پیامدهای کودتا در ونزوئلا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پیامدهای کودتا در ونزوئلا

روز جمعه گذشته، خوان گوایدو رهبر اپوزوسیون دولت ونزوئلا پیشنهاد مذاکره با مادورو را رد کرد. از سوی دیگر مردم این کشور خیابان‌ها را ترک نکرده‌اند. موافقان دولت در حمایت از حق حاکمیت دولت تظاهرات کردند. در این میان ارتش نیز همچنان به مادورو، رییس دولت وفادار است. رییس‌جمهور ونزوئلا طی کنفرانس خبری تاریخ رزمایش نظامی به وسیله نیروهای مسلح را 10 تا 15 فوریه اعلام کرد.

سایت خبری

رزمایش نظامی ارتش ونزوئلا ۱۰ فوریه برگزار می‌شود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
رزمایش نظامی ارتش ونزوئلا ۱۰ فوریه برگزار می‌شود
پس از اینکه واشنگتن و تعدادی از کشورهای منطقه رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور مشروع این کشور به رسمیت شناخته و از رئیس‌جمهور کنونی ونزوئلا خواستند، کناره‌گیری کند، مادورو اعلام کرد: دلیلی نمی‌بینم استعفا دهم.

اعتمادآنلاین| «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا در کنفراس خبری اعلام کرد: دلیلی نمی‌بینم که از پست ریاست‌جمهوری استعفا دهم. من زنده و سالم هستم. من به خاطر برخی مسائل از ریاست‌جمهوری استعفا نمی‌دهم.

همچنین مادورو اعلام کرد که رزمایش نظامی توسط نیروهای مسلح این کشور از ۱۰ تا ۱۵ فوریه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این رزمایش گفت: نیروهای مسلح کشورما نشان خواهند داد که این کشور غیرقابل حمله است. این رزمایش در حفاظت از خاک کشور، سواحل و رودخانه‌ها برگزار می‌شود.

او افزود: ارتش کشور این قابلیت را دارد که در برابر هر گونه دشمن امپریالیست که می‌خواهند وارد خاک این کشور شوند مقاومت کند.

مادورو اضافه کرد: مردم ونزوئلا ونیروهای مسلح این کشور از وقوع هر گونه کودتا همان گونه که واشنگتن در نظر دارد جلوگیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: میلیون‌ها نفر در سراسر جهان می‌دانند که ونزوئلا یک کشور دموکراتیک است و می‌دانند تحولات اخیر یک کودتای ضدونزوئلا بوده که توسط آمریکا اجرا شده است.

وی ادامه داد: آمریکا پیشنهاد یک نشست درباره ونزوئلا در شواری امنیت داده است. بگذارید این نشست برگزار شود. ما از آن استقبال می‌کنیم. این چیزی است که ما می‌خواهیم. من از وزیر خارجه کشورم می‌خواهم که به نیویورک رفته و از ونزوئلا دفاع کند.

او در ادامه اظهارتش رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را «عروسک خیمه شب بازی» آمریکا اعلام کرد. با این حال او روز جمعه اعلام کرد که آماده مذاکرات با رهبر اپوزیسیون ونزوئلا است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

بحران ونزوئلا و صف کشی موافقان و مخالفان مادورو

ایرناخبرگزاری ایرنا
بحران ونزوئلا و صف کشی موافقان و مخالفان مادورو
تهران - ایرنا - تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا پیامدهایی برای منطقه و جامعه جهانی بدنبال داشته که یکی از آنها رویارویی دو جبهه کشورهای موافق و مخالف دولت 'نیکلاس مادورو' و موضع گیری های آنها علیه یکدیگر بوده است.

به گزارش ایرنا، پس از آنکه دولت آمریکا اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که 'خوان گوایدو' رهبر مخالفان را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد، عملا بحران در ونزوئلا وارد فاز جدیدی شد.

ساعاتی پس از حمایت واشنگتن از خوان گوایدو، شماری از کشورهای راست گرای آمریکای لاتین و همچنین همپیمانان آمریکا در جهان از کاخ سفید تبعیت کرده و مخالفت خود را با نیکلاس مادورو آشکارا اعلام کردند.

اما در سوی دیگر کشورهای حامی دولت مادورو در بیانیه‌های مختلف ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا، بر حمایت از دولت قانونی مادورو تاکید کردند.

با این شرایط عملا در پس بحران ونزوئلا، دو جبهه موافقان و مخالفان شکل گرفته و این بحران به صحنه رویارویی و تقابل لفظی میان آمریکا و هم پیمانانش با موافقان دولت مادورو تبدیل شده است.

واشنگتن به همراه شماری از کشورهای آمریکای لاتین از جمله برزیل، آرژانتین، کلمبیا، پاراگوئه، آرژانتین و شیلی در کنار کشورهایی همچون کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان در یک جبهه علیه دولت ونزوئلا قرار گرفته‌اند و در سوی مقابل روسیه، چین، ایران، ترکیه، هند در کنار کشورهای چپ گرای آمریکای لاتین همچون کوبا، نیکاراگوئه و بولیوی حامی دولت کاراکاس و خواهان پایان مداخله‌های خارجی در امور ونزوئلا هستند.

وزارت خارجه چین به آمریکا درباره دخالت در امور ونزوئلا هشدار داده و تاکید کرده که با هرگونه دخالت خارجی در این کشور آمریکای جنوبی مخالف است. سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز با انتقاد از سیاست‌ها و اقدام‌های دولت آمریکا علیه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد: روسیه تلاش برای حذف نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را مغایر با قوانین بین المللی می‌داند.

'بهرام قاسمی' سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در اظهارنظری گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل هر گونه دخالت خارجی و اقدامات غیرقانونی از دولت و ملت ونزوئلا حمایت می‌کند.

در این میان نیز برخی نهادها و مقامات بین المللی از جمله 'آنتونیو گوترش' دبیرکل سازمان ملل متحد و 'فدریکا موگرینی' مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در موضع گیری‌های خود عملا نه موافق بودند نه مخالف اما خواستار گفت وگوهای ملی و توقف تنش‌ها شدند.

آنچه مسلم است تداوم بحران ونزوئلا می‌تواند تقابل و موضع گیری‌ها این دو جبهه علیه یکدیگر را تشدید کند.

حامیان بین المللی نیکلاس مادورو تاکید دارند که اقدام آمریکا برای مداخله در امور ونزوئلا غیرقانونی و مغایر با قوانین بین المللی است، مداخله‌ای که می‌تواند اوضاع ونزوئلا را وخیم‌تر کند.

نیکلاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا در حالی بارها از توطئه آمریکا برای هدایت کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا سخن به میان آورده که بررسی‌ها نشان می‌دهد واشنگتن سابقه طولانی در مداخله‌های نظامی و سیاسی در امور کشورهای آمریکای لاتین داشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشت: آمریکا سالهاست که در امور کشورهای آمریکای لاتین مداخله‌های گوناگونی داشته که در این راستا اهداف مختلفی را دنبال کرده است.

از جمله اهداف سیاست‌های مداخله جویانه کاخ سفید، می‌توان به دستیابی به منافع تجاری با مداخله در امور آمریکای لاتین و حمایت از رهبران راست گرا برای تضعیف رهبران چپ گرایی که همگی ضد آمریکایی بودند، اشاره کرد.

پیش از وخامت اخیر اوضاع سیاسی در ونزوئلا، مقامات کاراکاس بارها از طرح‌های کاخ سفید برای براندازی دولت نیکلاس مادورو صحبت کرده بودند.

در روزهای اخیر نیز با توجه به اینکه دولت ترامپ بطور علنی رهبر مخالفان دولت را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخت، گمانه زنی‌ها در مورد حمایت آشکار واشنگتن از کودتا علیه دولت مادورو قوت گرفته است.

** تاریخچه مداخله واشنگتن در آمریکای لاتین

- سال ۱۸۴۶: آمریکا به مکزیک حمله و شهر مکزیکوسیتی را اشغال کرد.

انعقاد یک معاهده صلح در سال بعد باعث شد آمریکا بیش از نیمی از قلمرو مکزیک را بدست بگیرد (آنچه امروز بیشتر مناطق غربی آمریکا به حساب می‌آید).

- سال ۱۹۰۳: استقلال پاناما از کلمبیا با تحریک و نقش نظامی آمریکا انجام شد و واشنگتن حق مستقلی برای نفوذ در منطقه‌ای که کانال پاناما را به اقیانوس اطلس و آرام متصل می‌کرد، بدست آورد.

- سال ۱۹۰۳: کوبا و آمریکا معاهده‌ای را امضا کردند که براساس آن آمریکا تقریبا بطور کامل کنترل امور کوبا را بدست آورد. آمریکا پس از آن پایگاه دریایی در خلیج گوانتانامو ایجاد کرد.

- سال ۱۹۱۴: نیروهای آمریکایی خلیج وراکروز مکزیک را برای هفت ماه اشغال کردند. از جمله هدف این اقدام ممانعت از توسعه در انقلاب مکزیک عنوان شد.

- سال ۱۹۵۴: جاکوبو آربنز رئیس جمهوری گواتمالا در یک کودتای تحت حمایت سازمان سیا سرنگون شد.

- سال ۱۹۶۱: عملیات خلیج خوک‌ها تحت هدایت آمریکا برای سرنگون کردن فیدل کاسترو رهبر وقت کوبا ناکام ماند اما واشنگتن همچنان به تلاش‌های خود برای ترور کاسترو و سرنگون کردن دولت وی ادامه داد.

- سال ۱۹۶۴: ژائو گولارت رئیس جمهوری چپ گرای برزیل در یک کودتای تحت حمایت آمریکا سرنگون شد و یک دولت نظامی تا دهه ۸۰ در این کشور حکمرانی کرد.

- سال ۱۹۶۵: نیروهای آمریکایی در جمهوری دومینیکن مستقر شدند تا در جنگ داخلی این کشور مداخله کنند.

- دهه ۱۹۷۰: آرژانتین، شیلی و شماری از کشورهای آمریکای جنوبی عملیات هایی را با حمایت آمریکا علیه دولتها و رهبران چپ گرای آن دوران (تحت عنوان عملیات کندور) ترتیب دادند.

- دهه ۱۹۸۰: دولت رونالد ریگان از نیروهای ضد کمونیستی علیه دولت ساندینیست نیکاراگوئه حمایت کرد.

- سال ۱۹۸۳: نیروهای آمریکایی به جزیره گرانادا در حوزه کارائیب حمله کردند.

- سال ۱۹۸۹: آمریکا برای سرنگونی دولت مانوئل نوریگا به پاناما حمله کرد.

- سال ۱۹۹۴: یک حمله تحت هدایت آمریکا به هائیتی برای کنار گذاشتن حکومتی نظامی که توسط کودتای سال ۱۹۹۱ ایجاد شده بود، انجام شد.

- سال ۲۰۰۲: هوگو چاوز رئیس جمهوری وقت ونزوئلا پیش از حضور دوباره در قدرت، برای دو روز از قدرت خارج شد. وی آمریکا را به حمایت از کودتا در ونزوئلا متهم کرد.

- سال ۲۰۰۹: مانوئل زلایا رئیس جمهوری هندوراس توسط ارتش سرنگون شد. آمریکا با کم کاری در محکوم کردن این کودتا به وخیم‌تر کردن اوضاع این کشور متهم شد.

اروپام ** ۹۲۳۴ ** ۱۰۷۱

خواندن خبر در سایت منبع

چرا رهبران ارتش ونزوئلا پشت مادورو ایستاده‌اند؟

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
چرا رهبران ارتش ونزوئلا پشت مادورو ایستاده‌اند؟
با وجود آن که انبوهی از مردم ونزوئلا در حمایت از خوآن گوآیدو رهبر مخالفان دولت این کشور و رئیس جمهور خودخوانده به خیابان‌ها رفتند و تعدادی از کشورهای خارجی او را به عنوان رئیس جمهوری به رسمیت شناختند اما اعضای ارشد ارتش بسیار مهم ونزوئلا پیامی متفاوت می‌فرستند مبنی بر اینکه" مساله را فراموش کنید".

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در خصوص اینکه چرا ارتش ونزوئلا همچنان در پشت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور ایستاده است می‌نویسند: "روز پنج‌شنبه ژنرال‌های عالی رتبه ارتش ونزوئلا در مراسمی در مقابل سربازان کاملا جدی حمایت تزلزل ناپذیر خود از نیکولاس مادورو را ابزار کردند. این نوع نشان دادن وفاداری شگفت انگیز نبود. مادورو که از نزدیکان هوگو چاوز رئیس جمهوری سوسیالیست درگذشته ونزوئلا است در سال ۲۰۱۳ رهبری دولت این کشور را به دست گرفت. او با وجود آنکه خودش تجربه‌ای نظامی ندارد توانسته با ارتقا دادن نیروهای وفادار به خود حمایت ارتش را به خود جلب کند. او به این وفاداران کنترل بخش‌های مهم اقتصاد ونزوئلا را داده و آنها را در سمت‌های مختلف و وزارت‌خانه‌ها منصوب کرده است.

این به این معنی است که مقامات ارشد ارتش ونزوئلا خود را مدیون مادورو می‌دانند و احتمالا نسبت به از دست دادن جایگاه خود یا مجازات در صورت خیانت به وی واهمه دارند. با این حال به گفته چند افسر نظامی فعلی و سابق سربازان رده متوسط و پایین که در تأمین غذایی خانواده‌هایش مشکل دارند چندان در این وفاداری سهیم نیستند اما همچنان شانس جدای گروه چشمگیر از آنها و به رسمیت شناختن خوآن گوآیدو از سوی آنها ناچیز است.

خوزه آنتونی کولینا یک سروان سابق ارتش گفت: ما باید منتظر باشیم ببینم که در ۴۸ ساعت آینده چه اتفاقی می‌افتد. اگر سربازان رده متوسط و رده پایین مخالفتشان را در دو روز آینده با وضعیت اعلام نکنند می‌توان فرض کرد که آنها همچنان به رهبرانشان متعهد هستند. نیروهای مسلح معمولا در مناقشات سیاسی نقش تعیین کننده‌ای دارند. هرچند که طبق قانون اساسی ونزوئلا که مورد حمایت چاوز بود آنها در خدمت هیچ شخص یا حزب سیاسی نیستند. ارتش ونزوئلا ۶۱ سال قبل از اینکه گوآیدو در مقابل انبوهی از حامیان خود به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خود را اعلام کند. اقدام به سرنگون کردن دیکتاتور مارکو پرز خیمنز کرد، کسی که در بحبوهه ناآرامی‌های آن زمان با هواپیما به جمهوری دومنیکن فرار کرد. هوگو چاوز در سال ۱۹۹۲ به عنوان یک فرمانده جوان ارتش ونزوئلا دست به یک کودتا زد و یک دهه بعد خودش نیز برای مدت کوتاهی از قدرت کنار گذاشته شد. گوآیدو ۳۵ ساله یک قانونگذار جوان است که باعث بخشیدن انرژی دوباره به مخالفان دولت ونزوئلا شده است. او استدلال کرده که سه بخش برای ایجاد دولت جدید اهمیت فراوان دارد؛ مردم، جامعه بین‌الملل و ارتش. او روز جمعه از حامیانش خواست متن یک قانون عفو را به اشتراک بگذارند که طبق آن اعضای ارتش که بازیابی دموکراسی در کشور با هر کسی که در نیروهای مسلح می‌شناسد همکاری کنند مورد عفو قرار خواهند گرفت.

او همچنین از سربازان ارتش خواست اجازه دهند کمک‌های انسان دوستانه که آمریکا قصد فرستادنش را دارد و خود او به عنوان رئیس جمهور خودخوانده مورد تأیید قرار گرفته وارد کشور شود. او در پیامی خطاب به ارتش گفت: در روزهای پیش رو شما با آزمون مهمی روبه رو هستید. اما ارتشی که گوآیدو خواهان حمایتش است خیلی با گذشته متفاوت است.

چاوز و اکنون مادورو اقدام به کمرنگ و مبهم کردن خطوط تفکیک میان سربازان، دولت و حزب سیاسی حاکم کرده‌اند در حالی که زمان این خطوط عیان بودند. در این محیط وضعیت طوری است که ایجاد شدن نوعی شکاف میان رهبران ارشد خیلی بعید می‌شود. هرچند که نشانه‌های شکاف در میان سربازان رده پایین‌تر وجود دارد.

در سال‌های اخیر صدها تن از این نظامیان به منظور یافتن فرصت‌های اقتصادی بهتر به خارج از ونزوئلا فرار کردند و ده‌ها نفر نیز به اتهام دسیسه چینی علیه دولت به زندان انداخته شده‌اند. روز دوشنبه گذشته گزارش شد که تعدادی کمی از نیروهای گارد ملی یک انبار سلاح را در یک یورش پیش از سحرگاه تصاحب کردند اما فورا در هم شکسته شدند.

شاید عجیب باشد که تاکنون ارتش از پروتکل وضعیت اضطرای به نام «طرح زامورا» (plan Zamora) استفاده نکرده است. طرح زامورا در ناآرامی‌های سابق نیز مورد استفاده قرار گرفته و به نظامیان ونزوئلایی این اختیار را می‌دهد که تظاهرات دسته جمعی را کنترل و سرکوب کنند.

یک ژنرال سابق که نامش را فاش نکرد، گفت: این تصدیق این مساله است که زیردستان ناراضی از این فرمان‌ها تبعیت نخواهند کرد.

روسیو سانمیگوئل یک کارشناس نظامی مستقر در کاراکاس خاطرنشان کرد: که با وجود آنکه روز چهارشنبه درگیری‌های میان معترضان و نیروهای امنیتی در ونزوئلا به وقوع پیوست اما تظاهرات ده‌ها هزار نفری برای تماشای سخنرانی گوآیدو بدون تقابل اتفاق افتاد.

کولینا، سروان سابق ارتش گفت: با وجود آنکه تعداد زیادی از نظامیان رده پایین‌تر مثل تعداد بی‌شماری از ونزوئلایی‌ها گرسنگی می‌کشند از رهبری مؤثر برای به چالش کشیدن مافوق‌ها برخوردار نیستند و این بدان معنی است که آنها مجبور به حفظ وضعیت موجود شوند. چند رهبر سابق ارتش ونزوئلا که در ارتباط نزدیک با نظامیان فعال در ارتش هستند، گفتند: برای اینکه گوآیدو شانسی برای جلب حمایت بخشی از ارتش ونزوئلا داشته باشد مجبور است که تا مدتی به بسیج عمومی ادامه بدهد تا به افسران مردد ارتش که خیلی چیزها را برای از دست دادن خواهند داشت ثابت کند قولش برای عفو آنها صادقانه است و آنچه در ونزوئلا اتفاق می‌افتد، هنوز پایین نیافته است. "

خواندن خبر در سایت منبع

تظاهرات حامیان مادورو در ونزوئلا

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
تظاهرات حامیان مادورو در ونزوئلا
حامیان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری منتخب ونزوئلا به خیابان‌های شهرهای مختلف این کشور سرازیر شدند.

به گزارش مشرق، مردم ونزوئلا در حمایت از حق حاکمیت دولت و صلح در این کشور به خیابان‌های سرازیر شدند.

شهروندان ونزوئلایی که به خیابان‌ها سرازیر شده‌اند، در شعارهای خود همچنین با حمل پلاکاردهایی بار دیگر بر حمایت از دولت این کشور در مقابل کسانی که به دنبال بی‌ثباتی در ونزوئلا هستند تأکید کردند.بیشتر بخوانید:رایزنی تلفنی ظریف و چاووش اوغلو درباره تحولات ونزوئلافعال ضد جنگ، سخنرانی «پامپئو» را به هم ریخت +فیلمعکس / سفارت ونزوئلا در آمریکا تعطیل شد

راهپیمایی حامیان دولت قانونی ونزوئلا اقدام مخالفان را کودتایی دانستند که به دستور مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا انجام شده است.

این تظاهرات و راه‌پیمایی حامیان دولت قانونی ونزوئلا روز گذشته در ایالت وارگاس در شمال ونزوئلا انجام شد؛ در این راهپیمایی ادعای رهبر مخالفان در اینکه خود را خودسرانه رئیس جمهوری کشور اعلام کرد، رد شد.

در یک راهپیمایی دیگر نیز که در ایالت یاراکوی ونزوئلا برگزار شد، دیوسدادو کابلو، رئیس مجمع ملی قانون اساسی ونزوئلا از مردم خواست تا «اجازه ندهند امپریالیسم به اینجا آمده و به ما دستور دهد، اینجا ما آزاد و دارای حق حاکمیت هستیم.»

رئیس مجمع ملی قانون اساسی ونزوتلا تأکید کرد که دولت آمریکا نقاب خود را کنار زده و «خود را به عنوان رهبر کودتا» علیه رئیس جمهوری ونزوئلا که با ۶۷ درصد آرا پیروز شده است، عمل می‌کند.

در مقابل نیز خوان گوایدو، رئیس پیشین پارلمان ونزوئلا که خود را به صورت خودخوانده رئیس‌جمهوری این کشور معرفی کرد، وعده داد تظاهرات جدیدی از سوی حامیانش برگزار خواهد شد، اقدامی که هدف آن افزایش فشار بر نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری منتخب ونزوئلا برای واگذاری قدرت است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش جدید از ونزوئلا؛ هیچکس اینجا برای «گفتگوی صوری» آماده نیست

فراروخبرگزاری فرارو
گزارش جدید از ونزوئلا؛ هیچکس اینجا برای «گفتگوی صوری» آماده نیست
رهبر ۳۵ ساله اپوزیسیون طی نشستی خبری در کارکاس افزود: «می‌خواهم برای جهان و این نظام توضیح دهم که هیچکس اینجا برای انجام یک گفتگوی صوری آماده نیست.»
گزارش جدید از ونزوئلا؛ هیچکس اینجا برای «گفتگوی صوری» آماده نیست - 0

فرارو- خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، درخواست گفتگو با نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، را رد کرده است. از سوی دیگر، دولت آمریکا یک نئوکان قدیمی را به عنوان نماینده ویژه خود در امور ونزوئلا منصوب کرده است.

به گزارش فرارو، روز جمعه گذشته، گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، اعلام کرد که در یک «گفتگوی صوری» مشارکت نخواهد کرد. پیش از این، مادرو، برای دیدار با رقیبش، گوایدو، اعلام آمادگی کرده بود.

از چهارشنبه گذشته، زمانی که گوایدو، رئیس پارلمان، خودش را رئیس‌جمهور مؤقت ونزوئلا اعلام کرد، ونزوئلا وارد یک بحران کم‌سابقه سیاسی شده است که در آن دو نفر ادعای ریاست‌جمهوری می‌کنند و یکدیگر را غیرمشروع می‌دانند.

مادورو در یک نشست خبری گفت: «من به انجام گفتگوی ملی متعهد هستم. امروز و فردا من متعهد هستم و آماده‌ام به هرجایی بروم. اگر من شخصا باید با این جوان دیدار کنم، دیدار خواهم کرد.»

گوایدو این پیشنهاد مادورو را رد کرد و گفت: «وقتی که از طریق سرکوب به نتایج دلخواه خود نمی‌رسند، به جای آن، انجام گفتگوی صوری را پیشنهاد می‌کنند.»

رهبر ۳۵ ساله اپوزیسیون طی نشستی خبری در کارکاس افزود: «می‌خواهم برای جهان و این نظام توضیح دهم که هیچکس اینجا برای انجام یک گفتگوی صوری آماده نیست.»

بحران در ونزوئلا جامعه بین المللی را به دو گروه تقسیم کرده است. از یک سو، آمریکا و حدود ۱۰ کشور دیگر، گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته‌اند و از سوی دیگر، برخی کشورها، از جمله ایران، روسیه و چین، همچنان مادورو را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می‌دانند.

با گذشت چند روز از اعلام ریاست‌جمهوری خود، به نظر می‌رسد گوایدو برای ادامه راه خود مصمم است. او با بیان اینکه اقدامات جدیدی اتخاذ خواهد کرد، افزود: «برای پایان دادن به غصب قدرت و (تاسیس) یک دولت انتقالی و (اجرای) انتخابات آزاد کارمان را ادامه می‌دهیم.»

گوایدو همچنین هوادارانش را به ادامه تظاهرات علیه مادورو دعوت کرد. با این حال، امکان عفو شدن مادورو را هم مطرح کرد. زمانی که از گوایدو درباره احتمال عفو مادورو پرسیده شد، پاسخ داد: «در دوره‌های انتقالی، چنین اموری رخ داده است. چیزی را بعید نمی‌دانیم. اما در آینده برای مواجهه با مسائل اضطراری انسانی باید بسیار قاطع باشیم. ما باید این امر (عفو) را بررسی کنیم. او (مادورو) یک کارمند است، اما متاسفانه یک دیکتاتور هست و مسئول قربانیان در ونزوئلا است.»

در همین رابطه، هاملتون موراو، معاون رئیس جمهور برزیل، آمادگی کشورش برای تسهیل خروج امن مادورو از ونزوئلا را اعلام کرده است. اما مادورو تاکید کرده است که مطلقا از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد. رئیس جمهور ونزوئلا از ارتش به خاطر مقابله با «کودتایی» که «امپریالسم آمریکا» آن را هدایت می‌کند، تشکر کرد.

مقامات آمریکایی قویا از گوایدو حمایت کرده و او را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته‌اند. به همین دلیل، مادورو، دستور تعطیلی سفارت آمریکا در کاراکاس را صادر کرد، اما آمریکایی‌ها از این امر خودداری و فقط کارمندان غیرضروری را از ونزوئلا خارج کردند.

علاوه بر این، به رغم مخالفت روسیه، آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است که امروز برای بررسی اوضاع ونزوئلا جلسه فوق العاده برگزار کند. آمریکا همچنین الیوت آبرامز، نئوکان قدیمی واشنگتن که در چندین دولت جمهوریخواه کار کرده است، را به عنوان نماینده ویژه خود در امور ونزوئلا منصوب کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته آبرامز همه تلاش‌های آمریکا برای «اعاده دمکراسی در ونزوئولا» را رهبری خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اعتراضات خیابانی روزهای اخیر در ونزوئلا +فیلم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
مردم ونزوئلا طی چند روز گذشته به خیابان‌های این کشور آمده و خواستار برکناری رئیس جمهورشان شده‌اند . در این ویدیو نگاهی به این اعتراضات داریم .

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

اعلام حمایت روزنامه حزب کارگزاران از کودتا در ونزوئلا

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اعلام حمایت روزنامه حزب کارگزاران از کودتا در ونزوئلا
روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران سازندگی در شماره امروز خود با تیتری درشت کودتاچیان ونزوئلا را دولت خواند.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران صفحه اول شماره امروز (شنبه ۶ بهمن) خود را به تحولات سیاسی اخیر در کشور ونزوئلا اختصاص داده است.

سازندگی با تقسیم روزنامه خود به دو قسمت سیاه و سفید قرار دادن نیکلاس مادورو (رئیس جمهور قانونی ونزوئلا) در بخش سیاه و خوان گوایدو (رهبر مخالفان و عامل کودتا ناموفق) در قسمت سفید صفحه اول روزنامه تلاش کرده تا پشتوانه مردمی برای لیدر کودتا و عقبه سیاه برای مادورو به تصویر بکشد که این یکی از روش‌های مرسوم در تخریب تلویحی است.

ارگان حزب کارگزاران همچنین با انتخاب تیتر «یک ملت دو دولت» برای عکس صفحه اول خود، کودتاچیان به حرکت کودتاگرانه‌ عده‌ای در ونزوئلا رسمیت بخشیده و آنها را دولت قانونی معرفی کرده است. وال‌استریت‌ژورنال: رهبر مخالفان ونزوئلا از آمریکا خط گرفتکودتا در ونزوئلا جز ناکامی و شکست دستاورد دیگری برای آمریکا نخواهد داشت

اعلام حمایت روزنامه حزب کارگزاران از کودتا در ونزوئلا - 5

ارگان سازندگی در ادامه به نگارش گزارشی تفصیلی درباره تحولات سیاسی اخیر در ونزوئلا پرداخته است. نویسنده در ابتدا این گزارش با اشاره به نقش سیاست‌های ضدآمریکایی دولت مادورو و همچنین روابط اقتصادی و نظامی این کشور با روسیه در تحولات اخیر این کشور آورده است: «ونزوئلا یکی از بزرگترین بازارهای صادرات سلاح روسیه قلمداد می‌شود. مسکو اخیرا چند فروند هواپیما از جمله دو بمب‌افکن هسته‌ای موسوم به ۱۶۰-TU در در اختیار ونزوئلا قرار داد و مبلغی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار به این کشور کمک کرد.»

سازندگی در ادامه با اشاره به تورم افسار گسیخته در این کشور حوزه دریای کارائیب می‌نویسد: «همانگونه که بسیاری از ناظران، تحلیلگران و مترجمان در سال ۲۰۱۷ پیش بینی می‌کردند تلاش مادورو برای نگه داشتن قدرت به هر قیمتی وابستگی دولتش به نفت و دشمن‌تراشی همواره زمینه‌سازی سقوط اقتصادی و بحران اقتصادی در ونزوئلا شد. در این میان اشتباهات تاکتیکی مادورو را نباید نادیده انگاشت. سیاست‌های نادرست رئیس جمهوری وضعیت اقتصاد ونزوئلا را بحرانی‌تر کرد. او به جای برنامه‌ اصلاحاتی اقتصادی و مالی ویژه، کنترل صنایع سودآور و چاپ پول را در اختیار ارتش قرار داد. این اقدام از منظر مادورو زمینه‌ساز تقویت پایه‌های قدرت و ریاستش شد. اما وضعیت سیاسی اقتصادی حاکم بر این کشور را پیچیده‌تر کرد.»

ارگان حزب کارگزاران با طرح موضوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا می‌افزاید: ‌ "به باور بسیاری از مخالفان، منتقدان و شهروندان ونزوئلایی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تقلب شده و آراء تغییر کرده است. از همین رو پس از پیروزی مادورو بسیاری از ناظران داخلی و بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دولت جدید را فاقد مشروعیت توصیف کردند.

نویسنده این گزارش به با این هدف که مسئولیت حقوقی گزارش را به عهده نگیرد، با استناد به مصاحبه یک کارشناس سیاسی با خبرگزاری نیویورک‌تایمز که گفته است «برخی از اعضای ارتش منتقد مادورو هستند و این احتمال وجود دارد که رودرروی معترضان قرار نگیرند» اینگونه وانمود می‌کند که دولت مادورو خیلی دوام نخواهد آورد.

سازندگی در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به تلاشهای ترامپ برای تغییر نظام سیاسی حاکم بر ونزوئلا به رهبری مادورو می‌نویسد: تصمیم ترامپ برای تغییر رژیم در ونزوئلا توسط برخی جمهوریخواهان چون مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه و دیگر منتقدان سیاسیت‌های چپگرانه دولت کاراکاس مورد حمایت قرار گرفتند با این حال ساختار و ترکیب سیاسی ونزوئلا اندکی پیچیده است. ارتش حامی مادورو است و این مسئله می‌تواند اعتراضها را به خشونت بکشد. از همین رو دیپلماتهای آمریکایی به شکل بالقوه برای انجام این فرآیند با موانع و چالشهای جدی دست به گریبان هستند.

ارگان حزب کارگزاران در عین حال شکست پروژه کودتا در ونزوئلا را موجب خدشه‌دار شدن اعتبار رئیس جمهور آمریکا دانسته و می‌نویسد: «ترامپ گفته که برای مقابله با دولت نامشروع کاراکاس همه گزینه‌ها روی میز است که یکی از این گزینه‌ها حمله نظامی است. از همین رو اگر ترامپ نتواند مادورو را از قدرت برکنار کند باقی ماندن جانشین چاوز در قدرت می‌تواند اعتبار ترامپ را به چالش بکشد.»

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ کنفرانس خبری رئیس جمهور ونزوئلا

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ کنفرانس خبری رئیس جمهور ونزوئلا
«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا روز جمعه در قصر ریاست جمهوری کنفرانس خبری برگزار کرد.وی تاکید کرد با توجه به قانون اساسی ونزوئلا، با تلاش‌ها برای کودتا مقابله خواهد کرد.

رهبر مخالفان ونزوئلا دعوت مادورو برای مذاکره را رد کرد

الفخبرگزاری الف
رهبر مخالفان ونزوئلا دعوت مادورو برای مذاکره را رد کرد
رهبر مخالفان ونزوئلا درخواست رئیس جمهور این کشور برای مذاکره را رد کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از اسپوتنیک، «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا اعلام کرد که با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور کنونی ونزوئلا مذاکره نخواهد کرد.

مادورو در روز جمعه گفت که آماده است تا در هر زمان و هر مکان با گوایدو دیدار کند.

گوایدو گفت: «من خواهان حل منازعه هستم، اما رژیم بدین روش تصمیم به سخره گرفتن نموده است. بنابراین من می‌خواهم که رژیم و جهان بدانند که ما به گفتگوی دروغین روی نمی‌آوریم. پایان خشونت‌ها تنها موضوع بحث ما است، از سوی دیگر توقف خشونت‌ها، انتقال دولت و انتخابات آزاد از دیگر اهداف ما می‌باشد».

پیش از این نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا برای دیدار با رئیس پارلمان، خوان گوییدو، که قبلا خود را رئیس موقت دولت اعلام نموده، تحت هر شرایطی اعلام آمادگی نمود.

این بیانیه‌ای در کنفرانس مطبوعاتی مادورو، که وی در ارتباط با بحران سیاسی در کشور برگزار کرد، مطرح شد. مادورو همچنین اعلام کرد که روابط سیاسی و دیپلماسی با دولت آمریکا قطع شده، اما در زمینه انرژی و اقتصادی روابط برقرار است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، ‌ دراگو استامبوک، سفیر کرواسی در ایران به همراه آقای ایوور چوندیج، وابسته بازرگانی سفارت، ۲۶ خرداد ۹۸ با محمود نیلی احمد آبادی و برخی از مدیران دانشگاه تهران دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، طرفین علاقه‌ مندی خود را به تبادل استاد و دانشجو، گذراندن فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی و همکاری در جهت حمایت از اسکان و تغذیه دانشجویان در برنامه‌های مبادلات اعلام کردند. مبادله هیئت علمی، تبادل دانشجویان و تأمین مالی مشترک پروژه‌های تحقیقاتی سه محور اصلی همکاری دانشگاه تهران با دانشگاه‌های کرواسی بود که در این دیدار مطرح شد. تمدید یادداشت تفاهم قبلی با دانشگاه زاگرب در جریان بازدید آتی ریاست دانشگاه مذکور از دانشگاه تهران، همکاری در قالب طرح‌های اراسموس پلاس، برگزاری کنفرانس‌های مشترک علمی، فرهنگی و ورزشی، بازدید رئیس دانشگاه تهران از کرواسی، همکاری در زمینه زبان و فرهنگ مشترک با همکاری استادان برجسته دانشگاه تهران، برگزاری نشست‌های علمی با حضور استادان کرواسی در زمینه ارتباط تاریخی‌ - فرهنگی ایرانیان و کروات‌ها، دعوت از استادان برجسته کرواسی که در خصوص راه ابریشم تألیفات ارزشمندی داشته‌اند، سخنرانی سفیر کرواسی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و برنامه‌ ریزی جهت ملاقات وی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، هماهنگی بازدید سفیر کرواسی از مرکز نقشه‌ برداری مغز در دانشگاه تهران، دعوت از استادان مرتبط با تحقیقات مغز از جمله استادانی که در خصوص تأثیر دیجیتالی شدن بر مغز فعالیت داشته‌اند، از جمله موارد مطرح در این دیدار بود. انتهای پیام/

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
کجاروکجارو1 روز قبل
کانادا قصد دارد به‌منظور کاهش آلودگی‌های پلاستیکی که عامل جراحت یا مرگ حیوانات هستند، استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف را از سال ۲۰۲۱ ممنوع کند. جاستین ترودو، وزیرخارجه‌ی کانادا، اعلام کرد که این کشور به‌طرح ممنوعیت استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف اتحادیه‌ی اروپا پیوسته است و آن را از سال ۲۰۲۱ اجرا خواهد کرد؛ باتوجه به اینکه کانادا طولانی‌ترین خط ساحلی و یک‌چهارم آب شیرین دنیا را دارد، موظف است که در این راه پیشگام باشد، به‌این‌ترتیب، پلاستیک‌های یک‌بار مصرف نظیر کیسه‌های پلاستیکی، نی، کارد و چنگال، بشقاب و … از سال ۲۰۲۱ در کل کشور ممنوع می‌شود. دولت کانادا در کنار تدوین سیاست‌های مربوط به پلاستیک، متعهد شده است که قبل از ممنوعیت رسمی استفاده از پلاستیک، آن را به مشورت عمومی بگذارد. مردم کانادا از ما انتظار اقدام عملی دارند، به‌همین دلیل دولت به‌دنبال ممنوعیت آن‌دسته از تولیدات پلاستیکی یک‌بار مصرف است که ضررشان ازنظر علمی ثابت شده است و درهمین راستا درحال همکاری با شرکای خود در سراسر کانادا و دنیا هستیم تا آلودگی پلاستیکی را کاهش دهیم. ماه گذشته پارلمان اروپا دستورالعمل مشابهی را تصویب کرد که طبق آن، برخی تولیدات پلاستیکی یک‌بار مصرف تا سال ۲۰۲۱ با محدودیت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوند.

رویای بر باد رفته

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن همچنان در حال تحلیل و بررسی است. امریکایی‌ها که نظام محاسباتی خود را به هم ریخته می‌بینند در لحظات ابتدایی پس از سخنان رهبر انقلاب در سکوت خبری و رسانه‌ای سر می‌کنند. حادثه‌ای که هرچند به گفته خودشان هنوز عامل آن پیدا نشده، اما عملیات روانی امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بر روی آن آغاز شده است. امریکایی‌ها که هرچه توان داشتند برای بیرون آمدن از باتلاق جنگ‌های گذشته گذاشته‌اند، نای زد و خورد دوباره‌ای را ندارند، اما می‌خواهند رویای خود را در رسانه‌ها ببینند. شواهد هم نشان می‌داد عملیات فریب شکست خورده و به جای آن عملیات مقاومت هم از مردم و هم از مسئولان ادامه دارد.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
دولت انگلیس امروز (دوشنبه) جلسه‌ای اضطراری را برای بررسی اعزام نیرو به خلیج فارس برگزار می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، به دنبال هدف قرار دادن دو نفتکش در دریای عمان دولت انگلیس امروز نشست فوق‌العاده‌ای برای بررسی موضوع تشدید تنش در خاورمیانه در پی حمله روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در دریای عمان برگزار می‌کند. مقامات نظامی و امنیتی انگلیس در نشست کمیته موسوم به «کبرا» که درباره شرایط فوق‌العاده ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود، به بررسی نقش انگلیس و پاسخ آن به این بحران خواهند پرداخت. روزنامه تایمز روز گذشته گزارش داد، انگلیس برای حفاظت از کشتی‌ها و سایر منافعش در منطقه ۱۰۰ نیروی دریایی سلطنتی به تنگه هرمز اعزام می‌کند. انتهای پیام

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

اخبار بیشتر