عفو زندانیان به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

عفو زندانیان به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

هر ساله به مناسبت دهه فجر عفو عمومی شامل حال برخی زندانیان می‌شود. امسال به خاطر چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به پیشنهاد آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه این عفو گسترده‌تر خواهد بود.

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران شرح داد گسترده‌تر بودن این عفو به این معناست که امسال استثنائات کمتری خواهد داشت.

حال، اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها از تعیین معیارهای عفو گسترده محکومان و ارائه‌ی آن به رئیس قوه قضاییه خبر داده است.

بهروز نعمتی (عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی) هم اضافه کرد: زندانیان سیاسی نیز مشمول این عفو خواهند بود.

سایت خبری

توضیحاتی درباره عفو گسترده زندانیان در چهلمین سالگرد انقلاب

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
توضیحاتی درباره عفو گسترده زندانیان در چهلمین سالگرد انقلاب
دادستان تهران در واکنش به حواشی مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: از وزیر ارشاد انتظار می‌رود در حوزه‌هایی مثل سینما، تئاتر و موسیقی و مراسمات حتما به این نکته توجه کنند که موازین شرعی رعایت شود.

به گزارش مشرق، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در حاشیه نشست کمیته مقابله با گرانفروشی در جمع خبرنگاران، در رابطه با خبر عفو گسترده‌ای که قرار است به مناسبت چهل سالگی انقلاب انجام شود توضیح داد و گفت: همانطور که می‌دانید هر ساله به مناسبت ۲۲ بهمن ماه و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عفوهای مناسبتی اعلام می‌شود؛ اما امسال به لحاظ اینکه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلایم هستیم ریاست قوه قضاییه پیشنهاد دادند که این عفو، نسبت به سال‌های قبل گسترده‌تر باشد.

جعفری دولت آبادی افزود: شیوه‌ای که برای این عفو گسترده انتخاب شده این است که استثنائات کمتری به این عفو بخورد، چون هر ساله که دستورالعمل عفو صادر می‌شود یکسری استثنائات دارد؛ اما امسال این استثنائات کمتر شده است. البته دو نکته مهم در این خصوص مد نظر قرار گرفته است اول اینکه در حوزه‌های مسائل اخلالگران اقتصادی و جرایم با فساد این ملاحظه دیده شده که مبارزه با فساد سست نشود و دوم در حوزهای امنیتی و تروریستی هم مردم احساس ناامنی نکنند.

بیشتر بخوانید:اهانت به انقلاب در جشنی به‌ظاهر برای انقلاب!واکنش یک مرجع تقلید به حواشی افتتاحیه جشنواره فیلم فجرتاسف معاون روحانی بخاطر سیمرغ‌های جشنواره فجر

دادستان تهران گفت: لذا در سایر جرایم سبک و خرد و افرادی که برای بار اول یا برای برخی موارد دومین بارشان است این عفو دیده شده است تا بشود با این کار از زندان‌ها جمعیت بیشتری خارج شود و نیز افراد بیشتری در چهل سالگی انقلاب از رأفت جمهوری اسلامی، بهره‌مند شوند.

وی گفت: بنابراین دستورالعملی که امسال صادر می‌شود با توسعه بیشتر نسبت به سال‌های قبل است و موارد محدودیتی آن کمتر شده است که ان شاالله رقم قابل توجهی از افراد مشمول آزادی و یا تخفیف مجازات شوند. البته امیدوار هستیم که این عفو برای کسانی که مرتکب جرم شده‌اند تاثیر گذار باشد و دوباره به چرخه جرم بازنگردند.

جعفری دولت آبادی در رابطه با حاشیه‌های اخیر مربوط به مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر هم گفت: ما بارها گفته‌ایم که در حوزه‌های فرهنگی، اقدامات ما در مرحله اول پیشگیرانه است.

دادستان تهران اظهار کرد: در این رابطه از وزیر محترم ارشاد انتظار می‌رود در حوزه‌هایی مثل مطبوعات، سینما، تئاتر و موسیقی و مراسمات حتما به این نکته توجه کنند که موازین شرعی و قانونی رعایت شود.

وی با تاکید بر رعایت نکات امنیتی و موازین شرعی و قانونی گفت: در تمام مراسماتی که برگزار می‌شود اگر موازین شرعی و قانونی رعایت گردد و امنیت محل برگزاری مراسم و افراد شرکت کننده برقرار باشد حتما ما مداخله نخواهیم داشت؛ اما در مراسماتی که امنیت، برقرار نشود و یا اقدامی که برخلاف مقررات باشد حتما دادستانی ورود خواهد کرد.

جعفری دولت آبادی گفت: امیدواریم که مراسم جشنواره فیلم فجر به فجر انقلاب و فخر انقلاب منتسب باشد. یعنی یک هنر فاخر و یک سینمای فاخر به جامعه عرضه شود، چون مردم از سینما و تئاتر و موسیقی توقع دارند که با انقلاب هماهنگ باشد.

دادستان تهران افزود: کشور ما یک نظام دینی است. بنابراین این توقع یک توقع حتمی است که توقع زیادی هم نمی‌باشد.

وی گفت: لذا امیدواریم که این اقدامات در درجه اول توسط دستگاه‌های فرهنگی مثل وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات و سایر دستگاه‌های مشابه مدیریت شود و نیازی به ورود دادستانی نباشد.

جعفری دولت آبادی در ادامه بر اهمیت حضور مردم در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن تاکید کرد و گفت: ما در همه جلسات بیان می‌کنیم که مسئولان، روزنامه‌ها و کسانی که تریبون در اختیار دارند به سه نکته توجه داشته باشند. اول اینکه به مردم در برابر دشمن امید بدهند؛ یعنی نباید مشکلات را آنقدر بزرگ نشان دند که مردم احساس ناامیدی کنند، چون انقلاب اسلامی ایران مشکلات بزرگی را حل کرده و جنگ و تحریم‌ها را مدیریت کرده است.

دادستان تهران بیان کرد: نکته دوم این است که اعتماد مردم به مسئولان را نباید کاهش داد. روشنگری، بیان واقعیت‌ها و اطلاع رسانی هر کدام جای خود را دارد؛ اما تخریب، توهین و تحقیر و یا اینکه مسائل را به گونه‌ای نشان دهیم که گویی هیچ مسئولی سالم نیست. همه چیز را سیاه جلوه دادن و اینکه گویی همه مسئولان کشور برای بردن اموال کشور به خارج مسابقه گذاشته‌اند، روش درستی نیست.

وی توضیح داد: اینگونه مسائل طراحی دشمن است و نباید تردید داشته باشیم؛ چراکه دشمن تلاش دارد مسئولان ما را خدای ناکرده فاسد جلوه دهد.

جعفری دولت آبادی گفت: البته ممکن است افراد معدودی این گونه باشند، اما ما مسئولان پاکدست و زحمتکش بسیاری داریم که شبانه روز در حال تلاش هستند؛ اما متاسفانه گاهی همگی به یک چوب رانده می‌شوند.

دادستان تهران در ادامه به نکته سوم هم اشاره کرد و گفت: نکته دیگر این است که باید کارآمدی نظام اسلامی بیشتر بیان شود. ما در نظام اسلامی به این امر مکلف هستیم و انقلاب اسلامی ما با خون هزاران شهید پرورش یافته است و چنین نظامی نباید به گونه‌ای نشان داده شود که گویا اصلا کارآمد نیست.

وی گفت: باید متوجه بود که دشمن به دنبال همین مباحث است. بنابر این حرف ما این است که باید به جای ناامیدی به مردم امید داد. باید به جای بی اعتمادی مردم به مسئولان از اعتماد به مسئولان نظام حرف زد و آخر اینکه باید کارآمدی نظام را بیش از پیش جلوه داد.

جعفری دولت آبادی گفت: البته برخی از مسئولان هم باید در خصوص عدم مدیریت، عدم نظارت و عدم اتخاذ تصمیم مناسب، پاسخگوی اقدامات خود باشند؛ اما نباید این موضوعات را به همه مسئولان نظام تسری دهیم.

وی در پایان گفت: امیدوار هستیم که مراسم ۲۲ بهمن باشکوهی داشته باشیم. چون دشمن منتظر است که ببیند مردم ما چه واکنشی نشان می‌دهند. امیدواریم که مردم با مشت‌های گره کرده به دشمن نشان دهند که خستگی ناپذیر هستند اگر چه ممکن است مسئولانی هم داشته باشند که به وظایف خود عمل نکرده باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

معیارهای عفو گسترده تقدیم رئیس قوه قضاییه شد

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
معیارهای عفو گسترده تقدیم رئیس قوه قضاییه شد

ایرنا/ رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، از تعیین معیارهای عفو گسترده محکومان و ارائه آن به رئیس قوه قضاییه خبر داد.

اصغر جهانگیر روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد سازمان زندان‌ها در خصوص دستورالعمل عفو گسترده زندانیان مشخص شده است، اظهار داشت: سازمان زندان‌ها معیارهای عفو را مشخص و تقدیم رئیس قوه قضاییه کرده است زیرا رئیس دستگاه قضا باید در این خصوص نظر بدهد و تعیین تکلیف کند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور افزود: پیشنهادات خود را به دفتر رئیس دستگاه قضا تقدیم کردیم و منتظر نتیجه هستیم.

به گزارش ایرنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، چهارم بهمن ماه امسال در نشست روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها از اعطای عفو گسترده به زندانیان در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: باید این باور در همه ما نهادینه شود که افزایش زندانی به نفع کشور نیست؛ البته در اینجا یک خبر خوش هم بدهم و آن اینکه طی عرایضی که خدمت مقام معظم رهبری داشتیم، بنا شد در چهل سالگی انقلاب عفوی با معیاری گسترده‌تر از گذشته داشته باشیم که این موضوع در حال بررسی است.

وی اظهار داشت: تعداد قابل توجهی از زندانیان مورد عفو قرار خواهند گرفت. البته آن استثنا‌هایی که در عفو‌های دیگر وجود دارد برای این عفو جدید نیز مطرح می‌شود اما تلاش ما این است که با انجام بررسی‌های دقیق، تعداد بیشتری مشمول شرایط شوند و با توجه به موافقت رهبر معظم انقلاب با اصل موضوع، به زودی جزییات آن اعلام خواهد شد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس: زندانیان سیاسی هم در عفو مورد اشاره آملی لاریجانی قرار دارند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس: زندانیان سیاسی هم در عفو مورد اشاره آملی لاریجانی قرار دارند
ایلنا نوشت: یک عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: به اعتقاد من نظام ما نظامی است که رأفتش بالاست، درنتیجه امیدواریم شورای عالی امنیت ملی هم نسبت به همین بحث حصر زودتر تصمیم بگیرند.

بهروز نعمتی درباره اینکه چرا این فضا در کشور ایجاد شده که خبر استعفای وزرا پخش می‌شود و آن‌ها را مجبور می‌کند که این اخبار را تکذیب کنند؟، گفت: بحث وزیر دادگستری را خبرنگاری از من پرسید گفت آیا اینچنین است؟ من هم گفتم بنده موضوع استعفا را نشنیده‌ام اما ظاهرا دولت خودش قصد ترمیم دارد ولی بحث استعفا نبود.

وی درباره خبر استعفای محمدجواد ظریف وزیر خارجه هم که قبلا تکذیب شد، گفت: ‌ در مورد آقای ظریف هم کسی نگفته استعفا داده است و آن خبر مربوط به این بود که کسی خارج از کشور این موضوع را مطرح کرد.

این عضو هیات رئیسه مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این صحبت رئیس قوه قضائیه که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عفو بزرگی را برای زندانیان در نظر داریم، شامل حال زندانیان سیاسی هم می‌شود یا خیر؟، گفت: درباره آن مصاحبه‌ای که آقای آملی لاریجانی انجام دادند و گفتند که قرار است عفو بزرگی اتفاق بیافتد، برداشت من این است که موضوعات سیاسی هم در این مجموعه وجود دارد. باید دید که چه اتفاقی می‌خواهد بیافتد، به نظر من بزرگ بودن آن، بیشتر این معنا را می‌داد.

نعمتی در پاسخ به این سوال که انجام این کار را چقدر ضروری می‌دانید؟، گفت: در مقاطع مختلف تلاش‌های خیلی زیادی شد که این اتفاق بیافتد و به همت مجموعه‌های مختلفی اعم از دوستان مجلسی و خارج از مجلس و دوستان امنیتی این مذاکرات صورت گرفت اما دربعضی جاها یک سری افرادی ورود پیدا کردند که به نظر من شاید کار را مقداری پیچیده کردند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس ابراز داشت: شاید اگر آن دخالت‌ها نبود، این شکلات زودتر حل می‌شد. به اعتقاد من نظام ما نظامی است که رأفتش بالاست، درنتیجه امیدواریم شورای عالی امنیت ملی هم نسبت به همین بحث حصر زودتر تصمیم بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شاناشانا14 ساعت قبل
اما موضع دولت درباره شخص آقای زنگنه این است که ایشان یک وزیر کارآ و کاربلد است. وی در شرایط تحریم، بهترین شخص برای اداره امور نفت از تولید تا فروش است. وی ادامه داد: یک بحث دیگر هم نسبت به آقای زنگنه درباره توسعه میدان‌های نفت و گاز و لغو قراردادها مطرح می‌شود. یک مورد لغو قرارداد بوده است که چند سال قرارداد آن مسکوت مانده بود؛ در حالی که در دوران وزارت آقای زنگنه، زمینه بیش از پنج میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در فاز ۱۱ پارس‌جنوبی فراهم شد. من دو روز قبل به وزارت اطلاعات رفتم و با کارشناسان ضدجاسوسی و هم کارشناسان اقتصادی صحبت کردم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ نوعا لنداو، عضو هیئت اعزامی روزنامه عبری زبان هاآرتص در سخنانی درباره کارگاه اقتصادی بحرین به عنوان بخشی از طرح صلح آمریکا برای فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» گفت: اتفاقات روز گذشته در منامه بزرگترین نشست میان نمایندگان کشورهای عربی و اسرائیل برای عادی سازی روابط در چند سال اخیر بود. وی مدعی شد که حدود ۱۵ فلسطینی به همراه اشرف الجعبری تاجر که تنها سخنگوی فلسطین در این کارگاه خواهد بود نیز در این کارگاه حضور یافتند. در ادامه وآو مردخای، هماهنگ کننده سابق امور دولت اسرائیل با فلسطین با فلسطینی‌های مذکور در لابی این هتل دیدار کرد و علاوه بر گروه الجعبری فلسطینی‌های دیگری نیز در آنجا حضور داشتند که حاضر به افشای هویت خود نشدند. از سوی دیگر، یک مقام بحرینی به هاآرتص گفت که روابط با اسرائیل گرم است اما میزبانی این کارگاه از نظر آنها و به ویژه در مقابل فلسطینی‌ها مسأله‌ای پیچیده است و فشار آمریکا ازجمله عوامل اصلی برگزاری این کارگاه بوده است. هاآرتص در ادامه نوشت: در واقع به طور کل مانند یک پروژه بازسازی یک کشور است بدون اینکه بگوید این کشور در آینده چه ماهیتی خواهد داشت.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا کاتب ظهر چهارشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان سمنان در سالن یادگار امام (ره) استانداری با بیان اینکه متوسط هزینه جاری سمنان بیشتر از آمار کشوری است، ابراز داشت: این امر باعث کاهش تخصیص اعتبارها در رونق و اشتغال می‌شود که مشکلاتی را در پی می‌آورد لذا باید به همت مسئولان این مشکل رفع شود. ضرورت کاهش هزینه‌هاعضو خانه ملت با بیان اینکه افزایش هزینه‌های جاری با برنامه ریزی اصولی باید در اوج فشارهای خارجی کاهش یابد، ابراز کرد: انتظار است که مدیران دستگاه‌های اجرایی نسبت به کاهش هزینه‌هایشان اقدام کنند. کاتب بیان کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی در سراسر استان سمنان می‌بایست با برنامه مدون و اصولی برای جذب حداکثری اعتبارهای ملی و در مقابل کاهش هزینه‌ها مبادرت ورزند تا بتوانیم با تصویب اعتبارها به سمت توسعه استان گام برداریم. وی همچنین بیان کرد: مسئولان استان سمنان باید برای تخصیص اعتبارات نیز تلاش کنند چرا که بازگشت اعتبارات به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود. وی با بیان اینکه نمایندگان استان سمنان نیز آماده رایزنی برای تخصیص اعتبارات و همکاری با مدیران دستگاه‌های اجرایی هستند، گفت: نباید گذاشت به راحتی اعتبارات تخصیص یافته به مرکز بازگردد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
او در توئیتر خود همچنین گفت: "تحریم‌های فرامرزی آمریکا اعمال شده‌اند. واشنگتن می‌گوید ما به این موضوع توجهی نداریم که آیا مراودات تجاری شما با ایران بر اساس قوانین بین المللی است یا خیر. اگر شما به این موضوع پایبند نباشید, ما شما را مجازات خواهیم کرد حتی اگر شما هم پیمان آمریکا باشید. آمریکا کشورها را از بخشی از حق حاکمیتشان محروم می‌کند. در واکنش به این حادثه, دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد آمریکا برای انجام دادن یک عملیات نظامی آماده است و سه تأسیسات را در خاک ایران برای هدف قرار دادن تعیین کرد.
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
آن‌طور که آمار نشان می‌دهد، تا پایان سال ۱۳۹۶، ۱۰ هزار و ۸۷ میلیارد تومان از بدهی دستگاه‌های دولتی به شهرداری شناسایی شده و در حال پیگیری برای تسویه است. از آنجا که بخشی از منابع مالی شهرداری از طریق تسهیلات بانکی تامین می‌شود و این سازمان به سیستم بانکی بابت این تسهیلات بدهکار است، دولت بدهی شهرداری به سیستم بانکی را با بدهی خودش تهاتر کرده است. آن‌طور که عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران به تازگی گفته است؛ بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان است. تا سال ۱۳۹۶، ۲ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان طلب شهرداری از دولت شناسایی شده و به تایید سازمان حسابرسی رسیده است. درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده هم که البته همیشه محل مناقشه میان دولت و شهرداری‌ها بوده، بخش دیگری از مطالبات شهرداری را تشکیل می‌دهد.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
یک سال بعد و در سال ۱۹۱۷ بریتانیا بیانیه بالفور را صادر کرد که شامل «ایجاد یک رژیم سیاسی یهودی در سرزمین فلسطین» بود. در همین سال حکم قیمومیت بریتانیا بر فلسطین امضا شد، طوری که ارتش این کشور توانست بر فلسطین و شرق اردن تسلط یابد. پیمان اسلو تلاشی برای تعیین یک چارچوب مشخص بود که به حل‌ و فصل کامل منازعه اسرائیل و فلسطین می‌انجامید. متن پیمان اسلو شامل خروج تدریجی نیروهای رژیم صهیونیستی از کرانه باختری و غزه بود. مذاکرات دیگری با هدف حل و فصل منازعه فلسطین و رژیم صهیونیستی انجام شد و در مراحل بعدی برای تشکیل یک حکومت خودگردان تلاش شد.

اخبار بیشتر