اقتدار ایران با موشک‌های بالستیک تعریف می‌شود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اقتدار ایران با موشک‌های بالستیک تعریف می‌شود؟

بهرام قاسمی: با صدای بلند می‌گوییم مذاکره موشکی هرگز

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بهرام قاسمی: با صدای بلند می‌گوییم مذاکره موشکی هرگز
«ژان لودریان» وزیر خارجه جمهوری فرانسه، دو روز پیش در سخنانی بی‌پروا به مسوولان کشورمان هشدار داد، درصورت بی‌نتیجه‌ماندن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، «ژان لودریان» وزیر خارجه جمهوری فرانسه، دو روز پیش در سخنانی بی‌پروا به مسوولان کشورمان هشدار داد، درصورت بی‌نتیجه‌ماندن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند. آقای «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به این اظهارات، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار تحکیم صلح و ثبات در منطقه بوده است و فروش انبوه سلاح‌های پیچیده و تهاجمی از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه را عامل برهم‌خوردن ثبات و توازن منطقه می‌داند.

وزیرامورخارجه فرانسه که این روزها کشورش درگیر اعتراضات خیابانی مردم است در اظهاراتی مداخله جویانه گفته است: «اگر گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران بی‌نتیجه بماند، تحریم‌هایی را علیه تهران اعمال خواهیم کرد.» لودریان در این اظهارات مدعی است که مذاکراتی از سوی این کشور یا حتی سایر کشورهای اروپایی با ایران بر سر برنامه موشکی کشورمان در جریان بوده است. در همین باره، خبرگزاری «رویترز» در روزهای پایانی دی‌ماه‌۱۳۹۷ با انتشار گزارشی از دیدار دیپلمات‌های کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک با دیپلمات‌های ایرانی در مکان وزارت خارجه ایران، بر سر برنامه موشکی ایران، پرده برداشت. بنابر آنچه «رویترز» گزارش داد، این دیدار که در ظاهر با محور بررسی ادعاهای مقامات دانمارکی مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی ایران در ترور مخالفانش در خاک این کشور برگزار شد، طرف ایرانی پس از آنکه طرف‌های اروپایی اعلام کردند، اروپا نمی‌تواند آزمایش‌های موشکی ایران و اقدامات این کشور برای ترور برخی افراد در خاک اروپا را تحمل کند، به نشانه اعتراض جلسه مزبور را ترک کردند. رویترز پس از گزارش این دیدار، طی تحلیلی نوشت که رویکرد جدید اروپا به مواضع دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که خواستار منزوی کردن ایران و اعمال تحریم‌های سخت علیه این کشور است، نزدیک شده است.

بهرام قاسمی: مذاکرات با اروپا صرفا سیاسی و اقتصادی است

این ادعای وزیر خارجه فرانسه در حالی است که مذاکره موشکی خط قرمز ایران است. در همین زمینه گفت‌و‌گویی داشتیم با آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران که وی در واکنش به این اظهارات مقام فرانسوی با صراحت گفت که هیچ مذاکره‌ای بر سر بحث توانایی دفاعی و نظامی ایران با طرف غربی نداشته‌ایم.

قاسمی گفت: در مذاکرات سیاسی که هر شش‌ماه یک‌بار در سطح معاون وزیر برگزار می‌شود، همه موضوعاتی که مربوط به روابط دو‌جانبه و موضوعات مورد علاقه طرفین باشد بحث می‌شود و آنجا موضع خودمان را در مورد مسائل مختلف می‌گوییم. وی با بیان اینکه مذاکرات با اروپا صرفا سیاسی و اقتصادی است، تاکیدکرد: با صدای بلند گفته‌ایم که مذاکره موشکی نمی‌کنیم و در این جلسات نیز گفته‌ایم که توان موشکی ما بازدارنده و مربوط به حوزه دفاعی است و به صراحت موضع خودمان را در‌زمینه موشکی بیان کرده‌ایم و در این تماس‌ها و مذاکراتی که داشتیم مواضع‌مان در این زمینه به‌طور صریح و شفاف بیان شده است.

آزمایش موشکی سپاه

هر چند اروپا با همراهی آمریکا در موقعیت‌ها و شرایط مختلف، با دست گذاشتن روی برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی، همواره مترصد اعمال فشارها و تحریم‌های بیشتر علیه کشورمان بوده است، اما دور جدید چنین مانورهای سیاسی، پس از آخرین آزمایش موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دو چندان شده است. سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در گفت‌وگویی که آذرماه امسال با خبرگزاری «فارس»

انجام داد، درباره این آزمایش گفت: ما بیش از ۴۰ تا ۵۰ آزمایش در سال انجام می‌دهیم و آزمایش اخیر هم آزمایش مهمی بود.

آمریکا، انگلیس، فرانسه؛ پیوندتان مبارک!

پس از آزمایش موشکی سپاه پاسداران، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با انتشار توییتی به این رخداد واکنش نشان داد. او در این مطلب مدعی شد: «ایران به‌تازگی یک موشک میان‌برد بالستیک آزمایش کرده که قادر است کلاهک‌های متعدد حمل کند. این آزمایش، قطعنامه‌۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند.» پس از این واکنش، تنی چند از چهره‌های سیاسی مسوول در اروپا نیز به آزمایش موشکی جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند. یکی از این چهره‌ها، «ماریا ادیبار» سخنگوی وزارت خارجه آلمان بود. او نیز همچون پمپئو مدعی شد که این آزمایش‌ها با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در سال‌۱۳۹۴ و در جریان امضای برجام تصویب شد، در تضاد است. چهره دیگری که سعی کرد از قافله تخطئه آزمایش موشکی ایران باز نماند،

«جرمی‌هانت» وزیر امور خارجه انگلیس بود. او نیز همچون همتای آمریکایی خود با انتشار مطلبی در صفحه توییتر خود، برنامه موشکی ایران را تحریک‌آمیز و مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان‌ملل توصیف کرد. فضاسازی هماهنگ و توأمان آمریکا، انگلیس و آلمان علیه برنامه‌های موشکی ایران، در حالی است که پیش از این، «نبیله مسرالی» سخنگوی فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرده بود که آزمایش‌های موشکی ایران، ناقض برجام نیست. او در بهمن‌ماه سال‌۱۳۹۵ طی اظهاراتی بیان داشت: برنامه موشک بالستیک ایران، بخشی از توافق هسته‌ای سال‌۲۰۱۵ نیست و از این رو، آزمایش‌های موشکی ایران، نقض این توافق نیست.

واکنش آقای وزیر

آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در‌روز ۱۴‌آذرماه‌۱۳۹۷ در واکنش به ادعای طرف‌های غربی که آزمایش‌های موشکی ایران را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌دانند، گفت: واضح است که آمریکایی‌ها هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی اعلام کردند که نه برجام و نه قطعنامه ۲۲۳۱، فعالیت موشکی ایران را محدود نمی‌کند. ظریف در این باره افزود: هم خانم شرمن (معاون سیاسی پیشین وزارت خارجه آمریکا) در دوره مذاکرات این حرف را زد و هم آقای برایان هوک (مشاور وزیر خارجه آمریکا) دو ماه پیش گفت که قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران در مورد یک نوع به‌خصوصی از موشک تقاضا می‌کند؛ ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم.

کوثری: اروپا عروسک خیمه شب‌بازی آمریکاست

سردار محمداسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به اظهارات لودریان درباره برنامه موشکی ایران گفت: اگر اروپا را جدای از تفکرات شیطانی آمریکا در نظر بگیریم،

دچار اشتباه شده‌ایم. فرانسه و آلمان و انگلیس و آمریکا همگی با یکدیگر همسو و همراه هستند.

سردار کوثری افزود: وقتی ترامپ از برجام خارج شد، بعضی مسوولان کشورمان گفتند که برجام را از طریق اروپا به نتیجه خواهیم رساند؛ همان موقع رهبر انقلاب تأکید کردند که نمی‌شود به اروپا هم اطمینان کرد؛ اما متأسفانه آن مسوولان قبول نکردند و راه قبلی خود را ادامه دادند.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها در حدود ۹ماه است که دارند

ما را بازی می‌دهند، اظهار داشت: مسوولان ما هر چه سریع‌تر و زودتر باید نسبت‌به مسأله برجام تصمیم‌گیری کنند و منتظر اروپا نشوند، چون به هیچ‌وجه نمی‌شود روی حرف اروپایی‌ها حساب باز کرد. اروپایی‌ها، تابع و عروسک خیمه شب‌بازی آمریکا هستند.

نقوی حسینی: با هیچ احدی درباره موشک مذاکره نخواهیم کرد

آقای سیدحسین نقوی‌حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت: ما به تعهدات‌مان در برجام پای‌بند هستیم؛ اما اروپایی‌ها به تعهدات‌شان عمل نکردند و برای پاسخگویی به افکار عمومی دنبال بهانه بودند و به مطرح کردن موضوعاتی خارج از برجام، مانند موشک پرداختند.

وی تأکید کرد: مسأله موشکی برای حوزه دفاعی ماست و هیچ ارتباطی با موضوع هسته‌ای ندارد. اظهاراتی نظیر اظهارات لودریان، بهانه‌جویی است. موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران همچنان همان مواضعی است که قبلا اعلام کرده است. ما با هیچ احدی درباره موشک مذاکره نخواهیم کرد. حتی مطرح کردن مذاکره برای مسأله موشکی را نمی‌پذیریم. نقوی‌حسینی خطاب به طرف‌های اروپایی تصریح کرد: توصیه من به اروپا آن است که مسیر تحریم‌ها و فشارهای آمریکا را دنبال نکند چون به نفع برجام و توافقات بین‌المللی نیست. برهم زدن برجام به نفع هیچ کسی نیست، چون ما مسیر خود را ادامه خواهیم داد.

افزایش قدرت برای دست از پا خطا نکردن دشمن

فشار طرف‌های غربی برای اجبار ایران به تحدید برنامه بازدارنده موشکی خود در حالی است که رهبر انقلاب اسلامی همواره بر تقویت بنیه نظامی کشور تأکید داشته‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌۱۳۹۵ طی فرمایشاتی با اشاره به برنامه‌های دفاعی جمهوری اسلامی گفتند: «ایران برای آنچه در عرصه‌های متعارف دفاعی ضروری تشخیص دهد، از دیگران اجازه نمی‌گیرد و در تکمیل توان دفاعی خود از همه مؤلفه‌ها، از تقویت صنایع دفاعی تا تعاملات متعارف نظامی، بهره می‌گیرد.»

منبع:صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

سیدحسن نصرالله: طرف روس هیچ فشاری به تهران و حزب الله برای خروج نیروها از سوریه وارد نکرد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
سیدحسن نصرالله: طرف روس هیچ فشاری به تهران و حزب الله برای خروج نیروها از سوریه وارد نکرد
سیدحسن نصرالله: طرف روس هیچ فشاری به تهران و حزب الله برای خروج نیروها از سوریه وارد نکرد - 0

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: من خیلی اهل سخنرانی و صحبت کردن نیستم بلکه با توجه به مناسبت‌های مختلف صحبت می‌کنم. ‎

به گزارش تسنیم، سید حسن نصرالله برخی شایعات درباره بیماری خود را رد کرد و گفت که ظاهر نشدن وی در محافل عمومی و سخنرانی نکردن وی به خاطر بیماری نبوده است.

وی افزود: در دو ماه اخیر مناسبت خاصی نبوده است و برای همین در انظار ظاهر نشدم. ‎ سید حسن نصرالله گفت: سه مرتبه در ماه آینده سخنرانی خواهم کرد زیرا سه مناسبت در این ماه وجود دارد. ‎

حزب الله رویکرد ابهام سازنده را ترجیح می‌دهد

نصر الله درباره عملیات موسوم به «سپر شمال» که رژیم صهیونیستی آن را در مرز فلسطین اشغالی با شمال لبنان اجرا کرد، گفت: ما در حزب الله تصمیم گرفتیم که درباره این عملیات تا زمان اینکه اسرائیلی‌ها پایان آن را اعلام کنند، صحبتی نکنیم. ‎

وی با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها پایان عملیات سپر شمال را اعلام کردند، افزود: این گفته درست نیست و آنها همین دیروز آن را انجام می‌دادند. ‎

نصرالله درباره وجود تونل‌ها در جنوب لبنان گفت: تونل‌ها در جنوب وجود دارد و برخی را اسرائیل بعد از سالها کشف کرده است. ‎

وی افزود: تونل هایی وجود دارند اما ملزم نیستیم که اعلام کنیم که چه کسی آنها را حفر کرده است زیرا ما ابهام سازنده را ترجیح می‌دهیم. ‎

تونل‌ها یعنی شکست اطلاعاتی صهیونیست‌ها

دبیرکل حزب الله گفت: تونل‌ها قدیمی است که این امر بیانگر شکست اطلاعاتی اسرائیل است. یکی از این تونل‌ها به ۱۳ سال پیش بر می‌گردد و آنچه برای ما غیرمنتظره بود این بود که اسرائیلی‌ها خیلی دیر تونل‌ها را کشف کردند. یکی از این تونل‌ها در داخل فلسطین اشغالی است.

سید حسن نصرالله گفت: مسئله تداوم وجود تونل‌ها باید باقی بماند. شهرک نشینان صهیونیست باید مطمئن شوند که آیا مسئولان آنها حقیقت را درباره تونل‌ها می‌گویند‎.

وی تصریح کرد: اقدامات اشغالگران در مرز بیانگر ترس آنها از عملیات احتمالی الجلیل است. ‎ دبیرکل حزب الله گفت: مانورهای بزرگ اسرائیل از ترس عملیات احتمالی الجلیل صورت گرفت. ‎

نصر الله گفت: نتانیاهو با وارد کردن ترس و نگرانی در دل شهرک نشینان صهیونیست در شمال فلسطین اشغالی به ما خدمت کرد. ‎

نتانیاهو با ترساندن ساکنان سرزمین اشغالی به ما خدمت کرد

وی تصریح کرد: عملیات سپر شمال در جنگ روانی به ما خدمت کرد؛ هرچند که تونل‌ها مستحق این تبلیغات نبود. ‎

آماده ورود به الجلیل هستیم

دبیرکل حزب الله سپس این سوال را مطرح کرد که آیا حزب الله برای وارد کردن هزاران نیروی خود برای عملیات الجلیل به چهار تونل تکیه می‌کند؟

وی افزود: هرگونه عملیات به سمت الجلیل نیازمند همه مرز است و ما اگر جنگی علیه ما به راه بیفتد، تصمیم گیری خواهیم کرد. ‎

نصر الله تاکید کرد: از کشور خود دفاع می‌کنیم. بخشی از طرح ما ورود به الجلیل است و قادر به این کار هستیم و براساس تحولات جنگ تصمیم گیری می‌کنیم. ‎

وی تصریح کرد: ما از سالها پیش توان اجرای این عملیات را داشته‌ایم و امروز بعد از تجربه ما در سوریه این امر ساده‌تر شده است. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: اگر اسرائیل به ما تعدی و حمله کند پشیمان خواهد شد زیرا هزینه آن بسیار بیش از پیش بینی آنها خواهد بود. ‎

اسرائیل حمله کند پشیمان خواهد شد زیرا هزینه آن بسیار بیش از پیش بینی آنها خواهد بود ‎

تمام گزینه‌های حزب الله روی میز است

وی افزود: گزینه‌های ما روی میز است و آنچه را لازم می‌دانیم با تعقل و درایت و شجاعت انجام می‌دهیم. ‎

نصر الله گفت: ما از جنگی فراگیر یا از تغییر قواعد درگیری صحبت نمی‌کنیم و به دشمن اجازه تغییر آن را نمی‌دهیم. ‎

در برابر تهدید اسرائیل به جنگ، حق داریم که به ابزارهای قدرت متوسل شویم

وی تصریح کرد: در برابر تهدید اسرائیل به جنگ، حق داریم که به ابزارهای قدرت متوسل شویم. بخشی از طرح ما در جنگ آینده، ورود به الجلیل است و قادر به این کار هستیم و بعد از نبرد سوریه این امر ساده‌تر شده است و برای دیواری که (در طول مرز) احداث می‌کنند راهکاری پیدا کرده‌ایم. ‎

نصرالله تاکید کرد: همه گزینه‌های مقاوت یا محور مقاومت مطرح است‎. دبیرکل حزب الله گفت: مقاومت لبنان در موضوع ترسیم مرز دخالت نخواهد کرد و این امر مربوط به حکومت لبنان است. ‎

مقاومت پشتیبان دولت و ارتش لبنان است

وی افزود: ما پشتیبان حکومت و ارتش در موضوع دیوار هستیم. ما به هرگونه تعدی اسرائیل خواه جنگ باشد یا ترور عناصر حزب الله در لبنان و سوریه پاسخ می‌دهیم.

نصرالله در ادامه گفت: هرگونه عملیاتی علیه اهدافی معین تلاش برای تغییر قواعد درگیری است و ما براین اساس با آن برخورد خواهیم کرد و هرگونه عملیات گسترده‌ای را ما به عنوان جنگ با آن برخورد خواهیم کرد. ‎

وی افزود: مقاومت و همه محور مقامت آماده پاسخ به هرگونه تجاوزگری احتمالی هستند. نصرالله تصریح کرد: آمادگی روحی در غزه و خصوصا بعد از پیروزی اخیر تاکید می‌کند که مردم غزه تسامحی به خرج نخواهند داد. ‎

نصرالله تاکید کرد: همه گزینه‌های مقاومت یا محور مقاومت با عقل و درایت و شجاعت کامل مطرح است. ‎

وی گفت: انسجامی در لبنان در باره عدم بروز تنش در زمینه عملیات تونل‌ها (سپر شمال) وجود دارد. اسرائیل شکست اطلاعاتی در برهم زدن موضع رسمی لبنان با بهره برداری از مسئله تونل‌ها خورد. ‎

وی تصریح کرد: نتانیاهو در عملیات سپر شمال «دستاورد بزرگی در توهم و خیال» بدست آورد. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: عملیات تونل‌ها باعث لغو عملیات آماده‌شده الجلیل حتی به میزان ۱۰ درصد نمی‌شود. ‎

وی تاکید کرد: ما پشت سر ارتش هستیم و نمی‌خواهیم که کشور را به سمت هرگونه جنگی سوق دهیم. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: حکومت لبنان باید بررسی کند که اسرائیل چه اقداماتی در طول مرز انجام می‌دهد. ‎

آماده تدوین راهبرد دفاعی لبنان هستیم

وی گفت: ما دعوت به بحث درباره راهبرد دفاعی لبنان می‌کنیم و آماده برای تدوین راهبرد دفاعی لبنان هستیم. ‎

وی تصریح کرد: اسرائیل بسیار از جانب سوریه می‌ترسد زیرا شکست راهبردی بزرگی خورده است. ‎

نصر الله افزود: نگرانی‌های اسرائیل در سوریه بسیار زیاد است. ‎

وی گفت: باید منتظر رفتار غیرعاقلانه‌ای از سوی نتانیاهو در آستانه انتخابات اسرائیل داشته باشیم. ‎

دبیرکل حزب الله درباره نوار غزه گفت: غزه آماده پاسخ نظامی به هرگونه تجاوزگری است و هرگز تسامح به خرج نخواهد داد و غزه در شرایط متفاوتی قرار دارد‎.

وی گفت: بعید می‌دانم که دشمن جنگی علیه لبنان راه بیاندازد.

دبیرکل حزب الله گفت: مقاومت در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ میلادی موشک هایی در اختیار داشت که به تل آویو می‌رسید. ‎

وی افزو: برخی از ژنرال‌های اسرائیلی اذعان می‌کنند که جنگ آینده نظیر جنگ‌های گذشته نخواهد بود. ‎

سید حسن نصرالله گفت: در هرگونه جنگی در آینده علیه ما، سراسر فلسطین اشغالی میدان نبرد و جنگ خواهد بود. ‎

موشک‌های دقیق کافی داریم

وی گفت: ما موشک‌های دقیق و به تعداد کافی برای نبرد در هرگونه جنگی در آینده و هدف قرار دادن هرگونه هدفی که می‌خواهیم، داریم. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: به موشک‌های دقیق دست یافته‌ایم و تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از دست یافتن ما به آنها از طریق بمباران سوریه بی فایده است. ‎

وی افزود: ما موشک‌های دقیق داریم و آنچه نیاز داریم هم در اختیار داریم و اصلا نیازی به جابجایی آن نداریم. ‎

دبیرکل حزب الله با شوخی گفت: به اسرائیلی‌ها می‌گویم که به نفع شما است که ما موشک‌های بسیار دقیقی داشته باشیم تا در هدف قرار دادن اهداف نظامی اشتباه نکنیم و غیرنظامیان آسیب ببینند.

نصرالله گفت: زمانی مشکل اسرائیلی‌ها این بود که ما موشک‌های با برد ۲۰ کیلومتر داشته باشیم اما مقاومت موشک هایی با برد ۴۰ کیلومتر بدست آورد و حال موشک هایی داریم که به بعد از حیفا و تل آویو می‌رسد. ‎

پرونده سوریه بسته نشده است

وی درباره پرونده سوریه گفت: ما درخصوص سوریه می‌توانیم از پیروزی بسیار بزرگی صبحت کنیم و مرحله آخر آن باقی مانده است. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: برای اینکه دقیق صحبت کنیم باید بگوییم که هنوز پرونده بسته نشده است اما اکنون وضعیت سوریه در بهترین حالت قرار دارد. ‎

وی تصریح کرد: وضعیت سوریه الان در مقایسه با سال ۲۰۱۱ بهتر است. ‎ نصرالله گفت: بحران الان بحران کردها و ترکیه و آمریکا در خصوص شرق ترکیه است. ‎

نصرالله افزود: ارتش سوریه و هم پیمانانش قادر به یکسره کردن نبرد در شمال سوریه است.

دبیرکل حزب الله گفت: کردها با پشتیبانی آمریکایی‌ها شروطی را برای مذاکره با دولت سوریه گذاشتد که فکر نمی‌کنم دولت سوریه آن را بپذیرد. ‎

وی افزود: ترکیه به کردهای سوری به عنوان شاخه‌ای از پ. ک. ک می‌نگرد و آنها را تروریست می‌داند. ‎

نصرالله افزود: گروه‌های کرد مورد حمایت آمریکا در شرق فرات از سوی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پشتیبانی مالی می‌شوند. ‎

وی تصریح کرد: گروههای کرد مورد حمایت ائتلاف بین المللی در اندک زمانی پرونده داعش را در شرق فرات خواهند بست. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: گفته اردوغان درباره توافقنامه اضنه بین ترکیه و سوریه بیانگر این است که باید مرز سوریه به دولت سوریه سپرده شود. ‎

وی افزود: وقتی داعش در شرق فرات پرونده‌اش بسته شود، ارتش سوریه و هم پیمانانش آسوده خواهند شد. خطوط مذاکره بین ارتش سوریه و نیروهای کرد باز است.

اولویت برای ادلب در راه حل سیاسی است

وی گفت: این آمریکا بود که مانع شد که ارتش سوریه و هم پیمانانش نبرد البوکمال را تکمیل کنند. ‎

نصرالله افزود: نیروها و تجهیزات نظامی برای آزادسازی ادلب آماده و تکمیل شد اما ترکیه به دلایل انسانی مانع از آن شد. ‎

وی تصریح کرد: گزینه‌ها درخصوص ادلب روی میز است اما اولویت در راه حل سیاسی است. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: نبرد داخلی بین گروهای مخالف در ادلب نشان داد که آنها ارزش هایی را که مدعی آن بودند، زیرپا گذاشتند. ‎

وی افزود: سیطره جبهه النصره بر ادلب ترکیه را به چالش کشیده است زیرا در سطح جهان به عنوان گروهی تروریستی شناخته شده است و راه سیاسی دشوار است. یا ترکیه راه حلی پیدا می‌کند یا اینکه منطقه ادب متعلق به سوریه است و سوریه اجازه نخواهد داد که این بخش دست تروریست‌ها باشد. ‎

وی افزود: ترکیه باید راه حلی برای ادلب بیابد یا اینکه مسئله را به رهبری سوریه واگذار کند که خاک خود را در دستان ترویست‌ها رها نخواهد کرد. ‎

خروج آمریکا از سوریه شکست آنهاست

دبیرکل حزب الله درباره ترامپ گفت: ترامپ درست می‌گوید که می‌خواهد نیروهایش را از مناطق مختلف فرابخواند. او شعارهایی انتخاباتی داد که بدنبال آن است و یکی از آنها فراخوانی نیروها است. ترامپ در وعده‌های انتخاباتی خود صادق است. ‎

وی با اشاره به لحن اهانت آمیز ترامپ از جمله علیه عربستان افزود: ترامپ فقط درباره پول و منافع کشورش صحبت کرده است؛ هرچند به زیان ثروت‌های کشورهای منطقه ما. ‎

وی افزود: برخی طرف‌های آمریکایی از ترامپ برای خروج از سوریه مهلت خواستند و شش ماه برای آن مهلت داد. آمریکایی‌ها به روس‌ها گفتند که آماده خروج کامل از سوریه در مقابل خروج ایرانی‌ها هستند. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: در آن زمان، روس‌ها به برادران ایرانی گفتند و رئیس جمهور پوتین به رئیس جمهور روحانی گفت و رئیس جمهور روحانی به من گفت، و گفته شده که منتظر باشید تا پاسخ ایران و حزب‌الله برسد. من به عنوان یک طرف، گفتم، آمریکایی‌ها دنبال خارج شدن از سوریه هستند و دنبال دستاورد می‌گردند تا بگویند که ترامپ دستاورد مهمی به دست آورده همانطور که نتانیاهو دنبال دستاورد بزرگ‌تری است.

وی افزود: ایرانی‌ها خواسته آمریکایی‌ها را رد کردند زیرا آنها بنا به درخواست دمشق در سوریه حضور دارند. ‎

نصر الله گفت: طرف روسی هم هیچ فشاری وارد نکرد، هر چند در رسانه تبلیغاتی میکنند. روسیه فقط نقل پیام کرد.

وی افزود: سوری‌ها نیز خواسته آمریکایی‌ها درخصوص خروج ایرانی‌ها را که روس‌ها منتقل کردند، رد کردند.

دبیرکل حزب الله گفت: خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه یک راهبرد جدید است که در حد خود شکست محسوب می‌شود. ‎ وی افزود: خروج نیروهای آمریکایی راهبردی جدید و «نسخه ترامپی» طرح آمریکا است.

نصرالله گفت: سیاست گشایش و درهای باز درقبال سوریه به علت تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه گرفته شد. این سیاست بعد از یک جلسه ارزیابی که در ابوظبی برگزار شد، گرفته شد. ‎

وی تصریح کرد: سفر عمر البشیر رئیس جمهور سودان به سوریه با چراغ سبز عربستان انجام شد. ‎ نصرالله خاطرنشان کرد: پیامی به دمشق منتقل شد که خودش درخواست بازگشت به اتحادیه عرب کند که سوریه نیز در پاسخ گفت که کسانی که این کشور را از اتحادیه عرب اخراج کردند خود باید سوریه را بازگردانند. ‎

تصمیم ترامپ عربستان را نگران کرد

وی تصریح کرد: تصمیم‌های ترامپ باعث نگرانی عربستان و امارات شد که ترکیه را خطر بزرگتر از ایران دانستند. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: آمریکایی‌ها در سوریه شکست خوردند و بزرگترین شکست را نتانیاهو خورد. ‎

آمریکایی‌ها در سوریه شکست خوردند و بزرگترین شکست را نتانیاهو خورد

وی تصریح کرد: هدف سفر پامپئو در منطقه اطمینان دادن به کشورهای آنها بعد از یاس و ناامیدی آنها از تصمیم‌های ترامپ بود. ‎

نصرالله افزود: آمریکایی نخواهند توانست کاری بیش از آنچه انجام دادند، بکنند و سوریه و منطقه را ترک خواهند کرد. ‎

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها حتی افغانستان را برای طالبان ترک کردند و این شکستی سنگین برای آنها در این کشور است. ترامپ برای هیچ کسی جنگی به راه نخواهد انداخت و کشورش در وضعیت به راه انداختن جنگ جدیدی در منطقه ما نیست. ‎

نقشه ترامپ برای ایران

دبیرکل حزب الله گفت: ترامپ می‌خواهد جنگی علیه ایران بواسطه کشورهای منطقه برای سرنگون کردن آن به راه بیاندازد. ‎

وی تصریح کرد: مسئولان بلندپایه عرب از جمله مسئولان امنیتی به سوریه سفر کردند که نمی‌توانم هویت آنها را فاش کنم. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: نتانیاهو در تصور خود درخصوص سرنگونی نظام سوریه شکست خورد. ‎ وی تصریح کرد: نتانیاهو در تحقق هدف بیرون کردن ایران از سوریه شکست خورد. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: اسرائیل در سطح سیاسی و نظامی در بیرون کردن ایران از سوریه تا کنون شکست خورده است. ‎

وی تاکید کرد: سوریه که پدافند هوایی قوی در اختیار دارد، از مسئولیت ملی عربی خود دست نخواهد کشید. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: نتانیاهو و آیزنکات نتوانستند جلوی رسیدن امکانات به لبنان را بگیرد و این شکست دیگری بود. وی افزود: اولویت در برهه گذشته، پایان دادن به نبرد داخلی بود. ‎

سوریه صاحب پدافندی قدرتمند است

دبیرکل حزب الله درباره اوضاع منطقه گفت: ایران با وجود تحریم‌ها منسجم است و همچنین وضعیت در عراق جای خرسندی دارد. ‎

وی به نتانیاهو هشدار داد و تصریح کرد: سوریه‌ای که پدافندی قویتری در اختیار دارد از مسئولیت ملی عربی خود دست نخواهد کشید و در هر لحظه‌ای ممکن است تصمیمی برای برخوردی متفاوت با حملات اسرائیل گرفته شود زیرا آنچه اخیرا روی داد، بسیار خطرناک بود. ‎

سوریه از مسئولیت ملی عربی خود دست نخواهد کشید و در هر لحظه‌ای ممکن است تصمیمی برای برخوردی متفاوت با حملات اسرائیل گرفته شود

وی گفت: اسرائیل باید متوجه تغییرات اخیر و بهبود پدافند هوایی سوریه باشد. ‎

نصرالله گفت: نتانیاهو باید متغیرات در منطقه را مدنظر قرار دهد. ‎

سرنوشت معامله قرن از نگاه نصرالله

وی درباره طرح سازش آمریکایی موسوم به «معامله قرن» گفت: این طرح سه ضلع دارد، یعنی ترامپ، نتانیاهو و محمد بن سلمان. دبیرکل حزب الله افزود: نمی‌توان گفت که معامله قرن پایان یافته است. ‎

وی افزود: ماموریت بن سلمان بازار یابی طرح معامله قرن در مقابل ۵۰ سال باقی ماندن در قدرت است.

ماموریت بن سلمان بازار یابی طرح معامله قرن در مقابل ۵۰ سال باقی ماندن در قدرت است

نصرالله گفت: محمد بن سلمان دیگر نمی‌تواند کاری برای معامله قرن بکند. هیچ گروه فلسطینی نمی‌تواند معامله قرن را بپذیرد.

وی درباره روابط با گروه‌های فلسطینی گفت: ما با همه گروه‌های فلسطینی رابطه داریم و روابط ما با تشکیلات خودگردان فلسطین خوب است. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: رابطه سوریه با فلسطینی‌ها خوب است اما تنها مشکل آنها با حماس است. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: محور مقاومت تمایل فراوانی به داشتن روابطی خوب با همه گروه‌های فلسطینی دارد. ‎

جنگ یمن بهترین تجربه

وی درباره یمن گفت: پایداری یمنی‌ها در برابر جنگ عربستان، اسطوره‌ای است و تجربه یمن بهترین تجربه برای تدریس است. ‎

نصرالله تصریح کرد: عربستان و امارات فهمیدند که با وجود جنگ شدید خود نمی‌توانند ملت یمن را به زانو در آوردند. ‎

دبیر کل حزب الله درباره یمن افزود: باید همچنان درخصوص یمن محتاط بود اما تصمیمی در خصوص لزوم حرکت به سمت راه حل سیاسی وجود دارد. ‎

دبیرکل حزب الله درباره وضعیت بحرین گفت: اپوزیسون در بحرین خواستار میانجیگری از طریق برخی کشورهای عربی از جمله قطر و ترکیه و کویت برای حل بحران شد اما ان عربستان است که مانع حصول گفت‌وگو در بحرین است. ‎

مسائل داخلی لبنان از نگاه سیدحسن نصرالله

وی سپس به اوضاع داخلی لبنان و اجلاس اخیر اقتصادی بیروت پراخت و گفت: برگزاری اجلاس اقتصادی در بیروت و مواضع سیاسی آن درباره قدس بسیار خوب بود. ‎

دبیرکل حزب الله افزود: سخنان رئیس جمهور و وزیر خارجه درخصوص بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب بسیار مهم بود. ‎ نصرالله افزود: سخنان وزیر خارجه لبنان درخصوص لزوم حل مسئله ناپدید شدن امام موسی صدر مهم بود.

وی درباره روابط حزب الله با ژنرال میشل عون رئیس جمهور این کشورتصریح کرد: روابط با ژنرال میشل عون تغییری نکرده است و اعتماد قوی به وی وجود دارد. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: روابط ما با رئیس جمهور همانند گذشته برپایه توافق و مودت است. ‎

وی تصریح کرد: تفاهم بین حزب الله و جریان ملی آزاد همچنان پابرجاست. رابطه‌ام با جبران باسیل خوب است و اختلاف بین دو جریان نباید تاثیری بر پایگاه مردمی آها داشته باشد. آنچه درباره تغییر توافقنامه طائف مطرح می‌شود، بی پایه و اساس است و ما خواهان تغییر این توافقنامه نیستیم. ‎

وی تاکید کرد: ما خواهان تشکیل دولت لبنان در سریعترین زمان ممکن هستیم و از روز اول همه تسهیلات را در این زمینه ارایه کردیم. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: تشکیل دولت در سریعترین زمان ممکن به نفع کشور است. ‎

نصرالله تصریح کرد: ایران و سوریه به هیچ وجه دخالتی در امر تشکیل دولت لبنان نکرده‌اند. ‎

وی تاکید کرد: ما همچنان پافشاری می‌کنیم که گروه تشکل «دیدار مشورتی» وزیری در دولت لبنان داشته باشد. ‎

دبیرکل حزب الله گفت: تلاش‌های جدی برای تشکیل دولت در حال حاضر وجود دارد. در موضوع تشکیل دولت، دو گره مربوط به تشکیل دیدار مشورتی و توزیع پست‌ها وجود دارد. ‎

وی گفت: ما برای حل وضعیت اقتصادی و مبارزه با فساد در لبنان جدی هستیم اما این نبردی دشوار و طولانی است. باید برای حل مشکل فساد تغییراتی در قوانین ایجاد کرد.

نصرالله افزود: اولین گام برای مقابله با فساد سد کردن راه فساد از طریق وضع قوانین است. دخالت سیاسی در دستگاه قضایی از علل فساد در لبنان است. ‎

وی درباره شرایط اقتصادی در لبنان نیز گفت: وضعیت اقتصادی در لبنان از اولویت‌های دولت آتی است. ‎

نصرالله درباره سعد الحریری و جریان المستقبل گفت: با وجود حملات جریان المستقبل به ما؛ ما بر رویکرد باز و همکاری با سعد خریری نخست وزیر مامورتشکیل دولت پافشاری داریم. ‎

دبیرکل حزب الله در پایان این مصاحبه طولانی گفت: ویژگی لبنان این است که همه باید با هم تفاهم کنیم. لبنان فقط از طریق همه اقشار آن می‌تواند اداره شود. ‎

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو / خرازی: موشک را نظامیان لیبی و سوریه به ما آموزش دادند

ایسناخبرگزاری ایسنا
صادق خرازی، نماینده پیشین ایران در سازمان ملل، سفیر اسبق ایران در فرانسه و دیپلمات باسابقه‌ای است که هرچند این روزها بیشتر درمورد حزب متبوعش یعنی «ندای ایرانیان» سخن می‌گوید، اما از دغدغه‌های حوزه دیپلماسی و مسائل بین‌الملل خالی نیست و مسائل خاورمیانه را گاه از نزدیک دنبال می‌کند. او در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد خود، حزبش، وضعیت کشور، انقلاب اسلامی و سیاست خارجی صحبت کرده است که گزیده این گفت‌وگو را در ویدئوی زیر می‌بینید.

تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ / خبرنگار: صدف صمیمی

خواندن خبر در سایت منبع

تحدید اقتدار موشکی ایران؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تحدید اقتدار موشکی ایران؟
خبرگزاری میزان- رفتار و مواضع غربی‌ها از همان زمانی که برجام منعقد شد، بیانگر آن بود که قصد دارند دامنه محدودیت‌های ایران را در این توافق گسترده کنند و موضوع را از تحدید پیشرفت‌های هسته‌ای ایران به تحدید قابلیت‌های دفاعی و موشکی و فعالیت‌های ثبات‌زا و صلح آفرین ایران در منطقه تسری دهند.
تحدید اقتدار موشکی ایران؟ - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه که کشورش در زمان مذاکرات منتهی به برجام، ایفاگر نقش «پلیس بد» بود و پس از انعقاد برجام نیز در زمینه موضوعات داخلی ایران، مواضع مداخله‌جویانه و گستاخانه‌ای را اتخاذ کرده بود، اخیرا اعلام کرد «اگر در مذاکرات بر سر برنامه موشکی ایران پیشرفتی حاصل نشود، فرانسه آماده وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران است».

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز بلافاصله در واکنش به اظهارات تهدیدآمیز وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد: «قابلیت‌های موشکی ایران بخشی از توان مشروع دفاعی و ضامن امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است که بر دکترین بازدارندگی استوار است. توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست و این نکته در جریان گفتگو‌های مستمر سیاسی که بین ایران و فرانسه انجام می‌شود به اطلاع طرف فرانسوی رسیده است».

چشم طمع غربی‌ها به اقتدار موشکی ایران از همان زمان انعقاد برجام

از همان زمانی که برجام منعقد شد، رفتار و مواضع غربی‌ها بیانگر آن بود که قصد دارند دامنه محدودیت‌های ایران در این توافق را گسترده کنند و موضوع را از تحدید پیشرفت‌های هسته‌ای ایران به تحدید قابلیت‌های دفاعی و موشکی و فعالیت‌های ثبات‌زا و صلح آفرین ایران در منطقه تسری دهند.

توانمندی موشکی ایران که یک عنصر بازدارنده محسوب می‌شود، چند سالی است فکر و ذکر غربی‌ها را مشغول کرده است؛ آن‌ها پس از موضوع هسته‌ای، بحث توانمندی موشکی کشورمان را مطرح می‌کنند و قصد دارند در مسیر پیشرفت‌های شگفت‌انگیز جوانان و دانشمندان ایرانی در عرصه موشکی مانع ایجاد کنند.

تحریم ایران توسط آمریکا بواسطه اقتدار موشکی در فردای اجرایی شدن برجام!

سنگ اندازی آمریکایی‌ها در مسیر توسعه و پیشرفت توانمندی موشکی و دفاعی کشورمان از همان فردای اجرایی شدن برجام آغاز شد؛ آمریکایی‌ها که می‌دانستند برجام متضمن محدودیتی برای پیشبرد برنامه‌های موشکی کشورمان نیست، برای مقابله با این برنامه، به حربه نخ نما و پوسیده تحریم روی آوردند؛ بگونه‌ای که فردای اجرایی شدن برجام در تاریخ ۲۸ دی ماه ۹۴ وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را در واکنش به آزمایش موشکی ایران علیه چند فرد و موسسه وضع کرد.

بلافاصله پس از اعلام وضع این تحریم‌ها، وزارت امور خارجه کشورمان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایران نسبت به این گونه اقدامات تبلیغاتی و ایذایی، با پیگیری جدی‌تر برنامه قانونی موشکی و ارتقاء توانمندی‌های دفاعی و امنیت ملی خود پاسخ خواهد داد».

تحدید موشکی ایران با الگوی برجام!

آمریکایی‌ها در گام اول تلاش کردند تا پس از برجام، با معیار قرار دادن الگوی انعقاد این سند، مسیر پیشرفت موشکی کشورمان را مسدود کنند؛ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که به فاصله ۴۸ ساعت پس از انعقاد برجام صادر شده بود، استناد آمریکایی‌ها برای این امر بود.

اذعان غربی‌ها به لحن توصیه آمیز - نه تکلیفی- قطعنامه ۲۲۳۱

البته بعد‌ها خود آمریکایی‌ها اذعان کردند که ادبیات قطعنامه ۲۲۳۱ در قبال برنامه موشکی ایران لحنی توصیه آمیز دارد و متضمن تکلیفی نیست. در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در دو سطح به بحث موشکی پرداخته شده است: اول آنکه محدودیت‌ها علیه نقل و انتقال تجهیزات موشکی به ایران تا پایان یک دوره هشت ساله ادامه یابد و دوم آنکه شورای امنیت به ایران توصیه نموده است که از توسعه موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل سلاح‌های هسته‌ای را دارند خودداری نماید.

رزمایش موفقیت‌آمیز سپاه و جنجال غربی‌ها

اواخر اسفند ۹۴ بود که در جریان آخرین روز رزمایش موشکی اقتدار ولایت، موشک‌های بالستیک قدر Hبا موفقیت به سمت اهداف از پیش تعیین شده در فاصله یک هزار و چهارصد کیلومتری شلیک شدند.

این رزمایش که به گفته سردار سلامی جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران حامل پیام امنیت و آرامش برای سرزمین‌های اسلامی بود، در همان زمان با واکنش مقامات آمریکایی مواجه شد و تقریبا تمام اعضای هیئت حاکمه آمریکا در باب آن داد سخن سر دادند و این رزمایش را ناقض قطعنامه‌های بین المللی دانستند.

«سامانتا پاور» نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل، دو روز پس از رزمایش موشکی ایران در جمع خبرنگاران از طرح موضوع این رزمایش در شورای امنیت خبر داد و این رزمایش را شلیک خطرناک نامید! همچنین «جان کری» وزیر خارجه وقت آمریکا نیز در نشست خبری خود در پاریس به رزمایش موشکی ایران واکنش نشان داد و تهدید کرد در صورتی که ایران به آزمایش‌های موشکی ادامه دهد، تحریم‌های بیشتری بر این کشور اعمال خواهد شد.

نامه ضدایرانی آمریکا و متحدان اروپایی‌اش به دبیرکل سازمان ملل

اواسط فروردین ۹۵ آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل، آزمایش موشک‌های بالستیکی از سوی ایران را نامنطبق و همچنین مخالف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانستند. در این نامه ادعا شده بود که آزمایش‌های اخیر ایران شامل موشک‌هایی هستند که می‌توانند تسلیحات هسته‌ای حمل کنند.

در اردیبهشت ۹۵ پایگاه اینترنتی آمریکایی «امریکن تینکر» طی گزارشی با اشاره به قدرت بازدارندگی ایران به واسطه موشک‌های دور برد و بالستیک، نوشت: «اکنون با خنثی شدن برنامه هسته‌ای ایران بوسیله انجام مذاکرات هسته‌ای، نوبت به آن رسیده‌است که مقادیر سخت و تنبیهی جدی و گسترده‌ای را علیه برنامه موشکی ایران اتخاذ کنیم. باید آزمایش‌های موشکی ایران پی‌درپی با تحریم‌های سخت پاسخ داده شوند».

در تیرماه ۹۵ در ادامه گزافه گویی مقامات غربی پیرامون توانمندی موشکی و دفاعی کشورمان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مدعی شد «ایران مقررات شورای امنیت سازمان ملل در خصوص توقف برنامه موشکی نظامی خود را نقض کرده است».

خبرسازی‌های کذب غربی‌ها پیرامون برنامه دفاعی و موشکی ایران

اما غربی‌ها وقتی دیدند تیرهایشان برای بازداشتن ایران از پیگیری حق متعارف خود در تکمیل پروژه دفاعی و موشکی، کارگر نیست، به خبرسازی‌های کذب روی آوردند.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز، اواخر دیماه ۹۶ (ژانویه ۲۰۱۸) مدعی شد که ایران در جریان مذاکرات بروکسل در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۱ دی ۹۶) قبول کرده است که پیرامون «برنامه موشکی» و «مسائل منطقه‌ای» وارد «گفت‌وگویی فشرده و جدی» شود.

وزارت امور خارجه کشورمان بلافاصله پس از انتشار این گزارش، با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب محتوای آن، اعلام داشت که «موضع جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به جوسازی‌ها، تهدیدات، مواضع و دیدگاه‌های ایالات متحده آمریکا و دیگران، هیچ تغییری نکرده و همچنان که بار‌ها اعلام شده است برنامه موشکی ایران کاملا جنبه دفاعی و بازدارندگی داشته و علیه هیچ کشوری نیست و طرح ادعا‌های واهی و بی پایه و اساس، تغییری در این موضع اصولی و اساسی کشور ایجاد نخواهد کرد و جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی و سیاست‌های دفاعی به ویژه برنامه موشکی خود را نخواهد داد».

اما چند روز پس از ادعای روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز، این بار یک نشریه آلمانی ادعایی را درباره مباحث موشکی مرتبط با ایران مطرح کرد! اشپیگل هفته‌نامه آلمانی، ۳۰ دی ۹۶ (۲۰ ژانویه ۲۰۱۸) گزارش داد که آلمان در حال مذاکره با دیگر کشور‌های اروپایی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به سبب اقدامات موشکی این کشور است.

هجوم رسانه‌ای اروپایی‌ها برای اعلام در خطر بودن حیات برجام و گره زدن این موضوع به برنامه دفاعی – موشکی ایران به همین جا ختم نشد و خبرگزاری انگلیسی رویترز هم به میدان آمد و طی گزارشی در اول بهمن ۹۶ (۲۱ ژانویه ۲۰۱۸) مدعی شد که «تروئیکای اروپایی قصد دارند در قالب مقوله‌ای جداگانه و مجزا از مسائل هسته‌ای، با ایران پیرامون موضوعات موشکی مذاکره کنند».

نشریه فرانسوی «لوفیگارو» نیز در همان روز اول بهمن ۹۶ (۲۱ ژانویه ۲۰۱۸) به نقل از «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه مدعی شد که «اروپا با ایران در خصوص مسئله موشک‌های بالستیک و مسائل منطقه‌ای مذاکراتی داشته‌است»!

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که در همان مقطع خبرسازی‌های کذب غربی‌ها پیرامون موضوعات موشکی ایران، به آلمان سفر کرده بود، در تاریخ ۲ بهمن ۹۶ طی مصاحبه‌ای، خبر منتشر شده در رسانه‌های غربی در ارتباط با مذاکره ایران با آلمان و انگلیس و فرانسه درباره مسائل موشکی را تکذیب کرد.

فشار سیاسی مستقیم؛ حربه جدید غربی‌ها برای مقابله با اقتدار موشکی ایران

اما پس از آنکه غربی‌ها در خبرسازی‌های کذب هم پیرامون اقتدار موشکی ایران به در بسته خوردند، مجددا فشار سیاسی مستقیم را در دستور کار قرار دادند؛ در اوایل آذرماه سال جاری در جدیدترین نمونه از فضاسازی علیه ایران، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، با ادعای آزمایش موشک بالستیکی برد متوسط، ایران را متهم به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ کرد. البته پیش‌تر نیز «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، در چندین نوبت، این اتهام واهی را به ایران نسبت داده بود.

آمریکایی‌ها در حالی ایران را متهم به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ می‌کنند، که خود با خروج یکطرفه و غیرقانونی از برجام، عملا این قطعنامه را نقض کرده‌اند و قابل تامل آنکه با اهرم فشار درصدد هستند دیگران را نیز ترغیب به خروج از برجام کنند؛ این امر بدان معناست که آمریکایی‌ها نه تنها قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده‌اند که سایر کشور‌ها را هم به نقض این قطعنامه صادره از جانب شورای امنیت سازمان ملل تشویق می‌کنند؛ بنابراین سخنان تهدیدآمیز اخیر «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه علیه برنامه صلح‌آمیز دفاعی و موشکی کشورمان را باید در ادامه همان نقشه راه غربی‌ها در عصر پسابرجام دانست که به هر طریقی تلاش می‌کنند، اقتدار و امنیت مردم ایران را بر مبنای الگوی برجام مخدوش کنند.

وقاحت اروپایی!

در این میان وقاحت اروپایی‌ها نیز قابل تامل است؛ آن‌ها در شرایطی که باید پیرامون تعلل خود در ارائه راهکار‌های انتفاع اقتصادی ایران از برجام، در مقام «پاسخگو» و «بدهکار» ظاهر شوند، هر روز اتهام جدیدی را علیه کشورمان مطرح می‌کنند؛ یک روز به دروغ از نقض حقوق بشر در ایران می‌گویند و روز دیگر ایران را متهم به اقدام تروریستی در خاک اروپا می‌کنند؛ حالا نیز با هدف مخدوش کردن امنیت مردم ایران، بحث تحدید اقتدار موشکی کشورمان را پیش کشیده‌اند و در این راه، حربه تحریم را علم کرده‌اند.

مقام معظم رهبری در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۷، در دیدار مسئولان نظام، بیانات مهمی را در خصوص موضوع ادامه برجام با اروپایی‌ها ایراد فرمودند: و به تجربه‌ی همراهی اروپا با آمریکا در مهم‌ترین موارد علیه ایران اشاره داشتند.

معظم‌له در آن دیدار فرمودند: اروپا باید متعهد بشود که بحث موشک و حضور جمهوری اسلامی در منطقه را مطرح نخواهد کرد؛ این را باید قول بدهند. اینکه در هر برهه‌ای از زمان یک چیزی بگویند و مسئله‌ی موشک را به شکل‌های مختلف مطرح کنند، اصلا قابل قبول نیست. بایستی سران این سه کشور (آلمان، انگلیس، فرانسه) قول بدهند و قبول بکنند که مطلقا مسئله‌ی موشک را مطرح نخواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
اگر دختران ما حجاب و عفاف را فهم و به قول شما فرهنگ آن را درک کرده باشند، با مشکل مواجه نخواهیم شد. وی ادامه داد: دستگاه‌های حاکمیتی بر اساس ضوابط و قانون باید درباره عفاف و حجاب عمل کنند. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش دستگاه‌های نظارتی، گفت: قوانینی باید باشد که نه به صورت سلبی بلکه به صورت ایجابی که همان فرهنگ‌سازی است باعث ملزم شدن مردم شود. وی افزود: فرهنگ‌سازی ضرورت دارد، حوزه‌های علمیه، تریبون‌های نمازهای جمعه، رسانه‌ها و رسانه ملی باید برای ترویج عفاف و حجاب ارزشی و حفظ ناموس این مملکت دست به کار شوند تا اتفاق خاصی نیفتد. نماینده مردم اصفهان افزود: ‌ جوانی که آن را می‌بیند باخودش می‌گوید که این خانم قرآن را تفسیر می‌کند و بر اساس مشاهداتش نتیجه می‌گیرد.
فراروفرارو1 روز قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.
برنابرنا1 روز قبل
یک پایگاه خبری ساعاتی قبل در گزارشی مدعی شد که در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، بین روحانی و جهانگیری معاون اول رییس جمهور تصمیم به ترک جلسه مذکور گرفت که علی لاریجانی او را منصرف کرد. براساس گزارش ادعایی این پایگاه خبری، جهانگیری بعد از این ماجرا در محل کار خود حاضر نشد. همچنین حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در توئیتی که به نظر می‌رسد بی ارتباط با این ماجرا نباشد، نوشت: "جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است، نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند. " جلسات هیئت وزیران هر هفته عصر روزهای یکشنبه و صبح روزهای چهارشنبه در ساختمان ریاست جمهوری و به ریاست رئیس جمهوری و با حضور معاون اول رئیس جمهوری و اعضای کابینه برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1