریزر قرار ندهید. زمانی که سیب زمینی خام منجمد یخزدایی می‌شود، بافتی خمیری و لزج به خود می‌گیرد که مصرف آن به هیچ عنوان خوشایند نخواهد بود. اگر به مصرف خیارهای ترد علاقه دارید نباید این محصول را در فریزر قرار دهید. غذاهای کنسرویشاید مساله‌ای آشکار باشد، اما تحت هیچ شرایطی نباید محصولات کنسروی باز نشده را در فریزر قرار دهید.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: هم و غم ما همدلی و همگرایی بیشتر با سایر دستگاه‌ها برای رفع موازی کاری‌های موجود است و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها به همین منظور انجام می‌شود. حمیدرضا مومنی، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این مراسم گفت: استاندارد یک مسئولیت اجتماعی است و این نگاه باید در همه سطوح جامعه جاری و ساری شود. وی با بیان اینکه همه ماموریت‌هایی که در تفاهم نامه قبلی به عهده ما گذاشته شده بود، به خوبی اجرا شده، افزود: اکنون منتظر ایفای ماموریت‌های تازه از سوی سازمان ملی استاندارد ایران هستیم. مومنی در این نشست پیشنهاد داد با همکاری مشترک بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان منطقه آزاد قشم به‌صورت پایلوت استانداردهای حلال را در منطقه آزاد قشم اجرا و پیاده سازی کنیم. این تفاهم نامه که در چهار ماده، ۳۸ بند و یک تبصره تنظیم شده و سه سال اعتبار دارد امروز در سازمان ملی استاندارد ایران به امضای نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران و حمیدرضا مومنی، رییس منطقه آزاد قشم رسید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران؛ ​ مجید وفایی فرد، رئیس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران امروز تفاهم نامه همکاری ۲ جانبه امضا کردند. مفاد این تفاهم نامه شامل فراهم کردن بستر همکاری در زمینه‌های مختلف پژوهشی و رفع معضلات موجود در بخش معادن و صنایع معدنی، انجام پژوهش‌های کاربردی بر اساس نیاز‌های خانه معدن و نیز تسهیل و توسعه ارتباطات و تعامل مرکز با خانه معدن و اعضای آن است. همچنین، ارائه خدمات آزمایشگاهی و پایلوت با توجه به ضوابط مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی، توسعه همکاری دو جانبه و استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات آن مرکز برای برگزاری دوره، سمینار و همایش با موضوعات مرتبط با معدن، توسعه استاندارد‌های آموزشی در حوزه معدن و صنایع معدنی، مشارکت در برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهارتی و توانمند ساز‌ی طرف عرضه آموزش‌های تخصصی بخش معدن و صنایع معدنی، از دیگر مفاد تفاهم نامه مذکور است. زمان اجرای این تفاهم نامه از زمان امضا به مدت ۵ سال است و اجرای هر یک از مفاد تفاهم نامه در قالب امضای قرارداد انجام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محمد حاج رسولی‌ها» در چهل و هفتمین نشست مدیران ارشد آب کشور که به میزبانی شرکت آب منطقه‌ای تهران در سد لتیان برگزار شد، افزود: بررسی همه ابعاد سیلاب‌های اخیر حداقل یک روز کاری زمان می‌خواهد و نمی‌توان در این فرصت محدود به همه جزئیات آن پرداخت. وی افزود: سیل سال‌های گذشته منجر به تدوین نظامنامه سیلاب شد که عملکرد و تاثیر این نظامنامه در سیلاب خوزستان مشخص شد. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن تاکید بر لزوم تجهیز همه شرکت‌های آب منطقه‌ای به سیستم پایش و مانیتورینگ، افزود: سیستم مانیتورینگ سازمان آب و برق خوزستان می‌تواند الگویی برای سایر شرکت‌ها باشد و باید همه شرکت‌های آب منطقه‌ای اقدام به نصب و راه‌اندازی سیستم مانیتورینگ و اندازه گیری منابع آب کنند؛ چرا که این موضوع در مواقع بحرانی به خصوص در ستاد فرماندهی سیلاب موثر است. وی با بیان اینکه بر اساس قانون متولی «مدیریت رودخانه‌ها» و «مدیریت سیلاب» با یکدیگر متفاوت است، یادآور شد: بر این اساس وزارت نیرو مسئولیت مدیریت رودخانه‌ها و ساماندهی آن‌ها را بر عهده دارد، اما مدیریت سیلاب در شهر‌ها برعهده سازمان‌های دیگر است. وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برخی از مطالبات مردم از طریق نمایندگان مجلس به شرکت مدیریت منابع آب و شرکت‌های آب منطقه‌ای ارجاع می‌شود، لازم است پاسخ این نامه‌ها در اسرع وقت به استحضار نمایندگان رسیده و تعامل خوبی با آنان برقرار شود.

اخبار بیشتر