1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ با بازگشایی دولت به شرط تصویب بودجه ساخت دیوار مکزیک موافقت کرد

دولت فدرال آمریکا که پنج هفته به دلیل اختلاف بین کاخ سفید و کنگره تعطیل شده بود، با توافق مجلس سنا و رییس‌جمهور بازگشایی شد.

این تعطیلی بی‌سابقه، 6 میلیارد دلار ضرر مالی را به این کشور تحمیل کرد.

دونالد ترامپ تداوم این تصمیم را مشروط بر تصویب لایحه بودجه 5 میلیارد دلاری در کنگره این کشور به منظور ساخت دیوار مکزیک دانست.

سایت خبری

زیان ۶ میلیارد دلاری اقتصاد آمریکا از تعطیلی دولت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
زیان ۶ میلیارد دلاری اقتصاد آمریکا از تعطیلی دولت

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، موسسه رتبه سنجی اس اند پی گلوبال روز جمعه اعلام کرد: اقتصاد آمریکا در طول تعطیلی دولت فدرال بیش از ۶ میلیارد دلار زیان دیده است.

اختلاف بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دموکرات‌های کنگره موجب شد تا دولت این کشور از ۲۲ دسامبر (اول دی ماه) به مدت ۳۵ روز تعطیل شود. پافشاری ترامپ بر درخواست خود برای اختصاص ۵٫۷ میلیارد دلار منابع مالی ساخت دیوار مکزیک و مخالفت دموکرات‌ها با این مساله عامل اصلی تعطیلی بیش از یک چهارم فعالیت‌های دولت آمریکا بوده است.طرح ترامپ برای پایان تعطیلی دولت آمریکا در سنا رای نیاوردترامپ: سخنرانی سالانه در کنگره پس از پایان تعطیلی دولت انجام خواهد شد

البته ترامپ روز جمعه از کاخ سفید اعلام کرد که بر اساس توافق موقتی حاصل شده، دولت فدرال به مدت سه هفته از تعطیلی خارج می‌شود تا مذاکرات بر سر دیوار مرزی بدون تاثیرات ویران کننده تعطیلی بخشی از دولت ادامه یابد.

وی افزود آمادگی دارد تا لایحه‌ای را به امضا برساند که به موجب آن دولت فدرال تا تاریخ ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن ماه) باز بماند. به گفته ترامپ، کارمندان فدرالی که طی تعطیلی دولت بیکار مانده بودند، در اسرع وقت حقوق روزهای تعطیلی را دریافت خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

توافق در آمریکا برای بازگشایی موفق دولت فدرال

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
توافق در آمریکا برای بازگشایی موفق دولت فدرال

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد: بسیار مفتخرم که امروز اعلام کنم ما به توافقی برای پایان دادن به تعطیلی و بازگشایی دولت فدرال رسیده‌ایم.

با این حال ترامپ گفته که بازگشایی دولت فدرال موقت است و تا ۱۵ فوریه ادامه خواهد داشت.

رییس جمهوری آمریکا در این بازه زمانی به تلاش‌های خود برای مجاب کردن رهبران کنگره به منظور تامین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز مکزیک ادامه می‌دهد.

ترامپ گفت: آن‌ها مایلند حزب‌گرایی را کنار بگذارند و امنیت مردم آمریکا را در جایگاه نخست قرار دهند.

رییس جمهور آمریکا تاکید کرد: موضوع ساخت دیوار بخش مهمی از راهکار خواهد بود.

در عین حال ترامپ تصریح کرد: در صورتی که تلاش‌ها برای تامین بودجه لازم برای ساخت دیوار ناکام بماند، اقدامات یک جانبه خود را مد نظر قرار خواهد داد.

او اضافه کرد: من گزینه جایگزین قدرتمندی در اختیار دارم اما در زمان فعلی نمی‌خواستم از آن استفاده کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

سنا لایحه بازگشایی دولت آمریکا را تصویب کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
سنا لایحه بازگشایی دولت آمریکا را تصویب کرد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سنای آمریکا با تصویب لایحه بازگشایی دولت و ارسال آن به مجلس نمایندگان برای بررسی و تصویب، نخستین گام را برای پایان دادن به ۳۵ روز تعطیلی بخش هایی از دولت برداشت.

ترامپ روز جمعه از کاخ سفید اعلام کرد که بر اساس توافق موقتی حاصل شده، دولت فدرال به مدت سه هفته از تعطیلی خارج می‌شود تا مذاکرات بر سر دیوار مرزی بدون تاثیرات ویران کننده تعطیلی بخشی از دولت ادامه یابد.

وی افزود آمادگی دارد تا لایحه‌ای را به امضا برساند که به موجب آن دولت فدرال تا تاریخ ۱۵ فوریه باز بماند. به گفته ترامپ، کارمندان فدرالی که طی تعطیلی دولت بیکار مانده بودند، در اسرع وقت حقوق روزهای تعطیلی را دریافت خواهند کرد.

دولت فدرال آمریکا که از پنج هفته پیش به خاطر لجبازی بین کاخ سفید و کنگره تعطیل شده است، در حالی بازگشایی خواهد شد که بحث‌های مربوط به بودجه ۵٫۷ میلیارد دلاری موردنظر رئیس جمهور برای دیوار مرزی، همچنان حل نشده باقی مانده و به زمان دیگری موکول خواهد شد.

رهبران کنگره تلاش زیادی کرده بودند تا ترامپ را به موافقت با توافق کوتاه مدت برای بازگشایی دولت مجاب کنند، چرا که تعطیلی طولانی دولت و تاخیر زیاد پروازها در فرودگاه‌های سراسر آمریکا، باعث ایجاد شرایط نزدیک به اضطراری شده است.

پیش بینی می‌شود، مجلس نمایندگان نیز بلافاصله این لایحه را تصویب و برای امضا به کاخ سفید ارسال کند.

با تصویب این لایحه، ۸۰۰ هزار نفر کارمند دولت به کار باز خواهند گشت و حقوق معوقه را نیز دریافت می‌کنند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

سایه سنگین تعطیلی دولت آمریکا بر نشست ورشو

ایرناخبرگزاری ایرنا
سایه سنگین تعطیلی دولت آمریکا بر نشست ورشو

به گزارش جمعه شب خبرنگار ایرنا، مایک پمپئو درهفته‌های گذشته به برخی کشورهای خاورمیانه سفر کرد و پیش از آن هم گفته بود که تلاش دارد تا علیه ایران ائتلاف سازی کند. او که در پیشبرد مقاصد ضد ایرانی خود توفیق چندانی نداشته و از سوی دیگر دولت آمریکا دستخوش اختلافات داخلی بر سر دیوار مرزی و فشار کمیته تحقیق انتخابات ۲۰۱۶ است، می‌کوشد تا به اصطلاح راهبرد این دولت را در خاورمیانه با ایران هراسی به پیش ببرد.

ترامپ تصمیم گرفته است تا نیروهای خود را از سوریه و افغانستان خارج کند و به شعار «آمریکا اول» ترامپ عمل کند اما پمپئو تمام انرژی خود را صرف آن کرده است تا بتواند با ایجاد ائتلاف علیه ایران و تضعیف جبهه مقاومت، طرح معامله قرن ترامپ را به پیش ببرد که در این صورت، شاید شانس پیروزی او در انتخابات ۲۰۲۰ به طور چشمگیری افزایش یابد.

در این راستا، پمپئو در مصر سخنرانی کرد و اتهامات فراوانی را متوجه ایران ساخت. او خبر از برگزاری نشستی در ورشو پایتخت لهستان (در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه جاری) را هم داد تا به تصور خود حلقه علیه ایران را کامل کند اما ظاهرا پیش بینی نمی‌کرد که واکنش ایران به لهستان بسیار سخت خواهد بود تا جایی که معاون وزیر خارجه این کشور برای ارائه توضیح به تهران سفر کند.

پس از آن هم اعلام کردند که موضوع نشست لهستان تنها درباره امنیت خاورمیانه است و هرگز کشور خاصی موضوع آن نیست. این هم در توضیحات مقام لهستانی در تهران مطرح شد و هم سفیر این کشور در سازمان ملل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: «هرگز ایران موضوع این نشست نیست.»

اما روسیه دیدگاه متفاوتی به آن دارد. مسکو از لهستانی هایی که روزگاری در بلوک شرق قرار داشتند و اکنون به آن پشت کرده و به غرب روی آورده‌اند نیز ناراحت است. واسیلی نبنزیا سفیر این کشور در سازمان ملل هم به خبرنگار ایرنا گفت «نشست لهستان یک اجتماع ضد ایرانی است و بر امنیت و صلح در منطقه اثر مخربی دارد.»

وی در نشست شورای امنیت هم تاکید کرد که «برخی هیات‌های دیپلماتیک گفته‌اند برای حضور در این نشست مجبور شده‌اند.»

فرحان حق سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هم روز چهارشنبه گذشته در پاسخ به ایرنا گفت: هنوز دستور کار این نشست نهایی نشده تا بتوان درباره آن اظهار نظر کرد. این در حالی است که در آخرین نشست خبری آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، ایران را «کشوری مهم در منطقه» دانست که «نقش سازنده‌ای ایفا می‌کند.»

فشارهای دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های خبری آن، ابتدا در سخنان جاناتان کوهن سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل پدیدار شد که در یک عقب نشینی آشکار، به صراحت گفت «نشست ورشو برای تخریب (بد نام کردن) یا حمله به ایران نیست.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بدون اشاره به ایران، دستور کار این اجلاس را، بحران‌های انسانی در سوریه و یمن، توسعه و گسترش موشکی، افراط گرایی و امنیت سایبری نامید.

موضع گیری‌های متعددی هم در این میان از سوی مقامات کشورهای مختلف اتخاذ شد و قدرت‌های جهانی بر نقش ایران در خاورمیانه تاکید کردند به گونه‌ای که تصریح شد بدون ایران هیچ مشکلی در خاورمیانه حل نمی‌شود.

این رویکرد به نشست لهستان تا جایی رسید که وال استرویت ژورنال نوشت احتمالا به دلیل عدم استقبال دعوت شدگان برای حضور در سطح وزیر، این نشست برگزار نشود.

برای جلوگیری از این رسوایی، وزارت خارجه آمریکا هم روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای، دستور کار نشست ورشو را اینگونه اعلام کرد: بحران منطقه‌ای و تاثیر آن بر غیر نظامیان در خاورمیانه؛ توسعه و گسترش موشکی؛ امنیت سایبری و تهدیدات در حال ظهور در بخش انرژی و مقابله با افراط گرایی و گردش مالی نامشروع دستور کار نشست ورشو است.

آمریکایی‌ها دومین باری است که می‌کوشند نشستی بین المللی را با موضوع ایران برگزار کنند و برخلاف طرح اولیه، مجبور به عقب نشینی می‌شوند. آنها خواستند با استفاده از فرصت ریاست آمریکا بر شورای امنیت، یک بار در ۲۶ سپتامبر با حضور ترامپ، نشستی را با موضوع ایران برگزار کنند که با واکنش جهانی مواجه شد و در نهایت عنوان آن تغییر کرد.

اکنون هم بار دیگر برای جلوگیری از بی اعتباری خود مجبور به تغییر موضوع نشست شدند. هرچند مشخص نیست با توجه به اختلافاتی که ترامپ با کنگره درباره دیوار مرزی دارد و اینکه بخش‌های زیادی از کارکنان وزارت خارجه تحت تاثیر تعطیلی دولت قرار دارند، آیا می‌توانند به ورشو سفر کنند یا خیر.

ترامپ در هفته‌های گذشته مجوز سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور را برای سفر به بروکسل، مصر و افغانستان لغو کرد و متعاقب آن، سفر خود و مقامات کابینه را برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس هم ممنوع ساخت.

شبد*۱۴۲۹*۹۱۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا6 ساعت قبل
رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی گفت: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. به گزارش ایلنا به نقل از تایمز آو اسراییل، بنی گانتز، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانس مونیخ اعلام کرد: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. گانتز در اظهارات بی‌اساس خود در کنفرانس مونیخ به سخنان محمدجواد ظرف وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد و اظهارات ظریف را بی‌اساس دانست. وی امروز در مونیخ با تکرار ادعاهای ایران‌ستیزانه رژیم صهیونیستی، مدعی شد: «ظریف، نابودی اسرائیل را می‌خواهد آنها در خاورمیانه و کل جهان ترور و وحشت ایجاد می‌کنند» این مقام صهیونیستی در ادامه افزود: «این موضوع که نتانیاهو رقیب سیاسی من است، از کسی پنهان نیست درست است که ما درباره همه موضوعات با هم اتفاق نظر نداریم اما اشتباه نکنید، ما همه فرزندان یک خاک هستیم. کسانی که در اروپا خواهان صلح، امنیت و ثبات هستند، باید علیه حزب‌الله اقدام کنند.» این در حالی است که نتانیاهو به عنوان بخشی از تلاش‌های انتخاباتی‌اش، پیش از این از گانتز به عنوان طرفدار برجام نام برده بود.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
در وهله نخست برخی رسانه‌های خارجی به دنبال سوء استفاده از وضعیت پیش آمده در ایران بودند. در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درباره سقوط هواپیمای شرکت آسمان در سمیرم آمده «ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که سوانح هوایی در آن به وفور اتفاق می‌افتد. یکی از رسانه‌های ایران گزارش داد که این هواپیما در منطقه کوهستانی سمیرم سقوط کرده است. سومریه نیوز عراق گزاش داد: یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ایران با ۶۶ سرنشین در منطقه سمیرم در جنوب اصفهان سقوط کرد. یک فروند هواپیمای ای تی آر ۲۰۰ (ATR۷۲-۲۰۰) که صبح یکشنبه از فرودگاه مهرآباد تهران عازم یاسوج بود، سقوط کرد.
آخرین خبرآخرین خبر9 ساعت قبل
ایلناایلنا8 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضاییه درباره طولانی شدن زمان رسیدگی به شکایت سید محمد خاتمی از شریعتمداری گفت: پرونده یا در دست دادستان نبوده و یا مدتش کم بوده اما در جابجایی‌ها اینکه عمدا یا سهوا بوده قدری زمان برده است که گفتیم پیگیری کنند. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شکایت سید محمد خاتمی که از سال ٨٨ مفتوح است، گفت: این پرونده به شعبه بازگشته و خیلی هم در دست دادستان نبوده است. وی افزود: این پرونده یا در دست دادستان نبوده و یا مدتش کم بوده اما در جابجایی‌ها اینکه عمدا یا سهوا بوده قدری زمان برده است که گفتیم پیگیری کنند. سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: گاهی در جابجایی پرونده مغفول می‌ماند و به نظرم بیشتر از حد متعارف این پرونده دنبال شده و آقای شریعتمداری هم گفته که دفاعیاتش آماده است.

اخبار بیشتر