بیانات جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، پس از خروج دولت ترامپ از برجام
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

بیانات جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، پس از خروج دولت ترامپ از برجام

جان کری: در ماه‌های گذشته 3 تا 4 بار با ظریف دیدار کرده‌ام/ رک به او گفتم دنیا کارهای شما را تمجید نمی‌کند

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جان کری: در ماه‌های گذشته 3 تا 4 بار با ظریف دیدار کرده‌ام/ رک به او گفتم دنیا کارهای شما را تمجید نمی‌کند
«من با ظریف بسیار رک صحبت کردم. به او گفتم ببین شما باید این را بدانید که دنیا کارهایی که با موشک‌ها انجام می‌دهید و اقداماتتان با حزب‌الله و اقداماتتان در یمن را تمجید نمی‌کند. شما دارید از منازعه‌ای ادامه‌دار حمایت می‌کنید.»
جان کری: در ماه‌های گذشته 3 تا 4 بار با ظریف دیدار کرده‌ام/ رک به او گفتم دنیا کارهای شما را تمجید نمی‌کند - 0

وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه‌ای روز چهارشنبه مدعی شده در ماه‌های گذشته بین سه تا چهار بار با وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

به گزارش فارس، «جان کری»، وزیر خارجه سابق آمریکا و یکی از معماران توافق هسته‌ای «برجام» در مصاحبه‌ای به تازگی ادعا در ماه‌های گذشته سه تا چهار بار با «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

به نوشته واشنگتن‌فری‌بیکن، کری در یک مصاحبه رادیویی درباره دیدارهایش با ظریف در ماه‌های گذشته گفت: «فکر می‌کنم سه تا چهار بار با او دیدار کرده‌ام.»

کری ادعا کرده در نروژ، مونیخ و سایر نشست‌های بین‌المللی با ظریف دیدار کرده است.

او درباره محور موضوعاتی که با آنها درباره ظریف گفت‌وگو کرده گفت: «من با ظریف بسیار رک صحبت کردم. به او گفتم ببین شما باید این را بدانید که دنیا کارهایی که با موشک‌ها انجام می‌دهید و اقداماتتان با حزب‌الله و اقداماتتان در یمن را تمجید نمی‌کند. شما دارید از منازعه‌ای ادامه‌دار حمایت می‌کنید.»

منابع خبری پیش از این هم در ماه اردیبهشت، گزارش داده بودند کری وارد رایزنی‌هایی مخفیانه با ظریف برای نجات توافق هسته‌ای شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

جان‌کری فاش کرد: می‌خواستیم به ایران فشار بیاوریم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
جان‌کری فاش کرد: می‌خواستیم به ایران فشار بیاوریم
بین الملل > دیپلماسی - وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان اعتراف هدف آمریکا این بوده بعد از توافق هسته‌ای برجام از حمایت‌های بین‌المللی برای فشار بر ایران استفاده کند.

 «جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با «کریستین امان‌پور»، مجری و تحلیلگر شبکه خبری «سی‌ان‌ان» اهداف مد نظر خود برای بعد از دوران توافق هسته‌ای برجام با ایران را بازگو کرد.

او در این مصاحبه ضمن اذعان به اینکه هدف «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از خروج از توافق هسته‌ای با ایران سرنگونی نظام این کشور بوده گفت: «آمریکا چنانکه تاریخ نشان می‌دهد، آمریکا در زمینه تغییر نظام خوب عمل نمی‌کند.»

جان کری گفت: «رئیس‌جمهور اوباما و من بسیار صریح صحبت کردیم. گفتیم که با دخالتشان در یمن مخالف هستیم.با کارهایی که با حزب‌الله انجام می‌دهند مخالفیم، با حملاتشان به اسرائیل مخالفیم. با حضورشان در عراق مخالفیم. کارهایی که برای به هم ریختن منطقه انجام می‌دهند را دوست نداریم.»

وی اضافه کرد: «همه اینها مسائل درستی هستند، اما ما تصمیم گرفتیم که اگر می‌خواهیم روی آنها فشار بیاوریم و کاری که انجام می‌دهند را تغییر بدهیم، بهتر این است که با کشوری سر و کار داشته باشیم که سلاح هسته‌ای در اختیار ندارد.»

جان کری اضافه کرد: «بنابراین ما می‌خواستیم سلاح هسته‌ای را بگیریم و آن را کناری بگذاریم و بعداً به حمایتی که از روسیه، چین و سایر کشورها داشتیم اتکا کنیم تا ایران را وادار کنند کارهایی که در سایر جاها را انجام می‌دهند را تغییر دهد. ما می‌خواستیم با آنها همکاری کنیم تا به مدالیته جدیدی برای امنیت منطقه برسیم. آنها نشان دادند که آماده گفت‌وگو درباره این مسائل هستند.»

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

جان کری: ترامپ بدترین رییس جمهور تاریخ آمریکاست/ او به دنبال تغییر رژیم در ایران است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جان کری: ترامپ بدترین رییس جمهور تاریخ آمریکاست/ او به دنبال تغییر رژیم در ایران است
این روزها جان کری و باراک اوباما هر دو فعال شده اند و به شدت از سیاست های دولت ترامپ انتقاد می کنند.

جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا که این روزها و همزمان با نزدیک شدن به موعد انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا، به همراه اوباما از منتقدان جدی سیاست‌های دولت ترامپ است، در مصاحبه‌هایی به شدت از سیاست خارجی ترامپ به ویژه در قبال ایران انتقاد کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت «هیل» – وب سایت کنگره آمریکا- کری در دو مصاحبه تلویزیونی جداگانه در سه شنبه شب ترامپ را بدترین رییس جمهور کل تاریخ آمریکا توصیف کرد.

او در مصاحبه با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت: «فکر می‌کنم میراثی که ترامپ برای آمریکا برجا می‌گذارد عنوان بدترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا باشد... او اگرچه در مدت زمانی که روی کار است، موفقیت‌هایی را به دست آورده اما کاری نکرده که آمریکا امن‌تر و آزادتر شود.»

مسئول سیاست خارجی دوره دوم دولت اوباما (۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷) در ادامه با انتقاد از سیاست خارجی ترامپ، اقدامات او در این حوزه را «تصادفی، بی‌برنامه و تحریک کننده» دانست که باعث شده تا متحدان آمریکا از واشنگتن دوری کنند.

او به طور مشخص در این زمینه به دو موضوع خروج آمریکا از پیمان زیست محیطی پاریس و توافق هسته‌ای با ایران (برجام) اشاره کرد.

کری همچنین در مصاحبه‌ای با برنامه تلویزیونی «کریستین امانپور» مجری معروف ایرانی تبار شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا، ترامپ و دولت او را به پیگیری سیاست تغییر رژیم در ایران متهم کرد.

کری در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان آمریکا

جان کری: ترامپ بدترین رییس جمهور تاریخ آمریکاست/ او به دنبال تغییر رژیم در ایران است - 7

او گفت: «دولت ترامپ استراتژی تغییر رژیم در ایران را دنبال می‌کند و تجربه تاریخی نشان داده دولت ایالات متحده آمریکا سابقه عملکرد خوبی در تغییر رژیم دولت‌های دیگر ندارد.»

او با انتقاد از خروج دولت ترامپ از برجام گفت: «آنها (با خروج از برجام) تصمیمی گرفته‌‌اند بسیار خطرناک که برای کشورمان غیرسازنده است.»

کری با اشاره به اینکه تنها کشورهایی بسیار معدود در منطقه از این اقدام ترامپ خوشحال شدند و باقی متحدان آمریکا از این اقدام او ناراحت هستند، افزود: «فقط کشورهایی در خاورمیانه که همیشه از ایران متنفر بوده‌اند از این اقدام خوشحال هستند اما کشورهایی که در مذاکرات هسته‌ای مشارکت داشتند، پشتیبان این توافق بوده و تلاش دارند آن را حفظ کنند.»

او افزود: «ترامپ با این کارامکان مذاکره با یک رئیس‌جمهور میانه‌رو ایرانی را از بین برد و این کشور را از مسیر تغییر و تعامل با جهان دور کرد. حالا با اتفاقی که افتاده تندروهای ایران تقویت شده‌اند و ترامپ کار مذاکره با آمریکا را برای هر رئیس‌جمهور ایرانی سخت‌تر کرده است؛ زیرا تندروها می‌گویند نباید با آمریکایی‌ها مذاکره کرد چون قابل اعتماد نیستند.»

خواندن خبر در سایت منبع

چرا ایران با آمریکا مذاکره نمی‌کند؟

فراروخبرگزاری فرارو
چرا ایران با آمریکا مذاکره نمی‌کند؟
کری در ادامه گفت: اگر آن طور که یک نفر (ترامپ) ادعا می‌کند، بهترین مذاکره‌کننده جهان هستید، بروید و چین و روسیه و متحدان اروپایی طرف توافق هسته‌ای را متقاعد کنید که برای مساله یمن و حزب‌الله بر ایران اعمال فشار کنند. در این صورت است که حمایت سازمان ملل را نیز در اختیار خواهید داشت تا از اقدامات ایران جلوگیری کنید.
چرا ایران با آمریکا مذاکره نمی‌کند؟ - 0

وزیرخارجه سابق آمریکا بار دیگر با حمایت از توافق هسته‌ای ایران، در انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از برجام گفت اقدام ترامپ باعث شد رهبران ایران دیگر با آمریکا مذاکره نکنند.

همزمان، کمال خرازی رئیس شورای روابط خارجی نیز گفت ایران آمادگی شروع هیچ‌گونه مذاکره‌ای را با آمریکا ندارد. ترامپ بنا دارد موضوع ایران را در نشست شورای امنیت مطرح کند. برخی کارشناسان اعتقاد دارند که این اتفاق می‌تواند منجر به دیدار روسای‌جمهور ایران و آمریکا شود.

به گزارش «ایسنا» جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا که در مذاکرات هسته‌ای با ایران به‌عنوان نماینده آمریکا حضور داشت، در مصاحبه‌ای با شبکه پی‌بی‌اس خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای را تصمیمی خطرناک و مخرب برای آمریکا دانست و تاکید کرد که این تصمیم موجب شد تا دیگر هیچ‌‌یک از رهبران ایران با آمریکا مذاکره نکند.

کری در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با هدف اعمال فشار بر ایران برای تغییر حکومت گفت: بله، این تصمیم اساسا استراتژی تغییر حکومت را دنبال می‌کند و برای آمریکا فوق‌العاده خطرناک و مخرب است. او تاکید کرد: به غیر از دو کشور در خاورمیانه که همیشه از ایران متنفر و بر آن متمرکز بوده‌اند، چه کشورهایی با ما هستند؟! همه کشورهای طرف توافق هسته‌ای نظیر چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس از برجام حمایت کرده و سعی در حفظ آن دارند.

جان کری افزود: جالب است که ایران هم به تعهداتش بر مبنای توافق هسته‌ای پایبند بوده و سعی دارد آن را حفظ کند. وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با تاکید بر اینکه ترامپ با خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای، متحدان آمریکا را ترک کرد و خشم آنان را برانگیخت، گفت: رئیس‌جمهور آمریکا با این تصمیم، ظرفیت رئیس‌جمهوری میانه‌رو ایران را برای تغییر و حضور در عرصه جهانی تخریب کرد و با اتفاقی که پیش آمده، تندروهای ایران در موضع خود (درباره توافق هسته‌ای) قدرت گرفته‌اند.

کری تاکید کرد: ترامپ کار را برای هر یک از مقامات ایرانی که بخواهد با آمریکا مذاکره کند، سخت کرد، زیرا تندروهای ایران بر این باورند که نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد و نباید با آن مذاکره کرد.

جان کری همچنین در یک جلسه پرسش و پاسخ که به مناسبت انتشار کتاب جدیدش برگزار شد، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره احتمال اینکه ایران بار دیگر پای میز مذاکره با آمریکا بیاید، تاکید کرد: تا وقتی که من و شما زنده‌ایم ایرانی‌ها با چنین رئیس‌جمهوری (ترامپ) پای میز مذاکره با آمریکا نمی‌آیند و این مساله به لحاظ سیاسی غیرممکن است.

او در پاسخ به این سوال افزود: اقدام ترامپ بر تصور من مبنی بر اینکه این تصمیم هدف تغییر حکومت در ایران را دنبال می‌کند، دامن می‌زند و آمریکا در تغییر حکومت خوب عمل نمی‌کند و امیدوارم مردم این مساله را متوجه شده باشند. آخرین نمونه آن هم لیبی است.

به گفته کری، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران رویکردی مدرن در سیاست ایران داشت و تلاش کرد تا مردم را به سمت و سوی تازه‌ای سوق دهد. او افزود: درحالی‌که ایرانی‌ها می‌گفتند نباید به «شیطان بزرگ» اعتماد و با آن مذاکره کرد، ما تلاش کردیم که با جلب اعتماد ایران آن را به پای میز مذاکره بیاوریم و با حسن‌نیت با ایرانی‌ها مذاکره کردیم و توانستیم آنها را به تعهدات بزرگی مجاب کنیم.

وزیر امورخارجه پیشین آمریکا تاکید کرد: متاسفم که باید بگویم به دلیل کاری که ترامپ کرد، غیرممکن است که هیچ یک از مقامات ایران با آمریکا مذاکره کند و تنها راه بازگرداندن ایران به میز مذاکره با آمریکا این است که افرادی معتبر بیایند و اعتماد ایرانی‌ها را جلب کنند.

او گفت: ایران به‌دلیل تحریم‌ها که دور دوم آنها نیز به‌زودی اجرایی خواهد شد و ما به‌خاطر مساله یمن و حزب‌الله، نیازمند این مذاکره هستیم اما خطر بزرگی پیش روی ما است و آن این است که طرف‌های حاضر در منطقه خاورمیانه، از جمله نتانیاهو خواستار آن بودند که ما برسر ایران بمب بیندازیم، اما با این توافق ما از بروز جنگ در منطقه جلوگیری کردیم.

کری در ادامه گفت: اگر آن طور که یک نفر (ترامپ) ادعا می‌کند، بهترین مذاکره‌کننده جهان هستید، بروید و چین و روسیه و متحدان اروپایی طرف توافق هسته‌ای را متقاعد کنید که برای مساله یمن و حزب‌الله بر ایران اعمال فشار کنند. در این صورت است که حمایت سازمان ملل را نیز در اختیار خواهید داشت تا از اقدامات ایران جلوگیری کنید.

ترامپ ثابت کرد آمریکا قابل اعتماد نیست

کری پیش‌تر نیز گفته بود که ترامپ حرف کسانی را که می‌گفتند آمریکا قابل اعتماد نیست، ثابت کرد. وزیرخارجه اسبق آمریکا با «خطرناک» خواندن سیاست دولت کنونی این کشور در قبال ایران، گفت «دونالد ترامپ» نشان داد حق با کسانی بود که می‌گفتند آمریکا قابل اعتماد نیست. کری هفته گذشته بار دیگر از سیاست دولت کنونی این کشور در قبال ایران انتقاد کرد و نسبت به تبعات ادامه مسیر کنونی توسط کاخ سفید هشدار داد.

او که در برنامه «جی‌پی‌اس» شبکه «سی‌ان‌ان» به میزبانی «فرید زکریا» صحبت می‌کرد، رویکرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران را «خطرناک و ناصواب» توصیف کرد. وزیرخارجه اسبق آمریکا در دفاع از برجام، این توافق را «قدرتمندترین، پاسخگوترین و شفاف‌ترین توافقنامه هسته‌ای جهان» توصیف کرد و با اشاره به اینکه منتقدان برجام در ایران آمریکا را غیرقابل اعتماد می‌خواندند، گفت: «دونالد ترامپ ثابت کرد که آنها درست می‌گفتند.»

ترامپ که بارها برجام را توافقی «افتضاح» و «فاجعه‌بار» توصیف کرده، ۱۸ اردیبهشت ماه امسال رسما آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج کرد. او با بیان اینکه این توافق نتوانسته ایران را محدود کند، فرمان‌هایی را برای احیای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران امضا کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین بارها پیشنهاد مذاکره با مقامات ایران را داده است. ترامپ روز دوشنبه هشتم مرداد برای دیدار با مقامات ایران اعلام آمادگی کرد و گفت که «هیچ شرطی» هم در این زمینه ندارد. دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری مشترک با جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، در پاسخ به این پرسش که آیا حاضر است با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، ملاقات کند این اظهارات را بیان کرد. وی گفت: «من قطعا آماده‌ام» با رئیس‌جمهوری ایران دیدار کنم، اگر وی مایل به این کار باشد و این ملاقات نیز «بدون هیچ شرطی» خواهد بود. مقامات جمهوری اسلامی پیش از این بارها پیشنهادها برای مذاکره با آمریکا را رد کرده بودند.

در همین ارتباط، رهبر معظم انقلاب روز ۲۲‌مرداد با اشاره به حرف‌های بی‌ادبانه مقامات رژیم آمریکا درباره تحریم، جنگ و مذاکره گفتند: تاکید می‌کنیم جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار 8 شهریور با اعضای هیات دولت نیز با تاکید بر منتفی بودن هرگونه مذاکره با آمریکایی‌ها افزودند: نتیجه مذاکره با مسوولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند این‌گونه شد، حالا با مسوولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی‌ها از رو بسته‌اند چه مذاکره‌ای داریم، بنابراین مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها صورت نخواهد گرفت.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم در واکنش به این تحولات اظهار کرد: آمریکا خود کاری کرده که شرایط مذاکره را از بین برده؛ با روند خوبی داشتیم مذاکره می‌کردیم اما خودش آن را تخریب و پل را خراب کرده و آن طرف ایستاده و می‌گوید باید چگونه عبور کنم!؟ رئیس‌جمهور روحانی۲۴ مرداد ۹۷ در نشست هیات دولت خطاب به آمریکایی‌ها افزود: اگر می‌خواستید عبور کنید، چرا خراب کردید؟ اگر می‌خواستید همدیگر را ببینیم چرا پل را خراب کردید؟ خودشان پل را خراب کرده و آن طرف ایستاده و داد می‌زنند. اینکه نشد. اگر راست می‌گویید بیایید پل را دو مرتبه درست کنید. پل را که درست کردید خود به خود و به‌طور طبیعی رفت و آمد درست می‌شود؛ خودت موثر و مخرب و عامل این کار هستی.

ایران آمادگی شروع مذاکره‌ را ندارد

از سوی دیگر و در ادامه واکنش‌ها به درخواست مذاکره با آمریکا، سیدکمال خرازی که به دعوت وزارت بین‌الملل حزب کمونیست چین به پکن سفر کرده، با اشاره به اینکه هدف ایالات‌متحده آمریکا از این فشارها مشخص است و آن تغییر نظام جمهوری اسلامی در ایران است، افزود: «تا زمانی که تغییری در اهداف آمریکا دیده نشود و این رژیم دست از تهدید و قلدری علیه مردم و نظام ایران برندارد، ایران آمادگی شروع هیچ‌گونه مذاکره‌ای را با آمریکا ندارد و به مقاومت خود ادامه خواهد داد. ما مطمئن هستیم که با مقاومت مردم ایران و کمک کشورهای دوست در مقاومت خود علیه این تهدیدات موفق خواهیم شد.»

همزمان با اظهارات خرازی، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای منجر به «قرار گرفتن ترامپ در زمره بازندگان تاریخ» شد. صالحی افزود: این توافق می‌توانست راه ایجاد اعتماد و اطمینان از دست رفته را هموار سازد. فکر می‌کنم که (ترامپ) در زمره بازندگان است، زیرا او از منطق قدرت پیروی کرده و فکر می‌کند که می‌تواند برای مدتی (به این وضعیت) ادامه دهد. اما به‌طور قطع گمان نمی‌کنم که او از این خروج سودی به‌دست آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

خاطرات «جان کری»‌ــ‌۲| توصیه پادشاه عمان: ایرانی‌ها زیر بار زور آمریکا نمی‌روند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
خاطرات «جان کری»‌ــ‌۲| توصیه پادشاه عمان: ایرانی‌ها زیر بار زور آمریکا نمی‌روند
وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش نوشته توصیه پادشاه عمان به او بوده که ایرانی‌ها زیر بار زور و ذلت با آمریکا مذاکره نخواهند کرد.

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم- «جان کری»، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب جدیدش به‌نام Every Day is Extra (هر روز موهبتی دیگر است) به شرح ماجراهای زندگی خودش از زمانی که فرزند یک دیپلمات بوده تا پایان دورانش در وزارت خارجه آمریکا پرداخته است.

«کری» فصل هجدهم این کتاب را به موضوع خاطراتش از مذاکرات هسته‌ای با ایران اختصاص داده است. گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ترجمه کامل این فصل از کتاب را در قالب چند شماره منتشر می‌کند.

در اولین بخش روایت جان کری از اولین دیدارش با ظریف در نیویورک و پس از آن تعامل او با عمانی‌ها برای آغاز مذاکرات با تهران، موضوعاتی بودند که مطرح شدند.

  در ترجمه قسمت اول کتاب خواندیم که یک فرد عمانی به نام «سالم الاسماعیلی» بعد از میانجی‌گری برای آزادی کوهنوردهای ایرانی، پیشنهاد مذاکره با ایران در مسائل دیگر را با جان کری که در آن زمان رئیس کمیته روابط خارجی سنا بود در میان گذاشت و کری به پیشنهاد «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای گفت‌وگوی بیشتر در این باره راهی مسقط شد. 

ادامه ترجمه کتاب را در زیر آورده‌ایم.

خاطرات «جان کری»‌ــ‌۲| توصیه پادشاه عمان: ایرانی‌ها زیر بار زور آمریکا نمی‌روند - 5

گفت‌وگوهایم را با کمترین تعداد از افراد تأییدشده داخل دولت در میان می‌گذاشتم. اکثر اوقات با تام دانیلون گفت‌وگو می‌کردم. این توافق عمومی وجود داشت که با توجه به موفقیت در آزادسازی کوهنوردها، ارزشش را داشت که دست‌کم احتمال پیشرفت در عرصه هسته‌ای را بررسی کنیم. با تأیید رئیس‌جمهور اوباما، برنامه‌ریزی برای سفر به مسقط و ملاقات با سلطان قابوس را شروع کردم به این امید که بتوانیم بینش بهتری درباره آنچه ممکن بود به دست بیاوریم. به رئیس‌جمهور اوباما گفتم که "یک نفر دیگر هست که باید وارد گودش کنیم: هری رید، رئیس اکثریت مجلس سنا.

اوضاع اینطور پیش رفت که تنها یک چارچوب زمانی وجود داشت که من می‌توانستم قبل از پایان سال این سفر را انجام دهم و متأسفانه معنای این امر این بود که من رأی‌گیری برای تأیید «ریچارد کوردری» به عنوان «رئیس اداره محافظت مالی مشتریان» را از دست خواهم داد. مجبور بودم به هری بگویم که نمی‌تواند روی من حساب کند که برای رأی‌گیری حضور داشته باشم. بایستی دلیل این موضوع را هم برایش می‌گفتم.

در دفتر کارش در ساختمان «کپیتال هیل» (ساختمان کنگره آمریکا) دیدار کردم. در جریان گفت‌وگوها با «سالم (الاسماعیلی)» قرارش دادم و توضیح دادم که رئیس‌جمهور اوباما از من خواسته برای دیدار با سلطان قابوس به مسقط سفر کنم. شروع کردم به توضیح درباره اینکه چرا مهم است که این سفر محرمانه باقی بماند، ولی قبل از آنکه زیاد پیش بروم حرف‌هایم را قطع کرد- خودش از حساسیت موضوع با خبر بود و گفت بعید است که نامزدی [کوردری] را از سد سنا رد کند (صلاحیت کوردری تا جولای 2013 تأیید نمی‌شد).

یکی از دفعات بسیار زیادی بود که از اینکه هری در دفتر ریاست بود، سپاسگزار بودم. در صحن سنا مثل کوه سرسخت بود، ولی پشت درهای بسته نمی‌شد همکاری را پیدا کرد که بیش از او پشت آدم باشد. گفت به نظرش این سفر، ایده مناسبی است. می‌خواست بدانم که هر چه به من گفته بود را کاملاً محرمانه پیش خودش نگه می‌دارد و از آن لحظه تا همین امروز به قولش همل کرده. این رسمی کهن در سنا است.

این رازداری شامل کارکنان خودم هم می‌شد. تنها دو نفر از دستیارانم را در جریان کل ماجرا گذاشتم. وقتی معلوم شد که رأی‌گیری درباره صلاحیت کوردری قرار است در غیاب من انجام شود این را می‌دانستیم که غیبت من برای رسانه‌ها سوال خواهد شد. هیچ‌وقت به رسانه‌ها دروغ نگفتیم، اما وقتی سوال‌ها مطرح‌شده رئیس دفتر من به تیم رسانه‌ایمان گفته بود که هیچ اظهارنظری مطرح نکند و منتظر اتفاقات بعدی باشد. شانس با ما یار بود که موضوع بعد از 48 ساعت به فراموشی سپرده شد.

8 دسامبر 2011 وارد کاخ پادشاه [عمان] شدم. هیچ‌وقت با سلطان قابوس دیدار نکرده بودم ولی از شهرتش به عنوان یک میانجی‌ مدبر و دارای روابط خوب با دو طرف درگیر در تفرقه‌های منطقه‌ای و به عنوان رهبری که کشورش را از جاده‌های خاکی به مدرنیسم رسانده بود، باخبر بودم. در دهه 1970 به قدرت رسیده بود، زمانی که عمان بضاعت اندکی از لحاظ زیرساخت‌ها، بهداشت و آموزش و پرورش داشت. سلطان، از درآمدهای نفتی کشورش برای ساخت مدرسه، بیمارستان، جاده و عرضه آب آشامیدنی پاکیزه استفاده کرد. در زمینه تلاش برای رفع اختلاف بین میان کشورهای سنی خلیج [فارس] و کشورهای شیعه مانند ایران ید طولایی داشت-هر چند که این کار برای او خطر از دست دادن رابطه‌اش با شریکانش در خلیج را به همراه داشت. بی‌طرف بودن او باعث شد او در زمره معدود رهبرانی قرار گیرد که هم مورد اعتماد رئیس‌جمهور آمریکا بود و هم رهبر عالی‌مقام ایران. 

خاطرات «جان کری»‌ــ‌۲| توصیه پادشاه عمان: ایرانی‌ها زیر بار زور آمریکا نمی‌روند - 12

اولین سفرم به عمان، به یادماندنی بود. این سفر نه فقط سرآغاز تلاشی چندین ساله بود، بلکه سفری بود که در آن نسبت به تمام جاهای دیگر با گشاده‌روترین و صمیمانه‌ترین استقبال مواجه شدم. من و سلطان قابوس در ایوان یکی از کاخ‌های وسیع او که مشرف به خلیج [فارس] بود نشستیم و درباره سیاست، هنر، موسیقی و علاقه مشترکمان به ماشین‌های کلاسیک صحبت کردیم. نزدیک‌ موقع نهار، مرا به سمت بخش دیگری از کاخ هدایت کرد که از جای قبلی هم بزرگتر بود. در آنجا، همزمان با نواختن مارش افتخار توسط اعضای ارکستر سلطنتی که مجموعه‌ای از آهنگ‌های آمریکایی را می‌نواختند، از ضیافت فوق‌العاده خاورمیانه‌ای لذت بردیم و سرانجام به موضوعی که مشغله ذهن هر دویمان بود پرداختیم: اینکه آیا ایالات متحده و ایران می‌توانند به بدبینی‌هایشان غلبه کرده و مذاکره بر سر راه حلی در موضوع چالش هسته‌ای را آغاز کنند یا خیر.

سلطان به من گفت معتقد است فرصتی واقعی پیش رو قرار دارد. در داخل دولت ایران از دیرباز سنت این بوده که مسئولیت مسئله هسته‌ای را تندروهای شورای عالی امنیت ملی در اختیار داشته باشند. اما سلطان از این دلگرم شده بود که رهبر عالی ایران، علی خامنه‌ای تصمیم گرفته بود این مسئولیت را به وزارت امور خارجه محول کند و این به معنای آن بود که مسئله زیر نظر علی‌اکبر صالحی، یک کارشناس هسته‌ای آموزش‌دیده در «ام‌آی‌تی» قرار می‌گرفت. صالحی پدرخوانده برنامه هسته‌ای بود و به آن دلیل از اعتماد رهبر عالی ایران برخوردار بود. اما، آن‌طور که سلطان می‌گفت، صالحی در تهران یکی از بزرگترین طرفداران امتحان کردن شانس مذاکره است. بعدا فهمیدم شم سلطان درباره صالحی، مانند همیشه کاملاً درست بود.

صرفنظر از فرصتی که سلطان احساس می‌کرد وجود دارد، هر دوی ما از موانع واقعی بر سر پیشرفت کار هم آگاه بودیم. در صدر فهرست این موانع، چندین دهه بی‌اعتمادی و فریبکاری دوجانبه قرار داشت. دو طرف، نگرانی‌های سیاسی قابل توجهی هم داشتند که از قضا کاملاً هم بی‌شباهت نبودند: هر دو دولت انتخابات‌هایی پیش رو داشتند و مجبور بودند در برابر حوزه‌های انتخابی بزرگ و شامل افراد قدرتمندی که به شدت مخالف گفت‌وگوی مستقیم میان دو کشور بودند، مماشات به خرج دهند. به صورت کلی، برای آمریکایی‌ها، ایران عبارت بود از یک کشور تروریست که مقصر لطمه زدن به سفارت ما و گروگان‌گیری، کشتن آمریکایی‌ها با بمب‌ در عراق و لبنان، دخالت در امور دولت‌های منطقه برای گسترش انقلابش بود. برای ایرانی‌ها، آمریکا عبارت بود از شیطان بزرگ، برانداز غیرقابل‌ اعتماد دولتشان توسط سیا، حامی شاه و پلیس مخفی شکنجه‌گرش و کشوری که مقصر بود در زمان حمله شیمیایی صدام حسین به ایرانی‌ها حامی‌ او بوده و در همان حال از تهران بابت حمایت از بشار اسد گلایه می‌کند. برداشت‌ها و احساس‌ها در هر دو طرف بسیار شدید بود. کارهای زیادی بود که باید انجام می‌شدند و یافتن راهی که مورد قبول دو طرف بود، چالش‌انگیز و حتی غیرممکن بود.

با در نظر گرفتن این نکات سلطان قابوس راهنمایی‌های مهمی در جلسه اول در اختیارم گذاشت. او به من گفت: «زیربنای این مذاکره باید حس احترام واقعی و اصیل باشد. اگر ایرانی‌ها احساس کنند که به آنها زور گفته می‌شود یا با آنها به صورت ذلت‌بار برخورد می‌شود، فوراً مذاکره را ترک می‌کنند.» این نصیحت را آویزه گوش کردم. گفت‌وگوهایی که بعداً انجام شدند، اگر نگویم آکنده از غضب، پر از تنش بود. اما علی‌رغم اختلافات عظیم اغلب در لفافه احترام پیچیده می‌شدند. تمام تفاوت‌ها از همینجا بود.

***

ادامه دارد...

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم‌ | لحظه دستگیری رسول دانیال زاده ابربدهکار فراری

همشهریهمشهری1 روز قبل

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف15 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
الفالف1 روز قبل
خوب است نتایج این نظرسنجی و دستگاه مسئول این نظرسنجی منتشر شود تا رسانه‌ها در جریان کم و کیف این نظرسنجی قرار گیرند. بیشتر بخوانید: وزیر کشور: شب انتخابات هم لازم باشد استانداران را تغییر می‌دهیم***توضیحات عجیب واعظی درباره سخنان روحانیسخنان روحانی در یزد همچنان با واکنش‌های مختلفی روبروست. مطلبی که پیش از این بارها به قوه قضائیه تذکر داده شده و حتی رهبری هم دستور دادند قضات متخلف باید رسوا شوند. امروز هم خبری منتشر شد که تعدادی از کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد که زیرمجموعه قوه قضائیه است بازداشت شده‌اند. برای افراد آگاه، یک نمونه از این بازداشت‌ها از درون قوه قضائیه نشاندهنده عزم این قوه برای برخورد با فساد درونی خویش است.

اخبار بیشتر