واکنش‌های بین‌المللی به بحران ونزوئلا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش‌های بین‌المللی به بحران ونزوئلا

آلمان نیز از رئیس‎جمهور خود خوانده ونزوئلا حمایت کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آلمان نیز از رئیس‎جمهور خود خوانده ونزوئلا حمایت کرد
وزیر امور خارجه آلمان هم ضمن حمایت از رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا خواستار برگزاری انتخابات مجدد در این کشور شد.

به گزارش فوکوسآلمان، «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع حمایت از آب و هوا به نیویورک سفر کرده است در سخنانی در درگیری‌های داخلی و مبارزات قدرتی در ونزوئلا دخالت کرده و از «خوان گوایدو»، رئیس مجمع ملی ونزوئلا که اخیرا خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرده حمایت کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، وی در این باره گفت که ما در این مسئله بی طرف نیستیم بلکه از آنچه «گوایدو» انجام می‌دهد حمایت می‌کنیم.

وی که در جریان دیدار در سازمان مل متحد در نیویورک در گفتگو با یک رسانه آلمانی سخن می‌گفت همچنین اظهار داشت که دلیل این امر این است که آلمان مسائل بزرگی در این باره دارد که انتخاب «نیکولاس مادورو» به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا را به رسمیت بشناسد. واضح است که تعداد زیادی نقض قانون انتخابات در این کشور وجود داشته است به گونه‌ای که ما تنها به صورت مشروط می‌توانیم از یک انتخابات دموکراتیک سخن بگوییم. از این رو آلمان از یک انتخابات مجدد در این کشور حمایت می‌کند.

«خوان گوایدو» رئیس پارلمان و رهبر مخالفان ونزوئلا روز چهارشنبه خود را رئیس جمهوری موقت این کشور نامید. آمریکا گوایدو را به رسمیت شناخته و خواستار کناره گیری «نیکلاس مادورو» از سمت ریاست جمهوری شده است. در حالیکه مادورو که در ماه مه سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید، خود را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا می‌داند و رهبر مخالفان را «مهره آمریکا» نامیده است.

تا این لحظه، علاوه بر آمریکا، کشورهای کانادا، دانمارک، برزیل، آرژانتین، شیلی، کلمبیا، هندوراس، کوستا-ریکا، گواتمالا، پاناما، پاراگوئه، پرو و البته کشور گرجستان، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند. در حالیکه روسیه، کوبا، اورگوئه، مکزیک و برخی دیگر کشورهای جهان، همچنان از دولت قانونی مادورو حمایت می‌کنند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز حمایت خود را از مخالفان دولت ونزوئلا اعلام کرد و گفت: اروپا مایل به برقراری و احیای مجدد دموکراسی در ونزوئلا است، آن هم پس از انتخاب غیرقانونی و نامشروع نیکولاس مادورو در سال گذشته.

رئیس جمهور فرانسه رسما از خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا که خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرده، حمایت نموده است.

روسیه و ترکیه ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرده‌اند که همچنان مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی و مشروع ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

ارتش ونزوئلا اعلام کرده که همچنان از رئیس جمهوری قانونی این کشور حمایت خواهد کرد. نیکلاس مادورو روابط دیپلماتیک کاراکاس با واشنگتن را قطع کرده و خواستار خارج شدن دیپلمات‌های آمریکایی از ونزوئلا ظرف ۷۲ ساعت شده است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا خواستار جلسه رسمی شورای امنیت برای بررسی «بحران ونزوئلا» شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
آمریکا خواستار جلسه رسمی شورای امنیت برای بررسی «بحران ونزوئلا» شد
هیأت نمایندگی آمریکا در یک درخواست رسمی خواهان برگزاری نشست شورای امنیت پیرامون بحران کنونی در ونزوئلا شد.

اعتمادآنلاین| هیأت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا نشستی با محور بحران کنونی در ونزوئلا برگزار کند.

هیأت نمایندگی آمریکا در پیامی توئیتری نوشت که این هیأت «به طور رسمی خواستار برگزاری نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل در روز شنبه (۲۶ ژانویه/ ۶ بهمن ماه) رأس ساعت ۹ صبح [یک بعدازظهر به وقت گرینویچ] شده است».

درخواست برگزاری این نشست در حالی از سوی هیأت نمایندگی آمریکا مطرح می‌شود که «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا از سوی «خوآن گوآیدو» رهبر مخالفان- که روز چهارشنبه خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرده- به صحنه نبرد قدرت کشیده شده است.

با آنکه وزیر دفاع و فرمانده نیروهای مسلح ونزوئلا به همراه تعدادی از افسران عالیرتبه ارتش حمایت قاطعانه خود از دولت کنونی ونزوئلا را اعلام و تلاش مخالفان برای کودتا را به شدت محکوم کردند؛ مخالفان دولت مادورو به پشتوانه حمایت مقامات واشنگتن و برخی دیگر از کشورهای جهان از جمله کانادا و انگلیس همچنان بر برکناری مادورو از سریر قدرت و غصب حاکمیت پافشاری می‌کنند.

این در حالی است که نیکلاس مادورو نیز در واکنش به مداخلات یک‌جانبه و غیرموجه واشنگتن در امور داخلی این کشور و اعلام پشتیبانی از خوآن گوآیدو، ساعاتی پیش دستور بستن سفارتخانه و تمام کنسولگریهای ونزوئلا در خاک آمریکا را صادر کرد.

شایان ذکر است که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اوایل روز پنج‌شنبه با ابراز نگرانی نسبت به رویدادهای اخیر در این کشور نفت‌خیز آمریکای لاتین و تلفات انسانی آن، «خواستار انجام تحقیقات شفاف و مستقل پیرامون این بحران داخلی شد».

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

جهش قیمت نفت/ تهدید آمریکا به تحریم نفت ونزوئلا

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
جهش قیمت نفت/ تهدید آمریکا به تحریم نفت ونزوئلا
آشفتگی‌های سیاسی ونزوئلا، نگرانی از اختلال در صادرات نفت این کشور و تحریم‌های آمریکا، باعث شد قیمت هر بشکه نفت خام در معاملات امروز بازارهای جهان بیش از یک درصد جهش کند.

اعتمادآنلاین| با آشفتگی‌های سیاسی ونزوئلا، نگرانی از اختلال در صادرات نفت این کشور و تحریم‌های آمریکا، باعث شد قیمت هر بشکه نفت خام بیش از یک درصد جهش کند.

پنج‌شنبه شب درحالی که بحران سیاسی کارآکاس درحال بدتر شدن بود، واشنگتن اعلام کرد که می‌تواند صادرات نفتی ونزوئلا را تحریم کند.

امروز تا ساعت ۱۰:۰۵ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۷۳ سنت یا ۱٫۱۹ درصد جهش کرد و به ۶۱٫۸۲ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۷۱ سنت یا ۱٫۳۴ درصد جهش کرد و به ۵۳٫۸۴ دلار رسید.

پس از اعتراضات خشونت‌آمیز خیابانی، رهبر مخالفان ونزوئلا، خوآن گوآیدائو، خود را رییس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد و مورد حمایت آمریکا قرار گرفت. رئیس جمهور قانونی ونزوئلا، نیکولاس مادورو هم اعلام کرد روابط کشورش با آمریکا را قطع می‌کند.

گفته می‌شود بازارهای نفت به دلیل افزایش تولید آمریکا، با کمبود عرضه روبرو نخواهند شد. تولید نفت آمریکا به رکورد ۱۱٫۹ میلیون بشکه در روز رسیده است.

طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان ذخایر نفت این کشور در هفته اخیر ۸ میلیون بشکه افزایش یافت. میزان ذخایر بنزین هم برای هشتمین هفته متوالی بالا رفت و با ۴٫۱ میلیون بشکه افزایش به ۲۵۹٫۶ میلیون بشکه رسید.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

تعطیلی سفارتخانه و دفاتر کنسولی ونزوئلا در آمریکا

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تعطیلی سفارتخانه و دفاتر کنسولی ونزوئلا در آمریکا
رئیس‌جمهور ونزوئلا در واکنش به اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا در امور داخلی این کشور دستور بستن سفارت و کنسولگری‌های این کشور در خاک آمریکا را صادر کرد.

اعتمادآنلاین| یک روز پس از آنکه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا «خوآن گوایدو» رهبر ۳۵ ساله مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس دولت خودخوانده این کشور به رسمیت شناخت؛ «نیکلاس مادورو» دستور داد تا سفارت و کنسولگری‌های این کشور در خاک آمریکا تعطیل شوند.

ساعاتی پیش نیز رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد این کشور روابط دیپلماتیک خود را با آمریکا قطع کرده و به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت مهلت می‌دهد تا خاک ونزوئلا را ترک کنند.

این در حالی است که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اعلام قطع روابط دیپلماتیک کاراکاس- واشنگتن از سوی دولت «مادورو» با خروج دیپلمات‌های آمریکایی از ونزوئلا مخالفت کرد.

وی با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که دیپلمات‌های آمریکایی در ونزوئلا خواهند ماند؛ زیرا کسی که از قطع روابط دیپلماتیک سخن گفته، مشروعیت قانونی ندارد!

وزیر خارجه آمریکا همچنین از ارتش و نیروهای امنیتی ونزوئلا خواست به حمایت از هموطنان خود و نیز شهروندان خارجی ساکن در این کشور ادامه دهند.

با این حال، سفیر ونزوئلا اعلام کرد که کاراکاس قصد ندارد علیه دیپلماتهای آمریکا در این کشور اقدامی انجام دهد.

گفتنی است که اعلام تعطیلی دفاتر نمایندگی ونزوئلا در آمریکا تحت شرایطی صورت می‌گیرد که کشورهای مختلف جهان از جمله روسیه و چین از مقامات واشنگتن به دلیل مداخله یکجانبه در امور داخلی این کشور نفت خیز انتقاد کرده و حمایت قاطع خود از دولت قانونی مادورو را اعلام کردند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده مجلس آمریکا: آنچه در ونزوئلا رخ داد، کودتا بود

انتخابخبرگزاری انتخاب
نماینده مجلس آمریکا: آنچه در ونزوئلا رخ داد، کودتا بود
نماینده دموکرات و مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از ترامپ در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: یک کودتای حمایت شده از آمریکا در ونزوئلا راه حل مشکلات وخیم آن‌ها نیست. ایلهان عمر شامگاه پنج شنبه به وقت محلی در یک یادداشت توئیتری افزود: تلاش‌های ترامپ برای انتصاب یک مخالف راست افراطی تنها موجب خشونت و ایجاد ناامنی منطقه می‌شود. وی ادامه داد: ما باید از تلاش‌های مکزیک، اروگوئه و واتیکان برای تسهیل گفت وگو‌های صلح آمیز حمایت کنیم.
نماینده مجلس آمریکا: آنچه در ونزوئلا رخ داد، کودتا بود - 0

نماینده دمکرات و مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از ترامپ در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: یک کودتای حمایت شده از آمریکا در ونزوئلا راه حل مشکلات وخیم آن‌ها نیست.

به گزارش ایرنا، ایلهان عمر شامگاه پنج شنبه به وقت محلی در یک یادداشت توئیتری افزود: تلاش‌های ترامپ برای انتصاب یک مخالف راست افراطی تنها موجب خشونت و ایجاد ناامنی منطقه می‌شود.

وی ادامه داد: ما باید از تلاش‌های مکزیک، اروگوئه و واتیکان برای تسهیل گفت وگو‌های صلح آمیز حمایت کنیم.

خوان گوایدو رئیس مجلس ونزوئلا روز چهارشنبه با دعوت مخالفان نیکلاس مادورو به خیابان، اعلام کرد رئیس جمهوری این کشور است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که مدت ۲ سال از هر تکاپویی برای تغییر دولت در ونزوئلا بهره گرفته است، بلافاصله از او حمایت کرد و به عنوان رئیس جمهوری این کشور به رسمیت شناخت.

مادورو که حمایت ارتش این کشور را با خود دارد هم در جمع هواداران ظاهر شد و آمریکا را مسئول مشکلات دانست و با اعلام قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن، از دیپلمات‌های آمریکایی خواست خاک کشورش را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا هم با اختصاص ۲۰ میلیون دلار تحت عنوان کمک‌های بشردوستانه، مادورو را رئیس جمهوری ونزوئلا ندانست که بخواهد بر اساس تصمیم او دیپلمات‌های خود را خارج کند.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل که پیش از این هم نشستی را به اصرار خود در موضوع ونزوئلا تشکیل داده بود، درخواست کرده است روز شنبه شورای امنیت در این باره جلسه‌ای برگزار کند و شنیده شده است که مایکل پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در این نشست حضور خواهد یافت.

روسیه، اما از مادورو حمایت کرده است و به نظر می‌رسد نشست شورا چندان برای آمریکا آسان نخواهد بود. چین هم روابط تجاری بزرگی را با دولت مادورو داشته است که برای این نشست بی تاثیر نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رویای بر باد رفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن همچنان در حال تحلیل و بررسی است. امریکایی‌ها که نظام محاسباتی خود را به هم ریخته می‌بینند در لحظات ابتدایی پس از سخنان رهبر انقلاب در سکوت خبری و رسانه‌ای سر می‌کنند. حادثه‌ای که هرچند به گفته خودشان هنوز عامل آن پیدا نشده، اما عملیات روانی امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بر روی آن آغاز شده است. امریکایی‌ها که هرچه توان داشتند برای بیرون آمدن از باتلاق جنگ‌های گذشته گذاشته‌اند، نای زد و خورد دوباره‌ای را ندارند، اما می‌خواهند رویای خود را در رسانه‌ها ببینند. شواهد هم نشان می‌داد عملیات فریب شکست خورده و به جای آن عملیات مقاومت هم از مردم و هم از مسئولان ادامه دارد.

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.

خودشیرینی نتانیاهو برای ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آنها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند. نکته جالب این که در این مراسم وزش شدید باد در جولان اشغالی سوریه مراسم رونمایی از شهرک ترامپ را به شدت تحت الشعاع قرار داد و همه برنامه را به هم ریخت..

فیلم شادی مردم ارومیه بعد از برد ایران برابر روسیه

الفالف1 روز قبل
گروه ورزشی الف، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۱۹ ۳۹۸۰۳۲۶۲۲۸به گزارش مهر، عاشقان والیبال در ارومیه در بازی آخر هفته سوم مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها پس از برد شیرین و قاطع ایران برابر روسیه با حضور در خیابان‌ها و با راه اندازی کاروان‌های شادی در نقاط مختلف شهر خوشحالی خود را به نمایش گذاشتند. بادکنک‌های رنگی، کلاه‌های مزین به رنگ پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران، صورت‌های رنگ شده و شیپورهای بزرگ و کوچک نشانه‌هایی از شادمانی و قدردانی مردم ارومیه از والیبالیست‌های تیم ملی است. مسیر گردشگری روستای بند ارومیه با بیشترین ازدحام مواجه است و از آنجایی که هتل محل اقامت ملی پوشان ایرانی در این مسیر قرار دارد، مأموران راهنمایی و رانندگی به دنبال روان سازی ترافیک در این مسیر هستند. سرو قامتان ایران امروز در دیدار با تیم ملی والیبال روسیه با قدرت هر چه تمام این تیم را سه بر صفر شکست دادند و صدرنشینی خود را در پایان هفته سوم تثبت کردند.

اخبار بیشتر