رد پای آمریکا در بحران ونزوئلا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

رد پای آمریکا در بحران ونزوئلا

دخالت‌های واشنگتن در تحولات ونزوئلا انکارناپذیر است. مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا همه کشورها را در به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا موظف دانسته. وال‌استریت‌ژورنال در این باره نوشته: خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت از آمریکا خط گرفته است. سفارت ونزوئلا در آمریکا تعطیل شده و آمریکا الیوت آبرامز، دیپلمات کهنه‌کار خود را به عنوان نماینده در امور براندازی دولت نیکلاس مادورو تعیین کرده است. بحران ونزوئلا بازار نفت را هم تحت تاثیر قرار داده و ترامپ را در دو راهی تحریم نفت این کشور قرار داده است زیرا وقوع این اتفاق، هر دو کشور را متضرر خواهد کرد. در نهایت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نگرانی خود را در خصوص بروز کشتار در ونزوئلا ابراز کرده است.

سایت خبری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار بررسی کشتارها در ونزوئلا شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار بررسی کشتارها در ونزوئلا شد
رئیس دفتر حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به کشته شدن دست‌کم 20 تن در ونزوئلا، خواستار تحقیقاتی مستقل درباره استفاده بیش از حد از زور توسط نیروهای امنیتی ونزوئلا یا شبه‌نظامیان متحد دولت شده است.

اعتمادآنلاین| میچلباچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت، از زمانی که خوآن گوآیدو خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا اعلام کرده و نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور را به چالش کشیده، گزارش شده که بیش از ۳۵۰ تن در اعتراضات بازداشت شده‌اند.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: من به شدت نگران هستم که اوضاع در ونزوئلا از کنترل خارج شود.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین ادامه داد: هرگونه رویداد خشونت آمیز منجر به کشته شدن یا جراحت افراد باید هدف تحقیقی بی‌طرف و مستقل باشد تا این مساله را بیابیم که آیا استفاده بیش از حد از زور توسط مقام‌ها صورت گرفته و اینکه آیا جرایم صورت‌گرفته توسط اعضای گروه‌های مسلح، خواه حامیان دولت یا دیگران انجام شده یا خیر.

باچله به رهبران سیاسی ونزوئلا تاکید کرد تا برای متوقف کردن شرایط به شدت متشنج که باعث به وجود آمدن بحران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این کشور شده، گفتگو کنند.

یکی از مقام‌های آمریکایی روز پنجشنبه گفت، ایالات متحده به دنبال تضمین این مساله است که درآمدهای نفتی ونزوئلا به دست گوآیدو بیفتد و دیگر در اختیار «مادوروی منزوی» قرار نگیرد.

در همین حال، آژانس آوارگان سازمان ملل نیز اعلام کرد که در حال بررسی و نظارت بر اوضاع در این کشور است و گفته تاکنون شاهد چنین چیزی نبوده است.

تاکنون بیش از سه میلیون ونزوئلایی از این کشور فرار کرده‌اند. سازمان ملل ماه گذشته میلادی هشدار داد که تخمین زده می‌شود دو میلیون ونزوئلایی دیگر در سال ۲۰۱۹ به این تعداد افزوده می‌شود.

سخنگوی آژانس آوارگان سازمان ملل در یک نشست خبری گفت: ما هنوز در حال آماده‌سازی برای هرگونه تغییر احتمالی در تعداد آوارگان و مهاجرانی هستیم که ونزوئلا را ترک می‌کنند. آنچه که ما شاهدش هستیم این است که تحرکات جمعیتی از سال گذشته میلادی همچنان ثابت باقی مانده و حدود ۵۰۰۰ ونزوئلایی به صورت میانگین، روزانه این کشور را ترک می‌کنند.

وی ادامه داد: بسیاری به کلمبیا می‌روند تا از آن طریق به پرو یا اکوادور سفر کنند. ما شاهد تعداد کثیری ازونزوئلایی‌هایی هستیم که به شدت به کمک‌های انسانی و حمایت‌های بین المللی نیاز دارند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

سوسیال دموکراسی بولیواری ونزوئلا باعث هراس امریکاست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سوسیال دموکراسی بولیواری ونزوئلا باعث هراس امریکاست
نظریه پرداز امریکایی معتقد است که تلاش واشنگتن برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا به منظور روی کار آوردن دولتی دست نشانده است چرا که مدل سوسیال دموکراسی بولیواری را تهدید می داند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، مداخلات آشکار ایالات متحده آمریکا در آمریکای لاتین از جمله کشور ونزوئلا یادآور دکترین مونروئه است که حدود ۲۰۰ سال پیش مطرح شد و بر سیاست خارجی واشنگتن بر این منطقه حاکم بوده است.

بر اساس این دکترین، دولت ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت که از دخالت در جنگ‌های بین قدرت‌های اروپایی و مستعمرات آن‌ها خودداری، و وقوع جنگ یا فعالیت استعماری در قاره آمریکا را به عنوان حرکتی خصمانه تلقی کند. بر اساس این دکترین منطقه امریکای لاتین به عنوان حیاط خلوت ایالات متحده امریکا درآمد.

با اعلام دکترین مونروئه، دولت ایالات متحده توانست توسعه قاره‌ای خود را کامل و اقتدار آن را تثبیت کند و با بهره‌گیری از مزیت دوری از صحنه جنگ‌های اروپایی، به تقویت اقتصادی و نظامی خود برای ایفای نقش‌های جدید در سطح جهانی بپردازد.

مداخلات دونالد ترامپ در منطقه آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا یادآور دکترین مونروئه است و نشان از آن دارد که واشنگتن تاب و تحمل هیچ دولت چپگرا و غیر همسو را در حیاط خلوت خود ندارد.

اهمیت استراتژیک و منابع نفتی ونزوئلا باعث شده تا امریکا از تهدید نظامی علیه مادورو رئیس جمهوری این کشور سخن براند. در حال حاضر هم واشنگتن با تحت کنترل داشتن اپوزیسیون در این کشور و به رسمیت شناختن ریاست جمهوری «خوان گوایدو» به عنوان «رئیس جمهور موقت» ونزوئلا دخالتهای خود را وارد مرحله جدیدی کرد.

«استفن لندمن» نظریه پرداز امریکایی و دانش آموخته دانشگاه هاروارد امریکا در خصوص تحولات ونزوئلا به خبرنگار مهرگفت: کودتا تخصص امریکا است که نتایج آن را تنها پس از جنگ جهانی دوم سعی کردند قبول کنند.

وی افزود: رویه‌ای است که واشنگتن دنبال می‌کند امپریالیستی است که می‌خواهد همه ملت‌ها در همه جای جهان را از طریق جنگ، انقلاب‌های رنگی یا مذاکرات سنتی تابع خود کند.

لندمن تصریح کرد: ونزوئلا به دو دلیل هدف اصلی آمریکا است. یکی داشتن بیشترین ذخایر نفتی جهان و دوم اینکه این کشور یک نمونه بارز از سوسیال دموکراسی بولیواری است که به همه ونزوئلایی‌ها با عدالت خدمت رسانی می‌کند نه آنکه تنها مانند آمریکا و دیگر کشورهای غربی تنها به عده‌ای معدود که امتیازات خاصی دارند خدمت رسانی کند. از همین رو این کشور تهدیدی برای مدل امریکایی است.

این نظریه پرداز امریکایی یادآور شد: واشنگتن از زمان انتخاب هوگو چاوز از حدود دو دهه پیش سعی داشت حکومت ونزوئلا را سرنگون کند و حکومت ستمگر فاشیستی را جایگزین آن سازد؛ سیستمی که به شدت مخالف خدمت رسانی عادلانه به هرکس چه در ونزوئلا و چه در خارج از آن باشد.

وی افزود: دولت ترامپ نیز تلاش برای برکناری نیکلاس مادورو را که به روشی دموکراتیک انتخاب شده بود آغاز کرد. آنچه در ونزوئلا در حال روی دادن است توسط واشنگتن سازمان دهی شده است از جمله انتخاب رئیس مجمع ملی «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهوری که در واقع یک عروسک خیمه شب بازی است.

وی در خصوص مراحل طی شده برای این کودتا گفت: در اواسط ماه ژانویه پمپئو اظهار داشت اداره ونزوئلا توسط مادورو «غیرقانونی» است و ترامپ همه تلاش خود را برای ابقای «دموکراسی» در این کشور می‌کند - دموکراسی مرگبارترین صادرات آمریکا.

لندمن یادآور شد: اظهارات دولت ترامپ در واقع در بر گیرنده پیام شروع انتقال قدرت به یک دولت جدید بود. یک روز پیش از بیانات پمپئو جان بولتون گفته بود که آمریکا «نیکلاس مادورو» را که به طور غیرقانونی ادعای قدرت می‌کند به رسمیت نمی‌شناسد.

دانش آموخته دانشگاه هاروارد گفت: متعاقب این تحرکات گروه کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی موسوم به لیما که تحت کنترل ایالات متحده امریکاست به همراه کانادا ریاست جمهوری مادورو را غیر قانونی اعلام کردند و همان دروغ بزرگ دولت ترامپ را تکرار کردند.

وی افزود: طبق آنچه ترامپ اعلام کرده بود رئیس مجمع ملی ونزوئلا، رهبر فاشیست مخالفان، «خوان گوایدو» به طور غیر قانونی خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد، تلاشی که توهین به اصول قوانین، دموکراسی اجتماعی بولیواری و مردم ونزوئلا بود.

لندمن یادآور شد: متحدان آمریکا در منطقه به قدرت رسیدن غیرقانونی گوایدو را تصویب کردند. اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اظهار داشت که اتحادیه اروپا از احیای دموکراسی و برپایی قانون در ونزوئلا حمایت می‌کند ولی نباید توقع داشت این اتحادیه گوایدو را به رسمیت بشناسد. دولت اسپانیا این را رد کرد.

وی تأکید کرد: سیاست گذاران اتحادیه اروپا به یک توافق کلی نیاز دارد و اینکه چرا بروکسل رسما گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت نمی‌شناسد این است که غیرقانونی بودن او مسلم است.

لندمن تصریح کرد: واشنگتن «مادورو» را که ریاست جمهوریش طبق قانون بود را «غیرقانونی» خواند. ترامپ با آغاز پروسه کودتا در واقع ونزوئلا جنگ را آغاز کرد. طرفداران کودتا در تلاشند تا فاشیسم را به جای دموکراسی بولیواری بنشانند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

دو راهی ترامپ در کنترل بازار نفت یا دعوای سیاسی با ونزوئلا

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دو راهی ترامپ در کنترل بازار نفت یا دعوای سیاسی با ونزوئلا
با تحریم نفت ونزوئلا و جایگزینی نفت از کشوری دیگر، باعث تحمیل هزینه های حمل و نقل در انتقال نفت به آمریکا خواهد شد.

از طرفی ونزوئلا به ازای فروش نفت تنها از آمریکا پول نقد دریافت می‌کند. هرگونه تصمیم ترامپ در تحریم نفت ونزوئلا، برای هر دو کشور هزینه‌های زیادی در پی خواهد داشت. منصوره محمدی، در روزهای اخیر روابط دیپلماتیک ونزوئلا و آمریکا با تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا، خوان گوادو به تیرگی رفته است. از اختلافات دو کشور که بگذریم، این دوکشور از زمان‌های بسیار دور، در زمینه نفت وابستگی دو طرفه‌ای به همدیگر دارند که تنش‌های سیاسی بسیاری را طی سالیان دراز ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد تحریم‌های طولانی مدت ترامپ واردات نفت ونزوئلا را هدف قرار داده است که با توجه به وابستگی پالایشگاههای آمریکا به نفت ونزوئلا، هر دو کشور تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

چرا آمریکا به واردات نفت ونزوئلا وابسته است؟

صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا طی یک دهه گذشته کاهش یافته و بحران‌های اقتصادی و سیاسی ونزوئلا، بر تولید نفت این کشور تاثیر منفی داشته است. براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، واردات نفت ونزوئلا به ایالات متحده از سال ۲۰۰۸، تا ۲۰۱۷ کاهشی چشمگیر داشته است. این رقم در سال ۲۰۰۸، یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه بود که در ۲۰۱۷ به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه رسید.

فرانسیسکو مونالدی، سیاست گذار بخش انرژی در آمریکای لاتین معتقد است تولید نفت ونزوئلا به سرعت در حال سقوط است، و بسیاری از مشتریان نفت این کشور، از جمله ایالات متحده خود را با این کاهش عرضه هماهنگ کرده‌اند.

اما ونزوئلا چهارمین تامین کننده نفت خام ایالات متحده است و هرگونه وقفه در واردات نفت این کشور برای آمریکا هزینه زیادی خواهد داشت. براساس گزارش پلاتس، واردات نفت خام آمریکا از خلیج ونزوئلا در تابستان گذشته جهش بزرگی داشته است که بخشی به دلیل فشار بازار نفت خام سنگین است.

جایگزین آمریکا برای واردات نفت ونزوئلا چیست؟

از طرفی در حال حاضر هیچ کمبود نفتی درجهان وجود ندارد. تولید نفت در سراسر جهان سرریز کرده و از رکورد ۱۰۰ میلیون بشکه گذشته است. آمریکا دارای ذخایر گازی مازاد است، اما مشکل در موجودی نفت خام سنگین است که این کشور را به ونزوئلا وابسته کرده است. تولید نفت خام سنگین در سواحل مکزیک کاهش یافته است. اگرچه عرضه در کانادا قوی است، اما چالش اصلی دست یابی به نفت در پالایشگاه‌های سواحل خلیج است که در آنجا لوله‌های کافی برای انتقال نفت تولیدی کمپانی‌ها وجود ندارد.

اما ایالات متحده ممکن است تصمیم بگیرد که بخشی از نفت خام سنگین را از خاورمیانه وارد کند که قاعدتا این امر هزینه‌های حمل و نقل را بیشتر خواهد کرد.

کدام شرکتهای آمریکایی با تحریم ونزوئلا تحت تاثیر قرارخواهند گرفت؟

به عقیده تحلیلگران نفتی، کمبود نفت در خلیج آمریکا می‌تواند باعث افزایش قیمت نفت خام سنگین شود. بعلاوه جایگزینی نفت از کشور دیگری برای مثال عراق، باعث تحمیل هزینه‌های حمل و نقل در انتقال نفت خواهد شد.

کارخانه‌های سوخت و پتروشیمی آمریکا که ۹۵ درصد بخش پالایشگاهی را شامل میشوند، در طول دو سال گذشته لابی‌های گستردهای برای محدود کردن واردات نفت ونزوئلا انجام دادهاند. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حدود یک چهارم پالایشگاه‌های ساحل خلیج و بسیاری از صنایع، به واردات نفت خام ونزوئلا وابسته هستند که این تحریم‌ها تاثیرات منفی بر آنها خواهد گذاشت.

مایکل لینچ، یک کارشناس انرژی در این باره میگوید: «شرکت‌های بزرگ نفتی، تولید کنندگان شیل، از این اتفاق سود خواهند برد اما شرکت‌های حمل و نقل هوایی و زمینی ضرر خواهند کرد، زیرا باید هزینه بیشتری برای تامین سوخت پرداخت کنند.»

تحریم ها بر ونزوئلا چه اثری می گذارد؟

از سوی دیگر اقتصاد بحرانی ونزوئلا به شدت وابسته به نفت است و عمده درآمد نفتی این کشور وابسته به آمریکاست. ونزوئلا ۴۱ درصد نفت خود را به آمریکا صادر میکند و پالایشگاه‌های آمریکا ازمعدود مشتریانی هستند که به ازای دریافت نفت، پول نقد به ونزوئلا پرداخت میکنند. بخش بزرگی از پول نفت ارسالی ونزوئلا به چین و روسیه، در بازپرداخت بدهی‌های میلیاردی این کشور از دست میرود. در واقع آمریکا تنها مشتری دست به نقد نفت ونزوئلا است و در صورتی که تحریم آمریکا اجرایی شود، ونزوئلایی‌ها باید ببیننند که چگونه میتوانند بخشی از پول نقد خود را از چینی‌ها بازپس گیرند.

آمریکا یکی از بزرگترین خریدارن نفت ونزوئلا است. پیدا کردن جایگزین نفتی برای پالایشگاه‌های این کشور که تجهیزات خود را با نفت ونزوئلا هماهنگ کرده‌اند، هزینه بر خواهد بود. باید دید جهت گیری آمریکا به کدام سو خواهد برد. آیا ترامپ هزینه‌های اضافی وارده بر پالایشگاه‌ها را در تصمیم نهایی لحاظ خواهد کرد؟ از طرفی با توجه به احتمال افزایش قیمت نفت با تشدید تحریمها، انصراف از تحریم و در دست داشتن قیمت نفت مهم‌تر است یا اعمال فشار بر ونزوئلا و ادامه تنش‌های سیاسی بین سران دو کشور اولویت ترامپ خواهد بود؟

خواندن خبر در سایت منبع

تعیین نماینده ویژه آمریکا برای امور ونزوئلا

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تعیین نماینده ویژه آمریکا برای امور ونزوئلا
وزارت خارجه آمریکا، معاون مشاور امنیت ملی این کشور در دوره ریاست‌جمهوری جرج بوش پسر را به عنوان هماهنگ‌کننده تلاش‎ها برای براندازی دولت کاراکاس، انتخاب کرد.

اعتمادآنلاین| «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا یک دیپلمات کهنه‌کار را که زمانی عهده‌دار سمت معاونت مشاور امنیت ملی «جرج دبلیو بوش» رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا بوده است، به عنوان هماهنگ‌کننده تلاش‌ها در راستای براندازی دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا انتخاب کرد.

به این ترتیب، «الیوت آبرامز» (Elliott Abrams) که خبرگزاری راشاتودی از وی به عنوان معمار جنگ عراق یاد می‌کند؛ و سابقه‌ای طولانی در مسائل خاورمیانه و آمریکای لاتین دارد، از امروز شنبه کار خود را که به زعم آمریکایی‌ها احیای دموکراسی نام دارد؛ آغاز خواهد کرد.

آبرامز قرار است امروز در همراهی با پمپئو در نشست شورای امنیت با موضوع تحولات ونزوئلا شرکت کند.

این درحالی است که «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به انتصاب آبراماز، گفت: این اقدام تلاشی از سوی آمریکا مبنی بر اعمال کنترل مستقیم بر ونزوئلا و تبدیل آن به یک دولت دست‌ نشانده است.

گفتنی است که تصمیم روز چهارشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا، تنش میان واشنگتن-کاراکاس را به اوج خود رساند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ سفارت ونزوئلا در آمریکا تعطیل شد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ سفارت ونزوئلا در آمریکا تعطیل شد

رئیس جمهور ونزوئلا از تصمیم دولتش برای تعطیل کردن سفارتخانه و تمامی کنسولگری‌های ونزوئلا در آمریکا خبر داد. این درحالی است که آمریکا نیز از دیپلمات‌های غیر صروری این کشور در کاراکاس خواسته خاک این کشور را ترک کنند.

عکس/ سفارت ونزوئلا در آمریکا تعطیل شد - 1عکس/ سفارت ونزوئلا در آمریکا تعطیل شد - 4

خواندن خبر در سایت منبع

وال‌استریت‌ژورنال: رهبر مخالفان ونزوئلا از آمریکا خط گرفت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وال‌استریت‌ژورنال: رهبر مخالفان ونزوئلا از آمریکا خط گرفت
منابع خبری به یک روزنامه آمریکایی گفته‌اند معاون رئیس‌جمهور این کشور رهبر مخالفان ونزوئلا را تشویق کرده خودش را رئیس‌جمهور موقت اعلام کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک رسانه آمریکایی گزارش داده قبل از آنکه «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا خودش را رئیس‌جمهور موقت اعلام کند «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا با وی تماس گرفته و او را به این کار تشویق کرده است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از یک مقام ارشد دولت ترامپ نوشته «مایک پنس» به «گوایدو» گفته در صورتی که بتواند با استناد به بندی در قانون اساسی ونزوئلا قدرت را از «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور این کشور بگیرد، آمریکا از دولت او حمایت خواهد کرد.

بعد از انجام این تماس تلفنی، طرح مخفیانه‌ای که در هفته‌های قبل‌تر بر اساس گفت‌وگوهای میان مقام‌های آمریکایی با متحدان، قانونگذاران و چهره‌های شاخص مخالفان از جمله گوایدو تدوین شده بود کلید خورد.

سرانجام، گوایدو چهارشنبه شب اعلام کرد که دولت مادورو غیرقانونی است و رئیس‌جمهور موقت کشورش است. ترامپ، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به فاصله کوتاهی بیانیه‌ای در حمایت از او منتشر کردند.دیپلمات سابق آمریکایی مسئول رسیدگی به اوضاع ونزوئلا شد

خواندن خبر در سایت منبع

پامپئو: همه کشورهای باید گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا برسمیت بشناسند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پامپئو: همه کشورهای باید گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا برسمیت بشناسند
وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری گفت که همه کشورهای باید رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهور برسمیت بشناسند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پمپئو در نشستی خبری درباره تحولات اخیر ونزوئلا «ایلیوت آبرامز» دیپلمات آمریکایی در دولت‌های رونالد ریگان و جرج دابلیو بوش رئیسان جمهوری پیشین آمریکا را به عنوان فرستاده ویژه خود در امور این کشور منصوب کرد.

پمپئو در این نشست گفت که آبرامز در نشست روز شنبه شورای امنیت سازمان ملل درباره ونزوئلا همراه او خواهد بود.

وی همچنین در اظهاراتی مداخله جویانه، «خوان گوایدو» رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا خواند و گفت: همه کشورها باید او را در این سمت به رسمیت بشناسند.

وزیر خارجه آمریکا از همه کشورها خواست به مردم ونزوئلا کمک کنند تا حکومت مادورو را سرنگون کرده و رئیس جمهوری جدید انتخاب کنند.

وی درباره وضعیت دیپلمات‌های آمریکایی در کاراکاس که تنها یک روز دیگر فرصت برای خروج از این کشور دارند گفت: دیپلمات‌های آمریکایی از سوی گوایدو به ونزوئلا دعوت شده‌اند و دارای مصونیت هستند.

پیشتر نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ضمن قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن ۷۲ ساعت به دیپلمات‌های آمریکایی فرصت داد که این کشور را ترک کنند.

اما پمپئو با فاصله کمی در اقدامی خلاف اصول روابط دیپلماتیک اعلام کرد که این دستور مادورو را نمی‌پذیرد؛ گوایدو نیز در پیامی توئیتری از همه کشورها خواست سفارت خود در ونزوئلا را تعطیل نکنند.

ونزوئلا در روزهای گذشته صحنه تحولات عمده سیاسی بوده است. گوایدو رهبر حزب مخالف که رئیس مجلس ملی این کشور است، روز چهارشنبه با حضور در جمع هوادارانش، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.

واشنگتن که پیشتر در حین برگزاری مراسم تحلیف نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، او را «غاصب قدرت» خوانده بود، اعلام کرد گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت این کشور به رسمیت می‌شناسد.

مادورو آمریکا را عامل پشت پرده تشدید اعتراض‌ها علیه دولتش می‌داند و مخالفان را به طرح‌ریزی کودتا متهم می‌کند.

تاکنون برخی دولت‌ها همچون روسیه، چین، کوبا، مکزیک و ترکیه، ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت نشناخته و از مادورو اعلام حمایت کرده‌اند.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در کاخ سفید اعزام نیروی نظامی این کشور به خاورمیانه برای مقابله با ایران را رد کرد. وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اعزام نظامیان آمریکایی به منطقه تاکید کرد: فکر نمی‌کنم نیازی به این کار باشد. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از برگزاری نشستی با مقامات نظامی این کشور در این باره خبر داد. وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تکرار اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد خروج آمریکا از برجام موجب شده فشار اقتصادی شدیدی به این کشور وارد شود.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
مهرمهر16 ساعت قبل
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مجددا فرودگاه «نجران» عربستان را به وسیله پهپاد قاصف- ۲K هدف قرار دادند. این درحالی است که روز گذشته نیز این فرودگاه هدف حمله هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته بود. اما این پایان عملیات نیروهای یمنی محسوب نمی‌شود چرا که نیروهای یمنی به تازگی اعلام کرده‌اند که یک بانک اطلاعاتی در خصوص ۳۰۰ هدف حساس در عربستان و امارات در اختیار دارند. با وجود آنکه عربستان مدعی شده است این عملیات، مواضع نظامی فرودگاه نجران را هدف قرار نداده اما نیروهای یمنی اعلام کردند که در جریان عملیات علیه فرودگاه نجران یک انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفته و به آتش کشیده شد. شهر نجران که در جنوب آن پایگاه‌ها و مقرهای نظامی متعددی قرار دارد، یکی از اهداف ارتش یمن برای پاسخ به حملات نظامی عربستان سعودی است.

اخبار بیشتر