آیا عوارض اخذ شده از محدوده زوج و فرد پایتخت بازگردانده می‌شود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آیا عوارض اخذ شده از محدوده زوج و فرد پایتخت بازگردانده می‌شود؟

در طی جلسه علنی امروز، 9 بهمن‌ماه در شواری شهر تهران، محسن هاشمی رییس این شورا از تشکیل جلسه‌ی ویژه‌ای در رابطه با اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد شهر خبر داد.

مدتی است دریافت این عوارض حاشیه‌هایی در پی داشته؛

محسن پورسیدآقایی اخذ این مبلغ را قانونی می‌داند و می‌گوید: از ابتدا قرار بود به طور کلی برای ورود به منطقه طرح عوارض دریافت شود که شهرداری این پیشنهاد را رد کرد. پس از آن مقرر شد هرکس در روز مخالف پلاک ماشین خود، در ازای ورود به طرح عوارضی با ضریب 1/5 بپردازد.

از سوی دیگر محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران دریافت هرگونه عوارض در محدوده زوج و فرد را غیرقانونی و پرداخت آن را تنها منوط به ورود به محدوده طرح ترافیک می‌داند.

پیروز حناچی شهردار تهران هم امروز اخذ این مالیات را قانونی و طبق مصوبه شورای شهر تهران اعلام کرد.

سایت خبری

فقط یک عضو شورا اخذ عوارض ورود به محدوده زوج و فرد را غیر قانونی می‌داند

ایلناخبرگزاری ایلنا
فقط یک عضو شورا اخذ عوارض ورود به محدوده زوج و فرد را غیر قانونی می‌داند
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با استناد به ماده 8 مصوبه نرخ عوارض تردد وسایل نقلیه در محدوده‌های مرکزی تهران در سال 97 دریافت عوارض ورود به طرح زوج و فرد در سال جاری را قانونی دانست و گفت:‌ کمیسیون حقوقی و نظارت صورتجلسه کرده که کار شهرداری درست است.

فقط یک عضو شورا اخذ عوارض ورود به محدوده زوج و فرد را غیر قانونی می‌داند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن پورسیدآقایی در حاشیه صد و بیستمین جلسه شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران درباره عوارضی که در سال جاری از شهروندان برای ورود به طرح زوج و فرد اخذ شده است و در خصوص اختلافی که میان رئیس کمیسیون حمل و نقل شورا و شهرداری در این زمینه وجود دارد؟ گفت: مسئله این است که اگر یک پلاک زوج یا فرد در روز مخالف وارد طرح زوج و فرد شد با او چه کنیم؟ آیا به او بگوییم خلاف کن؟

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: از قدیم اینگونه بوده که اگر کسی می‌خواسته یک شهروند قانون‌مدار باشد و در روز مخالف پلاک وارد محدوده شود باید طرح ترافیک خریداری می‌کرده و پارسال هم همین‌گونه بوده است. اسم این را نباید عوارض گذاشت که حساسیت ایجاد شود، تبصره یک مصوبه نهایی عوارض تردد وسایل نقلیه در محدوده‌های مرکزی شهر تهران به همین ترتیب است.

وی اضافه کرد: پیشنهادی که ما در ابتدای کار برای سال ۹۷ داده بودیم این بود که اگر کسی در روز موافق پلاک ماشین خود وارد طرح شد هم عوارض پرداخت کند و برای این موضوع ضریب ۰٫۵ در نظر گرفته شده بود. آن ضریب برای زمانی بود که قرار بود برای همه روزها عوارض دریافت شود نه فقط روز مخالف پلاک اما تبصره یک مصوبه در عوض آن ضریب آمد و به مصوبه اضافه شد. اگر قرار است برای ورود به طرح زوج و فرد هیچ عوارضی دریافت نشود پس این تبصره چرا اضافه شد. پیشنهاد شورای شهر در ابتدای کار این بود که هرکس وارد طرح زوج و فرد می‌شود عوارض پرداخت کند و شهرداری این پیشنهاد را رد کرد و پس از آن قرار شد هرکس برای ورود به طرح زوج و فرد در روزهای مخالف پلاک ماشین خود با ضریب طرح ترافیک که ۱٫۵ است عوارض پرداخت کند.

پورسیدآقایی ضمن طرح این سوال که آیا اگر کسی تخلف کرد باید او را ببخشیم؟ بیان کرد: اگر یک شهروند عوارض طرح ترافیک خرید و یا از سفر در روز مخالف پلاک خود، خودداری کرد با شهروندی که تخلف کرده یکی است؟

وی افزود: تا برج ۹ سال ۹۷ پلیس هیچ کس را جریمه نکرده بود اما آیا ما باید بایستیم تا ببینیم پلیس جریمه می‌کند یا خیر؟ آیا ما باید اگر پلیس جریمه نکرد حق شهروندان را به فرد متخلف ببخشیم؟ ما در شهرداری تسلطی به جریمه‌های پلیس نداریم. امیدواریم حمل و نقل طرح یکپارچه شود و به قبل از سال ۶۸ برگردد که راهنمایی و رانندگی هم متعلق به شهرداری است.

پورسیدآقایی تاکید کرد: من نمی‌گویم دریافت عوارض برای ورود به طرح زوج و فرد قانونی است. من هیچ چیز از خود نمی‌گویم شورا هم نمی‌گوید این عوارض غیر قانونی است و تنها یک عضو شورا می‌گوید این عوارض غیرقانونی است. من بیش از یک ماه قبل به رئیس شورای شهر نامه نوشتم تا تکلیف این موضوع مشخص شود اکنون صورتجلسه کمیسیون حقوقی و نظارت شورا در داخل این کمیسیون درج شده است. کمیسیون حقوقی و نظارت در خصوص این نامه جلسه گذاشته و صورتجلسه کرده که کار شهرداری درست است. اگر یک عضو شورا می‌گوید نظر کمیسیون حقوقی را قبول ندارد من نمی‌دانم چه کنم. اگر کمیسیون نظارت و حقوقی به خبرنگاران گفته که نظر خود را در این مورد اعلام نکرده پس باید مخالفت خود را با دریافت عوارض به ما اعلام کند. فقط شرمندگی برای ما می‌ماند نسبت به شهروندانی که قانونمدار بوده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

دریافت هر گونه عوارض از این محدوده غیرقانونی است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دریافت هر گونه عوارض از این محدوده غیرقانونی است
خبرگزاری میزان- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران توضیحاتی را درباره اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد مطرح کرد.
دریافت هر گونه عوارض از این محدوده غیرقانونی است - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران پیش از آغاز صد و بیستمین جلسه شورا درباره مصوبه شورای شهر پیرامون اخذ عوارض اظهار کرد: این عوارض از سوی شورای شهر برای محدوده طرح ترافیک در نظر گرفته شده بود، نه محدوده زوج و فرد. به همین دلیل دریافت هر گونه عوارض از این محدوده غیرقانونی است.

وی با بیان اینکه تعبیر شهرداری در این خصوص اشتباه بوده است، تصریح کرد: پلیس، فرمانداری و کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا موضوع را قانونی نمی‌دانند و فرمانداری در هیئت تطبیق قبلا این موضوع را رد کرده است.

علیخانی در پاسخ به این سوال که در تبصره یک اصلاحیه شورا، موضوع اخذ عوارض عنوان شده است، گفت: ما برای افرادی که مجوز طرح ترافیک داشته‌اند این اصلاحیه را ایجاد کردیم تا بتوانند از محدوده زوج و فرد هم عبور کنند.

وی در پایان عنوان کرد: تحت این شرایط، شهرداری باید تمام هزینه‌هایی را که تا به امروز در این خصوص دریافت کرده بازگرداند.

خواندن خبر در سایت منبع

تشکیل جلسه ویژه برای تعیین تکلیف اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد

فارسخبرگزاری فارس
تشکیل جلسه ویژه برای تعیین تکلیف اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد
رئیس شورای شهر تهران از تشکیل جلسه ویژه برای تعیین تکلیف وضعیت اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در حاشیه جلسه علنی امروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد، گفت: برای تعیین تکلیف این وضعیت جلسه ویژه‌ای با کمیسیون حمل‌ونقل و معاون شهردار برگزار می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که در تبصره یک اصلاحی شورای شهر آمده است که باید برای این محدوده عوارض دریافت شود، گفت: باید این مصوبه را تفسیر کنیم اما به زودی جلسه تشکیل می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

عوارض غیرقانونی «طرح زوج و فرد» فقط ۲ حامی دارد!

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عوارض غیرقانونی «طرح زوج و فرد» فقط ۲ حامی دارد!
در حالیکه رئیس پلیس تهران، معاون فرمانداری تهران، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران همگی مخالف اخذ عوارض ورود به "طرح زوج و فرد" هستند و آن را غیرقانونی می‌دانند، فقط شهردار تهران و معاونش آن را قانونی می‌دانند!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد این روزها حاشیه‌ساز شده است و اظهارات دستگاه‌های مختلف، شهروندان تهرانی را سردرگم کرده است.

برخی اخذ آن را غیرقانونی و برخی قانون می‌دانند؛ این در حالی است که هر مسئولی در این خصوص حرف مسئول بعدی را تکذیب و رد می‌کند و در این زمینه مشخص نیست پولی که هم‌اکنون تحت عنوان عوارض اخذ می‌شود قانونی است یا غیر قانونی؟!

البته رویه شهرداری تهران در دوره مدیریت جدید، گران کردن زندگی در تهران است و مدیران شهرداری و شورای شهر پایتخت در این زمینه به دنبال اجرایی کردن طرح‌های درآمدزا در شهر تهران هستند و پس از طرح ترافیک جدید، این بار به فکر پولی کردن ورود به محدوده طرح زوج و فرد افتاده‌اند البته ظاهرا در سال آینده طرح اخذ عوارض از تونل‌های شهری را هم عملیاتی خواهند کرد!

در روزهای اخیر پیامک‌های متعددی به رانندگانی که وارد طرح زوج و فرد شدند مبنی بر پرداخت عوارض در محدوده طرح زوج و فرد ارسال شده است که شهروندان بلاتکیلف هستند که باید این عوارض را پرداخت کنند یا خیر؟ موضوعی که هنوز از سوی مسئولان پاسخ شفافی به آن ارائه نشده است.

محسن پور سیدآقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران  در این باره اعتقاد دارد که اخذ عوارض قانونی است و اگر خودرویی پلاکش زوج است و در روز زوج در محدوده زوج و فرد تردد می‌کند، هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند اما اگر در روز مخالف حرکت کند، باید عوارض پرداخت کند.

وی با بیان اینکه اگر کسی در روز مخالف پلاک خود در محدوده زوج و فرد تردد کند بر اساس مصوبه شورا باید عوارض پرداخت کند، گفت: در ماده ۸ مصوبه شورا ذکر شده که شهرداری باید نسبت به وصول عوارض خود اقدام کند و پلیس هم باید جداگانه جریمه خود را دریافت کند!

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران افزود: اگر کسی در محدوده طرح ترافیک یا در محدوده زوج و فرد (مخالف روز پلاک خود) تردد کند باید عوارض پرداخت کند؛ برای روشن شدن موضوع نامه رسمی به شورای شهر تهران نوشته‌ایم که بر اساس مصوبه شورای شهر تهران عوارض دریافت می‌شود و اگر نظر شورای شهر غیر از این است اعلام کند.

به گفته پورسیدآقایی، رئیس شورای شهر تهران به کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران این مسئله را ارجاع داد و آنها بعد از بررسی اعلام کردند گرفتن عوارض زوج و فرد طبق مصوبه است و خلاف قانون نیست.

اما این اظهارات مطرح شده از سوی معاون شهردار تهران توسط محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و نقل شورای شهر تهران تکذیب می‌شود و وی اخذ عوارض از طرح زوج و فرد را غیرقانونی می‌داند.

وی در این باره گفت: در روزهای اخیر خبری مبنی بر اخذ عوارض در این محدوده از طریق شهروندان به‌صورت پیامکی به ما ارسال شد ما این موضوع را به رئیس شورای شهر تهران ارجاع دادیم و از رئیس شورای شهر تهران درخواست کردیم در خصوص این موضوع به معاون شهردار تهران تذکر داده شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران همچنین با اشاره به اظهارات مطرح شده از سوی معاون شهردار تهران مبنی بر اینکه اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد مورد تایید کمیسیون نظارت حقوقی شورای شهر تهران قرار گرفته است، گفت: پس از این اظهارات، بنده از آقای امینی رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران پیگیری کردیم و وی نیز این موضوع را تکذیب کرد.

علیخانی با تاکید بر اینکه بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، اخذ عوارض صرفا از محدوده طرح ترافیک قانونی است، گفت: شاید در سال آینده بر اساس پیشنهاد ارائه شده از سوی شهرداری تهران در این زمینه بررسی‌های لازم صورت گیرد اما تا این لحظه هیچ برنامه‌ای برای اخذ عوارض از محدوده طرح زوج و فرد نداریم.شهردار تهران: اخذ عوارض از محدوده زوج‌وفرد قانونی است!احتمال افزایش عوارض ورود به طرح ترافیکتاکید عضو شورای شهر تهران بر غیرقانونی بودن اخذ عوارض از محدوده زوج و فردشهردار تهران: اخذ عوارض از محدوده زوج‌وفرد قانونی است!تاکید عضو شورای شهر تهران بر غیرقانونی بودن اخذ عوارض از محدوده زوج و فرداما این تناقض‌گویی‌ها همچنان ادمه دارد و این بار پیروزحناچی حناچی درباره حواشی مطرح‌ شده درباره اخذ عوارض در محدوده زوج‌وفرد از خودروها متذکر شد: این موضوع برمی‌گردد به مصوبه شورای شهر تهران و البته تأیید فرمانداری تهران که بر همین اساس اخذ عوارض در محدوده زوج‌وفرد قانونی است و شهرداری تهران‌ آن را اجرا کرده است!

اما این پایان کار نبود و پای پلیس هم به این ماجرا باز شده است؛ سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران تأکید کرد که پلیس با پولی‌شدن محدوده زوج و فرد مخالف است.

اما فرمانداری هم در خصوص اخذ عوارش نظری مخالف با شهرداری تهران دارد، غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران درباره اختلاف نظر شهرداری، پلیس و کارشناسان حوزه ترافیک در اخذ عوارض و جریمه ورود غیرمجاز به محدوده زوج و فرد گفت: اخذ عوارض از سوی شهرداری در این خصوص غیرقانونی است.

غلامحسین آرام، معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران درخصوص اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد و قانونی بودن یا نبودن آن طبق مصوبات شورای شهر که به تایید فرمانداری رسیده است؛ اظهار کرد: شهرداری تهران در سال گذشته در مصوبه اول عنوان کرده بود که در صورت ورود یا تردد وسایل نقلیه در هر دو محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد، عوارض مربوط به ورود یا تردد از رانندگان وسایل نقلیه اخذ خواهد شد و براساس آن نیز جدولی ارائه داده بود.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، گفت: براساس آن مصوبه محدوده طرح ترافیک در حلقه اول با ضریب ۱٫۵ و محدوده زوج و فرد در حلقه دوم با ضریب ۰٫۵ تعیین شده بو و بعد از اعتراض فرمانداری جدول شماره یک اصلاح شد؛ یعنی فقط محدوده طرح ترافیک با ضریب ۱٫۵ در آن لحاظ شد و محدوده زوج و فرد از جدول شماره یک با ضریب ۰٫۵ حذف شد و تبصره یکم بدین شکل اصلاح شد.

وی گفت: محدوده زوج و فرد در گذشته رایگان بوده و فقط برای محدوده طرح ترافیک باید مجوز تردد اخذ می‌شد؛ ‌ بعد از آن محدوده زوج و فرد به عنوان حلقه دوم تعریف شد اما فرمانداری با هرگونه اخذ عوارض برای محدوده فوق مخالفت کرد؛ لذا طبق ماده ۱۸ تخلفات راهنمایی و رانندگی و قانون رسیدگی به این دسته از تخلفات، در صورت تردد غیرمجاز در محدوده زوج و فرد، راننده فقط مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی خواهند شد و اخذ هرگونه عوارض از سوی شهرداری ممنوع است.

خواندن خبر در سایت منبع

حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس

الفخبرگزاری الف
حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس
در حالی که شهرداری تهران تاکید بر قانونی بودن اخذ عوارض از خودروهای مخالف پلاک در محدوده زوج و فرد دارد؛ علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورا، فرمانداری و پلیس این موضوع را خلاف قانون می‌دانند.

فارس نوشت: چند روزی است که موضوع دریافت عوارض از محدوده زوج و فرد به مناقشه مسئولان تبدیل شده است و هربار این اقدام را تایید و یا رد می‌کنند. در حالی که شورا و فرمانداری در تبصره یکم اصلاحیه (شناسه مصوب ۲۴۲۲) ‌ تصویب کرده‌اند که تمامی خودروهای دارای پلاک مخالف در صورتی مجاز به ورود در محدوده زوج یا فرد هستند که همانند گذشته برای ورود به محدوده طرح ترافیک مجوز اخذ کرده و عوارض آن را مطابق این مصوبه پرداخت کنند.

حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس - 2

این در حالی است که محمدعلیخانی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تاکید می‌کند که دریافت هرگونه عوارض از محدوده زوج و فرد غیرقانونی است و این موضوع را به رئیس شورای شهر تهران اطلاع داده‌ام.

در حالی که رئیس کمیسیون حمل و نقل شورا تاکید بر غیرقانونی بودن این اقدام دارد؛ محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران به فارس گفت: بر اساس مصوبه شورا و تایید فرمانداری از شهروندان برای تردد در محدوده زوج و فرد عوارض دریافت می‌شود و این کار منع قانونی ندارد.

معاون شهردار تهران تاکید می‌کند: اگر کسی در روز مخالف پلاک خود در محدوده زوج و فرد تردد کند باید عوارض پرداخت کند و اسناد هم در این زمینه موجود است.

به گفته پورسیدآقایی در ماده ۸ مصوبه شورا آمده است به منظور جبران عوارض ناشی از ورود و تردد غیرمجاز خودروها در محدوده‌های موضوع این مصوبه نسبت به شناسایی خودروهایی که عوارض موضوع مصوبه را پرداخت نکرده‌اند اقدام و بدهی دارنده خودرو بابت عوارض پرداخت نشده را به آخرین نشانی وی نزد اداراه راهنمایی رانندگی اعلام کنند.

حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس - 7حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس - 8

وی ادامه داد: دارنده خودرو موظف است حداکثر ظرف ۱۰ روز عوارض اعلام شده را به ترتیب مندرج در اعلامیه تشخیص عوارض پرداخت و یا نسبت به آن نزد کمیسیون موضوع ماده ۷۷ قانون شهرداری‌ها اعتراض کند. در صورت عدم اعتراض دارنده خودرو به عوارض تشخیص شده یا تایید آن توسط کمیسیون موضوع ماده ۷۷ عوارض قطعیت یافته و با اعلام شهرداری تهران به اداره راهنمایی رانندگی نقل و انتقال خودرو منوط به پرداخت دیون معوق دارنده خودرو به شهرداری مطابق ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی خواهد بود.

به گفته پورسید آقایی، شهرداری تهران مجاز است در صورتی که دارندگان خودرو ظرف مدت سه ماه از قطعیت عوارض و اعلام به آنها از طرق یاد شده نسبت به پرداخت اقدام کنند. با رعایت تشریفات موضوع ماده ۷۷ قانون شهرداری نسبت به صدور اجرائیه و وصول عوارض مذکور وفق مقررات اجرای اسناد لازم‌الاجرا اقدام کنند در هر حال اخذ عوارض موضوع این تبصره مانع از اعلام قوانین و مقررات راهنمایی رانندگی توسط پلیس از طریق اعمال جریمه مربوطه وفق ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نخواهد بود.

وی همچنین از ارسال نامه‌ای به محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران خبر داد و گفت: در این نامه نوشتیم؛ بر اساس تبصره یکم بند ۳ ماده واحده مصوبه ۲۴۲۲ مورخ ۹۶٫۱۲٫۶ شورای اسلامی شهر تهران تمامی خودروهای دارای پلاک مخالف در صورتی مجاز به ورود در محدوده زوج یا فرد هستند که همانند گذشته برای ورود به محدوده طرح مجوز دریافت کنند و نظر به ماده ۸ مصوبه ۲۴۱۸ مورخ ۹۶٫۱۱٫۱۰ شهرداری تهران موظف است به منظور جبران عوارض ناشی از ورود و ترددهای غیرمجاز خودروها در محدوده‌های موضوع این مصوبه نسبت به شناسایی خودروهایی که عوارض موضوع این مصوبه را پرداخت نکرده‌اند اقدام کند.

حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس - 13

حناچی: قانونی پول می‌گیریم

اما کمیسیون عمران شورای شهر تهران همچنان اعتقاد دارد این کار غیرقانونی است. پیروز حناچی شهردار تهران امروز به خبرنگار فارس گفت: دریافت عوارض از پلاک‌های مخالف در محدوده زوج و فرد قانونی و بر اساس مصوبه شوراست.

حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس - 16

وی ادامه داد: بر اساس لایحه شورا این کار را انجام می‌دهیم.

این در حالی است که سردار مهماندار رئیس پلیس راهور پایتخت می‌گوید متاسفانه شاهدیم که افرادی که به محدوده زوج و فرد وارد می‌شوند علاوه بر آنکه عوارض روزانه به مبلغ ۴۵ هزار تومان به حساب‌شان ثبت می‌شود ۲۰ هزار تومان هم از سوی پلیس جریمه می‌شوند.

به گفته مهماندار در سال گذشته و در هنگام تصمیم‌گیری‌ها اصلا برای محدوده زوج و فرد عوارض تعیین نشده است اما دوستان شهرداری از بند مصوبه برداشتی کرده‌اند که می‌توانند عوارض را در این محدوده نیز لحاظ کنند.

مهماندار تاکید کرد: گرفتن عوارض در محدوده زوج و فرد غیرقانونی است و نهادهای مختلف در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند.

حناچی: قانونی پول می‌گیریم/ فرمانداری تهران: اخذ عوارض زوج و فرد غیرقانونی است+ عکس - 21

به اعتقاد مهماندار اینکه بیاییم محدوده را پولی کنیم می‌تواند بار ترافیکی را در مناطق پیرامونی گسترش دهد چرا که پرداخت حداقل روزی ۱۵ هزار تومان هم برای مردم می‌تواند سخت باشد، از طرفی افزایش بار ترافیکی معابر پیرامونی می‌تواند آلودگی هوا را بیشتر کند.

سردار مهماندار گفت: پلیس تمایلی به تغییر اوضاع ندارد اگر شهرداری مصر است پیشنهاد ما این است که باید طرح پیشنهادی غیرپولی باشد.

همچنین سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ می‌گوید: باورم بر این است که نمی‌توانیم از افراد برای ورود غیرمجاز پول دریافت کنیم.

وی ادامه داد: ما نمی‌دانیم به استناد کدام ماده قانونی در صورت تردد غیرمجاز در محدوده زوج فرد از شهروندان عوارض دریافت می‌کنند این در حالی است که پورسیدآقایی در پ۱اسخ به سردار رحیمی فت: ما بر اسا تبصره یکم اصلاحی این عوارض را دریافت می‌کنیم.

همچنین فرمانداری تهران اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد را غیرقانونی عنوان کرد. غلامحسین آرام معاون فنی عمران فرمانداری تهران به خبرنگار فارس، گفت: در صورت اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد قانونی بودن یا نبودن آن طبق مصوبه شورای شهر است که به تایید فرمانداری می‌رسد. بر اساس مصوبه شورا محدوده طرح ترافیک در حلقه اول با ضریب ۱٫۵ و در محدوده زوج و فرد با ضریب نیم تعیین می‌شود فرمانداری به بخشی از این مصوبه اعتراض داشت و جدول شماره یک با ضریب ۰٫۵ حذف شد و تبصره یکم بدین شکل اصلاح شد.

این در حالی است که در تبصره یکم اصلاحی آمده است کلیه خودروهای دارای پلاک مخالف در صورتی مجاز به ورود در محدوده زوج و فرد هستند که همانند گذشته برای ورود به محدوده طرح ترافیک مجوز اخذ کرده و عوارض آن را مطابق این مصوبه پرداخت کنند.

بر اساس این گزارش در حالی که شهرداری تهران تاکید بر قانونی بودن اخذ عوارض از خودروهای مخالف پلاک در محدوده زوج و فرد دارد؛ علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورا، فرمانداری و پلیس این موضوع را خلاف قانون می‌دانند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اظهارات تکان دهنده خانمی که سوار بر خودروی مسافربر شخصی شده بود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | وحشت‌ناک است، درگیری با قمه وسط خیابان

همشهریهمشهری1 روز قبل

سیل سیستان و بلوچستان/ ارتش: خیلی از هموطنانمان را از بالای درخت نجات دادیم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بازنشستگی لاک‌ پشتی که در نیم قرن ۸۰۰ بار پدر شد! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک لاک پشت کمیاب در پارک ملی گالاپاگوس اکوادور پس از اینکه در پنجاه سال گذشته در برنامه جلوگیری از انقراض این گونه لاک پشت به کار گرفته شد توسط پژوهشگران بازنشسته شد. این لاکپشت در نیم قرن گذشته ۸۰۰ بار پدر شده است. بیشتر بخوانید: نجات و درمان گونه‌ای کمیاب از لاک پشت با کمک لاک مصنوعی + فیلمانتهای پیام/

فیلم | سیستان و بلوچستان؛ رانندگی در استخری به نام جاده

همشهریهمشهری1 روز قبل

حراج اشیای پیدا شده در فرودگاه فرانکفورت (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

اخبار بیشتر