اخبار بازار مسکن | یکشنبه 7 بهمن‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار بازار مسکن | یکشنبه 7 بهمن‌ماه

توقف گرانی مسکن در تهران

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
توقف گرانی مسکن در تهران
یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در کشور از برخی مناطق تهران شروع می شود گفت: افزایش قیمت مسکن در تهران تا حدودی به ثبات رسیده است اما قیمت مسکن در شهرستان ها تا چند ماه دیگر ادامه دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مهدی روانشادنیا با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در کشور از برخی مناطق تهران شروع می‌شود، گفت: روال بازار مسکن طی چند دهه گذشته در کشور از فراز و نشیب فراوانی برخوردار بوده است.

او افزود: در یک دوره ۴ تا ۵ ساله تعداد معاملات مسکن در حد متعارفی قرار داشت و پس از افزایش قیمت مسکن بر اساس میزان تورم با کاهش معاملات مسکن همراه شد.

او با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها و تورم باعث کاهش معاملات ملکی می‌شود افزود: در منطقه ۵ تهران بیشترین متقاضی و معاملات ملکی صورت گرفته است. منطقه ۱۲ کمترین معاملات ملکی داشته است.

روانشادنیا گفت: تفاوت معنی داری بین مناطق تهران وجود دارد که با محدودیت‌های ترافیکی مرتبط است.

مهدی روانشادنیا با مقایسه رفتار بازار در سال‌های گذشته در مقایسه با امسال گفت: امروزه بیش از ۲۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد.

کارشناس بازار مسکن از افزایش ضوابط ساختمان سازی گفت و افزود: ساختمان سازی طوری در کشور هدایت شدکه متراژها به واحد‌های کوچکتر سوق پیدا کند.

او ۲۲ منطقه تهران را از نظر معاملات ملکی و خرید و فروش مسکن به ۴ منطقه تقسیم کرد و گفت: منطقه یک شاخص گرانترین منطقه است، منطقه ۵ بیشترین متقاضی، منطقه ۱۲ منطقه مرکری و منطقه ۱۸ ارزانترین مناطق تهران محسوب می‌شوند.

او افزود: مسکن در شهرهای بزرگ با متقاضی، بزرگتر و با ضابطه ساخته می‌شود.

مهدی روانشادنیا گفت: طرح جامع مسکن که در سال ۹۵ بازنگری شد می‌تواند اطلاعات خوبی را به سیاستگذار بخش مسکن بدهد. مردم با مسکن تحت تملک خود تمایل بیشتری دارند تا اجاره‌ای.

او با بیان اینکه اجاره مسکن بعنوان تولید مسکن محسوب نمی‌شود گفت: در منطقه یک تهران بیش از ۱۰۰ درصد افزایش معاملات و منطقه ۱۲ کمترین معاملات را داشته است.

وی کاهش کیفیت ساخت و زمان و برخی دلایل دیگر را نشانه‌های سنتی ساز بودن مسکن در تهران و کشور اعلام کرد.

روانشادنیا با بیان اینکه در کشور مقیاس‌های مسکن صنعتی نیست بلکه سرمایه گذاری است افزود: تسهیلات ارائه شده با افزایش قیمت مسکن یا میزان درآمد اشخاص سنخیت ندارد و امروز کمتر از ۱۰ درصد ساختمان سازی به قصد اجاره دادن است.

او حبابی برای قیمت مسکن متصور نشد و گفت: افزایش قیمت مسکن در تهران تا حدودی به ثبات رسیده است اما قیمت مسکن در شهرستان‌ها تا چند ماه دیگر ادامه دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

چرا رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف خارج شد؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
چرا رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف خارج شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، رابطه اجاره‌بها و قیمت مسکن در تهران از «فرمول متعارف» خارج شد. داده‌های رسمی از معاملات خرید و اجاره آپارتمان در پاییز نشان می‌دهد نسبت متوسط مبلغ رهن به میانگین قیمت آپارتمان در پایتخت، به یک‌هشتم رسیده است.

این نسبت مطابق رابطه سنتی بین این دو بازار، معمولا بین یک‌‌ششم تا یک‌چهارم است؛ اما الان فاصله، بیشتر شده است.

معمولا موجران بر اساس قیمت واحد، ارزش رهن‌کامل را محاسبه و در نهایت وزن رهن و اجاره ماهانه را تعیین می‌کنند. گفته می‌شود افزایش قابل ملاحظه قیمت مسکن در مقایسه با رشد نرخ اجاره دلیل اصلی این فاصله است.

جهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر سبب شده فاصله قیمتی بهای رهن کامل آپارتمان با میانگین قیمت مسکن در شهر تهران افزایش یابد.

بررسی داده‌های تازه‌ترین گزارش فصل مرکز آمار از تغییرات فصلی اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد، در حالی که فرمول متعارف و سنتی نسبت رهن کامل و قیمت فروش ملک در هر منطقه از شهر تهران بین یک‌چهارم تا یک‌ششم است، رشد شدید قیمت مسکن در دوره رونق معاملات در سال‌جاری موجب شد این فاصله در پاییز امسال به یک‌هشتم افزایش یابد، به این معنا که میانگین ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در سطح شهر تهران اکنون معادل یک‌هشتم میانگین قیمت فروش آپارتمان است.

گزارش پاییزی مرکز آمار از وضعیت بازار مسکن اعم از بازار خرید و فروش و اجاره‌بها نشان می‌دهد طی سه ماهه مهر تا آذر امسال حجم قراردادهای اجاره به پایین‌ترین حد خود از چهار سال گذشته تاکنون رسیده است.

تعداد معاملات رسمی اجاره در بازار مسکن شهر تهران طی فصل پاییز ۲۸ هزار فقره بوده که این حجم در هیچ‌یک از فصل‌های سپری شده از پاییز سال ۹۳ تاکنون سابقه نداشته است.

به این ترتیب میزان افت نقطه‌ای تعداد قراردادهای اجاره در پاییز امسال در مقایسه با تابستان ۳۰ درصد و در مقایسه با پاییز سال گذشته ۱۶ درصد بوده است. اگر وضعیت حجم قراردادهای بازار اجاره‌بها در تابستان امسال را نیز مرور کنیم، مشخص می‌شود که آمار نقطه‌ای تعداد معاملات اجاره مسکن در این فصل نیز با افت ۱۳ درصدی روبه‌رو بوده است.

دو فرضیه درباره علت ریزش پیاپی حجم قراردادهای اجاره در دو فصل میانی سال‌جاری که نشان از کوچک‌تر شدن ابعاد معاملات املاک اجاری دست‌کم در بازار رسمی دارد، قابل طرح است؛ نخست اینکه آمار اجاره‌نشین‌های پایتخت در این مدت کاهش یافته و در نتیجه از تعداد قراردادهای اجاره‌بها کاسته شده است.

بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ مرکز آمار، ۴۰ درصد از خانوارهای ساکن تهران مستاجر هستند که این میزان در مقایسه با سرشماری سال ۹۰، افزایش ۳ واحد درصدی آمار خانوارهای مستاجر را نشان می‌دهد.

بر این اساس فرضیه رابطه بین نرخ جمعیت مستاجر و افت قراردادهای اجاره‌بها رد می‌شود. اما فرضیه دوم درباره علت کاهش آمار رسمی معاملات اجاره در بازار مسکن شهر تهران این است که به دلیل جهش شدید قیمت مسکن و به دنبال آن رشد شدید اجاره‌بها در سال جاری، بسیاری از مستاجران در تابستان و پاییز امسال تصمیم به تمدید قراردادهای خود گرفته و از جابه‌جایی ملکی پرهیز کردند.

از آنجا که معمولا قراردادهای تمدیدی در سامانه مربوط به آمار معاملات ملک ثبت نمی‌شود و اساسا این فرآیند اغلب غیررسمی و از طریق پشت‌نویسی قرارداد اولیه خارج از بنگاه‌های ملکی انجام می‌شود، در نتیجه از آمار تعداد قراردادهای جدید ثبت‌شده کاسته شده است.

وضعیت قیمت در بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز نیز بر اساس گزارش مرکز آمار، حکایت از نوسان بسیار جزئی قیمت نسبت به فصل گذشته دارد. در حالی که تابستان امسال میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی به اضافه ۳ درصد ودیعه در کل شهر تهران، ۳۳ هزار و ۱۷۰ تومان بوده است، این میزان در پاییز با ۵/ ۱ درصد رشد به حدود ۳۴ هزار تومان رسیده است. این رقم همچنین با رشد ۲/ ۳۰ درصدی نسبت به پاییز سال گذشته همراه بوده که با توجه به رشد نقطه‌ای ۸/ ۳۰ درصدی اجاره‌بها در فصل تابستان، مشخص می‌شود که سرعت رشد اجاره‌بها در پاییز اندکی کاهش یافته است.

جزء دیگر گزارش مرکز آمار از وضعیت بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز شامل میانگین قیمتی اجاره‌بها در ۲۲ منطقه شهر تهران است. «دنیای‌اقتصاد» با تبدیل اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر منطقه به رهن کامل از طریق فرمول متعارف بازار مسکن که هر ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه را معادل یک میلیون تومان ودیعه در نظر می‌گیرد و از این فرمول برای تبدیل رهن به اجاره یا برعکس استفاده می‌شود، بهای میانگین رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر یک از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران را محاسبه و آن را با میانگین قیمت مسکن در فصل پاییز در هر یک از مناطق مقایسه کرده است.

این مقایسه حاکی است نسبت میانگین رهن کامل به قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در تهران کاهش یافته است.

به بیان دقیق‌تر فاصله قیمت فروش با بهای رهن کامل آپارتمان افزایش یافته است. در شرایط طبیعی قیمتی در بازار مسکن که عموما در زمان‌های رکود یا پیش‌رونق حاکم است، میانگین بهای رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی معادل یک‌چهارم تا یک‌ششم قیمت فروش مسکن (معادل ۱۷ تا ۲۵ درصد از ارزش ملک) است. به‌عنوان مثال در سال ۹۴ که به دلیل ثبات نسبی قیمت مسکن و تخلیه حباب در شرایط رکودی، میانگین قیمت مسکن مترمربعی چهار میلیون تومان بود، میانگین اجاره‌بها در شهر تهران ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود که با تبدیل به رهن کامل، نسبت بین رهن با بهای فروش مسکن در آن زمان یک‌پنجم بوده، به این معنا که قیمت رهن کامل هر آپارتمان مسکونی معادل ۲۰ درصد از ارزش آن در بازار خرید و فروش بوده است.

این در حالی است که تحلیل داده‌های گزارش مرکز آمار از طریق تبدیل اجاره‌بهای هر منطقه به «رهن کامل» با فرمول عرف بازار برای تبدیل پایه ریالی مبلغ رهن و مقایسه آن با میانگین قیمت فروش مسکن در این مناطق طی پاییز امسال نشان می‌دهد، این فاصله با افزایش محسوس به حدود یک‌هشتم در کل شهر تهران رسیده است.

در واقع ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران تقریبا معادل ۲/ ۱۲ درصد قیمت فروش آن است. این نسبت البته در مناطق مختلف وضعیت متفاوتی دارد. به‌عنوان مثال در مناطق لوکس شمال شهر تهران فاصله رهن و بهای فروش آپارتمان به بالاترین حد در حال حاضر (حدود ۹۰درصد) رسیده است؛ در حالی که در مناطق جنوبی این فاصله بین ۸۰ تا ۸۵ درصد است.

علت خارج شدن بهای رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف را باید به دو عامل نسبت داد. عامل اول و مهم‌تر، تغییرات قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن در پایتخت طی سال جاری است. در نیمه اول امسال همزمان با رونق گرفتن معاملات مسکن شاهد جهش کم‌سابقه قیمت مسکن بودیم؛ به‌طوری که رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در تهران اکنون به ۹۰ درصد رسیده و قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

این در حالی است که رشد اجاره‌بها در بازار مسکن امسال تقریبا معادل یک‌سوم رشد قیمت مسکن بوده است. به این ترتیب دامنه نوسان قیمت مسکن در مقایسه با نوسان اجاره‌بها بسیار بیشتر بوده و طبیعی است با افزایش شدید بهای فروش مسکن، بر میزان فاصله ارزش اجاری و خرید آپارتمان افزوده شده و این فاصله از حد متعارف خود در بازار با ثبات خارج شده است.

از طرفی با توجه به اینکه جهش قیمت مسکن در مناطق لوکس و سپس مناطق متوسط شهر بیشتر بوده، این فاصله در مناطق مذکور بزرگ‌تر است. دومین عامل تاثیرگذار بر خارج شدن نسبت رهن به بهای خرید آپارتمان در تهران، تفاوت اساسی میان رفتار عرضه‌کنندگان و متقاضیان خرید و اجاره مسکن است.

به‌طور کلی بازار معاملات مسکن متشکل از دوره‌های رکود و رونق است. به این ترتیب در مقاطعی که آپارتمان‌های تکمیل شده در بازار مسکن عرضه می‌شود و متقاضیان خرید وارد بازار می‌شوند، رونق معاملات و به دنبال آن نوسان شدید قیمت مسکن رخ می‌دهد و سپس با افزایش قیمت تا بیشترین حد ممکن و اتمام دوره رونق، فاز رکودی بازار مسکن با کاهش سطح تقاضا و عرضه و به دنبال آن ثبات نسبی قیمت‌ها شکل می‌گیرد.

بررسی آمار سال‌های گذشته نشان می‌دهد قیمت مسکن در فاصله یک دوره رونق تا دوره رونق بعدی نوسان بسیار جزئی دارد؛ اما بازار اجاره نه جهشی معادل جهش قیمت مسکن در دوره رونق را تجربه می‌کند و نه میزان رشد بهای آن همچون فاز رکود معاملات خرید و فروش مسکن، به مرز توقف می‌رسد.

از سوی دیگر جریان تقاضا در بازار اجاره‌بها نوسان چندانی ندارد و در نتیجه رکود در بازار اجاره معنا ندارد؛ به این ترتیب شاهد رشد تدریجی و سالانه اجاره‌بها هم در دوره رونق و هم در دوره رکود معاملات مسکن هستیم.

با این تفاسیر مشخص است که در سال‌های پیش‌رو که بازار معاملات مسکن با رکود پس از رونق امسال همراه است، بهای اجاره‌بها به شکل تدریجی و در یک روند مستمر متناسب با شرایط اقتصادی هر سال نوسان خواهد داشت و با توجه به ثبات نسبی قیمت مسکن در این سال‌ها، نسبت رهن کامل و بهای فروش مسکن دوباره به بازه متعارف یک‌چهارم تا یک‌ششم نزدیک می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

مناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟ +جدول

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
مناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟ +جدول
آمار خرید و فروش مسکن شهر تهران در دی‌ماه ۱۳۹۷ حاکی از آن است که قیمت خانه در مناطق ۱۸، ۲۰، ۱۶ و ۱۲ نسبت به سایر نقاط ارزان‌تر است.

به گزارش مشرق، بررسی معاملات مسکن شهر تهران در دی‌ماه ۱۳۹۷ نشان می‌دهد افت معاملات در مناطق گران قیمتی که سابقا پررونق‌تر بودند، بیشتر از محله‌های ارزان قیمت بوده است. تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی‌ماه ۱۳۹۷ که از سوی بانک مرکزی ارائه شده حکایت از آن دارد که میانگین قیمت مسکن در پایتخت به متری ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲٫۵ و ۹۰٫۸ درصد افزایش یافته است. در عین حال معاملات به طور محسوسی افت کرده و با کاهش ۱٫۴ و ۶۵ درصدی به ترتیب نسبت به آذرماه امسال و دی‌ماه سال قبل به ۶۷۰۰ فقره رسیده است.بیشتر بخوانید:اجاره خانه در تهران چقدر زیاد شد؟مصوبه کمیسیون تلفیق برای تکمیل مسکن مهرمناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟

هم‌اکنون مناطق ۱۸، ۲۰، ۱۶ و ۱۲ به ترتیب ارزان‌ترین محله‌های تهران محسوب می‌شوند. میانگین قیمت در این مناطق طی دی‌ماه ۱۳۹۷ به ترتیب ۴٫۲، ۴٫۵، ۴٫۶ و ۴٫۸ میلیون تومان در هر متر مربع است. در این بین کمترین میزان رشد قیمت مسکن شهر تهران نسبت به سال قبل در منطقه ۱۲ اتفاق افتاده است. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه ۱۲ هم‌اکنون ۴ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان است که نسبت به دی‌ماه ۱۳۹۷ افزایش حدود ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد. در حالی که رشد قیمت در منطقه ۹ بالغ بر ۱۰۹ درصد بوده که بالاترین میزان رشد در دی‌ماه محسوب می‌شود.

مناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟ +جدول - 3

منطقه یک به متری ۲۳ میلیون تومان رسید

اما پرش شدید قیمت در مناطق ۱ تا ۵، ۸، ۹، ۱۳، ۱۴ و ۱۵ طی یک سال اخیر باعث شده تا معاملات در این مناطق طی دیماه ۱۳۹۷ به ترتیب ۶۳، ۷۱، ۶۳، ۷۰، ۶۷، ۶۹، ۵۷، ۶۶، ۶۸ و ۵۰ درصد کاهش یابد. هم‌اکنون متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱ به متری ۲۳ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسیده که نسبت به دی‌ماه پارسال ۱۰۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

ظرفیت جهش در بازار مسکن وجود ندارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص ارزیابی از وضعیت قیمت در ماه‌های پیش رو گفت: انتظار داریم تا پایان سال جاری شاهد ثبات بازار مسکن باشیم که افت معاملات، کاهش سرعت رشد قیمت را محتمل کرده است. پیش‌بینی می‌شود از تورم ماهیانه قیمت مسکن به طور چشمگیری کاسته شود.

مصطفی‌قلی خسروی افزود: در سال آینده نیز انتظار ایجاد ظرفیت جهشی در بازار مسکن نداریم. ممکن است متغیرهایی همچون تورم عمومی، افزایش احتمالی قیمت حامل‌های انرژی و افزایش نرخ دستمزد، تأثیر اندکی بر بازار مسکن ایجاد کند اما بعید است در سال ۱۳۹۸ شاهد نوسان مجددی همانند سال ۱۳۹۷ در بازار مسکن باشیم و رشد قیمت‌ها با نرخ تورم در حالت تعادل قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر مقایسه رفتار بازار مسکن در دو بازه جهش قیمتی یعنی سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ حاکی از آن است که شیب افزایش قیمت باید در ماه‌های آینده کند شود. از پایان سال ۱۳۹۱ تا روز ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ شاخص قیمت دلار به ۱۷۳ درصد افزایش رسیده و قیمت مسکن نیز در همین بازه زمانی ۱۳۴ درصد رشد کرده است. اگر تکمیل دوره رونق امسال را با سال ۱۳۹۱ مقایسه کنیم و همان تجربه تکرار شود، قیمت اسمی مسکن هم‌اکنون در نقطه اوج خود قرار دارد و از این پس دوران تثبیت قیمت آن آغاز می‌شود.

بر اساس اعلام بانک مرکزی در دی ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۶۷۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱٫۴ دهم و ۶۴٫۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. هم‌چنین در ماه مورد نظر متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته ۲٫۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۹۰٫۸ درصد افزایش یافته است.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

حق مسکن صدهزار تومانی با انتظارات کارگران فرسنگ‌ها فاصله دارد

ایلناخبرگزاری ایلنا
حق مسکن صدهزار تومانی با انتظارات کارگران فرسنگ‌ها فاصله دارد
رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی با بیان اینکه نرخ صدهزار تومان حق مسکن فرسنگ‌ها با انتظارات ما فاصله داشته و دارد، پیرامون تعیین دستمزد برای سال آینده گفت: به اعتقاد من برای دستمزد سال آینده باید هم سبد معیشت، هم تورم رسمی و هم عقب‌ماندگی سال‌های گذشته لحاظ شود.

حق مسکن صدهزار تومانی با انتظارات کارگران فرسنگ‌ها فاصله دارد - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا میرزاجانی (رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان شمالی) پیرامون موضوع تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده، گفت: هر چقدر هم که بخواهیم مطابق با تورم افزایش دستمزد داشته باشیم بازهم عقب‌ماندگی در این حوزه وجود دارد؛ عقب‌ماندگی‌هایی که از گذشته بوده و طی سالیان، بر روی هم تلنبار شده است.

وی با تاکید بر اینکه آمار رسمی تورم همیشه پایین‌تر از واقعیات بوده، اظهار داشت: خواسته امسال ما این بود که باتوجه به تورم و گرانی‌ها، دستمزدها در اواسط سال مجددا تعیین شوند اما این امر در زمان سرپرستی آقای محسنی بندپی بر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سپس وزارت آقای شریعتمداری به تعویق افتاد.

میرزاجانی در خصوص حق مسکن که اخیرا با افزایشی ۶۰ هزار تومانی، ۱۰۰ هزار تومان تعیین شد، عنوان داشت: این نرخ حق مسکن حتی در خراسان شمالی، یک‌دهم هزینه مسکن کارگران را پوشش نمی‌دهد. در شهر کوچک جاجرم که من خود در آن هستم، با مبلغ کمتر از ۵۰۰ هزار تومان هم نمی‌توان محلی مناسب برای زندگی یافت چه برسد در شهری مثل بجنورد (مرکز استان) که در آنجا اجاره‌بها اغلب در حدود یک‌میلیون تومان می‌باشد. گرچه ما قدردان همین افزایش هستیم اما در چنین شرایطی یک کارگر با حقوق یک میلیون و دویست‌هزار تومان چگونه می‌تواند محل زندگی مناسبی را برای خود دست و پا کند؟ این نرخ صدهزار تومان فرسنگ‌ها با انتظارات ما فاصله داشته و دارد.

رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان شمالی در اشاره به سبد معیشت خانوار، گفت: هزینه این سبد در افزایش دستمزدها باید لحاظ شود که متاسفانه تاکنون نشده است. به اعتقاد من برای دستمزد سال آینده باید سبد معیشت، نرخ تورم رسمی و عقب‌ماندگی سال‌های گذشته لحاظ شود.

وی در خصوص وضعیت کارگران استان خراسان شمالی، بیان داشت: خراسان شمالی استان کوچکی است که در آن تعداد اندکی صنایع بزرگ وجود دارد. این صنایع بزرگ شامل شرکت آلومینای ایران (جاجرم)، شرکت سهامی پتروشیمی خراسان (بجنورد)، شرکت سیمان بجنورد، لوله‌گستر اسفراین، مجتمع صنعتی اسفراین (فولاد آلیاژی اسفراین) و شرکت تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد و … می‌شود. در این استان کارگران دارای قرارداد رسمی از لحاظ حقوق و مزایا از وضعیت خوب و رضایت‌بخشی برخوردار هستند اما کارگران بخش‌های مختلف پیمانکاری چه در حوزه صنایع بزرگ و چه در شهرداری‌ها وضعیت نامناسبی دارند. وضعیت کارگران ساختمانی و آتش‌نشانان نیز تعریف ندارد.

میرزاجانی درباره اشتغال کارگران خراسان شمالی، توضیح داد: کارگران ساختمانی از لحاظ تداوم فعالیت و دریافت دستمزد در مضیقه قرار دارند. در حوزه‌های دیگر هم وضعیت بهتری حاکم نیست. مواردی را داریم که افراد به‌خاطر فشار ناشی از بیکاری و نداشتن شغل ثابت، به برخی شرکت‌های بزرگ رجوع کرده و در ازای انجام شش ماه کار بدون مزد، درخواست برای شغل و درآمد ثابت داده‌اند.

رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان شمالی در پایان، در انتقاد از نحوه ارائه خدمات درمانی تامین اجتماعی به خانوارهای کارگری و افراد تحت پوشش آن در استان خراسان شمالی، گفت: ما از خدمات درمان تامین اجتماعی در استان‌مان چه در مرکز و چه در دیگر مناطق استان، راضی نیستیم. این نارضایتی معطوف به کارمندان و مدیریت شعب استان نیست بلکه معطوف به سیاست‌گذاری کلان تصمیم‌گیر در مرکز کشور است که خدمات را به شکلی مناسب توزیع نمی‌کند. به هر حال در اینجا نیز مثل بسیاری نقاط دیگر حداقل نیمی از جمعیت جزو خانوارهای کارگری هستند و لازم است با توجه به مبلغی که از حقوق آنها برای بیمه کسر می‌شود، خدمات شایسته ارائه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۵۴درصدی معاملات مسکن در استان تهران

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کاهش ۵۴درصدی معاملات مسکن در استان تهران
رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۵۴ درصدی معاملات مسکن در استان تهران خبر داد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان کاهش ارقام معاملات خرید مسکن گفت: ۳۳ درصد در کل معاملات کشوری از دی ماه گذشته تا کنون کاهش داشته‌ایم.

او افزود: در مجموع معاملات ملکی استان تهران ۵۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: متراژهای کوچک بعلت اینکه با توان خرید مردم همخوانی بیشتری دارد، معامله بیشتری هم می‌شود.

قلی خسروی با اشاره به اینکه در برخی مناطق تهران یک طبقه به تعداد طبقات اضافه شده است گفت: باید برای ثبات قیمت مسکن عرضه و تقاضا را رعایت کنیم.آغاز کاهش قیمت مسکن/ معاملات دیماه 65 درصد افت کرد

خواندن خبر در سایت منبع

شهریاری: دولت نسبت به توانمندسازی افراد کم‌درآمد برای خرید مسکن اقدام کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
شهریاری: دولت نسبت به توانمندسازی افراد کم‌درآمد برای خرید مسکن اقدام کند
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت مدیریت بازار مسکن حمایتی و اجتماعی از سوی دولت گفت: دولت باید از طریق پرداخت وام با نرخ سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی نسبت به توانمندسازی افراد کم درآمد برای خرید مسکن اقدام کند.

سید کمال‌الدین شهریاری در گفت‌وگو با ایسنا درباره راه‌کارهای مدیریت بازار مسکن بیان کرد: بالا رفتن قیمت مسکن در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری به دنبال بالا رفتن نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی اتفاق افتاده است. این افزایش قیمت نه تنها در این بخش بلکه تمام دارایی‌ها و کالاهای مردم را دربرگرفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: بخش مسکن نیز از این قاعده مستثنی نبود. اما با تثبیت نرخ ارز مقداری از رشد قیمت این حوزه کاسته شده است. بازار بعد از یک دوره افزایش قیمت بادکنکی در حوزه مسکن وارد رکود خواهد شد.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس تصریح کرد: برای مدیریت بازار مسکن باید نسبت به افزایش نرخ وام مسکن اقدام کرد. افزایش وام مسکن خریداران را توانمند می‌سازد تا قدرت خرید مسکن پیدا کنند. از سوی دیگر بر اساس وعده‌هایی که وزیر جدید راه و شهرسازی داده است، دولت و بانک مرکزی باید منابعی را در اختیار بانک‌ها قرار دهند تا مشابه آنچه که در مسکن مهر اتفاق افتاد - البته نه با آن ساختار غیر اقتصادی و تورم زا که در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ اتفاق افتاد- تسهیلات با نرخ کم در اختیار مردم قرار گیرد.

شهریاری در ادامه تاکید کرد: باید منابع پایداری پیش بینی شود و از محل منابع پایدار بودجه اعتباری در اختیار بانک‌ها قرار گیرد تا بانک‌ها با کمترین نرخ سود تسهیلات بانکی، کمکی به متقاضیان جوان و خانه اولی‌ها کنند. در غیر این‌صورت دولت کار خاصی نمی‌تواند انجام دهد چراکه همیشه سهم دولت در ساخت و ساز پایین‌تر از پنج درصد بوده است.

وی افزود: همیشه بازار مسکن در اختیار بخش خصوصی بوده است و فقط در دوران مسکن مهر سهم دولت کمی بالاتر از پنج درصد رفت که پیامدهای اقتصادی ناگوار خود را داشت.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان خاطرنشان کرد: دولت باید مسکن اجتماعی و حمایتی را مدیریت کند که راهکار آن نیز توانمند سازی جوانان با درآمد کم از طریق پرداخت وام‌ها با نرخ سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی است که هم بازار مسکن رونق داشته باشد و هم مردم و جوانان توانایی خرید منزل داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق مختلف تهران چند؟ +جدول

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق مختلف تهران چند؟ +جدول
رابطه اجاره‌بها و قیمت مسکن در تهران از «فرمول متعارف» خارج شد. داده‌های رسمی از معاملات خرید و اجاره آپارتمان در پاییز نشان می‌دهد نسبت متوسط مبلغ رهن به میانگین قیمت آپارتمان در پایتخت، به یک‌هشتم رسیده است.

آفتاب‌‌نیوز : این نسبت مطابق رابطه سنتی بین این دو بازار، معمولا بین یک ششم تا یک‌چهارم است؛ اما الان فاصله، بیشتر شده است. معمولا موجران بر اساس قیمت واحد، ارزش رهن‌کامل را محاسبه و در نهایت وزن رهن و اجاره ماهانه را تعیین می‌کنند. گفته می‌شود افزایش قابل ملاحظه قیمت مسکن در مقایسه با رشد نرخ اجاره دلیل اصلی این فاصله است.

جهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر سبب شده فاصله قیمتی بهای رهن کامل آپارتمان با میانگین قیمت مسکن در شهر تهران افزایش یابد. بررسی داده‌های تازه‌ترین گزارش فصل مرکز آمار از تغییرات فصلی اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد، در حالی که فرمول متعارف و سنتی نسبت رهن کامل و قیمت فروش ملک در هر منطقه از شهر تهران بین یک‌چهارم تا یک‌ششم است، رشد شدید قیمت مسکن در دوره رونق معاملات در سال‌جاری موجب شد این فاصله در پاییز امسال به یک‌هشتم افزایش یابد، به این معنا که میانگین ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در سطح شهر تهران اکنون معادل یک‌هشتم میانگین قیمت فروش آپارتمان است.گزارش پاییزی مرکز آمار از وضعیت بازار مسکن اعم از بازار خرید و فروش و اجاره‌بها نشان می‌دهد طی سه ماهه مهر تا آذر امسال حجم قرارداد‌های اجاره به پایین‌ترین حد خود از چهار سال گذشته تاکنون رسیده است.تعداد معاملات رسمی اجاره در بازار مسکن شهر تهران طی فصل پاییز ۲۸ هزار فقره بوده که این حجم در هیچ‌یک از فصل‌های سپری شده از پاییز سال ۹۳ تاکنون سابقه نداشته است. به این ترتیب میزان افت نقطه‌ای تعداد قرارداد‌های اجاره در پاییز امسال در مقایسه با تابستان ۳۰ درصد و در مقایسه با پاییز سال گذشته ۱۶ درصد بوده است.اگر وضعیت حجم قرارداد‌های بازار اجاره‌بها در تابستان امسال را نیز مرور کنیم، مشخص می‌شود که آمار نقطه‌ای تعداد معاملات اجاره مسکن در این فصل نیز با افت ۱۳ درصدی روبه‌رو بوده است.دو فرضیه درباره علت ریزش پیاپی حجم قرارداد‌های اجاره در دو فصل میانی سال‌جاری که نشان از کوچک‌تر شدن ابعاد معاملات املاک اجاری دست‌کم در بازار رسمی دارد، قابل طرح است؛ نخست اینکه آمار اجاره‌نشین‌های پایتخت در این مدت کاهش یافته و در نتیجه از تعداد قرارداد‌های اجاره‌بها کاسته شده است.بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ مرکز آمار، ۴۰ درصد از خانوار‌های ساکن تهران مستاجر هستند که این میزان در مقایسه با سرشماری سال ۹۰، افزایش ۳ واحد درصدی آمار خانوار‌های مستاجر را نشان می‌دهد.

بر این اساس فرضیه رابطه بین نرخ جمعیت مستاجر و افت قرارداد‌های اجاره‌بها رد می‌شود. اما فرضیه دوم درباره علت کاهش آمار رسمی معاملات اجاره در بازار مسکن شهر تهران این است که به دلیل جهش شدید قیمت مسکن و به دنبال آن رشد شدید اجاره‌بها در سال جاری، بسیاری از مستاجران در تابستان و پاییز امسال تصمیم به تمدید قرارداد‌های خود گرفته و از جابه‌جایی ملکی پرهیز کردند.از آنجا که معمولا قرارداد‌های تمدیدی در سامانه مربوط به آمار معاملات ملک ثبت نمی‌شود و اساسا این فرآیند اغلب غیررسمی و از طریق پشت‌نویسی قرارداد اولیه خارج از بنگاه‌های ملکی انجام می‌شود، در نتیجه از آمار تعداد قرارداد‌های جدید ثبت‌شده کاسته شده است.

وضعیت قیمت در بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز نیز بر اساس گزارش مرکز آمار، حکایت از نوسان بسیار جزئی قیمت نسبت به فصل گذشته دارد. در حالی که تابستان امسال میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی به اضافه ۳ درصد ودیعه در کل شهر تهران، ۳۳ هزار و ۱۷۰ تومان بوده است، این میزان در پاییز با ۵/ ۱ درصد رشد به حدود ۳۴ هزار تومان رسیده است.این رقم همچنین با رشد ۲/ ۳۰ درصدی نسبت به پاییز سال گذشته همراه بوده که با توجه به رشد نقطه‌ای ۸/ ۳۰ درصدی اجاره‌بها در فصل تابستان، مشخص می‌شود که سرعت رشد اجاره‌بها در پاییز اندکی کاهش یافته است.

جزء دیگر گزارش مرکز آمار از وضعیت بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز شامل میانگین قیمتی اجاره‌بها در ۲۲ منطقه شهر تهران است. «دنیای‌اقتصاد» با تبدیل اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر منطقه به رهن کامل از طریق فرمول متعارف بازار مسکن که هر ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه را معادل یک میلیون تومان ودیعه در نظر می‌گیرد و از این فرمول برای تبدیل رهن به اجاره یا برعکس استفاده می‌شود، بهای میانگین رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر یک از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران را محاسبه و آن را با میانگین قیمت مسکن در فصل پاییز در هر یک از مناطق مقایسه کرده است.این مقایسه حاکی است نسبت میانگین رهن کامل به قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در تهران کاهش یافته است. به بیان دقیق‌تر فاصله قیمت فروش با بهای رهن کامل آپارتمان افزایش یافته است.در شرایط طبیعی قیمتی در بازار مسکن که عموما در زمان‌های رکود یا پیش‌رونق حاکم است، میانگین بهای رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی معادل یک‌چهارم تا یک‌ششم قیمت فروش مسکن (معادل ۱۷ تا ۲۵ درصد از ارزش ملک) است.به‌عنوان مثال در سال ۹۴ که به دلیل ثبات نسبی قیمت مسکن و تخلیه حباب در شرایط رکودی، میانگین قیمت مسکن مترمربعی چهار میلیون تومان بود، میانگین اجاره‌بها در شهر تهران ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود که با تبدیل به رهن کامل، نسبت بین رهن با بهای فروش مسکن در آن زمان یک‌پنجم بوده، به این معنا که قیمت رهن کامل هر آپارتمان مسکونی معادل ۲۰ درصد از ارزش آن در بازار خرید و فروش بوده است.این در حالی است که تحلیل داده‌های گزارش مرکز آمار از طریق تبدیل اجاره‌بهای هر منطقه به «رهن کامل» با فرمول عرف بازار برای تبدیل پایه ریالی مبلغ رهن و مقایسه آن با میانگین قیمت فروش مسکن در این مناطق طی پاییز امسال نشان می‌دهد، این فاصله با افزایش محسوس به حدود یک‌هشتم در کل شهر تهران رسیده است.در واقع ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران تقریبا معادل ۲/ ۱۲ درصد قیمت فروش آن است. این نسبت البته در مناطق مختلف وضعیت متفاوتی دارد.به‌عنوان مثال در مناطق لوکس شمال شهر تهران فاصله رهن و بهای فروش آپارتمان به بالاترین حد در حال حاضر (حدود ۹۰درصد) رسیده است؛ در حالی که در مناطق جنوبی این فاصله بین ۸۰ تا ۸۵ درصد است. علت خارج شدن بهای رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف را باید به دو عامل نسبت داد. عامل اول و مهم‌تر، تغییرات قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن در پایتخت طی سال جاری است.در نیمه اول امسال همزمان با رونق گرفتن معاملات مسکن شاهد جهش کم‌سابقه قیمت مسکن بودیم؛ به‌طوری که رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در تهران اکنون به ۹۰ درصد رسیده و قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. این در حالی است که رشد اجاره‌بها در بازار مسکن امسال تقریبا معادل یک‌سوم رشد قیمت مسکن بوده است.به این ترتیب دامنه نوسان قیمت مسکن در مقایسه با نوسان اجاره‌بها بسیار بیشتر بوده و طبیعی است با افزایش شدید بهای فروش مسکن، بر میزان فاصله ارزش اجاری و خرید آپارتمان افزوده شده و این فاصله از حد متعارف خود در بازار با ثبات خارج شده است.از طرفی با توجه به اینکه جهش قیمت مسکن در مناطق لوکس و سپس مناطق متوسط شهر بیشتر بوده، این فاصله در مناطق مذکور بزرگ‌تر است. دومین عامل تاثیرگذار بر خارج شدن نسبت رهن به بهای خرید آپارتمان در تهران، تفاوت اساسی میان رفتار عرضه‌کنندگان و متقاضیان خرید و اجاره مسکن است.به‌طور کلی بازار معاملات مسکن متشکل از دوره‌های رکود و رونق است. به این ترتیب در مقاطعی که آپارتمان‌های تکمیل شده در بازار مسکن عرضه می‌شود و متقاضیان خرید وارد بازار می‌شوند، رونق معاملات و به دنبال آن نوسان شدید قیمت مسکن رخ می‌دهد و سپس با افزایش قیمت تا بیشترین حد ممکن و اتمام دوره رونق، فاز رکودی بازار مسکن با کاهش سطح تقاضا و عرضه و به دنبال آن ثبات نسبی قیمت‌ها شکل می‌گیرد.بررسی آمار سال‌های گذشته نشان می‌دهد قیمت مسکن در فاصله یک دوره رونق تا دوره رونق بعدی نوسان بسیار جزئی دارد؛ اما بازار اجاره نه جهشی معادل جهش قیمت مسکن در دوره رونق را تجربه می‌کند و نه میزان رشد بهای آن همچون فاز رکود معاملات خرید و فروش مسکن، به مرز توقف می‌رسد.از سوی دیگر جریان تقاضا در بازار اجاره‌بها نوسان چندانی ندارد و در نتیجه رکود در بازار اجاره معنا ندارد؛ به این ترتیب شاهد رشد تدریجی و سالانه اجاره‌بها هم در دوره رونق و هم در دوره رکود معاملات مسکن هستیم.با این تفاسیر مشخص است که در سال‌های پیش‌رو که بازار معاملات مسکن با رکود پس از رونق امسال همراه است، بهای اجاره‌بها به شکل تدریجی و در یک روند مستمر متناسب با شرایط اقتصادی هر سال نوسان خواهد داشت و با توجه به ثبات نسبی قیمت مسکن در این سال‌ها، نسبت رهن کامل و بهای فروش مسکن دوباره به بازه متعارف یک‌چهارم تا یک‌ششم نزدیک می‌شود.

قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق مختلف تهران چند؟ +جدول - 7

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

بازار خریدوفروش مسکن در کدام منطقه تهران بیشتر رواج دارد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
بازار خریدوفروش مسکن در کدام منطقه تهران بیشتر رواج دارد؟
دنیای اقتصاد نوشت:بررسی‌های بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران طی دی ماه سال جاری نشان می‌دهد دی ماه امسال، حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران به ۶ هزار و ۷۰۰ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۴/ ۱ درصد و ۶/ ۶۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی وضعیت معاملاتی مناطق مختلف شهر تهران طی ماه گذشته حاکی از آن است: از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه پنج با سهم ۴/ ۱۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴ و ۱۰ به ترتیب با سهم‌های ۵/ ۹ و ۷/ ۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع ۳/ ۷۱ درصد از کل معاملات انجام شده در شهر تهران در دی ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر شامل مناطق ۵، ۴، ۱۰، ۲، ۱۵، ۸، ۱۴، ۱، ۷ و ۳ بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده، ۷/ ۲۸ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در این ماه بیشترین رشد متوسط قیمت مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۹ معادل ۱۰۹ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۲ معادل ۶/ ۳۷ درصد تعلق دارد.

در میان مناطق مختلف شهر تهران، بیشترین متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۳ میلیون تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ اختصاص داشته است. براساس بررسی‌های انجام شده از سوی بانک مرکزی درخصوص توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در دی ماه امسال واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۵ تا ۶ میلیون و همچنین ۶ تا ۷ میلیون تومان به ازای هر مترمربع هر کدام با سهم یکسان ۱۰ درصد (مجموعا ۲۰ درصد) بیشترین سهم از تعداد کل معاملات خرید و فروش مسکن تهران را داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

جدول قیمت آپارتمان در منطقه ۳ تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
جدول قیمت آپارتمان در منطقه ۳ تهران
دنیای اقتصاد نوشت: آمار رسمی از معاملات مسکن در دی ماه نشان می‌دهد قیمت مسکن در منطقه سه پایتخت که یکی از سه منطقه لوکس شمال‌شهر محسوب می‌شود، با افت همراه بوده است.

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تحمیل کرد، اما مدعی شد که می‌خواهد با ایران به توافق برسد. وی که در دفتر کارش در کاخ سفید در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، این تحریم‌ها را «شدید» توصیف کرد و گفت: «به فشار به تهران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.» در حال تکمیل …
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.

افتتاح موزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیافتتاح موزه نفتاین موزه بعد از دو موزه نفتی در که آبادان تاسیس شده است سومین موزه ایران هست که به بهره برداری میرسد همانطور که برنامه ریزی شده است تعداد این موزه‌ها تا پایان سال به ۵ موزه خواهد رسید
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آیت محمدولی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۰۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۷۱۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۲۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۱ میلیون و ۱۲ هزارتومان قیمت گذاری شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۳۹ هزار تومان معامله شده است. محمدولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۰۳ عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۳ هزارتومان به فروش رسیده است. وی گفت: وجود نوسانات مانع از رونق داد و ستد می‌شود، البته بازار از رکود محض خارج شده است.
الفالف2 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، امروز استراماچونی و یکی از دستیارانش پیش از آغاز اولین تمرین استقلال در ورزشگاه تهرانسر یک عکس یادگاری گرفتند. نکته جالب این تصویر، خالکوبی‌های دست و پای دستیار استراماچونی است. گرچه که بارها بازیکنان ایرانی به دلیل داشتن خالکوبی به کمیته اخلاق رفته‌اند، اما در حال حاضر حساسیت‌ها به این موضوع کمتر شده و بعید است مشکلی برای دستیار استراماچونی ایجاد شود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

5 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

5 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1