1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار بازار مسکن | یکشنبه 7 بهمن‌ماه

توقف گرانی مسکن در تهران

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
توقف گرانی مسکن در تهران

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مهدی روانشادنیا با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در کشور از برخی مناطق تهران شروع می‌شود، گفت: روال بازار مسکن طی چند دهه گذشته در کشور از فراز و نشیب فراوانی برخوردار بوده است.

او افزود: در یک دوره ۴ تا ۵ ساله تعداد معاملات مسکن در حد متعارفی قرار داشت و پس از افزایش قیمت مسکن بر اساس میزان تورم با کاهش معاملات مسکن همراه شد.

او با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها و تورم باعث کاهش معاملات ملکی می‌شود افزود: در منطقه ۵ تهران بیشترین متقاضی و معاملات ملکی صورت گرفته است. منطقه ۱۲ کمترین معاملات ملکی داشته است.

روانشادنیا گفت: تفاوت معنی داری بین مناطق تهران وجود دارد که با محدودیت‌های ترافیکی مرتبط است.

مهدی روانشادنیا با مقایسه رفتار بازار در سال‌های گذشته در مقایسه با امسال گفت: امروزه بیش از ۲۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد.

کارشناس بازار مسکن از افزایش ضوابط ساختمان سازی گفت و افزود: ساختمان سازی طوری در کشور هدایت شدکه متراژها به واحد‌های کوچکتر سوق پیدا کند.

او ۲۲ منطقه تهران را از نظر معاملات ملکی و خرید و فروش مسکن به ۴ منطقه تقسیم کرد و گفت: منطقه یک شاخص گرانترین منطقه است، منطقه ۵ بیشترین متقاضی، منطقه ۱۲ منطقه مرکری و منطقه ۱۸ ارزانترین مناطق تهران محسوب می‌شوند.

او افزود: مسکن در شهرهای بزرگ با متقاضی، بزرگتر و با ضابطه ساخته می‌شود.

مهدی روانشادنیا گفت: طرح جامع مسکن که در سال ۹۵ بازنگری شد می‌تواند اطلاعات خوبی را به سیاستگذار بخش مسکن بدهد. مردم با مسکن تحت تملک خود تمایل بیشتری دارند تا اجاره‌ای.

او با بیان اینکه اجاره مسکن بعنوان تولید مسکن محسوب نمی‌شود گفت: در منطقه یک تهران بیش از ۱۰۰ درصد افزایش معاملات و منطقه ۱۲ کمترین معاملات را داشته است.

وی کاهش کیفیت ساخت و زمان و برخی دلایل دیگر را نشانه‌های سنتی ساز بودن مسکن در تهران و کشور اعلام کرد.

روانشادنیا با بیان اینکه در کشور مقیاس‌های مسکن صنعتی نیست بلکه سرمایه گذاری است افزود: تسهیلات ارائه شده با افزایش قیمت مسکن یا میزان درآمد اشخاص سنخیت ندارد و امروز کمتر از ۱۰ درصد ساختمان سازی به قصد اجاره دادن است.

او حبابی برای قیمت مسکن متصور نشد و گفت: افزایش قیمت مسکن در تهران تا حدودی به ثبات رسیده است اما قیمت مسکن در شهرستان‌ها تا چند ماه دیگر ادامه دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

چرا رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف خارج شد؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
چرا رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف خارج شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، رابطه اجاره‌بها و قیمت مسکن در تهران از «فرمول متعارف» خارج شد. داده‌های رسمی از معاملات خرید و اجاره آپارتمان در پاییز نشان می‌دهد نسبت متوسط مبلغ رهن به میانگین قیمت آپارتمان در پایتخت، به یک‌هشتم رسیده است.

این نسبت مطابق رابطه سنتی بین این دو بازار، معمولا بین یک‌‌ششم تا یک‌چهارم است؛ اما الان فاصله، بیشتر شده است.

معمولا موجران بر اساس قیمت واحد، ارزش رهن‌کامل را محاسبه و در نهایت وزن رهن و اجاره ماهانه را تعیین می‌کنند. گفته می‌شود افزایش قابل ملاحظه قیمت مسکن در مقایسه با رشد نرخ اجاره دلیل اصلی این فاصله است.

جهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر سبب شده فاصله قیمتی بهای رهن کامل آپارتمان با میانگین قیمت مسکن در شهر تهران افزایش یابد.

بررسی داده‌های تازه‌ترین گزارش فصل مرکز آمار از تغییرات فصلی اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد، در حالی که فرمول متعارف و سنتی نسبت رهن کامل و قیمت فروش ملک در هر منطقه از شهر تهران بین یک‌چهارم تا یک‌ششم است، رشد شدید قیمت مسکن در دوره رونق معاملات در سال‌جاری موجب شد این فاصله در پاییز امسال به یک‌هشتم افزایش یابد، به این معنا که میانگین ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در سطح شهر تهران اکنون معادل یک‌هشتم میانگین قیمت فروش آپارتمان است.

گزارش پاییزی مرکز آمار از وضعیت بازار مسکن اعم از بازار خرید و فروش و اجاره‌بها نشان می‌دهد طی سه ماهه مهر تا آذر امسال حجم قراردادهای اجاره به پایین‌ترین حد خود از چهار سال گذشته تاکنون رسیده است.

تعداد معاملات رسمی اجاره در بازار مسکن شهر تهران طی فصل پاییز ۲۸ هزار فقره بوده که این حجم در هیچ‌یک از فصل‌های سپری شده از پاییز سال ۹۳ تاکنون سابقه نداشته است.

به این ترتیب میزان افت نقطه‌ای تعداد قراردادهای اجاره در پاییز امسال در مقایسه با تابستان ۳۰ درصد و در مقایسه با پاییز سال گذشته ۱۶ درصد بوده است. اگر وضعیت حجم قراردادهای بازار اجاره‌بها در تابستان امسال را نیز مرور کنیم، مشخص می‌شود که آمار نقطه‌ای تعداد معاملات اجاره مسکن در این فصل نیز با افت ۱۳ درصدی روبه‌رو بوده است.

دو فرضیه درباره علت ریزش پیاپی حجم قراردادهای اجاره در دو فصل میانی سال‌جاری که نشان از کوچک‌تر شدن ابعاد معاملات املاک اجاری دست‌کم در بازار رسمی دارد، قابل طرح است؛ نخست اینکه آمار اجاره‌نشین‌های پایتخت در این مدت کاهش یافته و در نتیجه از تعداد قراردادهای اجاره‌بها کاسته شده است.

بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ مرکز آمار، ۴۰ درصد از خانوارهای ساکن تهران مستاجر هستند که این میزان در مقایسه با سرشماری سال ۹۰، افزایش ۳ واحد درصدی آمار خانوارهای مستاجر را نشان می‌دهد.

بر این اساس فرضیه رابطه بین نرخ جمعیت مستاجر و افت قراردادهای اجاره‌بها رد می‌شود. اما فرضیه دوم درباره علت کاهش آمار رسمی معاملات اجاره در بازار مسکن شهر تهران این است که به دلیل جهش شدید قیمت مسکن و به دنبال آن رشد شدید اجاره‌بها در سال جاری، بسیاری از مستاجران در تابستان و پاییز امسال تصمیم به تمدید قراردادهای خود گرفته و از جابه‌جایی ملکی پرهیز کردند.

از آنجا که معمولا قراردادهای تمدیدی در سامانه مربوط به آمار معاملات ملک ثبت نمی‌شود و اساسا این فرآیند اغلب غیررسمی و از طریق پشت‌نویسی قرارداد اولیه خارج از بنگاه‌های ملکی انجام می‌شود، در نتیجه از آمار تعداد قراردادهای جدید ثبت‌شده کاسته شده است.

وضعیت قیمت در بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز نیز بر اساس گزارش مرکز آمار، حکایت از نوسان بسیار جزئی قیمت نسبت به فصل گذشته دارد. در حالی که تابستان امسال میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی به اضافه ۳ درصد ودیعه در کل شهر تهران، ۳۳ هزار و ۱۷۰ تومان بوده است، این میزان در پاییز با ۵/ ۱ درصد رشد به حدود ۳۴ هزار تومان رسیده است. این رقم همچنین با رشد ۲/ ۳۰ درصدی نسبت به پاییز سال گذشته همراه بوده که با توجه به رشد نقطه‌ای ۸/ ۳۰ درصدی اجاره‌بها در فصل تابستان، مشخص می‌شود که سرعت رشد اجاره‌بها در پاییز اندکی کاهش یافته است.

جزء دیگر گزارش مرکز آمار از وضعیت بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز شامل میانگین قیمتی اجاره‌بها در ۲۲ منطقه شهر تهران است. «دنیای‌اقتصاد» با تبدیل اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر منطقه به رهن کامل از طریق فرمول متعارف بازار مسکن که هر ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه را معادل یک میلیون تومان ودیعه در نظر می‌گیرد و از این فرمول برای تبدیل رهن به اجاره یا برعکس استفاده می‌شود، بهای میانگین رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر یک از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران را محاسبه و آن را با میانگین قیمت مسکن در فصل پاییز در هر یک از مناطق مقایسه کرده است.

این مقایسه حاکی است نسبت میانگین رهن کامل به قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در تهران کاهش یافته است.

به بیان دقیق‌تر فاصله قیمت فروش با بهای رهن کامل آپارتمان افزایش یافته است. در شرایط طبیعی قیمتی در بازار مسکن که عموما در زمان‌های رکود یا پیش‌رونق حاکم است، میانگین بهای رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی معادل یک‌چهارم تا یک‌ششم قیمت فروش مسکن (معادل ۱۷ تا ۲۵ درصد از ارزش ملک) است. به‌عنوان مثال در سال ۹۴ که به دلیل ثبات نسبی قیمت مسکن و تخلیه حباب در شرایط رکودی، میانگین قیمت مسکن مترمربعی چهار میلیون تومان بود، میانگین اجاره‌بها در شهر تهران ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود که با تبدیل به رهن کامل، نسبت بین رهن با بهای فروش مسکن در آن زمان یک‌پنجم بوده، به این معنا که قیمت رهن کامل هر آپارتمان مسکونی معادل ۲۰ درصد از ارزش آن در بازار خرید و فروش بوده است.

این در حالی است که تحلیل داده‌های گزارش مرکز آمار از طریق تبدیل اجاره‌بهای هر منطقه به «رهن کامل» با فرمول عرف بازار برای تبدیل پایه ریالی مبلغ رهن و مقایسه آن با میانگین قیمت فروش مسکن در این مناطق طی پاییز امسال نشان می‌دهد، این فاصله با افزایش محسوس به حدود یک‌هشتم در کل شهر تهران رسیده است.

در واقع ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران تقریبا معادل ۲/ ۱۲ درصد قیمت فروش آن است. این نسبت البته در مناطق مختلف وضعیت متفاوتی دارد. به‌عنوان مثال در مناطق لوکس شمال شهر تهران فاصله رهن و بهای فروش آپارتمان به بالاترین حد در حال حاضر (حدود ۹۰درصد) رسیده است؛ در حالی که در مناطق جنوبی این فاصله بین ۸۰ تا ۸۵ درصد است.

علت خارج شدن بهای رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف را باید به دو عامل نسبت داد. عامل اول و مهم‌تر، تغییرات قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن در پایتخت طی سال جاری است. در نیمه اول امسال همزمان با رونق گرفتن معاملات مسکن شاهد جهش کم‌سابقه قیمت مسکن بودیم؛ به‌طوری که رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در تهران اکنون به ۹۰ درصد رسیده و قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

این در حالی است که رشد اجاره‌بها در بازار مسکن امسال تقریبا معادل یک‌سوم رشد قیمت مسکن بوده است. به این ترتیب دامنه نوسان قیمت مسکن در مقایسه با نوسان اجاره‌بها بسیار بیشتر بوده و طبیعی است با افزایش شدید بهای فروش مسکن، بر میزان فاصله ارزش اجاری و خرید آپارتمان افزوده شده و این فاصله از حد متعارف خود در بازار با ثبات خارج شده است.

از طرفی با توجه به اینکه جهش قیمت مسکن در مناطق لوکس و سپس مناطق متوسط شهر بیشتر بوده، این فاصله در مناطق مذکور بزرگ‌تر است. دومین عامل تاثیرگذار بر خارج شدن نسبت رهن به بهای خرید آپارتمان در تهران، تفاوت اساسی میان رفتار عرضه‌کنندگان و متقاضیان خرید و اجاره مسکن است.

به‌طور کلی بازار معاملات مسکن متشکل از دوره‌های رکود و رونق است. به این ترتیب در مقاطعی که آپارتمان‌های تکمیل شده در بازار مسکن عرضه می‌شود و متقاضیان خرید وارد بازار می‌شوند، رونق معاملات و به دنبال آن نوسان شدید قیمت مسکن رخ می‌دهد و سپس با افزایش قیمت تا بیشترین حد ممکن و اتمام دوره رونق، فاز رکودی بازار مسکن با کاهش سطح تقاضا و عرضه و به دنبال آن ثبات نسبی قیمت‌ها شکل می‌گیرد.

بررسی آمار سال‌های گذشته نشان می‌دهد قیمت مسکن در فاصله یک دوره رونق تا دوره رونق بعدی نوسان بسیار جزئی دارد؛ اما بازار اجاره نه جهشی معادل جهش قیمت مسکن در دوره رونق را تجربه می‌کند و نه میزان رشد بهای آن همچون فاز رکود معاملات خرید و فروش مسکن، به مرز توقف می‌رسد.

از سوی دیگر جریان تقاضا در بازار اجاره‌بها نوسان چندانی ندارد و در نتیجه رکود در بازار اجاره معنا ندارد؛ به این ترتیب شاهد رشد تدریجی و سالانه اجاره‌بها هم در دوره رونق و هم در دوره رکود معاملات مسکن هستیم.

با این تفاسیر مشخص است که در سال‌های پیش‌رو که بازار معاملات مسکن با رکود پس از رونق امسال همراه است، بهای اجاره‌بها به شکل تدریجی و در یک روند مستمر متناسب با شرایط اقتصادی هر سال نوسان خواهد داشت و با توجه به ثبات نسبی قیمت مسکن در این سال‌ها، نسبت رهن کامل و بهای فروش مسکن دوباره به بازه متعارف یک‌چهارم تا یک‌ششم نزدیک می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

مناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟ +جدول

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
مناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟ +جدول

به گزارش مشرق، بررسی معاملات مسکن شهر تهران در دی‌ماه ۱۳۹۷ نشان می‌دهد افت معاملات در مناطق گران قیمتی که سابقا پررونق‌تر بودند، بیشتر از محله‌های ارزان قیمت بوده است. تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی‌ماه ۱۳۹۷ که از سوی بانک مرکزی ارائه شده حکایت از آن دارد که میانگین قیمت مسکن در پایتخت به متری ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲٫۵ و ۹۰٫۸ درصد افزایش یافته است. در عین حال معاملات به طور محسوسی افت کرده و با کاهش ۱٫۴ و ۶۵ درصدی به ترتیب نسبت به آذرماه امسال و دی‌ماه سال قبل به ۶۷۰۰ فقره رسیده است.بیشتر بخوانید:اجاره خانه در تهران چقدر زیاد شد؟مصوبه کمیسیون تلفیق برای تکمیل مسکن مهرمناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟

هم‌اکنون مناطق ۱۸، ۲۰، ۱۶ و ۱۲ به ترتیب ارزان‌ترین محله‌های تهران محسوب می‌شوند. میانگین قیمت در این مناطق طی دی‌ماه ۱۳۹۷ به ترتیب ۴٫۲، ۴٫۵، ۴٫۶ و ۴٫۸ میلیون تومان در هر متر مربع است. در این بین کمترین میزان رشد قیمت مسکن شهر تهران نسبت به سال قبل در منطقه ۱۲ اتفاق افتاده است. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه ۱۲ هم‌اکنون ۴ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان است که نسبت به دی‌ماه ۱۳۹۷ افزایش حدود ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد. در حالی که رشد قیمت در منطقه ۹ بالغ بر ۱۰۹ درصد بوده که بالاترین میزان رشد در دی‌ماه محسوب می‌شود.

مناطق ارزان قیمت تهران کجاست؟ +جدول - 3

منطقه یک به متری ۲۳ میلیون تومان رسید

اما پرش شدید قیمت در مناطق ۱ تا ۵، ۸، ۹، ۱۳، ۱۴ و ۱۵ طی یک سال اخیر باعث شده تا معاملات در این مناطق طی دیماه ۱۳۹۷ به ترتیب ۶۳، ۷۱، ۶۳، ۷۰، ۶۷، ۶۹، ۵۷، ۶۶، ۶۸ و ۵۰ درصد کاهش یابد. هم‌اکنون متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱ به متری ۲۳ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسیده که نسبت به دی‌ماه پارسال ۱۰۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

ظرفیت جهش در بازار مسکن وجود ندارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص ارزیابی از وضعیت قیمت در ماه‌های پیش رو گفت: انتظار داریم تا پایان سال جاری شاهد ثبات بازار مسکن باشیم که افت معاملات، کاهش سرعت رشد قیمت را محتمل کرده است. پیش‌بینی می‌شود از تورم ماهیانه قیمت مسکن به طور چشمگیری کاسته شود.

مصطفی‌قلی خسروی افزود: در سال آینده نیز انتظار ایجاد ظرفیت جهشی در بازار مسکن نداریم. ممکن است متغیرهایی همچون تورم عمومی، افزایش احتمالی قیمت حامل‌های انرژی و افزایش نرخ دستمزد، تأثیر اندکی بر بازار مسکن ایجاد کند اما بعید است در سال ۱۳۹۸ شاهد نوسان مجددی همانند سال ۱۳۹۷ در بازار مسکن باشیم و رشد قیمت‌ها با نرخ تورم در حالت تعادل قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر مقایسه رفتار بازار مسکن در دو بازه جهش قیمتی یعنی سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ حاکی از آن است که شیب افزایش قیمت باید در ماه‌های آینده کند شود. از پایان سال ۱۳۹۱ تا روز ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ شاخص قیمت دلار به ۱۷۳ درصد افزایش رسیده و قیمت مسکن نیز در همین بازه زمانی ۱۳۴ درصد رشد کرده است. اگر تکمیل دوره رونق امسال را با سال ۱۳۹۱ مقایسه کنیم و همان تجربه تکرار شود، قیمت اسمی مسکن هم‌اکنون در نقطه اوج خود قرار دارد و از این پس دوران تثبیت قیمت آن آغاز می‌شود.

بر اساس اعلام بانک مرکزی در دی ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۶۷۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱٫۴ دهم و ۶۴٫۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. هم‌چنین در ماه مورد نظر متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته ۲٫۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۹۰٫۸ درصد افزایش یافته است.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

حق مسکن صدهزار تومانی با انتظارات کارگران فرسنگ‌ها فاصله دارد

ایلناخبرگزاری ایلنا
حق مسکن صدهزار تومانی با انتظارات کارگران فرسنگ‌ها فاصله دارد

حق مسکن صدهزار تومانی با انتظارات کارگران فرسنگ‌ها فاصله دارد - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا میرزاجانی (رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان شمالی) پیرامون موضوع تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده، گفت: هر چقدر هم که بخواهیم مطابق با تورم افزایش دستمزد داشته باشیم بازهم عقب‌ماندگی در این حوزه وجود دارد؛ عقب‌ماندگی‌هایی که از گذشته بوده و طی سالیان، بر روی هم تلنبار شده است.

وی با تاکید بر اینکه آمار رسمی تورم همیشه پایین‌تر از واقعیات بوده، اظهار داشت: خواسته امسال ما این بود که باتوجه به تورم و گرانی‌ها، دستمزدها در اواسط سال مجددا تعیین شوند اما این امر در زمان سرپرستی آقای محسنی بندپی بر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سپس وزارت آقای شریعتمداری به تعویق افتاد.

میرزاجانی در خصوص حق مسکن که اخیرا با افزایشی ۶۰ هزار تومانی، ۱۰۰ هزار تومان تعیین شد، عنوان داشت: این نرخ حق مسکن حتی در خراسان شمالی، یک‌دهم هزینه مسکن کارگران را پوشش نمی‌دهد. در شهر کوچک جاجرم که من خود در آن هستم، با مبلغ کمتر از ۵۰۰ هزار تومان هم نمی‌توان محلی مناسب برای زندگی یافت چه برسد در شهری مثل بجنورد (مرکز استان) که در آنجا اجاره‌بها اغلب در حدود یک‌میلیون تومان می‌باشد. گرچه ما قدردان همین افزایش هستیم اما در چنین شرایطی یک کارگر با حقوق یک میلیون و دویست‌هزار تومان چگونه می‌تواند محل زندگی مناسبی را برای خود دست و پا کند؟ این نرخ صدهزار تومان فرسنگ‌ها با انتظارات ما فاصله داشته و دارد.

رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان شمالی در اشاره به سبد معیشت خانوار، گفت: هزینه این سبد در افزایش دستمزدها باید لحاظ شود که متاسفانه تاکنون نشده است. به اعتقاد من برای دستمزد سال آینده باید سبد معیشت، نرخ تورم رسمی و عقب‌ماندگی سال‌های گذشته لحاظ شود.

وی در خصوص وضعیت کارگران استان خراسان شمالی، بیان داشت: خراسان شمالی استان کوچکی است که در آن تعداد اندکی صنایع بزرگ وجود دارد. این صنایع بزرگ شامل شرکت آلومینای ایران (جاجرم)، شرکت سهامی پتروشیمی خراسان (بجنورد)، شرکت سیمان بجنورد، لوله‌گستر اسفراین، مجتمع صنعتی اسفراین (فولاد آلیاژی اسفراین) و شرکت تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد و … می‌شود. در این استان کارگران دارای قرارداد رسمی از لحاظ حقوق و مزایا از وضعیت خوب و رضایت‌بخشی برخوردار هستند اما کارگران بخش‌های مختلف پیمانکاری چه در حوزه صنایع بزرگ و چه در شهرداری‌ها وضعیت نامناسبی دارند. وضعیت کارگران ساختمانی و آتش‌نشانان نیز تعریف ندارد.

میرزاجانی درباره اشتغال کارگران خراسان شمالی، توضیح داد: کارگران ساختمانی از لحاظ تداوم فعالیت و دریافت دستمزد در مضیقه قرار دارند. در حوزه‌های دیگر هم وضعیت بهتری حاکم نیست. مواردی را داریم که افراد به‌خاطر فشار ناشی از بیکاری و نداشتن شغل ثابت، به برخی شرکت‌های بزرگ رجوع کرده و در ازای انجام شش ماه کار بدون مزد، درخواست برای شغل و درآمد ثابت داده‌اند.

رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان شمالی در پایان، در انتقاد از نحوه ارائه خدمات درمانی تامین اجتماعی به خانوارهای کارگری و افراد تحت پوشش آن در استان خراسان شمالی، گفت: ما از خدمات درمان تامین اجتماعی در استان‌مان چه در مرکز و چه در دیگر مناطق استان، راضی نیستیم. این نارضایتی معطوف به کارمندان و مدیریت شعب استان نیست بلکه معطوف به سیاست‌گذاری کلان تصمیم‌گیر در مرکز کشور است که خدمات را به شکلی مناسب توزیع نمی‌کند. به هر حال در اینجا نیز مثل بسیاری نقاط دیگر حداقل نیمی از جمعیت جزو خانوارهای کارگری هستند و لازم است با توجه به مبلغی که از حقوق آنها برای بیمه کسر می‌شود، خدمات شایسته ارائه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۵۴درصدی معاملات مسکن در استان تهران

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کاهش ۵۴درصدی معاملات مسکن در استان تهران

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان کاهش ارقام معاملات خرید مسکن گفت: ۳۳ درصد در کل معاملات کشوری از دی ماه گذشته تا کنون کاهش داشته‌ایم.

او افزود: در مجموع معاملات ملکی استان تهران ۵۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: متراژهای کوچک بعلت اینکه با توان خرید مردم همخوانی بیشتری دارد، معامله بیشتری هم می‌شود.

قلی خسروی با اشاره به اینکه در برخی مناطق تهران یک طبقه به تعداد طبقات اضافه شده است گفت: باید برای ثبات قیمت مسکن عرضه و تقاضا را رعایت کنیم.آغاز کاهش قیمت مسکن/ معاملات دیماه 65 درصد افت کرد

خواندن خبر در سایت منبع

شهریاری: دولت نسبت به توانمندسازی افراد کم‌درآمد برای خرید مسکن اقدام کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
شهریاری: دولت نسبت به توانمندسازی افراد کم‌درآمد برای خرید مسکن اقدام کند

سید کمال‌الدین شهریاری در گفت‌وگو با ایسنا درباره راه‌کارهای مدیریت بازار مسکن بیان کرد: بالا رفتن قیمت مسکن در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری به دنبال بالا رفتن نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی اتفاق افتاده است. این افزایش قیمت نه تنها در این بخش بلکه تمام دارایی‌ها و کالاهای مردم را دربرگرفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: بخش مسکن نیز از این قاعده مستثنی نبود. اما با تثبیت نرخ ارز مقداری از رشد قیمت این حوزه کاسته شده است. بازار بعد از یک دوره افزایش قیمت بادکنکی در حوزه مسکن وارد رکود خواهد شد.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس تصریح کرد: برای مدیریت بازار مسکن باید نسبت به افزایش نرخ وام مسکن اقدام کرد. افزایش وام مسکن خریداران را توانمند می‌سازد تا قدرت خرید مسکن پیدا کنند. از سوی دیگر بر اساس وعده‌هایی که وزیر جدید راه و شهرسازی داده است، دولت و بانک مرکزی باید منابعی را در اختیار بانک‌ها قرار دهند تا مشابه آنچه که در مسکن مهر اتفاق افتاد - البته نه با آن ساختار غیر اقتصادی و تورم زا که در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ اتفاق افتاد- تسهیلات با نرخ کم در اختیار مردم قرار گیرد.

شهریاری در ادامه تاکید کرد: باید منابع پایداری پیش بینی شود و از محل منابع پایدار بودجه اعتباری در اختیار بانک‌ها قرار گیرد تا بانک‌ها با کمترین نرخ سود تسهیلات بانکی، کمکی به متقاضیان جوان و خانه اولی‌ها کنند. در غیر این‌صورت دولت کار خاصی نمی‌تواند انجام دهد چراکه همیشه سهم دولت در ساخت و ساز پایین‌تر از پنج درصد بوده است.

وی افزود: همیشه بازار مسکن در اختیار بخش خصوصی بوده است و فقط در دوران مسکن مهر سهم دولت کمی بالاتر از پنج درصد رفت که پیامدهای اقتصادی ناگوار خود را داشت.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان خاطرنشان کرد: دولت باید مسکن اجتماعی و حمایتی را مدیریت کند که راهکار آن نیز توانمند سازی جوانان با درآمد کم از طریق پرداخت وام‌ها با نرخ سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی است که هم بازار مسکن رونق داشته باشد و هم مردم و جوانان توانایی خرید منزل داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق مختلف تهران چند؟ +جدول

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق مختلف تهران چند؟ +جدول

آفتاب‌‌نیوز : این نسبت مطابق رابطه سنتی بین این دو بازار، معمولا بین یک ششم تا یک‌چهارم است؛ اما الان فاصله، بیشتر شده است. معمولا موجران بر اساس قیمت واحد، ارزش رهن‌کامل را محاسبه و در نهایت وزن رهن و اجاره ماهانه را تعیین می‌کنند. گفته می‌شود افزایش قابل ملاحظه قیمت مسکن در مقایسه با رشد نرخ اجاره دلیل اصلی این فاصله است.

جهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر سبب شده فاصله قیمتی بهای رهن کامل آپارتمان با میانگین قیمت مسکن در شهر تهران افزایش یابد. بررسی داده‌های تازه‌ترین گزارش فصل مرکز آمار از تغییرات فصلی اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد، در حالی که فرمول متعارف و سنتی نسبت رهن کامل و قیمت فروش ملک در هر منطقه از شهر تهران بین یک‌چهارم تا یک‌ششم است، رشد شدید قیمت مسکن در دوره رونق معاملات در سال‌جاری موجب شد این فاصله در پاییز امسال به یک‌هشتم افزایش یابد، به این معنا که میانگین ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در سطح شهر تهران اکنون معادل یک‌هشتم میانگین قیمت فروش آپارتمان است.گزارش پاییزی مرکز آمار از وضعیت بازار مسکن اعم از بازار خرید و فروش و اجاره‌بها نشان می‌دهد طی سه ماهه مهر تا آذر امسال حجم قرارداد‌های اجاره به پایین‌ترین حد خود از چهار سال گذشته تاکنون رسیده است.تعداد معاملات رسمی اجاره در بازار مسکن شهر تهران طی فصل پاییز ۲۸ هزار فقره بوده که این حجم در هیچ‌یک از فصل‌های سپری شده از پاییز سال ۹۳ تاکنون سابقه نداشته است. به این ترتیب میزان افت نقطه‌ای تعداد قرارداد‌های اجاره در پاییز امسال در مقایسه با تابستان ۳۰ درصد و در مقایسه با پاییز سال گذشته ۱۶ درصد بوده است.اگر وضعیت حجم قرارداد‌های بازار اجاره‌بها در تابستان امسال را نیز مرور کنیم، مشخص می‌شود که آمار نقطه‌ای تعداد معاملات اجاره مسکن در این فصل نیز با افت ۱۳ درصدی روبه‌رو بوده است.دو فرضیه درباره علت ریزش پیاپی حجم قرارداد‌های اجاره در دو فصل میانی سال‌جاری که نشان از کوچک‌تر شدن ابعاد معاملات املاک اجاری دست‌کم در بازار رسمی دارد، قابل طرح است؛ نخست اینکه آمار اجاره‌نشین‌های پایتخت در این مدت کاهش یافته و در نتیجه از تعداد قرارداد‌های اجاره‌بها کاسته شده است.بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ مرکز آمار، ۴۰ درصد از خانوار‌های ساکن تهران مستاجر هستند که این میزان در مقایسه با سرشماری سال ۹۰، افزایش ۳ واحد درصدی آمار خانوار‌های مستاجر را نشان می‌دهد.

بر این اساس فرضیه رابطه بین نرخ جمعیت مستاجر و افت قرارداد‌های اجاره‌بها رد می‌شود. اما فرضیه دوم درباره علت کاهش آمار رسمی معاملات اجاره در بازار مسکن شهر تهران این است که به دلیل جهش شدید قیمت مسکن و به دنبال آن رشد شدید اجاره‌بها در سال جاری، بسیاری از مستاجران در تابستان و پاییز امسال تصمیم به تمدید قرارداد‌های خود گرفته و از جابه‌جایی ملکی پرهیز کردند.از آنجا که معمولا قرارداد‌های تمدیدی در سامانه مربوط به آمار معاملات ملک ثبت نمی‌شود و اساسا این فرآیند اغلب غیررسمی و از طریق پشت‌نویسی قرارداد اولیه خارج از بنگاه‌های ملکی انجام می‌شود، در نتیجه از آمار تعداد قرارداد‌های جدید ثبت‌شده کاسته شده است.

وضعیت قیمت در بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز نیز بر اساس گزارش مرکز آمار، حکایت از نوسان بسیار جزئی قیمت نسبت به فصل گذشته دارد. در حالی که تابستان امسال میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی به اضافه ۳ درصد ودیعه در کل شهر تهران، ۳۳ هزار و ۱۷۰ تومان بوده است، این میزان در پاییز با ۵/ ۱ درصد رشد به حدود ۳۴ هزار تومان رسیده است.این رقم همچنین با رشد ۲/ ۳۰ درصدی نسبت به پاییز سال گذشته همراه بوده که با توجه به رشد نقطه‌ای ۸/ ۳۰ درصدی اجاره‌بها در فصل تابستان، مشخص می‌شود که سرعت رشد اجاره‌بها در پاییز اندکی کاهش یافته است.

جزء دیگر گزارش مرکز آمار از وضعیت بازار اجاره‌بها طی فصل پاییز شامل میانگین قیمتی اجاره‌بها در ۲۲ منطقه شهر تهران است. «دنیای‌اقتصاد» با تبدیل اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر منطقه به رهن کامل از طریق فرمول متعارف بازار مسکن که هر ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه را معادل یک میلیون تومان ودیعه در نظر می‌گیرد و از این فرمول برای تبدیل رهن به اجاره یا برعکس استفاده می‌شود، بهای میانگین رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در هر یک از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران را محاسبه و آن را با میانگین قیمت مسکن در فصل پاییز در هر یک از مناطق مقایسه کرده است.این مقایسه حاکی است نسبت میانگین رهن کامل به قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در تهران کاهش یافته است. به بیان دقیق‌تر فاصله قیمت فروش با بهای رهن کامل آپارتمان افزایش یافته است.در شرایط طبیعی قیمتی در بازار مسکن که عموما در زمان‌های رکود یا پیش‌رونق حاکم است، میانگین بهای رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی معادل یک‌چهارم تا یک‌ششم قیمت فروش مسکن (معادل ۱۷ تا ۲۵ درصد از ارزش ملک) است.به‌عنوان مثال در سال ۹۴ که به دلیل ثبات نسبی قیمت مسکن و تخلیه حباب در شرایط رکودی، میانگین قیمت مسکن مترمربعی چهار میلیون تومان بود، میانگین اجاره‌بها در شهر تهران ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود که با تبدیل به رهن کامل، نسبت بین رهن با بهای فروش مسکن در آن زمان یک‌پنجم بوده، به این معنا که قیمت رهن کامل هر آپارتمان مسکونی معادل ۲۰ درصد از ارزش آن در بازار خرید و فروش بوده است.این در حالی است که تحلیل داده‌های گزارش مرکز آمار از طریق تبدیل اجاره‌بهای هر منطقه به «رهن کامل» با فرمول عرف بازار برای تبدیل پایه ریالی مبلغ رهن و مقایسه آن با میانگین قیمت فروش مسکن در این مناطق طی پاییز امسال نشان می‌دهد، این فاصله با افزایش محسوس به حدود یک‌هشتم در کل شهر تهران رسیده است.در واقع ارزش رهن کامل هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران تقریبا معادل ۲/ ۱۲ درصد قیمت فروش آن است. این نسبت البته در مناطق مختلف وضعیت متفاوتی دارد.به‌عنوان مثال در مناطق لوکس شمال شهر تهران فاصله رهن و بهای فروش آپارتمان به بالاترین حد در حال حاضر (حدود ۹۰درصد) رسیده است؛ در حالی که در مناطق جنوبی این فاصله بین ۸۰ تا ۸۵ درصد است. علت خارج شدن بهای رهن آپارتمان‌های پایتخت از فرمول متعارف را باید به دو عامل نسبت داد. عامل اول و مهم‌تر، تغییرات قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن در پایتخت طی سال جاری است.در نیمه اول امسال همزمان با رونق گرفتن معاملات مسکن شاهد جهش کم‌سابقه قیمت مسکن بودیم؛ به‌طوری که رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در تهران اکنون به ۹۰ درصد رسیده و قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. این در حالی است که رشد اجاره‌بها در بازار مسکن امسال تقریبا معادل یک‌سوم رشد قیمت مسکن بوده است.به این ترتیب دامنه نوسان قیمت مسکن در مقایسه با نوسان اجاره‌بها بسیار بیشتر بوده و طبیعی است با افزایش شدید بهای فروش مسکن، بر میزان فاصله ارزش اجاری و خرید آپارتمان افزوده شده و این فاصله از حد متعارف خود در بازار با ثبات خارج شده است.از طرفی با توجه به اینکه جهش قیمت مسکن در مناطق لوکس و سپس مناطق متوسط شهر بیشتر بوده، این فاصله در مناطق مذکور بزرگ‌تر است. دومین عامل تاثیرگذار بر خارج شدن نسبت رهن به بهای خرید آپارتمان در تهران، تفاوت اساسی میان رفتار عرضه‌کنندگان و متقاضیان خرید و اجاره مسکن است.به‌طور کلی بازار معاملات مسکن متشکل از دوره‌های رکود و رونق است. به این ترتیب در مقاطعی که آپارتمان‌های تکمیل شده در بازار مسکن عرضه می‌شود و متقاضیان خرید وارد بازار می‌شوند، رونق معاملات و به دنبال آن نوسان شدید قیمت مسکن رخ می‌دهد و سپس با افزایش قیمت تا بیشترین حد ممکن و اتمام دوره رونق، فاز رکودی بازار مسکن با کاهش سطح تقاضا و عرضه و به دنبال آن ثبات نسبی قیمت‌ها شکل می‌گیرد.بررسی آمار سال‌های گذشته نشان می‌دهد قیمت مسکن در فاصله یک دوره رونق تا دوره رونق بعدی نوسان بسیار جزئی دارد؛ اما بازار اجاره نه جهشی معادل جهش قیمت مسکن در دوره رونق را تجربه می‌کند و نه میزان رشد بهای آن همچون فاز رکود معاملات خرید و فروش مسکن، به مرز توقف می‌رسد.از سوی دیگر جریان تقاضا در بازار اجاره‌بها نوسان چندانی ندارد و در نتیجه رکود در بازار اجاره معنا ندارد؛ به این ترتیب شاهد رشد تدریجی و سالانه اجاره‌بها هم در دوره رونق و هم در دوره رکود معاملات مسکن هستیم.با این تفاسیر مشخص است که در سال‌های پیش‌رو که بازار معاملات مسکن با رکود پس از رونق امسال همراه است، بهای اجاره‌بها به شکل تدریجی و در یک روند مستمر متناسب با شرایط اقتصادی هر سال نوسان خواهد داشت و با توجه به ثبات نسبی قیمت مسکن در این سال‌ها، نسبت رهن کامل و بهای فروش مسکن دوباره به بازه متعارف یک‌چهارم تا یک‌ششم نزدیک می‌شود.

قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق مختلف تهران چند؟ +جدول - 7

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

بازار خریدوفروش مسکن در کدام منطقه تهران بیشتر رواج دارد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
بازار خریدوفروش مسکن در کدام منطقه تهران بیشتر رواج دارد؟

بررسی وضعیت معاملاتی مناطق مختلف شهر تهران طی ماه گذشته حاکی از آن است: از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه پنج با سهم ۴/ ۱۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴ و ۱۰ به ترتیب با سهم‌های ۵/ ۹ و ۷/ ۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع ۳/ ۷۱ درصد از کل معاملات انجام شده در شهر تهران در دی ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر شامل مناطق ۵، ۴، ۱۰، ۲، ۱۵، ۸، ۱۴، ۱، ۷ و ۳ بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده، ۷/ ۲۸ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در این ماه بیشترین رشد متوسط قیمت مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۹ معادل ۱۰۹ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۲ معادل ۶/ ۳۷ درصد تعلق دارد.

در میان مناطق مختلف شهر تهران، بیشترین متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۳ میلیون تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ اختصاص داشته است. براساس بررسی‌های انجام شده از سوی بانک مرکزی درخصوص توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در دی ماه امسال واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۵ تا ۶ میلیون و همچنین ۶ تا ۷ میلیون تومان به ازای هر مترمربع هر کدام با سهم یکسان ۱۰ درصد (مجموعا ۲۰ درصد) بیشترین سهم از تعداد کل معاملات خرید و فروش مسکن تهران را داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک1 روز قبل
دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شد طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است. این در حالی است که تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالهاشم حسن نیا اظهار کرد: از تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق - شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد. در ۸ نقطه ریزش سنگ و در بیش از ۵ نقطه رانش، موجب ناامنی ,کاهش عرض محور، و در نهایت انسداد کامل محور شد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش شبانه روزی راهداران برای بازگشایی محورها اظهار کرد: عوامل راهداری به طور شبانه روزی با استفاده از ۲۱۰ دستگاه ماشین آلات راهداری و ۴۲۰نفر پرسنل در حال بازگشایی این محورها هستند. همچنین در این خصوص ادارات کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استانهای مازنداران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همکاری موثر در جهت بازگشایی محورها دارند. انتهای پیام/

رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

12+
الفالف16 ساعت قبل
الفالف15 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی مشهد گفت: صادرات پیاز عامل اصلی گرانی این محصول است و کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به همین دلیل گران شد. در سال جاری نیز همین اتفاق افتاد و ضرر و زیان‌های کشاورزان سبب شد امسال پیاز نکارند یا اینکه تولیدشان را کاهش دهند. وی ادامه داد: افزایش تقاضا و نبود پیاز در بازار باعث گرانی این محصول شد که با توجه به واردات پیاز از شهرهای جنوبی امیدورایم به ثبات قیمت در بازار میوه و تره‌بار مشهد برسیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت پیاز به هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان طی چندروز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار سبب نارضایتی مردم شده است. مصدق تصریح کرد: در کنار گرانی پیاز ما شاهد کاهش قیمت برخی محصولات از جمله گوجه از ۴هزارتومان به ۳هزارتومان و خیار از ۸هزارتومان به ۶هزارتومان در سال ۹۸هستیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر