اخبار قیمت‌های روز بازار | دوشنبه 8 بهمن‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار | دوشنبه 8 بهمن‌ماه

رشد ارزش ۲۸ ارز در بازار بین بانکی + جدول قیمت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
رشد ارزش ۲۸ ارز در بازار بین بانکی + جدول قیمت
خبرگزاری میزان- دربازار بین بانکی ۲۸ ارز با افزایش قیمت روبرو شدند و ۱۲ ارز بدون تغییر قیمت کار خود را آغاز کردند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، ارزش ۴۷ ارز از سوی بانک مرکزی درحالی اعلام شد که نرخ ۲۸ ارز از جمله یورو روند صعودی، ارزش ۷ ارز روند نزولی و ۱۲ ارز از جمله دلار آمریکا بدون تغییر قیمت کار خود را آغاز کردند.

رشد ارزش ۲۸ ارز در بازار بین بانکی + جدول قیمت - 2

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش قیمت بلیت تئاتر، بایدها و نبایدها

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
افزایش قیمت بلیت تئاتر، بایدها و نبایدها
خبرگزاری میزان- قیمت بلیت آثار نمایشی همیشه یکی از مسائل مورد مناقشه در میان تماشاگران و گروه‌های نمایشی بوده است. مشکلی که همچنان ادامه داشته و هنوز اساسنامه درستی بابت چگونگی لحاظ کردن قیمت بلیت وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، قیمت بلیت آثار نمایشی همیشه یکی از مسائل مورد مناقشه در میان تماشاگران و گروه‌های نمایشی بوده است. مشکلی که همچنان ادامه داشته و هنوز اساسنامه درستی بابت چگونگی لحاظ کردن قیمت بلیت وجود ندارد.

برخی هنرمندان معتقدند که گرانی بلیت تئاتر در سال‌های اخیر تنها و تنها به دلیل ورود بازیگران سینما به تئاتر است. آن‌ها این مساله را ضربه‌ای مهلک به بدنه اصلی تئاتر می‌دانند و اعتقاد دارند که این مبالغ نه برای مشاهده تئاتر که برای دیدن برای بازیگران سینما پرداخت می‌شود.

افزایش قیمت بلیت تئاتر، بایدها و نبایدها - 3

از سویی دیگر برخی از هنرمندان با استقبال از حضور سینماگران به تئاتر، این افزایش قیمت بلیت را طبیعی دانسته و حتی می‌گویند که بلیت تئاتر بسیار باید گرانتر از این مبالغ باشد. مدت زمان طولانی تمرینات و اجرای یک اثر نمایشی باعث شده تا اهالی نمایش مبالغ فعلی بلیت را حتی کم بدانند.

از طرفی قیمت بالای هزینه‌های تولید یک اثر نمایشی باعث شده تا قیمت بلیت همواره روندی صعودی داشته باشد. نخستین هزینه اصلی برای اجرای آثار نمایشی هزینه اجاره سالن و تماشاخانه است. البته در برخی مواقع سالن‌های دولتی میزبان آثار هستند اما به دلیل روند نامعلوم تخصیص سالن‌های دولتی و تعداد کم آنها اکثر گروه‌ها به سمت تماشاخانه‌های خصوصی رفته‌اند.

افزایش قیمت بلیت تئاتر، بایدها و نبایدها - 7

حال اینکه تماشاخانه‌های خصوصی هم به دلیل مشکلات فراوان و هزینه‌های بالای اداره سالن هرگز نمی‌توانند قیمت هایی پایینی را برای اجاره اعلام نمایند. هزینه‌های متداول سالن‌های اجرایی و همچنین هزینه نگهداری وسائل فیزیکی همچون نور و صدا با توجه به افزایش قیمت‌ این وسائل راهی جز افزایش بهای اجاره جلوی تماشاخانه‌های خصوصی نگذاشته است.

مرکز هنرهای نمایشی و وزارت ارشاد هم به جز نگاه نظارتی هیچگونه حمایت مالی و اقتصادی از تماشاخانه‌ها انجام نمی‌دهند. شاید اگر وزارت ارشاد روندی حمایتی را در اساس کار قرار می‌داد و به نوعی یارانه فرهنگی و کمک هزینه‌ به این تماشاخانه‌ها میداد، این مراکز تا این حد به دنبال افزایش بهای اجاره سالن نبودند.

در هر صورت در وضعیت فعلی بدون شک نه تماشاگر، نه سالن‌دار و نه گروه نمایشی از افزایش قیمت بلیت سودی نخواهد برد. آن هم در زمانی که آمار اعلام شده برای تماشاگران تئاتر به شدت وحشتناک است. حال با وضعیت موجود باید دید آیا راهکار مناسبی برای تنظیم درست قیمت بلیت تئاتر ارائه خواهد شد و یا همچنان برخی از آثار نمایشی افسار گسیخته و به دلایلی متفاوت با قیمت‌های هنگفت آثار را روی صحنه می‌برند.

خواندن خبر در سایت منبع

علت ارزانی مرغ و تخم مرغ چیست؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
علت ارزانی مرغ و تخم مرغ چیست؟
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام از کاهش قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ در بازار خبر داد

به گزارش خبر فوری، حمید ورناصری اظهار کرد که در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ هیچ مشکلی نداریم و روند قیمت آن رو به کاهش است؛ به گونه‌ای که به طور متوسط هر شانه تخم مرغ در سطح شهر بین ۱۴ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان بوده و قیمت نسبتا متعادلی است.

وی افزود: مرغداران در حال حاضر نسبت به این مساله اعتراض دارند و معتقدند که قیمت فروش محصول‌شان نسبت به هزینه تولید هر کیلوگرم تخم مرغ کمتر شده و در حال زیان‌دهی هستند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ادامه داد: یکی از دلایل ارزانی تخم مرغ در بازار این است که طی هفته‌های گذشته، شرکت پشتیبانی امور دام در حال عرضه گسترده تخم مرغ تنظیم بازاری تومان در میادین میوه و تره بار و از محل واردات و تولید داخلی است و این عرضه هم‌چنان ادامه دارد که قیمت آن‌ها شانه‌ای ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان است.

ورناصری هم‌چنین درباره وضعیت بازار گوشت مرغ نیز اینگونه به ایسنا توضیح داد که گوشت مرغ منجمد کیلویی ۸,۹۰۰ تومان و هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم ۹,۸۰۰ تومان، به‌صورت روزانه و در همه میادین میوه و تره بار عرضه می‌شود. در زمینه گوشت مرغ صف‌های طولانی وجود ندارد چراکه توزیع آن گسترده و به وفور انجام می‌شود. همین مسئله سبب شده تا گوشت مرغ گرم در بازار به‌طور متوسط به کیلویی ۱۱ هزار ۷۰۰ تومان و در تهران به‌صورت میانگین به کیلویی ۱۲ هزار تومان تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان برسد. با این حساب کاهش قیمت گوشت مرغ نیز در بازار به دلیل ادامه داشتن عرضه گوشت مرغ، هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۴ دلاری قیمت پایه نفت

فارسخبرگزاری فارس
افزایش ۴ دلاری قیمت پایه نفت
بورس انرژی در چهارمین اطلاعیه خود در حالی از عرضه محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در روز دوشنبه هفته آینده خبرداده که قیمت پایه با افزایش 4 دلاری به ازای هر بشکه روبرو شده است.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، بورس انرژی در چهارمین اطلاعیه خود از عرضه محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۷ به قیمت پایه هر بشکه ۵۶٫۲۴ دلار و به روش کشف پریمیوم خبر داد.

شرکت ملی نفت ایران در اول بهمن ماه نیز همین محموله را با قیمت ۵۲٫۴۲ دلار به ازای هر بشکه روانه میز فروش رینگ بین الملل بورس انرژی کرد که به معامله قطعی منتهی نشد.

در اطلاعیه جدید، شرکت کارگزاری خبرگان سهام همچنان کارگزار عرضه کننده این محموله بوده که سفارش‌های ۳۵ هزار بشکه‌ای را در روز عرضه، روانه میز فروش رینگ بین الملل بورس انرژی خواهد کرد.

حداقل تغییر قیمت سفارش ۰٫۰۱ درصد قیمت پایه و محدوده نوسان قیمت‌ها نامحدود خواهد بود.

سررسید تحویل کالا بر اساس این اطلاعیه عرضه اول اسفند ماه ۱۳۹۷ و مکان تحویل نیز فوب جزیره خارک اعلام شده است.

*پیش پرداخت ۶ درصدی همچنان پابرجاست

در اطلاعیه چهارم نیز مشابه اطلاعیه سوم عرضه نفت خام، واریز شش درصد پیش پرداخت ریالی ارزش سفارش تا دو ساعت قبل از شروع عرضه به حساب اعلام شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پابرجا است.

نرخ تسعیر هر دلار جهت واریز پیش پرداخت معامله بر مبنای میانگین روزانه خرید و فروش اعلام شده در سامانه سنا (اسکناس) ۲ روز کاری قبل از تاریخ انتشار این اطلاعیه عرضه تعیین شده که در صورت در دسترس نبودن سامانه سنا مرجع جایگزین اعلام خواهد شد.

دوره تحویل کالا نیز در بازه یکم اسفند ماه ۱۳۹۷ الی یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ اعلام شده و شرایط تسویه حساب به دو روش تسویه شرایطی و تسویه نقدی تقسیم شده است.

در تسویه شرایطی به صورت ۲۰ درصد نقدی و ۸۰ درصد اعتباری عمل خواهد شد، به طوری که شیوه تسویه معامله به صورت شرایطی بابت ۲۰ درصد ارزش معامله به صورت ریالی و بابت ۸۰ درصد ارزش معامله به صورت ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی به صورت نقدی و بخش ارزی به صورت اعتباری است. همچنین خریداران می‌توانند ۸۰ درصد بخش ارزی ارزش معامله را با ارز ریال و به صورت اعتباری نیز تسویه نمایند.

همچنین معادل ریالی ۶ درصد ارزش سفارش به صورت نقدی حداکثر تا ۲ ساعت قبل از شروع عرضه و مابقی تا ۲۰ درصد صورتحساب موقت برای بخش ریالی به صورت نقدی به حساب شرکت سمات واریز خواهد شد.

خریدار موظف است همزمان با واریز بخش ریالی صورتحساب موقت، کارمزدهای مصوب طبق مقررات بورس را نیز به حساب اعلامی از سوی شرکت سمات واریز نماید.

در صورت تعلق سود بانکی به مبالغ ریالی واریزی توسط خریدار طبق مقررات بانک پس از تسویه نهایی ارزش کل معامله و کسر کارمزدها، سود متعلقه قابل پرداخت به خریدار خواهد بود.

علاوه بر مبالغ ریالی فوق، خریدار موظف است پس از صدور صورت حساب موقت به میزان ۱۲۵ درصد باقیمانده صورتحساب یا به عبارتی ۱۲۵ درصد کل ۸۰ درصد بخش ارزی ارزش معامله ضمانت نامه بانکی ریالی تعهد پرداخت معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران به ذینفعی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه نماید. بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران عبارت‌ از پاسارگاد، تجارت، توسعه صادرات، سپه، صادرات، ملت، ملی، سامان و پارسیان هستند.

بر اساس این گزارش، شرایط فوق جهت پرداخت ۸۰ درصد بخش ارزی ارزش معامله به صورت ریالی-اعتباری نیز امکان پذیر است.

بر این اساس امور مالی شرکت ملی نفت ایران موظف است، ۱۰ روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری، صورتحساب موقت به صورت ۲۰ درصد ریالی و۸۰ درصد ارزی، بر مبنای قیمت نهایی محموله (final P) و نرخ تسعیر ارز بر مبنای میانگین روزانه نرخ خرید و فروش اعلامی در سامانه سنا برای اسکناس که توسط شرکت بورس انرژی ایران اعلام می‌شود را صادر و به کارگزار فروشنده جهت ارائه به کارگزار خریدار و شرکت سمات اعلام نماید.

روز مرجع برای محاسبه میانگین مذکور، ۲ روز کاری پیش از تاریخ صدور صورت حساب موقت است. ضمنا محاسبات مذکور جهت پرداخت ۸۰ درصد بخش ارزی ارزش معامله به صورت ریالی-اعتباری نیز صادق است.

خریدار موظف است حداکثر تا ۲ روز کاری تا پایان ساعت کاری در ایران قبل از اولین روز دوره سه روزه بارگیری بر اساس ارزش ریالی و ارزی مندرج در صورت حساب موقت صادره، اقدام به تسویه بخش ریالی صورت حساب به نفع شرکت سمات نماید و همچنین به میزان ۱۲۵ درصد باقیمانده صورتحساب یا به عبارتی ۱۲۵ درصد کل بخش ارزی ارزش معامله بر اساس نرخ تسعیر مندرج در صورتحساب موقت، ضمانت‌نامه بانکی معتبر ریالی تعهد پرداخت با سررسید حداقل ۱۲۰ روز قابل تمدید با دفعات در قالب اعلامی شرکت سمات، از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران به ذینفعی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه نماید.

همچنین شرایط فوق جهت پرداخت ۸۰ درصد بخش ارزی ارزش معامله به صورت ریالی - اعتباری نیز صادق است.

در صورت عدم ایفای تعهدات مندرج در این بند طی مهلت مقرر، قرارداد منفسخ شده و ۵ درصد ارزش معامله به عنوان خسارت انفساخ از محل پیش پرداخت خریدار توسط شرکت سمات به شرکت ملی نفت ایران پرداخت شده و پس از کسر سایر کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس، مابقی به خریدار بازگردانده می‌شود.

در مورد صدور صورتحساب برای قراردادهایی که خریدار درخواست تجمیع آن‌ها را اعلام نماید، به دلیل آنکه بر اساس فرمول مذکور در هر قرارداد قیمت‌ها متفاوت خواهد بود، برای هر قرارداد صورتحساب جداگانه بر اساس فرمول مختص به همان قرارداد صادر خواهد شد و هر قرارداد جداگانه تسویه خواهد شد.

امکان تسویه با تأخیر و همچنین امکان شکایت در مورد شرایط کمی و کیفی محموله‌های خریداری شده وجود ندارد.

پس از یک روز کاری از ایفای تعهدات توسط خریدار و تا حداکثر ۱ روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری، شرکت سمات اقدام به تأیید کتبی ایفای تعهدات مذکور و اعلام آن به شرکت ملی نفت ایران می‌نماید. به دنبال آن واحد عملیات نفت خام امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران پس از دریافت تأییدیه مذکور، دستور بارگیری نفتکش اعزامی خریدار را صادر و به بندر بارگیری یا به کشتی حامل محموله اعلام می‌نماید.

در صورتی که کشتی خریدار در دوره سه روزه بارگیری (Laycan) اعلام شده از سوی شرکت ملی نفت ایران وارد بندر نشود یا پهلوگیری ننماید، تحویل محموله به خریدار در بازه زمانی مندرج در بند ۱ بخش (ج) اطلاعیه عرضه به تعویق افتاده و چنانچه خریدار در دوره سه روزه بارگیری جدید اعلام شده توسط شرکت ملی نفت ایران وارد بندر نشود یا پهلوگیری ننماید، قرارداد منفسخ، تحویل محموله به خریدار منتفی می‌شود و معادل ۵ درصد ارزش معامله از محل پیش پرداخت خریدار توسط شرکت سمات به شرکت ملی نفت ایران پرداخت خواهد شد و تمام کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس بر عهده خریدار خواهد بود.

صدور صورتحساب نهایی برمبنای قیمت نهایی (final P) و بصورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی، با نرخ تسعیر ارز، جهت تسویه بخش ۲۰ درصد ریالی معامله بصورت نقد بر مبنای میانگین روزانه نرخ خرید و فروش اعلامی در سامانه سنا که توسط شرکت بورس انرژی ایران اعلام می‌شود، بر مبنای نرخ ۲ روز کاری پیش از تاریخ صدور صورت‌حساب نهایی و مقدار واقعی بارگیری شده طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، ۷ روز کاری پس از بارگیری محموله (date L/B) توسط شرکت ملی نفت ایران از طریق کارگزار فروشنده به اطلاع شرکت سمات و کارگزار خریدار خواهد رسید.

در راستای تسویه بخش ۲۰ درصد ریالی معامله به صورت نقد، ارزش مذکور براساس صورتحساب نهایی مشخص و مابه التفاوت صورتحساب موقت و نهایی در بخش ریالی حداکثر تا ۳ روز کاری پس از صدور صورت حساب نهایی بین خریدار و شرکت سمات تسویه می‌شود و متعاقبا شرکت سمات موظف است، طی یک روز کاری پس از دریافت وجه، مبلغ ۲۰ درصد بخش ریالی را به حساب معرفی شده شرکت ملی نفت ایران واریز نماید.

*افزایش مهلت تسویه نهایی از 60 روز به 90 روز در حالت خرید اعتباری

براساس این اطلاعیه، خریدار باید حداکثر تا ۹۰روز تقویمی پس از تاریخ بارگیری محموله (date L/B) تسویه بخش ارزی مبلغ صورت حساب نهایی را بر اساس شرایط و روش اعلامی شرکت ملی نفت ایران از جمله نوع ارز پرداختی انجام دهد. خریدار بایستی اقدامات مقتضی به منظور انجام هماهنگی‌های لازم با شرکت ملی نفت ایران در خصوص روش پرداخت را به نحوی انجام دهد که پرداخت در مهلت مقرر اشاره شده در این بند میسر شود.

در صورت عدم ایفای تعهدات مبنی بر تسویه بخش ارزی و تسویه مابه التفاوت ریالی، شرکت سمات ضمن ضبط ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت خریدار، معادل مبلغ ضمانت نامه را وصول و حداکثر تا ۵ روز کاری به حساب شرکت ملی نفت ایران پرداخت می‌نماید.

در چنین حالتی علاوه بر ضبط ضمانت‌نامه بانکی ریالی مذکور، حق استیفای مطالبات از محل سایر دارایی‌های خریدار وجود دارد.

پس از واریز وجه توسط خریدار و تسویه نهایی، شرکت ملی نفت ایران تأییدیه کتبی مبنی بر تسویه کامل ارزی در قالب فرم‌های تسویه خارج از پایاپای شرکت سمات را از طریق کارگزار فروشنده به شرکت سمات اعلام نموده و متعاقبا شرکت مذکور ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت خریدار را آزاد می‌نماید.

در صورتی که موضوع قرارداد توسط شرکت ملی نفت ایران از مبادی رسمی گمرکی صادر و اظهارنامه‌های گمرکی به نام شرکت ملی نفت ایران تنظیم شود، در این صورت به دلیل صادراتی بودن محموله مشمول وضع مالیات و عوارض بر ارزش افزوده نمی‌شود.

خریدار موظف است تمام کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس (۲ سر کارمزد)، هزینه‌های ناشی از انجام عملیات تحت شرایط فروش فوب خارک (FOB) یا تحویل کشتی به کشتی و همچنین هزینه‌های مربوط به کارمزدهای بانکی شامل انتقال وجوه را پرداخت نماید.

به گزارش فارس، در شیوه تسویه معامله به صورت ۱۰۰ درصد نقدی و بر مبنای ریال ایران، معادل ریالی۶ درصد ارزش سفارش یه عنوان پیش پرداخت بصورت نقدی حداکثر تا ۲ ساعت قبل از شروع عرضه به حساب شرکت سمات واریز خواهدشد. سپس باید ۱۰۰ درصد صورتحساب موقت بصورت نقدی و با ارز ریال به حساب شرکت سمات واریز نماید.

خریدار موظف است همزمان با واریز نقدی صورتحساب موقت، کارمزدهای مصوب طبق مقررات بورس را نیز به حساب اعلامی از سوی شرکت سمات واریز نماید. فرمول محاسبه قیمت نهایی محموله مشابه فرمول مندرج در بخش «د» اطلاعیه عرضه است که پس از بارگیری محموله و صدور صورتحساب نهایی، طبق بند ۳ این بخش تسویه حساب نهایی بین خریدار و شرکت سمات انجام خواهدشد.

بر این اساس امور مالی شرکت ملی نفت ایران موظف است ۱۰ روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری، صورتحساب موقت را براساس ۱۰۰ درصد ریالی، بر مبنای قیمت نهایی محموله (final P) و نرخ تسعیر بر مبنای میانگین روزانه نرخ خرید و فروش اعلامی اسکناس ارز در سامانه سنا که توسط شرکت بورس انرژی ایران به شرکت ملی نفت ایران و کارگزار خریدار اعلام می‌شود، صادر و به کارگزار فروشنده جهت ارائه به کارگزار خریدار و شرکت سمات اعلام نماید.

روز مرجع برای محاسبه میانگین مذکور، نرخ مربوط به ۲ روز کاری به وقت ایران قبل از صدور صورت حساب موقت است.

خریدار موظف است حداکثر تا ۲ روز کاری قبل از اولین روز دوره سه روزه بارگیری بر اساس ارزش ریالی مندرج در صورت حساب موقت صادره، اقدام به تسویه حساب موقت به نفع شرکت سمات نماید. پس از ۱ روز کاری از ایفای تعهدات فوق الذکر توسط خریدار و تا حداکثر ۱ روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری، شرکت سمات اقدام به تأیید کتبی ایفای تعهدات مذکور و اعلام آن به شرکت ملی نفت ایران می‌نماید.

به دنبال آن واحد عملیات نفت خام امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران پس از دریافت تأییدیه مذکور، دستور بارگیری نفتکش اعزامی خریدار را صادر و به بندر بارگیری یا کشتی حامل محموله اعلام می‌نماید.

در صورتی که کشتی خریدار در دوره سه روزه بارگیری (Laycan) اعلام شده از سوی شرکت ملی نفت ایران وارد بندر نشود یا پهلوگیری ننماید، تحویل محموله به خریدار در بازه زمانی مندرج در بند ۱ بخش (ج) اطلاعیه عرضه به تعویق افتاده و چنانچه خریدار در دوره سه روزه بارگیری جدید اعلام شده توسط شرکت ملی نفت ایران وارد بندر نشود یا پهلوگیری ننماید، قرارداد منفسخ، تحویل محموله به خریدار منتفی می‌شود و معادل ۵ درصد ارزش معامله از محل پیش پرداخت خریدار توسط شرکت سمات به شرکت ملی نفت ایران پرداخت خواهد گردید و تمام کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس بر عهده خریدار خواهد بود.

در مورد صدور صورتحساب برای قراردادهایی که خریدار درخواست تجمیع آن‌ها را اعلام نماید، به دلیل آنکه بر اساس فرمول مذکور در هر قرارداد قیمت‌ها متفاوت می‌باشد، برای هر قرارداد صورتحساب جداگانه بر اساس فرمول مختص به همان قرارداد صادر خواهد شد و هر قرارداد جداگانه تسویه خواهد شد.

امکان تسویه با تأخیر و همچنین امکان شکایت در باره شرایط کمی و کیفی محموله‌های خریداری شده وجود ندارد.

صدور صورتحساب نهایی برمبنای قیمت نهایی (final P) و بصورت ۱۰۰ درصد ریالی، با نرخ تسعیر ارز بر مبنای میانگین روزانه نرخ خرید و فروش اعلامی در سامانه سنا به صورت اسکناس که توسط شرکت بورس انرژی ایران اعلام می‌شود، بر مبنای نرخ ۲ روز کاری پیش از تاریخ صدور صورتحساب نهایی و مقدار واقعی بارگیری شده طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، ۷ روز کاری پس از بارگیری محموله (date L/B،) توسط شرکت ملی نفت ایران از طریق کارگزار فروشنده به اطلاع شرکت سمات و کارگزار خریدار خواهد رسید.

در راستای تسویه نهایی معامله، میزان کل پرداخت‌های صورت گرفته توسط خریدار به حساب شرکت سمات و همچنین مابه التفاوت صورتحساب موقت و نهایی، محاسبه و حداکثر تا ۳ روز کاری پس از صدور صورتحساب نهایی بین خریدار و شرکت سمات تسویه می‌شود و متعاقبا شرکت سمات موظف است طی یک روز کاری پس از تسویه مذکور، مبلغ نهایی را به حساب معرفی شده شرکت ملی نفت ایران واریز نماید. در صورت عدم تسویه توسط خریدار براساس این بند، حق استیفای مطالبات از محل سایر دارایی‌های خریدار وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت طلای جهانی؛ مقصد بعدی طلای جهانی

فراروخبرگزاری فرارو
قیمت طلای جهانی؛ مقصد بعدی طلای جهانی
به‌نظر می‌رسد کاهش نرخ بهره واقعی در اقتصاد جهانی نیز عامل مثبتی برای افزایش قیمت طلا در ماه‌های آینده خواهد بود. متوقف شدن روند صعودی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال‌جاری نیز می‌تواند فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد کرده و موجب افزایش قیمت جهانی طلا شود.

تضعیف دلار آمریکا با بازگشت به زیر مرز ۹۶ واحدی این شاخص همراه شد و زمینه مناسب برای صعود قیمت طلا به بالاترین سطح در ۸ ماه اخیر را فراهم کرد. طلا پس‌ از مدت‌ها به بالای مرز حساس ۱۳۰۰ دلاری گام برداشت و با رشد ۲۲ دلاری ظرف روز آخر هفته بازارها ۷/ ۱ درصد تقویت شد. در صورت متوقف شدن روند تدریجی رشد نرخ بهره فدرال رزرو در سال جدید، طلا باید برای عبور از هدف سخت ۱۳۸۰ دلاری تلاش کند و امیدوار به عدم‌تغییر نااطمینانی‌های مربوط به برگزیت، جنگ تجاری و سیاست پولی باشد که از اونس حمایت می‌کنند.

نتیجه نظرسنجی هفتگی کیتکو در هر دو نسخه تحلیلگران وال‌استریت و خرده‌فروشان مین‌استریت از قیمت جهانی طلا طی روزهای آینده، از مسیر صعودی فلز زرد در کوتاه‌مدت حمایت دارد. اونس طلا ظرف هفته گذشته بالغ‌بر ۷/ ۱ درصد تقویت شد و توانست به مرز روانی و حساس ۱۳۰ دلاری تکیه زند. همزمان با صعود فلز زرد، شاخص دلار آمریکا نزدیک به ۶/ ۰ درصد تضعیف شد. طلا توانسته سطح مقاومتی حساس و روانی ۱۳۰۰ دلاری رافتح کند. به‌نظر می‌رسد کاهش نرخ بهره واقعی در اقتصاد جهانی نیز عامل مثبتی برای افزایش قیمت طلا در ماه‌های آینده خواهد بود. متوقف شدن روند صعودی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال‌جاری نیز می‌تواند فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد کرده و موجب افزایش قیمت جهانی طلا شود.

امید سرمایه‌گذاران به اونس ۱۳۸۰ دلاری

در نظرسنجی این هفته اکثر کارشناسان اقتصادی محله وال‌استریت و سرمایه‌گذاران بین‌المللی محله مین‌استریت پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت طلا ظرف روزهای آینده در جاده افزایشی خواهد راند. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تنش‌ها، نااطمینانی‌های سیاسی و سیاست‌های محتاطانه فدرال رزرو آمریکا عوامل اصلی افزایش قیمت طلا در روزهای آتی خواهد بود. برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند اگر طلا بتواند بالاتر از سطح ۱۳۰۰ دلاری جایگاه خود را تثبیت کند، قیمت این فلز گرانبها به‌زودی تا ۱۳۸۰ دلار افزایش خواهد یافت. البته این پیش‌بینی روی دیگری دارد که در صورت ترک نااطمینانی از فضای بازارهای جهانی و تب تجارت بین‌الملل نیز با مذاکرات چین و آمریکا فروکش کند، فضای لازم برای مانور افزایشی دلار آن هم تا قیمت ۱۲۸ دلاری از میان می‌رود. خوش‌بینی وال‌استریتی: در نظرسنجی جدید کیتکو از تحلیلگران وال‌استریت، ۱۸ تحلیلگر ارشد شرکت کردند که ۱۳ نفر، معادل ۷۲ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند، یک نفر معادل ۶ درصد پیش‌بینی کرد قیمت طلا کاهش خواهد یافت و ۴ نفر، معادل ۲۲ درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییر محسوسی را تجربه نخواهد کرد. صعود طلا از دید مین‌استریتی‌ها: در نظرسنجی آنلاین از خرده‌فروشان مین‌استریت نیز ۲۶۶ سرمایه‌گذار بین‌المللی شرکت کردند که ۱۲۶ نفر معادل ۴۷ درصد اعلام کردند قیمت طلا مسیری صعودی خواهد داشت، ۷۷ نفر معادل ۲۹ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبه‌رو می‌شود و ۶۳ نفر معادل ۲۴ درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییری نمی‌کند.

قیمت طلای جهانی؛ مقصد بعدی طلای جهانی - 6قیمت طلای جهانی؛ مقصد بعدی طلای جهانی - 7

خواندن خبر در سایت منبع

دلار به مرز روانی رسید

فراروخبرگزاری فرارو
دلار به مرز روانی رسید
صحبت‌های دسته‌ای از فعالان را می‌توان این گونه تفسیر کرد که بازارساز در برابر تحرکات نوسان‌گیران مقاومت سنگینی نکرده، ولی همزمان اجازه نداده است آن‌ها روند بازار را دچار اتفاقات غیر‌قابل پیش‌بینی کنند. در این میان، دسته‌ای از فعالان عنوان کرده‌اند، بازارساز قصد دارد بازار را پس از گذر از اخبار روانی بار دیگر در مسیر کاهشی قرار دهد و نوسان‌گیران را با ضرر دیگری مواجه کند.

در دومین روز هفته، دلار سومین افزایش متوالی را تجربه کرد تا به آستانه سد ۱۲ هزار تومانی برسد. روز گذشته، شاخص ارزی ۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. البته برخی صرافی‌ها نیز قیمت دلار را بر تابلوی خود روی مرز ۱۲ هزار تومانی ثبت کردند؛ این در حالی بود که قیمت فروش صرافی‌های منتخب بازارساز در محدوده ۱۱ هزار و ۷۹۰ تومان قرار داشت.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ در بازار سکه نیز این فلز گرانبها رشد روز‌های اخیر را ادامه داد، ولی از سرعت آن کاسته شد. دیروز سکه ۱۵ هزار تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و روی عدد ۴ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان قرار گرفت. فلز گرانبهای داخلی در اولین روز هفته با ۵۲ هزار تومان رشد نه تنها مرز ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی را شکسته بود، بلکه تا سطح ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی خود را بالا کشیده بود. به گفته فعالان، رشد نامتناسب سکه در همان روز اول هفته نسبت به بهای اونس و دلار موجب شد که در روز دوم هفته معامله‌گران سکه با احتیاط بیشتری خرید‌های خود را انجام دهند. در مقابل در بازار ارز، شرایط معاملاتی روز یکشنبه تفاوت چندانی با روز شنبه نداشت.

به گفته برخی فعالان، یکی از عواملی که در روز‌های اخیر زمینه‌ساز افزایش قیمتی دلار شده است، جوسازی نوسان‌گیران پیرامون برخی اخبار سیاسی بوده است. این در حالی است که به‌دلیل حضور موثر بازارساز در بازار، این دسته نتوانسته‌اند میزان نوسانات را بالا ببرند و قیمت با یک حالت پلکانی و مدیریت شده افزایش پیدا کرده است. این صعود آرام موجب شده است که تقاضای جدید و احتیاطی چندانی وارد بازار نشود؛ این در حالی بود که در صورتی که سرعت رشد دلار سریع‌تر بود، می‌توانست توجهات بیشتری را به خود جلب کند و مخاطبان جدیدی را روانه بازاری کند که نوسانات سال‌جاری آن برای بسیاری از معامله‌گران غیر‌منتظره بود.

صحبت‌های دسته‌ای از فعالان را می‌توان این گونه تفسیر کرد که بازارساز در برابر تحرکات نوسان‌گیران مقاومت سنگینی نکرده، ولی همزمان اجازه نداده است آن‌ها روند بازار را دچار اتفاقات غیر‌قابل پیش‌بینی کنند. در این میان، دسته‌ای از فعالان عنوان کرده‌اند، بازارساز قصد دارد بازار را پس از گذر از اخبار روانی بار دیگر در مسیر کاهشی قرار دهد و نوسان‌گیران را با ضرر دیگری مواجه کند.

از نظر آنها، در شرایطی که بازار تحت‌تاثیر اخبار سیاسی است و نوسان‌گیران این اخبار را برجسته می‌کنند، مقاومت شدید بازارساز تنها در مقطع کوتاهی منجر به افت قیمت می‌شد و پس از آن نوسان‌گیران در قیمت‌های پایین‌تر با قدرت وارد بازار می‌شدند. در این شرایط، از نظر فعالان، بازارساز ارزی شیوه متفاوتی را در پیش گرفته است: رشد ملایم و مدیریت شده قیمت؛ بازارساز پس از این رشد می‌تواند در قیمت‌های بالاتر ارز خود را به فروش برساند و با پایین آوردن قیمت‌ها، نوسان‌گیرانی که در قیمت‌های بالاتر خرید ارز داشته‌اند را دچار ضرر کند. البته این کاهش قیمت باید نوسان‌گیران را غافلگیر کند تا دلار بالاخرید روی دست آن‌ها بماند و ریالی نداشته باشند که بار دیگر در قیمت‌های پایین‌تر در موقعیت خرید قرار بگیرند.

در شرایطی که برخی معامله‌گران بیشتر شرایط کوتاه‌مدت بازار را رصد می‌کنند، عده دیگری براساس انتظارات میان‌مدت خود نسبت به روند بازار موقعیت خرید و فروش می‌گیرند. به گفته برخی بازیگران بازار، در شرایط فعلی بخشی از معامله‌گران به‌دنبال آن هستند که روند درآمد‌های ارزی و ریالی دولت در سال آینده مشخص‌تر شود. معامله‌گران حرفه‌ای‌تر بازار، قیمت نفت را یکی از عوامل موثر بر قیمت دلار می‌دانند. در کنار این، نوع قیمت‌گذاری بنزین در سال آینده دیگر عاملی است که برای معامله‌گران اهمیت دارد. برخی از کارشناسان نیز باور دارند ادامه عرضه ارز با قیمت ترجیحی موجب می‌شود که بسیاری از منابع دولت از دست برود و توان او برای مقابله با نوسانات ارزی کاهش پیدا کند. این عده باور دارند، در صورت ادامه سیاست عرضه ارزان ارز، برخی از معامله‌گران خرید‌های احتیاطی خود به‌منظور کسب سود در درازمدت را بالا خواهند برد. این در حالی است که عده‌ای باور دارند، دلار تحت هیچ شرایطی برای سرمایه‌گذاری درازمدت قابل اطمینان نیست و خریدار یا فروشنده باید به دقت روند هر روزه بازار را بررسی کند و براساس آن تصمیمات خود را دچار تغییراتی کند که حتی شاید پیش‌تر برای خود او نیز قابل پیش‌بینی نبوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

فریب قیمتی در بازار سهام

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
فریب قیمتی در بازار سهام
دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران در حالی معاملات روز گذشته خود را با افت ۱۶۸۰ واحدی به پایان رساند که عمده نمادهای خودرویی و بانکی، در محدوده مثبت قیمت نوسان کردند. در این روز نمادهایی که انتظار افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی‌ها را می‌کشند، بیشترین توجه را به سمت خود جلب کرده‌ و صف‌های خرید سنگینی را تجربه کردند. در این شرایط قیمت اسمی مورد توجه بورس بازانی قرار گرفته است که معتقدند کاهش قیمت سهم به کمتر از ۱۰۰ تومان پس از افزایش سرمایه، پتانسیلی برای رشد قیمت سهام مذکور است. موضوعی که هر چند زمین بورس بازی را داغ کرده است اما کارشناسان سهام از آن به‌عنوان خطایی رفتاری یاد می‌کنند و معتقدند افزایش سرمایه شرکت‌ها آن هم از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها هیچ‌گونه ارتباطی با مبانی ارزش‌گذاری اقتصادی و بنیادی سهام ندارد.

ارزندگی یا حباب دارایی‌ها؟

روز گذشته حدود ۶۰ درصد از ارزش معاملات خرد سهام، به نمادهای زیرمجموعه گروه خودرو و بانک اختصاص پیدا کرد. مباحث مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه این دو گروه مهم‌ترین‌ دلیل افزایش تقاضا در این سهام قلمداد می‌شود. موضوعی که سال‌هاست مورد توجه بازار قرار گرفته است و گاه از سوی برخی کارشناسان نیز به‌عنوان ملاکی برای ارزندگی سهام معرفی می‌شود. در این میان اما باید توجه داشت این نوع افزایش سرمایه تنها در جهت رهایی شرکت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت هستند. به موجب ماده ۱۴۱ لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷، اگر در شرکت‌های سهامی بر اثر زیان‌های وارده، حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را به منظور شور و رای در مورد انحلال یا بقای شرکت برگزار کند. اگر مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد، باید در همان جلسه، سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد. شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ اما برای دریافت تسهیلات از موسسات مالی و ادامه فعالیت تجاری خود دچار مشکل می‌شوند. با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اما مقداری از دارایی‌های بنگاه اقتصادی مورد نظر، به روز شده و به این ترتیب میزان اعتبار آنها نزد بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند تا نظام پولی برای تسهیلات‌دهی به این شرکت‌ها ترغیب و ادامه حیات برای آنها ممکن شود. این موضوع اما در حال حاضر به‌عنوان ابزاری برای اصطلاحا داغ کردن سهام از سوی بورس‌بازان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید این موضوع در کوتاه‌مدت سود قابل توجهی را از آن بورس‌بازان کند اما از جنبه کارشناسانه از جایگاهی برخوردار نیست. برخی معتقدند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی باعث نزدیک شدن ارزش روز دارایی‌ها به قیمت واقعی آنها می‌شود. به‌طوری که اگر ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰ تومان باشد، با افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی و افت قیمت سهم به کمتر از ۱۰۰ تومان پتانسیل رشد قیمت وجود خواهد داشت. درست است که برای بسیاری از معامله‌گران همین استدلال برای خرید سهام کافی است اما در واقع در چنین تحلیلی به کارآیی شرکت هیچ توجهی نشده است و تنها دارایی‌ها در مرکز تمرکز قرار گرفته‌اند. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های بورسی دیگر که البته سودآور بوده و از پشتوانه‌های بنیادی مناسبی برخوردارند نیز در صورت به روز کردن ارزش دارایی‌های خود بر اساس تورم‌های سنگین کشور، به احتمال قوی شاهد نزول ارزش سهام خود به کمتر از ارزش اسمی خواهند بود. اما نکته اینجاست که دارایی‌های مذکور تا چه میزان از قدرت نقدشوندگی برخوردارند. نگاهی به تاریخچه تجدید ارزیابی

«دنیای بورس» در گزارشی به تاریخچه «تجدید ارزیابی» بورسی‌ها از سال ۹۰ تاکنون پرداخته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی ۸ سال اخیر ارزش دفتری شرکت‌های بورسی با افزایش بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومانی مواجه شده است. از نکات قابل‌توجه آن است که شرکت‌هایی که طی ۵ سال اخیر از این طریق اقدام به افزایش سرمایه کرده‌اند از معافیت مالیاتی در به‌روزرسانی ارزش‌ دارایی‌ها نمی‌توانند بهره ببرند. تجدید ارزیابی‌ دارایی ۱۹ نماد بورسی نیز همچنان در دست اقدام است و به مرحله ثبت افزایش سرمایه نرسیده است. نماد «قشرین» که رکورددار درصد افزایش سرمایه از این طریق است همچنان در حال طی این پروسه بوده و دادوستدهای آن از تاریخ ۲۸ آبان ماه به حالت توقف درآمده است. بنا به مصوبه اخیر سازمان بورس شرکت‌هایی که از طریق سهام جایزه اقدام به افزایش سرمایه بیش از ۲۰۰ درصدی می‌کنند تا زمان ثبت سرمایه معامله‌ای نخواهند داشت. عدم توجه به نمادهای بنیادی

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته شاخص سهام با افت بیش از یک درصدی مواجه شد و به کانال ۱۶۱ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. این در حالی بود که شاخص کل هموزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) رشد ۱/ ۰ درصدی را تجربه کرد. واگرایی این دو شاخص نشان‌دهنده رشد قیمت سهام کوچک‌تر بازار در مقابل نوسان منفی قیمت بزرگان بورسی است. واقعیت این است که انتظار برای افزایش سرمایه برخی شرکت‌ها از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها سبب شده تا نقدینگی به سمت سهام مذکور حرکت کرده و بقیه نمادها با وجود وضعیت بنیادی مناسب کنار زده شوند. علائم این رویکرد را می‌توان در جهت‌گیری نقدینگی میان صنایع بورسی دید. به نظر می‌رسد موج تورمی ماه‌های اخیر، ذائقه فعالان بورسی را تغییر داده و آن را به سمت مسائلی چون افزایش سرمایه، ارزش جایگزینی و توجه به افسانه قیمت اسمی پیوند زده است. امری که می‌تواند هشداری درباره رکود آتی بازار سهام باشد. صف‌نشینی بلای جان بورس

«دنیای اقتصاد» به مراتب بر لزوم حذف قوانین زائدی که خود عامل ایجاد هیجان در بازار هستند، تاکید کرده است. هیجانی که روزهای مثبت و منفی نشناخته و در تمامی دوره‌ها، وضعیتی خلاف واقع بر معاملات سهام حاکم می‌کند که شاید تنها متضرر این روند معامله‌گران باشند. به گفته تحلیلگران یکی از عمده دلایل شکل‌گیری الگوی رفتار جمعی در معاملات بازارها، کم‌عمقی بازار در کنار قوانین زائد و دست‌و‌پاگیری است که به هیجانات دامن زده و در‌نهایت سبب شکل‌گیری صف‌های پرحجم در سمت خرید یا فروش (بسته به روند معاملات) می‌شود؛ به‌طوری که معامله‌گران بدون توجه به پشتوانه‌های منطقی (چه بنیادی و چه تکنیکال) و تنها با نگاه به میزان تقاضا و عرضه ایجاد شده در سقف‌ و کف قیمتی، به جمع صف‌ها می‌پیوندند.

این روزها حرکت نقدینگی به سمت سهام با محوریت تورم دارایی‌ها، خود را در صف‌های طولانی خرید این نمادها نشان می‌دهد. در این میان وجود برخی محدودیت‌ها و انفعال سیاست‌گذار سبب تشدید هر چه بیشتر هیجانات شده است. «دنیای اقتصاد» به دفعات در گزارش‌های مختلف به اثر محدودیت نوسان قیمت در شکل‌گیری هیجان اشاره کرده است. در واقع تا زمانی که تشکیل صف به‌عنوان ملاکی برای ارزندگی یک سهم شناخته می‌شود، واکنش‌های غیرمنطقی نیز دور از انتظار نیست. با این حال همچنان سازمان بورس در حفظ محدودیت دامنه نوسان پافشاری می‌کند و رئیس شرکت بورس تهران در توضیح چرایی حفظ این محدودیت، ضعف سیستم معاملاتی و نبود زیرساخت‌ها را بهانه می‌کند. اما به نظر می‌رسد هراس سیاست‌گذار از واکنش بورس، مهم‌ترین دلیل این انفعال است. این در حالی است که هم اکنون نیز وجود دامنه نوسان، مسبب واکنش غیرمنطقی و هیجانی بازار است. با حذف محدودیت دامنه نوسان یا بازتر کردن میزان آن، ریسک معاملات نیز افزایش یافته و افزایش احتیاط میان سرمایه‌گذاران را شاهد خواهیم بود. موضوعی که می‌تواند بازار سهام را به سمت بازاری منطقی و تحلیلی‌تر سوق دهد. تجدید ارزیابی از پنج دیدگاه

شروین شهریاری: یکی از مواردی که طی این روزها، بیشترین توجه بورس‌بازان را به خود جلب کرده است، موضوع افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها است. موضوعی که به نوعی یک انحراف رفتاری در بازار سهام قلمداد می‌شود. واقعیت این است که افزایش سرمایه شرکت‌ها نیز از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها هیچ‌گونه ارتباطی با مبانی ارزش‌گذاری اقتصادی و بنیادی سهام ندارد. در بازار سهام آنچه می‌تواند عاملی برای تعیین روند بلندمدت سهم باشد، ارزش بنیادی یک شرکت است. نکته‌ای که در این نوع افزایش سرمایه مغفول مانده است. از این رو می‌توان به جرات اذعان کرد، در افزایش سرمایه، هیچ‌گونه ارزش افزوده‌ اقتصادی برای شرکت‌ها خلق نمی‌شود و در آینده نمی‌تواند تغییری در جریان وجوه نقد یا سود شرکت ایجاد کند. در حال حاضر نیز می‌بینیم شرکت‌هایی که زیان انباشته سنگین دارند، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌اند تا از این طریق بتوانند از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند. به بیانی دیگر این موضوع تنها یک تغییر حسابداری در تراز مالی شرکت‌ها است و نمی‌تواند مبنایی برای ارزندگی سهام باشد.

با این حال در حال حاضر به نظر می‌رسد بازیگران بازار دچار نوعی اشتباه شناختی هستند. باوری عمومی در بازار سهام شکل گرفته که معتقد است با افت قیمت سهم به کمتر از ۱۰۰ تومان (قیمت اسمی)، پتانسیل رشد قیمت وجود دارد. این نوع استدلال اما هیچ سنخیتی با اصول سرمایه‌گذاری چه تکنیکال و چه فاندامنتال ندارد. با وجود این، از آنجا که در حال حاضر این باور میان بورس‌بازان گسترش پیدا کرده است، شاهد توجه بازار به سمت سهامی از این دست هستیم. فرهنگ قراگوزلو: واقعیت این است که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها هیچ تغییری که باعث ایجاد ارزش افزوده در شرکت شود، به‌وجود نمی‌آورد. به این ترتیب به نظر می‌رسد شرایط فعلی بازار تابع یک حرکت رفتاری است و نه حرکت بنیادی.

فرض سرمایه‌گذارانی که چنین سهامی را خریداری می‌کنند (اکثر این سهم‌ها از آنجا‌که وضعیتی بحرانی دارند، قبل از افزایش سرمایه قیمت‌هایی نزدیک ١٠٠ تومان دارند) این است که به سبب کاهش قیمت سهام مذکور به کمتر از نرخ اسمی (١٠٠ تومان)، فاصله گرفتن از آن و کاهش بیشتر قیمت احتمال کمی دارد و به این ترتیب یک بازده اسمی را برای سرمایه‌گذاران با افزایش تعداد سهام این شرکت‌ها و نرخ‌گذاری آنها با قیمت‌هایی نزدیک ١٠٠ تومان به‌وجود می‌آورد.

به این ترتیب زمانی که شرکتی با یک دارایی که از آن استفاده نمی‌کند، موفق به سودسازی نشده و خلق ارزشی ایجاد نکرده است، با یک نرخ کارشناسی و افزایش سرمایه نیز تغییر بااهمیتی به‌وجود نمی‌آورد. شاید با این اقدام ساختار ترازنامه شرکت شفاف شود و تصمیم‌گیری برای اعتبار‌دهندگان و سایر شرکت‌ها و نهادهایی که با آنها ارتباط دارند، راحت‌تر شود اما اینگونه نیست که تغییر بااهمیتی ایجاد و توجیه‌‌کننده هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید سهام شود. معمولا در دوره‌های بسیار طولانی، آتی برای سرمایه‌گذارانی که در آن می‌مانند، بازده مطلوبی ایجاد نمی‌کند. در این میان کسانی که برای زمانی طولانی در این نوع سهم‌ها می‌مانند، معمولا افراد ناآگاهی هستند که تنها افزایش نرخ‌های شدید سهم را معیار قرارداده و به فاکتورهای بنیادی آنها توجه نداشته و متحمل ضررهای سنگین مالی می‌شوند. این موضوع سبب می‌شود تا اعتماد عموم مردم به بازار سرمایه کاهش یافته و به تامین مالی آتی شرکت‌ها از مسیر صحیح یعنی بازار سهام لطمه زده شود.

سینا سلیمانی: موضوع تجدید ارزیابی دارایی‌ها از نظر تئوریک بار مالی برای بنگاه ندارد و به خودی خود اثر سود و زیانی برای سهامداران ایجاد نمی‌کند. بنابراین اثری بر ارزشیابی سهام بنگاه مذکور نخواهد داشت؛ زیرا ارزش سهام شرکت‌ها بر اساس جریانات نقدی آتی یا سایر روش‌های ارزش‌گذاری تعیین می‌شود. بنابراین این فرآیند صرفا فرصتی برای کسب عایدی سرمایه از نوسان قیمت سهام (capital gain) فراهم می‌کند. در هیچ جای دنیا، تجدید ارزیابی به تنهایی علت ارزندگی سهم شناخته نمی‌شود؛ اما به نظر می‌رسد تفاوت و ضعف فرهنگ مالی در بورس تهران و عدم توجه اغلب معامله‌گران به بستر تحلیل و استدلال، فضای هیجانی را بر معاملات می‌گستراند. پیوند این موضوع با معاملات سهام بانکی، خودرویی، سیمانی در روزهای اخیر از همین سنخ است. البته تفاوت‌های ماهوی در سرشت و سرنوشت سهام بانکی با سایر گروه‌های یاد‌شده وجود دارد که می‌تواند راه این سهم‌ها را از هم جدا کند. از این رو، اگر تجدید ارزیابی دارایی بانک‌ها را نخستین گام برای اصلاح ساختار بانکی بدانیم که با کاهش ماندگار نرخ سود و همچنین واگذاری اموال مازاد بانک‌ها و حرکت از بنگاه‌داری به واسطه‌گری - به‌عنوان وظیفه ذاتی بانک‌ها- و تعیین تکلیف مطالبات از دولت و افزایش سطح درآمد‌های مشاع و غیرمشاع ادامه پیدا کند، این امکان وجود دارد که بانک‌ها از زیان‌دهی خارج شده و سودآور و برای خرید در میان‌مدت و بلند‌مدت ارزنده شوند.

در غیر این صورت، تجدید ارزیابی بانک‌ها به خودی خود نمی‌تواند خرید سهام بانکی را از حیث بنیادی و ارزشی توجیه کند. در مورد سایر صنایع نظیر خودروسازان یا سایر شرکت‌ها در صنایع مختلف مساله تا حدودی متفاوت است و بیشتر به مشکلات ساختاری این صنایع باز‌می‌گردد و باید به‌طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. در مجموع، وجه غالب فضای فعلی حاکم بر بورس تهران را می‌توان فضایی هیجانی و سوداگرانه همراه با بدبینی بیش از حد ارزیابی کرد که مبتنی بر تحلیل‌های بنیادی و توجه به وضعیت عملیاتی و چشم‌انداز سودآوری نیست.

محمد‌علی کمالی: در هفته‌های اخیر قیمت سهام شرکت‌های فعال در دو صنعت بانکداری و خودروسازی با رشد زیادی همراه شده است. افزایش ارزش سهام مزبور اما ورای رویداد اتفاق بنیادی در چرخه تولید و فروش یا فرآیند تامین منابع مالی و ارائه تسهیلات است. انتفاع از افزایش قیمت سهام به دلیل افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت سهام مزبور است. بهینه‌سازی زنجیره تامین نقدینگی و نهاده‌های تولید زمینه‌ساز کاهش بهای تمام شده تولید محصول و به‌تبع آن نرخ فروش محصولات تولیدی واحدهای صنعتی است. در فضای کسب و کار رقابتی عدم بهینه‌سازی زنجیره منجر به افزایش بهای تمام شده محصول و زیان‌ده شدن شرکت‌های صنعتی تولیدکننده در صنایع غیرانحصاری می‌شود.

صنعت خودرو و بانکداری دو صنعت انحصاری در کشور هستند اما شکل گرفتن فضای رقابتی تجهیز منابع میان بانک‌ها و موسسات مالی کشور در سنوات گذشته به دلیل رکود شدید حاکم بر اقتصاد و همچنین تعیین دستوری نرخ فروش محصولات در صنعت خودرو، سبب شده تا این صنایع با مشکل افزایش بهای تمام شده مواجه شوند. مشکلات بیان‌شده منجر به زیان‌ده شدن و بروز ورشکستگی مالی شرکت‌های فعال در صنایع فوق‌الذکر شده است. با توجه به زیان‌ده شدن بسیاری از شرکت‌های صنعتی فعال توام با افزایش ارزش جایگزینی احداث واحدهای صنعتی مشابه در کشور، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها راهکاری جهت برون‌رفت از مسائل قانونی پیش‌روی شرکت‌های مزبور است. در این میان باید توجه داشت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها منجر به ورود جریان نقدی به شرکت‌ها جهت اصلاح زنجیره تامین نهاده‌های تولید نشده و صرفا منجر به اصلاح ساختار مالی می‌شود.

حسام حسینی: روزهای اخیر بازار سرمایه شاهد اقبال قابل ملاحظه سرمایه‌گذاران به شرکت‌هایی بود که فرآیند افزایش سرمایه را از محل تجدید ارزیابی دارایی طی می‌کنند. حال سوال این است که این افزایش سرمایه اثر مثبتی بر سود آوری شرکت‌ها (عمدتا زیانده و مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت) داشته یا خیر. پاسخ ساده است: کافی است نگاه کنیم به شرکت‌هایی که در حال انجام این افزایش سرمایه برای خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت هستند و این شرکت‌ها اکثرا همان‌هایی هستند که ۵ سال پیش به همین علت سراغ افزایش سرمایه رفتند. نمونه‌های تجربی بسیاری نشان می‌دهد این افزایش سرمایه اتفاق مثبت خاصی را در وضعیت بنیادین شرکت‌ها رقم نزده است.

در حالی که شرکت‌های با تراز عملیاتی و سلامت مالی بالاتر زیر چرخه‌های ابر تورمی نحیف‌تر می‌شوند و نسبت قیمت به ارزش دفتری بازار سرمایه از کارآیی افتاده و ارزش دفتری اکثر شرکت‌های بزرگ در حال آب رفتن است، تجدید ارزش این دارایی‌ها برای شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت بهانه‌ای را برای رشد میسر کرده است. به‌نظر می‌رسد بد نباشد الزامی قانونی برای همه شرکت‌ها ایجاد شود تا در بازه‌های زمانی معین کلیه اقلام دارایی به‌روز شود یا اگر قرار است صرفا ابزاری برای خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ باشد، قوانین بورس به نحوی اصلاح شود که اگر شرکت‌هایی پس از این سنخ افزایش سرمایه به جمع ماده ۱۴۱ برگشتند، از بازار سرمایه فهرست‌زدایی شوند. یا مثلا پس از افزایش سرمایه، کاهش سرمایه معادل زیان انباشته انجام شود یا راه‌های بسیار دیگر که به جایی ختم نشود که در آینده شرکت‌هایی با یک دارایی ثابت به ارزش زیاد یک زیان انباشته چشمگیر داشته باشیم.

به نظر می‌رسد ارزش‌گذاری سهام این شرکت‌ها که عمدتا از سودآوری و جریان مثبت نقدی محروم هستند بر مبنای خالص ارزش دارایی هاست که می‌تواند به‌صورت موقت و لحظه‌ای ارزش این شرکت‌ها را منعکس کند. در حالی که برخی از شرکت‌های بورسی در حال حاضر در نسبتی حدود ۵۰درصد خالص ارزش دارایی (nav) معامله می‌شوند، در برخی از شرکت‌های در حال تجدید ارزیابی دارایی، ارزش بازار از خالص ارزش دارایی هم فراتر رفته است. یعنی نسبت P/ NAV که در بسیاری هلدینگ‌های پتروشیمی حدود ۶۰درصد است، برای شرکت‌های زیانده که زمین‌های صنعتی اطراف شهرها (با نقدشوندگی بسیار پایین) را ارزش‌گذاری کرده‌اند گاه به بالای ۱۰۰درصد می‌رسد.

متاسفانه این نوع افزایش سرمایه در بلند مدت با تکرارش در حال انحراف‌های جدی ارزش‌گذاری شرکت‌هاست و به‌نظر می‌رسد تنها تغییر قوانین بتواند دست آدرس‌های غلط تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در بازار سهام رو کند. بارقه‌های امید برای بورس‌بازان

شاخص سهام از ابتدای دی‌ماه تاکنون با وجود انتشار عملکرد فصلی مناسب برخی از گروه‌های سهامی، با اصلاح حدود ۳ درصدی مواجه شده و به کمترین سطح شاخص در ۱۷ روز اخیر، عقب‌نشینی کرده است. در این میان اما برخی مسائل می‌تواند راهگشا بوده و به تدریج موجب افزایش دلگرمی سرمایه‌گذاران شود. از یکسو پس‌ از ماه‌ها رایزنی و تعویق در اجرای SPV، شبکه بلومبرگ به نقل از دیپلمات‌های اروپایی از احتمال راه‌اندازی کانال مالی ویژه اروپا با ایران در روز دوشنبه خبر داد؛ پیش‌تر نیز وزیر امورخارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرده بود که سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV برای همکاری‌های تجاری میان اروپا و ایران باید طی چند روز آینده به‌اجرا درآید. از طرف دیگر، قیمت کالاهای جهانی پایان هفته صعودی را تجربه کرده بودند و انتظار می‌رود با امروز (دوشنبه) شاهد بازگشایی مثبت در این بازار باشیم. در این‌خصوص، تعطیلی دولت آمریکا به‌طور موقت پایان یافته است و این بازگشایی یکی از دلایل خوش‌بینی و افزایش قیمت‌ها در بازارها محسوب می‌شود. در بازار نفت نیز مسائل مربوط به ونزوئلا منجر به تقویت قیمت‌ها شد. استقرار دولت فعلی ونزوئلا که به‌شدت از سوی ایالات متحده تحت‌فشار است می‌تواند منجر به کاهش عرضه نفت در بازار جهانی شود و همین مساله از قیمت‌ها حمایت می‌کند. این موضوعات می‌توانند بار دیگر از تردیدها کاسته و اطمینان سرمایه‌گذاران را افزایش دهند که خبری مثبت برای بازار سهام محسوب می‌شود.

فریب قیمتی در بازار سهام - 21

خواندن خبر در سایت منبع

نقشه قیمتی خوراکی‌ها

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
نقشه قیمتی خوراکی‌ها
دنیای اقتصاد : بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دی‌ماه مواد پروتئینی مانند گوشت مرغ و گوشت گوسفند و همچنین پیاز بیشترین رشد قیمت را تجربه کردند، در مقابل در این ماه از سطح قیمتی برخی کالاها نظیر گوجه‌فرنگی، تخم‌مرغ و پرتقال محصول داخل کاسته شده است.

مرکز آمار ایران، گزارش اقلام خوراکی در دی‌ماه را منتشر کرد. این گزارش در یک جدول متوسط قیمت جاری و درصد تغییرات برخی از کالاهای مهم مناطق شهری را منتشر کرده است. این جدول شامل ۲۴ کالای خوراکی است که در این جدول قیمت جاری هر کالا با توجه به واحد مبادله‌ای آن منتشر شده است. همچنین در بخشی از این گزارش، متوسط بیشترین و کمترین قیمت کالا در هر استان مورد بررسی قرار گرفته است.صدرنشینان افزایش ماهانه

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین افزایش قیمتی ماهانه مربوط به سه کالای مرغ ماشینی، پیاز و گوشت گوسفند بوده است. آمارها نشان می‌دهد در دی‌ماه سال جاری متوسط قیمت هر کیلو مرغ ماشینی در مناطق شهری ایران به ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است. این رقم نسبت به ماه قبل افزایش ۶/ ۱۵ درصدی را ثبت کرده است. همچنین قیمت این کالای پرمصرف در سبد خانوارها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد رشد کرده است. متوسط قیمت هر کیلو مرغ ماشینی در دی‌ماه سال قبل به میزان ۷ هزار و ۲۵۰ تومان ثبت شده بود. این روزها بحث کمبود عرضه مرغ و افزایش تقاضا برای خرید آن به گوش می‌رسد و این موضوع باعث شده در هفته‌های گذشته نیز صادرات مرغ ممنوع شود. از سوی دیگر، عرضه مرغ ارزان قیمت در برخی مناطق شهری باعث شده که صف‌های طولانی برای خرید آن شکل گیرد. این موضوع باعث شده که قیمت مرغ نیز چند نرخی شود و سیاست‌گذار نیز برای تک نرخی کردن قیمت آن، سعی می‌کند سیاست‌های عرضه بیشتر را در پیش گیرد.

پیاز دومین کالایی است که در بین این ۲۴ کالای مورد بررسی در دی‌ماه بیشترین رشد ماهانه را ثبت کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت پیاز در دی‌ماه به میزان ۶/ ۱۳ درصد رشد کرده است. همچنین رشد سالانه این کالا نیز ۳۵ درصد ثبت شده است. متوسط قیمت هر کیلو پیاز در دی‌ماه سال جاری حدود ۳ هزار تومان بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰۰ تومان گران‌تر شده است.

در دی‌ماه نسبت به آذر گوشت گوسفند افزایش قیمت ۱/ ۹ درصدی را ثبت کرده و با معیار بیشترین رشد قیمتی یک ماهه در رتبه سوم قرار گرفته است. متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفند در مناطق شهری در دی‌ماه ۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان گزارش شده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷۱ درصدی را ثبت کرده است. در دی‌ماه سال قبل متوسط قیمت گوشت گوسفند ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان بود. این موضوع نشان می‌دهد که قیمت دو کالای جانشین یعنی گوشت قرمز و گوشت مرغ در دی‌ماه افزایش قابل توجهی را ثبت کرده است و توزیع گوشت ارزان قیمت نیز نتوانسته سطح قیمتی این دو کالا را کنترل کند. این افزایش قیمت در قیمت آزاد گوشت مرغ و گوشت قرمز، تقاضا را به سمت تهیه گوشت ارزان‌قیمت وارداتی تغییر داده است.بیشترین افت قیمت ماهانه

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که سه کالای گوجه فرنگی، تخم‌مرغ و پرتقال محصول داخل نیز در بازه ماهانه بیشترین افت قیمت را ثبت کرده‌اند.

بهای هر کیلو گوجه فرنگی در دی‌ماه سال جاری به سطح ۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده که این رقم نسبت به آذر ماه سال قبل ۱۷ درصد کاهش یافته است. اگر چه این کاهش باعث نشده که تورم سالانه این کالا سطح پایینی را تجربه کند و قیمت گوجه فرنگی نسبت به دی‌ماه سال قبل ۶۲ درصد رشد کرده است. به‌نظر می‌رسد با گذر از فصل سرما، عرضه این کالا بیشتر شده و قیمت آن در ماه‌های آتی نزولی شود.

در دی‌ماه بهای تخم‌مرغ ماشینی نیز نسبت به ماه قبل افت ۵/ ۷ درصدی را ثبت کرده است. بهای هر کیلو تخم‌مرغ ماشینی در دی‌ماه سال جاری به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است، این رقم در دی‌ماه سال قبل به میزان ۸ هزار و ۴۰۰ تومان ثبت شده بود که نشان می‌دهد قیمت تخم‌مرغ در بازه سالانه به میزان ۳۶ درصد رشد کرده است. در تازه‌ترین اظهارنظر مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام از کاهش قیمت تخم‌مرغ و مرغ خبر داد و در گفت‌وگو با «ایسنا» تاکید کرده است که عرضه گسترده این محصولات پروتئینی با نرخ تنظیم بازاری و دولتی عامل کاهش قیمت آنها در بازار بوده که همچنان ادامه خواهد داشت. به گفته او، یکی از دلایل ارزانی تخم‌مرغ در بازار این است که طی هفته‌های گذشته، شرکت پشتیبانی امور دام در حال عرضه گسترده تخم‌مرغ تنظیم بازاری در میادین میوه و تره‌بار و از محل واردات و تولید داخلی است و این عرضه همچنان ادامه دارد.

پرتقال محصول داخل نیز در دی‌ماه نسبت به ماه قبل ۵ درصد کاهش قیمت داشته است. متوسط قیمت هر کیلو پرتقال محصول داخل در دی‌ماه سال جاری ۴ هزار و ۵۰۰ تومان گزارش شده که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش ۳۷ درصد را ثبت کرده است. عدس، رب گوجه فرنگی و برنج خارجی درجه یک نیز در دی‌ماه با کاهش قیمت روبه‌رو بودند، اما این کاهش قیمت طی یک ماه قابل توجه نبوده است.بیشترین تورم سالانه

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که رب گوجه فرنگی، موز و سیب درختی زرد دارای بیشترین تورم سالانه در دی‌ماه سال جاری بودند. رشد قیمتی یکساله رب گوجه فرنگی به میزان ۲۳۸ درصد بوده است. بر اساس آمار این گزارش، در دی‌ماه سال قبل قیمت هر کیلو رب گوجه فرنگی ۵ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که این رقم در دی‌ماه سال جاری به حدود ۱۸ هزار و۹۰۰ تومان رسیده است. همچنین موز نیز طی یک سال منتهی به دی‌ماه سال جاری ۱۳۰ درصد گران شده است. قیمت هر کیلو موز در دی‌ماه سال قبل ۵ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که این رقم در دی‌ماه سال جاری به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. قیمت این کالا عموما تحت تاثیر نوسانات دلار است و همبستگی بالایی با آن دارد. در یک سال اخیر، سیب درختی زرد نیز افزایش ۱۱۶ درصدی را ثبت کرده و قیمت هر کیلو از آن طی یک سال از ۳ هزار و ۷۸۰ تومان به ۸ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته است. در سایر کالاها تورم سالانه مواد خوراکی دو رقمی ثبت شده است.

نقشه قیمتی خوراکی‌ها - 11

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه گفت: در بحران سیل سالجاری ۲۴ شرکت بیمه درگیر پرداخت خسارت به سیل زدگان در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان شده‌اند. وی گفت: با تلاشی که شرکت‌های بیمه در کشور کردن موفق شدیم بیش از ۹۰ درصد پرونده‌های سیل زدگان را پرداخت خسارت کنیم. سلیمانی ادامه داد: الباقی کسانی که هم درسیل خسارت دریافت نکردن دچار نقص در پرونده بوده و در تلاش هستیم که بزودی مشکل آنها را هم برطرف کنیم. سلیمانی در خصوص خدمات جدید در صنعت بیمه هم گفت: حدود ۲۰ درصد به خدمات و شرکت‌های بیمه برای مردم اضافه شده است که در تلاش هستیم تا پایان سال آن را به ۵۰ درصد برسانیم. وی افزود: تمام تلاش شرکت‌های بیمه در ارتقاع خدمات بهتر به مشتریان است و تلاش مان در آن است تا خدمات بیمه نوین را برای مردم ملموس‌تر کنیم.
جام نیوزجام نیوز13 ساعت قبل
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این جلسه اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخش مسکن روستایی ۲۰۰ هزار مسکن در سال جاری و ۲۰۰ هزار مسکن سال آینده ایجاد و وزارت راه و شهرسازی نیز امسال و سال آینده در مجموع ۴۰۰ هزار مسکن را ایجاد و ۵۰۰ هزار مسکن نیز تکمیل خواهد کرد. بخش مسکن دارای رابطه پیشین با ۷۸ بخش اقتصاد و رابطه پسین با ۵۶ بخش اقتصادی با ضریب انتشار ۱٫۲ است. همچنین سهم مسکن و ساختمان در اشتغال مستقیم کشور حدود ۱۲ درصد و تعداد شاغلان این بخش نیز ۳٫۱ میلیون نفر هستند. در شهرهای جدید تامین خدمات و زیرساخت‌ها باید مقدم بر تولید و عرضه مسکن باشدبخش دوم برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن مربوط به عرضه ۲۰۰ هزار واحد تا سال ۱۴۰۰ در مجموعه شهرهای جدید است. شهرهای جدید در مناطق کلان‌شهری واقع شده‌اند و بنابراین می‌توانند به بازار مسکن در این مناطق کمک و ظرفیت جدیدی ایجاد کنند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
پیگیر مسائل و مشکلات آنها هستیم و آخرین جلسه را با قائم مقام بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن تجارت وخودروسازها داشتیم. رئیس فراکسیون حمایت از صنعت قطعه سازی کشور افزود: در حال حاضر اگر به قطعه سازها حدود ۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی تزریق نشود، متاسفانه با تعطیلی کارخانه یا تعدیل کارگران رو به رو خواهیم شد. هدف اصلی این فراکسیون این بود که کمک کنیم تا مسائل روزمره را حل کنند و صادرات را راه بیندازیم. اخیرا نیز وزیر بهداشت گفته یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برای دارو پول گرفتند که معلوم نیست کجاست و چه کار کردند. البته واحدهای بورس نیز باید برای تامین نقدینگی اقدام کنند چراکه مهمترین مشکل اکثر واحدهای تولیدی، کمبود نقدینگی و بخش نامه‌هایی است که برای واردات و صادرات صادر می‌کنند.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
هند توانسته است به میزان ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار اعتبار از بانک‌های خارجی برای بنگاه‌های اقتصادی کوچک تا متوسط خود جلب سرمایه کند. به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره,، سیستم بانکی هند آنقدر قوی نیست تا بتواند به بنگاه‌های اقتصادی خود وام پرداخت کند. دولت هند از بانک‌های خارجی درخواست کرده است تا به میزان ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به بنگاه‌های اقتصادی کوچک تا متوسط این کشور وام اعطا کند. هند تا کنون توانسته است موافقت بانک توسعه اقتصادی آلمان، بانک جهانی و برخی از موسسه‌های اقتصادی کانادا را برای این سرمایه‌گذاری جلب کند. تولیدات و خدمات بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط هند ۴۵ درصد از صادرات خارجی این کشور را تشکیل می‌دهد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز6 ساعت قبل
عضو شورای ملی زعفران با اشاره به کاهش حدود یک میلیون تومانی قیمت زعفران در بازار گفت: در حال حاضر هر کیلو زعفران حدودا بین ۸ تا ۱۱ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شود. عضو شورای ملی زعفران با اشاره به کاهش حدود یک میلیون تومانی قیمت زعفران در بازار گفت: در حال حاضر هر کیلو زعفران حدودا بین ۸ تا ۱۱ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شود. به گزارش تجارت‌نیوز، علی حسینی، در خصوص آخرین وضعیت قیمت زعفران در بازار اظهار کرد: هر کیلو زعفران نسبت به ابتدای فصل برداشت با کاهش قیمت روبرو بوده است که در بعضی موارد این کاهش به حدود یک میلیون تومان می‌رسد. وی افزود: در حال حاضر هر کیلو زعفران حدودا بین ۸ تا ۱۱ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شود. عضو شورای ملی زعفران دلایل کاهش قیمت زعفران را این طور بیان کرد: صادرکنندگان شناسنامه دار زعفران در بحث صادرات با معضلاتی روبرو هستد که این امر باعث کاهش قیمت در بازار شده است.
جام نیوزجام نیوز10 ساعت قبل
البته که دراین وضعیت هم بعید است میزان خرید نفت ایران به صفر برسد. پالایشگاه این کشورها بر اساس نفت ایران تنظیم شده است که اگر قرار باشد از ایران نفت بخرند باید هزینه‌ زیادی برای تغییر پالایشگاه‌هایشان بپردازند. وی افزود: از طرف دیگر عربستان که قول جایگزینی نفت ایران را در بازار داده بود، عملا نمی‌تواند جایگزین نفت ما باشد و این که دو میلیون نفت ایران را به بازار بدهد چون اصلا از نظر فنی چنین امکانی را ندارد و باید از ذخایر استراتژیکش استفاده کند که این ذخایر هم پاسخگو نیست. نفت ایران در جهان جایگزین ندارداما حسین امیرعبداللهیان - دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل - در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: فشار فزاینده دولت ⁧ آمریکا ⁩ برای تغییر رژیم در کشور نفت خیز ⁧ ونزوئلا ⁩ اثبات می‌کند که نفت ⁧ ایران ⁩ در جهان جایگزین ندارد. نمی‌توانند ایران را از بازار حذف کنندهمچنین در این باره خطیبی - کارشناس ارشد حوزه انرژی - گفت: جایگزین کردن نفت ایران در بلندمدت امکانپذیر نخواهد بود چراکه در واقع نمی‌توان یک صادرکننده مانند ایران را از بازار بین المللی حذف کرد.

اخبار بیشتر