آیا اجرایی شدن SPV نزدیک است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا اجرایی شدن SPV نزدیک است؟

پیمان SPV (مکانیسم مالی ایران- اروپا) که قرار بود روز دوشنبه 8 بهمن بین ایران، آلمان، انگلیس و فرانسه منعقد شود باز هم عقب افتاد. هدف از تصویب این ساز و کار مالی قرار است تسهیل روابط تجاری بین ایران و اروپا برای کاهش فشار تحریم‌های واشنگتن علیه ایران باشد.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان وعده‌ی تصویب این پیمان را در روز پنجشنبه 11 بهمن داده است.

علیرضا رحیمی (عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی) گفته تصمیم‌گیری درباره SPV و تایید آن نشان‌دهنده‌ی عزم اروپایی‌ها درخصوص تبادلات اقتصادی با ایران است.

سایت خبری

فرآیند اجرایی شدن SPV آغاز شده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
فرآیند اجرایی شدن SPV آغاز شده است
وال استریت ژورنال گزارش داد که سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران قرار است تا آخر هفته جاری اجرایی شود و فرایند ثبت شرکتی برای اجرایی کردن آن آغاز شده است.

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که فرانسه، انگلیس و آلمان علی‌رغم تهدیدهای واشنگتن قرار است شرکتی برای تبادل مالی اروپا با ایران ثبت کنند تا شدت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بکاهد و تجارت با ایران را ممکن سازد.

وال استریت ژورنال در عین حال تاکید کرد که این شرکت ممکن است در تأمین اهداف نهایی خود همچون صادرات غذا و دارو به ایران با مشکلاتی مواجه شود.

در ادامه این گزارش به نقل از «افراد مطلع» آمده است که سه کشور اروپایی فرآیند ثبت این شرکت را آغاز کرده‌اند. این افراد همچنین اطلاع داده‌اند که این شرکت باید تا روز پنجشنبه و یا جمعه ثبت شود.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای با ایران هستند، مسئولیت این سازوکار را به عهده خواهند داشت، به این گونه که پاریس میزبان آن است، آلمان مدیریتش را بر عهده دارد و انگلیس مسئول حسابرسی آن خواهد بود.

این سازوکار به نوعی یک شرکت تبادل مالی است که در آن، به عنوان مثال درآمد ایران از محل صادرات نفت به اروپا می‌تواند به‌طور مستقیم به شرکت‌های اروپایی که به ایران کالا می‌فروشند، پرداخت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تأخیر در SPV به موضوع موشکی ایران ربطی ندارد

مهرخبرگزاری مهر
تأخیر در SPV به موضوع موشکی ایران ربطی ندارد
«ریچارد نفیو» معتقد است که تأخیر در عملیاتی شدن کانال ویژه مالی اروپا و ایران ارتباطی با موضوع موشکی ایران ندارد اما بعید است که این کانال بتواند ایران را متقاعد کند.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل-جواد حیران نیا-الناز صفوی: ثبت و راه‌اندازی مکانیسم مالی ایران-اروپا موسوم به (SPV) که قرار بود روز دوشنبه ۸ بهمن انجام شود باز هم به تاخیر افتاد و به گفته «آسوشیتدپرس» ظاهرا تایید نهایی آن به پنجشنبه موکول خواهد شد که موعد برگزاری نشست ۲ روزه رومانی با حضور وزراری خارجه اتحادیه اروپا است.

در حالیکه «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان از قریب‌الوقوع بودن راه‌اندازی این مکانیسم مالی و تداوم مشورت‌ها پیرامون آن سخن می‌گوید؛ برخی رسانه‌ها علت خلف وعده اروپایی‌ها و تاخیر در نهایی کردن این سازوکار ویژه را اختلاف نظر درباره یکی از ۱۰ بند آن که به بحران یمن مربوط است، عنوان کرده‌اند.

ظاهرا اسپانیا با سبک نگارش این بخش از بیانیه SPV به دلیل آنکه تنها از ۴ کشور فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا به عنوان طرفین مذاکره با ایران یاد شده، انتقاد کرده است.

از قرار، اروپا می‌خواهد در بیانیه خود در باره SPV به ابعاد دیگری از جمله مذاکرات درباره یمن و فعالیت‌های موشکی ایران نیز اشاره کند.

مقامات دولت ترامپ به کشورهای اروپایی هشدار داده‌اند که آنها را زیر نظر می‌گیرند تا چنانچه به دنبال دورزدن تحریم‌‌ها علیه ایران باشند با جریمه‌‌های واشنگتن مواجه شوند.

این در حالی است که طی ماه‌های اخیر اروپایی‌ها نیز نشانه‌هایی از هم‌داستانی با آمریکا بروز می‌دهند که از آن جمله می‌توان به اتهام جاسوسی ایران از ارتش آلمان و بیانیه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اعمال تحریم درصورت عدم حصول توافق در مورد فعالیت‌های موشکی ایران اشاره کرد.

در خصوص این موضوع خبرنگار مهر گفتگویی با «ریچارد نفیو» عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا و کارشناس امور تحریم‌ها و امنیت بین الملل و عدم اشاعه تسلیحات در وزارت خارجه آمریکا و محقق دانشگاه کلمبیا آمریکا انجام داده است که متن این گفتگو در زیر آمده است. از نفیو به عنوان طراح اصلی تحریمهای ایران در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا یاد می‌شود.

*کانال ویژه مالی اروپا و ایران (SPV) قرار بود روز دوشنبه ثبت شود اما این اتفاق باز نیفتاد. دلیل اصلی تاخیر در آغاز به کار این کانال چیست؟

من فکر می‌کنم دلیل اصلی این تاخیر این بوده است که ساختاری به وجود آوریم که تا حد ممکن ضمن اینکه برای ایران معنی دار است جلو تحریم‌های آمریکا را بگیرد. من فکر می‌کنم دومین دلیل اصلی مساله معمولی است که همیشه مطرح می‌شود یعنی چه کسی مسئولیت را به عهده می‌گیرد، چه کسی هزینه‌ها را تامین می‌کند و سوالاتی از این قبیل.

*برخی معتقد هستند تا مساله موشکی ایران از دید اروپا حل وفصل نشود، اروپا اتلاف وقت را ادامه می‌دهد و کانال ویژه مالی ایران و اروپا (SPV) را راه اندازی نخواهد کرد. نظر شما چیست؟

من فکر نمی‌کنم این درست باشد. من فکر می‌کنم که مساله موشکی به طور جداگانه با اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار گیرد.

همانطور که این اتحادیه به تازگی گفته است که تمایل دارد مساله هسته‌ای جدا از مسئله موشکی بررسی شود. برعکس آنچه به نظر می‌آید فقط ایران و آمریکا بین این دو مساله ارتباط مستقیمی می‌بینند.

* «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد کانال ویژه مالی ایران و اروپا (SPV) در صورت شروع به کار تنها صرف تجارت‌های بشردوستانه خواهد شد. چرا این کانال محدود به این امور می‌شود؟

این به این دلیل است که اروپا با تصمیم آمریکا مبنی بر وضع دوباره تحریم‌ها مخالف است. کمپانی‌ها و بانک‌های اروپایی همچنان تمایل به تجارت هایی که ممکن است باعث تخطی از تحریم‌ها شوند ندارند. در تجارت‌های بشردوستانه این گونه مشکلات پیش نمی‌آید و در نتجه آسان‌تر است که اول از این گونه تجارت‌ها آغاز کنیم و بعد به ارتباطات اقتصادی گسترده‌تر و عمیق‌تر ادامه بدهیم- البته ممکن هم است موفق نشویم.

*«رابرت مالی» عضو تیم هسته ای آمریکا و مشاور باراک اوباما اخیرا در گفتگو با یورونیوز گفته است که کشورهای اروپایی در خصوص کانال ویژه اقتصادی ایران و اروپا (SPV) اتفاق نظر ندارند چرا که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به تحریم های آمریکا حساس تر هستند. با توجه به این موضوع آیا این کانال در صورت ثبت کارایی لازم را خواهد داشت؟

اگر تنها محدود به تجارت‌های بشردوستانه باشد، بله من فکر می‌کنم این کانال موثر و کارآمد باشد. شکستن مرزها در زمینه تجارت‌های بشردوستانه به خودی خود مفید است و شدیدا نیاز به وجود یک سرویس مالی در این زمینه حس می‌شود.

شرکت‌ها نسبت به بانکها که به علت تحریم‌های آمریکا اصلا تمایل به همکاری با ایران ندارند تمایل بیشتری به فعالیت در این زمینه دارند. سوال اصلی این است که آیا این برای اینکه ایران متقاعد شود که در برجام بماند به اندازه کافی قانع کننده است یا خیر. امیدوارم اینطور باشد هرچند نگرانم که این طور نباشد.

خواندن خبر در سایت منبع

عزم جدی همکاری اروپا و ایران با اجرایی شدن spv

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
عزم جدی همکاری اروپا و ایران با اجرایی شدن spv
عضو فراکسیون امید مجلس گفت اگر اروپایی ها  در رابطه با spvتصمیم قاطع خود را اعلام کنند؛قطعا این موضع اروپایی ها را نشانه عزم جدی آن ها به همکاری با کشورمان می دانیم.

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در پرسش به سوالی مبنی بر اینکه احتمال این وجود دارد که spvبه مرحله توافق نهایی ازسوی اروپایی‌ها برسى، گفت: به هرحال مهم این است که spv مرحله رسمی آن از سوی اروپایی‌ها اعلام شود.

وی افزود: اگر اروپایی‌ها در رابطه با spvتصمیم قاطع خود را اعلام کنند؛ قطعا این موضع اروپایی‌ها را نشانه عزم جدی آن‌ها به همکاری با کشورمان می‌دانیم.

عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در مذاکرات روی کانال ویژه مالی توافق صورت گرفته است؛ اما در بین اعضای اروپایی توافق کامل شکل نگرفته است و به نظر می‌رسد روزهای پایانی تکمیل توافق فی ما بین خود هستند و موضع این کشورهای به زودی اعلام می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات اضافه کرد: به هرحال توافقی در این رابطه اتفاق افتاده بود و اروپایی هم در حال بررسی کارهای عملیاتی و اجرایی شدن آن هستند؛ اگر چه عملیاتی شدن آن زمان بر است اما می‌خواهند به صورت رسمی آن را بازگو کنند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا: اروپا نمی‌تواند برجام را نجات دهد

فارسخبرگزاری فارس
آمریکا: اروپا نمی‌تواند برجام را نجات دهد
بعد از ناکام ماندن نشست روز دوشنبه اتحادیه اروپا برای اعلام ساز و کار مالی ویژه و جمع‌بندی درباره ایران، دیپلمات اسپانیایی توضیحاتی درباره نقش کشورش در این موضوع ارائه داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری- تحلیلی «پالیتیکو» ضمن انتشار اظهارات سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا علیه تلاش‌های این اتحادیه برای حفظ برجام، نظر یک دیپلمات اسپانیایی درباره دلایل اعلام نشدن «جمع‌بندی اتحادیه اروپا درباره ایران» و همچنین اعلام رسمی آغاز به کار ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا با ایران موسوم به «اس. ‌پی. وی» را منعکس کرده است.

در ابتدای این گزارش آمده است: «دیپلماسی ظریف اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای ایران در مواجهه با یک وصله ناجور غیرمنتظره، دچار لغزش شده است: دعوای قدیمی بین اسپانیا و ایتالیا بر سر اینکه چه کسی در میز افراد موسوم به افراد بالغ متفکر بنشیند».

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، اسپانیا از اینکه اتحادیه اروپا از این کشور برای حضور در میز مذاکرات با ایران بر سر بحران یمن، دعوت نکرده اما از ایتالیا دعوت کرده است، «عصبانی است» و به همین دلیل در نشست روز دوشنبه اتحادیه اروپا، مانع از صدور جمع‌بندی این اتحادیه در قبال ایران و همچنین اعلام «اس. ‌پی‌. وی» شد.

پیشتر، روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داده بود، بهانه عدم صدور بیانیه در مورد ثبت این ساز و کار مالی در نشست روز دوشنبه، اختلاف نظر میان اسپانیا و ایتالیا در مورد متن بیانیه اتحادیه اروپا در ارتباط با ایران بوده است.

بر اساس گزارش‌های غیررسمی، قرار است اروپا در بیانیه خود در مورد اس‌. پی. وی، به ابعاد دیگر رابطه با ایران از جمله مذاکرات در مورد یمن و همچنین برنامه موشکی نیز بپردازد. گفته می‌شود اسپانیا از اینکه در بخش مرتبط با یمن، تنها از چهار کشور آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا به عنوان طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران یاد شده، ناراضی است و خواستار آن است که نام این کشور نیز در این بخش درج شود.

حالا در گزارش پالیتیکو، ادعاها درباره «رفتار منطقه‌ای ایران» و «دست داشتن ادعایی ایران در توطئه برای حملات تروریستی در اروپا» تکرار شده و آمده است: «هدف از جمع‌بندی‌های شورای (اتحادیه اروپا) راه رفتن روی یک طناب دیپلماتیک است تا هم هیچ تردیدی درباره تعهد اتحادیه اروپا در قبال برجام بعد از خروج آمریکا از آن ایجاد نشود و هم ایران را به دلیل ادامه الگوی مداخله نظامی در خاورمیانه و حداقل دو مورد اخیر توطئه اخیر تروریستی در دانمارک و هلند، مسئول بشناسد».

از نظر این رسانه آمریکایی ممانعت اسپانیا از تصویب و اعلام نهایی مواضع اتحادیه اروپا در قبال ایران، این اتحادیه را «در توضیح دادن این موضوع که چرا یکی از مهم‌ترین اولویت‌های امنیتی اتحادیه اروپا قربانی یک بحث داخلی که به نظر بحثی بی اهمیت و کاملا قابل اجتناب بوده، قرار گرفته است».

یک دیپلمات اسپانیایی که نخواست نامش فاش شود، در تایید نقش‌آفرینی کشورش در زمینه اعلام نشده جمع‌بندی اتحادیه اروپا در قبال ایران گفت: «در جمع‌بندی ارجاعی به ۴ کشور وجود دارد، کشورهایی که قرار بر آن است که با ایران درباره یمن تماس‌هایی داشته باشند. ما نمی‌توانیم این جمع‌بندی اتحادیه اروپا را بپذیریم چرا که این یک سند رسمی و تصمیم رسمی اتحادیه اروپا است و گروه‌هایی را تایید می‌کند که در چارچوب اتحادیه اروپا مورد صحبت قرار نگرفته‌اند و مورد تایید همه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا قرار نگرفته است».

این دیپلمات ناشناس اسپانیایی همچنین تاکید کرد که مواضع مادرید درباره جمع‌بندی اتحادیه اروپا هیچ ارتباطی به «اس‌. پی. وی»، «نگرانی‌ها درباره برنامه موشک بالستیک ایران» یا دیگر مسائل مورد دغدغه ندارد.

وی گفت: «مساله، تنها یک موضوع صرف داخلی در اتحادیه اروپا است. ما نمی‌توانیم بپذیریم که افرادی یک گروه غیر رسمی درست کنند و سپس وانمود کنند که این گروه‌های غیر رسمی دستور کاری از طرف کل اتحادیه اروپا دارند».

در ادامه گزارش «پالیتیکو» به مواضع سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا درباره تلاش‌های اتحادیه برای ایجاد «اس. پی. وی» اشاره شده است.

آمریکا: اروپا نمی‌تواند برجام را نجات دهد - 13

«گوردون ساندلند» سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا

«گوردون ساندلند» سفیر دولت آمریکا در اتحادیه اروپا روز دوشنبه همزمان با گمانه‌زنی‌ها درباره اعلام «اس. پی. وی» و تلاش اروپایی‌ها برای ادامه مراودات اقتصادی با ایران، سخنانی علیه این سخنان گفته بود.

وی به خبرنگاران گفت: «آن کسب و کارها (شرکت‌ها و بنگاه‌هایی) که در چنین فعالیتی با ایران مشغول شوند، قطعا آزاد هستند که با ایران مراوده داشته باشند اما به محض آنکه چنین کاری بکنند برایشان بسیار سخت خواهد شد و شاید غیرممکن شود که با آمریکا مراوده اقتصادی داشته باشند».

پالیتیکو گزارش داد: «ساندلند و دیگر مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ برجام به شکست خواهد انجامید. به نظر آنها دلیل این مساله تا حد زیادی به این موضوع برمی‌گردد که شرکت‌های (اروپایی) به خاطر ریسک از دست رفتن دسترسی‌شان به بازار بسیار پرسودتر آمرکا، دلیل کمی برای انتخاب گزینه انجام مراودات با ایران خواهند داشت».

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا همچنین از اینکه کشورهای اروپایی رغبت کمی به نشست ضد ایرانی ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) لهستان نشان داده‌اند، به شدت انتقاد و آنها را ملامت کرد.

او با تاکید بر اینکه کشورهای اروپایی باید در این نشست شرکت کنند، مدعی شد: «این یک کنفرانس جفنگ درباره برای نیست».

بعد از اعلام برگزاری کنفرانس لهستان توسط وزیر خارجه آمریکا و تاکید او بر تمرکز آن علیه ایران، برخی کشورهای اروپایی از این نشست انتقاد کردند و مقام‌هایی از قبیل «فدریکا موگرینی» و برخی وزرای خارجه اروپایی از عدم شرکت خود در این نشست خبر دادند.

خواندن خبر در سایت منبع

امیدواریم SPV با بده بستان‌های سیاسی روبرو نشود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
امیدواریم SPV با بده بستان‌های سیاسی روبرو نشود
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با تاخیری که در ارائه و اجرای سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا صورت گرفته، نمی توان در باره آن محاسبات راهبردی داشت؛ امیدواریم اجرای آن با چالش های مبتنی بر قدرت و بده بستان های سیاسی روبرو نشود.

اعتمادآنلاین| حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپا اعلام کرده که تا آخر هفته بسته SPV را به جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌دهد، اما اجرای آن کمی زمان بر خواهد بود، گفت: اعلام و عملیاتی شدن SPV در ایران به حدی دیر شده است که در در مورد آن نمی‌توان محاسبات راهبری داشت.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که SPV چه مزایا و امکانات مالی برای کشور به همراه خواهد داشت، گفت: باید متن SPV و هم روند اجرایی شدن آن را ببینیم. باید مدت زمانی از اجرایی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام بگذرد و سپس در این باره نظر دهیم؛ روند اجرایی SPV ممکن است گرفتار چالش‌های مبتنی بر قدرت شود. SPV گرفتار چالش‌های مبتنی بر قدرت و بده بستان‌های سیاسی نشود.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

همتی: به بهانه پالرمو وSPV ارزهای گران‌خریده را به مردم می‌فروشند

مهرخبرگزاری مهر
همتی: به بهانه پالرمو وSPV ارزهای گران‌خریده را به مردم می‌فروشند
رئیس کل بانک مرکزی گفت:نرخ هایی که توسط فرصت جویان و در فضای مجازی درباره نرخ ارز مطرح می شود، ماندگار نیست و به مردم توصیه می‌کنم دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتی دقایقی قبل در پست اینستاگرامی خود نوشت: این روزها متاسفانه برخی افراد و صاحب منصبان و بعضا ذینفعان، به تریبونی که دسترسی پیدا می‌کنند، با بی توجهی به جنگ تبلیغاتی و روانی دشمنان علیه کشورمان و در حد خود، آینده منفی را به غلط برای کشورمان به تصویر می‌کشند. دلالان و نوسان گیران هم سوار بر اینگونه القائات و بزرگ نمایی‌ها، بحث هایی مانند تاثیر رد یا قبول پالرمو و SPV و سایر بهانه‌ها، کسب و کار خود را، با فروش ارزهای بالاخریده خود، رونق می‌دهند.

وی ادامه داده است: عوامل اقتصادی و توانایی مداخله بانک مرکزی، نرخ هایی که امروز توسط فرصت جویان و در فضاهای مجازی مطرح می‌شود را ماندگار نمی‌داند. به مردم عزیر توصیه می‌کنم دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند. بانک مرکزی همچنان که تا بحال نیز نشان داده است، در موقع مقتضی تدابیر پیش بینی شده را عملیاتی خواهد کرد. زمان و نوع مداخله را بانک مرکزی تعیین می‌کند، نه فضاسازی دلالان و فرصت جویان.

خواندن خبر در سایت منبع

هاندلزبلات: SPV کارایی ندارد و چندان جدی گرفته نمی‌شود

فارسخبرگزاری فارس
هاندلزبلات: SPV کارایی ندارد و چندان جدی گرفته نمی‌شود
یک روزنامه آلمانی با اشاره به تلاش اروپایی‌ها برای برقراری ارتباط بازرگانی با ایران به رغم تحریم‌های آمریکا و ایجاد کانال مالی ویژه پرداخت نوشت که این اقدامات تاکنون نتیجه نداشته و شرکت‌ها هم آن را جدی نمی‌گیرند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه آلمانی «هاندلزبلات» روز چهارشنبه نوشت که راهبرد اتحادیه اروپا برای بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به سختی شکست خورده است. به نوشته این روزنامه، بروکسل می‌خواهد شرکت‌های اروپایی را از پیامدهای منفی تحریم‌های آمریکا حفاظت کند، ولی این روش کارایی ندارد و چندان هم جدی گرفته نمی‌شود.

در این گزارش آمده است که شرکت‌های اروپایی اقدامات اتحادیه اروپا در رد تحریم‌های آمریکا را نادیده گرفته‌اند و در راستای منافع آمریکا حرکت می‌کنند. و این یعنی، همه چیز برای هیچ. اتحادیه اروپا هیچ شرکتی را از پیامدهای تحریمی معاف نکرده است و به همین دلیل بیشتر آنها روابط بازرگانی با ایران را متوقف کرده‌اند و یا به سرمایه‌گذاری در این کشور پایان داده‌اند. فقط سه شرکت پیشنهاد حمایت اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند و هیچکدام هم آلمانی نیستند.

شرکت فرانسوی «توتال» از پروژه چند میلیاردی خود در منطقه پارس جنوبی واقع در جنوب ایران چشم‌پوشی کرده است. «زیمنس»، «BASF»، «دایملر» و دیگر شرکت‌های آلمانی هم همکاری خود با ایران را متوقف کرده‌اند.

ماه می‌گذشته پس از اینکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج می‌شود، اتحادیه اروپا به صورت یکجانبه ساختاری را تصویب کرد تا به شرکت‌های اروپایی کمک کند تا با وجود تحریم‌های آمریکا، با ایران همکاری داشته باشند.

در ادامه این گزارش آمده است که با این وجود اتحادیه اروپا حتی کانال مالی ویژه پرداخت (SPV) را ایجاد نکرده است؛ کانالی که امکان بازرگانی و داد و ستد نفت ایران در برابر کالاهای اروپایی را فراهم می‌کند. قرار بود SPV تا پایان سال ۲۰۱۸ نهایی شود، اما تهدید تحریم‌های آمریکا این موضوع که چه کشور میزبان این ساز و کار باشد و چگونه باید از آن حمایت شود را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

اینکه وضعیت اتحادیه اروپا در این زمینه چقدر بد است را «کلاوس ارنست» نماینده پارلمان آلمان که ریاست کمیته اقتصادی حزب چپ را بر عهده دارد، روشن کرد. وی گفت که قوانین مسدودساز کارایی ندارد و جدی گرفته نمی‌شود. او از دولت خواسته تا در این زمینه روشنگری کند.

به نوشته هاندلزبلات، به نظر می‌رسد که این تدابیر کاملا شکست خورده‌اند و برلین هم از این موضوع اطلاع دارد. «اولریش نوسباوم» معاون وزیر اقتصاد آلمان هم در این مورد گفت که یک شرکت انرژی بریتانیایی و دو شرکت حمل‌ونقل فرانسوی تنها شرکت‌های اروپایی هستند که از تحریم‌های آمریکا در امان هستند.

هفت شرکت آلمانی فعال در زمینه مواد خام، مسایل بازرگانی، حمل‌ونقل، خدمات و امور مالی به اطلاع دولت رسانده‌اند که به دلیل تحریم‌های آمریکا در روابط بازرگانی با ایران مشکل دارند. نام این شرکت‌ها جزء اطلاعات طبقه‌بندی شده است و تنها نمایندگان پارلمان در جلسان ویژه پارلمان به آن دسترسی دارند.

در چنین وضعیتی معلوم نیست که اروپا در آینده چه خواهد کرد. نوامبر گذشته اتریش هم اعلام کرد که قصد ندارد که میزبان سازوکار مالی باشد. با این حال، آلمان و فرانسه در حال تلاش برای راهکار دیگری هستند تا در هفته جاری به نتیجه برسند.

سوئیس کوشیده تا بازرگانی با ایران را به وسیله کانال مالی ویژه پرداخت ملی خود امکان‌پذیر کند، اما طبق آنچه که اتاق بازرگانی ایران-سوئیس اعلام کرده است، چنین کانالی، بیشتر به امور دارویی می‌پردازد و این در شرایطی است که بروکسل می‌خواهد تا از SPV برای تمامی روابط بازرگانی استفاده کند و کاربرد آن را فقط به دارو و مواد غذایی که برای اهداف بشردوستانه شامل معافیت می‌شوند، محدود نکند.

SPV که ابتکاری است که از سوی اتحادیه اروپا مطرح شده، قرار است نیاز ایران و اروپا به انتقال پول خرید و فروش‌های متقابل را مرتفع کند؛ به این معنی که شرکت‌های اروپایی طلبکار از ایران، پول خود را در همان اروپا و از طریق SPV، از شرکت‌های بدهکار به ایران دریافت می‌کنند. همین وضعیت در تهران هم برقرار خواهد شد و ایران پول صادرات خود به اروپا را با پول واردات از اروپا، تسویه می‌کند. و در نهایت به صورت دوره‌ای، مانده حساب در شعبه اروپایی و ایرانی SPV به روشی که هنوز مشخص نشده، تسویه می‌شود.

قرار بود ساز و کار پرداخت مالی اروپا و ایران روز دوشنبه گذشته رونمایی شود، اما این اقدام بار دیگر به تعویق افتاده و ابهامات تازه‌ای نیز در مورد این ساز و کار، از جمله در زمینه کالاهای تحت پوشش آن، مطرح شده است.

انتهای‌پیام/ق

خواندن خبر در سایت منبع

پیوند سراب SPV با برجام موشکی و منطقه‌ای

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پیوند سراب SPV با برجام موشکی و منطقه‌ای
از ابتدای سال جاری، اروپایی‌ها که در مذاکرات برجام نقش مکمل جان کری و امریکا را بازی می‌کردند، وعده دادند که برای ایفای تعهدات برجامی خود، مکانیزمی را برای دور زدن یا ناکارآمد کردن تحریم‌های امریکایی با ایران فعال خواهند کرد و برجام را حفظ می‌کنند!

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، هادی محمدی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: از ابتدای سال جاری، اروپایی‌ها که در مذاکرات برجام نقش مکمل جان کری و امریکا را بازی می‌کردند، وعده دادند که برای ایفای تعهدات برجامی خود، مکانیزمی را برای دور زدن یا ناکارآمد کردن تحریم‌های امریکایی با ایران فعال خواهند کرد و برجام را حفظ می‌کنند!

این وعده پس از ۹ ماه فراز و نشیب در نشست دوشنبه در بروکسل با شاخص‌های زیر مورد بحث قرار گرفت و توسط هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان تبیین شد. این سازوکار فقط برای شرکت‌های کوچک و بی‌مقداری است که هیچ‌گونه تعامل تجاری با امریکا ندارند و سقف معاملات محدودی دارند، لذا نگران محروم شدن از تجارت با امریکا نیستند. نکته دوم اینکه SPV اروپایی قرار است معاملاتی را پوشش دهد که مورد تحریم امریکا نیستند و در ازای دریافت نفت و گاز ایران، مواد غذایی و دارویی را به ایران تحویل دهند. نکته جالب توجه به بار بیاورد این‌که، ضمن اینکه این سازوکار قرار نیست شرکت‌های مهم و بزرگ را پوشش دهد، سقف معاملات قابل توجه و یا اینکه کالا‌های غیر تحریمی را در برنامه خود تعریف کند، این سازوکار در صورتی اجرایی می‌شود که ایران به مسیر مطلوب اروپا در مورد توان موشکی و منطقه‌ای و به‌ویژه در یمن، تمکین کند. وقتی به تعهدات امریکا و اروپا در برجام توجه کنیم که از زبان دکتر روحانی، دکتر ظریف، عراقچی و بعیدی‌نژاد شنیدیم که یکباره همه تحریم‌های ایران برداشته می‌شود و امریکا و اروپا متعهد به عدم کارشکنی در مراودات بانکی و مالی با ایران خواهند بود و متن برجام به آن تصریح می‌کند، SPV امروز اروپا، ضمن اینکه یک سراب توهین‌آمیز است و قرار نیست هیچ مسیر تحریمی را پوشش دهد و در حد شرکت‌ها و کارخانجات با کالا‌های بنجل و حداکثر برای حفظ بازار مصرفی در ایران تعریف شده و فروش نفت در مقابل غذا و دارو را اساس همت خود قرار داده و همین دغلکاری و فریبکاری را به برجام‌های دیگر وصل کرده، تنها چیزی که به ذهن متبادر می‌کند این است که خباثت اروپا چیزی از آنچه ترامپ و پمپئو درخواست کردند، کم ندارد. آقای عراقچی هم با بهانه سفر به اتریش و اروپای شرقی، در حال چانه‌زنی روی همین سراب است تا پس از چند سال اجرای کامل برجام توسط ایران، یک شکلات مسموم را به‌عنوان دستاورد بزرگ برجام و گلابی وعده داده شده برجام، مقدمه پذیرش CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دهد. اینکه مذاکره‌کنندگان برجامی در ایران چرا اصرار دارند تا همه خواسته‌های براندازانه در ایران را به‌طور کامل به اجرا بگذارند، باید جداگانه مورد تأمل و بحث قرار گیرد، ولی آنچه روشن‌تر از هر زمان از مواضع و بازی‌های اروپایی نمایان شده و نیاز به استدلال چندانی ندارد، این است که در قبال ایران، اروپا و امریکا برنامه واحدی دارند و با روش‌های تا حدودی متفاوت، براندازی تدریجی از طریق حذف همه اهرم‌های قدرت ایران را با اصرار دنبال می‌کنند و اقداماتی مثل سراب SPV، دستاویز‌های رسوایی است تا ایران در برجام بماند و به راهبرد‌های جایگزین فکر نکند. باید پرسید عملیات انتحاری دولت روحانی که ننگ ناکارآمدی و فشار اقتصادی به مردم را پذیرفته، با برنامه فوق چه ارتباطی دارد؟

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

بختیار: اجرای SPV حیثیت اروپایی‌ها را احیا خواهد کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
بختیار: اجرای SPV حیثیت اروپایی‌ها را احیا خواهد کرد
یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه «اجرای spv می‌تواند حیثیت اروپایی‌ها را احیا کند»، گفت: اروپایی ها با برقراری کانال ویژه مالی نشان می‌دهند که می توانند در برابر زورگویی، سیاست های اقتصادی و عهد شکنی دولت آمریکا بایستند.

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قول اروپایی‌ها در راه اندازی سامانه (SPV) در چند روز آتی بیان کرد: چه SPV به نتیجه برسد و چه به نتیجه نرسد، عهدشکنی آمریکایی‌ها بر کسی پوشیده نیست و این عهد شکنی آمریکا را در دنیا منزوی کرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه بین الملل آمریکا یک کشور عهدشکن است و پا بر روی تصمیماتی گذاشته است که دولت قبلش آن را اتخاذ کرده است و این آمریکا را در دنیا بی اعتماد کرده است.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس تصریح کرد: با تغییر یک دولت، دولت بعد نمی‌تواند تمام تصمیمات در حوزه بین الملل را کنار بزند و آمریکا با این کار خودش را در جهان بی اعتماد کرد. SPV مسیری است که اگر به نتیجه برسد در واقع حیثیت اروپایی‌ها را احیا خواهد کرد.

بختیار در ادامه تاکید کرد: اروپایی‌ها با برقراری این کانال ویژه مالی نشان می‌دهند که می‌توانند در برابر زورگویی، سیاست‌های اقتصادی و عهد شکنی دولت آمریکا بایستند. آمریکا سندی را نقض کرد که همه طرف‌های اروپایی، چین و روسیه و حتی دولت قبلی آمریکا در آن حضور داشتند با برقراری این کانال اروپایی‌ها نشان می‌دهند که می‌توانند در برابر آمریکا بایستند.

این عضو فراکسیون امید مجلس در پایان گفت: برقراری SPV پیش از آنکه به نفع ما باشد به نفع اروپایی‌ها است تا بتوانند کانالی برای اجرای برجام ایجاد کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

صفاری نطنزی: راه اندازی SPV منجر به تقویت موقعیت ایران در منطقه و جهان می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
صفاری نطنزی: راه اندازی SPV منجر به تقویت موقعیت ایران در منطقه و جهان می‌شود
رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس SPV را فرصت خوبی برای اروپایی‌ها جهت حفظ حیثیت آنها دانست و گفت: با توجه به مخالفت آمریکا با راه‌اندازی SPV برقراری این سامانه ارتباط مالی در نهایت منجر به تقویت موقعیت ایران در منطقه و جهان می‌شود.

مرتضی صفاری نطنزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به راه اندازی قریب‌الوقوع سامانه ویژه‌ی ارتباطی مالی اروپا با ایران (SPV) گفت: اگر SPV به صورت نمادین هم راه بیفتد روحیه‌ای برای کسانی است که می‌خواهند با ما کار کنند. SPV یک سری توافقات پولی به صورت دوجانبه با برخی کشورهای مایل به همکاری با ما را ایجاد می‌کند.

وی توضیح داد: باز شدن این سیستم به کشورها برای ارتباط جدی‌تر و وسیع‌تر با ما کمک می‌کند. این خلاف چیزی است که آمریکایی‌ها دنبالش هستند. آنها می‌خواهند تحریم‌ها را تشدید کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مجددا تاکید کرد: SPV فرصت خوبی برای ایران و اروپا فراهم می‌کند. این موضوع به لحاظ سیاسی و حیثیتی برای اروپایی‌ها مهم است چون تصمیم خیلی ساده‌ای نیست با توجه به اینکه آمریکایی‌ها شدیدا مخالفت کرده و حتی اعلام کردند که هر جا SPV مستقر شود آن شرکت را تحریم می‌کنند.

صفاری نطنزی افزود: با توجه به این تهدیدها و فشارهای آمریکا راه اندازی SPV نشان‌دهنده قصد اروپا برای حفظ برجام و رابطه با ایران و همچنین عمل بر خلاف سیاست‌های آمریکا است که در نهایت منجر به تقویت موقعیت ایران در منطقه و جهان می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رقابت‌های انتخاباتی، پشت پرده استیضاح ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، علیرغم موافقت ۵۳ درصد نمایندگان مجلس آمریکا بر استیضاح ترامپ، کارشناسان بر آین باورند، این اقدام بدون نتیجه و موجب برکناری اش نخواهد شد.

رونمایی جهاد اسلامی فلسطین از موشک جدید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیونی المیادین، گردان‌های قدس- شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنج شنبه با رونمایی از موشک جدید نوع «براق ۱۲۰» اعلام کرد، این موشک که کاملا ساخت داخلی فلسطین است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد، موشک «براق ۱۲۰» وارد چرخه بهره برداری نظامی شده و برای اولین بار در حمله به شهرک صهیونیست نشین «الخضیره» از آن استفاده شده است. گردان‌های قدس تأکید کرد، این موشک نسخه پیشرفته با قدرت تخریبی بالاتر و دقیق‌تر موشکی است که پیشتر از آن رونمایی کرده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی خطاب به سران کشورهای اسلامی تاکید کرده است: مفتخریم که در جمع امت پیامبری هستیم که پیام‌آور صلح و رحمت برای همه جهانیان است، پیامبری که سیره ایشان همواره هدایت‌گر و راهگشای همه مؤمنان و مسلمانان در طول تاریخ بوده است. رئیس جمهور در این پیام‌های تبریک ابراز امیدواری نموده است که با تأسی بر سیره و آموزه‌های رفیع نبی اکرم (ص)، پیروانی باشیم که امنیت، عدالت و آشتی را برای کره خاکی و به ویژه کشورهای اسلامی به ارمغان می‌آورند. روحانی همچنین در پیام‌های تبریک خود، برای سران کشورهای اسلامی سلامتی و موفقیت و برای مردم این کشورها سعادت و سرافرازی را مسألت نموده است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف22 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگان

الفالف20 ساعت قبل
افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگانگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۲۶ ۳۹۸۰۸۲۳۰۵۹حجت‌الاسلام عابدینی، امام‌جمعه قزوین در برنامه ثریا درباره زمین‌خواری جمعی از مسئولین استان قزوین افشاگری کرد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی: پیام خوزستان - دزفول- نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درخصوص راه‌های افزایش درآمد در بخش کشاورزی گفت: سود سالانه صادرات محصولات کشاورزی ۴۰۰ درصد است. نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست خرد کردن اراضی کشور افزود: این سیاست اشتباه باعث افت بازدهی بخش کشاورزی شده است. نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محصولات کشاورزی این شهرستان با ابتدایی‌ترین روش‌ها صادر می‌شوند، گفت: همین شکل ابتدایی نیز سوددهی بالایی دارد و حداقل ۴۰۰ درصد میزان سود صادرات محصولات در سال است. متولی طرح شرکت تعاونی عام شهرستان دزفول افزود: این تعاونی به اجرای طرح‌ها ورود نمی‌کند و فقط نقش کارگزاری دارد. طرح هایپرمارکت آنلاین شرکت تعاونی دزفول امروز با حضور امام جمعه و نماینده دزفول در مجلس بهره برداری شد.

اخبار بیشتر