1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ با بازگشایی دولت به شرط تصویب بودجه ساخت دیوار مکزیک موافقت کرد

دولت فدرال آمریکا که پنج هفته به دلیل اختلاف بین کاخ سفید و کنگره تعطیل شده بود، با توافق مجلس سنا و رییس‌جمهور بازگشایی شد.

این تعطیلی بی‌سابقه، 6 میلیارد دلار ضرر مالی را به این کشور تحمیل کرد.

دونالد ترامپ تداوم این تصمیم را مشروط بر تصویب لایحه بودجه 5 میلیارد دلاری در کنگره این کشور به منظور ساخت دیوار مکزیک دانست.

سایت خبری

زیان ۶ میلیارد دلاری اقتصاد آمریکا از تعطیلی دولت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
زیان ۶ میلیارد دلاری اقتصاد آمریکا از تعطیلی دولت

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، موسسه رتبه سنجی اس اند پی گلوبال روز جمعه اعلام کرد: اقتصاد آمریکا در طول تعطیلی دولت فدرال بیش از ۶ میلیارد دلار زیان دیده است.

اختلاف بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دموکرات‌های کنگره موجب شد تا دولت این کشور از ۲۲ دسامبر (اول دی ماه) به مدت ۳۵ روز تعطیل شود. پافشاری ترامپ بر درخواست خود برای اختصاص ۵٫۷ میلیارد دلار منابع مالی ساخت دیوار مکزیک و مخالفت دموکرات‌ها با این مساله عامل اصلی تعطیلی بیش از یک چهارم فعالیت‌های دولت آمریکا بوده است.طرح ترامپ برای پایان تعطیلی دولت آمریکا در سنا رای نیاوردترامپ: سخنرانی سالانه در کنگره پس از پایان تعطیلی دولت انجام خواهد شد

البته ترامپ روز جمعه از کاخ سفید اعلام کرد که بر اساس توافق موقتی حاصل شده، دولت فدرال به مدت سه هفته از تعطیلی خارج می‌شود تا مذاکرات بر سر دیوار مرزی بدون تاثیرات ویران کننده تعطیلی بخشی از دولت ادامه یابد.

وی افزود آمادگی دارد تا لایحه‌ای را به امضا برساند که به موجب آن دولت فدرال تا تاریخ ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن ماه) باز بماند. به گفته ترامپ، کارمندان فدرالی که طی تعطیلی دولت بیکار مانده بودند، در اسرع وقت حقوق روزهای تعطیلی را دریافت خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

توافق در آمریکا برای بازگشایی موفق دولت فدرال

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
توافق در آمریکا برای بازگشایی موفق دولت فدرال

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد: بسیار مفتخرم که امروز اعلام کنم ما به توافقی برای پایان دادن به تعطیلی و بازگشایی دولت فدرال رسیده‌ایم.

با این حال ترامپ گفته که بازگشایی دولت فدرال موقت است و تا ۱۵ فوریه ادامه خواهد داشت.

رییس جمهوری آمریکا در این بازه زمانی به تلاش‌های خود برای مجاب کردن رهبران کنگره به منظور تامین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز مکزیک ادامه می‌دهد.

ترامپ گفت: آن‌ها مایلند حزب‌گرایی را کنار بگذارند و امنیت مردم آمریکا را در جایگاه نخست قرار دهند.

رییس جمهور آمریکا تاکید کرد: موضوع ساخت دیوار بخش مهمی از راهکار خواهد بود.

در عین حال ترامپ تصریح کرد: در صورتی که تلاش‌ها برای تامین بودجه لازم برای ساخت دیوار ناکام بماند، اقدامات یک جانبه خود را مد نظر قرار خواهد داد.

او اضافه کرد: من گزینه جایگزین قدرتمندی در اختیار دارم اما در زمان فعلی نمی‌خواستم از آن استفاده کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

سنا لایحه بازگشایی دولت آمریکا را تصویب کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
سنا لایحه بازگشایی دولت آمریکا را تصویب کرد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سنای آمریکا با تصویب لایحه بازگشایی دولت و ارسال آن به مجلس نمایندگان برای بررسی و تصویب، نخستین گام را برای پایان دادن به ۳۵ روز تعطیلی بخش هایی از دولت برداشت.

ترامپ روز جمعه از کاخ سفید اعلام کرد که بر اساس توافق موقتی حاصل شده، دولت فدرال به مدت سه هفته از تعطیلی خارج می‌شود تا مذاکرات بر سر دیوار مرزی بدون تاثیرات ویران کننده تعطیلی بخشی از دولت ادامه یابد.

وی افزود آمادگی دارد تا لایحه‌ای را به امضا برساند که به موجب آن دولت فدرال تا تاریخ ۱۵ فوریه باز بماند. به گفته ترامپ، کارمندان فدرالی که طی تعطیلی دولت بیکار مانده بودند، در اسرع وقت حقوق روزهای تعطیلی را دریافت خواهند کرد.

دولت فدرال آمریکا که از پنج هفته پیش به خاطر لجبازی بین کاخ سفید و کنگره تعطیل شده است، در حالی بازگشایی خواهد شد که بحث‌های مربوط به بودجه ۵٫۷ میلیارد دلاری موردنظر رئیس جمهور برای دیوار مرزی، همچنان حل نشده باقی مانده و به زمان دیگری موکول خواهد شد.

رهبران کنگره تلاش زیادی کرده بودند تا ترامپ را به موافقت با توافق کوتاه مدت برای بازگشایی دولت مجاب کنند، چرا که تعطیلی طولانی دولت و تاخیر زیاد پروازها در فرودگاه‌های سراسر آمریکا، باعث ایجاد شرایط نزدیک به اضطراری شده است.

پیش بینی می‌شود، مجلس نمایندگان نیز بلافاصله این لایحه را تصویب و برای امضا به کاخ سفید ارسال کند.

با تصویب این لایحه، ۸۰۰ هزار نفر کارمند دولت به کار باز خواهند گشت و حقوق معوقه را نیز دریافت می‌کنند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

سایه سنگین تعطیلی دولت آمریکا بر نشست ورشو

ایرناخبرگزاری ایرنا
سایه سنگین تعطیلی دولت آمریکا بر نشست ورشو

به گزارش جمعه شب خبرنگار ایرنا، مایک پمپئو درهفته‌های گذشته به برخی کشورهای خاورمیانه سفر کرد و پیش از آن هم گفته بود که تلاش دارد تا علیه ایران ائتلاف سازی کند. او که در پیشبرد مقاصد ضد ایرانی خود توفیق چندانی نداشته و از سوی دیگر دولت آمریکا دستخوش اختلافات داخلی بر سر دیوار مرزی و فشار کمیته تحقیق انتخابات ۲۰۱۶ است، می‌کوشد تا به اصطلاح راهبرد این دولت را در خاورمیانه با ایران هراسی به پیش ببرد.

ترامپ تصمیم گرفته است تا نیروهای خود را از سوریه و افغانستان خارج کند و به شعار «آمریکا اول» ترامپ عمل کند اما پمپئو تمام انرژی خود را صرف آن کرده است تا بتواند با ایجاد ائتلاف علیه ایران و تضعیف جبهه مقاومت، طرح معامله قرن ترامپ را به پیش ببرد که در این صورت، شاید شانس پیروزی او در انتخابات ۲۰۲۰ به طور چشمگیری افزایش یابد.

در این راستا، پمپئو در مصر سخنرانی کرد و اتهامات فراوانی را متوجه ایران ساخت. او خبر از برگزاری نشستی در ورشو پایتخت لهستان (در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه جاری) را هم داد تا به تصور خود حلقه علیه ایران را کامل کند اما ظاهرا پیش بینی نمی‌کرد که واکنش ایران به لهستان بسیار سخت خواهد بود تا جایی که معاون وزیر خارجه این کشور برای ارائه توضیح به تهران سفر کند.

پس از آن هم اعلام کردند که موضوع نشست لهستان تنها درباره امنیت خاورمیانه است و هرگز کشور خاصی موضوع آن نیست. این هم در توضیحات مقام لهستانی در تهران مطرح شد و هم سفیر این کشور در سازمان ملل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: «هرگز ایران موضوع این نشست نیست.»

اما روسیه دیدگاه متفاوتی به آن دارد. مسکو از لهستانی هایی که روزگاری در بلوک شرق قرار داشتند و اکنون به آن پشت کرده و به غرب روی آورده‌اند نیز ناراحت است. واسیلی نبنزیا سفیر این کشور در سازمان ملل هم به خبرنگار ایرنا گفت «نشست لهستان یک اجتماع ضد ایرانی است و بر امنیت و صلح در منطقه اثر مخربی دارد.»

وی در نشست شورای امنیت هم تاکید کرد که «برخی هیات‌های دیپلماتیک گفته‌اند برای حضور در این نشست مجبور شده‌اند.»

فرحان حق سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هم روز چهارشنبه گذشته در پاسخ به ایرنا گفت: هنوز دستور کار این نشست نهایی نشده تا بتوان درباره آن اظهار نظر کرد. این در حالی است که در آخرین نشست خبری آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، ایران را «کشوری مهم در منطقه» دانست که «نقش سازنده‌ای ایفا می‌کند.»

فشارهای دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های خبری آن، ابتدا در سخنان جاناتان کوهن سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل پدیدار شد که در یک عقب نشینی آشکار، به صراحت گفت «نشست ورشو برای تخریب (بد نام کردن) یا حمله به ایران نیست.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بدون اشاره به ایران، دستور کار این اجلاس را، بحران‌های انسانی در سوریه و یمن، توسعه و گسترش موشکی، افراط گرایی و امنیت سایبری نامید.

موضع گیری‌های متعددی هم در این میان از سوی مقامات کشورهای مختلف اتخاذ شد و قدرت‌های جهانی بر نقش ایران در خاورمیانه تاکید کردند به گونه‌ای که تصریح شد بدون ایران هیچ مشکلی در خاورمیانه حل نمی‌شود.

این رویکرد به نشست لهستان تا جایی رسید که وال استرویت ژورنال نوشت احتمالا به دلیل عدم استقبال دعوت شدگان برای حضور در سطح وزیر، این نشست برگزار نشود.

برای جلوگیری از این رسوایی، وزارت خارجه آمریکا هم روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای، دستور کار نشست ورشو را اینگونه اعلام کرد: بحران منطقه‌ای و تاثیر آن بر غیر نظامیان در خاورمیانه؛ توسعه و گسترش موشکی؛ امنیت سایبری و تهدیدات در حال ظهور در بخش انرژی و مقابله با افراط گرایی و گردش مالی نامشروع دستور کار نشست ورشو است.

آمریکایی‌ها دومین باری است که می‌کوشند نشستی بین المللی را با موضوع ایران برگزار کنند و برخلاف طرح اولیه، مجبور به عقب نشینی می‌شوند. آنها خواستند با استفاده از فرصت ریاست آمریکا بر شورای امنیت، یک بار در ۲۶ سپتامبر با حضور ترامپ، نشستی را با موضوع ایران برگزار کنند که با واکنش جهانی مواجه شد و در نهایت عنوان آن تغییر کرد.

اکنون هم بار دیگر برای جلوگیری از بی اعتباری خود مجبور به تغییر موضوع نشست شدند. هرچند مشخص نیست با توجه به اختلافاتی که ترامپ با کنگره درباره دیوار مرزی دارد و اینکه بخش‌های زیادی از کارکنان وزارت خارجه تحت تاثیر تعطیلی دولت قرار دارند، آیا می‌توانند به ورشو سفر کنند یا خیر.

ترامپ در هفته‌های گذشته مجوز سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور را برای سفر به بروکسل، مصر و افغانستان لغو کرد و متعاقب آن، سفر خود و مقامات کابینه را برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس هم ممنوع ساخت.

شبد*۱۴۲۹*۹۱۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر14 ساعت قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
«دونالد ترامپ» در پیام تبریک نوروزی خود به مردم ایران، بار دیگر حملات لفظی خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و مدعی شد: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی‌های این ایام باشند.» به گزارش عصرایران؛ او بدون کوچکترین اشاره به تحریم‌های یکجانبه و نامشروع کاخ سفید علیه کشور ایران که با هدف فروپاشی اقتصاد وسخت‌تر کردن زندگی و معیشت دهها میلیون ایرانی وضع شده است، با آرزوهای بلند مردم ایران برای آبادانی، آزادی و سعادتمندی ایران، اعلام همبستگی کرده است!
الفالف1 روز قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
انتخابانتخاب1 روز قبل
الاخبار چاپ بیروت نوشت: هماهنگی نظامی عالی بین نیروهای نظامی ایران، سوریه و عراق منحصر به چالش‌های امنیتی مشترک در مقابله با گروههای مسلح نمی‌شود. به دنبال این نشست، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار شد که به عناوین اساسی مربوط مطرح شده در نشست نظامی پرداخت. علاوه بر این، دو هیئت عراقی و ایرانی با بشار اسد دیدار کردند و در جریان این دیدار، رئیس جمهور سوریه در برابر حاضرین تاکید کرد که رابطه بین سوریه، ایران و عراق رابطه‌ای مستحکم است. نکات اساسی مطرح شده در این نشست، محل توافق با روسیه‌ای که به تفاهم هایی با ترکیه و هماهنگی هایی با اسرائیل پایبند است، نبود. روسیه خود را خارج از چارچوب درگیری با اسرائیل قرار داده و به صورت مستقیم، به پرونده ارتباط سه دولت عراق، سوریه و ایران به یکدیگر، توجهی ندارد.

اخبار بیشتر