قیمت گوشت به 110 هزار تومان رسید؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

قیمت گوشت به 110 هزار تومان رسید؟

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران با بیان اینکه نظارتی بر روی قیمت اقلام ضروری مثل گوشت، مرغ، لبنیات و میوه نیست، از تشکیل کمیته مقابله با گرانفروشی خبر داد.

یحیی آل اسحاق از اعضای اتاق بازرگانی گفت: با توجه به اینکه دولت از ابتدای سال فقط برای تامین گوشت مورد نیاز جامعه یک میلیارد دلار ارز به بازار تزریق کرده انتظار داشتیم قیمت این کالا در حدود 40 هزار تومان باشد اما امروز شاهدیم که تا 100 هزار تومان هم فروخته می شود.

علی اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت 110 هزار تومانی را برای این کالا تکذیب و قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه را 90 هزار تومان اعلام کرد.

با این که محمود حجتی وزیر کشاورزی اعلام کرده 90 درصد از گوشت مورد نیاز کشور در داخل تهیه می شود، برخی نوسان قیمت گوشت در بازار را ناشی از قاچاق دام زنده می دانند. برخی نیز افزایش افسارگسیخته‌ی قیمت این کالا را ناشی از وجود مافیای گوشت، رخ دادن خشکسالی و افزایش نرخ ارز می‌دانند.

آنچه مسلم است چند نرخی شدن گوشت در نقاط مختلف شهر است که از آن را از مرز 130 هزار تومان هم گذرانده.

سایت خبری

دادستان تهران: در توزیع گوشت و لبنیات نظارتی وجود ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
دادستان تهران: در توزیع گوشت و لبنیات نظارتی وجود ندارد
جعفری‌دولت‌آبادی با بیان اینکه در بخش توزیع گوشت، مرغ، میوه و لبنیات نظارتی وجود ندارد گفت: هدف از تشکیل کمیته مقابله با گرانفروشی، کمک به دولت برای ساماندهی در توزیع است تا مردم احساس کنند، به مشکلاتشان توجه می‌شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در گفت‌وگو با رادیو تهران اظهار کرد: یکی از موارد نقض حقوق عامه گرانفروشی و تعرض به حقوق مصرف کننده است.

وی با بیان اینکه مصرف کننده دارای حقوقی است که باید توسط دولت و سایر دستگا‌ه‌ها توجه شود، بیان داشت: بعد از اینکه ریاست قوه قضاییه در رابطه با گرانفروشی واکنش داشت و از دادستان کل کشور خواست برای مقابله با این موضوع ترتیباتی پیش بینی شود، دستورالعملی تهیه و کمیته مقابله با گرانفروشی در استان‌ها تشکیل و در چهارشنبه گذشته نیز اولین جلسه مقابله با گرانفروشی در دادستانی تهران با حضور نمایندگان دستگاه‌های متولی برگزار شد.

دادستان تهران با اشاره به اینکه در بخش توزیع گوشت، مرغ، میوه و لبنیات نظارتی وجود ندارد، تصریح کرد: بر این اساس تیم‌های مشترک به منظور نظارت بر توزیع تشکیل شد و از چهارشنبه هفته گذشته این تیم‌ها در فروشگاه‌های بزرگ حضور پیدا کرده و فعالیت خود را آغاز کردند که از امروز تعداد این تیم‌ها بیشتر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی قرار نیست در وظایف دولت دخالت کند، بیان داشت: هدف از تشکیل این کمیته کمک به دولت برای ساماندهی در توزیع است تا مردم احساس کنند، به مشکلاتشان توجه می‌شود.

جعفری دولت آبادی تاکید کرد: البته اگر جایی احساس کنیم فسادی وجود دارد و عد‌ه‌ای با رانت و احتکار کالای اساسی قصد دارند به مردم آسیب برسانند، پرونده تشکیل می‌دهیم.

دادستان تهران از مردم خواست که اگر در مرکزی شاهد نابسمانی در توزیع اقلام اساسی هستند، به دادستانی گزارش کنند.دومین گشت مشترک تعزیرات و دادستانی در بازار گوشت و مرغ+تصاویرتعزیرات| محکومیت 970 میلیون تومانی پزشکان متخلف با شکایت 134 بیماراسفنانی: گوشت در برخی موارد تا 50 درصد گران فروخته شده است"بازار بی‌ناظر" شاهکار دولت دوازدهم؛ تعزیرات را احیا کنید!

خواندن خبر در سایت منبع

دلیل عرضه گوشت گران‌تر از نرخ واقعی چیست؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
دلیل عرضه گوشت گران‌تر از نرخ واقعی چیست؟
عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است تا زمانی که یک فرماندهی واحد برای مدیریت بازار کالاهای اساسی شکل نگیرد نمی‌توان انتظار داشت آنچه در طول ماه‌های گذشته اتفاق افتاده، متوقف شود و نرخ‌ها به رقم واقعی خود نزدیک شوند.

اعتمادآنلاین| یحیی آل اسحاق گفت: آنچه در بازار کالاهای اساسی اتفاق افتاده، عجیب و غیر قابل باور است. دولت در ابتدای امسال اعلام کرد که منابع لازم برای تأمین کالاهای اساسی را آماده کرده است و آمارهایی که تاکنون ارائه شده نیز نشان می‌دهد که برای ۲۴ قلم کالای اساسی، بیش از ۱۴ میلیارد دلار ارز رسمی اختصاص یافته است اما آنچه در عمل رخ داده نشان می‌دهد که این روش نتوانسته پاسخگوی نیازهای کشور باشد.

به گفته وی تنها برای تأمین گوشت مورد نیاز جامعه دولت از ابتدای امسال تاکنون حدود یک میلیارد دلار ارز رسمی تزریق کرده اما در شرایطی که باید با توجه به پیش‌بینی‌ها، نرخ این کالا در مرز ۴۰ هزار تومان تعیین می‌شد، امروز در بازار نرخ‌های ۱۰۰ هزار تومانی نیز مشاهده می‌شود.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اگر روش فعلی برای تأمین ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی جوابگو بود، باید نرخ این کالاها حدودا ۵۰ درصد پایین‌تر از نرخ امروز بازار تعیین می‌شد، توضیح داد: کالاهای اساسی مستقیما با معیشت مردم درگیرند و وقتی نتوانیم نرخ آنها را مدیریت کنیم فشاری جدی به اقشار کم درآمد وارد می‌شود و تحمل این مسئله برای جامعه دشوار است.

آل اسحاق ادامه داد: این اتفاق در حالی در بازار داخلی مشاهده می‌شود که به نظر برای تأمین این کالاها نباید مشکلی می‌داشتیم. از یک سو بخش زیادی از کالاهای اساسی را می‌توان با استفاده از منابع داخلی تأمین کرد و از سوی دیگر ارز مورد نیاز برای واردات ضروری نیز در نظر گرفته شده است. از این رو اگر مدیریت درستی انجام می‌شد نباید بازار با به هم ریختگی امروز مواجه می‌شد.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین عامل بر هم خوردن شرایط بازار نبود یک فرماندهی واحد است، تصریح کرد: برای مثال برای کالایی همچون گوشت، بحث تولید و تأمین منابع ابتدایی در اختیار وزارت کشاورزی است اما مدیریت و توزیع در بازار را وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انجام می‌دهد. از این رو وقتی مشکلی را در بازار مطرح می‌کنیم هر وزارتخانه‌ای مشکل به وجود آمده را به گردن بخش دیگری می‌اندازد و نتیجه چیزی می‌شود که می‌بینیم.

این عضو اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: همان طور که تجربه مدیریت کشور در سال‌ها و دهه‌های گذشته نشان می‌دهد، می‌توان با وحدت نگاه و فرماندهی واحد تمام مسائل مربوط به بازار کالاهای اساسی را در یک مجموعه تجمیع کرد و از این نهاد توقع پاسخگویی داشت اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد منابع کشور در این بازار خرج می‌شود بدون اینکه نتیجه‌ای داشته باشد و هدف اصلی که مدیریت بازار و جلوگیری از وارد شدن فشار به معیشت مردم است نیز اجرایی نمی‌شود.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

تکذیب افزایش قیمت گوشت به ۱۱۰ هزار تومان

مهرخبرگزاری مهر
تکذیب افزایش قیمت گوشت به ۱۱۰ هزار تومان
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تکذیب افزایش قیمت این نوع گوشت به ۱۱۰ هزار تومان گفت: قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه برای مصرف کنندگان امروز به ۸۵هزار تومان کاهش یافته است.

علی اصغر ملکی در گفتگو با خبرنگار مهر، اخبار منتشر شده مبنی بر افزایش نرخ گوشت گوسفندی به ۱۱۰ هزار تومان در بازار را تکذیب کرد و گفت: قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه برای مصرف کنندگان در حال حاضر ۹۰ هزار تومان است.

وی قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه را برای مغازه داران بین ۸۲ تا ۸۳ هزار تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه واردات گوشت قرمز به کشور ادامه دارد، اظهارداشت: طبق اعلام مسئولان شرکت پشتیبانی امور دام، قرار است واردات دام زنده به کشور انجام شود ولی هنوز این کار انجام نشده است.

ملکی با بیان اینکه مقدمات کار فراهم شده است، گفت: فعلا قرار است واردات دام زنده از کشور رومانی انجام شود.

وی اضافه کرد: با واردات دام زنده به کشور قطعا قیمت گوشت در داخل طی هفته‌های آینده کاهش خواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت گوشت بین ۱۲۰ تا ۱۳۵ هزار تومان!

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
قیمت گوشت بین ۱۲۰ تا ۱۳۵ هزار تومان!
در روزها و هفته های اخیر صف‌های طولانی مردم برای خرید مرغ منجمد و گوشت تشکیل شده است. صف‌هایی که گفته می شود نام نویسی آن ...
قیمت گوشت بین ۱۲۰ تا ۱۳۵ هزار تومان! - 0

به گزارش الف، در روزها و هفته‌های اخیر صف‌های طولانی مردم برای خرید مرغ منجمد و گوشت تشکیل شده است. صف‌هایی که گفته می‌شود نام نویسی آن از ساعت ۵ صبح شروع می‌شود و چنانچه فردی در این لیست بلند و بالا موفق به خرید نشود باید شانس خود را در روزهای بعدی امتحان کند.

اما نکته جالب این است قیمت گوشت در بازار متغییر و چند نرخی شده و دقیقا مشخص نیست در حال حاضر هر کیلو گوشت چقدر قیمت دارد. در بازار آزاد صحبت از هشتاد تا صد هزار تومان است. دیروز روزنامه ایران در گزارشی عنوان کرده بود در برخی مناطق پایتخت قیمت گوشت بین ۱۲۰ تا ۱۳۵ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

اما داستان قیمت خرید گوشت منجمد با کارت ملی متفاوت است. در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سازمان میوه و تره‌بار، هر کیلو گوشت گوساله منجمد به‌قیمت ۲۹ هزار تومان و گوشت گوسفند تازه وارداتی نیز کیلویی ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود. قیمت مصوب گوشت مرغ منجمد نیز ۸۹۰۰ تومان است که در بازار آزاد در برخی روزها به ۱۴ هزار ۵۰۰ تومان رسیده بود.

بنا به گفته مسئولان، دلیل گرانی‌های موجود به مسائلی مانند افزایش نرخ ارز، کمبود کشتار در فصل سرما، خشکسالی و کاهش بارش‌ها و تشدید قاچاق دام زنده ارتباط دارد. برخی نیز به مافیای گوشت و توزیع نامناسب اشاره می‌کنند.

این در حالی است که محمود حجتی، وزیر کشاورزی عنوان کرده ۹۰ تا ۹۴ درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تامین می‌شود.

حجتی روز شنبه در استودیو نگاه یک شبکه اول سیما درباره دلیل افزایش قیمت گوشت عنوان کرده بود «اول باید خدا رو شکر کنیم که هست؛ باید بپذیریم در شرایط سختی داریم کشور را اداره می‌کنیم». حجتی در ادامه سخنان خود درباره علل افزایش قیمت گوشت گفت: عوامل درونی و بیرونی از جمله افزایش قیمت ارز موجب این افزایش قیمت شده است.

وزیر کشاورزی همچنین با بیان اینکه قیمت گوشت گوسفند زنده از کیلویی ۲۵ هزار تومان نباید بیشتر باشد، گفت: با توجه به این قیمت لاشه گوسفند برای مصرف‌کننده باید کیلویی ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان باشد.

واضح و مشخص است قیمت هایی که وزیر جهاد بیان می‌کند با واقعیت بازار تطابق چندانی ندارد. همچنین با وجود اینکه عنوان می‌شود حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد گوشت در داخل تامین می‌شود اینکه چنین مشکلاتی در بازار بوجود آمده ناشی از عدم توانایی برای کنترل و مدیریت بازار است.

وضعیت فعلی بازار موجب ایجاد گمانه زنی هایی شده که با توجه به نزدیک شدن به عید نوروز، احتمالا قیمت گوشت روند تصاعدی خود را حفظ کند. درباره قدرت خرید مردم نیز می‌توان به قیمت گوشت و میزان یارانه در ده سال اخیر اشاره کرد. به گزارش ایلنا ارزش یارانه نقدی به کلی از بین رفته و در فاصله افزایش قیمت گوشت از هفت هزار تومان در سال ۸۷ تا ۷۰ یا ۸۰ هزار تومان در سال ۹۷، همچنان همان ۴۵۵۰۰ باقی مانده است.

در این باره رضا سالمی، مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران با بیان اینکه در زمینه گوشت گوسفندی و مرغ در بازار شب عید تهران کمبودی وجود ندارد پیش بینی کرد قیمت گوشت گوسفندی در بازار روندی کاهشی به خود بگیرد.

ارتباط قاچاق دام و افزایش قیمت گوشت

در این بین در موضع گیری‌های برخی مسئولان درباره افزایش قیمت سرسام آور گوشت به عامل قاچاق دام اشاره شده است. چنان چه اسحاق جهانگیری، ۴ بهمن ماه در جلسه بررسی وضعیت بازار گوشت کشور گفت: موضوع قاچاق دام و خروج آن از کشور باید به طور جدی در برنامه‌های وزارت کشور، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار بگیرد و اقدامات جدی در این باره انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در صورت نیاز حجم واردات دام و گوشت قرمز به کشور افزایش می‌یابد.

براساس آمار به دست آمده، در حال حاضر به‌طور تقریبی سالانه بیش از یک‌میلیون راس دام زنده به‌صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود. اما بنا به نوشته روزنامه فرهیختگان، دام‌هایی که به‌صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود، معمولا و طی فرآیندی بار دیگر از طریق واردات به کشور وارد شده و در بازار داخلی با چند برابر افزایش قیمت به فروش می‌رسد.

اگر چنین مسئله صحیح باشد می‌تواند بیانگر وجود شبکه هایی منسجم جهت قاچاق دام زنده باشد. در کل افزایش قیمت گوشت و کالاهای دیگر در بازار بیانگر ناکارآمدی سیاست دولت مبنی بر توزیع ارز دولتی جهت تنظیم بازار و نبود نظارت لازم توسط نهادهای مسئولا مانند سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان تعزیرات و … در بازار برای برخورد با متخلفان است. با این وضعیت باید دید دولت چه تدبیری برای بازار نابسامان گوشت خواهد اندیشید و یا این که قیمت گوشت به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

رشد سرسام‌آور بهای گوشت همزمان با چند نرخی شدن آن

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رشد سرسام‌آور بهای گوشت همزمان با چند نرخی شدن آن
در روزها و هفته های اخیر صف‌های طولانی مردم برای خرید مرغ منجمد و گوشت تشکیل شده است. صف‌هایی که گفته می شود نام نویسی آن از ساعت 5 صبح شروع می شود.

اما نکته جالب این است قیمت گوشت در بازار متغییر و چند نرخی شده و دقیقا مشخص نیست در حال حاضر هر کیلو گوشت چقدر قیمت دارد. در بازار آزاد صحبت از هشتاد تا صد هزار تومان است. دیروز روزنامه ایران در گزارشی عنوان کرده بود در برخی مناطق پایتخت قیمت گوشت بین ۱۲۰ تا ۱۳۵ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

اما داستان قیمت خرید گوشت منجمد با کارت ملی متفاوت است. در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سازمان میوه و تره‌بار، هر کیلو گوشت گوساله منجمد به‌قیمت ۲۹ هزار تومان و گوشت گوسفند تازه وارداتی نیز کیلویی ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود. قیمت مصوب گوشت مرغ منجمد نیز ۸۹۰۰ تومان است که در بازار آزاد در برخی روزها به ۱۴ هزار ۵۰۰ تومان رسیده بود.

بنا به گفته مسئولان، دلیل گرانی‌های موجود به مسائلی مانند افزایش نرخ ارز، کمبود کشتار در فصل سرما، خشکسالی و کاهش بارش‌ها و تشدید قاچاق دام زنده ارتباط دارد. برخی نیز به مافیای گوشت و توزیع نامناسب اشاره می‌کنند.

این در حالی است که محمود حجتی، وزیر کشاورزی عنوان کرده ۹۰ تا ۹۴ درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تامین می‌شود.

حجتی روز شنبه در استودیو نگاه یک شبکه اول سیما درباره دلیل افزایش قیمت گوشت عنوان کرده بود «اول باید خدا رو شکر کنیم که هست؛ باید بپذیریم در شرایط سختی داریم کشور را اداره می‌کنیم». حجتی در ادامه سخنان خود درباره علل افزایش قیمت گوشت گفت: عوامل درونی و بیرونی از جمله افزایش قیمت ارز موجب این افزایش قیمت شده است.

وزیر کشاورزی همچنین با بیان اینکه قیمت گوشت گوسفند زنده از کیلویی ۲۵ هزار تومان نباید بیشتر باشد، گفت: با توجه به این قیمت لاشه گوسفند برای مصرف‌کننده باید کیلویی ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان باشد.

واضح و مشخص است قیمت هایی که وزیر جهاد بیان می‌کند با واقعیت بازار تطابق چندانی ندارد. همچنین با وجود اینکه عنوان می‌شود حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد گوشت در داخل تامین می‌شود اینکه چنین مشکلاتی در بازار بوجود آمده ناشی از عدم توانایی برای کنترل و مدیریت بازار است.

وضعیت فعلی بازار موجب ایجاد گمانه زنی هایی شده که با توجه به نزدیک شدن به عید نوروز، احتمالا قیمت گوشت روند تصاعدی خود را حفظ کند. درباره قدرت خرید مردم نیز می‌توان به قیمت گوشت و میزان یارانه در ده سال اخیر اشاره کرد. به گزارش ایلنا ارزش یارانه نقدی به کلی از بین رفته و در فاصله افزایش قیمت گوشت از هفت هزار تومان در سال ۸۷ تا ۷۰ یا ۸۰ هزار تومان در سال ۹۷، همچنان همان ۴۵۵۰۰ باقی مانده است.

در این باره رضا سالمی، مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران با بیان اینکه در زمینه گوشت گوسفندی و مرغ در بازار شب عید تهران کمبودی وجود ندارد پیش بینی کرد قیمت گوشت گوسفندی در بازار روندی کاهشی به خود بگیرد.

ارتباط قاچاق دام و افزایش قیمت گوشت

در این بین در موضع گیری‌های برخی مسئولان درباره افزایش قیمت سرسام آور گوشت به عامل قاچاق دام اشاره شده است. چنان چه اسحاق جهانگیری، ۴ بهمن ماه در جلسه بررسی وضعیت بازار گوشت کشور گفت: موضوع قاچاق دام و خروج آن از کشور باید به طور جدی در برنامه‌های وزارت کشور، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار بگیرد و اقدامات جدی در این باره انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در صورت نیاز حجم واردات دام و گوشت قرمز به کشور افزایش می‌یابد.

براساس آمار به دست آمده، در حال حاضر به‌طور تقریبی سالانه بیش از یک‌میلیون راس دام زنده به‌صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود. اما بنا به نوشته روزنامه فرهیختگان، دام‌هایی که به‌صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود، معمولا و طی فرآیندی بار دیگر از طریق واردات به کشور وارد شده و در بازار داخلی با چند برابر افزایش قیمت به فروش می‌رسد.

اگر چنین مسئله صحیح باشد می‌تواند بیانگر وجود شبکه هایی منسجم جهت قاچاق دام زنده باشد. در کل افزایش قیمت گوشت و کالاهای دیگر در بازار بیانگر ناکارآمدی سیاست دولت مبنی بر توزیع ارز دولتی جهت تنظیم بازار و نبود نظارت لازم توسط نهادهای مسئولا مانند سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان تعزیرات و … در بازار برای برخورد با متخلفان است. با این وضعیت باید دید دولت چه تدبیری برای بازار نابسامان گوشت خواهد اندیشید و یا این که قیمت گوشت به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

رکورد بی سابقه برای گوسفند!

رکناخبرگزاری رکنا
رکورد بی سابقه برای گوسفند!
رکنا: قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در بازار به 110 هزار تومان رسید.

رکورد بی سابقه برای گوسفند! - 1

به گزارش رکنا، علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درخصوص واردات دام زنده از رومانی و گمانه‌زنی‌ها برای این واردات اظهار کرد: واردات دام از رومانی هنوز عملیاتی نشده اما اگراین کار صورت بگیرد تاثیر خوبی بر بازار خواهد گذاشت و ما هم امیدواریم این اقدام هرچه سریعتر انجام شود.

وی با اشاره به صحبت‌های مدیرعامل سازمان پشتیبانی از امور دام خاطرنشان کرد: طبق گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی «روزانه ۵۰ هزار رأس گوسفند زنده از رومانی وارد خواهد شد که این واردات گوشت را ارزان خواهد کرد. عرضه فراوان گوشت ۴۰ هزار تومانی در بازار قیمت این محصول را کاهش خواهد داد و بازار را تعدیل خواهد کرد». ما هم امیدواریم این اتفاق بیفتد و منتظر این واردات به کشور هستیم.

ملکی گفت: آلایش این واردات به مزایده گذاشته شده و کشتارگاه‌های این دام در استان پیش‌بینی شده است اما طبق گفته مسئولان به زودی واردات انجام خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر موضوع واردات، گوسفند زنده است و دام سنگین در اولویت واردات نیست.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به افزایش قیمت گوشت و عبور آن از ۱۰۰ هزار تومان تصریح کرد: آنچه در بازار داخلی شاهد آن هستیم افزایش قیمت گوشت است که شقه گوسفندی بدون دنبه از ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. گوشتی که خرده‌فروشی‌ها می‌خرند هم حدود ۸۹ تا ۹۰ هزار تومان است که با ۱۰ درصد سود به این مبلغ می‌رسد.

وی در رابطه با قاچاق دام اذعان داشت: تمام دام موجود در کشور قاچاق نشده و هنوز هم دام پرواری و مولد در کشور وجود دارد، دام پروراری به بازار می‌آید اما میزان آن در کشور به شدت کاهش یافته است. موجودی دام فعلی کفاف بازار را نمی‌دهد و فروشنده به خاطر کمبود دام اعمال نرخ می‌کند و قیمت را افزایش می‌دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

مخفی کردن گوشت دولتی برای نورچشمی‌ها

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
مخفی کردن گوشت دولتی برای نورچشمی‌ها
اکیپ نظارت بر مراکز و فروشگاه‌های بزرگ متشکل از نماینده دادستان تهران، نماینده وزارت صمت، نماینده سازمان تعزیرات و سایر دستگاه‌های نظارتی به برخی میادین و فروشگاه‌ها سرکشی کردند.

به گزارش مشرق، با دستور دادستان کل کشور تمامی ارگان‌های وابسته به معیشت مردم جهت مبارزه با قاچاق کالا، گران فروشی و … بسیج شده‌اند. در همین راستا طرح مشترک دادستانی تهران جهت مبارزه با گران فروشی در فروشگاه‌های تهران با حضور معاونین دادستان تهران، نماینده وزارت صمت، نماینده تعزیرات حکومتی، نماینده وزارت بهداشت و نماینده وزارت جهاد کشاورزی کلید خورد.

بیشتر بخوانیدگرانفروشی 50 درصدی گوشت در تهراندادستانتهران:اخلال در توزیع اقلام اساسی قابل تعقیب قضایی است

به این منظور به بازار رفتیم تا واقعیات توزیع کالاهای اساسی را از نزدیک مشاهده کنیم.

ساعت ۱۵:۱۵ - میدان میوه و تره بار بهارلو (میدان منیریه)

در بدو ورود با صف عریض و طویل مردم مواجه شدیم و دلیل را جویا شدیم منتظر دریافت گوشت دولتی بودند که اکثر این مردم را میانسالان تشکیل می‌دادند. به سختی از میان کسانی که در صف بودند عبور کردیم و به قسمت پخش گوشت و مرغ رسیدیم.

بنا به گفته مردم، مسئول پخش گوشت و مرغ با دیدن خبرنگاران و دوربین هایشان با سرعت بهتری نسبت به قبل مشغول توزیع شد. مردم داد میزدند که ما از ساعت ۱۱ صبح در صف هستیم و الان میگویند گوشت تمام شده و در صف نیاستید.

* پنهان کردن گوشت جهت مصرف شخصی!

به همراه مهرنیا نماینده دادستان به سراغ سردخانه رفتیم و دادستان دستور داد تا درب قفل شده سردخانه را هرچه سریعتر باز کنند. درب سردخانه که باز شد چند عدد سردست و ران گوسفند در یک جهبه گذاشته بودند و روبروی آن جعبه چند جعبه گوشت مرغ روی هم گذاشته شده بود.

نماینده دادستان از مسئول پخش گوشت پرسید که شما به مردم اعلام میکنید گوشت تمام شده اما اینجا گوشت تازه مخفی کردید؟ مسئول پخش غرفه که اندام درشتی هم داشت در جواب گفت این گوشت‌ها برای خانواده خود و خانواده یکی از همکارانم است، نماینده دادستان بعد از شنیدن این حرف با عصبانیت دستور داد تا گوشت‌ها را میان مردم توزیع کنند.

مهرنیا از مسئول غرفه سوال کرد که امروز چقدر گوشت برای شما آمده؟ که وی پاسخ داد امروز ۵ عدد گوسفند (راسته) برای ما فرستاده شده که وزن درج شده روی فاکتور ۷۹ کیلو و ۶۵۰ گرم بود اما مرغ قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومانی تنظیم بازار ۶۰۰ کیلو فرستاده شده است.

وی در پاسخ به اعتراضات مردم جهت کمبود گوشت و عرضه آن گفت: بناست صرفا در این دوره به بحث عرضه گوشت ورود کنیم و لبنیات و تخم مرغ در مرحله‌های بعدی این طرح هستند.

نماینده دادستان تهران با بیان اینکه میزان گوشت توزیعی کم است، اظهارداشت: از مسئول غرفه درخواست صدور فاکتور کردیم تا ببینیم وزن گوشت تحویل گرفته شده به این مرکز با وزنی که بین مردم توزیع شده یکی هست یا خیر.

*قیمت گوشت استرالیایی گران تر از بقیه گوشت ها

نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت‌های گوشت مرغ و گوشت گرم گوسفندی قیمت‌های مصوب هستند، بیان کرد: البته قیمت گوشت گرم وارداتی استرالیایی نسبت به گوشت‌های قزاستانی و آسیای میانه به لحاظ کیفیت گران‌تر است.

* ۴ عدد لاشه گوسفند، ۸۰ نفر در صف!

مسئول غرفه تره بار در رابطه با همسان نبودن عرضه گوشت گرم گوسفندی با تقاضای موجود گفت: امروز تنها ۴ عدد لاشه گوسفندی برای ما آمده که برای این ۴ لاشه ۸۰ نفر در صف هستند!

*بعضی مراکز بیشتر و بعضی کمتر گوشت دریافت می کنند!

میرزایی نماینده وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با مشکل کمبود دام جهت عرضه در میادین به متقاضیان گفت: بعضی مراکز بیشتر و بعضی کمتر گوشت دریافت می‌کنند اما در تمام میادین، بار توزیع می‌شود ضمن اینکه دیروز در همین غرفه ۲۰ لاشه گوسفندی وارد شده اما امروز ۴ لاشه تحویل داده شده است.

*بارگیری دیر دلیل کمبود گوشت

وی در پاسخ به این سوال که چرا امروز به این مرکز ۴ لاشه گوسفند رسیده در حالیکه دیروز ۲۰ لاشه به آنها تحویل داده شده، گفت: توزیع گوشت از سکوی آزادی انجام می‌گیرد که احتمالا امروز برای این مرکز دیر بارگیری انجام شده و به همین دلیل گوشت کمتری دریافت کرده‌اند.

* در این میان صحبت های در گوشی نماینده وزارت صمت و نماینده دادستان نیز در نوع خود جالب بود

نماینده دادستان درباره مشکلات کمبود عرضه گوشت در مرکز میوه و تره بار بهارلو (میدان منیریه) گفت: مشکل خاصی نبود غیر از رفتار یکی از پرسنل جهت مصرف گوشت شخصی.

* برخورد قاطع و قانونی در صورت مواجهه با جرم محرز

مهرنیا افزود: برنامه مدون دادستانی در قالب کارگروه تعزیرات، وزارت صمت و وزارت جهاد بازدید سرزده از مراکز توزیع مایحتاج مردم به خصوص عرضه گوشت گرم بین مردم است و در این بازدیدها اگر با جرم محرز و مشخص مواجه شویم در همان لحظه اقدام فوری و برخورد قانونی انجام می‌گیرد.

* دلیل واردات دام گران فروشی، احتکار و قاچاق

وی بیان داشت: بحث گران فروشی، قاچاق و احتکار باعث واردات گوشت از خارج از کشور شده است.

ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه- فروشگاه رفاه شعبه سه راه جمهوری

*از ۱۰۰ درصد درخواست گوشت فقط ۲۵ درصد تخصیص میدهند

در ادامه بازدید به همراه این کارگروه به فروشگاه رفاه شعبه چهارراه جمهوری می‌رویم در نگاه اول فروشگاه خلوت دیده می‌شود از آقای بیژن شهرستانی مدیر فروشگاه دلیل خلوتی این مرکز را می‌پرسیم و اینکه آیا گوشت در این مرکز هم توزیع می‌شود یا خیر که وی پاسخ میدهد ما روزانه به نسبت به مراجعه کنندگان ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلو درخواست گوشت به مرکز توزیع می‌دهیم امافقط ۲۰ یا ۲۵ درصد به ما گوش تحویل می‌دهند که امروز هم همینطور شد و الا الان مردم صف کشیده بودند برای دریافت گوشت.

*۳۰۰ کیلو گوشت خواستیم، ۶۰ کیلو دادند

از آقای شهرستانی از میزان درخواست گوشت امروز این فروشگاه سوال کردند که وی گفت ما امروز ۳۰۰ کیلو گوشت درخواست دادیم کلا سه عدد ران یک کیلویی، دو عدد ران دو کیلویی، ۵ عدد سردست یک کیلویی و مقداری گوشت گوساله آوردند که جمع ۶۰ کیلو تحویل ما دادند.

*نمیشود هرچقدر مراکز بخواهند گوشت بدهیم

میرزایی نماینده وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه گفت: شاید فروشگاهی ۵۰۰ کیلو گوشت از ما بخواهد اما ما نمی‌توانیم این حجم گوشت را به یک فروشگاه اختصاص بدهیم چراکه فروشگاه‌های دیگر هم نیاز به گوشت دارند.

وی افزود: ما با نیاز مردم در مناطق مختلف مایحتاج آنان را بنا به گوشت گوسفندی بشقابی یا لاشه تأمین می‌کنیم.

*جهاد کشاورزی باید آمار میزان پخش گوشت را به ما بدهد

نماینده دادستان در پاسخ به این سوال که چرا میزان گوشت تعلق گرفته به فروشگاه‌ها با هم تفاوت دارد اظهار داشت: جهاد کشاورزی باید آمار پخش گوشت را به ما بدهد تا ببینیم کدام فروشگاه‌ها به چه میزان گوشت توزیع شده و آیا در زمینه توزیع سلیقه‌ای عمل شده است یا خیر چرا که فروشگاه‌ها و میادین میوه و تره بار با حجم بسیار زیادی مشتری و کمبود گوشت جهت توزیع روبه‌رو هستند.

*کاهش مراکز توزیع گوشت از ۱۲۰۰ به ۲۵۰ مرکز

سلیمی مسئول پشتیبانی، پخش و توزیع گوشت تهران گفت اخیرا مراکز توزیع ما زیاد بوده که با هماهنگی کارگروه تنظیم بازار از ۱۲۰۰ منطقه به ۲۵۰ منطقه در حال کاهش این مراکز هستیم تا بتوانیم نظارت بهتری انجام دهیم.

*مباشرین عرضه گوشت باید خودشان را به سیستم توزیع با کد ملی مجهز کنند

مسئول پشتیبانی، پخش و توزیع گوشت تهران افزود: امروز ما دستور مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام را هم اخذ کردیم تا تمام مباشرینی که گوشت گوسفند منجمد را عرضه می‌کنند حتما باید خودشان را به سیستم توزیع با استفاده از کد ملی مجهز کنند.

*فعالیت افراد واسطه و فرصت طلب خیلی زیاد است

سلیمی افزود: متأسفانه در این مراکز غیر از میادین تره بار که شاهد توزیع خوب گوشت گوساله هستیم فعالیت افراد واسطه و فرصت‌طلب خیلی زیاد است.

*کاهش واردات دلیل کاهش عرضه

وی در پاسخ به این سوال که چرا از سهمیه ۱۰۰ درصدی فروشگاه‌ها فقط ۲۰ درصد آنها تعلق میگیرد گفت: دلیل این کار کاهش واردات بوده و علت دیگری ندارد.

مسئول پشتیبانی، پخش و توزیع گوشت تهران افزود: میزان واردات گوشت گرم گوسفندی کاهش پیدا کرده نسبت به قبل که روزانه حدود ۱۲۶ تن گوشت وارد تهران می‌شد و به دلیل اینکه به زیر ۱۰۰ تن کاهش پیدا کرده طبعا در عرضه هم دچار کمبودهایی هستیم.

سلیمی اضافه کرد: ولی هدف این است که بعضی از مراکز اولویت‌دار ما مانند مراکز میوه و تره بار با توجه به جلساتی که با خود مدیرعامل محترم سازمان میادین داشتیم که ۲۴ تن درخواست داده بودند که شامل ۱۲ تن فله و ۱۲ تن بسته‌بندی بود را تأمین کردیم.

*افزایش مراکز باعث کاهش عرضه شده است

وی افزود: اخیرا تیم مذاکره تلویزیونی قرار شد که سهمیه سازمان میادین را افزایش دهیم ولی افزایش مراکز باعث کاهش عرضه شده است.

*ورود دام زنده باعث کاهش قیمت و مصرف گوشت می شود

سلیمی در پاسخ به این سئوال که گلایه مندی زیاد مردم که حتی بعد از صرف ساعت‌های زیادی در صف به دریافت گوشت هم منجر نمی‌شود تکلیفش چیست؟ گفت: از اواخر این هفته و اوایل هفته آینده که کشتار دام زنده آغاز می‌شود خیلی از این مشکلات را پوشش خواهد داد چون ورود دام زنده به کشور و فعال شدن مراکز عرضه آلایش دام موثر است که این امر می‌تواند مصرف گوشت و قیمت آن را در کشور کاهش دهد در کنار آن تلاش می‌کنیم به شیوه‌های مختلف عرضه گوشت وکیوم گوشت منجمد و گوشت لاشه‌ای را افزایش دهیم که در کنار وارداتی که انجام می‌دهیم انشاءالله مرتفع شود.

*مشکلات ارزی، بخش خصوصی را دچار مشکل کرده است

مسئول پشتیبانی، پخش و توزیع گوشت تهران با توجه به مشکلاتی که در انتقال ارز به وجود آمد بخش خصوصی نیز در تأمین گوشت کشور دچار مشکلات جدی ای شده است که اگر زیانی هم در مورد واردات دام به کشور به وجود آید خود دولت آن زیان را تحمل کند.

*نمی توانیم زمان و مکان مشخص برای عرضه اعلام کنیم

سلیمی در پاسخ به این سوال که چرا زمان و مکان برای مردم جهت دریافت گوشت مشخص نیست؟ اظهار داشت: وقتی گوشت سه روز مهلت توزیع از نظر سازمان دامپزشکی دارد و وقتی که گوشت به صورت متناوب چه به صورت زمینی و چه به صورت هوایی وارد کشور میشود برای اینکه تاریخ انقضاء آن سپری نشود و ما مشکل قانونی در این زمینه پیدا نکنیم در اسرع وقت نسبت به توزیع آن اقدام می‌کنیم لذا نمی‌توانیم ساعت مشخص و مکان مشخصی را برای توزیع انتخاب کنیم ولی برای اینکه همواره گوشت را در مراکز داشته باشیم این مراکز را از ۱۲۰۰ مرکز به ۲۵۰ مرکز کاهش دادیم که سهم هر مرکزی را نسبت به گذشته افزایش دادیم.

*منتظر جلسه ستاد تنظیم بازار برای دائمی کردن عرضه هستیم

مسئول پشتیبانی پخش و توزیع گوشت شهر تهران بیان داشت: کارگروه تنظیم بازار تا دو روز آینده این صورتجلسه را تنظیم و مصوب می‌کند و در همین راستا منتظر جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار هستیم که عرضه دائمی گوشت را انشالله داشته باشیم.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

خروج دام از مرز‌های غربی؛ عامل گرانی گوشت

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
خروج دام از مرز‌های غربی؛ عامل گرانی گوشت
معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: نیاز استان به گوشت قرمز سالانه ۱۰۴ تن است که این میزان در ماه‌های گذشته افزایش یافته است، این موضوع سبب پایین آمدن سرانه مصرف گوشت قرمز شده است.

خبرگزاری ایسنا: معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: نیاز استان به گوشت قرمز سالانه ۱۰۴ تن است که این میزان در ماه‌های گذشته افزایش یافته است، این موضوع سبب پایین آمدن سرانه مصرف گوشت قرمز شده است.

سرابندی در جلسه پیشگیری از قاچاق که با محوریت قاچاق دام برگزار شد، افزود: آن چه سبب گرانی گوشت تا چند برابر قیمت‌ها شده است، خروج دام از مرزهای غربی کشور است که استان در بروز این مشکل دخیل نبوده است.

سرابندی بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده و با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان با همکاری دام پزشکی و گمرک استان اولین محموله دام هفته آینده از مرز کوهک به میزان ۵۰۰ رأس دام وارد استان می‌شود که تأثیر زیادی بر کاهش قیمت‌های کنونی خواهد داشت و پس از کشتار قسمتی در استان و قسمتی هم در دیگر نقاط کشور توزیع می‌شود.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده هر هفته کشتار دام و توزیع گوشت آن در استان و کشور تا کاهش کامل قیمت‌ها و رفع مشکل کنونی ادامه خواهد داشت.

سرابندی اظهار کرد: برای پایین آوردن قیمت گوشت گوسفند در نظر داریم از زابل دام وارد کنیم، گوشت منجمد نیز همچنان تهیه و توزیع می‌شود.

مدیر کل دام پزشکی استان نیز گفت: مجوز خرید سه هزار رأس دام از برزیل صادر، ارز آن هم دریافت و قرارداد هم با شرکت برزیلی منعقد شده است که به زودی وارد می‌شود.

حسینی افزود: ورود ۶ هزار رأس دام از پاکستان به ثبت رسیده است که پس از انجام کارهای گمرکی وارد استان می‌شود.

وی بیان کرد: ۵۰ هزار رأس دام سبک نیز از رومانی خریداری شده است و از طریق بندر چابهار وارد می‌شود، یک متقاضی واردات دام از عمان هم اعلام آمادگی کرده است که پس از بررسی شرایط دام‌ها در آن کشور توسط کارشناسان و تأیید سالم بودن آن، خریداری و وارد استان می‌شود.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های نظارتی باید برای جلوگیری از هر گونه سو استفاده واردکنندگان دام که از ارز دولتی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی استفاده می‌کنند، مدیریت بیشتری به خرج دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(3)

یادمه تو مدرسه وقتی درس نمی‌خوندیم بهمون می‌گفتن "درس نخونی باید بری چوپون شی" ... فکر کنم الان ولی وضع طوری شده که برگردیم ده‌مون چوپونی کنیم بهتره! :)

11 ماه قبل

آخر سر هم ملت ایرا باید همانند ملتهای نگون بخت دو متحد حکام ایران یعنی کره شمالی و ونزوآلا گوشت گربه و سک بخورند.

11 ماه قبل

انشاالله هر چی مسئول , مدیره تو این مملکت خراب شده است رو به اتیش بکشیم.

11 ماه قبل

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

حمله آشوبگران به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده مردم فرانسه علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی + فیلمانتهای پیام/

برگشت ثبات و رشد به اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عبدالناصر همتی در مجمع عمومی بانک مرکزی با بیان این که سال ۹۷ و ۹۸ جزو سال‌های بسیار سخت بر اقتصاد کشور بوده و یکی از کم سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه کشورمان اجرا شد و همچنان ادامه دارد، افزود: خوشبختانه با تدبیری که در بانک مرکزی و دولت اندیشیده شد در چنین شرایطی روز به روز شاهد ثبات بیشتر در شرایط اقتصادی کشور هستیم و بازار‌های مختلف به سمت ثبات حرکت می‌کند. نتیجه اقدامات بانک مرکزی در وضعیت اقتصاد کلانوی ثبات در بازار‌های مختلف را نتیجه اقدامات بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: مهمترین هدف دشمن از اعمال تحریم‌ها حمله به بازار ارز بود و با توجه به ناترازی‌های انباشته شده از دو دهه قبل و همچنین حجم عظیم نقدینگی این انتظار وجود داشت که کشور با شوک ناشی از کاهش درآمد‌های نفتی در پی اعمال تحریم‌ها دچار یک رکود تورمی سخت شود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که حل رکود تورمی در شرایط عادی نیز بسیار سخت است، افزود:، اما با تدابیر اندیشیده شده در کشور کاری کرده‌ایم که در مدت کوتاهی مجموعه اقتصاد کشور از فشار ناشی از تحریم‌ها خارج شود و این در حالیست که این فشار‌ها همچنان با قدرت وجود دارد. همتی با بیان این که رشد اقتصاد غیر نفتی کشور در شش ماهه اول امسال مثبت بوده است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که توانسته‌ایم بر رکودی که از نظر فعالیت‌های اقتصادی در کشور ایجاد شده بود غلبه کنیم. وی بخش نفتی را برون زا دانست و افزود: به همین دلیل دست دولت و بانک مرکزی در این زمینه زیاد باز نیست و علیرغم تلاش‌های بسیار خوب وزارت نفت صادرات نفت ما به مراتب کمتر از قبل شده و فشار‌های ناشی از تحریم نفت همچنان بر اقتصاد کشور برقرار است. رئیس کل بانک مرکزی با ابراز امیدواری مبنی بر این که اثرات تحریم نفت نیز در سال ۹۹ به کلی از بین برود، گفت: در طول حداقل یک سال و نیم گذشته در سه مقطع اقدامات سازنده‌ای انجام شد که موفق شدیم شوک بازار ارز را در کوتاه مدت کنترل و مهار کنیم. همتی در تشریح اقدامات انجام شده افزود: محدود کردن تقاضای سفته بازی، کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی، فراهم کردن زمینه بازگشت ارز‌های حاصل از صادرات غیر نفتی و به حداقل رساندن امکان نوسان شدید و آسیب پذیری نرخ ارز از تحولات سیاسی و همچنین جلوگیری از خروج سرمایه از کشور و نگهداری ارز در نزد مردم مهمترین اقداماتی بوده که بانک مرکزی از مهر سال ۹۷ تا به امروز انجام داده است. وی با بیان این که از سال ۹۷ برای نخستین بار بانک مرکزی به عنوان بازار ساز وارد بازار ارز شد، گفت: اکنون بانک مرکزی به عنوان عنصر بازار ساز در بازار ارز کشور نقش آفرینی می‌کند و به همین دلیل در یک سال و نیم گذشته مهمترین تنش‌های سیاسی و نظامی نتوانسته است چارچوب ارزی ما را به هم بزند. همتی در خصوص اهم اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز خاطرنشان کرد: اولین اقدام بانک مرکزی آن بود که به عنوان بازار ساز وارد بازار ارز شود و با خرید و فروش و نه صرفا تزریق به ثبات نرخ ارز بپردازد. اقدام دوم بسیار مهم بانک مرکزی کنترل بر مبادلات ریالی بود با این اطمینان که بدون کنترل نقل و انتقالات ریالی امکان ایجاد ثبات در بازار ارز و کاهش تقاضای سفته بازی وجود ندارد و این اقدام نیز بسیار موثر افتاد. سومین اقدام بانک مرکزی تلاش برای تامین تقاضای ارز عاملان اقتصادی با استفاده از بازار دوم یا سامانه نیما بود و کاهش تدریجی تفاوت شدید نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد برای تشویق برگشت ارز‌های صادراتی و جلوگیری از فساد و آربیتراژ بوده است. وی افزود: از جمله اقدامات دیگر بانک مرکزی مدیریت انتظارات از طریق خنثی کردن شایعات و تحریکات رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی بوده است که به طور معمول افراد غیرحرفه‌ای را دچار زیان می‌کند. وی در خصوص توجه بانک مرکزی به تشدید تدریجی نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری و توقف رفتار ریسک آمیز بانک‌ها و موسسات اعتباری گفت: ادغام بانک‌های وابسته به نیرو‌های نظامی، تعیین هیئت سرپرستی برای برخی موسسات اعتباری دچار ناترازی شدید، عزل و تعیین اعضای هیئت مدیره برای برخی بانک‌ها و تشدید اقدامات هیئت انتظامی در برخورد با بانک‌ها و موسسات اعتباری از جمله اقدامات بوده است و به نظر می‌رسد پیامد‌های مثبت آن به تدریج در حال ظاهر شدن است. رئیس شورای پول و اعتبار در زمینه مدیریت نقدینگی ادامه داد: بانک مرکزی با درک این موضوع که شوک هزینه‌ای شدید وارد شده به اقتصاد نیاز‌های سرمایه در گردش بنگاه‌ها را به شدت افزایش داده و در نتیجه تنگنای اعتباری را که از قبل هم وجود داشته، تشدید کرده است، کوشید تا از انقباض در رشد کمیت‌های پولی پرهیز کند و اصطلاحا انبساط اسمی اقتصاد را همسازی (Accommodation) کند که در غیاب آن می‌توانست عمق رکود بسیار شدیدتر باشد. عبدالناصر همتی خاطرنشان کرد: از آنجا که بخش قابل توجهی از رشد نقدینگی متکی به نرخ سود بالای سپرده‌ها بود که مصلحت نبود در شرایط وجود انتظارات تورمی بالا، کاسته شود و از آنجا که کاهش درآمد‌های دولت به طور اجتناب ناپذیر به منابع بانکی فشار وارد می‌کرد، بانک مرکزی کافی بود مطمئن شود که رشد نقدینگی از محل رفتار ریسک آمیز بانک‌ها و مسابقه نرخ سود دچار افزایش شدید نمی‌شود و در حدی که با انبساط اسمی اقتصاد هماهنگی داشته باشد، حفظ شود. با وجود آنکه ابزار رایج سیاست پولی در قالب هدف گذاری تورم و لذا هدف گذاری میانی نرخ سود به طور رسمی هنوز اجرایی نشده بود و اجرایی کردن آن به سرعت قابل انجام نبود، بانک مرکزی با مدیریت بازار بین بانکی سعی کرده است در جهت کاهش نرخ سود بازار بین بانکی و لذا جلوگیری از افزایش نرخ سود سپرده‌ها متاثر از افزایش تورم انتظاری عمل کند و همچنین از اتکای بی قاعده بانک‌ها به منابع بانک مرکزی جلوگیری کند. رئیس کل بانک مرکزی در خصوص آغاز سیاست‌های ثبات ساز بانک مرکزی از مهر ماه سال ۱۳۹۷ گفت: از مهر ۱۳۹۷ که بانک مرکزی اختیاراتی را از شورای هماهنگی سران قوا گرفت و خوشبختانه در
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، حسن روحانی، رییس‌جمهور در مجمع بانک مرکزی حاضر شد. در حاشیه این مجمع اعلام شد عملیات بازار باز بانکی از شنبه کلید خواهد خورد. بر این اساس نظام سیاستگذاری پولی کشور دچار تغییر و تحول عمده خواهد شد. عملیات بازار باز، از جمله ابزارهای سیاست پولی غیرمستقیمی است که نقش تنظیم‌کننده مقدار ذخایر بانکی از طریق نرخ بهره را بر عهده دارد. بعنوان مسئول شورایعالی امنیت ملی روزانه مراقبت می‌کنم؛ همه چیز‌ را نمی‌توانم بگویم ولی اگر مراقبت روزانه صورت نگیرد بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است؛ البته اختیارات در قانون اساسی توزیع شده، است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی تحریم باقیمانده اقتصاد ایران را فراهم کرد. به گزارش فارس؛ حدود ۵ روز پیش منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از قرارگرفتن تعدادی از نظامیان و شرکت‌های بخش فلزات در لیست تحریم اعلام کرد که ترامپ رئیس جمهور این کشور به زودی دستور اجرایی در زمینه تحریم سایر بخش‌های اقتصاد ایران را نیز صادر می‌کند. این دستور اجرایی توسط ترامپ در همان روز صادر شده است و اکنون در سایت وزارت خزانه داری آمریکا قابل رویت است. ترامپ با صدور این دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی قرار گرفتن تمام اقتصاد ایران در لیست تحریم را فراهم کرده است. این دستور اجرایی بدین معناست که تمامی اقتصاد ایران شامل تحریم است و هرکس هر نوع فعالیتی به هر نحوی در اقتصاد ایران داشته باشد باید به طور کامل خود را از نظام مالی آمریکا، سفر به آمریکا و نظام پرداخت دلار جدا کند.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با دستور ویژه‌ای هیأتی را به سرپرستی معاون آب و خاک این وزارتخانه مأمور کرد برای امدادرسانی هر چه سریع‌تر به کشاورزان و دامداران به مناطق سیل زده اعزام شوند. خبرگزاری مهر: به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در پی بارندگی شدید و وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان که باعث طغیان رودخانه‌های محلی و وقوع سیلاب شد، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با دستور ویژه‌ای هیأتی را به سرپرستی معاون آب و خاک این وزارتخانه مأمور کرد، برای رسیدگی و امدادرسانی هر چه سریع‌تر به کشاورزان و دامداران به مناطق سیل زده اعزام شوند. بازسازی تأسیسات آبی و خاکی کشاورزی شامل قنوات، انهار سنتی و کانال‌های آبیاری، بندهای آبخیزداری و استخرهای پرورش ماهی، جاده‌های دسترسی، مزارع و باغات، جایگاه دام، واحدهای مرغداری، تأمین علوفه و اقدامات دامپزشکی از مهمترین اقداماتی است که برای امدادرسانی به کشاورزان و دامپروران مناطق سیل زده در دستور کار قرار دارد. شایان ذکر است، عمده خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی در شهرستان‌های کنارک، نیکشهر، چابهار، قصرقند، دلگان، مهرستان، سرباز، بمپور، فنوج، سیب و سوران و خاش بوده است. همچنین به علت بسته شدن جاده‌های دسترسی، در حال حاضر تعیین خسارت قطعی امکان پذیر نبوده و بررسی‌های اولیه گروه‌های تعیین خسارت، میزان خسارات وارده به زیربخش‌های کشاورزی را حدود ۶۴۰ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

افتادن در اکواریوم ماهی به دلیل صحبت با تلفن همراه +فیلم

رکنا1 روز قبل

نشستن روی سر دونالد ترامپ! +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

سلیمانی اگر نبود تو عروس داعشی‌ها می‌شدی، نه مردمکان سیاست!

سینماپرس1 روز قبل

استفاده از روش جدید پزشکی برای مادرشدن دختر عرب جنجال به پا کرد +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

آغاز یک عملیات جدید بانکی از شنبه/ دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید/ ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند/ ۲۰۰ میلیارد دلاری که چینی‌ها باید از آمریکا خرید کنند، چه کالاهایی است؟

تابناک1 روز قبل

لحظه تلخ وداع با خانواده جان‌باخته در پرواز مرگ

برترین‌ها1 روز قبل

اخبار تئاتر| «کوریولانوس» به هندوستان می‌رود

تسنیم1 روز قبل

جان باختن هموطنان در حادثه‌ی کرمان ناشی از بی‌تدبیری مسؤولان بود/ مسؤولان با بررسی دلایل سقوط هواپیما، صادقانه به مردم گزارش دهند

ایلنا2 روز قبل

شلیک تیرخلاص به برادر در خودروی لوکس! +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

کشف ۲ محموله اسلحه قاچاق در مرز‌های غربی کشور

فارس1 روز قبل