ممنوعه‌های صادراتی!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

ممنوعه‌های صادراتی!

درآمد صادراتی برق ایران به عراق در دسترس است

مهرخبرگزاری مهر
درآمد صادراتی برق ایران به عراق در دسترس است
معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: میزان صادرات کنونی برق ما به عراق ۷۰۰ مگاوات است و به درآمد صادراتی آن دسترسی داریم؛ نوع ارز دریافتی حاصل از آن نیز تفاوتی ندارد حتی اگر ارز محلی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود رضا حقی فام، معاون هماهنگی توزیع توانیر در افتتاحیه هفتمین کنفرانس منطقه‌ای سیرد، با اشاره به اینکه صنعت توزیع برق کشور نیازمند برنامه ریزی سه سطحی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است، گفت: اکنون در دنیا مباحث بسیار پیچده‌ای در بخش صنعت توزیع مطرح است. این در حالی است که سیر تحول صنعت برق نشان می‌دهدکه دیدگاه صنعت توزیع به سمت ارتباط با دانشگاه تغییر پیدا کرده است در حالی که پیشتر این دیدگاه برعکس بود.

وی با بیان اینکه ما نیاز به انعطاف پذیری و کاهش آلاینده‌ها به عنوان مباحث روز دنیا داریم، افزود: در بخش توزیع اطلاعات زیادی ایجاد شده است، اما سوال این است که چقدر توانسته‌ایم این داده‌ها را تبدیل به دانش کنیم. از سویی دیگر باید بدانیم نیازهای صنعت توزیع چیست و چه ابزاری برای رسیدن به این نیازها در اختیار داریم.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه معتقدیم این ابزارها باید بین المللی و بومی باشد چرا که ما شرایط خاص جغرافیایی و فرهنگی داریم، اظهار داشت: این نیازها باید تبدیل به شاخص‌ها و زبان‌های مشترک شود تا بتوانیم به فهم مشترکی برسیم. البته باید برنامه و اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت صنعت توزیع را استحصال کنیم.

به گفته سخنگوی صنعت برق، در دنیا درباره ریزشبکه‌ها، اینترنت اشیا، پایداری شبکه، انعطاف پذیری در روشنایی معابر و … تجربیات بسیاری وجود دارد و ما باید از این تجربیات استفاده کنیم.

مذاکره برای توسعه صادرات برق

حقی فام در حاشیه این مراسم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره روند صادرات برق کشور و نحوه دریافت درآمدهای آن گفت: رویکرد فعالان صنعت این است که هم در صادرات انرژی و هم در صادرات خدمات فنی و مهندسی فعال شوند و در این زمینه برنامه‌های مختلفی درحال انجام است. البته عمده صادرات برق ایران به عراق است ولی انتظار داریم که این صادرات را به کشورهای همسایه نظیر ترکیه، افغانستان و پاکستان نیز گسترش دهیم. در همین راستا مذاکرات فشرده‌ای در حال انجام است و راه‌های جدیدی نیز برای گسترش آن مدنظر داریم.

وی در ارتباط با روند انتقال درآمدهای صادراتی حاصل از صدور برق و همچنین نوع ارز دریافتی حاصل از آن نیز توضیح داد: ساز و کارهای مالی درآمدهای صادراتی برق را بانک مرکزی مشخص می‌کند، اما برای دریافت درآمدهای صادراتی برق مشکلات حل شده و مشکل جدی برای دسترسی به این درآمدها نداریم. نوع ارز دریافتی نیز متفاوت است که مشکلی با آن نداریم؛ حتی اگر پرداخت‌ها با ارز محلی (دینار) باشد. البته جزییات این دریافت را باید بانک مرکزی شرح دهد.

این مقام مسوول در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت معافیت مدارس از پرداخت هزینه برق مصرفی این واحدها و محل جایگزین تامین هزینه آن تصریح کرد: برای اینکه مدارس تبدیل به واحدهای بدمصرف نشوند الگوی مصرفی مطابق با دوره مشابه سال قبل هر مدرسه طراحی شده و در صورتی که مدرسه‌ای بیش از الگوی تعریف شده برق مصرف کند مشمول این قانون نمی‌شود. ضمن اینکه مجلس شورای اسلامی منبع مالی برای جبران در نظر نگرفته است.

صادرات برق به همسایگان شمالی در دست اقدام

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه میزان دریافت درآمد صادراتی برق ما از عراق رقم کوچکی نیست، بیان داشت: با وجود این مطالبات روند تبادل ما با عراق به نحوی نیست که بخواهیم ادامه صادرات را منوط به تسویه بدهی آنها کنیم. البته روند مبادلات برق و درآمد حاصل از آن مطلوب و در حال انجام است. به این ترتیب تبادلات برقی با همسایگان برد-برد است.

حقی فام با اعلام اینکه ظرفیت صادرات برق ما به عراق در پیک بار معادل ۱۴۰۰ مگاوات است، ادامه داد: این رقم بسته به میزان نیاز عراق تغییر می‌کند، اما در برخی مواقع صادرات ما به ۶۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات می‌رسد و گاهی نیز بیشتر از این رقم را می‌توانیم صادر کنیم.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در ارتباط با روند تجارت برق با همسایگان شمالی کشور توضیح داد: ایران معمولا دریافت کننده برق از همسایگان شمالی است؛ البته با جمهوری آذربایجان تبادل برق نیز داریم. البته در حال برقراری زیرساخت‌ها برای ارتباط گیری با روسیه و ترکیه هستیم تا شبکه برق خود را گسترش دهیم.

افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها چشم انتظار تصمیم دولت

این مقام مسوول میزان مصرف برق داخلی کشور در حال حاضر را ۳۰ تا ۳۲ هزار مگاوات در روز دانست و گفت: توان بالایی برای صادرات برق به عراق یا ترکیه یا هر یک از کشورهای متقاضی داریم، اما میزان صادرات ما بسته به میزان تقاضای کشور مقصد دارد. در همین راستا هیاتی به نمایندگی از صنعت برق کشور به عراق رفته تا دامنه این صادرات را گسترش دهد. در این بین مبادلات مرزی را نیز مدنظر داریم. برنامه‌ای برای برقراری ارتباط الکتریکی با روسیه داریم که در حال انجام است، اما بعید است تا این مبادلات به پیک سال ۹۸ برسد.

وی درباره آخرین وضعیت تایید تعرفه پر مصرف‌ها نیز افزود: وزارت نیرو طرح افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها را بیش از یک ماه است که تقدیم دولت کرده و انتظار می‌رفت که انتهای آذرماه سال جاری تصویب شود، اما از آنجایی که نگرانی برای فشار به اقشار متفاوت وجود دارد تاکنون اقدام و عمل به آن به منظور بررسی بیشتر به طول انجامیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

صادرات نفت جنوب عراق نزدیک به رکورد باقی ماند

مهرخبرگزاری مهر
صادرات نفت جنوب عراق نزدیک به رکورد باقی ماند
صادرات نفت عراق از جنوب این کشور تا به این‌جای کار در سال ۲۰۱۹، نزدیک به مقادیر رکوردی خود باقی مانده است. این موضوع، تردیدهایی را در مورد اجرای توافق کاهش تولید توسط این کشور برانگیخته است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، طبق داده‌های کشتی‌رانی و منابع صنعتی، تا به این‌جای کار در سال ۲۰۱۹، صادرات نفت عراق از جنوب این کشور، نزدیک به مقادیر رکوردی خود باقی مانده است. این تردیدهایی را در مورد این ایجاد می‌کند که آیا دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، از توافق کاهش تولیدات پیروی می‌کند، یا خیر؟

طبق داده‌های نفت‌کش‌ها که در رفینیتیو ایکون ثبت شده است و ردیابی جداگانه یک منبع صنعتی، صادرات نفت از جنوب عراق در ۲۱ روز اول ماه ژانویه، به طور میانگین ۳٫۶ میلیون بشکه در روز بود. این نزدیک به سطح رکورد ماهیانه ۳٫۶۳ میلیون بشکه در روز است، که قبلا برای این منطقه ثبت شده بود.

این داده‌ها نشان می‌دهند علی‌رغم توافق اوپک پلاس برای کاهش روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه نفت از اول ژانویه، هنوز هیچ نشانه‌ای از کاهش تولید در عراق دیده نمی‌شود.

منبع آگاه صنعتی، روز دوشنبه به رویترز خبر داد، فعلا هیچ کاهش تولیدی صورت نگرفته است.

منطقه جنوب، بخش اصلی تولید نفت عراق را به عهده دارد. داده‌های مقامات عراق در ۱۱ ژانویه هم نشان‌دهنده سطح تولیدی مشابه با داده‌های کشتی‌رانی و منبع آگاه، بودند.

طبق داده‌های جدید به نظر می‌رسد، صادرات بخش شمالی عراق در رقم ۴۰۰ هزار بشکه در روز ثابت بوده است. این هنوز کمتر از سطح ۵۰۰ بشکه در روز است که در چندین ماه از ۲۰۱۷ به ثبت رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

ظرفیت کشورهای همسایه برای صادرات مواد معدنی استفاده شود

مهرخبرگزاری مهر
ظرفیت کشورهای همسایه برای صادرات مواد معدنی استفاده شود
بوشهر - رئیس خانه معدن ایران گفت: ظرفیت کشورهای همسایه برای صادرات مواد معدنی استفاده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا بهرامن صبح سه‌شنبه در نخستین همایش و گردهمایی فعالان مواد معدنی استان بوشهر اظهار داشت: در سطح کشور شاهد ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه معادن هستیم و استان بوشهر نیز از این ظرفیت‌ها برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه در اغلب استان‌های شکور ذخایر عظیم زیرزمینی وجود دارد، خاطرنشان کرد: بخشی از اقتصاد کشور وابسته به منابع معدنی است که دارای بازار مناسبی هستند.

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به صادرات مواد معدنی ایران به کشورهای مختلف جهان، ادامه داد: تنوع بسیار خوبی در حوزه مواد معدنی کشور وجود دارد که ظرفیت بسیار خوبی محسوب می‌شود.

ایجاد پایانه صادراتی مواد معدنی

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای آسیایی کمبودهای منابع معدنی خود را از طریق ایران تامین می‌کنند، اضافه کرد: ‌ استان بوشهر دارای ظرفیت‌های منحصربه‌فردی در زمینه مواد معدنی است.

بهرامن یکی دیگر از ظرفیت‌های استان بوشهر را دسترسی به آب‌های آزاد معرفی کرد و افزود: یکی از نیازهای ضروری در استان بوشهر ایجاد پایانه صادراتی مواد معدنی است که برای صادرات مواد معدنی از جمله شن، ماسه، گچ و سنگ آهک ظرفیت بسیار خوبی است.

وی با تاکید بر توسعه سرمایه‌گذاری در زمینه اکتشاف مواد معدنی گفت: برای اکتشاف و ایجاد صنایع معدنی در استان بوشهر نیاز به سرمایه‌گذاری است و باید زیرساخت‌های لازم برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود.

افزایش صادرات مواد معدنی

رئیس خانه معدن ایران با تاکید بر استفاده از ظرفیت صادرات مواد معدنی، اظهار داشت: همسایگی استان بوشهر با کشورهای مختلف حوزه خلیج فارس فرصت مهمی برای صادرات مواد معدنی در استان بوشهر فراهم کرده است.

وی از افزایش قابل توجه صادرات مواد معدنی در سال جاری خبر داد و اضافه کرد: سال گذشته ۸٫۷ میلیارد دلار محصولات معدنی صادر شده بود که طی ۹ ماهه امسال تاکنون ۷٫۲ میلیارد دلار مواد معدنی صادر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

صادرات گوجه آزاد شد

مهرخبرگزاری مهر
صادرات گوجه آزاد شد
گمرک ایران در بخشنامه ای از رفع ممنوعیت صادرات آخال حبوبات (تا اطلاع ثانوی) و گوجه فرنگی و محصولات آن، خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران، پیرو نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت، در بخشنامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی موضوع «رفع ممنوعیت صادرات آخال حبوبات، گوجه فرنگی و محصولات آن» را ابلاغ کرد.

طبق این بخشنامه اقلامی که مجوز صادرات گرفته‌اند شامل آخال حبوبات (تا اطلاع ثانوی) و گوجه فرنگی و محصولات آن می‌شود.

همچنین صادرات کاغذ و کارتن بسته بندی، فیلم BOPP، فیلم پلی استر شفاف، تخم مرغ خوراکی و غیرخوراکی، جوجه یک روزه، پیله کرم ابریشم، ابریشم خام، ضایعات ابریشم و نخ ابریشم و پشم خام و نخ و الیاف پشمی تایید شده از تاریخ ۹۷٫۱۰٫۱۹ تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

تصویر نامه سرپرست سازمان توسعه تجارت به رئیس کل گمرک را در ذیل مشاهده می‌کنید.

صادرات گوجه آزاد شد - 6صادرات گوجه آزاد شد - 7صادرات گوجه آزاد شد - 8

خواندن خبر در سایت منبع

ممنوعیت ۶۱ قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران

فراروخبرگزاری فرارو
ممنوعیت ۶۱ قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران
مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در مصوبه‌ای ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی بادوام خارجی دارای مشابه ایرانی که در داخل کشور با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد، را تا پایان مدت برنامه ششم توسعه ممنوع کرده است.
ممنوعیت ۶۱ قلم کالای صادراتی ترکیه به ایران - 0

نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه در خصوص توقف صادرات از ترکیه به ایران هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه حریت، فاتیح چایاباتماز نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران، بیان داشت: قانون ممنوعیت واردات ۱۳۹۹ قلم کالا به ایران که از سال ۲۰۱۸ اجرایی شده، حدود ۳۰ درصد از صادرات ترکیه به ایران را در این سال کاهش داده است.

وی بیان داشت که این قانون با توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه که در سال ۲۰۱۵ منعقد شده است مغایرت دارد و ادامه داد که ۶۱ قلم از کالاهایی که در لیست ممنوعه قرار دارد، از کالاهایی است که در لیست صادراتی ترکیه به ایران است.

این نماینده‌ی بازرگانان ترکیه بیان داشت که پارلمان ایران قانون «ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی» را در روز ۲۰ ژانویه — ۳۰ دی ماه- به تصویب رسانده و هدف آن حمایت از کالاهای ایرانی در بازار داخلی ایران است، اما ۶۱ قلم از لیست ۱۳۹۹ کالای ممنوعه شده، از جمله کالاهایی هستند که ترکیه به ایران صادر می‌کند.

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در مصوبه‌ای ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی بادوام خارجی دارای مشابه ایرانی که در داخل کشور با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد، را تا پایان مدت برنامه ششم توسعه ممنوع کرده است.

ترکیه کالاهای مصرفی از جمله پارچه و پوشاک، مواد غذایی و بهداشتی و محصولات آرایشی به ایران صادر می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترکیه نگران توقف صادرات کالا به ایران شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترکیه نگران توقف صادرات کالا به ایران شد
فاتح چایاباتماز، نماینده انجمن تجار و صنعتگران مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران، در اظهاراتی هشدار داد تصمیم ایران برای ممنوعیت واردات برخی از محصولات خارجی که در داخل تولید می‌شوند ممکن است صادرات ترکیه به ایران را متوقف کند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی صباح، منسوجات، لوازم خانگی سفید، مواد غذایی، لوازم بهداشتی و آرایشی صادرات عمده ترکیه به ایران را تشکیل می‌دهند.

چایاباتماز گفت: تصمیم مجلس ایران برای ممنوعیت واردات کالاهایی که مشابه آنها در داخل کشور تولید می‌شوند، ممکن است به روابط تجاری میان ایران و ترکیه لطمه بزند.

وی در ادامه افزود: چندی قبل ایران تبلیغ محصولات خارجی که مشابه آنها در داخل تولید می‌شوند را در رسانه‌های تصویری و مکتوب مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه و بیلبوردها ممنوع کرد.

با تصمیم اخیر، مجلس ایران تلاش می‌کند جلوی واردات را به طور کامل بگیرد. مجلس ایران روز یکشنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن واردات کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند و نیازهای داخلی را تامین می‌کنند ممنوع می‌شود. این لایحه با ۱۶۴ رای موافق در برابر ۱۲ رای مخالف، تصویب شد.

چایاباتماز اظهار کرد: محصولات مصرفی بخش عمده‌ای از صادرات ترکیه به ایران را تشکیل می‌دهد. منسوجات، لوازم برقی سفید، مواد غذایی، محصولات بهداشتی و آرایشی پرفروش‌ترین محصولات ترکیه به ایران هستند در حالی که محصولات مشابه در ایران تولید می‌شوند. با تصمیم مجلس ایران، صادرات ما به این کشور ممکن است متوقف شود.

طبق آمار موسسه آمار ترکیه، تجارت ترکیه با ایران در سال ۲۰۱۷ به ۱۰٫۷۵ میلیارد دلار رسید و مجموع صادرات این کشور به ایران در این سال به حدود ۳٫۲۶ میلیارد دلار و وارداتش به ۷٫۴۹ میلیارد دلار بالغ شد.

تجارت میان دو کشور در فاصله ژانویه تا ژوییه سال ۲۰۱۸ به ۶٫۰۴ میلیارد دلار رسید و از این رقم، ترکیه ۱٫۴ میلیارد دلار صادر و حدود ۴٫۵۴ میلیارد دلار وارد کرد.

وی خاطرنشان کرد که این تصمیم روی توافق تجارت ترجیحی که در سال ۲۰۱۵ میان ترکیه و ایران اجرا شد، نباید تاثیر بگذارد و دو کشور پس از ۱۰ سال مذاکره، روی تعرفه ترجیحی حدود ۲۰۰ قلم کالا موافقت کردند.

به گفته فاتح چایاباتماز، ایران پیش از این واردات ۱۳۳۹ قلم کالا را ممنوع کرده بود که ۶۱ قلم از آنها تحت پوشش توافق تجارت ترجیحی قرار دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

انتظار ۱۲ساله برای ممنوعیت صادرات خاک

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
انتظار ۱۲ساله برای ممنوعیت صادرات خاک
در شرایطی که صادرات و خروج خاک از کشور منع قانونی ندارد، یک مسئول در وزارت جهادکشاورزی امیدوار است با تایید نهایی لایحه حفاظت از خاک در شورای نگهبان آن هم پس از ۱۲ سال، سدی در برابر خروج خاک ایجاد شود.

مجلس شورای اسلامی این هفته برای تامین نظر شورای نگهبان لایحه حفاظت از خاک را اصلاح کرد و برای تایید نهایی به شورای نگهبان فرستاد؛ این اصلاحات اغلب در موارد مربوط به ممنوعیت انتقال خاک به خارج از کشور و همچنین محکومیت متخلفان به مجازات‌های تعزیری بود.

«منوچهر گرجی» مشاور معاون وزیر جهادکشاورزی در امور خاک در این باره اظهار داشت: بحث ممنوعیت صادرات و خروج خاک به ویژه خاک حاصلخیز کشاورزی از ۱۲ سال پیش در لایحه خاک دیده شد که تصویب و قانونی شدن آن در این مدت در دست پیگیری بود و باید گفت تاکنون منع قانونی برای خروج خاک حاصلخیز کشاورزی از کشور نداشته‌ایم.

وی با اعلام اینکه چند روز پیش لایحه خاک دوباره در مجلس اصلاح و به شورای نگهبان ارسال شد، اظهار داشت: در صورت اتمام مراحل قانون گذاری و ابلاغ آن، تدوین آیین نامه‌های مورد نیاز اجرایی آن بین ۶ ماه تا یکسال زمان می‌برد.

گرجی درباره اینکه آیا خاک به شکل قاچاق از کشور خارج می‌شود، اظهار داشت: پیش از ارایه لایحه حفاظت از خاک، احتمالا خروج قاچاق خاک از کشور انجام می‌شد زیرا حدود پنج سال پیش معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی وقت در نامه‌ای به گمرک جمهوری اسلامی ایران خواستار ممنوعیت خروج خاک از کشور شد.

وی با بیان اینکه چندی پیش رئیس جمهوری نیز به خروج خاک از کشور اشاره کرد و گفت: آمار گمرک نشان می‌دهد که خاک حاصلخیز از مبادی قانونی خارج نمی‌شود.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور خاک گفت: البته کشور دارای خاک‌های معدنی است که خروج آنها از کشور به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط می‌شود به طور مثال در جزیره هرمز در جنوب کشور دارای خاک‌های رنگی هستیم که ممکن است فعالان بخش معدنی بتوانند این خاک‌ها را از مبادی رسمی کشور خارج کنند و اشکالی نداشته باشد.

وی افزود: ایران در زمره مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می‌رود که به طور معمول خاک حاصلخیز و مواد آلی کمی دارد؛ از این رو معتقدیم باید با مدیریت وضعیت خاک کشور اصلاح شود.

گرجی با تاکید بر اینکه خاک کشاورزی کشور نیازمند اصلاح و مدیریت صحیح است، گفت: اکنون مناطق مختلف کشور ما دارای خاک‌های آلی، متوسط و حتی نامرغوب است که کیفی‌ترین خاک‌ها به مناطق شمالی، زاگرس و البرز مربوط می‌شود.

وی خاک حاصلخیز کشاورزی را از منابع پایه، ذخایر طبیعی و استراتژیک کشور برشمرد و افزود: خروج این منبع تجدید ناپذیر از کشور علاوه بر پیامدهای زیست محیطی، ضربه به بخش کشاورزی و امنیت غذایی است و می‌تواند در آینده منافع ملی کشور را با مخاطرات جدی مواجه سازد.

اداره کل آب و خاک تشکیل می شود

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی یکی از مشکلات در حوزه حفاظت از خاک را نبود تشکیلات اداری منسجم برشمرد و گفت: تشکیل اداره کل خاک از سوی وزیر جهادکشاورزی به معاونت آب و خاک ابلاغ شده است تا بتوانیم برنامه هایی برای اصلاح و مدیریت خاک داشته باشیم.

گرجی اظهار داشت: ما به دلیل نداشتن شاخص شناسایی و نقشه خاک نمی‌توانیم حاصلخیزی خاک کشورمان را با دیگر کشور بسنجیم زیرا این موضوع نیازمند تهیه نقشه خاک است.

وی افزود: بیشتر کشورها حدود ۶۰ تا ۷۰ سال پیش نقشه خاک کشور خود را تهیه کردند؛ ما اکنون فاقد چنین نقشه‌ای هستیم و اگر بخواهیم همین امروز کار را آغاز کنیم، اجرای آن بین ۱۰ تا ۲۰ سال زمان می‌برد یعنی ما ۱۰۰ سال از کشورهای دیگر در این زمینه عقب هستیم.

به گفته این مقام مسئول، نبود خاک حاصلخیز و مرغوب مشکلاتی اعم از ریزگردها، رسوب رودخانه‌ها، تلفات ماهی‌ها، از بین رفتن شیلات و پرشدن سدها را برای کشور به دنبال داشته است.

فرسایش خاک نگران کننده است

گرجی با یادآوری اینکه حفظ خاک برای تامین امنیت غذایی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: در دنیا بیشتر از هرچیز به موضوع حفاظت از منابع پایه همچون آب و هوا پرداخته می‌شود زیرا مطالعات نشان می‌دهد که سرعت فرسایش، آلودگی و تخریب خاک سریعتر از تجدید آن است به طوری که برای تشکیل یک سانتی متر خاک به طور متوسط بیش از ۵۰۰ سال زمان نیاز است.

وی یکی دیگر از دغدغه مهم را فرسایش خاک عنوان کرد و افزود: سالانه ۲ میلیارد تن خاک مورد فرسایش قرار می‌گیرد در حالی که متوسط جهانی آن ۲٫۵ تن در هکتار است؛ اگر فرض کنیم سالی یک میلیون تن خاک حتی به صورت قاچاق از کشور خارج شود، در مقایسه معضل فرسایش خاک چیز ناچیز است.

کارشناسان محیط زیست و بخش کشاورزی بر این باورند: ابلاغ قانون «حفاظت از خاک» که در انتظار تایید شورای نگهبان است، می‌تواند به سدی در مقابل تغییرات اقلیمی، پیدایش فروچاله‌ها، بحران منابع آبی، فرسایش، آلودگی و حتی قاچاق خاک تبدیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

صادرات چای هند به ایران از سر گرفته می‌شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
صادرات چای هند به ایران از سر گرفته می‌شود
صادرات چای هند به ایران که در پی بلاتکلیفی ناشی از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران متوقف شده بود دوباره از سر گرفته می‌شود.

به گزارش ایکانامیک تایمز، صادرات چای هند به ایران دوباره از سر گرفته می‌شود. چای کاران در هند گفتند که مجددا درخواست خرید از طرف ایران دارند. این مسئله روند کاهشی را که در سال گذشته به خاطر بلاتکلیفی بر سر تحریم‌های نفتی آمریکا به وجود آمده بود جبران می‌کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، دولت آمریکا در اواخر سال گذشته تصمیم گرفت هند را از تحریم‌های ایران معاف کند. چای کاران بزرگ هند گفتند که خریداران ایرانی در مورد معامله پرس و جوهایی کرده‌اند و احتمالا اولین چای را که در آوریل تا مه وارد بازار میشود، می‌خرند.

رقابت هند با سریلانکا افزایش می‌یابد چون سریلانکا اصلی‌ترین صادر کننده چای سنتی (ارتودوکس) به ایران است.

در پشت صحنه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، معامله با ایران برای سریلانکا سخت شده است چون تجارت این کشور با دلار است.

ایران حدود ۵ درصد کل چای جهان را مصرف می‌کند. این کشور خودش چایکاری دارد و چای صادر می‌کند مخصوصا به هند، سریلانکا و کنیا. ایرانی‌ها حدود ۱۰۵۰۰۰ تن چای در سال مصرف می‌کنند که یک چهارم آن تولید داخل است.

انتظار می‌رود علاقه مجدد ایران به خرید چای بیشتر از هند، چایکاران هند را مجبور کند بخشی از تولید چای غیرسنتی (CTC) خود را به چای سنتی (ارتودوکس) اختصاص دهند.

هند سالانه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون کیلوگرم چای سنتی تولید میکند. چای سنتی برگ‌های کامل چای است که با فرایند سنتی تولید می‌شود.

طی ژانویه تا نوامبر سال گذشته، هند ۲۷٫۲۶ کیلوگرم چای سنتی با ارزش ۶۷۱٫۶۹ کرور روپیه به ایران صادر کرد. اگر مشکلی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیش نیاید، صادرات چای هند به ایران در ۲۰۱۹ به ۳۰ میلیون کیلوگرم می‌رسد.

پس از اینکه آمریکا سال میلادی گذشته اعلام کرد ایران را تحریم می‌کند، صادرکنندگان چای هند که نگران این شرایط بودند، ارسال برخی از محموله‌های خود را به ایران متوقف کردند و برخی تولیدکنندگان هم به تولید چای غیر سنتی به جای سنتی روی آوردند.

علیرغم کاهش ۱۰ درصدی تولید چای سنتی، قیمت آن تغییری نکرده است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تحمیل کرد، اما مدعی شد که می‌خواهد با ایران به توافق برسد. وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.» در حال تکمیل …
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عزیز الله مهدیان معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: ارزیابی‌ها مستمر انجام می‌شود چون خانه هایی هستند که به علت سیل در ظاهر آسیبی ندیده بودند اما الان با سست شدن پی و بنیاد آنها دچار آسیب شده‌اند. مهدیان از این که کار عقد قراردادها در بانک سرعت گرفته است ابراز خشنودی کرد و افزود: بانک‌ها اگر مثل بنیاد مسکن و هلال احمر از استان‌های مجاور کمک بگیرند کارها شتاب بیشتری خواهد گرفت. حق شناس استاندار گلستان نیز با ابراز رضایت از روند عقد قراردادها در بانک‌ها گفت: کار صدور پروانه‌ها در شهرداری از ۵۰ به ۵۰۰ واحد رسیده است و تا پایان هفته به ۸۰۰ واحد خواهد رسید. حق شناس با بیان این که ۱۴۶ بنگاه اقتصادی در سیل آسیب دیده‌اند افزود: میزان خسارت این واحدها ۲۴۴ میلیارد تومان برآورد شده است که هفته گذشته با کمک بانک‌ها ۲۳ میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان خسارت دیده پرداخت شد و تا پنج شنبه نیز ۲۷ میلیارد تومان دیگر پرداخت خواهد شد. خادمی استاندار لرستان نیز درباره مهندسی رودخانه‌ها و ساخت دیوارهای محافظ گفت: ساخت دیوارهای محافظ به بنیاد مسکن و وزارت نیرو سپرده شده که کارهای طراحی آن در حال انجام است اما تاکنون متاسفانه هنوز شروع نشده، زیرا که اولویت، ساخت خانه هاست.
فارسفارس9 ساعت قبل
مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله دکتر بهشتی و دیگر اعضای دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران، جمعه هفتم تیر ماه برگزار خواهد شد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله دکتر بهشتی و دیگر اعضای دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران، جمعه هفتم تیر ماه برگزار خواهد شد. در این مراسم که حجت الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی سخنرانی خواهد کرد، خانواده‌های شهدای حادثه هفتم تیر نیز حضور خواهند داشت و برنامه‌هایی با محوریت شهید بهشتی و ۷۲ یار ایشان برگزار خواهد شد. به علاوه در این برنامه حسن رحیم پور ازغدی درباره آرا و تفکرات شهید دکتر بهشتی سخنرانی خواهد کرد. این برنامه امسال با مشارکت سازمان هنری و رسانه‌ای اوج، بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا (عجل الله تعالی فرجه)، سازمان تبلیغات اسلامی و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از ساعت ۱۷:۳۰ در محل یادمان شهدای هفتم تیر برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دریابان علی شمخانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ‏براساس تصمیم ⁧شورایعالی امنیت ملی⁩ از ️تاریخ ۱۶تیر گام دوم کاهش تعهدات برجامی در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ ⁧برجام⁩ آغاز می‌شود تا ⁧اروپا⁩ و ⁧امریکا⁩ متوجه شوند پاسخ ایران به تجاوز پهپاد امریکایی با واکنش به محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران، تفاوتی ندارد.

اخبار بیشتر