1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

ذرات معلق در هوای شهرهای ایران

غلظت آلاینده‌های هوای تهران در روز شنبه 6 بهمن‌ماه و پس از چند روز آلودگی، کم است و هوا در شرایط سالم قرار دارد.

هوای امروز شهر مشهد آلوده و هوای اراک ناسالم است و ذرات معلق هوای کرمانشاه را در وضعیت هشدار قرار داده است.

حسین اردکانی استاد علم هواشناسی در گفتگو با خبرگزاری‌ها ورود موج یخبندان را حوالی دهم بهمن‌ماه‌ برای کشور پیش‌بینی نموده. این توده هوای سرد که از سمت اسکاندیناوی وارد کشور می‌شود ناهنجاری جوی را در پی خواهد داشت.

سایت خبری

هوای کرمانشاه در وضعیت «هشدار» است

ایسناخبرگزاری ایسنا
هوای کرمانشاه در وضعیت «هشدار» است

آذر ولی‌زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به افزایش غلظت ذرات معلق موجود در هوای شهر کرمانشاه، افزود: میانگین شش ساعته (۱۲ شب تا شش صبح امروز) غلظت ذرات معلق هوا به ۳۳۱ میکروگرم بر مترمکعب هوا رسیده که وضعیت هشدار را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: هوای کرمانشاه روز گذشته (جمعه) نیز در وضعیت هشدار قرار داشت و غلظت ذرات معلق موجود در هوا، امروز و خصوصا اوایل صبح نبست به روز گذشته روندی افزایشی داشته است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه ادامه داد: البته هم اکنون روند غلظت مقداری کاهشی است و امیدواریم با شروع بارندگی‌ها از غلظت آلودگی کاسته شود.

ولی‌زاده ذرات معلقی که اکنون در هوای شهر کرمانشاه وجود دارد را ریزگردها دانست و تاکید کرد: وارونگی هوا باعث شده این ذرات در جو شهر باقی بماند.

وی خاطرنشان کرد: امروز علاوه بر شهر کرمانشاه، هوای شهر پاوه نیز در وضعیت هشدار قرار دارد و روند غلظت ذرات معلق در این شهر نیز صبح امروز افزایشی بوده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه روز گذشته برخی شهرهای دیگر از جمله قصرشیرین، سرپل‌ذهاب، اسلام آبادغرب و کنگاور نیز افزایش ذرات معلق را داشتند، گفت: غلظت آلودگی در این شهرها امروز کمتر از روز گذشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار گرفت

مهرخبرگزاری مهر
هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار گرفت

رضا میرزایی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شاخص کیفیت هوای اراک در روز گذشته (۵ بهمن) به علت پدیده وارونگی و افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون، در ساعت ۲۳ به صورت لحظه‌ای به شاخص آلودگی ۱۵۲ رسید که نشانگر وضعیت ناسالم بود، اما شاخص کلی ۲۴ ساعت گذشته هوای اراک وضعیت سالم را نشان داد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی افزود: صبح امروز (۶ بهمن) نیز ارزیابی وضعیت هوای این شهر نشانگر آن بود که ذرات معلق در هوای اراک با میزان ۱۲۶ میکروگرم بر مترمکعب، بیش از سه برابر حد مجاز است.

وی بیان کرد: حد استاندارد میزان غلظت ذرات معلق کمتر از ۲٫۵میکرون در هوا، ۳۵میکروگرم بر مترمکعب است، بنابراین وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در شهر اراک اعلام می‌شود. اما به نظر می‌رسد که با نزدیک شدن به ساعات ظهر و گرم‌تر شدن هوا از میزان آلودگی کاسته شود.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان ساخت: کیفیت نامناسب هوا و وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس، شرایطی است که برای کودکان و افراد مسن و بیمار زیانبار بوده و این افراد به جز موارد ضروری باید از رفت و آمد در محیط شهری خودداری کرده و یا در صورت ناچار بودن به تردد، حتما از ماسک مناسب استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

دانشگاههای برتر کنسرسیوم مقابله با آلودگی هوا تشکیل دادند

مهرخبرگزاری مهر
دانشگاههای برتر کنسرسیوم مقابله با آلودگی هوا تشکیل دادند

محمد طالعی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور کنسرسیومی میان دانشگاه‌های برتر با هدف ارائه راهکارها برای رفع مشکل آلودگی هوا در کلان شهرها ایجاد شده است.

وی افزود: در این کنسرسیوم دانشگاه‌ها مامور شده‌اند تا طرح فهرست انتشار آلاینده‌های هوا شامل منابع انسان ساز و ارزیابی سناریوهای اصلی کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها شامل ۷ کلان شهر تهران، کرج، اصفهان، تبریز، اراک، اهواز و شیراز را تهیه کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر تاکید کرد: این طرح با هدف استفاده از پتانسیل دانشگاه‌ها برای حل معضلات آلودگی هوای کلان شهرها تدوین شده است.

طالعی اظهار داشت: این کنسرسیوم فرصتی برای ایفای نقش اجتماعی دانشگاه‌ها در ارائه راهکارهای حل مشکل آلودگی هوای کلان شهرها به شمار می‌رود.

وی افزود: در نظام نوین آموزش عالی، مسئولیت پذیری اجتماعی دانشگاه‌ها با هدف افزایش تعامل با گروه‌های مختلف مخاطب و به ویژه عموم مردم در راستای حل مشکلات و معضلات جامعه و صنعت، به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی دانشگاه‌ها مطرح شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر گفت: در جوامع پیشرفته اهداف کارکردی دانشگاه به کلاس درس و مرزهای معمول آموزش و پژوهش محدود نمی‌شود و عرصه مسئولیت اجتماعی آن به حوزه‌های متنوعی گسترش می‌یابد. روشن است در این عرصه، اجرای طرح­های تحقیقات کاربردی و تقاضا محور و معطوف به رفع مشکلات اساسی کشور و نیاز صنعت و جامعه از تمام دانشگاه‌ها و به طور خاص دانشگاه­های برتر کشور انتظار می‌رود.

طالعی ادامه داد: در این راستا شورای معاونان پژوهشی دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور، با توجه ویژه به لزوم هم افزایی و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک میان دانشگاهی، اقدام به تشکیل کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور کرده و این کنسرسیوم با امضای روسای ۱۳ دانشگاه سطح یک کشور، تشکیل شده است.

وی اظهار داشت: در اوایل سال جاری با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست این فرصت برای کنسرسیوم فراهم شد تا به منظور ارائه راهکارهای مواجهه با یکی از مشکلات اساسی کشور که معضل آلودگی هوا در کلان شهرها است، به طور مؤثر ایفای نقش کند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر خاطرنشان کرد: تهیه سایه انتشار منابع آلاینده هوای شهر اهواز به دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی محول شده است.

طالعی گفت: دسته بندی و تعیین سهم منابع عمده آلاینده هوا، تعیین ضرایب انتشار منابع تاثیرگذار، تدوین استراتژی‌ها و راهکارهای کاهش آلودگی متناسب با سهم هر منبع آلودگی هوا و تعیین اثربخشی راهکارها بر میزان کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، از جمله برنامه‌ها و اهداف این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رفاه اجتماعی و سلامت جامعه، وجود هوای پاک برای تنفس است. آلودگی هوا مساله پیچیده‌ای‌ است که حل آن نیازمند اجرای طرح‌های موثر و کاربردی است و مشارکت دانشگاه‌های سطح یک کشور در این طرح، زمینه ساز مشارکت نخبگان علمی در فرآیند تصمیم سازی در حوزه سیاست گذاری در مواجهه با مسئله آلودگی هوای کلان شهرها را فراهم می‌کند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر گفت: امید می‌رود، دانشگاه‌های کشور با مرتفع شدن مشکلات و کاستی‌های موجود و توجه مناسب و درخور مسئولان و سیاستگذاران حوزه علم، تحقیقات و فناوری، در سال­های آینده بیش از گذشته موفق با ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود در صنعت و جامعه و مشارکت در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

کیفیت هوای ۳ منطقه مشهد در شرایط ناسالم قرار گرفت

مهرخبرگزاری مهر
کیفیت هوای ۳ منطقه مشهد در شرایط ناسالم قرار گرفت

به گزارش خبرنگار مهر، مطابق اطلاعات به دست آمده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی، کیفیت هوای مشهد صبح شنبه با شاخص ۶۹ درشرایط سالم قرار دارد.

کیفیت هوا در ایستگاه‌های خیام شمالی، وحدت و رسالت در شرایط ناسالم و در دیگر ایستگاه‌ها در شرایط سالم قرار دارد.

کمترین کیفیت هوا از ایستگاه وحدت با شاخص ۱۲۲ در شرایط ناسالم گزارش شده است.

مقایسه غلظت آلاینده‌ها حاکی از آن است که بر غلظت برخی آلاینده‌ها نسبت به روز گذشته افزوده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای پایتخت سالم است

ایرناخبرگزاری ایرنا
هوای پایتخت سالم است

به گزارش روز شنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲، ۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز از ۱۱۴ به ۸۴ کاهش یافته و در شرایط سالم قرار گرفته است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۷۴ به ۶۷ و آلاینده منوکسیدکربن از ۳۵ به ۲۷ کاهش یافته است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شهرری (منطقه ۲۰)، پارک سلامت (منطقه ۱۷) و پارک قائم (منطقه ۱۸) به ترتیب با شاخص‌های ۱۱۵، ۱۰۶ و ۱۰۵ بالاترین حجم آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند.

همچنین ایستگاه‌های دانشگاه تهران (منطقه ۶) و پارک رازی (منطقه ۱۱) مشترکا با شاخص ۵۸، اقدسیه (منطقه یک) با شاخص ۶۰ و شهرداری (منطقه ۲) با شاخص ۶۵ کمترین میزان الودگی هوا را در سطح مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».

تهرام/۹۲۰۶ / ۱۵۳۹

خواندن خبر در سایت منبع

موج دوم سرما فردا وارد کشور می‌شود

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
موج دوم سرما فردا وارد کشور می‌شود
موج دوم سرما فردا وارد کشور می‌شود - 0

حسین اردکانی در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان درباره احتمال وقوع یخبندان و هوای سرد در کشور در ۱۰بهمن ماه گفت: توده هوای سردی که منجر به یخبندان شود توده هوایی است که اصطلاحا به آن کلد اسپل گفته می‌شود و از شمال سیبری وارد کشور می‌شد مثل سال گذشته، ولی این توده هوایی که امسال در بهمن ماه وارد کشور می‌شود از شمال اسکاندیناوی وارد شده و به آن مایلد کلد اسپل گفته می‌شود و خیلی سرد نبوده و هوای سرد متوسط را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه درباره میزان کاهش هوا گفت: در مناطق سردسیر این کاهش صددر صد به زیر صفر خواهد رسید. به عنوان مثال در ارتفاعات شمیرانات دما به زیر صفر خواهد رسید. ولی انتظار یخبندان شدیدی را نداریم.

اردکانی در ادامه از رو به رو شدن با یک موج سرمای دیگر خبر داد و گفت: یک موج سرمایی دیگر هم در پیش بینی‌های فصلی پیش بینی شده البته این پیش بینی‌ها هیچگاه ۱۰۰ درصدی نیست موج سرمای بعدی کلد اسپل است که از موج دی ماه سرد‌تر است و در بهمن ماه از ۷ بهمن وارد کشور و تا ۱۴ بهمن وارد در کشور می‌ماند.

این استاد علم هواشناسی در ادامه تاکید کرد: در این دوره معمولا یک امواج سرد در ایران اتفاق می‌افتد. در بهمن ماه ناهنجاری وضعیت جوی را در خواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
همان حال عجیب، بلوغ زود هنگام عاشقانه‌هایم در سردترین فصل سال؛ قصه عشقی که جوانه زدنش با سبز شدن باغچه‌های عزیز و آقاجان هم‌زمان شد. من در همان روزهای سخت، شکار نگاه سرد چشمان زیبای فربد شدم، همان شب‌های دراز، اشکهای بی‌پایان در همجواری نرگس‌ها …فربد از موقعی که مادرش یعنی خاله را از دست داد تابستان‌ها در روستا نزد عزیز و آقاجان می‌ماند. در بدترین حالت روحی و روانی هم حواسم بود که من ماندنی هستم و فربد رفتنی و وصالی بین ما نخواهد بود. در آخرین روزهای تعطیلات دایی و خانواده‌اش از شهرستان آمدند و من و دختردایی راحله دوست صمیمی بودیم. راحله هم سن و سال فربد بود؛ کناره‌گیری من باعث شد راحله حضورش برای فربد پر رنگ باشد؛ همه‌ی روزهایم غم انگیز بود ولی یکشنبه‌ها داغون‌تر می‌شدم؛ یکشنبه‌ای که من شاهد قرار عاشقانه فربد و راحله شدم.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
رییس پلیس امنیت عمومی گیلان از شناسایی و دستگیری ۳ تن از اراذل و اوباش و عاملان اخلال درنظم عمومی، عربده کشی در شهرستان رشت خبر داد. رییس پلیس امنیت عمومی گیلان از شناسایی و دستگیری ۳ تن از اراذل و اوباش و عاملان اخلال درنظم عمومی، عربده کشی و تخریب اموال مردم در شهرستان رشت خبر داد. وی افزود: ماموران انتظامی با استفاده از شگردهای پلیسی موفق به شناسائی اراذل و اوباش شدند. این مقام انتظامی تصریح کرد: ماموران با هماهنگی قضائی متهمان را در یک عملیات ضربتی در مخفیگاه‌شان دستگیر کردند. سرهنگ صمدی با اشاره به اینکه عاملان درگیری از اراذل و اوباش و دارای سابقه کیفری بودند تصریح کرد: متهمان ۲۰، ۲۲ و ۲۳ ساله برای سیر مراحل قانونی به مقام قضائی معرفی شدند.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
پیرزنی ۷۹ ساله در آفریقای جنوبی هنگام آب دادن به درختان حیاط خانه‌اش توسط مردی غریبه مورد تعرض قرار گرفت. زنی ۷۹ ساله، در شهر پترماریزبرگ واقع در آفریقای جنوبی، در حیاط منزلش توسط مردی غریبه موردتعرض جنسی قرار گرفت. زن به حیاط منزلش آمده تا به درختان و گیاهان آب بدهد که متوجه حضور مرد شد و سعی کرد او را از حیاط خانه‌اش بیرون کند. مرد پس از تجاوز به وی و بستن دست و پا و دهان پیرزن سه تلفن همراه و تلویزیون منزل وی را نیز دزدید. یکی از همسایگان جان زن را نجات داد و گزارش این جرم را به پلیس داد.

اخبار بیشتر