کشمکش بین مادورو و رهبر مخالفان در ونزوئلا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

کشمکش بین مادورو و رهبر مخالفان در ونزوئلا

پس از آن که کارمندان سفارت ونزوئلا در آمریکا در اعتراض به دخالت این کشور در سیاست‌های ونزوئلا خاک آن کشور را ترک کردند، روز چهارشنبه 30 ژانویه کارلوس وچینو، یکی از اعضای دولت خودخوانده‌ی مخالفین مادورو که خود را سفیر ونزوئلا در آمریکا می‌داند همراه با هیاتی به دیدار مایک پنس معاون ترامپ رفتند.

در همین حین دیوان عالی ونزوئلا خوان گوایدو (رییس پارلمان و رهبر مخالفان دولت) را ممنوع‌الخروج کرد. او هم با اعلام اعتصاب عمومی از مردم خواست نیکلاس مادورو را تحریم کنند.

نیکلاس مادور می‌گوید انتخابات بعدی در آن کشور در سال 2025 برگزار خواهد شد.

ترامپ نیز علاوه بر هشدار به آمریکایی‌ها برای سفر به ونزوئلا، مردم ونزوئلا را به تظاهرات دعوت کرد.

گوستاوو تاره، نماینده جدید ونزوئلا در سازمان کشورهای آمریکایی با اشاره به فساد موجود در دولت مستقر فعلی گفت: هیچ ونزوئلایی مایل نیست برای مادورو جانش را بدهد.

همچنین روز گذشته (سه‌شنبه 29 ژانویه) یک فروند بوئینگ 777 متعلق به روسیه از مسکو پرواز کرد و در کاراکاس نشست. هنوز علت فرود این هواپیما به خاک ونزوئلا مشخص نیست.

سایت خبری

سفیر «دولت خودخوانده» ونزوئلا به کاخ سفید رفت

فارسخبرگزاری فارس
سفیر «دولت خودخوانده» ونزوئلا به کاخ سفید رفت
در ادامه اقدامات غیرقانونی واشنگتن علیه ونزوئلا، معاون رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید از «سفیر دولت خودخوانده» این کشور استقبال و با او دیدار کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، چند روز بعد از آنکه دیپلماتهای ونزوئلایی در اعتراض به مواضع مداخله‌جویانه آمریکا علیه کاراکاس، آمریکا را ترک کردند و به کشورشان برگشتند، هیاتی از اعضای دولت خودخوانده این کشور که یکی از آنها خود را «سفیر ونزوئلا در آمریکا» می‌داند، به کاخ سفید رفت و با معاون رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرد.

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا بامداد امروز چهارشنبه به وقت تهران، در شبکه مجازی شخصی خود از حضور یک هیات از اعضای دولت خودخوانده ونزوئلا در کاخ سفید خبر داد.

او در توئیتر ضمن ابراز افتخار و خرسندی درباره این دیدار اعلام کرده که با «کارلوس وچینو» و تعدادی دیگر از اعضای دولت خودخوانده ونزوئلا دیدار کرد.

پنس، کارلوس وچینو را «سفیر ونزوئلا در آمریکا» خواند و اعلام کرد که «آمریکا قویا حامی مجمع ملی ونزوئلا و رئیس‌جمهور خوآن گوآیدو است».

دیدار نفر دوم دولت آمریکا با نمایندگان دولت خودخوانده ونزوئلا در ادامه تحرکات غیرقانونی واشنگتن صورت گرفته است.

دولت آمریکا بامداد روز دوشنبه، شرکت ملی ونزوئلا را تحریم کرد و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید بار دیگر بر وجود «همه گزینه‌ها روی میز» تاکید کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه خبر داد که مجوز دسترسی رئیس‌جمهور خودخوانده به حساب‌های بانکی دولت ونزوئلا در بانک‌های آمریکایی صادر شده است (جزئیات بیشتر).

دولت آمریکا و متحدانش از هفته گذشته در اقدامی که به گفته کارشناسان نقض فاحش قوانین بین‌المللی است، خوان گوایدو را که بی‌توجه به نتایج انتخابات سال گذشته خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا خوانده، به رسمیت شناخته و از «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند.

کشورهایی چون روسیه، چین، کوبا، ترکیه، نیکاراگوئه، آفریقای جنوبی و اروگوئه این رفتار ایالات متحده را محکوم و بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا تأکید کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ از مردم ونزوئلا برای حضور در تظاهرات دعوت کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ترامپ از مردم ونزوئلا برای حضور در تظاهرات دعوت کرد
رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیامی از برگزاری اعتراضات گسترده در ونزوئلا خبر داد.

اعتمادآنلاین| «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر عنوان داشت: تصمیم مادورو برای گفتگو با مخالفان در ونزوئلا به دنبال تحریم‌های آمریکا و قطع درآمدهای نفتی بود. «خوان گوایدو» از سوی دادگاه عالی ونزوئلا محکوم شده و امروز انتظار برگزاری اعتراضات گسترده در ونزوئلا را داریم. آمریکایی‌ها نباید تا اطلاع بعدی به ونزوئلا سفر کنند.

نقش آمریکا در ناآرامی‌های اخیر ونزوئلا انکارناپذیر است و برخی از اعضای کنگره ایالات متحده در مورد احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هشدار داده‌اند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

کرملین: ارسال ۲۰ تن طلا از روسیه به ونزوئلا کذب است

مهرخبرگزاری مهر
کرملین: ارسال ۲۰ تن طلا از روسیه به ونزوئلا کذب است
سخنگوی ریاست جمهوری روسیه شایعه ارسال ۲۰ تن طلا از روسیه به ونزوئلا را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اظهار داشت که جنگی بین روسیه و اوکراین نیست، اما مسکو نمی‌تواند روابط دوجانبه را به طور مثبت ارزیابی کند.

پسکوف گفت: هیچ جنگی بین روسیه و اوکراین وجود ندارد. روسیه و اوکراین دو کشور همسایه و دو برادر هستند. اما در عین حال ما بدون شک نمی‌توانیم ارزیابی مثبتی از این رابطه با توجه به آنچه که در اوکراین در حال رخ دادن است داشته باشیم.

وی افزود: اکنون اوکراین در حالت جنگ داخلی است و در اوکراین شاهد تحولاتی هستیم که توسط مقامات کی یف تحریک می‌شود که منجر به ایجاد دو جمهوری در جنوب شرقی کشور شد. این تحرکات باعث پیامدهای اجتماعی و اقتصادی برای این دو جمهوری شد.

پسکوف همچنین در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اوضاع ونزوئلا، شایعه ارسال ۲۰ تن طلا از روسیه به ونزوئلا را رد کرد و همچنین گفت که باید رفتار بسیار محتاطانه‌ای در مقابل اخبار جعلی داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

فراخوان گوایدو به اعتصاب عمومی در ونزوئلا

انتخابخبرگزاری انتخاب
فراخوان گوایدو به اعتصاب عمومی در ونزوئلا
تنها یک روز بعد از آنکه دیوان عالی ونزوئلا خوان گوایدو را ممنوع‌الخروج کرد، رهبر مخالفان و رئیس پارلمان اعلام اعتصاب عمومی کرد. گوایدو در صحن علنی پارلمان گفت: ما اینجا هستیم. مادورو در جمع نظامیان گفت: ما در سمت به حق تاریخ ایستاده‌ایم. رئیس جمهوری ونزوئلا برای آغاز گفت‌وگوها با رهبر مخالفان اعلام آمادگی کرد.
فراخوان گوایدو به اعتصاب عمومی در ونزوئلا - 0

تنها یک روز بعد از آنکه دیوان عالی ونزوئلا خوان گوایدو را ممنوع‌الخروج کرد، رهبر مخالفان و رئیس پارلمان اعلام اعتصاب عمومی کرد. گوایدو در صحن علنی پارلمان گفت: ما اینجا هستیم. مادورو در جمع نظامیان گفت: ما در سمت به حق تاریخ ایستاده‌ایم. رئیس جمهوری ونزوئلا برای آغاز گفت‌وگوها با رهبر مخالفان اعلام آمادگی کرد.

دیوان عالی ونزوئلا سه‌شنبه ۲۹ ژانویه/ ۹ بهمن به درخواست دادستان کل برای آغاز تحقیقات قضایی درباره فعالیت‌ براندازانه خوان گوایدو، حکم ممنوعیت سفر و انسداد دارایی‌های خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر مخالفان دولت مادورو را صادر کرد. تارک سب، دادستان کل گوایدو را به همکاری با یک دولت متخاصم برای براندازی دولت قانونی ونزوئلا متهم کرده است.

بامداد چهارشنبه ۳۰ ژانویه/ ۱۰ بهمن خوان گوایدو با انتشار فراخوانی از شهروندان ونزوئلایی خواست در اعتراض به دولت مادورو به مدت دو ساعت محل کارشان را ترک کنند یا مقابل خانه‌هایشان بایستند. گوایدو در این فراخوان گفت: «ونزوئلا خواهان تغییر است.»

شامگاه دوشنبه ۲۸ ژانویه/ ۸ بهمن، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست خبری کاخ سفید اعلام کرد که شرکت نفت و گاز ونزوئلا در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و منابع و درآمدهای این شرکت در آمریکا نیز مسدود شده است. بولتون هنگام اعلام این خبر دفترچه‌ای به دست داشت که روی آن این دست‌خط آشکار بود: [اعزام] ۵۰۰۰ سرباز به کلمبیا.

ارتش ونزوئلا واحدهای زرهی و توپخانه خود را به مرز کلمبیا اعزام کرده است. قرار است از ۱۰ تا ۱۵ فوریه رزمایش نظامی بزرگی هم برگزار شود. پس از آنکه دیوان عالی گوایدو را ممنوع‌الخروج و دارایی‌های او را مسدود کرد، مادرور در جمع سربازان ارتش ونزوئلا مقابل دوربین گفت: «ما در سمت به حق تاریخ ایستاده‌ایم.»

مادرو در همان حال در گفت‌وگویی که خبرگزاری ریانووستی با او انجام داد برای آغاز گفت‌وگوها با رهبر مخالفان اعلام آمادگی کرد:

«من آماده‌ام با مخالفان پشت یک میز نشسته و برای صلاح ونزوئلا، آینده و صلح در کشور با آن‌ها گفت‌وگو کنم.»

مصونیت سیاسی رهبر مخالفان هنوز لغو نشده و به همین سبب مأموران هنوز او را بازداشت نکرده‌اند. گوایدو روز گذشته در صحن علنی پارلمان گفت: «تهدید به تعقیب را دست‌کم نمی‌گیرم. اما ما اینجا هستیم.»

ایالات متحده آمریکا منابع مالی دولت ونزوئلا در این کشور را در اختیار رهبر مخالفان قرار داده است. واشنگتن کارلوس آلفردو، دیپلمات بلندپایه ونزوئلایی و از حامیان گوایدو را به عنوان سفیر ونزوئلا در آمریکا به رسمیت شناخته است. استرالیا و اسرائیل نیز به جمع کشورهایی که دولت موقت ونزوئلا را به رسمیت شناختند پیوستند. روسیه، چین، ترکیه و ایران، مکزیک، کوبا و بولیوی همچنان از دولت مادورو حمایت می‌کنند.

این نخستین بار نیست که آمریکا، دولت یک کشور را از رسمیت می‌اندازد: در دوران حکومت طالبان بر افغانستان، برخی از کشورهای جهان طالبان را به رسمیت نشناختند. بعد از پیروزی انقلاب چین نیز ایالات متحده آمریکا تا سال‌های دهه ۱۹۷۰ از شناسایی جمهوری خلق چین خودداری کرد و دولت تایوان را به عنوان تنها دولت قانونی در چین به رسمیت می‌شناخت. آمریکا در لیبی نیز حکومت معمر قذافی را از رسمیت انداخت و همچنین در سال ۲۰۱۴ از شناسایی حکومت بشار اسد در سوریه خودداری کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ به آمریکایی‌ها درباره سفر به ونزوئلا هشدار داد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ترامپ به آمریکایی‌ها درباره سفر به ونزوئلا هشدار داد
تسنیم نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از شهروندان این کشور خواست تا اطلاع ثانوی از سفر به ونزوئلا خودداری کنند.

ترامپ در پیامی توئیتری مدعی شد نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، پس از تحریم‌های آمریکا و قطع درآمد نفتی مایل به مذاکره با مخالفان شده است.

به ادعای رئیس جمهوری آمریکا، خوان گوایدو، رهبر معارضان که خودش را رئیس جمهوری ونزوئلا خوانده است، هدف دیوان عالی ونزوئلا قرار گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

آیا بحران ونزوئلا با سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ مرتبط است؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
آیا بحران ونزوئلا با سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ مرتبط است؟
دولت آمریکا دریافت که توان تحریک تهران و دمشق را ندارد؛ بنابراین، کاراکاس را سوژه بعدی خود قرار داد، بی‌خبر از آنکه ممکن است در دام مسکو-تهران-دوحه-الجزایر-کاراکاس گرفتار شود. روسیه با چتر حمایتی هسته‌ای، از کاراکاس حمایت می‌کند؛ ضمن اینکه می‌تواند از حق وتوی خود در شورای امنیت علیه هر تصمیمی برای دخالت نظامی آمریکا در آن، استفاده کند.

اعتمادآنلاین| محاسبات واشنگتن در مورد تشکیل ائتلاف سنی علیه ایران، به دلیل ضعف هم‌پیمانان عربی آن شکست خورد. علاوه بر اینکه، واشنگتن به دلیل عدم همراهی اروپا، نتوانست ارتش‌های اروپایی را در ورشو علیه ایران بسیج کند. ایالات متحده همچنین در سرعت بخشیدن به جنگ اسرائیل علیه ایران در خاک سوریه، شکست خورد.

رسانه عرب‌زبان البناء ادامه داد: در ادامه، دولت آمریکا دریافت که توان تحریک تهران و دمشق را ندارد؛ بنابراین، کاراکاس را سوژه بعدی خود قرار داد، بی خبر از آنکه ممکن است در دام مسکو-تهران-دوحه-الجزایر-کاراکاس گرفتار شود!

روسیه با چتر حمایتی هسته‌ای، از کاراکاس حمایت می‌کند. ضمن اینکه می‌تواند از حق وتوی خود در شورای امنیت علیه هر تصمیمی برای دخالت نظامی آمریکا در آن، استفاده کند.

در واقع، ایالات متحده و هم پیمانان آن، با وجود قدرت نظامی عظیمی که در اختیار دارند، از وارد کردن ضربه نظامی به ایران ناتوانند، همانطور که نمی‌توانند از طریق تحریم‌های اقتصادی، ایران را وادار به تسلیم کنند.

بنابراین، ایالات متحده بار دیگر شکستی را به شکست‌های قبلی اش در مورد اجرایی شدن طرح خاورمیانه‌ای آن، می‌افزاید؛ طرحی که مبتنی بر از هم‌گسیختگی منطقه، از طریق براندازی دولت سوریه و سیطره کامل آمریکا بر تمام خاورمیانه است.

در واقع، این محور مقاومت بود که با پایداری مثال‌زدنی‌اش در حمایت از دولت ملی سوریه، مانع از تحقق این هدف آمریکا شد و با حمله استراتژیک حساب شده خود، اغلب مناطق تحت سیطره تروریست‌ها در سوریه را بازپس گرفت.

و در حال حاضر، این محور در حال زمینه سازی برای اجرای مرحله آخر حمله راهبردی خود است، که با آزادسازی کامل فلسطین و ترسیم دوباره نقشه جهان عربی و اسلامی، پایان می‌یابد.

در این میان، ونزوئلا نیز با کمک حامیان ایرانی، ترک و روس خود، از دست‌یابی به یک پیروزی جدید در برابر ایالات متحده، دور نیست.

منبع: انتخاب

خواندن خبر در سایت منبع

اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا
رئیس جمهور ونزوئلا که با فشار کشورهای غربی برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری روبرو است تاریخ برگزاری این انتخابات را اعلام کرد.

به گزارش مشرق به نقل از راشاتودی، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا امروز چهارشنبه اعلام کرد که انتخابات بعدی ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۵ برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:مادورو: ترامپ به دولت کلمبیا دستور داده من را ترور کنندمادورو برای مذاکره با اپوزیسیون اعلام آمادگی کردبولتون: هرگونه تعرض به «گوایدو»، تبعات جدی برای ونزوئلا دارد

این در حالی است که کشورهای غربی در روزهای گذشته مهلتی هشت روزه را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا تعیین کرده بودند.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین در مصاحبه با «ریانووستی» از آمادگی برای مذاکره با مخالفین دولت در حضور میانجیگران بین‌المللی خبر داد.

وی در این باره گفت: آماده نشستن پشت میز مذاکره هستم تا به خاطر صلاح ونزوئلا، به خاطر صلح و آینده این کشور با اپوزیسیون صحبت کنم.

گفتنی است مادورو در مصاحبه با اسپوتنیک هم از آمادگی برای صحبت با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته بود حال آنکه تاکید کرد تیم وی به ویژه جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید مانع از تحقق چنین دیداری خواهند شد.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

تایمز: عملیات نظامی در ونزوئلا نیازمند ۲۵۰۰۰ نیروی آمریکایی است

ایسناخبرگزاری ایسنا
تایمز: عملیات نظامی در ونزوئلا نیازمند ۲۵۰۰۰ نیروی آمریکایی است
روزنامه تایمز انگلیس با پرداختن به تهدیدات اخیر آمریکا مبنی بر حمله به ونزوئلا نوشت که انجام عملیات نظامی در این کشور مستلزم حضور ۲۵۰۰۰ سرباز آمریکایی در این کشور است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، روزنامه انگلیسی «تایمز» در گزارشی تحت عنوان «استفاده از قدرت در ونزوئلا نیازمند ۲۵ هزار سرباز آمریکایی است» درباره تهدیدات اخیر مقامات آمریکایی مبنی بر حمله نظامی به ونزوئلا نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که تمامی گزینه‌ها روی میز است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز عکسی را گرفته که او در این تصویر دست‌نوشته‌ای را در دست دارد که بر روی آن نوشته شده «اعزام ۵۰۰۰ نیرو به کلمبیا» که همسایه ونزوئلا و هم‌پیمان آمریکاست.

این رسانه انگلیسی در ادامه گزارش خود با مطرح کردن سوالی درباره اینکه آیا پنتاگون قصد دارد از نیروی نظامی برای برکناری نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا استفاده کند یا خیر، به نقل از یک مقام سابق در وزارت دفاع آمریکا آورده است که انجام عملیات نظامی در ونزوئلا نیازمند ۲۵ تا ۳۰ هزار سرباز آمریکایی است و دامنه و موفقیت این عملیات به میزان وفاداری نیروهای نظامی این کشور به مادورو بستگی دارد.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به موضع کشورهای همسایه ونزوئلا نسبت به عملیات نظامی احتمالی آمریکا در این کشور، آمده است: کلمبیا اعلام کرده که در چنین عملیاتی و حتی حمایت از آن مشارکت نمی‌کند اما برزیل که در حال حاضر به دنبال جلب رضایت آمریکاست، موضع دیگری خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

فرود هواپیمای روسی در ونزوئلا

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
فرود هواپیمای روسی در ونزوئلا
هنوز مقامات این خط هوایی روسیه یا مقامات دولت کاراکاس درباره هدف اصلی فرود این هواپیما اظهارنظر نکرده اند.
فرود هواپیمای روسی در ونزوئلا - 0

فرود یک فروند هواپیمای مسافربری روسیه در کاراکاس همزمان با اوج گیری بحران سیاسی در ونزوئلا، شایعاتی را در شبکه‌های اجتماعی در مورد اهداف اصلی ماموریت این هواپیما رقم زده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک فروند بوئینگ ۷۷۷ با گنجایش ۴۰۰ مسافر و متعلق به شرکت 'نوردویند' روسیه روز گذشته (سه شنبه) پس از پرواز از مسکو وارد کاراکاس شد.

براساس اطلاعات موجود، این اولین بار است که چنین پروازی با این هواپیما در این مسیر انجام می‌شود.

هنوز مقامات این خط هوایی روسیه یا مقامات دولت کاراکاس درباره هدف اصلی فرود این هواپیما اظهارنظر نکرده‌اند.

حضور این هواپیمای روسی در کاراکاس بدنبال حمایت‌های کرملین از دولت مادورو، شایعات زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است.

برخی شایعه کرده‌اند که در این هواپیما نیروهای روسی حضور داشتند تا مادورو را در زمان خروج احتمالی از ونزوئلا اسکورت کنند.

در برخی شایعات نیز عنوان شده که این هواپیما برای بارگیری طلا در کاراکاس فرود آمده است.

این در حالیست هیچ کدام از این شایعات براساس شواهد متعبر نبوده است.

رویترز چند روز پیش گزارش داد که پیمانکاران نظامی خصوصی که ماموریت‌های مخفیانه برای روسیه انجام می‌دهند، به ونزوئلا رفته تا از مادورو در برابر اعتراض‌های اخیر مخالفان حفاظت کنند.

سابقه پرواز این هواپیما از روسیه به جنوب شرق آسیا بوده و پیش از این سابقه‌ای برای پرواز به کاراکاس نداشته است.

روزنامه 'نوایا گازتا' روسیه نیز گزارش داده که این هواپیما با دو خدمه و بدون مسافر عازم کاراکاس شد.

به گزارش ایرنا، 'سرگئی لاوروف' وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته گفت: روسیه هر کاری لازم باشد برای حمایت از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و متحد خود در آمریکای لاتین خواهد کرد.

وی ادامه داد: آمریکا تمام معیارهای بین المللی را در خصوص ونزوئلا نقض کرده و روسیه نگران چنین رفتارهایی با متحدان نزدیک خود از سوی ایالات متحده است.

چهارشنبه هفته گذشته 'خوان گوایدو' رئیس مجلس ونزوئلا با فراخواندن مخالفان مادورو به خیابان، اعلام کرد رئیس جمهوری این کشور است و به کارمندان و نیروهای نظامی اعلام کرد که در صورت پیوستن به معترضان شامل قانون عفو عمومی می‌شوند.

'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله از رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا حمایت کرد و او را به رسمیت شناخت اما ارتش ونزوئلا وفاداری خود را به مادورو همچنان حفظ کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده گوایدو: هیچ ونزوئلایی مایل نیست برای مادورو جانش را بدهد

ایسناخبرگزاری ایسنا
نماینده گوایدو: هیچ ونزوئلایی مایل نیست برای مادورو جانش را بدهد
فرستاده رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا با اعلام تردید درباره باقی ماندن رژیم مادورو گفت که "هیچکس در ونزوئلا برای این رژیم جانفشانی نمی‌کند."

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گوستاوو تاره، نماینده جدید ونزوئلا در سازمان کشورهای آمریکایی پس از آنکه آمریکا، کانادا و تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده این کشور به رسمیت شناختند، گفت: گوآیدو به دنبال کودتا نیست.

وی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی گفت: ‌ گوایدو تنها خواستار این است که نظامیان کشور که با «فرماندهی بسیار فاسد» اداره می‌شوند و تنها با یک سوگند به این رژیم پایبند هستند، به قانون اساسی احترام بگذارند.

آمریکا به دنبال برکناری نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلاست.

نماینده گوآیدو با اطمینان خاطر گفت که تظاهرات خیابانی در کنار افزایش فشار خارجی که با تحریم‌هایی علیه دولت مادورو برگزار می‌شود، در نهایت به برکناری وی منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: «به نظر نمی‌رسد که کسی در ونزوئلا تمایل داشته باشد برای مادورو جانفشانی کند.» در جنگ‌های داخلی، مردمی با عقاید قوی وجود دارند. در ونزوئلا هم، افراد «فاسدی» هستند که به مادورو وفادارند اما فکر نمی‌کنم کسی در کشور باشد که بخواهد برای مادورو بمیرد و بجنگد حتی همسرش سیلیا.

کنگره ملی ونزوئلا تحت رهبری اپوزیسیون این کشور گوستاوو تاره را با هیاتی به منظور هماهنگی با سازمان کشورهای آمریکایی با هدف ایجاد مجدد نظم و دموکراسی در ونزوئلا مامور کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا، رسما ونزوئلا را تهدید نظامی کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آمریکا، رسما ونزوئلا را تهدید نظامی کرد
ایسنا نوشت: مشاور امنیت ملی آمریکا دولت کاراکاس را تهدید کرد که در صورت بازداشت خوان گوایدو، "رئیس جمهور خودخوانده" این کشور پیامدهای جدی در انتظار دولت ونزوئلا خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری راشاتودی، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا دولت کاراکاس را تهدید کرده و گفته که نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا غیرمشروع است و حق بازداشت خوآن گوآیدو، رهبری اپوزیسیون و رئیس جمهوری خودخوانده این کشور را ندارد.

وی در توئیت روز سه شنبه خود نوشت: بگذارید بار دیگر تاکید کنم اگر تلاشی برای از میان برداشتن و منحرف کردن دموکراسی و ضربه زدن به گوآیدو صورت گیرد، دولت کاراکاس با پیامدهای جدی روبرو خواهد شد.

این تهدید از سوی بولتون پس از آن صورت گرفت که طارق صعب، دادستان کل ونزوئلا اعلام کرد که گوآیدو بخاطر ارتکاب جرایم جدی که تهدیدی علیه دستورات قانون اساسی کشور است، مورد تحقیق قرار می‌گیرد.

همزمان با بالاگرفتن تنش‌های داخلی در ونزوئلا، دیوان عالی این کشور سه شنبه دارایی‌های خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را مسدود کرد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، خوآن گوآیدو خواستار برگزاری تظاهرات خیابانی گسترده طی امروز چهارشنبه شده است.

گوآیدو از سوی آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی به عنوان «رئیس جمهور» ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است.

مادورو که گوآیدو را به دست داشتن در کودتایی تحت رهبری آمریکا برای براندازی دولت کاراکاس متهم می‌کند، روی حمایت ارتش ونزوئلا حساب باز کرده است.

این اخبار در حالی منتشر شده که پنتاگون اقدام نظامی در ونزوئلا را رد نکرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا می‌خواهد شیر نفت ونزوئلا را به خواست خود باز و بسته کند

ایلناخبرگزاری ایلنا
آمریکا می‌خواهد شیر نفت ونزوئلا را به خواست خود باز و بسته کند
معاون سابق امور اوپک وزارت نفت با بیان اینکه اجماع بر این است که قیمت نفت در محدوده 50 تا 60 دلار بماند، گفت: آمریکا ونزوئلا را در مشت خود گرفته تا براحتی عرضه را دستکاری و بازار را کنترل کند.

آمریکا می‌خواهد شیر نفت ونزوئلا را به خواست خود باز و بسته کند - 1

رضا مدیر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تاثیر تحولات ونزوئلا بر قیمت نفت اظهار داشت: با توجه به اتفاقات اخیر ونزوئلا تولید نفت این کشور کاهش یافته و در نتیجه قیمت‌ها تا حدی روند رو به رشدی داشته است. طبعا اگر وضعیت سیاسی این کشور بدتر شود و نابسامانی‌ها گسترش یابد عرضه کمتر و قیمت‌ها بیشتر می‌شود.

وی افزود: اگر اوضاع سیاسی این کشور تغییر کند و حکومتی روی کار بیاید که موافق سیاست‌های آمریکا باشد، عرضه کم و قیمت افزایش می‌یابد.

مدیر گفت: در حال حاضر وضعیت اقتصادی ونزوئلا بحرانی و فاجعه آمیز است و در صورت تغییر حکومت و افزایش عرضه نفت ممکن است این اوضاع نیز متفاوت شود.

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت تصریح کرد: فعلا تحریم نفت ایران و اوضاع لیبی نسبت به ونزوئلا تاثیر مستقیم‌تری بر اوپک دارند و بیشتر این سازمان را دچار دگرگونی کرده است.

وی گفت: اکنون بی‌ثباتی در ونزوئلا در اوج است و خوآن گوآیدو ایده آل آمریکا برای ریاست جمهوری ونزوئلا است، اگر قضیه جنگ‌های داخلی کشدار شود به مبارزات مسلحانه کشیده می‌شود که حداقل ۶ ماه ادامه خواهد داشت و در این مدت، میزان عرضه ونزوئلا پایین می‌آید.

مدیر درباره ارتباط اتفاقات ونزوئلا بر صادرات نفت ایران بیان کرد: آمریکا برای امنیت تامین انرژی یک روز معافیت‌هایی برای نفت ایران در نظر می‌گیرد و یک روز تسلط بر میادین نفتی عراق را در دستور کار قرار می‌دهد در هر حال اوضاع ونزوئلا بستری است که کلید تولید و قیمت نفت را در دست بگیرد یعنی می‌خواهد ریش و قیچی دست خودش باشد و این باعث می‌شود کشوری مثل ونزوئلا بدون اینکه ذخایر استراتژیکی برای خود داشته باشد به خواست آمریکا شیرهای نفت را به روی بازار جهانی باز و بسته کند.

وی خاطرنشان کرد: به هر روی اجماع بر این است که قیمت در محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار سیر کند و فعلا هیچ اهرمی در این روند تاثیر چندانی نخواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

رهبر مخالفان ونزوئلا: مادورو را تحریم کنید

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
رهبر مخالفان ونزوئلا: مادورو را تحریم کنید
رهبر مخالفان ونزوئلا از آلمان و اتحادیه اروپا خواست تا رئیس جمهوری این کشور را مورد تحریم های خود قرار دهند.

خبرگزاری مهر: «خوان گوایدو» غاصب ریاست جمهوری ونزوئلا در گفتگو با مجله بیلد از مقامات آلمان و اتحایه اروپا خواست «نیکلاس مادورو» را مورد تحریم‌های خود قرار دهند.

وی در این گفتگو با بیان این ادعا که حکومت حاکم در ونزوئلا یک حکومت دیکتاتوری است، افزود: از آمریکا و اروپا می‌خواهم تا با حمایت از مخالفان زمینه برکناری دولت کنونی را فراهم آورند.

گفتنی است ونزوئلا طی روزهای گذشته با تحولات سیاسی مهمی روبرو بوده است. خوآن گوایدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا چهارشنبه گذشته به دنبال تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس، خود را رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد. این اقدام وی بلافاصله با استقبال ایالات متحده روبرو شده است.

کشورهای ترکیه، مکزیک، روسیه، کوبا، ایران، چین و سوریه از مادورو حمایت کردند. اتحادیه اروپا نیز روز شنبه هفته جاری با تعیین ضرب الاجلی اعلام کرده است که اگر طی ۸ روز زمانی برای انتخابات جدید در ونزوئلا اعلام نشود، خوان گوایدو رئیس شورای ملی این کشور را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت خواهند شناخت!

خواندن خبر در سایت منبع

تماس تلفنی «موگرینی» و «پمپئو» با محور تحولات ونزوئلا

مهرخبرگزاری مهر
تماس تلفنی «موگرینی» و «پمپئو» با محور تحولات ونزوئلا
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آمریکا طی تماسی تلفنی به بررسی تحولات ونزوئلا پرداختند که این روزها به دلیل مداخلات سیاسی و اقتصادی واشنگتن درگیر بحران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از گفتگوی تلفنی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا خبر داد.

موضوع این تماس تلفنی تحولات اخیر ونزوئلا و تلاش برای تحقق گذار سیاسی به شیوه‌ای صلح‌آمیز و دموکراتیک عنوان می‌شود.

طرفین همچنین توافق کردند که طی هفته‌های آتی با یکدیگر در تماس باشند.

گفتنی است تحولات در ونزوئلا از چهارشنبه هفته گذشته که «خوان گوایدو» رئیس کنگره ملی با حمایت آمریکا خود را رئیس جمهوری ونزوئلا نامید، بسیار پیچیده شده و با توجه به دخالت‌های واشنگتن، احتمال کودتا یا حمله نظامی در راستای براندازی دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری مشروع این کشور لاتین وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

دادگاه عالی ونزوئلا گوایدو را ممنوع الخروج کرد

ایلناخبرگزاری ایلنا
دادگاه عالی ونزوئلا گوایدو را ممنوع الخروج کرد
دادگاه عالی ونزوئلا روگذشته- سه شنبه- مانع خروج رئیس پارلمان و رهبر مخالفان از این کشور شد و حساب‌های بانکی وی را مسدود کرد.

دادگاه عالی ونزوئلا گوایدو را ممنوع الخروج کرد - 1

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، ‌ «مایکل مورنو» رئیس دادگاه عالی ونزوئلا اعلام کرد که رئیس پارلمان این کشور تا زمان پایان تحقیق اولیه مجاز به ترک کشور نیست. وی تأکید کرد که دادگاه، حساب‌های بانکی او را نیز مسدود کرده است.

«خوان گوایدو» رئیس پارلمان و رهبر مخالفان ونزوئلا در واکنش به منع خروج از کشور و مسدود شدن حساب‌های بانکی خود گفت: «هیچ چیز جدیدی در این کشور وجود ندارد». وی در ادامه افزود: «من حکم دادستانی را برای منع خروج از کشور و مسدود کردن حساب‌های بانکی یا تهدید به حبس دست کم نمی‌گیرم اما در این کشور هیچ چیز جدیدی وجود ندارد».

گوایدو بر ادامه راه خود و فعالیت در پارلمان برای ورود کمک‌های انسان دوستانه و آزادی زندانیان تأکید کرد.

«ویلیام سب» دادستان کل ونزوئلا در توئیتی نوشت که تحقیقات جنائی در رفتارهای گوایدو را به دلیل ناآرامی‌های اخیر کشور پس از اعلام ریاست جمهوری موقت او آغاز کرده است.

وی با اشاره به ممنوع الخروج بودن گوایدو و مسدود شدن حسابهایش گفت که این رفتارها جرایم خطرناکی است و به عنوان نقض نظام قانون در نظر گرفته می‌شود.

سب این خبر را پس از اعلام تصمیم آمریکا برای واریز تمام دارائی‌های ونزوئلا در بانک مرکزی و دیگر بانک‌های واشنگتن به حساب گوایدو اعلام کرد.

«برگس کاترولوس» معاون وزیر خارجه یونان درباره بحران ونزوئلا گفت: «ما نمی‌خواهیم این کشور به لیبی دیگری در آمریکای جنوبی تبدیل شود».

وی روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواستار بازگشت صلح اجتماعی به ونزوئلا شد.

این مقام یونانی با تأکید بر لزوم اقدام کشورهای اثرگذار در اتحادیه اروپا برای ایفای نقش در حل بحران ونزوئلا گفت: «ما گفت‌وگوی سیاسی را تنها راه غلبه بر این اختلافات می‌دانیم».

«نستور پوپولیزیو»، وزیر امور خارجه پرو نیز روز گذشته با تأکید بر اینکه گروه «لیما» با هر نوع دخالت نظامی در ونزوئلا برای سرنگونی مادورو مخالف است، گفت: «ما گروه لیما از دخالت نظامی در ونزوئلا حمایت نمی‌کنیم». این در حالی است که آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که تمام گزینه‌ها روی میز است.

ونزوئلا از تاریخ ۲۳ ژانویه شاهد تنش‌های روزافزونی است که به دنبال ادعای گوایدو در انتصاب خود به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور ایجاد شده است.

به محض آن که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از اقدام گوایدو حمایت و وی را به عنوان رئیس دولت انتقالی ونزوئلا به رسمیت شناخت، کشورهای دیگری چون کانادا، اسپانیا، فرانسه و برخی کشورهای آمریکای لاتین از وی تبعیت کردند.

اما در مقابل کشورهای روسیه، ‌ ترکیه، مکزیک و بولیوی، مادورو را به عنوان رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا

آفتاب‌‌نیوز : چمعی از فعالان سیاسی اصولگرا با گردهمایی در سفارت ونزوئلا در تهران حمایت خود از دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور را اعلام کردند.

تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 1تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 3تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 4تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 5تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 6تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 8تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 9تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 10تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 11تصاویر| رسایی و الله‌کرم در سفارت ونزوئلا - 12

خواندن خبر در سایت منبع

گروه لیما مخالفت خود را با مداخله نظامی در ونزوئلا اعلام کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گروه لیما مخالفت خود را با مداخله نظامی در ونزوئلا اعلام کرد
گروه لیما طی بیانیه‌ای مخالفت خود را با مداخله نظامی در ونزوئلا اعلام کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، گروه لیما که متشکل از چندین کشور در قاره آمریکا است، مخالفت خود را با هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا اعلام کرد.

همزمان «خوان گوایدو» رئیس جمهور خود خوانده ونزوئلا روز سه شنبه «نمایندگانی دیپلماتیک» برای حدود ده کشوری که وی را به این عنوان به رسمیت شناختند، منصوب کرد. این کشورها آرژانتین، کانادا، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، آمریکا، هندوراس، پاناما و پرو و نیز گروه لیما را شامل می‌شود.مشاور ترامپ مقامات قضایی ونزوئلا را تهدید کردبازی خطرناک ترامپ در ونزوئلا چه عواقبی دارد؟رهبر مخالفان ونزوئلا: با ترامپ گفتگو کردم

گروه لیما، متشکل از چهارده کشور آمریکای لاتین به‌علاوه کانادا است که بامداد چهارشنبه در بیانیه‌ای مشترک با هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا مخالفت کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم‌ | لحظه دستگیری رسول دانیال زاده ابربدهکار فراری

همشهریهمشهری1 روز قبل

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف22 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اقای موسوی در خصوص اظهارات یک مسئول اماراتی مبنی بر تمایل نداشتن این کشور بر تشدید بحران و حل مشکلات بر اساس گفتگو و اجتناب از وقوع جنگ در منطقه اظهارداشت: ایران بر اهمیت گفتگو و مذاکره سیاسی به عنوان تنها راه حل مشکلات و مسائل منطقه تاکید دارد و از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت: وگو بین کشور‌های منطقه استفاده و در این عرصه پیش قدم بوده است. وی افزود: پیشنهاد «تشکیل مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای» و «پیمان عدم تجاوز» و همچنین نهایتا رونمایی از «پویش صلح هرمز» در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رئیس جمهور اسلامی ایران در این چارچوب است. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ارائه «پویش صلح هرمز» به سران کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق افزود: این طرح بر امنیت مشترک ما و کشور‌های همسایه مبتنی بر پایبندی به اصول مشترک از جمله خودداری از تهدید به استفاده از زور، حل بحران‌ها به شکل مسالمت آمیز، احترام به حاکمیت کشور‌ها و خودداری از دخالت در امور داخلی کشور‌ها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تاکید دارد. اقای موسوی با تصریح این نکته که جمهوری اسلامی ایران معتقد است با آغاز این فرایند ضمن احترام به اختلاف نظرها، منافع مشترک همۀ کشور‌های منطقه تأمین می‌شود افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است کشور‌های منطقه با پذیرش پویش صلح هرمز و شروع گفتگو‌های جامع و فراگیر منطقه‌ای، ریشه اختلافات در این منطقه را بخشکانند و در راستای حل بحران‌های منطقه گام‌های عملی، جدی و موثر بردارند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی افزود: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نقش مهمی در از بین بردن تفرقه بین مسلمانان دارد، زیرا وحدت یکی از ارکان جهان اسلام است. سالم عماد گفت: اگر اقداماتی برای احیای وحدت امت اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل اسلام انجام نشود و کنفرانس‌هایی در این زمینه برگزار نشود، موضوع وحدت اسلامی در حاشیه قرار می‌گیرد. وی افزود: گسترش فرهنگ اسلامی، مطالعه همه مذاهب اسلامی و تعامل با دیگر مذاهب، تنها راه حل از بین بردن تفرقه است. این کارشناس علوم اسلامی یمن گفت: آمریکا و اسرائیل دیگر فرصت به فراموشی سپردن آرمان فلسطین را از دست داده‌اند. وی با تاکید بر اینکه جهان اسلام بیدار شده است، افزود: فراموش کردن آرمان فلسطین دیگر امکان پذیر نیست.

اخبار بیشتر