ذرات معلق در هوای شهرهای ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ذرات معلق در هوای شهرهای ایران

غلظت آلاینده‌های هوای تهران در روز شنبه 6 بهمن‌ماه و پس از چند روز آلودگی، کم است و هوا در شرایط سالم قرار دارد.

هوای امروز شهر مشهد آلوده و هوای اراک ناسالم است و ذرات معلق هوای کرمانشاه را در وضعیت هشدار قرار داده است.

حسین اردکانی استاد علم هواشناسی در گفتگو با خبرگزاری‌ها ورود موج یخبندان را حوالی دهم بهمن‌ماه‌ برای کشور پیش‌بینی نموده. این توده هوای سرد که از سمت اسکاندیناوی وارد کشور می‌شود ناهنجاری جوی را در پی خواهد داشت.

سایت خبری

هوای کرمانشاه در وضعیت «هشدار» است

ایسناخبرگزاری ایسنا
هوای کرمانشاه در وضعیت «هشدار» است
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه گفت: هوای شهر کرمانشاه امروز (۶ بهمن) در وضعیت هشدار قرار دارد.

آذر ولی‌زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به افزایش غلظت ذرات معلق موجود در هوای شهر کرمانشاه، افزود: میانگین شش ساعته (۱۲ شب تا شش صبح امروز) غلظت ذرات معلق هوا به ۳۳۱ میکروگرم بر مترمکعب هوا رسیده که وضعیت هشدار را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: هوای کرمانشاه روز گذشته (جمعه) نیز در وضعیت هشدار قرار داشت و غلظت ذرات معلق موجود در هوا، امروز و خصوصا اوایل صبح نبست به روز گذشته روندی افزایشی داشته است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه ادامه داد: البته هم اکنون روند غلظت مقداری کاهشی است و امیدواریم با شروع بارندگی‌ها از غلظت آلودگی کاسته شود.

ولی‌زاده ذرات معلقی که اکنون در هوای شهر کرمانشاه وجود دارد را ریزگردها دانست و تاکید کرد: وارونگی هوا باعث شده این ذرات در جو شهر باقی بماند.

وی خاطرنشان کرد: امروز علاوه بر شهر کرمانشاه، هوای شهر پاوه نیز در وضعیت هشدار قرار دارد و روند غلظت ذرات معلق در این شهر نیز صبح امروز افزایشی بوده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه روز گذشته برخی شهرهای دیگر از جمله قصرشیرین، سرپل‌ذهاب، اسلام آبادغرب و کنگاور نیز افزایش ذرات معلق را داشتند، گفت: غلظت آلودگی در این شهرها امروز کمتر از روز گذشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار گرفت

مهرخبرگزاری مهر
هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار گرفت
اراک- مدیرکل محیط زیست استان مرکزی گفت: هوای اراک به علت غلظت بیش از حد مجاز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

رضا میرزایی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شاخص کیفیت هوای اراک در روز گذشته (۵ بهمن) به علت پدیده وارونگی و افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون، در ساعت ۲۳ به صورت لحظه‌ای به شاخص آلودگی ۱۵۲ رسید که نشانگر وضعیت ناسالم بود، اما شاخص کلی ۲۴ ساعت گذشته هوای اراک وضعیت سالم را نشان داد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی افزود: صبح امروز (۶ بهمن) نیز ارزیابی وضعیت هوای این شهر نشانگر آن بود که ذرات معلق در هوای اراک با میزان ۱۲۶ میکروگرم بر مترمکعب، بیش از سه برابر حد مجاز است.

وی بیان کرد: حد استاندارد میزان غلظت ذرات معلق کمتر از ۲٫۵میکرون در هوا، ۳۵میکروگرم بر مترمکعب است، بنابراین وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در شهر اراک اعلام می‌شود. اما به نظر می‌رسد که با نزدیک شدن به ساعات ظهر و گرم‌تر شدن هوا از میزان آلودگی کاسته شود.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان ساخت: کیفیت نامناسب هوا و وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس، شرایطی است که برای کودکان و افراد مسن و بیمار زیانبار بوده و این افراد به جز موارد ضروری باید از رفت و آمد در محیط شهری خودداری کرده و یا در صورت ناچار بودن به تردد، حتما از ماسک مناسب استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

دانشگاههای برتر کنسرسیوم مقابله با آلودگی هوا تشکیل دادند

مهرخبرگزاری مهر
دانشگاههای برتر کنسرسیوم مقابله با آلودگی هوا تشکیل دادند
معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر گفت: دانشگاه های برتر مامور تهیه فهرست انتشار آلاینده های هوا در ۷ کلانشهر شده اند.

محمد طالعی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور کنسرسیومی میان دانشگاه‌های برتر با هدف ارائه راهکارها برای رفع مشکل آلودگی هوا در کلان شهرها ایجاد شده است.

وی افزود: در این کنسرسیوم دانشگاه‌ها مامور شده‌اند تا طرح فهرست انتشار آلاینده‌های هوا شامل منابع انسان ساز و ارزیابی سناریوهای اصلی کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها شامل ۷ کلان شهر تهران، کرج، اصفهان، تبریز، اراک، اهواز و شیراز را تهیه کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر تاکید کرد: این طرح با هدف استفاده از پتانسیل دانشگاه‌ها برای حل معضلات آلودگی هوای کلان شهرها تدوین شده است.

طالعی اظهار داشت: این کنسرسیوم فرصتی برای ایفای نقش اجتماعی دانشگاه‌ها در ارائه راهکارهای حل مشکل آلودگی هوای کلان شهرها به شمار می‌رود.

وی افزود: در نظام نوین آموزش عالی، مسئولیت پذیری اجتماعی دانشگاه‌ها با هدف افزایش تعامل با گروه‌های مختلف مخاطب و به ویژه عموم مردم در راستای حل مشکلات و معضلات جامعه و صنعت، به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی دانشگاه‌ها مطرح شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر گفت: در جوامع پیشرفته اهداف کارکردی دانشگاه به کلاس درس و مرزهای معمول آموزش و پژوهش محدود نمی‌شود و عرصه مسئولیت اجتماعی آن به حوزه‌های متنوعی گسترش می‌یابد. روشن است در این عرصه، اجرای طرح­های تحقیقات کاربردی و تقاضا محور و معطوف به رفع مشکلات اساسی کشور و نیاز صنعت و جامعه از تمام دانشگاه‌ها و به طور خاص دانشگاه­های برتر کشور انتظار می‌رود.

طالعی ادامه داد: در این راستا شورای معاونان پژوهشی دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور، با توجه ویژه به لزوم هم افزایی و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک میان دانشگاهی، اقدام به تشکیل کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور کرده و این کنسرسیوم با امضای روسای ۱۳ دانشگاه سطح یک کشور، تشکیل شده است.

وی اظهار داشت: در اوایل سال جاری با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست این فرصت برای کنسرسیوم فراهم شد تا به منظور ارائه راهکارهای مواجهه با یکی از مشکلات اساسی کشور که معضل آلودگی هوا در کلان شهرها است، به طور مؤثر ایفای نقش کند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر خاطرنشان کرد: تهیه سایه انتشار منابع آلاینده هوای شهر اهواز به دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی محول شده است.

طالعی گفت: دسته بندی و تعیین سهم منابع عمده آلاینده هوا، تعیین ضرایب انتشار منابع تاثیرگذار، تدوین استراتژی‌ها و راهکارهای کاهش آلودگی متناسب با سهم هر منبع آلودگی هوا و تعیین اثربخشی راهکارها بر میزان کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، از جمله برنامه‌ها و اهداف این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رفاه اجتماعی و سلامت جامعه، وجود هوای پاک برای تنفس است. آلودگی هوا مساله پیچیده‌ای‌ است که حل آن نیازمند اجرای طرح‌های موثر و کاربردی است و مشارکت دانشگاه‌های سطح یک کشور در این طرح، زمینه ساز مشارکت نخبگان علمی در فرآیند تصمیم سازی در حوزه سیاست گذاری در مواجهه با مسئله آلودگی هوای کلان شهرها را فراهم می‌کند.

معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر گفت: امید می‌رود، دانشگاه‌های کشور با مرتفع شدن مشکلات و کاستی‌های موجود و توجه مناسب و درخور مسئولان و سیاستگذاران حوزه علم، تحقیقات و فناوری، در سال­های آینده بیش از گذشته موفق با ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود در صنعت و جامعه و مشارکت در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

کیفیت هوای ۳ منطقه مشهد در شرایط ناسالم قرار گرفت

مهرخبرگزاری مهر
کیفیت هوای ۳ منطقه مشهد در شرایط ناسالم قرار گرفت
مشهد- طبق اعلام مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی مشهد کیفیت هوای ۳ منطقه این شهر در شرایط ناسالم قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مطابق اطلاعات به دست آمده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی، کیفیت هوای مشهد صبح شنبه با شاخص ۶۹ درشرایط سالم قرار دارد.

کیفیت هوا در ایستگاه‌های خیام شمالی، وحدت و رسالت در شرایط ناسالم و در دیگر ایستگاه‌ها در شرایط سالم قرار دارد.

کمترین کیفیت هوا از ایستگاه وحدت با شاخص ۱۲۲ در شرایط ناسالم گزارش شده است.

مقایسه غلظت آلاینده‌ها حاکی از آن است که بر غلظت برخی آلاینده‌ها نسبت به روز گذشته افزوده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای پایتخت سالم است

ایرناخبرگزاری ایرنا
هوای پایتخت سالم است
تهران-ایرنا- کیفیت هوای تهران امروز (شنبه) با کاهش 30 واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2،5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص 84 در شرایط سالم قرار گرفت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲، ۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز از ۱۱۴ به ۸۴ کاهش یافته و در شرایط سالم قرار گرفته است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۷۴ به ۶۷ و آلاینده منوکسیدکربن از ۳۵ به ۲۷ کاهش یافته است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شهرری (منطقه ۲۰)، پارک سلامت (منطقه ۱۷) و پارک قائم (منطقه ۱۸) به ترتیب با شاخص‌های ۱۱۵، ۱۰۶ و ۱۰۵ بالاترین حجم آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند.

همچنین ایستگاه‌های دانشگاه تهران (منطقه ۶) و پارک رازی (منطقه ۱۱) مشترکا با شاخص ۵۸، اقدسیه (منطقه یک) با شاخص ۶۰ و شهرداری (منطقه ۲) با شاخص ۶۵ کمترین میزان الودگی هوا را در سطح مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».

تهرام/۹۲۰۶ / ۱۵۳۹

خواندن خبر در سایت منبع

موج دوم سرما فردا وارد کشور می‌شود

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
موج دوم سرما فردا وارد کشور می‌شود
خبرگزاری میزان- استاد علم هواشناسی گفت: از نظر علم هواشناسی و با بررسی‌های صورت گرفته از ۷ بهمن تا ۱۴ یا ۱۵ بهمن ماه یک دوره زمانی تحت تاثیر امواجی از بارندگی برف و باران قرار می‌گیرد.
موج دوم سرما فردا وارد کشور می‌شود - 0

حسین اردکانی در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان درباره احتمال وقوع یخبندان و هوای سرد در کشور در ۱۰بهمن ماه گفت: توده هوای سردی که منجر به یخبندان شود توده هوایی است که اصطلاحا به آن کلد اسپل گفته می‌شود و از شمال سیبری وارد کشور می‌شد مثل سال گذشته، ولی این توده هوایی که امسال در بهمن ماه وارد کشور می‌شود از شمال اسکاندیناوی وارد شده و به آن مایلد کلد اسپل گفته می‌شود و خیلی سرد نبوده و هوای سرد متوسط را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه درباره میزان کاهش هوا گفت: در مناطق سردسیر این کاهش صددر صد به زیر صفر خواهد رسید. به عنوان مثال در ارتفاعات شمیرانات دما به زیر صفر خواهد رسید. ولی انتظار یخبندان شدیدی را نداریم.

اردکانی در ادامه از رو به رو شدن با یک موج سرمای دیگر خبر داد و گفت: یک موج سرمایی دیگر هم در پیش بینی‌های فصلی پیش بینی شده البته این پیش بینی‌ها هیچگاه ۱۰۰ درصدی نیست موج سرمای بعدی کلد اسپل است که از موج دی ماه سرد‌تر است و در بهمن ماه از ۷ بهمن وارد کشور و تا ۱۴ بهمن وارد در کشور می‌ماند.

این استاد علم هواشناسی در ادامه تاکید کرد: در این دوره معمولا یک امواج سرد در ایران اتفاق می‌افتد. در بهمن ماه ناهنجاری وضعیت جوی را در خواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز7 ساعت قبل

چرا توله خرس را سنگسار کردند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل

خرسی که از سقوط جان به در برده بود، توسط مردم کشته شد!

تابناکتابناک23 ساعت قبل
درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است. خرسی که در عبور از لبه پرشیب کوه ناکام مانده، سقوط کرده و البته جان به در برده بود، گرفتار بلایی بزرگ‌تر شد تا رویداد دردناک دیگری در حافظه محیط زیستی ایرانیان درج شود. فاجعه‌ای از جنس دیده شدن توله خرس توسط چند رهگذر و بارش باران سنگ‌های ریز و درشت بر سر و بدن این حیوان نگون بخت. سنگساری به قصد کشتن این توله خرس که احتمالا رهگذران هم متمایل به آزارش بودند و هم خوف داشتند به سمت شان حمله ور شود و از این رو حکم به مرگش دادند! درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قاضی پرونده بدون هرگونه ملاحظه و سفارش‌پذیری رای به ضبط تمام کولر‌ها و پرداخت ۱۴۹ میلیارد تومان جریمه داد. در مرحله تجدیدنظر نیز همین حکم تایید شد. در ادامه گزارش روزنامه جمهوری اسلامی آمده است، این پرونده بزرگترین پرونده قاچاق در خوزستان و سومین در کشور است به‌گونه‌ای که سخنگوی تعزیرات حکومتی کشور در تاریخ ۴ /۲/ ۹۸ اعلام کرد این پرونده در مرحله اجرای حکم است، اما ناگهان ۱۳ روز پس از صدور حکم قطعی در تاریخ ۱۷ /۲ /۹۸ وزیر دادگستری طی نامه‌ای توقف ۱۰ روزه اجرای حکم را جهت بررسی بیشتر خواستار شد و هنوز خبری از اجرا نیست. این نامه که در فضای مجازی خوزستان منتشر شده موج گسترده‌ای پیدا کرده است. ورود این کولر‌ها به بازار می‌تواند بسیاری از کمبود‌ها و مشکلات مردم این استان درخصوص وسایل برودتی را برطرف کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ذوب شدن دو میلیارد تن از یخچال‌های گرینلند + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان می‌گویند ۲ میلیارد تن از یخچال‌های طبیعی در یک هفته گذشته در گرینلند ذوب شده‌اند. یعنی منطقه‌ای به بزرگی ۱۴۶ زمین فوتبال که تا ۴ برابر بلندی برج ایفل داشته باشد به آب دریا‌ها افزوده شده است. بیشتر بخوانید: تزریق داروی خطرناک تیتانیوم به تالاب انزلی + صوتانتهای پیام/آب شدن دو میلیارد تن ازیخچال‌های طبیعی + فیلم

ارسال ۶۰ تن دارو برای زائران حج تمتع

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محموله دارویی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر شامل ۴۰۰ قلم دارو و تجهیزات پزشکی به وزن ۶۰ تن برای ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی در حج تمتع ۹۸ بارگیری و ارسال شد. محمد تقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر امروز یکشنبه در حاشیه مراسم بارگیری این محموله دارو و تجهیزات حج برای ارسال به عربستان در جمع خبرنگاران افزود: همه درمانگاه‌های این مرکز پزشکی که در مدینه و مکه فعال می‌شود، دارو‌های خود را از بیمارستان‌های جمعیت هلال احمر این شهر‌ها تامین خواهند کرد. وی گفت: دارو‌های ارسالی شامل مسکن‌ها، آنتی بیوتیک‌ها، دارو‌های گوارشی، سرماخوردگی، دارو‌های تخصصی و بیمارستانی و نظایر آن است و علاوه بر مراکز درمانی و درمانگاه‌های هلال احمر در مکه و مدینه، هلال احمر ایران در مکان‌های پرتردد زائران و تمام هتل‌های زائران ایرانی خدمات درمانی می‌دهد و یک بیمارستان در منا، یک بیمارستان در عرفات و یک پایگاه سیار در مشعر به زائران خدمات رسانی خواهد کرد. به گفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر، برای همراه داشتن سایر دارو‌های خاص (تخصصی) مورد نیاز زائران برای مصرف در ایام حج (حداقل ۴۰ روز) ارائه نسخه پزشک متخصص الزامی است و تعداد دارو‌های غیرمجاز ۱۴ قلم و حمل و نگهداری آن توسط زائران حج تمتع ممنوع است. وی افزود: آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم، قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم، شربت متادون، قرص هیدرومرفین ۲ میلی گرم، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم، شربت اکسپکتورانت کدئین، قرص استامینوفن کدئین، آمپول دیازپام ۱۰ میلی گرم، قرص دیازپام ۲، ۵ و ۱۰ میلی گرم، آمپول بوپرنورفین و قرص بوپرنورفین دارویی هاست که زائران حج نباید همراه داشته باشند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پیگیری قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

خبری3 ساعت قبل

عبور از تعهدات برجامی به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

خبری6 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه 17 خردادماه

خبری7 ساعت قبل

سلامت و تندرستی؛ معرفی رژیم‌های غذایی: دکتر اتکینز و خداحافظی با کربوهیدارت‌ها

طرفداریچند ثانیه قبل

با برتری بر منچسترسیتی، اتلتیکومادرید در آستانه جذب پدیده پرتغالی با ۱۲۰ میلیون یورو

نود1 دقیقه قبل

دنیزلی در فرودگاه استانبول: تراکتور را همزبانان ما حمایت می‌کنند /آنها فصل پیش هم به من پیشنهاد دادند

نود1 دقیقه قبل

اطلاعیه باشگاه تراکتور؛ مراسم استقبال از دنیزلی به زمان دیگری موکول شد

فارس1 دقیقه قبل

دیدار نماینده پوتین با نخست‌وزیر و وزیر خارجه عراق

فارس3 دقیقه قبل

عرب به دنبال ویزای کرواسی/تلاش برای راضی کردن برانکو ادامه دارد

فارس6 دقیقه قبل

به دنبال خانه دار کردن همه مستاجرین هستیم

ایمنا7 دقیقه قبل