1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

آلودگی هوای زاهدان مرز هشدار را رد کرد!

در تاریخ سه‌شنبه 9 بهمن‌ماه وزش باد شدید به غلظت گرد و غبار در زاهدان افزود و میزان آلاینده‌ها را به بیش از 45 برابر حد مجاز رساند. در پی این اتفاق، علی ملاشاهی، رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان به سبب کاهش دید از ساکنین خواست تا حد ممکن از تردد در جاده‌های استان خودداری کنند. همچنین براساس اعلام مدیریت ستاد بحران مستقر در فرمانداری شهرستان زاهدان دبستان‌ها تعطیل شدند.

سایت خبری

غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به ۴۵ برابر حد مجاز رسید

مهرخبرگزاری مهر
غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به ۴۵ برابر حد مجاز رسید

علی ملاشاهی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از صبح امروز تاکنون حداکثر سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در زاهدان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت رسید که موجب شد غلظت ذرات معلق در هوای شهر زاهدان به ۶۷۵۷ میکروگرم بر متر مکعب برسد.

وی افزود: با توجه به اینکه حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است این میزان از ذرات معلق در هوا نشان دهنده این است که طی این مدت میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهر زاهدان به بیش از ۴۵ برابر حد مجاز رسیده است.

رئیس گروه پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه سرعت باد در زاهدان در حال حاضر بین ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت متغیر است، ادامه داد: این شرایط علاوه بر کاهش دید افقی موجب کاهش کیفیت هوا و اختلال تردد در مسیر مواصلاتی زاهدان به بم شده است.

وی گفت: همچنین براساس بررسی آخرین نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در نواحی غربی و مرکزی استان سیستان و بلوچستان تا فردا ادامه دارد.

ملاشاهی با اشاره به اینکه طی این مدت تردد در محورهای مواصلاتی شمال استان خصوصا به سمت بم توصیه نمی‌شود، تصریح کرد: در پی این رخداد علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی در زاهدان به ۱۰۰ متر کاهش پیدا کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

سرعت وزش باد در زاهدان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت رسید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سرعت وزش باد در زاهدان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت رسید

علی ملاشاهی اظهار داشت: سرعت باد در زاهدان در حال حاضر بین ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت متغیر است که از صبح امروز تاکنون بیشینه سرعت طوفان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت نیز رسیده است.

رئیس گروه پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در پی این رخداد علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی در زاهدان به ۱۰۰ متر کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه گرد و خاک حاصل از این طوفان کیفیت هوا در زاهدان را به شدت کاهش داده است، افزود: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های همدیدی و آینده نگری هواشناسی این وزش باد تا صبح چهارشنبه علاوه بر نوار غربی استان در زاهدان و سایر نقاط مرکزی سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

ملاشاهی تصریح کرد: طی این مدت در نقاط مستعد به ویژه محورهای مواصلاتی «زاهدان-بم» و «ایرانشهر-بم» گرد و خاک سبب کاهش دید و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

طوفان مدارس زاهدان را به تعطیلی کشاند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طوفان مدارس زاهدان را به تعطیلی کشاند

- اخبار استانها -

علیرضا نخغی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: براساس اعلام مدیریت ستاد بحران مستقر در فرمانداری شهرستان زاهدان تمامی مدارس ابتدایی شیفت عصر به دلیل طوفان تعطیل اعلام شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به میزان بالای ریزگردها و به خطر افتادن سلامتی دانش‌آموزان مدارس ابتدایی نوبت عصر امروز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه تعطیل اعلام شده است.

وی گفت: به علت وزش توفان شن، گرد و خاک و افزایش غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان ۵۰۰ مدرسه ابتدایی شیفت عصر این شهرستان تعطیل شد.گردوغبار مدارس سردشت را به تعطیلی کشاندوزش تندباد، رگبار و رعد و برق مدارس بوشهر را به تعطیلی کشاندتداوم آلودگی هوا برخی مدارس نوبت صبح کردستان را به تعطیلی کشاند

رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز حداکثر سرعت وزش باد در زاهدان به ۷۹ کیلومتر رسیده که گرد و خاک حاصل از آن کیفیت هوا را به شدت کاهش داده است.

علی ملاشاهی اظهار داشت: وزش طوفان و پراکنده شدن ریزگردها صبح امروز در زاهدان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه را به ۱۰۲۸ میکروگرم بر مترمکعب رسانده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف5 ساعت قبل
فارس نوشت: دخترخاله آزاده به یک مهمانی دوستانه دعوت شده بود که از من هم خواست همراهش بروم. به خیال اینکه تولد یا سالگرد ازدواج و یا چیزی در همین قالب و محتواست، هدیه کوچکی تهیه کردم و با او همراه شدم. مدعوین همگی خانم‌های جوان هستند و مهمانی سراسر شادی و شور است و همه بگو و بخند دارند. تا اینکه وقت آوردن کیک می‌رسد و مهناز خانم پشت کیک می‌نشیند تا عکس یادگاری بگیرد. تصمیم گرفتم با او یک روز دیگر و در یک شرایط دیگر دیداری داشته باشم که مهناز هم می‌پذیرد.
رکنارکنا7 ساعت قبل
روغن کانولا سرشار از اسیدهای چرب مونواشباع نشده است و مشخص شده که برای افراد چاق و مبتلا به دیابت دارای فواید زیادی است. نتایج یک مطالعه دیگر نشان داده است گنجاندن روغن کانولا در رژیم غذایی سالم به کاهش چربی‌های شکمی در مدت ۴ هفته کمک می‌کند. محققان معتقدند چربی‌های مونواشباع نشده در روغن کانولا به کاهش چربی دور شکمی کمک می‌کند؛ چربی‌های دور شکمی با افزایش خطر بیماری قلبی-عروقی و مشکلاتی نظیر سندروم متابولیک و دیابت مرتبط هستند. محققان عنوان می‌کنند که روغن کانولا تنها حاوی ۷ درصد چربی اشباع شده است که کمتر از روغن زیتون است. در مطالعه محققان دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی آمریکا هم مشخص شد روغن کانولا موجب کاهش اندازه و شیوع تومورهای روده در موش‌ها شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حسین نحوینژاد درباره زمان واریز عیدی مددجویان تحت پوشش بهزیستی کشور، اظهار کرد: با توجه به آخرین پیگیری‌های صورت گرفته قرار است عیدی مددجویان اعم زنان سرپرست خانوار و معلولان تحت پوشش بهزیستی در اسفندماه واریز شود. وی در ارتباط با میزان عیدی مددجویان تحت پوشش بهزیستی بیان کرد: رقم در نظر گرفته شده برای عیدی این افراد به میزان یک ماه مستمری خواهد بود. بر همین اساس تمام مددجویان تحت پوشش بهزیستی که مستمری دریافت می‌کنند، عیدی خود را در اسفندماه دریافت خواهند کرد. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که قانون حمایت از حقوق معلولان در سال آینده چند درصد اجرا خواهد شد، گفت: در این بخش نمی‌توان درصدی را تعیین کرد ولی امیدواریم با همکاری بخش‌های مختلف شرایط خوبی را برای اجرای قانون ایجاد کنیم. وی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های سازمان بهزیستی در قبال جامعه هدفش و به ویژه معلولان، حمایت از آنهاست که در همین زمینه سازمان بهزیستی تامین وسال کمک توانبخشی معلولان را اعم از عصا، واکر و ولیچر را به عهده گرفته و در قابل طرح تامین تجهیزات توانبخشی انجام می‌دهد.

چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی؛ از آقا شبنم تا چالش عروسی!

28+
برترین‌هابرترین‌ها10 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
عیدی بازنشستگان شرکت‌های دولتی با حقوق بهمن‌ماه به حساب‌شان واریز می‌شود. به گزارش فارس، عیدی بازنشستگان کشوری، در تاریخ ۲۱ بهمن ماه توسط صندوق بازنشستگی کشوری به حسابشان واریز شده است. مبلغ عیدی امسال برای یک میلیون و ۴۲۱ هزار نفر از بازنشستگان کشوری براساس تصمیم دولت، حدود یک میلیون تومان بوده است. اما در این میان بازنشستگان شرکتهای دولتی و وابسته به دولت مانند شرکت پست یا بازنشستگان شهرداری‌ها در این تاریخ عیدی خود را دریافت نکردند. با پیگیری انجام شده مشخص شد که برخی از این دسته شرکتها و دستگاهها تمایل داشته عیدی با حقوق بهمن ماه به حساب مستمری‌بگیرانشان پرداخت شود.

اخبار بیشتر