جشنواره فجر امسال چقدر رونق دارد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

جشنواره فجر امسال چقدر رونق دارد؟

تعداد نمایش فیلم‌ها در جشنواره‌ی فجر

ایسناخبرگزاری ایسنا
تعداد نمایش فیلم‌ها در جشنواره‌ی فجر
تعداد سانس‌ها و نمایش‌های فیلم‌ها در جشنواره‌ی فیلم فجر همیشه محل چالش تهیه‌کنندگان و صاحبان آثار بوده است اما آیا امسال هم این چالش ادامه دارد؟!

به گزارش ایسنا، بر اساس جدولی که از نمایش آثار حاضر در سی‌و هفتمین جشنواره فیلم فجر منتشر شده است، هر فیلم سینمایی روزی دو تا سه بار در سینماهای تهران به نمایش درمی‌آید و در جمع با احتساب یک بار نمایشش در سینمای رسانه‌ها، ۲۴ بار روی پرده سینما می‌رود که البته برخی فیلمهای سینمایی هم به دلیل استقبال زیاد مخاطبان و صف‌های طویلی که مقابل سینماها ایجاد می‌شود به سانس فوق العاده کشیده خواهند شد و در واقع به تعداد دفعات نمایش آنها افزوده می‌شود.

یکی از موضوعاتی که تهیه کنندگان سینمای ایران و صاحبان آثار در سالهای گذشته برگزاری جشنواره فیلم فجر به آن انتقاد داشتند، تعداد دفعات نمایش یک اثر در ایام جشنواره درسینماهای مردمی بود. برخی از این سینماگران معتقد هستند که اکران یک فیلم سینمایی با تعداد دفعات زیاد باعث می‌شود در زمان اکران عمومی اثر ضربه ببیند و از تعداد مخاطبان گیشه آن کم شود، زیرا جمعیت زیادی در ایام جشنواره توانسته‌اند آن را روی پرده ببینند.

در این میان عوامل سازنده فیلم‌هایی با مضمون کمدی بیشتر بر این نکته تاکید داشتند زیرا با هر بار نمایش یک اثر کمدی مضمون داستان و سوژه فیلم لو میرود و به همین ترتیب در زمان اکران عمومی به دلیل آنکه دیگر موضوعش بکر باقی نمانده گیشه‌اش کم مخاطب می‌شود که البته این اتفاق می‌تواند برای هر اثر، با هر ژانری صادق باشد.

در عین حال می‌توان از زاویه دیگری هم به این موضوع نگاه کرد، هر بار نمایش آثار سینمایی در ایام جشنواره فجر میتواند جنبه تبلیغاتی هم برای آن فیلمها داشته باشد. این تبلیغات هم از طرف رسانه‌هایی که به بازتاب اتفاقات جشنواره میپردازند و هم از طرف خود مردم صورت می‌گیرد و همین امر می‌تواند گام مثبتی باشد برای جذب مخاطب بیشتر برای اکران عمومی فیلم.

اما میزان اعتراضات در این دوره کمتر شده است، درواقع در ادوار گذشته جشنواره فجر صاحبان آثار فقط از عایدی فروش بلیت در سانس‌های فوق العاده سهم داشتند و درآمد اصلی بلیت فروشی میان سینماداران و دبیرخانه جشنواره تقسیم می‌شد.

با پیشنهاد ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و موافقیت حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در این دوره جشنواره مقرر شد ۵۰ درصد از مبلغ فروش بلیت‌ها در سینماهای مردمی که پیش از این به جشنواره تعلق می‌گرفت بعد از پایان جشنواره و پس از کسورات قانونی به صاحبان آثار پرداخت شود و ۵۰درصد دیگر نیز سهم سالن‌های سینما خواهد بود که به روال گذشته پرداخت خواهد شد.

در نهایت ناگفته نماند که تمام این توضیحات برای نمایش فیلم در شهر تهران است و شامل اکران هایی که در شهرستان‌ها صورت می‌گیرد، نمی‌شود که البته نمایش یک فیلم در ایام جشنواره در سینماهای شهرستان منوط به اجازه و درخواست صاحب اثر است و در ادوار گذشته به این شکل بوده که در صورتی که فیلمساز بخواهد فیلمش را در شهرستانها به نمایش دربیاورد، سهمی از اکران آن به صاحب اثر بازگردانده می‌شود.

در ادامه ایسنا برای بررسی و مشخص شدن دیدگاه صاحبان آثار سینمای در این زمینه، گفت‌وگوهایی با برخی از تهیه کنندگانی که آثاری را در جشنواره فجر امسال دارند، انجام داده است.

اتفاق خوبی که امسال رخ می‌دهد

محمد حسین قاسمی تهیه کننده فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» در مورد شرایط اکران‌های اثرش در جشنواره فیلم فجر به ایسنا گفت: دادن سهم پنجاه درصدی از فروش فیلم‌ها در جشنواره امسال به صاحبان اثر اتفاق خوبی است که امسال رخ داده است و حداقل نکته مثبت این اقدام این است که اگر تعداد نمایش فیلم در ایام جشنواره به نسبت زیاد است، سهمی از این تعداد اکران به فیلمساز اختصاص داده می‌شود.

او ادامه داد: تعداد نمایش‌های یک اثر در ۱۰ روز جشنواره زیاد است و به نظرم باید مقداری کنترل شده‌تر این اتفاق بیافتد هرچند که متقاضیان تماشای فیلم در ایام جشنواره فجر زیاد باشد چون قرار است این فیلم‌ها بعد از جشنواره اکران عمومی هم داشته باشند، امکان این وجود دارد که این تعداد نمایش به گیشه فیلم در زمان اکران عمومی‌اش صدمه وارد کند.

قاسمی افزود: البته در این میان شرایط برای فیلم‌های کمدی سخت‌تر خواهد بود و میزان تاثیرگذاری برای آن‌ها در اکران عمومی شان بیشتر است زیرا می‌توان گفت وقتی فیلم کمدی به اکران می‌رسد موضوع آن مشخص می‌شود و به این ترتیب ممکن است از مخاطبان آن کم شود اما برای فیلم‌های اجتماعی تاثیر منفی کمتری خواهد داشت. با این وجود روی دیگر سکه آنجاست که اگر برای فیلم در جشنواره اتفاقات خوبی رخ دهد و مخاطبان جشنواره را جذب کند، شاید بتواند توسط همین مخاطبین، تبلیغ خوبی هم برای فیلم رخ دهد.

این تهیه کننده درباره اکران آثار حاضر در جشنواره در شهرستان‌ها هم گفت: اکران در شهرستانها اختیاری است و فیلمساز می‌تواند اثرش را در آنجا به نمایش درنیاورد با این وجود در سالهای گذشته جشنواره از اکران فیلم در شهرستانها سهمی هم به فیلمساز داده می‌داد.

هم نکات مثبت دارد، هم منفی!

مسعود ردایی تهیه کننده فیلم سینمایی «سال دوم دانشکده من» هم گفت: این تعداد نمایش فیلم در ایام جشنواره دو جنبه دارد، هم می‌تواند مثبت باشد و هم منفی. نکته مثبت آن اینجاست که می‌تواند جنبه تبلیغی برای اثر داشته باشد و در زمان اکران باعث شود مخاطب بیشتری به آن جذب شوند اما از سوی دیگر، به جای اینکه فیلمی که در جشنواره‌ای شرکت می‌کند نهایتا دو تا سه بار نمایش داشته باشد، به دفعات زیادی روی پرده می‌رود و همین امر ضربه قابل توجهی را در زمان اکران فیلم به گیشه اثر وارد می‌کند و به دیدگاه مخاطب جهت می‌دهد.

به نفع فیلمسازان مستقل شد

علی قائم مقامی تهیه کننده فیلم سینمایی «تیغ و ترمه» که در این دوره جشنواره حضور دارد با اشاره به اینکه «پولی که قرار است به صورت ۵۰ درصدی از فروش بلیت فیلمها در ایام جشنواره به صاحبان اثر پرداخت شود تا حدودی می‌توان خسارت زمان اکران عمومی اثر را جبران کرد» گفت: این اقدام یکی از اتفاقات مثبت سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است. در واقع به نوعی می‌توان گفت فیلم اکران شده و از آن سهمی به تهیه‌کننده تعلق گرفته است. این اتفاق برای تهیه کننده‌های مستقلی که نه به فارابی، نه موسسه اوج و نه حوزه هنری و جاهای دیگری وصل نیستند و با جیب خودشان کار می‌کند، اتفاق خوبی است و حضور در جشنواره برایشان عایدی‌ای به همراه دارد.

او ادامه داد: تعداد دفعات نمایش فیلم‌ها در ایام جشنواره متعادل است و نسبت به دوره‌های قبلی تغییر چندانی نکرده بلکه به نظر می‌رسد شاید به صورت خیلی جزئی کمتر هم شده است. با این حال با تخصیص ۵۰ درصد از فروش بلیت جشنواره به صاحبان آثار که با موافقت رئیس سازمان سینمایی انجام شد، اختلافی که همیشه بر سر سانس‌های فوق العاده ایجاد می‌شد، هم می‌تواند بر طرف شود و صاحبان اثر درآمد مختصری از اکرانشان داشته باشند.

اگر تعداد دفعات اکران فیلم زیاد باشد ....

جلیل شعبانی از دیگر تهیه کنندگانی است که با فیلم «قسم» در این دوره جشنواره حضور دارد، درباره تعداد دفعات نمایش فیلم‌ها در ایام جشنواره فجر اظهار کرد: اگر تعداد دفعات اکران فیلم زیاد باشد اما پولش به صاحبان اثر برگردد اتفاق خوبی است. در واقع می‌توان گفت تعدادی از مخاطبان یک اثر، در ایام جشنواره بلیت تهیه کرده و فیلمی را دیده‌اند و تعدادی دیگر هم در زمان اکران عمومی. به این ترتیب سرمایه گذار یا تهیه کننده هم سهمش را از تمام اکران‌ها اثر گرفته است.

او با تاکید بر اینکه "تعداد کمی از فیلم‌ها هستند که می‌توانند در زمان اکران عمومی به فروش‌های بالا دست پیدا کنند، گفت: در دوره‌های گذشته با نمایش یک فیلم در ایام جشنواره به تعبیری صاحبان اثر متضرر می‌شدند، من سال گذشته فیلم «سوتفاهم» را در جشنواره داشتم و وقتی که فیلم را می‌خواستیم برای اکران عمومی آماده کنیم از هرکه می‌پرسیدم فیلم را در جشنواره دیده بود. تعدادی زیادی از فیلمسازان در زمان اکران فیلمشان فقط در صدد این هستند که پولی که برای ساخت اثر هزینه کرده‌اند را به دست بیاورند و نهایتا به صورت جزئی هم سودی داشته باشند. بنابراین اینکه تصمیم گرفته شد ۵۰ درصد از فروش فیلم‌ها در ایام جشنواره به سرمایه‌گذار برگردد بسیار خوب است.

نمایش فیلم در ایام جشنواره فجر به ظرفیت جذب مخاطب در زمان اکران عمومی کمک می‌کند

آزیتا موگویی تهیه کننده فیلم سینمایی «ایده اصلی» هم مطرح کرد: من هم شنیده بودم که تهیه کنندگان در دوره‌های قبل از تعداد بالای نمایش فیلمها در جشنواره اعتراض دارند اما باید تاثیر آن را از پخش کنندگان سینمایی پرسید با این حال هر دیده شدنی به اکران کمک می‌کند حالا اگر این دیده شدن در بزرگترین رخداد فرهنگی کشور مثل جشنواره فیلم فجر باشد، قاعدتا باید به ظرفیتهای جذب مخاطب کمک کند و بعید می‌دانم تاثیر منفی محسوسی داشته باشد.

وی همچنین گفت: در این دوره همه فیلمها بیش از ۲۰ نمایش خواهند داشت و این خوب است که در تمام نقاط شهر و در تمام روزها و ساعات مخاطبانی داشته باشیم. اختصاص سهم به تهیه کنندگان هم اقدام قابل توجهی است و می‌تواند برای صاحبان آثار اتفاق خوشایندی باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

معرفی فیلم‌های جشنواره فجر «مسخره باز»

انتخابخبرگزاری انتخاب
معرفی فیلم‌های جشنواره فجر «مسخره باز»
غنی زاده سه سال پیش با «اژدها وارد می شود» مانی حقیقی به عنوان بازیگر به جشنواره فجر آمد و در جشن انجمن منتقدان برای بازی در آن نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.
معرفی فیلم‌های جشنواره فجر «مسخره باز» - 0

کارگردان تئاترهای موفق «کالیگولا»، «ملکه زیبایی لی نین»، «در انتظار گودو» و «می سی سی پی نشسته می‌میرد» امسال اولین فیلم سینمایی خود را جلوی دوربین برد. غنی زاده سه سال پیش با «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی به عنوان بازیگر به جشنواره فجر آمد و در جشن انجمن منتقدان برای بازی در آن نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

نکات جذاب

پس از پایان فصل اول سریال «شهرزاد»، علی نصیریان بازی در هیچ فیلم سینمایی قبول نکرد و «مسخره باز» اولین فیلمی است که بازیگر نقش «بزرگ آقا» در آن ایفای نقش می‌کند. البته نصیریان دو سال پیش هم در «امپراطور جهنم» جلوی دوربین رفت اما همچنان بسیاری منتظر هنر نمایی این بازیگر پرافتخار در فیلم غنی زاده هستند. از سوی دیگر هدیه تهرانی هم امسال دو فیلم در جشنواره دارد که «مسخره باز» یکی از آنها است.

نکات حاشیه‌ای

چندی پیش علی نصیریان در یک مصاحبه تلویزیونی به تمجید از «مسخره باز» غنی زاده پرداخت و باعث شد بسیاری از خبرنگاران منتظر اکران این فیلم در جشنواره فجر باشند. حضور پر تعداد بازیگران شناخته شده از جمله صابر ابر، رضا کیانیان و بابک حمیدیان در کنار نصیریان و تهرانی به جذابیت این فیلم اضافه کرده است.

شانس جایزه

شنیده می‌شود که بازی علی نصیریان در این فیلم آنقدر درست از آب درآمده که برخی از منتقدان از حالا او را نامزد دریافت سیمرغ بلورین بازیگری نقش مکمل مرد اعلام کردند. از سوی دیگر بسیاری از مخاطبان منتظر تماشای یک نقش متفاوت از هدیه تهرانی هستند و ممکن است او نیز برای بازی در «مسخره باز» نامزد دریافت سیمرغ بازیگری شود.

از سوی دیگر همایون غنی زاده هم احتمال دارد با اولین فیلمش موفقیت چند سال قبل سعید روستایی با «ابد و یک روز» تکرار کند، اما برای رسیدن به سیمرغ باید با کارگردانان سرشناسی رقابت کند. ضمن اینکه از طراحی صحنه فیلم هم نباید غافل شد.

سایر عوامل فیلم عبارتند از:

مدیر فیلمبرداری: علی قاضی

تدوین: هایده صفی یاری

مدیر صدابرداری: محمود کاشانی

طراح صحنه: سهیل دانش

طراح لباس: الهام معین

طراح‌ چهره پردازی: ایمان امیدواری

عکاس: مسعود اشتری

نویسنده و کارگردان: همایون غنی زاده

تهیه کننده: علی مصفا

خواندن خبر در سایت منبع

آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم «صفی یزدانیان»

انتخابخبرگزاری انتخاب
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم «صفی یزدانیان»
منتقد با سابقه سینمای ایران که سال ها نقدهایش در رسانه های معتبر از جمله ماهنامه «فیلم» منتشر می شد، سال ۸۲ به همراه علی مصفا فیلمنامه «سیمای زنی در دور دست» را به نگارش درآورد.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم «صفی یزدانیان» - 0

منتقد با سابقه سینمای ایران که سال‌ها نقدهایش در رسانه‌های معتبر از جمله ماهنامه «فیلم» منتشر می‌شد، سال ۸۲ به همراه علی مصفا فیلمنامه «سیمای زنی در دور دست» را به نگارش درآورد.

به گزارش «انتخاب»، او چندین سال پس از همکاری با مصفا، اولین فیلم خود را با نام «در دنیای تو ساعت چند است؟» با بازی او و لیلا حاتمی در سال ۹۳ جلوی دوربین برد. این فیلم برای اولین بار در جشنواره فجر به نمایش درآمد و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول از جشنواره سی و سوم شد.

البته پس از اکران عمومی «در دنیای تو ساعت چند است؟» که با استقبال مخاطبان روبرو شد، ساخته صفی یزدانیان عنوان بهترین فیلم جشن انجمن منتقدان را در سال ۹۴ دریافت کرد.

با گذشت چهار سال از ساخت اولین فیلمش، صفی یزدانیان بهار امسال به تهیه کنندگی پیمان معادی دومین فیلمش را جلوی دوربین برد که «ناگهان درخت» نام داشت.

در ابتدا مهناز افشار و پیمان معادی به عنوان بازیگران این فیلم معرفی شدند و سپس اعلام شد که زوج مهراب قاسمخانی و شقایق دهقان به همراه پانته آ پناهی‌ها در این فیلم ایفای نقش خواهند کرد.

موفقیت «در دنیای تو ساعت چند است؟» باعث شده که توقع‌ها از دومین ساخته صفی یزدانیان بالا برود و حال باید چند روز دیگر هم صبر کرد و دید که آیا «ناگهان درخت» هم می‌تواند همچون فیلم اول این کارگردان مورد توجه قرار گیرد یا خیر؟

خواندن خبر در سایت منبع

انتشار جدول اجراهای جشنواره موسیقی فجر

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
انتشار جدول اجراهای جشنواره موسیقی فجر
جزئیات اجراهای سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در حالی اعلام شد که بر اساس آن گروه‌های موسیقی به تفکیک سبک در هشت سالن تهران روی صحنه خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جزئیات اجراهای سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در حالی اعلام شد که گروه‌های موسیقی با تفکیک سبک در هشت سالن تهران روی صحنه خواهند رفت.

تالار وحدت، تالار رودکی، فرهنگسرای نیاوران و برج میلاد در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ میزبان هنرمندان موسیقی خواهند بود. ضمن اینکه برج آزادی، ایوان شمس و سالن سوره حوزه هنری نیز دیگر سالن‌های جشنواره امسال هستند که در یک نوبت، در ساعت ۱۹، هنرمندان و علاقمندان به موسیقی را میزبانی می‌کنند.

همچنین بلیت فروشی تمامی اجراهای جشنواره موسیقی از ساعت ۱۲ روز پنجشنبه ۴ بهمن آغاز می‌شود و علاقه مندان می‌توانند از طریق دو سامانه «ایران کنسرت» و «۳۶۷۰» بلیت‌های مورد نظر خود را تهیه کنند.

انتشار جدول اجراهای جشنواره موسیقی فجر - 5

امسال در مجموع، هنرمندان حوزه موسیقی ۸۵ اجرا در سی و چهارمین جشنواره موسیقی خواهند داشت. همچنین ۲۰ فیلم مستند حوزه موسیقی در خانه سینما به نمایش در می‌آید. از دیگر برنامه‌های امسال جشنواره موسیقی فجر، برگزاری نشست‌های تخصصی چهل سالگی انقلاب است که از طریق رادیو گفتگو از ساعت ۲۰ تا ۲۱ پخش خواهد شد. اخبار تکمیلی درباره برنامه این نشست‌ها به زودی اعلام می‌شود.

جشنواره موسیقی فجر از ۲۴ بهمن آغاز شده و تا ۲۹ بهمن ادامه دارد. مراسم اختتامیه جشنواره نیز روز ۳۰ بهمن در تالار وحدت برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

کارگردان «کلمبوس»: با تمام دلزدگی‌هایم از جشنواره فجر حمایت می‌کنم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کارگردان «کلمبوس»: با تمام دلزدگی‌هایم از جشنواره فجر حمایت می‌کنم
هاتف علیمردانی کارگردان فیلم سینمایی «کلمبوس» می‌گوید خودش تجربه مهاجرت داشته و در این فیلم هم سعی کرده آنچه واقعی است را نشان دهد نه تصویری غیرواقعی که برخی برای بازاریابی از مهاجرت نشان می‌دهند.

فیلم سینمایی «کلمبوس» این روزها در حالی به اکران خود در سینماها ادامه می‌دهد که فروش ۴ میلیارد تومان را رد کرده است. علیمردانی در فیلم جدیدش به قصه مهاجرت می‌پردازد، قصه‌ای که خودش هم آن را تجربه کرده و به گفته خودش خواسته تجربیاتش در این زمینه را در اختیار مخاطب قرار دهد. او در سال‌های اخیر از جمله کارگردان‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر بود اما امسال فیلمی در این رویداد ندارد، با این وجود حمایت خودش را از جشنواره اعلام می‌کند. با علیمردانی درباره «کلمبوس» و تجربه ساخت آن حرف زدیم و نظر این کارگردان درباره جشنواره امسال را هم جویا شدیم. این کارگردان مهمان کافه خبر خبرآنلاین بود و پاسخگوی سوالات ما شد.

با توجه به اینکه فضای فیلم «کلمبوس» با ساخته‌های قبلی‌تان تا حد زیادی متفاوت است از ابتدای اکران تا به حال چه بازخوردهایی گرفتید؟

ابتدا این نکته را بگویم که سبک کار من در این فیلم تغییر نکرده است، تکنیک و نگرش من فیلمساز در این فیلم همانی است که در کارهای قبلی‌ام مثل «کوچه بی‌نام»، «هفت ماهگی»، «آباجان» و … می‌بینید، زندگی عادی و فضای ناتورالیستی که پر از شادی‌ها، غم‌هاست و من به آن علاقه‌مندم و در کارهای قبلی‌ام هم وجود داشته. اما از آنجاییکه من از سینمای مستقلی می‌آیم که از چرخه سالم سینما ارتزاق می‌کند لهجه فیلم را کمی بر اساس سلیقه مردم تغییر دادم. می‌توانم بگویم فیلمنامه «کلمبوس» با اینکه در غمگین‌ترین روزهای زندگی من نوشته شده اما لهجه شیرین‌تری نسبت به فیلم‌های دیگر من دارد.

درباره بازخورد هم باید بگویم فیلم‌های من هیچ راه تبلیغاتی غیر از انتقال سینه به سینه ندارند و باز هم مثل فیلم‌های دیگر من مردم شرمنده کردند و این فیلم در هفته سوم رشد صد در صدی داشت که اتفاق عجیبی است.

بین صحبت‌هایتان اشاره کردید فیلمنامه «کلمبوس» را در غمگین‌ترین روزهای زندگی‌تان نوشتید، چه شرایطی منظورتان است؟

من به عنوان کسی که خودم مهاجرت کردم، دقیقا روزهایی این فیلمنامه را نوشتم که مسئله منع مهاجرت یکی از اتفاقات مهمی بود که آن روزها ما را درگیر خودش کرد، مسئله‌ای تاریخی و غم‌انگیز که به نظرم در سال‌های آینده درباره‌اش بسیار صحبت خواهیم کرد. سوژه اصلی من هم از این اتفاق و برخورد غیرانسانی یک رئیس جمهور که از دموکراسی صحبت می‌کند اما یک رفتار بسیار نژاد پرستانه دارد، به وجود آمد.

پس در واقع می‌توانیم بگوییم تجربه شخصی خودتان درباره این قضیه و دغدغه‌ای که برایتان به وجود آمد جرقه اصلی ساخت «کلمبوس» شد؟

بله، دقیقا همینطور است.

با وجود اینکه گفتید فضای «کلمبوس» هم مثل فیلم‌های دیگرتان است اما کمدی این فیلم بیشتر از بقیه‌ کارهایتان است. این نکته را قبول دارید؟                                                                                                   

«آباجان» هم با «کوچه بی‌نام» خیلی فرق می‌کند و درباره جنگ است، بعد از آن فیلم هم به من گفتند سبک‌ کاری‌ات را تغییر دادی. من به عنوان فیلمساز به همه این مسائل و فضاها سرک می‌کشم و نمی‌توان اسم این را تغییر سبک گذاشت. یک کارگردان به عنوان یک فیلمساز اجتماعی می‌خواهد مسائل روز خودش را به تصویر بکشد و قالبی را برای آن انتخاب می‌کند، من به این تغییر سبک نمی‌گویم.

چقدر با این موضوع که مفهوم ضدمهاجرت در فیلم‌تان دیده می‌شود موافقید؟

اصلا این را قبول ندارم، ما در بحران به دنیا آمدیم، در بحران زندگی کردیم. خود من مهاجرت کردم و رطب خورده منع رطب کی کند. من در این فیلم می‌گویم اگر می‌خواهی مهاجرت کنی من تجربه‌اش کردم و برایت می‌گویم‌ تصویری که از خیلی جاها به تو نشان می‌دهد تصویر واقعی نیست، بازاریابی است. تو اگر می‌خواهی هالیوود را ببینی، هالیوود یک خیابان است که چهار تا خنزر پنزرفروشی دارد نه آن تصویر عجیب و غریبی که به تو نشان می‌دهند. من می‌گویم اگر مهاجرت می‌کنی بدان کجا و برای چه می‌روی. اگر اینجا آدم درجه یکی هستی و برای خودت احترام داری آنجا درجه دو بودن، زبان بلد نبودن و تبدیل به یک کودک ده ساله شدن را نپذیر. آنجا همه چیز از ارزش‌ها و نگاه‌ها تا حتی قوانین متفاوت است، ده درصد مهاجران ایرانی در آمریکا شغل‌های حساس و کلیدی دارند، اگر قرار است بروی و زندگی بهتری داشته باشی بدان که قطع شدن ریشه چقدر سخت است. بیماری صعب‌العلاج، مرگ عزیزان و مهاجرت که سه اتفاق خیلی مهم در زندگی هستند زخم‌هایی‌اند که واقعا التیام پیدا نمی‌کنند.

به موضوع مهاجرت در «کلمبوس» یک مقدار احساسی و عاطفی گرداخته شده و روایتی که ما در قصه می‌بینیم بیش از اینکه به شکل منطقی باشد بیشتر عاطفی است، این موضوع را قبول دارید؟

بخش بزرگی از سینما از احساس می‌آید، من قضیه را منطقی نمی‌بینم که بخواهم فیلم منطقی بسازم. من خودم در سینما به شدت احساسی رفتار می‌کنم چون اصولا هنر یعنی بیان حس و من برای منطق جایگاهی نمی‌بینم. سینما ریاضیات نیست که من بخواهم دو دو تا چهار تا بگویم. من حس کردم و این اتفاقات برایم افتاده و آنها را در فیلمم به تصویر کشیدم. خانواده‌ای هم که در فیلم می‌بینید خانواده‌ای هستند که می‌خواهند مهاجرت کنند و با این موانع مواجه هستند و این موارد کاملا حسی است. اساسا منطق در سینما جایی ندارد.

کمدی کلامی و موقعیت و حتی در برخی سکانس‌ها کمی فانتزی در فیلم وجود دارد، مدیریت همه اینها با هم به چه شکل بود؟

راستش من خیلی درک درستی از این تعاریف ندارم و به نظرم همه این موقعیت‌ها با هم است که یک موقعیت رئال در فضای ناتورالیستی را خلق می‌کند، اراده‌ای نبوده که مثلا من بخواهم در فلان سکانس کسی را بخندانم یا مثلا قصد کنم آنجا این اتفاق نیفتد. همه اینها نوشته می‌شود و بر اساس خلاقیت بازیگر ایجاد موقعیت می‌شود. محوریت کار من این است که کاملا بر اساس فیلمنامه جلو برویم و فرهاد اصلانی هم خیلی وقت‌ها کنار من بوده و در بازیگردانی روی کمک او حساب می‌کنم. روالمان این است که بسیار وفادار به فیلمنامه هستیم و در کارهایی که فرهاد بوده معمولا او با بازیگران تمرین می‌کند و بعد من تمرین آخر را می‌بینم و اگر تغییری نیاز باشد ایجاد می‌کنم. ولی اصولا تاثیر فرهاد اصلانی در یکدست بودن بازی‌ها بسیار زیاد است.

فضای جدیدی که در این فیلم با چربیدن بعد کمدی آن می‌بینیم چقدر برگرفته از این موضوع است که کمدی در این روزهای سینمای ما بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و جواب می‌دهد؟

چرخه اکران ما معیوب است و فیلم‌های اجتماعی فرصت دیده شدن ندارند، من هم به عنوان یک فیلمساز مستقل چون از چرخه سالم سینما ارتزاق می‌کنم مجبور هستم در عین حال که مفهوم کارم را حفظ می‌کنم لهجه‌ام را به سمتی ببرم که بتوانم محصولم را بفروشم. بسته‌بندی، فرم کار و تبلیغات همه و همه باید به سمت مردمی شدن برود، پس این موضوع حتما در لهجه این کار من تاثیرگذار بوده برای اینکه بتوانم حرفم را بزنم.

این روزها بحث مافیای اکران در سینما خیلی مطرح است، به نظرتان اساسا چنین مسئله‌ای وجود دارد؟

اینکه یک پدرخوانده پشت پرده وجود داشته باشد و همه چیز را هدایت کند نه، ولی قبول دارم که یکسری آدم‌ها که اتفاقا پشت پرده هستند. حتی به نظرم بولد کردن برخی اسم‌ها برای گم کردن مسیر است، کسانی که شما فکرش را نمی‌کنید و در سایه کار خودشان را می‌کنند. فساد آنجایی است که یک پول تعریف نشده جایی است که نباید باشد و با آن پول همه کار می‌شود کرد.

همان بحث پولشویی؟

دقیقا، به نظرم من تا وقتی که چرخه اکران سالم نباشد و برنامه‌ریزی مدون برای آن وجود نداشته باشد مثل هالیوود، یا باکس‌آفیس آمریکا شرایط همینطور است. ضمن اینکه من معتقدم برخی از این فیلم‌ها اساسا به درد اکران نمی‌خورند، باید مشخصا تعداد فیلم‌هایی که قرار است اکران شوند مشخص شود، برخلاف اینکه می‌گوییم می‌سازیم و بعد یک کاری می‌کنیم، این روش اصلا درست نیست و عین سرمایه‌سوزی است و حتی در این بین فیلم خوب هم می‌سوزد. بحث مافیا هم همینجا وسط می‌آید وقتی تعداد تولیدات بالا می‌رود برخی تعداد زیادتری اثر در دست می‌گیرند و همه چیز را هم بر اساس فیلم‌های خودشان برنامه‌ریزی می‌کنند و به آنچه که می‌خواهند می‌رسند.

با خیلی از بازیگرهای این فیلم در کارهای قبلی‌تان کار کرده بودید و در کنارشان از چهره‌های دیگری هم استفاده کردید، مثل مجید صالحی یا سعید پورصمیمی، از ترکیب و انتخاب بازیگران برایمان بگویید؟

در بحث انتخاب بازیگران تو همیشه به گزینه‌های اولت دست پیدا نمی‌کنی. اما فرهاد اصلانی همیشه انتخاب من بوده و به نظرم بازیگری است که یک سر و گردن از سینمای ما بالاتر است. بازیگری در این فیلم خیلی سخت بود چون بازی ری‌اکشن‌ها بود، به خصوص فرهاد اصلانی که باید در یک خانواده آریستوکرات، ابله اما امروزی متفاوت بود. در بازی همه بازیگران یک مقدار فانتزی وجود داشت اما فرهاد کاملا رئال است. این تفاوت فکر شده است، بلاهتی که همه آدم‌ها دارند تعریف اولیه ماست و سیاه بازی نکردیم. ما آدم‌های خاکستری داریم که ته همه‌شان یک بلاهتی می‌بینم، حتی زرنگ‌شان هم ابله است. به نظرم اینکه بازیگران بتوانند یک جنس بازی داشته باشند که از تیپ رد شوند و به شخصیت برسند و بتوانند راکورد آن شخصیت را در تمام فیلم حفظ کنند، تجربه‌ای است که من در کارهای قبلی‌ام هم داشتم و خیلی هم آزمون و خطا کردم. حتی در این مسیر اشتباه هم کردم اما در این مسیر به تجربه‌ای رسیدم که مرز اور اکت و تیپ شدن را می‌شناسم. بنابراین سعی کردم در این کار تا جاییکه ممکن است رئالیتی نقش‌ها حفظ شود و بازیگران هم آن بلاهت را در حدی که در فیلم می‌بینیم حفظ کنند.

دعوت از سعید پورصمیمی با همه حساسیت‌هایی که دارند سخت نبود؟

سعید پورصمیمی بازیگر نازنینی است که در جایگاهی قرار گرفته که خیلی‌ها دوست دارند در آن باشند، او بازیگر بسیار سالم و توانمند و درجه یکی است. خیلی با هم گفت‌وگو کردیم و من ایشان را متقاعد کردم که یک فیلم کمدی اجتماعی را بازی کنند و ایشان هم لطف کردند و پذیرفتند. البته ابتدا قبول نمی‌کردند و خانم معتمدآریا را واسطه کردیم و بعد ایشان پذیرفتند.

به روزهای برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نزدیک می‌شویم، به عنوان کارگردانی که در چندین دوره از این رویداد حضور داشتید جشنواره فیلم فجر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

جشنواره فیلم فجر به عنوان رویدادی که سالیان سال هر سال در سینمای ایران برگزار می‌شود، به عنوان یک ویترین برای سینمای ما و به خصوص فیلم‌های اجتماعی ما به حساب می‌آید. من معتقدم تمام اهالی سینما فارغ از سلیقه‌ها و نگاه‌های مختلف باید از آن حمایت کنند چراکه جشنواره فجر متعلق به یک فرد یا گروه خاصی نیست. من هفت دوره پیاپی در جشنواره فجر حضور داشتم و به نظرم بیشترین بی‌مهری‌ها هم به من شده و شاید خودم کمی از این اتفاقات دلزده هستم اما براین باورم ما همه باید پشت جشنواره فجر بایستیم چون این جشنواره تنها دارایی سینمای ماست.

نقاط ضعف و قوت این جشنواره از نگاه شما چیست؟

به نظرم یکی از مشخصه‌های جشنواره‌ها در همه جای دنیا این است که تیم جشنواره در طول سال‌ها حفظ می‌شود، در کشور ما هم به نظرم باید حداقل در مواقعی که دولت تغییر نمی‌کند می‌شود دبیر جشنواره را حفظ کرد. باید سعی کنیم آقای داروغه‌زاده را به عنوان کسی که دو دوره پی در پی در جشنواره فجر بوده به دوره سوم برسانیم، حتما ایراداتی در کار ایشان هست، حتما ایشان هم با مسائلی روبرو هستند ولی با ادامه کار ایشان حتما مسائل حل می‌شوند. این اتفاق همیشه افتاده و در پایان دوره دوم نگذاشتند دبیر به سال سوم برسد، مثل دو دوره‌ای که آقای رضاداد و آقای میرکریمی دبیر بودند و نگذاشتند به سال سوم برسد.

درباره جشنواره امسال چه دیدگاهی دارید؟

حتما اتفاقات خوبی می‌افتد، دیروز من لیست داوران را دیدم و به نظرم بسیار انتخاب‌های دقیق و درستی بودند. حضور دکتر احسانی بسیار کارگشاست، همچنین حضور آقای کلاری و آقای بزرگ‌نیا که به جشنواره اعتبار می‌دهند. من امیدوارم در جشنواره فجر اتفاق خوبی بیفتد چون شنیدم امسال فیلم‌های بسیار خوبی حضور دارند ومن هم برای دیدن آنها لحظه‌شماری می‌کنم.

دلیل عدم حضور خودتان در جشنواره امسال چه بود؟

خیلی‌ها این موضوع را ربط می‌دهند که من نخواستم امسال در جشنواره باشم ولی واقعیت اینطور نیست، من به دلایل تولیدی مجبور بودم که فیلم را اکران کنم، چون فیلم پارسال تولید شد و نمی‌توانستیم برای بازگشت سرمایه‌اش بیشتر صبر کنیم. ولی حتما سال بعد با فیلم دیگری برای هشتمین بار در جشنواره فجر با افتخار حضور خواهم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟
قبلا این‌طور نبود که فیلم‌ها ساخته شوند و برای یافتن نام سرمایه‌گذارانش خیلی به این در و آن در بزنید. چند نهاد دولتی بودند که واسطه می‌شدند برای فیلمسازی و خودشان انتخاب می‌کردند که به کدام فیلمساز فرصت خلق یک اثر هنری بدهند اما این روزها سرمایه‌گذاران سینمایی از طیف‌های مختلفی هستند

روزنامه فرهیختگان - عاطفه جعفری: قبلا این‌طور نبود که فیلم‌ها ساخته شوند و برای یافتن نام سرمایه‌گذارانش خیلی به این در و آن در بزنید. چند نهاد دولتی بودند که واسطه می‌شدند برای فیلمسازی و خودشان انتخاب می‌کردند که به کدام فیلمساز فرصت خلق یک اثر هنری بدهند اما این روزها سرمایه‌گذاران سینمایی از طیف‌های مختلفی هستند و البته بخش خصوصی خیلی فعال‌تر از نهادهای دولتی وارد میدان هنر و فرهنگ شده است.

البته خود این هم جای سوال است که سینمایی که همواره نسبت به عدم بازگشت سرمایه گلایه دارد، چگونه محل اقبال و حضور سرمایه‌گذارانی بی‌ارتباط با حوزه فرهنگ شده است. امسال حوزه هنری به صورت مستقیم در تولید یک فیلم سینمایی حمایت مالی داشته است و بنیاد سینمایی فارابی هم در ۱۴ فیلم سینمایی حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر، مشارکت داشته است. در کنار این دو نهاد دولتی، موسسه رسانه‌ای، فرهنگی اوج هم از یک فیلم سینمایی دفاع مقدسی حمایت مالی داشته است و مابقی ۳۳ فیلم در موسسات فیلمسازی و با مشارکت بخش خصوصی ساخته شده است.

آشفتگی

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 4

فریدون جیرانی، این‌بار به سراغ اثری با نامی هم‌خانواده فیلم قبلی‌اش؛ یعنی «خفگی» رفته است. بهرام رادان، نقش اول این اثر سینمایی را ایفا می‌کند و مهناز افشار، علی میلانی، نسیم ادبی، احسان محمدی، نازنین صلح‌جو و مهران احمدی از دیگر بازیگران این فیلم هستند. «آشفتگی» رئالیستى و اجتماعى نیست بلکه فیلمی است درباره عشق و جنایت. این تعریفی است که فریدون جیرانی در یادداشتی راجع‌به تازه‌ترین ساخته خود آورده است. فیلمی که باتوجه به نوع طراحی صحنه، باز هم حال و هوایی کلاسیک را تداعی می‌کند.

درباره سرمایه گذار «جیرانی در ابتدا برای ساخت این فیلم که خودش تهیه‌کنندگی آن را به عهده دارد، یک سرمایه‌گذار پیدا کرد، اما سرمایه‌گذاری که قرار بود ۵۰ درصد پروژه را به عهده بگیرد از نیمه‌‌های کار انصراف داد و او مجبور شد برای فراهم آوردن بودجه این فیلم، به تایلند سفر کند اما درنهایت محمدرضا سهرابی سرمایه‌گذاری فیلم جدید جیرانی را به عهده گرفت.»

ایده اصلی

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 8

آزیتا موگویی لوکیشن‌های اصلی فیلمش را در شهرهای مالاگا و بارسلون در اسپانیا، جزیره کیش در ایران و شهر کلن در آلمان، انتخاب کرده است. برای همین لوکیشن‌های متفاوت مطمئنا خرج زیادی هم داشته است. موگویی، فعالیت در عرصه سینما را به‌عنوان منشی صحنه آغاز کرد و تاکنون در سمت‌هایی چون دستیار اول کارگردان، مدیر برنامه‌ریزی، طراح صحنه و لباس، نویسنده فیلمنامه، مدیر تولید و مجری‌طرح فعالیت مستمر داشته است.

درباره سرمایه گذار «موگویی در این فیلم سرمایه‌گذاری کرده است و غیر از او مهدی کریمی‌تفرشی و شرکت توسعه گردشگری شهرآیین هم جزء سرمایه‌گذاران هستند و همچنین عنوان شده که «ایده اصلی» با حمایت منطقه آزاد کیش ساخته شده است. شرکت توسعه گردشگری شهرآیین از شرکت‌های وابسته به بانک شهر است که قبلا برای پروژه مستند «من ناصر حجازی هستم» سرمایه‌گذاری کرده بود. فیلم قبلی او «تراژدی» نام داشت که با همکاری و سرمایه‌گذاری محمدحسن نجم توانست فیلمش را بسازد.»

بنفشه آفریقایی

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 12

این فیلم را سال ۹۶ ساختند اما هنوز آن را اکران نکرده‌اند و تصمیم گرفتند تا در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر حضور داشته باشند. در خلاصه داستان «بنفشه آفریقایی» آمده است: «شوکو به همراه همسر دومش رضا، تصمیم می‌گیرند تا فریدون همسر سابقش که توسط فرزندان‌شان به خانه سالمندان سپرده شده است را به خانه خود بیاورند. این تصمیم اتفاقات جدیدی را در زندگی هر سه نفر رقم می‌زند.»

درباره سرمایه گذار «موسسه سینمایی فارابی، در این فیلم سرمایه‌گذاری کرده است اما علیرضا شجاع‌نوری سرمایه‌گذار اصلی این فیلم است. مونا زندی حقیقی در فیلم جدیدش به سراغ یک موضوع خاص و حاشیه‌ای رفته است. او در فیلم قبلی‌اش «عصر جمعه» که در سال ۸۹ ساخته و اکران شد را با سرمایه‌گذاری جهانگیر کوثری جلوی دوربین برده بود. علیرضا شجاع‌نوری که سرمایه‌گذاری مستند «یک لقمه خواب» مونا زندی را هم در سال ۹۵ به عهده داشت، تامین بودجه این فیلم را هم قبول کرده است. او از دهه۸۰ به صورت حرفه‌ای وارد کار تهیه‌کنندگی و سرمایه‌گذاری فیلم شد.»

بیست‌وسه نفر

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 16

فیلم «بیست‌وسه نفر» به کارگردانی مهدی جعفری ساخته شده که قبل از این هم مستند این کتاب را ساخته است. مهدی جعفری متولد ۱۳۴۸ اهواز است. او پس از یک دوره کوتاه بازیگری در تئاتر، کار فیلمسازی را از سال ۱۳۶۴ با حضور در انجمن سینمای جوانان نجف‌آباد آغاز کرد؛ سپس در سال ۱۳۶۷ وارد دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر تهران شد و تحصیلات خود را در رشته کارگردانی سینما تا مقطع کارشناسی تکمیل کرد. وی از ۱۳۷۳ به ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی روی آورد و از سال ۱۳۸۳ به‌عنوان مدیر فیلمبرداری در سینمای ایران مشغول به کار است. مهدی جعفری در کنار فیلمبرداری سینما ساخت چندین مستند کوتاه و بلند را نیز در کارنامه خود دارد.

درباره سرمایه گذار «سازمان فرهنگی، رسانه‌ای اوج که چند سالی است وارد عرصه کار فرهنگی شده، برای تولید فیلم‌های مهمی در سینمای ایران، سرمایه‌گذاری کرده است. فیلم‌هایی مثل «بادیگارد»، «به وقت شام» و «تنگه ابوقریب» ازجمله آثار مهمی بوده‌اند که اوج در این چند ساله تولید کرده است. اما اوج امسال با سرمایه‌گذاری برای فیلم «بیست‌وسه نفر» سراغ یک موضوع جدید و اقتباسی از دوران دفاع مقدس رفته است.»

پالتو شتری

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 20

فیلم سینمایی «پالتو شتری» که اولین تجربه کارگردانی مهدی علی‌میرزایی محسوب می‌شود، یک درام کمدی پربازیگر درباره وضعیت‌های پیچیده رفاقت و رقابت است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «اگه دشمنید چرا اینقدر با هم می‌پرید؟ اگه دوستید چرا اینقدر به هم می‌پرید؟»

درباره سرمایه‌گذار «سرمایه‌گذاری و تهیه‌کنندگی این فیلم را مجید شیخ‌انصاری به عهده داشته است. البته بنیاد سینمایی فارابی هم در کنار این کارگردان فیلم‌اولی، مشارکت و تسهیلات داشته است.»

تیغ و ترمه

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 24

کیومرث پوراحمد در فیلم جدیدش باز هم به سراغ اقتباس رفته است. رمان «کی از این چرخ فلک پیاده می‌شوم» نوشته گلرنگ رنجبر، کتابی است که این فیلم با توجه به آن ساخته شده است.

درباره سرمایه گذار «پوراحمد فیلم قبلی‌اش «کفش‌هایم کو» را با سیدعلی قائم‌مقامی ساخت و این بار هم برای ساخت «تیغ و ترمه» به سراغ علی قائم‌مقامی رفته است. سیدعلی قائم‌مقامی متولد سال ۴۷ است. او تهیه‌کننده، مدیرتولید و مجری طرح سینماست و از نوادگان قائم‌مقام فراهانی است. قائم‌مقامی از سال ۱۳۷۱ فعالیت حرفه‌ای خود را در سینما آغاز کرده و تنها مدیر تولید سینمای ایران بوده است که در جشنواره‌ها جایزه گرفته است.»

جمشیدیه

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 28

«جمشیدیه»، دومین فیلم بلند یلدا جبلی است. «جمشیدیه» یک فیلم اجتماعی است که برای اولین‌بار به معضلی فراگیر می‌پردازد.

درباره سرمایه گذار «یلدا جبلی فیلم جدیدش را با سرمایه‌گذاری محمدصادق آذین و فردین خلعتبری ساخته است. یلدا جبلی فیلم قبلی‌اش «داره صبح میشه» را هم با سرمایه‌گذاری فردین خلعتبری ساخته بود. خلعتبری به جز دو فیلم یلدا جبلی در فیلم دیگری سرمایه‌گذاری نداشته است.»

خون خدا

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 32

مرتضی‌علی عباس‌میرزایی، یکی دیگر از کارگردان‌هایی است که فیلمش در بخش نگاه نو جشنواره امسال حضور دارد. فیلمی که در سکوت خبری ساخته شد و تنها مطلبی که تاکنون درباره آن منتشر شده، این است که «خون خدا» کاری اجتماعی - عاشورایی است.

سرمایه گذار: «این فیلم با مشارکت موسسه سینمایی فارابی ساخته شده است. سرمایه‌گذاری اصلی و تهیه‌کننده این فیلم سیاوش حقیقی است که تا به حال چهار فیلم در کارنامه سرمایه‌گذاری‌اش ثبت شده است. لینا، مادری و تابستان طولانی ازجمله فیلم‌هایی هستند که او تاکنون سرمایه‌گذاری کرده است.»

درخونگاه

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 36

در جشنواره فیلم فجر سال گذشته، فیلم «درخونگاه» هم مثل «بنفشه آفریقایی» به جشنواره سی‌وششم نرسید و عوامل فیلم به جای اکران عمومی، فیلم را برای جشنواره سی‌وهفتم نگه داشتند.

درباره سرمایه گذار «مجری طرح و سرمایه‌گذار این فیلم هم منصور سهراب‌پور است که عنوان تهیه‌کننده کار را هم دارد؛ کسی که از سال ۱۳۷۰ وارد عرصه سینما شده است. سهراب‌پور از اواخر دهه۷۰ به‌عنوان مدیر تولید در چند پروژه سینمایی فعالیت کرد تا آنکه در سال ۱۳۷۹ در فیلم «پاریس تا پاریس» به کارگردانی محمدحسین لطیفی اولین تجربه خود را به‌عنوان تهیه‌کننده فیلم سینمایی رقم زد. از آن سال تاکنون تهیه‌کنندگی چند فیلم سینمایی به کارنامه سهراب‌پور اضافه شده است. فیلم‌های «من سالوادور نیستم» و «آینه بغل» ازجمله فیلم‌های پرفروشی هستند که تهیه‌کنندگی آنها برعهده منصور سهراب‌پور بوده است. او همچنین در این چند سال در شبکه نمایش خانگی هم حضور پررنگی داشته است. ساخت ایران یک و ۲ را او برای شبکه نمایش خانگی ساخته است.»

سرخ‌پوست

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 40

نیما جاویدی که چهار سال پیش با فیلم «ملبورن» به جشنواره آمده بود حالا فیلم جدیدش را با نام «سرخ‌پوست» ساخته است. این فیلم براساس فیلمنامه‌ای که جاویدی به نگارش درآورده، ساخته شده است.

درباره سرمایه‌گذار «مجری طرح و سرمایه‌گذار این فیلم محمدصادق رنجکشان است، در مورد محمدصادق رنجکشان حرف و سخن زیاد است و شاید اولین حاشیه‌هایی که نام او را سرزبان‌ها انداخت مربوط به حاشیه‌های تئاتر بینوایان بر می‌گردد. حسین پارسایی، کارگردان تئاتر پرهزینه «بینوایان» در گفت‌وگویی در تلویزیون وقتی حرف از پول اجاره سالن شد، گفت: «من خیلی شفاف دارم می‌گویم که از دولت پول نگرفته‌ام، از ارشاد پول نگرفته‌ام، سالن دولتی را هم اشغال نکرده‌ام. شخص محترمی در این پروژه [تئاتر موزیکال بینوایان] سرمایه‌گذاری کرده که هیچ ارتباطی با فرهنگ ندارد.» اما کسی که پارسایی می‌گفت همین محمدصادق رنجکشان بود که در یک سال اخیر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری کردن در محصولات فرهنگی و سینمایی شده است. او رئیس هیات‌مدیره و همچنین موسس یکی از آژانس‌های مسافرتی و توریستی کشور است. شرکت متبوع رنجکشان به نام دلتابان حدود ۲۰ سال است که تاسیس شده و طی سه دوره متوالی در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ به‌عنوان برگزیده برتر ملی در صنعت گردشگری انتخاب شده است. محمدصادق رنجکشان در بازسازی سینما آستارا که یکی از قدیمی‌ترین سینماهای تهران محسوب می‌شود با سیدجمال ساداتیان نیز همکاری داشته است. او در تامین سرمایه فیلمی به نام «سرکوب» هم مشارکت داشته که قرار است به کارگردانی رضا گوران تولید شود. دلتابان به‌جز این موارد، در موارد دیگری هم التفاتی به هنرمندان و چهره‌های معروف داشته است. این شرکت در روزهای جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه تعدادی از بازیگران ازجمله پوریا پورسرخ و یوسف تیموری را با هزینه شخصی خود به روسیه فرستاد و در ایام برگزاری مسابقات هم اقدام به تولید مستندی تحت عنوان «ایران به توان۲» به تهیه‌کنندگی فردی به نام فرناز امیری کرده است.»

سمفونی نهم

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 44

«شاید عاشق شدن آخرین فرصت هرکسی برای آدم بودن است. شما هم موافقید؟» همین خلاصه فیلمی که از فیلم جدید محمدرضا هنرمند منتشر شده است، خیلی‌ها را مشتاق کرده تا فیلم جدید او را ببینند.

درباره سرمایه گذار «هنرمند فیلم جدیدش را با مشارکت موسسه سینمایی فارابی و همچنین زینب تقوایی، تهیه‌کننده جوان سینمای ایران ساخته است. زینب تقوایی تا به حال تجربه سرمایه‌گذاری سینمایی نداشته و برای اولین بار است که بعد از ساخت چهار سریال وارد حوزه سینما شده است. او تحصیلات آکادمیک خود را تا مقطع دکتری در رشته علوم سیاسی در تهران سپری کرده و از سال ۱۳۸۰ وارد حوزه صداوسیما شد و فعالیت‌های نمایشی‌اش را از سال ۱۳۹۲ با مجموعه تلویزیونی «دودکش» آغاز کرد که با استقبال چشمگیری روبه‌رو شد. محمدرضا هنرمند بعد از ساخت فیلم «عزیزم من کوک نیستم» در سال ۸۰ که با همکاری سیدکمال طباطبایی ساخته شد، دیگر فیلم سینمایی نساخت و حالا در فیلم جدیدش یک تجربه نو را آغاز کرده و با همکاری یک سرمایه‌گذار جوان فیلمش را در جشنواره سی‌وهفتم اکران می‌کند.»

شبی که ماه کامل شد

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 48

این فیلم جدیدترین فیلم نرگس آبیار است و تهیه‌کنندگی آن را محمد قاسمی به عهده دارد. نکته دیگر در باب این فیلم این است که قاسمی به مانند فیلم «مصادره» باز هم با امامی همکاری کرده است.

درباره سرمایه گذار «توجه به سرمایه‌گذاران فیلم‌ها با همین آقای محمد امامی و پرونده اتهام مالی او آغاز شد. محمد امامی به‌شدت در سینما فعال بود و به‌عنوان سرمایه‌گذار در پروژه‌های مختلفی حضور داشت؛ از «تابو» خسرو معصومی تا «ابد و یک روز» سعید روستایی، «خوب، بد، جلف» پیمان قاسم‌خانی و «کاناپه» کیانوش عیاری. او تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار سریال «شهرزاد» هم بود. شانزدهم مهرماه سال ۱۳۹۵ بود که برای اولین‌بار خبر دستگیری محمد امامی منتشر شد؛ امامی یکی از سرمایه‌گذاران سینمای ایران و همین‌طور شبکه نمایش خانگی بود که به اتهام پولشویی و اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان مدتی را در بازداشت به‌سر برد. محمد امامی، مالک موسسه تصویرگستر پاسارگاد بود اما این قضیه مخفی می‌شد و تا مدت‌ها وقتی اسم این موسسه می‌آمد، نام علی اسدزاده به‌عنوان مدیرعامل قید می‌شد و گمان می‌رفت مالک موسسه خود اوست. او با وجود محکوم بودن باز هم در فیلم‌هایی مثل «مصادره»، «مغزهای کوچک زنگ‌زده»، «بمب» و «اتاق تاریک» سرمایه‌گذاری کرد و نکته جالب اینجاست که گفته می‌شود امسال و در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر فیلم «شبی که ماه کامل شد» باز هم با سرمایه‌گذاری محمد امامی ساخته شده است.»

طلا

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 52

فیلم سینمایی «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی و تهیه‌کنندگی رامبد جوان و محمد شایسته اواسط خردادماه در تهران فیلمبرداری‌اش آغاز شد و بعد از ۶۰ جلسه به پایان رسید.

درباره سرمایه‌گذار «هدایت فیلم ازجمله شرکت‌های تولید وتوزیع فیلم قدیمی در صنعت سینماست. رامبد جوان هم در سال‌های مختلف همکاری‌هایی با هدایت فیلم که مرتضی و مصطفی شایسته آن را تاسیس کرده‌اند، داشته و همچنین با محمد شایسته که سرمایه‌گذار فیلم جدید او یعنی «قانون مورفی» بوده، دوستی چند ساله دارد. رامبد جوان عنوان یکی از سرمایه‌گذاران و همچنین تهیه‌کننده فیلم جدید پرویز شهبازی است. فیلمی که نگار جواهریان همسر رامبد جوان هم در آن ایفای نقش می‌کند. بنیاد سینمایی فارابی هم در ساخت فیلم «طلا» مشارکت داشته است.»

تختی

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 57

بهرام توکلی و سعید ملکان با همدیگر مشترکا در دو سال اخیر فیلم ساختند، سال گذشته در جشنواره فیلم فجر فیلم «تنگه ابوقریب» را با سرمایه‌گذاری موسسه اوج ساختند و امسال به سراغ «تختی» رفتند. فیلم جدید توکلی در سه فاز کودکی، نوجوانی، جوانی و درنهایت پایان عمر غلامرضا تختی روایت می‌شود.

درباره سرمایه‌گذار «ملکان متولد ۱۳۵۸ در تهران است و چند سال قبل از موفقیت آثار سینمایی همچون «ابد و یک روز» و «تنگه ابوقریب» با چهره‌پردازی در سینمای ایران شهرت داشت. او تا به حال تهیه‌کننده ۱۱ فیلم و سرمایه‌گذاری ۹ فیلم را به عهده داشته است. او در فیلم «ابد و یک روز» که هم تهیه‌کننده و هم سرمایه‌گذار بود، با محمد امامی در سرمایه‌گذاری این فیلم همکاری داشت و باید دید آیا شرکت محمد امامی در ساخت فیلم جدید بهرام توکلی، هم همکاری داشته است یا نه؟ بنیاد سینمایی فارابی و حوزه‌هنری هم در ساخت فلم «تختی» مشارکت داشته‌اند.»

قسم

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 61

در فیلم جدید محسن تنابنده، عده‌ای از افراد یک شهر کوچک برای ادای مراسمی راهی شهری دیگر هستند. همه آنها سوار بر اتوبوسند و بخش زیادی از فیلم نیز داخل این اتوبوس شکل می‌گیرد. در مسیر ناگهان اتفاقی رخ می‌دهد و اتوبوس داخل دره می‌افتد و سرنوشت ناگواری برای افراد داخل اتوبوس رخ می‌دهد.

درباره سرمایه‌گذار «همکاری با سیروس مقدم و همسرش الهام غفوری باعث شد تا تنابنده در فیلم جدیدش «قسم» با آنها همکاری داشته باشد. «قسم» عنوان موقت دومین فیلم بلند محسن تنابنده در مقام کارگردان است که آن را به شکل مستقل به تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی می‌سازد. فیلمنامه «قسم» را خود تنابنده نوشته که یک درام اجتماعی است. اسم الهام غفوری به‌عنوان تهیه‌کننده این کار نیامد و فقط نام جلیل شعبانی ذکر شد اما بعد از انتشار اسم عوامل فیلم و مشاوره سیروس مقدم در این کار، نام الهام غفوری هم وارد این پروژه شد.»

قصر شیرین

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 65

از این فیلم خبرهای رسمی زیادی منتشر نشده جز اینکه با بازی حامد بهداد کلید خورده و بازیگران بومی هم در آن حضور خواهند داشت و همچنین فیلمنامه‌ آن براساس قصه‌ای از کارگردان که خودش تهیه‌کننده هم هست، توسط محمد داودی و محسن قرائی زیرنظر رضا میرکریمی نوشته‌ شده است. در خلاصه داستان فیلم جدید میرکریمی آمده است: جلال مرادی ۴۲ ساله در تصادفی خانواده‌ای را به قتل می‌رساند، اما تصادف در دادگاه غیرعمد شناخته می‌شود. او پس از گذراندن دوران زندان، همسر و فرزندانش را ترک کرده و به شهری دیگر می‌رود، پس از دو سال به شهرش باز می‌گردد زیرا که زنش دچار مرگ مغزی شده است.

درباره سرمایه‌گذار «میرکریمی در کارهایی که ساخته است معمولا تهیه‌کنندگی و سرمایه‌گذاری را خودش انجام می‌دهد. میرکریمی علاوه‌بر این فیلم، تهیه‌کنندگی فیلم جدید کمال تبریزی؛ «ما همه با هم هستیم» را نیز به عهده دارد. میرکریمی در این فیلم از فارابی هم کمک گرفته است تا بتواند در یاسوج فیلم جدیدش را بسازد. میرکریمی چندسالی است که در حوزه کارگردانی کم‌کار شده و سه سال متوالی دبیری جشنواره فیلم فجر را برعهده داشته است و چند سالی است از حوزه هنری که محل حضور و حمایت از فیلمسازی او بوده است، فاصله گرفته است.»

ماجرای نیمروز۲؛ رد خون

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 69

قسمت دوم از فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی است. فیلمنامه‌ این فیلم توسط حسین تراب‌نژاد و ابراهیم امینی نوشته شده است. روایت کلی این فیلم پیرامون اتفاقات بعد از پایان جنگ ایران و عراق در سال۱۳۶۷ و عملیات مرصاد است.

درباره سرمایه‌گذار «دیگر سینمایی‌ها عادت کرده‌اند که نام سیدمحمود رضوی و محمدحسین مهدویان را در کنار هم ببینند. سال گذشته فیلم «لاتاری» با همکاری این دو نفر ساخته شد و موفقیت‌های زیادی هم به دست آورد و حالا امسال ادامه «ماجرای نیمروز» را با عنوان «رد خون» ساخته‌اند. سیدمحمود رضوی، مردی شناخته‌شده در سینمای ایران است که کارش را با تهیه‌کنندگی فیلم «درباره الی» از سال ۸۷ آغاز کرده است. البته او با سرمایه‌گذاری در فیلم «هفت‌وپنج دقیقه» در سال ۱۳۸۶ وارد سینما شد و حالا به‌عنوان یکی از پول‌سازترین تهیه‌کنندگان سینما نامش برده می‌شود. او موسسه سیمای مهر را دارد که در عرصه سرمایه‌گذاری بسیار فعال است. بنیاد سینمایی فارابی در فیلم جدید رضوی و مهدویان هم مشارکت داشته است.»

متری شیش‌ونیم

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 73

این فیلم دومین همکاری سعید روستایی با نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار و پیمان معادی است. روستایی در فیلم جدیدش دوباره به مقوله اعتیاد پرداخته است که این فیلم هم فیلمی اجتماعی تلقی می‌شود. ابتدا که سعید روستایی خواست تا فیلم جدیدش را بسازد، قرار بود پیمان معادی به‌عنوان تهیه‌کننده حضور داشته باشد اما ناگهان ورق برگشت و ساداتیان به‌عنوان تهیه‌کننده فیلم انتخاب شد و پیمان معادی در این فیلم به‌عنوان سرمایه‌گذار حضور دارد.

درباره سرمایه‌گذار «سعید روستایی، فیلم اولش «ابد و یک روز» را با همکاری محمد امامی ساخت و برای این فیلمش، محمد صادق رنجکشان حدود ۵۰درصد از سرمایه‌های فیلم را تقبل کرده است. خود رنجکشان در مصاحبه‌ای گفته بود که بالای ۷ میلیارد تومان برای این فیلم پرداخت کرده است.

«سرکوب» به کارگردانی رضا گوران و تهیه‌کنندگی حبیب اسماعیلی، «سرخ‌پوست» به کارگردانی نیما جاویدی و تهیه‌کنندگی مجید مطلبی، «بی‌حسی موضعی» به کارگردانی حسین مهکام و تهیه‌کنندگی حبیب رضایی، «قاتل و وحشی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حمید نعمت‌الله و «روسی» به کارگردانی امیر ثقفی و تهیه‌کنندگی مستانه مهاجر مجموعه فیلم‌های سینمایی است که این سرمایه‌گذار تازه سینمای ایران یا در تولید آنها سرمایه‌گذاری کرده یا پس از ساخت، بخشی از آنها را خریده و شریک شده است.»

مردی بدون سایه

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 78

«مردی بدون سایه» که همکاری مشترکی با اسپانیا بود، در بیش از ۱۰ لوکیشن در این کشور مقابل دوربین رفت و شهرهایی همچون مالاگا، ماربیا و الخزیرا ازجمله شهرهایی بودند که صحنه‌های آخرین فیلم از سه‌گانه عاشقانه رئیسیان در آنها تصویربرداری شد. پس از پایان سکانس‌های اسپانیا، فیلمبرداری در ایران و در ۲۵ لوکیشن مختلف در تهران و حومه پیگیری شد.

درباره سرمایه‌گذار «تهیه‌کنندگی این فیلم به عهده خود رئیسیان است و برای ساخت فیلمش بنیاد سینمایی فارابی نیز مشارکت داشته است. در رسانه‌ها نام سرمایه‌گذار مشخص دیگری غیر از خود رئیسیان برای این فیلم نیامده است.»

مسخره باز

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 82

در خلاصه داستان «مسخره باز‌» آمده است: تو پرورشگاه صدام می‌کردند مسخره باز! اما من مشت محکمی حواله صورت یکی‌شون کردم تا داستان رو شروع کنم.» تهیه‌کنندگی فیلم غنی‌زاده را که جزء فیلم اولی‌های جشنواره است، علی مصفا، به عهده دارد که امسال حضور چشمگیری در عرصه تهیه‌کنندگی داشته است. سرمایه‌گذار این فیلم مهدی کرمی است اما در مورد مشخصات این فرد که تا به حال چه سابقه‌ای در عرصه سینما داشته چیزی نیامده است.

درباره سرمایه‌گذار «نام مهدی کرمی به‌عنوان سرمایه‌گذار این فیلم آمده است و هیچ اطلاعات خاص از او در دسترس نیست.»

ناگهان درخت

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 86

قصه این فیلم در سه دوره تاریخی روایت می‌شود. در این فیلم پیمان معادی، مهناز افشار، مهراب قاسم‌خانی، شقایق دهقان، سیامک صفری، زهره عباسی، پانته‌آ پناهی‌ها و لیلی فرهادپور به‌عنوان بازیگر حضور دارند، فیلمنامه «ناگهان درخت» همچون اثر قبلی صفی یزدانیان «در دنیای تو ساعت چند است؟» توسط خود او نوشته شده است.

درباره سرمایه‌گذار «تهیه‌کنندگی این فیلم را پیمان معادی بر عهده دارد. پیش از این علی مصفا تهیه‌کنندگی دو فیلم «پله آخر» ساخته سال ۱۳۹۰ به کارگردانی خودش و «در دنیای تو ساعت چند است؟» محصول سال ۱۳۹۳ به کارگردانی صفی یزدانیان را در دفتر فیلمسازی رود فیلم برعهده داشته است. دفتر فیلمسازی رود فیلم با مدیریت فریدون صاحب‌الزمانی، علی مصفا و صفی یزدانیان است و فیلم جدید صفی یزدانیان با سرمایه‌گذاری این دفتر فیلمسازی تولید شده است.»

این فیلم جرم است

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 90

فیلمی در ژانر سیاسی به کارگردانی و نویسندگی رضا زهتابچیان و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه محصول تازه سازمان سینمایی حوزه هنری است، این فیلم که دریافت پروانه ساخت آن مسیر پرپیچ و خمی داشته است، به ماجرای یک گروگانگیری می‌پردازد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: فقط یک فیلم پنج دقیقه‌ای می‌خواستم تا بعدا بتونم از زنم و دخترم دفاع کنم، ولی امونم ندادند … صدای آژیراشون داره نزدیک‌تر می‌شه … الان مثل موروملخ می‌ریزن اینجا …»

درباره سرمایه‌گذار «سازمان سینمایی سوره حوزه هنری چند سالی است که در تولید فیلم‌های سینمایی کم‌کار شده است. این نهاد فرهنگی امسال سراغ یک سوژه ملتهب سیاسی رفته است.»

جان‌دار

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 94

فاطمه معتمدآریا، حامد بهداد، باران کوثری، جواد عزتی، مسعود کرامتی، علی شادمان، گیتی قاسمی، محمدعلی محمدی و امیراحمد قزوینی بازیگرانی هستند که در این فیلم مقابل دوربین رفته‌اند. فیلمبرداری «جان‌دار» با فیلمنامه‌ای اجتماعی اواخر مردادماه در تهران به پایان رسید.

درباره سرمایه‌گذار «این فیلم جزء فیلم‌های بخش نگاه نو جشنواره امسال است و کامران مجیدی برادر مجید مجیدی تهیه‌کننده این فیلم است اما هنوز مشخص نیست چه کسانی در سرمایه‌گذاری این فیلم نقش داشته‌اند.»

زهرمار

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 98

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: حشمت: فکر نمی‌کردم تاوان اشتباهم رو با تو پس بدم، لیلا: زهرمار …، سیامک انصاری، شبنم مقدمی، شقایق فراهانی، سیامک صفری، نسیم ادبی، برزو ارجمند، علی استادی، رضا رویگری، حسین محب‌اهری و سیامک ادیب ازجمله بازیگرانی هستند که در «زهرمار» مقابل دوربین تورج اصلانی قرار می‌گیرند.

درباره سرمایه‌گذار «فیلم جواد رضویان با تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی ساخته شده است. خبر رسمی دیگری در مورد سرمایه‌گذار این فیلم در رسانه‌ها منتشر نشده است.

یلدا

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 102

داستان فیلم در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده شده تا توسط تنها فرزند مقتول؛ یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد. البته از نقش فارابی هم در مشارکت این فیلم نباید گذشت.

درباره سرمایه‌گذار «فقط نگاهی به اسم تهیه‌کنندگان این فیلم بیندازیم متوجه می‌شویم که مسعود بخشی برای ساخت فیلمش چه کاری انجام داده است. ژاک بیدو، ماریان دومولن، علی مصفا، با مشارکت «بن‌گاه» (مسعود و محمود بخشی) و با حمایت ایرج تقی‌پور. اما در کل اسم ایرج تقی‌پور به‌عنوان تهیه‌کننده فیلم آمده است و مشخص نیست بقیه سرمایه‌گذار فیلم هستند یا تهیه‌کننده. گفته می‌شود که بنیاد سینمایی فارابی در تولید این فیلم مشارکت داشته است.»

معکوس

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 106

«معکوس «اولین تجربه کارگرد‏انی پولاد کیمیایی مضمونی اجتماعی د‏ارد و فیلمبرداری آن به‌طور کامل در تهران انجام شده است.

مسعود کیمیایی تهیه‌کنند‏گی این فیلم سینمایی را برعهد‏ه گرفته است. پولاد کیمیایی درباره ساخت این فیلم گفته است: «برای ساخت فیلم سینمایی «معکوس» تلاش کردم همه چیزهایی که تاکنون از پدرم و کارگردانان دیگر آموخته‌ام را به کار بگیرم، عجله نداشته باشم و به جای عنوان کارگردانی، خروجی باکیفیت فیلم برایم اهمیت داشته باشد. به نظرم نتیجه این سختگیری‌ها حاصل شده است؛ البته نظر مخاطبان برایم بسیار اهمیت دارد. به جوانان توصیه می‌کنم که حتما این فیلم را تماشا کنند، چراکه فیلم سینمایی «معکوس» توجه ویژه‌ای به جوانان داشته است.»

درباره سرمایه‌گذار به جز مسعود کیمیایی که تهیه‌کنندگی آن را به عهده دارد اسم دیگری برای سرمایه‌گذاری در این فیلم نیامده است.»

روزهای نارنجی

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 111

این فیلم ابتدا با نام «واسطه» ساخته شده سپس به نام «روزهای نارنجی» تغییر نام پیدا کرده ‌است. هدیه تهرانی، علی مصفا، مهران احمدی، علیرضا استادی، ژیلا شاهی، رویا حسینی، صدف عسگری، لیلی فرهادپور، اکرم علمدار، امین گلستانه و سیامک ادیب بازیگران این فیلم هستند.

درباره سرمایه‌گذار «این اولین ساخته آرش لاهوتی است که با تهیه‌کنندگی علیرضا قاسمخان ساخته شده و محصول سال ۱۳۹۶ است. مجری طرح شهنام شهباززاده و عرضه و پخش بین‌المللی این فیلم به عهده محمد اطبایی (مستقل‌های ایرانی) است. فارابی در فیلم روزهای نارنجی هم مشارکت داشته است.»

سونامی

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 115

فیلم سینمایی «سونامی» نخستین ساخته میلاد صدرعاملی است که تهیه‌کنندگی آن را علی سرتیپی به عهده دارد. این فیلم سینمایی به چالش‌های رقابتی ورزشکاران می‌پردازد و فیلمنامه آن را میلاد صدرعاملی و علی اصغری به‌طور مشترک به نگارش درآورده‌اند. بهرام رادان، رعنا آزادی‌ور، مهرداد صدیقیان، فرشته حسینی، محمدرضا غفاری، امیرمهدی ژوله و علیرضا شجاع نوری بازیگران فیلم «سونامی» هستند.

درباره سرمایه‌گذار «رسول صدرعاملی سرمایه‌گذار فیلم پسرش شده است و نام مونا تفضلی به‌عنوان سرمایه‌گذار این فیلم آمده است.»

سال دوم دانشکده من

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 119

«سال دوم دانشکده من» تازه‌ترین فیلم رسول صدرعاملی در مقام کارگردان بعد از فیلم «در انتظار معجزه» که ۹ سال قبل ساخته شده‌ است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده هستند که به اتفاق تعدادی دیگر از همکلاسی‌هایشان برای یک سفر چند روزه دانشجویی از تهران به اصفهان می‌روند ….

درباره سرمایه‌گذار «این فیلم به تهیه‌کنندگی مسعود ردایی ساخته می‌شود و درباره سرمایه‌گذاران آن چیزی گفته نشده است.»

حمال طلا

پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟ - 123

رضا، حمال طلا است. شغلش رساندن طلا و جواهرات از کارگاه به مغازه است. یک روز در مسیر از او دزدی می‌شود و او باید غرامت بپردازد. او از دوستش لویی کمک می‌گیرد اما نوسانات بازار تهران اوضاع او را بدتر می‌کند. «حمال طلا» با نام قبلی «حباب زر» دومین فیلم به کارگردانی و نویسندگی تورج اصلانی است و تهیه‌کنندگی آن را منصور سهراب‌پور به عهده دارد.

درباره سرمایه‌گذار «این فیلم دومین فیلم سهراب‌پور بعد از «آشفتگی» در جشنواره فیلم فجر است اما سرمایه‌گذاران این فیلم فرشته جغتایی و تورج اصلانی هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

مجری افتتاحیه جشنواره فیلم فجر مشخص شد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
مجری افتتاحیه جشنواره فیلم فجر مشخص شد
منصور ضابطیان به‌عنوان مجری مراسم افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر انتخاب شد.

خبرآنلاین: منصور ضابطیان که پیش از این نیز در برنامه‌های مختلف سینمایی به‌عنوان مجری حضور داشته است، مجری مراسم افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شد.

مراسم افتتاحیه جشنواره که شامل بخش‌های مختلفی خواهد بود، سه‌شنبه نهم بهمن برگزار می‌شود.

مجری افتتاحیه جشنواره فیلم فجر مشخص شد - 3

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده همزمان با چهلمین سال انقلاب ۱۰ تا ۲۲ بهمن ماه برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بعد از ظهر امروز عوامل برنامه «به خانه برمی گردیم» در ساختمان روابط عمومی رسانه ملی حضور پیدا کردند و پای صحبت مخاطبانشان نشستند. سپس عوامل این برنامه در نشستی درباره وجوه مختلف به خانه می‌گردیم گفتند. راحله امینیان مجری این برنامه درباره «به خانه برمی گردیم» گفت: این برنامه در این سال‌ها توانسته با مخاطبانش ارتباط خوبی برقرار کند. ژیلا امیر شاهی نیز در این نشست گفت: ما در «به خانه برمی گردیم» سعی می‌کنیم به زبان فارسی سخن بگوییم و از تمام قومیت‌ها گویش‌ها و لهجه‌ها استفاده کنیم. محمد نظری از مجریان پیشکسوت این برنامه گفت: «به خانه برمی گردیم» برای ما حکم خانه را دارد و سعی می‌کنیم همواره با هم افزایی در جهت ارتقاء برنامه حرکت کنیم.

اخبار بیشتر