دست به دست شدن لایحه FATF بین مخالفان و موافقان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دست به دست شدن لایحه FATF بین مخالفان و موافقان

تصمیماتی نظیر برجام و FATF دارد هویت انقلابی نظام را تضعیف می‌کند

مهرخبرگزاری مهر
تصمیماتی نظیر برجام و FATF دارد هویت انقلابی نظام را تضعیف می‌کند
استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: تصمیماتی نظیر برجام و FATF دارد هویت انقلابی نظام اسلامی را تضعیف می‌کند. باید در مقابل اینها ایستاد، البته نه به نحوی که دشمنان سوءاستفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله علی‌اکبر سیفی‌ مازندرانی، استاد درس خارج حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با «وطن‌امروز»، برخی اشکالات دینی و قرآنی پیوستن ایران به لوایح مرتبط با FATF را یادآور شد و با اشاره به تجربه برجام تاکید کرد: نباید از یک سوراخ ۲ بار گزیده شویم.

وی در ادامه با اشاره به هشدارهای اخیر رهبر معظم انقلاب پیرامون تلاش دشمنان برای تغییر فضای انقلابی شهر قم بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با مردم قم فرمودند: «انگیزه‌هایی وجود دارد برای اینکه فضای انقلابی قم را تغییر بدهند و روحیه‌ انقلابی قم و روحیه‌ دینی قم را کمرنگ کنند؛ انگیزه‌هایی وجود دارد. از کید دشمن در همه‌ جنبه‌ها و جوانب نباید غافل شد: از جنبه‌ اقتصادی که کید و مکر و دشمنی می‌کند، نباید از کید و مکر و دشمنی او در جنبه‌ فرهنگی غافل شد؛ مشغولند، انگیزه‌هایی دارند، عواملی را می‌فرستند؛ باید به این توجه کرد. بزرگان قم، جوانان قم باید نگذارند تا دست‌های خائن، قم را از مرکزیت انقلاب، از کانون انقلاب ‌بودن بیرون بیاورند و این معانی را در آن کمرنگ کنند. به هر حال قم آن سرچشمه‌ اصلی است و حوزه‌ قم آن پشتوانه‌ معنوی است برای این حرکتی که دنیا را تغییر داد، دنیا را تکان داد و همچنان این حرکت ادامه دارد و هنوز در آغاز راهیم». تحلیل حضرتعالی از فرمایشات رهبر حکیم انقلاب چیست؟

قم قلب تپنده نظام اسلامی است و حزب‌الله و توده‌های مردم بسیجی به قم نگاه می‌کنند. برای تحلیل این فرمایشات رهبری ابتدا باید این موضوع تبیین شود که ارزش‌های انقلابی چیست؟ مهم‌ترین نکته در ارزش‌های انقلابی، ولی‌فقیه و ولایتمداری است؛ همچنین طاغوت‌ستیزی و نفی سلطه استکبار است که نباید در حوزه‌های علمیه کمرنگ شود. البته این تلاش‌ها از گذشته وجود داشته و خیلی‌ها کوشیدند تا فضلا و طلاب را از این ارزش‌ها دور کنند. این تفکر در طیفی از اساتید و در بخشی از بدنه قم هم وجود دارد؛ این تفکر دنبال این است که روحیه و ارزش‌های انقلابی را در میان اساتید و فضلای حوزه کمرنگ کند. این جریان همچنین اینطور تبلیغ و القا می‌کند که فضلای انقلابی بی‌سواد و کم‌سوادند. این جریان به‌صورت تدریجی مانند موریانه بنیان‌های حوزه را می‌خورد و سست می‌کند. این جریان از خارج و از سوی جریاناتی چون تشیع لندنی و سنت آمریکایی هم پشتیبانی می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید مسائلی چون CFT و FATF تعهداتی را برای نظام ایجاد می‌کند و مخالفت‌هایی هم با شرع دارد. در این‌باره توضیحات بیشتری بفرمایید. به نظر می‌رسد نظرات فضلای حوزه درباره این موارد آنگونه که باید به گوش اعضای مجمع تشخیص مصلحت نرسیده است.

بدون تردید از نظر آمریکا و اروپا، سپاه قدس مصداق جرائم سازمان‌یافته فرامرزی است و سایر نیروهایی که از افغانستان و پاکستان در سوریه با داعش جنگیدند هم همین‌طور. در حالی که خود غرب از آن سوی دنیا لشکرکشی می‌کند سمت عراق و افغانستان و به مقدسات کشورها اهانت می‌کند. با این حال مدعی هستند حزب‌الله و حشدالشعبی مصداق جرائم سازمان‌یافته فرامرزی است! همچنین از نظر آنها سپاه، انصارالله یمن، حزب‌الله لبنان و حشدالشعبی تروریست هستند. کنوانسیون‌هایی مانند CFT هم ابزار حاکمیتی همین کشورهاست. واقعا جای تعجب است که برخی جریانات غربگرا چه عهد و پیمانی با کفار دارند که خود را ملزم می‌بینند تا این عهدنامه‌ها را تصویب و اجرایی کنند. چطور کنوانسیون‌هایی که غربی‌ها خود نوشته و دنبال می‌کنند، می‌تواند به صلاح اسلام و مسلمین باشد؟ همچنین جای تعجب است که چرا دولت به‌جای پیگیری الحاق به چنین کنوانسیون‌هایی، موضوع دوتابعیتی‌ها را پیگیری نمی‌کند؟ چرا با نجومی‌بگیران که اتفاقا برخورد با آنها خواسته رهبری هم بود برخورد نمی‌شود؟ موضوع حقوق‌های نجومی خلاف ارزش‌های اسلامی و خلاف عدل علوی بود. اتفاقا برخورد با نجومی‌بگیران مردم را آرام می‌کرد، چرا که مردمی که در فشار اقتصادی هستند وقتی ببینند کارگزاران کشور هم نزدیک به آنها حقوق می‌گیرند و زندگی می‌کنند، آرام می‌شوند.

این موضوع مرهمی بر درد مردم می‌شد. دولت باید به دنبال اصلاح این موضوعات باشد نه اینکه به کنوانسیون‌های مضر به حال کشور بپیوندد. در نتیجه پذیرش این کنوانسیون‌ها، حضور سپاه قدس و کمک این نیرو به مردم ستم‌دیده کشورهای دیگر مصداق جرائم فراملی و فرامرزی تلقی می‌شود. از سویی مسؤولانی که پیگیر تصویب این کنوانسیون‌ها هستند به دروغ در سخنرانی‌های خود از «رهبر شجاع» و این قبیل توصیفات می‌گویند اما از طرف دیگر شرایط نه‌گانه‌ای را که رهبری برای معاهده برجام مشخص کردند رعایت نکردند و اجازه هم نمی‌دهند کسی نقد کند. من در این سال‌ها ندیدم یکبار در تلویزیون کسی بیاید و شرط‌های رهبری درباره برجام را بخواند و تبیین کند. اگر در این مقطح حوزه علمیه به داد انقلاب نرسد، جریان غربگرا یک خشت کجی را در این کشور بنیان خواهد گذاشت که کسی بعدا نمی‌تواند جلودارش شود. تصمیماتی نظیر برجام و FATF دارد هویت انقلابی نظام اسلامی را تضعیف می‌کند. باید در مقابل اینها ایستاد، البته نه به نحوی که دشمنان سوءاستفاده کنند، بلکه باید به نحو حکیمانه و موثر جلوی این جریان ایستاد.

درباره بررسی CFT چه توصیه‌ای به اعضای مجمع تشخیص دارید؟

اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام در وهله اول باید بدانند استکبار جهانی غصه‌دار اسلامی و مسلمین نیست. نسخه‌ای که استکبار بپیچد هدفش استعمار و استحمار ملت‌هاست. آن آقایی که می‌گوید نسبت به این معاهدات خوشبین باشید، این یک حرف باطلی است. ما هرگز به تصمیماتی که غربی‌ها برای مقدرات ما می‌گیرند نمی‌توانیم خوشبین باشیم. این خوشبینی برخلاف آموزه‌های دینی و قرآنی ما است. یا فرد دیگری گفته است منتقدان CFT از اسلام چه می‌فهمند!؟ همین شخص اگر یک روایت ساده را به او بدهید معلوم نیست بتواند آن را درست بخواند! بعد همین شخص به فقهای شورای نگهبان می‌گوید شما از اسلام چه می‌فهمید! این آیا صدای اسلام آمریکایی نیست؟ چرا فقهای قم نباید درباره این جسارت حرف بزنند و قیام کنند؟ حوزه انقلابی یعنی همین.

موافقان لوایح مرتبط با FATF استدلال می‌کنند که کشور در شرایط بحرانی است و تصویب چنین لوایحی موجب می‌شود عوایدی نصیب کشور شود.

این ادعا دروغ محض است، چون همین دروغ را در برجام هم گفتند. در برجام هم می‌گفتند تحریم‌ها از بین می‌رود و منافعی نصیب کشور می‌شود، در حالی که ما در برجام به‌عینه دیدیم که به‌رغم همه آن رفت‌وآمدها و ادعاهایی نظیر اینکه دیوارهای بی‌اعتمادی را از بین بردیم و … چیزی عاید کشور نشد. در نهایت تحریم‌هایی که قرار بود رفع شود همچنان به قوت خود باقی است و اروپایی هم که اینها به او دل بسته بودند اعلام کرد ما نمی‌توانیم برای ایران کاری انجام دهیم. همه اینها در حالی انجام شده که صنعت هسته‌ای ایران تعطیل شده و بسیاری از مراکز هسته‌ای ایران صدمات سنگینی خوردند. اخیرا هم می‌گویند سیستم دفاعی و موشکی‌تان را جمع کنید! و این ادعای‌شان را مستند به برجام هم می‌کنند! مومن از یک سوراخ ۲ بار گزیده نمی‌شود؛ ما یک بار در قضیه برجام از ناحیه جریان غربگرا گزیده شدیم.

تردید نکنید که با تصویب این لوایح، چنانچه سپاه بخواهد از ناموس شیعه در یمن و عراق دفاع کند، اجماع جهانی علیه ایران شکل خواهد گرفت. یعنی با دست خودمان سپاه و توانمندی‌های کشورمان را محدود خواهیم کرد.

درباره الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) است. طبق این کنوانسیون، تشخیص جرم و عنوان مجرمیت در صلاحیت طرف مقابل خواهد بود و نه ایران. آیا پیوستن به این کنوانسیون‌ها، موجبات مخدوش شدن استقلال کشور و استقلال سیستم قضایی را فراهم نمی‌کند؟

جواب این سوال بسیار روشن است، چرا که اگر بنا باشد جرم و مجرم را استکبار تعریف کند، طبعا مجازات هم به دست طرفی است که جرم را تشخیص می‌دهد. نفس تعیین طرف مقابل به عنوان تشخیص‌دهنده جرم خلاف صریح قرآن است. رهبر معظم انقلاب تاکنون بارها هشدار داده‌اند که غربی‌ها مجرم را مصلح جلوه می‌دهند، مثلا آمریکا می‌گوید حقوق‌بشر را از سعودی یاد بگیرید (!)

برخی کارشناسان معتقدند تصویب لوایح مرتبط با FATF موجب دستیابی دشمنان به مراکز اطلاعاتی و مالی کشورمان می‌شود. نظر حضرتعالی درباره این جنبه این لوایح چیست؟

این موضوع یکی از راه‌های استکبار برای نفوذ است، علاوه بر اینکه اشراف غرب بر اوضاع مالی ایران و تسلط بر اقتصاد کشورمان را به دنبال خواهد داشت. این موضوع از جانب شرع هم جایز نیست: «لن یجعل‌الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا».

در پایان اگر نکته‌ای مدنظرتان هست بفرمایید.

از ابتدا در این دولت یک مسأله مهمی را در برابر سلیقه رهبری اعلام کردند مبنی بر مذاکره با آمریکا. رهبری از ابتدا صریح گفتند من به آمریکا اعتماد ندارم و به مذاکره با او بدبین هستم اما مقامات دولتی گفتند مردم به ما رأی دادند و رأی مردم یعنی رأی به مذاکره. تدبیر رهبری در این مقطع طرح موضوع نرمش قهرمانانه بود. رهبری همچنین شروط و تذکرات متعددی را درباره انعقاد قرارداد برجام مطرح فرمودند. در طرف مقابل البته این هشدارها جدی گرفته نشد و چند قدرت استکباری به‌عنوان جامعه جهانی معرفی شدند! حتی شرایط را به گونه‌ای پیش بردند که اجازه ندادند منتقدان در صداوسیما انتقادشان را مطرح کنند. وقتی رهبری برای معاهده‌ای چند شرط می‌گذارند به این معنی است که حتی عدول از یکی از این شرایط و خطوط قرمز آن، معاهده را غیرمشروع خواهد کرد. مقامات دولتی نه‌تنها شروط رهبری را محقق نکردند، بلکه راه مقابله با تدابیر رهبری را در پیش گرفتند، چنانکه حتی موضوع مذاکره را به نصیحت عمرسعد توسط سیدالشهدا پیوند دادند! پس از خروج آمریکا از برجام نیز رهبری فرمودند من به اروپایی‌ها هم اعتماد ندارم اما دولت به اروپا اعتماد کرد و پس از چند ماه به صحت فرمایش رهبری درباره اروپا رسید. اروپا همین حالا هم به دروغ می‌گوید ما توان ایستادگی در مقابل فشارهای آمریکا را نداریم ولی واقعیت این است که آمریکا و اروپا در مخالفت با ایران با هم هماهنگ هستند و در برجام به تعهدات خود پایبند نبودند. در حالی که در قرآن کریم به صراحت آمده چنانچه دشمنان شما به معاهده‌ای بی‌اعتنایی کردند شما حق ندارید دیگر به آن معاهده پایبند باشید. قرآن برای اعتبار مذاکره با کفار شرط گذاشته است تا اسباب ضعف و تحقیر مسلمین از بین برود اما متاسفانه در برجام به این شروط بی‌توجهی شد. اینها همه حکم اولی است. در حکم ثانوی هم که برخی مدعیان مدام دم از مصلحت می‌زنند، وقتی رهبری برای برجام شرط گذاشتند باید به آن عمل می‌شد اما متاسفانه بی‌توجهی شد. امروز هم که شورای نگهبان عدم مشروعیت CFT را اعلام کرده است، بر تصویب آن اصرار می‌کنند و می‌گویند این لایحه به مجمع تشخیص برود تا به‌خاطر مصلحت تصویب شود.

خواندن خبر در سایت منبع

قاسم سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای را تحریم کنید، فدای سر FATF!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
قاسم سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای را تحریم کنید، فدای سر FATF!
روزنامه آرمان در این یادداشت اذعان کرده است که وعده اروپا درخصوص کانال مالی، سرِ کاری است. اما با این وجود با بی تفاوتی نسبت به ظرفیت‌های عظیم داخلی و اقتصاد مقاومتی، همچنان منتظر کمک چشم آبی‌هاست.

سرویس سیاست مشرق - ر وزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه «ویژه‌های مشرق» نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** بیگدلی: فقط اروپا می‌تواند اقتصاد ما را سر و سامان بدهد!

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم «علی بیگدلی» نوشت: «از روزهای اول بعد از بیرون رفتن آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷، تاکید بر حفظ اتحادیه اروپا می‌کردم چون تنها روزنه ما به سمت جهان آزاد است. اتحادیه اروپاست که می‌تواند اقتصاد ما را از این نخوت رها کند و دیگران توانایی احیای اقتصاد بیمار ما را ندارند».

بیگدلی در ادامه با اذعان به بدعهدی اروپا نوشت: «اتفاقاتی که در فرانسه، هلند و بلژیک اتفاق افتاد…مجموعه این شرایط نشان می‌دهد اروپایی‌ها دارند از تعهدات برجامی‌شان به طور بسیار نرم و زیرکانه‌ای خارج می‌شوند. اگرچه معاون وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که دنبال مکانی برای سر و سامان دادن به سازوکارهای بانکی با ایران است، ولی به نظر نمی‌رسد که این سخن پشتوانه محکم و دقیقی داشته باشد».

نویسنده این یادداشت که از حامیان برجام می‌باشد با ادبیاتی حقارت آمیز مدعی شده است که «فقط اتحادیه اروپا می‌تواند اقتصاد بیمار ما را سر و سامان دهد»! این «خود کوچک بینی» و «بزرگنمایی و بزک طرف غربی» در حالی است که خود اروپایی‌ها در سر و سامان دادن اقتصاد خود مانده‌اند، چه برسد به سروسامان دادن به اقتصاد دیگر کشورها.

قاسم سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای را تحریم کنید، فدای سر FATF! - 7

فرانسه اکنون در وضعیت نامناسبی قرار دارد. جنبش جلیقه زردها در اعتراض به نظام سرمایه داری در ماههای اخیر و واکنش دولت، این کشور را دچار التهاب و آشوب کرده است. در این اعتراضات، تاکنون ۱۰ نفر کشته، ۱۴ نفر کور و بیش از ۸ هزار نفر نیز دستگیر یا زخمی شده‌اند. وضعیت ملتهب فرانسه در ماههای اخیر حدود ۱۰ میلیارد یورو به اقتصاد این کشور خسارت وارد کرده است. یک نظرسنجی که اخیرا برای «ژورنال دو دیمانش» صورت گرفته نشان می‌دهد که محبوبیت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه به ۲۷ درصد سقوط کرده است.

انگلیس نیز اکنون دچار بحران برگزیت است و معلوم نیست که چگونه باید این بحران را حل و فصل کند. هفته گذشته پارلمان بزرگ‌ترین شکست را به دولت «ترزا می» تحمیل کرد و رأی منفی به توافق وی با اروپا داد.

علاوه بر این براساس نظرسنجی صورت گرفته توسط مؤسسات غربی، تورم در آلمان به بالاترین رقم در ۱۰ سال گذشته رسیده است. در گزارش موسسه تحقیقاتی ZEW آمده است، بررسی ماهانه اقتصاد آلمان نشان می‌دهد در سه ماهه سوم سال جاری میلادی رشد اقتصادی آلمان روند نزولی داشته است در صورتی که آلمان یکی از بزرگترین اقتصادهای اروپا را دارا است. این موسسه طی یک نظر سنجی از کارشناسان اقتصادی و همچنین صاحبان سرمایه اعلام کرده است اعتماد به اقتصاد آلمان روند نزولی داشته است و سرمایه گذاران دیگر تمایل ندارند تا در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری کنند.

روزنامه اصلاح طلب آرمان در این یادداشت اذعان کرده است که وعده اروپا درخصوص کانال مالی، سر کاری است. اما با این وجود با بی تفاوتی نسبت به ظرفیت‌های عظیم داخلی و اقتصاد مقاومتی، همچنان منتظر کمک چشم آبی‌هاست.

** قاسم سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای را تحریم کنید، فدای سر FATF!

روزنامه ایران در یادداشتی با عنوان «سؤال‌هایی از مخالفان FATF» به قلم «غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» نوشت: «مخالفان FATF تا اینجای کار ادعاهای مختلفی را در برابر استدلال‌های موجود برای پذیرش لوایح مرتبط با این موضوع مطرح کرده‌اند؛ از بحث تسلیم کردن سردار سلیمانی گرفته تا موضوعاتی چون افشای اطلاعات سری و فوق سری کشور و تحریم سپاه و امثال این دست موارد. البته امروز جای خوشحالی دارد که این جمع صحبتی از ادعاهای قبلی خود نمی‌کنند چرا که فرض بر این است که بشدت به بزرگنمایی و غیرواقعی بودن این ادعاها پی برده‌اند. اما جای تأسف است که همچنان با طرح همین دست موارد مبهم و کلی مخالفت‌ها با FATF ادامه دارد».

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه نوشت: «تاکنون تقریبا اکثر سرفصل‌های مهم مطرح شده توسط موافقان FATF درباره شرایط کشور در صورت عدم پذیرش لوایح چهارگانه بی پاسخ مانده‌اند. از نمونه‌های برجسته آن سخنان آقای ظریف، وزیر امور خارجه در روز ۱۵ مهرماه و جلسه بررسی لایحه CFT در مجلس است که گفته بود: «ما توافق جامع همکاری‌های راهبردی با چین داریم و با روسیه هم شریک راهبردی هستیم اما رئیس بانک مرکزی چین به آقای همتی گفته بدون FATF نمی‌توانیم کار شما را انجام دهیم».»

قاسم سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای را تحریم کنید، فدای سر FATF! - 15

نویسنده این مقاله مدعی شده است که تاکید منتقدان درخصوص رابطه FATF و تحریم سردار قاسم سلیمانی، بیهوده بوده است. این ادعا در حالی است که طبق توصیه شماره ۴، بندهای ۱۱ تا ۱۸ برنامه اقدام Action Plan کارگروه اقدام مالی (FATF)، ابتدا کشورهای عضو باید اعضای حاضر در SDN (لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا- اتاق جنگ اقتصادی واشنگتن-) را از لحاظ مالی تحت فشار گذاشته، دارایی آنها را مسدود و حتی به دادگاه‌های کشورهایی چون آمریکا تحویل دهند. در این لیست که در تاریخ ۲۴ می ۲۰۱۷ به روز رسانی شده است نام سردار قاسم سلیمانی، دکتر فریدون عباسی-دانشمند هسته‌ای- و بسیاری نهادها و سازمان‌های علمی و پژوهشی و حتی وزارتخانه‌های داخلی از جمله وزارت دفاع وجود دارد. براساس FATF باید تمام تراکنش‌ها و اطلاعات اقتصادی کشور در اختیار آمریکا و همپیمانان اروپایی واشنگتن قرار گیرد.

از سوی دیگر، حامیان FATF ادعا می‌کنند که در صورت عدم اجرای دستورات FATF تعاملات ایران با خارج از کشور و از جمله مبادلات بانکی با روسیه و چین به صفر خواهد رسید! این در حالی است که بدترین شرایطی که FATF می‌تواند برای یک کشور به وجود آورد، «اقدام متقابل» است که از آن تحت عنوان لیست سیاه یاد می‌شود. ایران از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ در لیست سیاه FATF بوده است و از سال ۱۳۹۵ از این لیست تعلیق شده است. سؤال مهمی که مدعیان «قطع کامل همکاری» باید به آن پاسخ دهند این است که در این ۷ سالی که ایران در لیست سیاه FATF قرار داشت، همکاری‌های مالی ایران با کشورهای دیگر کاملا قطع بود؟ تبادلات وسیع مالی ایران با کشورهای مختلف از جمله روسیه و چین در این دوران، نشان می‌دهد که وجود ایران در لیست سیاه FATF ، منجر به قطع همکاری‌های مالی و بانکی با کشورهای دیگر نشده است.

** روزنامه اصلاح طلب: ما رئیس جمهور حاشیه ساز می‌خواهیم، نه حلال مشکلات مردم!

روزنامه قانون در گزارشی با عنوان «استحاله روحانی» نوشت: «روز گذشته حسن‌روحانی دیداری خاص داشت؛ وی در دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهاراتی را به زبان آورد که در راستای گرایش او به سمت مردم و اتکا به قدرت نرم ملت است…به نظر روحانی به قدرت مردم پی برده‌است و دریافت کرده که برخی معادلات فقط با این قدرت نرم قابل انجام است و امروز شاهد آن هستیم که بارها از مردم سخن می‌گوید و به دنبال دغدغه‌های مدنی مردم است و به نوعی می‌توان گفت که وی نسبت به سال گذشته دچار استحاله شده ولی این اظهارات و بیانات بیشتر نوشداروی پس از مردن اعتماد اجتماعی است. اتاق‌های فکری که به وی راه و چاره نشان می‌دهند باید برای او برنامه‌ای تدوین کنند که مردم را به تحرک اجتماعی وادار کند تا به سمت اعتماد ملی به حرکت دربیایند؛ در غیر این صورت گفتاردرمانی برای این مردم فایده‌ای ندارد و تنها برای آن‌هایی که خارج از ایران زندگی می‌کنند و شناختی نسبت به روحانی و این کشور ندارند، می‌تواند جذابیتی در حد حافظه‌کوتاه مدت ایجاد کند؛ در غیر این صورت کمک خاصی به مردم و کشور نخواهد کرد».

قاسم سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای را تحریم کنید، فدای سر FATF! - 21

هرگاه رئیس جمهور به اظهارات جنجالی و حاشیه ساز پرداخته و مشکلات معیشتی مردم به حاشیه می‌رود، رسانه‌های اصلاح طلب به وجد می‌آیند.

اکنون دغدغه اصلی عموم مردم، اشتغال، تورم و رکود است. اما متاسفانه اصلاح طلبان بدون توجه به این مطالبات، تمایل دارند که رئیس جمهور بجای پاسخگویی به مردم و تشریح عملکرد به جنجال و حاشیه سازی بپردازد.

این رویکرد غلط در رفتار اصلاح طلبان مسبوق به سابقه می‌باشد؛ در بهمن ۹۶ پس از گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور، روزنامه‌های اصلاح طلب به روحانی حمله کرده و اعتراض کردند که چرا رئیس جمهور، از اظهارات جنجالی و حمله به دیگر نهادها پرهیز کرد!

در همین رابطه روزنامه اصلاح طلب شرق در مطلبی نوشته بود: «مصاحبه روحانی خوب نبود چون به نیروهای مسلح و ائمه جمعه حمله نکرد».

روزنامه آفتاب یزد نیز در مطلبی نوشته بود: «نظرسنجی‌ها درباره گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور حاکی از آن است که مردم از این نشست رضایت نداشتند و همان روحانی دوران انتخابات را می‌خواهند».

یکی از فعالین رسانه‌ای در واکنش به این بی اخلاقی طیف اصلاح طلب نوشت: «اصلاح طلبان، روحانی را "درگیر" می‌پسندند. مثل زمان انتخابات که با نظام رقابت می‌کرد و اینها کف می‌زدند».

خواندن خبر در سایت منبع

شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

الفخبرگزاری الف
شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، تقدیم نامه برخی از وزیران به رهبر معظم انقلاب درباره لوایح مرتبط با FATF را تایید کرد و گفت: مفاد این نامه تقاضا از ایشان برای تسریع در رسیدگی این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

محمد شریعتمداری در گفت و گو با ایرنا به برخی شروط و تحفظ‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد کنوانسیون‌های مختلف و عضویت در سازمان‌های بین المللی اشاره کرد و افزود: فکر می‌کنم دو یا سه اظهارنظر مکتوب رهبر معظم انقلاب ذیل نظر شورای عالی هماهنگی سه قوه - هم منفردا در مورد هر کدام از این لوایح به صورت جداگانه و هم مجتمعا اخذ شده است؛ یعنی کاملا پیداست که متناسب با روند طبیعی قانونی کار، رهبر معظم انقلاب با تحقق این شرایط موافقت فرموده‌اند.

وی با یادآوری شرایط پیش روی کشور و تحولات بین المللی تصریح کرد: تاخیر در تصویب، ممکن است تبعاتی برای کشور در عرصه‌های گوناگون داشته باشد و انتقالات مالی را با مشکل مواجه کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: از این جهت موضوع لوایح چهارگانه مرتبط با FATF برای دولت از حساسیت ویژه‌ای برخودار بوده و دولت علاقه مند است تا در این فرصت محدود این اقدام به نتیجه برسد.

شریعتمداری همچنین اظهار داشت: هیات عالی نظارت مجمع برخی تحفظ‌ها درباره این لوایح دارد. امیدواریم این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود و به تصویب برسد تا ما شاهد آثار زیانبار عدم تصویب آن در کشور نباشیم.

شریعتمداری در عین حال گفت که او جزو امضا کنندگان این نامه نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

اسامی امضاکنندگان نامه به رهبری درباره FATF

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
بعد از چندین روز فراز و فرود، یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نامه چندتن از وزرا به رهبر انقلاب درباره FATF را تایید کرد.

خبرگزاری پانا: بعد از چندین روز فراز و فرود، یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نامه چندتن از وزرا به رهبر انقلاب درباره FATF را تایید کرد.

بعد از تایید این نامه از سوی دبیر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، سوال اینجاست که کدام یک از وزرای دولت برای جلوگیری از آنچه سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه «خودتحریمی» خوانده، دست به کار شده است.

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی که نخواست نامش فاش شود، ۸ نفر از وزرای دولت نامه درخواست تسریع در روند تصویب پالرمو (الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی) و CFT (لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم) به رهبری را امضا کرده‌اند.

در همین زمینه یک منبع موثق در وزارت امور خارجه امضای محمد جواد ظریف، ‌ وزیر امور خارجه، را تأیید کرد. همچنین برخی منابع دولتی نیز امضای فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، را تایید کردند.

به گفته عضو هیات رئیسه مجلس علاوه بر این دو وزیر، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز این نامه را امضا کرده‌اند.

البته شریعتمداری ضمن تایید اصل نامه گفته است که وی جزو امضا کنندگان نبوده است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که نامه درخواست وزرا برای تسریع در روند تصویب پالرمو و CFT به رهبری حدود سه ماه پیش تهیه و ارسال شده است.

هم‌چنین تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ یک از مسئولان دولتی واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به CFT روز یکشنبه دوباره با اصرار نمایندگان برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو نیز هم اکنون در انتظار بررسی و تصمیم اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

مهلت ۱۲۱ روزه گروه ویژه اقدام مالی به ایران ۲۸ بهمن ماه یعنی ۲۶ روز دیگر پایان می‌یابد و ایران برای خروج از لیست سیاه این گروه، بر اساس اظهارات وزرای امور خارجه و اقتصاد نیازمند تصویب این ۲ لایحه است. ‎

خواندن خبر در سایت منبع

طائب: Fatf و cft راه فرار اسرائیل است نه راه نجات اقتصاد ایران

انتخابخبرگزاری انتخاب
طائب: Fatf و cft راه فرار اسرائیل است نه راه نجات اقتصاد ایران
رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار وی خاطرنشان ساخت: در قضیه حمله اسرائیل به لبنان؛ ما در زمان جنگ، ابتدا به لبنان کمک کردیم، اما بعد از مدتی که حاج احمد متوسلیان مفقود شد، امام فرمود: بازگردید که راه قدس از عراق می گذرد. امروز را ببینید که جمهوری اسلامی به واسطه حزب الله لبنان به پایه بلندی های جولان دست یافته است.
طائب: Fatf و cft راه فرار اسرائیل است نه راه نجات اقتصاد ایران - 0

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار در رابطه با قرارداد‌های بین المللی مشکوک گفت: متاسفانه لایحه fatf و cft راه فرار اسرائیل است نه راه نجات اقتصاد ما و جای تعجب اینجاست که چرا برخی سینه چاک تصویب چنین معاهده هایی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب عصر امروز، در اجتماع بزرگ طلاب و فضلای حوزه انقلابی با سخنرانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مردم شهر قم گفت: قم کانون انقلاب بوده است و وضعش با جاهای دیگر فرق دارد. در شهر‌های دیگر شاید احساسات هم در کارها دخیل شده باشد؛ اما در شهر قم حرکتی که صورت گرفت بسیار عمیق و محتوایی بود و لذا به سایر شهرها منتقل شد.

وی افزود: اگر قم بخواهد به همان اصالت بماند تربیت نیرو طول می‌کشد و از طرف مقابل کار کردن روی تغییر هویت این شهر بی سر و صدا و مرموزانه شکل می‌گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین طائب گفت: لذا مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با مردم شهر قم فرمودند: دست هایی برای چنین کارهایی در کار است.

وی افزود: این اتفاقات هم با ایجاد حالت یاس و رخوت رخ می‌دهد؛ اما ما باید وظایف خود را به خوبی انجام دهیم و گوش به فرمان باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین طائب گفت: ما باید وضع امروز را خوب بشناسیم و به اقتضای آن برنامه ریزی کنیم. اگر در میدان نبرد، هدف و ابراز طرف مقابل را نشناسیم قطعا شکست خواهیم خورد.

وی افزود: ما چهل سال است در نبرد بوده‌ایم و یک روز هم نبوده که دشمن ما را به حال خود گذاشته باشد. در طی این چهل سال هم هیچگاه آغازگر زد و خورد فیزیکی نبوده‌ایم و همیشه دفاع کرده‌ایم.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار گفت: اگر بخواهیم اوضاع امروز را با دوران حکومت امام علی علیه السلام مقایسه کنیم، مانند ساعت پایانی جنگ صفین است. که ابتدایش بسیار شورانگیز بود و انتهایش بسیار ناگوار.

وی افزود: آن زمانی که قرآن‌ها به روی نی زده شد و شمشیر یاران مالک اشتر غلاف شد. اینجا بود که منافقین خود را نشان دادند و آنچه دنبالش بودند ظاهر گشت.

حجت الاسلام و المسلمین طائب با طرح دو سوال در رابطه با جنگ صفین اذعان داشت: اما دو سوال اینجا مطرح است: چرا شمشیر‌ها غلاف شد؟ اول اینکه چون سربازان این میدان خسته شده بودند و دوم اینکه بصیرت نداشتند؛ سوال دوم این است که گرفتن نقطه پایانی چه ارزشی برای حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام داشت؟ ببینید کدامیک از ائمه ما به صورتی که دیگران هم ببینید توانستند در مسجد الاقصی با آن همه عظمت نماز بخوانند؟ دشمن نگذاشت چون اگر این اتفاق می‌افتاد اسلام اصیل هر دو قبله را تحت تصرف می‌گرفت و اسلام جهانی می‌شد، اما دشمنان نگذاشتند.

وی افزود: اینکه امروز ترامپ در آمریکا قدرت گرفته است، نباید تصور شود که اتفاقی است بلکه همه این اتفاقات برنامه ریزی شده در حال انجام است. اینها برای جلوگیری از نابودی خود تصمیم گرفته‌اند، زیر برخی قراردادها بزنند، لذا باید فردی را روی کار بیاورند و بگویند او دیوانه است و اینکار‌ها را انجام می‌دهد. اگر او موفق شد برایش کف می‌زنند و اگر موفق نشد نوبت فرد دیگری می‌شود.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار گفت: آنچه ترامپ در سخنرانی خروج از برجام خطاب به مردم آمریکا می‌گوید این است که ما به آنچه که می‌خواستیم نرسیدیم و ما بازی خوردیم. چون قرار بوده رفتار منطقه‌ای ایران عوض شود. ما بر اساس نظر آژانس رفتار هسته‌ای مان تغییر یافت؛ اما آنچه که تغییر نکرد دفاع از مقاومت اسلامی است و نکند در برجام چنین حرفهایی بوده است که آنها ناراضی هستند.

وی خاطرنشان ساخت: در قضیه حمله اسرائیل به لبنان؛ ما در زمان جنگ، ابتدا به لبنان کمک کردیم، اما بعد از مدتی که حاج احمد متوسلیان مفقود شد، امام فرمود: بازگردید که راه قدس از عراق می‌گذرد. امروز را ببینید که جمهوری اسلامی به واسطه حزب الله لبنان به پایه بلندی‌های جولان دست یافته است.

حجت الاسلام والمسلمین طائب با اشاره به سخنرانی ماه گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گفت: ترامپ ماه پیش طی یک سخنرانی اعلام کرد من خدمت بزرگی کردم، چون قبل از ورود من اگر ایران می‌خواست می‌توانست در ۱۲ دقیقه خاورمیانه را بگیرد؛ اما با مشغولیت هایی که امروز برای مردم این کشور درست کرده‌ام دیگر این توانایی وجود ندارد.

وی افزود: اما چرا هیچکس به او نگفت گرفتن خاورمیانه به این بزرگی چنین امکانی برای ایران ندارد؟ چون همه می‌دانستند که مراد او از خاورمیانه اسرائیل است و هر کس اسرائیل را بگیرد خاور میانه در دست اوست.

حجت الاسلام و المسلمین طائب در رابطه با قرارداد‌های بین المللی مشکوک نیز گفت: متاسفانه باید گفت fatf و cft راه فرار اسرائیل است نه راه نجات اقتصاد ما و جای تعجب اینجاست که چرا برخی سینه چاک تصویب چنین معاهده هایی هستند.

وی افزودر: دلیل حساسیت غرب بر روی تسلیحات ما چیست؟ چون وقتی که نتانیاهو چند سال قبل ایران را به حمله هسته‌ای تهدید کرد، بلافاصله مقام معظم رهبری فرمود اگر خطا بکنید تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهیم کرد. لذا عقب کشید و حرفش را پس گرفت. اگر اینها از موشک‌های ما خیالشان راحت شود یک روز صبر نخواهند کرد.

حجت الاسلام و المسلمین طائب در پایان نقشه دشمن را دوری مردم از ولایت خواند و افزود: ما باید مراقب باشیم چون دشمنان همه هجمه‌ها را به سمت مقام معظم رهبری برده‌اند و می‌خواهند شمشیر کشتیبان این انقلاب را کند کنند و وظیفه ما این است که مردم را نسبت به این قضیه آگاه نماییم.

منبع: خبرگزاری حوزه

خواندن خبر در سایت منبع

جزییات نامه وزرا به رهبر انقلاب درباره FATF

فراروخبرگزاری فرارو
عليرضا رحيمي: تعدادي از وزيران طي نامه‌اي از مقام رهبري درخواست كرده‌اند براي تسريع در بررسي CFT و پالرمو توسط مجمع تشخيص مصلحت (نظام)، ايشان تاكيد مستقيم فرمايند. ‏عضو جبهه پايداري در كميسيون امنيت ملي در تحريفي آشكار، اين نامه مشفقانه را تعبير به تهديد به استعفاي جمعي از كابينه كرده است.»

دو روز قبل در گزارشی از «آخرین حربه مخالفان FATF» نوشتیم و با اشاره به جوسازی رسانه‌های وابسته به جبهه پایداری نوشتیم که آنها مدعی شده‌اند «چند نفر از وزرای دولت بنفش» پس از شکست در خارج کردن کشور از فهرست سیاه FATF «با ارسال نامه‌ای به رهبری درصدد تحمیل FATF برآمده و برای پیشبرد برنامه عجیب خود، در صورت عدم تصویب آن، تهدید به استعفا کرده‌اند.»

به گزارش اعتماد، همان روز و در همان گزارش همچنین نوشتیم که البته این نخستین‌بار نیست که رسانه‌های نزدیک به این طیف خاص از اصولگرایان و مخالفان دولت اینچنین اقدام به تحریف واقعیت به‌ نفع مقاصد جناحی کرده و نه‌تنها هیچ ابایی نسبت به عواقب این دست اقدامات ندارند، بلکه ظاهرا برای‌شان تفاوت ندارد که آنچه با قلب واقعیت به عنوان خبر منتشر می‌کنند درباره چه سطحی از مسائل و مقامات سیاسی کشور است. چنان‌‌که در همین فقره اخیر نیز شاهد بودیم، آنچه به این راحتی وارونه جلوه داده شد، به بحث مهم FATF و به‌خصوص لایحه الحاقیه دولت به کنوانسیون CFT مربوط بود و کسانی که به عنوان نویسندگان و مخاطب نامه «تهدید به استعفا» عنوان شدند، عبارت بودند از چند نفر از وزرای دولت به عنوان نویسندگان نامه یا چنان‌چه کانال‌های وابسته به جبهه پایداری مدعی شده بودند، «چند وزیر دولت بنفش» در مقام «تهدیدکنندگان» و رهبری نظام، در جایگاه مخاطب نامه این وزرا!

رحیمی افشا می‌کند

حالا با سپری شدن بیش از ۴۸ ساعت از زمان انتشار آن گزارش که علاوه بر انتشار مدعای اولیه، حاوی تکذیب مکرر این شایعه از چند منبع مختلف خبری در دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بود، علیرضا رحیمی، عضو اصلاح‌طلب هیات رییسه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تکرار این شایعه‌پردازی، این‌بار از زبان یک «عضو جبهه پایداری در کمیسیون امنیت ملی» خبر داده است.

رحیمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «تعدادی از وزیران طی نامه‌ای از مقام رهبری درخواست کرده‌اند برای تسریع در بررسی CFT و پالرمو توسط مجمع تشخیص مصلحت (نظام)، ایشان تاکید مستقیم فرمایند.» او همچنین در ادامه تاکید کرد: «‏عضو افراطی جبهه پایداری در کمیسیون امنیت ملی در تحریفی آشکار، این نامه مشفقانه را تعبیر به تهدید به استعفای جمعی از کابینه کرده است.»

استحاله «كاه» به «كوه» به جادوي «جبهه پايداري»

حدود یک هفته پیش از این غائله، در گزارشی که ۲۲ دی‌ ماه امسال منتشر شد، از شایعه‌سازی دیگر این طیف خاص از اصولگرایان و مخالفان دولت درخصوص آنچه «استعفای ظریف» عنوان شده بود، خبر داده و نوشته بودیم که اگرچه تا بوده چنین بوده که ملت تا «چیزکی» نباشد، اقدام با ساخت و پرداخت «چیزها» نمی‌کنند اما این جماعت موسوم به «جبهه پایداری» گویا از این فراتر رفته و بلدند به جادوی شایعه از «هیچ»، «چیز» بسازند. این نوبت اما جادو و شعبده «جبهه پایداری» مطابق همان شیوه مرسوم «شایعه‌سازی» طراحی شده بود. فرمولی که گاه، از «کاهی»، «کوه» می‌سازد و گاه، حکم «عفو» را به حکم «اعدام» بدل می‌کند.

تهديد يا درخواست

روایتی که حالا ازسوی یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که بنا به دلایلی نخواست نامش فاش شود، در اختیار «اعتماد» قرار گرفته، نشان می‌دهد که به ‌راستی تعدادی از وزرای دولت به رهبری نظام نامه نوشته‌اند، این نامه مهم به بحث حساس و جنجالی نحوه تصویب لوایح چهارگانه مربوط به FATF مربوط بوده و وزرا در آن نامه واقعا درخواست کرده‌اند که تعامل بیشتری با دولت و مجلس در مسیر تصویب این لوایح صورت گیرد.

درواقع هیچ‌کدام از این گزاره‌ها کذب نبوده و حالا چنان‌چه این عضو کمیسیون امنیت خبر داده، همگی صحیح هستند اما مساله اینجاست که این گزاره‌های واقعی اساسا هیچ ارتباطی با آنچه در روایت جعلی منتشر شده توسط رسانه‌های وابسته به جبهه پایداری عنوان شده بود، ندارند، چراکه نامه وزرا به رهبری نه از موضع تهدید، بلکه مطابق آنچه تقسیم وظایف و سلسله‌مراتب اداری و سازمانی در کشور ایجاب می‌کند، از موضع درخواست بوده و اساسا صحبتی از «استعفای دسته‌جمعی» یا هر نوع استعفای مرسوم دیگری به میان نیامده است.

كدام وزرا به رهبري نامه نوشتند؟

با این حال اما این تنها ایراد روایت جعلی اولیه رسانه‌های وابسته به جبهه پایداری نیست. پیگیری‌ها از طریق چند نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نشان می‌دهد نامه‌نگاری «حدود ۷ الی ۸ نفر از وزرای اقتصادی و سیاسی دولت با رهبری» اتفاق تازه‌ و جدیدی نیست و این چند وزیر که بنابر روایت یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شامل «وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و امور خارجه» بوده و به روایت عضو دیگر این کمیسیون، «وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور خارجه و اطلاعات» را شامل می‌شود، حداقل ۲ ماه پیش اقدام به نامه‌نگاری با رهبر انقلاب کرده‌اند.

وزرا چه‌ زماني به رهبري نامه نوشتند؟

همزمان بنابر گفته یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این نامه بیش از ۲ ماه قبل و در بازه زمانی خاصی که لوایح الحاقیه دولت به دو کنوانسیون پالرمو و CFT هنوز در مسیر رفت و آمد میان مجلس و شورای نگهبان بوده، تهیه و به امضای وزرای دولت رسیده است. نامه‌ای که همان زمان نیز به دفتر رهبری ارسال شده و احتمالا تاکنون پاسخ مقتضی را نیز دریافت کرده است. با این همه اما به ‌گفته این نماینده مجلس، نامه وزرا به رهبری که احتمالا در آن مقطع زمانی و پیش از نخستین بازگشت لایحه الحاقیه دولت به دو کنوانسیون CFT یا پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام به رشته تحریر درآمده، نامه‌ای مشفقانه و برای تسهیل روند تصویب این لوایح بوده است؛ لوایحی که به‌زعم این نماینده مجلس، به احتمال قریب به یقین، البته با حق‌الشرط‌ها و ملاحظات لازم به تصویب می‌رسد و جوسازی‌های مخالفان که حالا در آخرین اقدام، رو به شایعه‌سازی نیز آورده‌اند، صرفا تلاشی در راستای کند کردن روند پیشرفت کار تصویب این لوایح است.

كدام نماينده شايعه جبهه پايداري را بازگو كرد؟!

چنانچه گفتیم رحیمی در توییت صبح دیروز خود بانی تکرار شایعه چند روز قبل رسانه‌های وابسته به جبهه پایداری را «عضو جبهه پایداری در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس» معرفی کرد و از اشاره مستقیم به نام این نماینده خودداری کرد. هر چند توصیف ارایه شده درباره این نماینده به ‌قدری روشن بود که گمانه‌زنی درباره هویت این نماینده را درمیان نهایتا ۳ تا ۴ نماینده خاص ازجمله چهره‌هایی همچون جواد کریمی‌قدوسی و مجتبی ذوالنوری به عنوان گزینه‌هایی با احتمال صحت بالا و همچنین نمایندگانی همچون سیدحسین نقوی‌حسینی، قاسم جاسمی، ابوالفضل حسن‌بیگی و هاجر چنارانی به عنوان گزینه‌های محتمل بعدی محدود می‌ساخت اما حالا بنابر توضیحاتی که توسط یکی دیگر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دراختیار «اعتماد» قرار گرفته است، مشخص شده که این نماینده کسی نبوده مگر جواد کریمی‌قدوسی، نماینده عضو جبهه پایداری مشهد در مجلس شورای اسلامی.

به ‌گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، کریمی‌قدوسی در جلسه روز یکشنبه این کمیسیون با اشاره به نامه چند تن از وزرای دولت به رهبری که حداقل مربوط به ۲ ماه قبل است، مدعی شد که وزرای دولت، رهبری را به استعفا تهدید کرده و در «نامه تهدیدآمیزشان» نوشته‌اند که اگر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنان در مسیر تصویب لوایح چهارگانه مربوط به FATF، «سنگ‌اندازی کنند»، آنها از ادامه همکاری با دولت خودداری کرده و «دسته‌جمعی» کناره‌گیری می‌کنند. ادعایی که حالا مشخص شده محلی از اعراب ندارد و علاوه بر آنکه عقلا محال به نظر می‌رسید، حالا به سند گفته‌های چند نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از اساس تکذیب شده است.

عواقب شايعه‌پراكني پايداري‌ها

بحث FATF در بیش از ۲۹ ماه گذشته، یعنی از زمانی که لایحه الحاقیه دولت به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی یا همان لایحه الحاقیه دولت به کنوانسیون پالرمو به عنوان نخستین لایحه از لوایح چهارگانه مربوط به FATF ازسوی مجلس شورای اسلامی اعلام‌ وصول شد، ازجمله مباحث داغ و بعضا جنجالی سیاسی-رسانه‌ای کشور بوده است؛ ماجرایی که در مقاطعی به بحثی اختلافی میان طیف‌ها و جناح‌های سیاسی مختلف کشور تبدیل شد و در تمام این مدت، همزمان با تاکید اصلاح‌طلبان و حامیان دولت بر اهمیت تصویب این لوایح و ضرورت خروج از فهرست سیاه FATF برای همکاری‌های پولی و بانکی با جهان، با مخالف‌خوانی‌های بعضا معقول برخی اصولگرایان و مخالفان دولت روبه‌رو بوده است.

در این میان اما گاه، گروه‌ها و طیف‌هایی خاص از مخالفان برای اثبات مدعای خود حتی اصول اولیه اخلاق سیاسی را زیر پا گذاشته و در مواردی فراتر از آن، مخالفت‌شان را بر بعضی از مسائل کلان مربوط به امنیت و منافع ملی اولویت داده و به‌ بهانه دلسوزی برای ملت و کشور، مصالح ملت و کشور را به بازی گرفته‌اند. با این همه اما آنچه حالا در آخرین مراحل این ماراتن سیاسی از سوی این طیف خاص از مخالفان دولت سر زده و می‌زند، فراتر از دفعات پیش و به ‌تعبیری مصداقی از بی‌توجهی به منافع ملی است؛ رویکردی که درصورت اثبات، جرمی سیاسی و امنیتی محسوب شده و مستوجب برخورد قضایی است. هر چند نگاهی به گذشته نشان می‌دهد آنچه گاهی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را با محکومیت‌های سنگین مواجه می‌کند، برای پایداری‌ها و برخی از محافظه‌کاران مشابه مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

علیرضا رحیمی: تعدادی از وزیران طی نامه‌ای از مقام رهبری درخواست کرده‌اند برای تسریع در بررسی CFT و پالرمو توسط مجمع تشخیص مصلحت (نظام)، ایشان تاکید مستقیم فرمایند. ‏عضو جبهه پایداری در کمیسیون امنیت ملی در تحریفی آشکار، این نامه مشفقانه را تعبیر به تهدید به استعفای جمعی از کابینه کرده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

سخنگوی فراکسیون مستقلین: راهی جز پیوستن به FATF نداریم

انتخابخبرگزاری انتخاب
سخنگوی فراکسیون مستقلین: راهی جز پیوستن به FATF نداریم
مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: ما راهی جز پیوستن به FATF نداریم، الان دنیای ۵۰ سال قبل نیست که بخواهیم دور خود دیوار بکشیم بلکه بیش از ۲۰۰ کشور دنیا عضو FATF هستند و اگر می‌خواهیم با دنیا مبادلات اقتصادی داشته باشیم باید موانع عضویت را برداریم.
سخنگوی فراکسیون مستقلین: راهی جز پیوستن به FATF نداریم - 0

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس با بیان این که «موضع این فراکسیون موافقت با لوایح چهارگانه FATF بوده است»، تاکید کرد: ایران راهی جز پیوستن به FATF ندارد.

مهرداد لاهوتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: فراکسیون مستقلین با لواح چهارگانه FATF موافق بود، دو تا از این لوایح قانونگذاری داخلی و دو تای دیگر کنوانسیون‌های بین المللی بوده که منتظر تعین تکلیف آنها هستیم.

وی با اشاره به ارجاع لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: به اعتقاد من این سیر باید طی شود شورای نگهبان مغایرت‌های این لایحه را شرح و قانون اساسی را متذکر شد و نهایتا لایحه به مجمع تشخیص ارجاع شد که به اعتقاد من مجمع در این زمینه مصلحت را در نظر خواهد گرفت.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: ما راهی جز پیوستن به FATF نداریم، الان دنیای ۵۰ سال قبل نیست که بخواهیم دور خود دیوار بکشیم بلکه بیش از ۲۰۰ کشور دنیا عضو FATF هستند و اگر می‌خواهیم با دنیا مبادلات اقتصادی داشته باشیم باید موانع عضویت را برداریم.

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس در پایان گفت که پیش بینی می‌کند مجمع تشخیص مصحلت نظام با لایحه FATF موافقت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

فساد مانع اجرای تصمیمات عاقلانه بانکی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
فساد مانع اجرای تصمیمات عاقلانه بانکی
روز گذشته سرانجام موعد اجرای تصمیم بانک مرکزی مبنی بر ماه‌شمارشدن پرداخت سود سپرده‌های کوتاه‌مدت بانکی فرا رسید. تصمیمی که تا حدودی از هزینه‌های بانک‌ها می‌کاهد و می‌تواند از بروز سفته‌بازی و پولشویی از طریق کارت‌های بانکی جلوگیری کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، در این زمینه گفت‌وگویی با محمود جامساز، اقتصاددان، انجام شده است که در ادامه می‌خوانید.

از روز گذشته مصوبه بانک مرکزی مبنی بر تغییر نحوه پرداخت سود سپرده کوتاه‌مدت از روزشمار به ماه‌شمار به اجرا گذاشته شد. این طرح چه تاثیر بر کاهش تراکنش بانکی و مبارزه با پولشویی و سفته‌بازی می‌گذارد؟

از اوایل شهریور سال ۹۴ بود که نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری یک‌ساله به ۱۵ درصد کاهش یافت و نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی به حداکثر ۱۰ درصد روزشمار رسید. در این زمینه باید توجه کرد که سود به آن چیزی که تعلق می‌گیرد، اصولا شبه‌پول است. از این روز به اسکناس و مسکوک در دست بانک‌ها شبه‌پول می‌گویند که سپرده‌های جاری از این قاعده مستثنی هستند. زیرا سریع‌الوصول هستند و نقدشوندگی آن، آنی انجام می‌پذیرد. طبق آماری که بانک مرکزی اعلام کرده است نقدینگی کشور تا پایان مهر از ۱۶۹۳ هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است. شبه‌پولی هم که بهره به آن تعلق می‌گیرد روی رقم ۱۴۵۰ هزار میلیارد ایستاد. حال روزشماربودن سود سپرده بانکی این حسن را دارد که هر زمان فرد پول خود را از بانک خارج کند ۱۰ درصد سود به‌دست آورد که این سیاست برای بانک‌ها بسیار هزینه‌زاست. اما پرداخت سود ماه‌شمار علاوه بر اینکه هزینه‌های بانک‌ها را کاهش می‌دهد، قدرت خلق پول را هم کمتر می‌کند. در چنین شرایطی به کمترین میزان سپرده طی یک ماه در بانک، سود تعلق می‌گیرد. در سپرده‌گذاری‌های بلندمدت که سرمایه حداقل یک سال نزد بانک‌ها می‌ماند بحث جداگانه‌ای است.

آیا ممکن است با اجرای این سیاست سپرده‌گذاران اقدام به خارج‌کردن سرمایه خود از بانک‌ها کنند و به بازارهایی نیز بورس روی آورند؟

به‌طور کلی اقتصاد ایران بانک‌محور است و مردم هنوز این آمادگی را پیدا نکرده‌اند که اگر پولی دارند آن را وارد بورس کنند و سهام بخرند. علت آن هم به نبوداطمینانی بازمی‌گردد که درباره بورس وجود دارد. چراکه ۹۰ درصد بورس را شرکت‌های دولتی و خصولتی تشکیل می‌دهند. با توجه به اطلاعات نامتقارنی که در بازار سرمایه وجود دارد، آثار عملکرد بورس‌بازان که بیشتر با رانت اطلاعاتی و قدرت‌های سیاسی در ارتباط هستند، بورس را از شرایط متعادل خارج و شاخص آن را حباب‌گونه کرده‌اند. طوری که در بورس شرکت‌هایی مشاهده می‌شود که ضررده هستند، اما شاخص مثبتی دارند. این روندی است که در یک روند طبیعی نمی‌توان آن را تحلیل کرد. زیرا غیر از اقتصاد، عوامل دیگری در رشد و سقوط سهام بورس دخیل هستند. مردم هم نه عادت دارند در بورس سرمایه‌گذاری کنند و نه اینکه اصولا به این نوع فعالیت اقتصادی اعتماد دارند. به‌عنوان مثال در سال ۱۳۸۴ که حباب بورس ترکید، بسیاری از مردم عادی، به‌ویژه بازنشستگان که دریافتی خود را از روی اعتماد به دولت به بازار سرمایه انتقال داده بودند از بین رفت و هیچ مقام مسئولی هم حاضر به پاسخگویی نشد. اکنون نیز شاخص بورس یک حالت حبابی دارد و تحریم‌های اقتصادی بر پرریسک‌شدن سرمایه‌گذاری در آن دامن زده است. بنابراین خواه ناخواه مردم بانک‌ها را مامنی مطمئن برای سرمایه خود می‌دانند و ماه‌شمارکردن پرداخت سود سپرده کوتاه‌مدت تاثیری بر انتقال دارایی بر بازارهای موازی نمی‌گذارد. زیرا در حال حاضر بازارهای موازی پس از افت و خیزهای بسیار سنگینی که طی یک سال اخیر داشتند، به ثبات رسیده‌اند و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی هم به‌گونه‌ای اجرا می‌شود که جلو هر تکانه‌ای را بگیرند. همچنین پیش از خروج آمریکا از برجام که نوسان بازارهای مختلف شروع شد، عده زیادی سپرده‌های خود را به بازارهای غیرمتشکل انتقال دادند تا سود بیشتری نسبت به بهره بانکی به‌دست آورند. این عوامل باعث می‌شوند سرمایه‌ها همچنان در بانک‌ها انباشته باشد. بازار ارز نیز مدتی است در محدوده ۱۱ هزار تومان قرار دارد و فعلا انتظاری برای افزایش قیمت آن وجود ندارد. البته اینکه به‌طور دقیق ثبات ارزی تا چه زمانی ادامه داشته باشد به سیاست‌گذاری ارزی و منابعی که دولت می‌تواند از معاملات ارزی خارج ارز کشور به‌دست آورد، بستگی دارد. باید دید که دولت تا چه حد در صادرات نفت، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و … موفق عمل می‌کند. مساله دیگر نیز به تصویب FATF مربوط می‌شود. متاسفانه کنوانسیون CFT با ۲۲ ایراد از شورای نگهبان گرفته شده بود، حال با ۱۹ ایراد به مجمع تشخیص مصلحت نظام بازگشته است. کنوانسیون پالرمو هم تقریبا دچار سرنوشت مشابهی شد. ممکن است با رسیدن به پایان موعد مقرر ایران بار دیگر از حالت تعلیق درآید به فهرست سیاه FATF بازگردد. وقتی که نام ایران در این فهرست قرار بگیرد همین کشورهایی هم که در حال حاضر با ایران مراوده تجاری دارند، به بن‌بست می‌رسند و حتی چین و روسیه اعلام می‌کنند که دیگر نمی‌توانند با کشور ما مراوده بانکی داشته باشند. زیرا منافذ ورود دلار به داخل کشور بسته می‌شود. البته ممکن است ارزهای دیگر نظیر یوآن، روبل، روپیه و … همچنان وارد ایران شود، اما آن هم به سختی انجام می‌شود و خریداران نفت ایران ترجیح می‌دهند در شرایطی که کشور تحت فشارهای بین‌المللی قرار دارد، خود را از جامعه جهانی جدا نکنند. به‌ویژه آنکه کنفرانس ورشو هم با موضوع خاورمیانه و محوریت ایران در پیش است و ۷۰ کشور به آن دعوت شده‌اند، می‌تواند تاثیر منفی در رابطه با ایران داشته باشد. در این صورت دست اتحادیه اروپا برای همکاری با آمریکا باز می‌شود. این است که اگر کسب درآمدهای ارزی برای ایران دچار مشکل شود، آنگاه دولت و بانک مرکزی هم در عرضه ارز به بازار آزاد توان خود را از دست می‌دهند. بدین صورت باید منتظر یک شوک ارزی دوباره باشیم. آن زمان است که احتمال دارد مردم بار دیگر سپرده‌های خود را از بانک بیرون بکشند که این امر ارتباطی با روزشمار یا ماه‌شماربودن سود سپرده کوتاه‌مدت ندارد. تجربه نشان داده است که پس از شوک ارزی، قیمت عمومی کالاهای مختلف نیز روند صعودی در پیش می‌گیرد و سرعت افزایش آن حتی از گرانی دلار هم پیشی می‌گیرد. کمااینکه اکنون پس از بازگشت نرخ ارز از ۱۸ هزار تومان به کانال ۱۱ هزار تومان به‌دلیل چسبندگی قیمت‌ها، نرخ سایر کالاها کاهش نیافته است. به‌ویژه آنکه بسیاری از این کالاها تا حدود ۸۵ درصد در شرکت‌های دولتی و خصولتی تولید می‌شود. بسیاری از این شرکت‌ها توجهی به قدرت خرید مردم ندارند و صرفا نفع خود را در نظر می‌گیرند. دولت هم به‌دلیل چندگانگی قدرت نمی‌تواند جلوی افزایش قیمت محصولات این بنگاه‌ها را بگیرد.

آیا می‌توان نتیجه گرفت که بازار جایگزینی برای سپرده‌های بانکی وجود ندارد؟

این اقدام بانک مرکزی فی‌نفسه برای بانک‌ها مناسب است. اما در حال حاضر چندان تاثیرگذار نیست و مردم بازار جایگزینی را نمی‌توانند برای سپرده‌های خارج‌شده خود انتخاب کنند. در کل نظام بانکی ایران معضلات بسیار مهم‌تری از دغدغه هزینه‌های بهره دارد. از جمله آنکه هنوز نظارت‌ها کافی و لازم نیست و هنوز مردم هزاران میلیارد تومان از موسسات غیرمجاز و بانک‌های خصوصی تازه تاسیس‌شده طلب دارند. درنهایت آنکه شبکه بانکی با فساد مواجه است که در آن هر تصمیم عاقلانه‌ای هم گرفته شود قابلیت اجرا ندارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

توصیه رسانه اصولگرا برای فرار از مقررات FATF

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
توصیه رسانه اصولگرا برای فرار از مقررات FATF
همزمان با شروع تحریم‌های آمریکا علیه کشور در تاریخ 13 آبان سال جاری، تحلیلهای فراوانی پیرامون آثار و نحوه مدیریت تحریم‌ها ارائه شده است.

فارس نوشت: همزمان با شروع تحریم‌های آمریکا علیه کشور در تاریخ ۱۳ آبان سال جاری، تحلیلهای فراوانی پیرامون آثار و نحوه مدیریت تحریم‌ها ارائه شده است.

یک سوال مهم این است که این تحریم‌ها چگونه علیه شرکت‌های ایرانی اعمال می‌شود و اساسا چه روش‌ها و شاخص‌هایی وجود دارد که به واسطه آنها شرکت‌های ایرانی که در عرصه تجارت فعالیت می‌کنند مورد شناسایی قرار می‌گیرند تا در راستای اجرای تحریم‌ها، خدمات بانکی و غیربانکی به آنها ارائه نشود. فهم این روشها قطعا کمک می‌کند تا سیاست‌گذاران از نحوه اعمال تحریمها، مطلع بوده و سپس در صدد گزینش راهکارهای فعالانه به منظور مقابله با تحریم‌ها بر آیند.

*استفاده از شرکت‌های پوششی

استفاده از شرکت‌های پوششی و نیابتی، یکی از روش‌های مرسوم در شرایط تحریمی است. شرکت‌های پوششی یا SHELL COMPANY یعنی شرکت‌هایی که هیچ ثروت، دارایی و یا کارکنان خاصی نداشته و تنها به عنوان نماینده برای شرکت اولیه کار می‌کنند. این شرکت‌ها تحت نظر شرکت‌های ایرانی مدیریت می‌شوند تا به واسطه آن، شرکت طرف خارجی، فرض کند که با شرکتی غیر از یک شرکت ایرانی، روبه رو است. شرکت‌های پوسته‌ای معمولا در یک کشور خارجی مانند ترکیه و امارات تاسیس می‌شوند.

*نحوه شناسایی شرکت‌های پوششی

پیرامون روش‌های شناخت شرکت‌های پوششی، گروه ویژه اقدام مالی FATF، گزارشی با عنوان «شاخصهایی برای پنهان‌سازی ذینفع اصلی» (عکس زیر) دارد که در آن توضیح می‌دهد که چگونه شرکت‌ها، هویت اصلی را خود پنهان میکند تا فعالیت‌های پولشویانه و تروریستی از دیدگاه FATF انجام دهند. البته ذکر این نکته ضروری است که شرکت‌های ایرانی که تحریم‌ها را دور میزنند، از دید مقامات آمریکایی، متهم به پولشوئی و تامین مالی تروریسم هستند.

در این گزارش FATF توضیح داده شده است که چگونه شرکت‌های پوششی مورد شناسایی قرار می‌گیرد. نحوه شناسایی به این صورت است که حساب‌های این شرکت‌ها، از این ویژگی، برخوردار است که جریان ورودی با جریان خروجی برابر است و تقریبا همیشه، مانده کمی در این حساب‌ها باقی می‌ماند. همچنین این شرکت‌ها، از آنجا که فاقد کارکنان خاصی هستند، مالیات نمی‌پردازند و عموما فاقد کد مالیاتی و یا مفاصا حساب مالیاتی هستند. این شرکتها، معمولا فاقد حضور فیزیکی و یا آدرس و شماره تلفن هستند و فقط حضور کاغذی دارند. آثار و علائمی از خرید کالا و یا مجموعه‌ای از فاکتورها برای این که نشان دهد این شرکت‌ها، دارای فعالیت تجاری مشخصی هستند، وجود ندارد.

توصیه رسانه اصولگرا برای فرار از مقررات FATF - 8

*استفاده از شرکت‌های نیابتی

شرکت‌های نیابتی یا FRONT COMPANY، شرکت‌هایی هستند که برخلاف شرکت‌های پوششی، دارای حضور فیزیکی بوده و همچنین فعالیت و سابقه تجاری نیز دارند. براساس گزارش FATF، معمولا این شرکت‌ها همراه با فعالیت‌های مرتبط با خود، فعالیت‌های شرکت‌های ایرانی تحریم شده را انجام می‌دهند. بدین ترتیب که خریدار کالا از کشورهای دیگر هستند. سپس کالای خریداری شده را به نحوی به شرکت‌های مستقر در ایران می‌فرستند. استفاده از شرکت‌های نیابتی، معمولا برای خرید کالاهای با مصارف دوگانه موشکی-غیرموشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد (دور زدن تحریم‌های موشکی-هسته‌ای).

*روش شناسایی شرکت‌های نیابتی

پیش از ذکر روش شناسایی باید گفت که ماموریت‌های اعلامی FATF در سه حوزه گسترش یافته است: «مبارزه با پولشویی»، «مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «تامین مالی اشاعه‌گری سلاح‌های کشتار جمعی». موشک‌های بالستیک ایران به عنوان سلاح‌های کشتار جمعی شناخته می‌شود. پیرامون تامین مالی اشاعه‌گری سلاح‌های کشتار جمعی، FATF از کشورها می‌خواهد که قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را در این زمینه رعایت کنند. FATF، قطعنامه‌های شورای امنیت که مرتبط با تامین مالی اشاعه‌ای هستند را ذیل توصیه شماره ۷ ذکر کرده است:

قطعنامه ۱۷۱۸ مصوب سال ۲۰۰۶ راجع به کره شمالی و قطعنامه‌های پیرو یعنی ۱۸۷۴ (۲۰۰۹)، ۲۰۸۷ (۲۰۱۳)، ۲۲۷۰ (۲۰۱۶)، ۲۳۵۶ (۲۰۱۷). قطعنامه ۲۲۳۱ مصوب سال ۲۰۱۵ پیرامون ایران و اجرای برجام. در قطعنامه ۲۲۳۱، گفته شده است که هرگونه تلاش ایران برای طراحی موشک‌های بالستیک، مصداق اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی است و باید توسط کشورها، با این تلاش‌ها مقابله شده و شرکت‌های ایرانی این حوزه را تحریم کنند.

FATF برای اینکه کشورها بهتر بتوانند، قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرا کنند، در تاریخ فوریه ۲۰۱۸ (اسفندماه پارسال)، گزارشی منتشر نمود (عکس زیر) که در آن گفته بود، یکی از روش‌های دور زدن تحریم‌های این قطعنامه استفاده از شرکت‌های نیابتی است.

در این گزارش FATF توضیح داده شده است که روش‌های شناسایی این شرکت‌ها بیشتر ناشی از سهل انگاری و عدم دقت در انتخاب شرکت نیابتی است. طی دوره تحریم‌ها، شرکت‌های ایرانی، شرکت‌هایی را به عنوان یک شرکت نیابتی برای واردات کالایی به خصوص انتخاب کرده‌اند که فعالیت شرکت مورد نظر با نوع کالا تطابق نداشته است. به عنوان مثال، یک شرکت توزیع‌کننده قطعات خودرو برای واردات نوعی پودر خاص در حوزه تولید موشکهای بالستیک، مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین از آنجا که شرکت‌های نیابتی کوچک هستند، اگر به واسطه خرید اقلام مرتبط با تولید موشک‌های بالستیک، تراکنش‌های مالی بزرگتر از اندازه شرکت (حجم تراکنش‌ها) را انجام می‌دهند. همین موضوع می‌تواند، موجبات شناسایی این شرکت‌ها را فراهم آورد.

*از چه کشورهایی برای تامین مالی اقلام دوگانه استفاده می‌شود؟

براساس این گزارش FATF، یک شاخص دیگر نیز این است که اصولا تامین مالی و یا انجام تراکنش‌های مرتبط با خرید و فروش اقلام دوگانه، از نظام مالی کشورها و حوزه هایی صورت میگیرد که دارای ضعف جدی در رژیمهای مبارزه با پولشوئی و تامین مالی تروریسم (AML. CFT) و به عبارتی دیگری اجرای ضعیف استانداردهای FATF هستند. مثلا برای پرداخت تراکنش‌ها و همچنین واردات کالا، از کشورهای امارات و چین استفاده می‌کرده‌اند. همچنین تراکنش‌ها ممکن است از طریق موسسات مالی فراساحلی و یا حتی حوزه‌هایی که به بهشت مالیاتی و یا پناهگاه مالیاتی، مشهور هستند نیز صورت پذیرد که این امر یک فاکتور ریسک خواهد بود. تراکنش‌هایی که از کشورهای تحت تحریم شورای امنیت سازمان ملل نیز باشد، انجام شود، یک شاخص ریسک است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.
ایرناایرنا17 ساعت قبل
آنها مدعی شده‌اند که در همان روز بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی و به تلافی حمله به نفتکش‌ها، سامانه‌های تسلیحاتی و تجهیزات موشکی ایران هدف حملات سایبری آمریکا قرار گرفت. بر این اساس، آنها در ادامه ترسیم واکنش‌های مختلف کاخ سفید نسبت به سرنگونی پهپاد متجاوز به حریم هوایی ایران، «حملات سایبری» را از طریق رسانه‌های خود مطرح کرده و بازتاب دادند. هرچند که مسئولان ذیربط در ایران، بارها اعلام کرده‌اند که در این سال‌ها، تعداد حملات سایبری افزایش یافته اما متخصصان کشورمان توانسته‌اند آنها را دفع کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین رابطه امروز (دوشنبه) در توئیتر خود از تروریسم سایبری علیه ایران نوشت و از دفع ۳۳ میلیون حمله سایبری در سال گذشته خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی افزود: «رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
نخستین موضوعی که نسبت به آن توجه لازم نشده است، ارتباط لوایح FATF با تهدیدها و تحریمهای آمریکاست. مسئله‌ای که به نظر میرسد به دور مانده است، سازوکار تحریمی آمریکا، ابعاد فنی الزامات FATF و همچنین نحوه اثرگذاری مقامات آمریکایی بر سازوکارهای FATF است. همچنین پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از ایران خواسته است که لوایح مرتبط با FATF را تصویب و اجرا کند. ایشان در گفته‌هایشان این‌چنین بیان میکنند که FATF و برجام نباید با هم تلفیق شود؛ چراکه موضوعات و اهداف متفاوتی را دنبال میکنند. پس از روی کار آمدن ترامپ و خروج آمریکا از برجام مجددا همه لیست تحریم ایران به جای خود بازگشت و کل نظام مالی ایران هدف تحریمها قرار گرفت.

معامله قرن؛ گفتمانی برای مبادله پول با صلح

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
طرح معامله قرن در این دو کلمه خلاصه می‌شود، پول در برابر صلح، طرحی که از ان به عنوان صلح برای کامیابی هم یاد می‌شود وقرار است ۵۰ میلیارد دلار برای رونق اقتصادی، ایجاد زیرساختها، اشتغالزایی و بهبود اوضاع معیشتی فلسطینیان سرمایه گذاری شود. براساس اخبار درز کرده از طرح معامله قرن، ۷۰ درصد این کمک مالی از طریق کشور‌های عربی منطقه باید تامین شود، در مقابل فلسطینیان باید همه انچه که ۷۰ سال برای ان جنگیده‌اند تقدیم کنند. براساس طرح معامله قرن که یکی از نمایندگان مجلس کویت از ان به عنوان سیلی قرن یاد می‌کند فلسطینیان باید از حق بازگشت به سرزمین مادری چشم پوشی کنند، یهودی سازی قدس کامل می‌شود وفلسطینیان از حق خود براراضی اشغالی باید چشم پوشی کنند. عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم معتقد است: آن‌ها که برای اجرای معامله قرن بسیج شده‌اند باید بدانند که با توجه به اتحاد گروه‌های فلسطینی در مقابله معامله قرن، این طرح آغازگر انتفاضه سوم، لغو توافقنامه اوسلو و فروپاشی همه اقدامات همسو با عادی سازی خواهد بود. در کنار مخالفت گروه‌های فلسطینی معامله قرن به دلیل عدم همراهی بازیگران بین المللی موضوع فلسطین یعنی، مقاومت، روسیه، چین و اتحادیه اروپا از هم اکنون محکوم به شکست است.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که فرانسه، انگلیس، و آلمان دو روز قبل طی پیامی به ایران درباره عدم پایبندی به تعهداتش در قبال برجام هشدار داده‌اند. این در حالی است که آمریکا امروز بار دیگر به بهانه‌های واهی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفت که فرمان اجرایی را امضا کرده است که به موجب آن تحریم‌های سهمگینی علیه تهران اعمال خواهد شد که نهاد رهبری ایران را نیز شامل می‌شود. رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که در اتاق بیضی کاخ سفید فرمان اجرایی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را امضا می‌کرد، اظهار داشت: ما به افزایش فشار علیه ایران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1