1. خبری
  2. فرهنگ
پوشش خبری

جشنواره فجر امسال؛ حواشی افتتاحیه و افزایش ظرفیت سینماهای نمایش‌دهنده

رشیدپور: اجرای افتتاحیه و اختتامیه جشنواره فجر را رد کردم / خاطره‌ خوبی ندارم

رکناخبرگزاری رکنا
رشیدپور: اجرای افتتاحیه و اختتامیه جشنواره فجر را رد کردم / خاطره‌ خوبی ندارم

رشیدپور: اجرای افتتاحیه و اختتامیه جشنواره فجر را رد کردم / خاطره‌ خوبی ندارم - 1

به گزارش رکنا، رضا رشیدپور، مجری تلویزیون درباره ادامه‌دار بودن برنامه «حالا خورشید» در تلویزیون اعلام کرد که این برنامه در نیمه‌های اسفند به پایان می‌رسد.

رشیدپور با بیان اینکه حالا خورشید برای عید ویژه برنامه ندارد، گفت: در برنامه حالا خورشید تا پیش از عید نوروز، حدود ۱۸ اسفند ماه در خدمت مردم هستیم.

او توضیح داد: برای اجرای جشنواره فیلم فجر، هم افتتاحیه و هم اختتامیه به من پیشنهاد شد اما ترجیحم این بود که دوستان دیگر مراسم را اجرا کنند.

رشیدپور که سال گذشته اجرای برنامه «هفت» در جشنواره فیلم فجر را بر عهده داشت، در پاسخ به این سوال که اگر پیشنهادی برای اجرای برنامه سینمایی شود، می‌پذیرد؟ گفت: قطعا دیگر نه در «هفت» بلکه در تلویزیون برنامه‌ی سینمایی اجرا نخواهم کرد به جهت اینکه خاطره خوبی از اجرای آن ندارم.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش دو سالن به ظرفیت سینماهای نمایش دهنده فیلم فجر

ایلناخبرگزاری ایلنا
افزایش دو سالن به ظرفیت سینماهای نمایش دهنده فیلم فجر

افزایش دو سالن به ظرفیت سینماهای نمایش دهنده فیلم فجر - 1

به گزارش ایلنا، اکبر تشکری نیا (معاون فرهنگی – اجتماعی بازار بزرگ ایران) ضمن اظهار این مطلب افزود: از ابتدا پیش‌بینی می‌کردیم که با موج استقبال مردمی مواجه شویم، کما اینکه در روز اول ثبت نام و خرید بلیط، در ساعات نخست بلیط‌های سینماهای ایران مال خریداری شد.

وی اظهار داشت: طی چند روز اخیر و به علت تقاضاهای مکرر تلفنی و حضوری، مذاکراتی با ستاد جشنواره انجام دادم و امروز موافقت افزایش ۲ سالن از سینماهای ایران مال به سینماهای نمایش دهنده فیلم‌های جشنواره فجر اعلام شد.

تشکری نیا ابراز امیدواری نمود که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، مردم شریف ایران ضمن مشاهده فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فجر، در بازدید از بازار بزرگ ایران – ایران مال – به عنوان یک دستاورد قابل افتخار و ساخته شده توسط بخش خصوصی با ظرفیت‌های فرهنگی، خدمات، رفاهی، گردشکری این سازه تمدنی بیشتر آشنا شوند.

وی در خاتمه و در مورد روش تهیه بلیط سالن‌های افزوده شده گفت: فروش بلیط سینماهای افزوده شده، در مجموعه سینمایی بازار بزرگ ایران_ایرانمال انجام می‌شود.

در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر، ۴ سالن سینماهای بازار بزرگ ایران فیلم‌های جشنواره را نمایش می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد تند کارگردان «معکوس» از عوامل جشنواره فجر

مهرخبرگزاری مهر

یک شروع پرحاشیه برای جشنواره فجر ۳۷

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
یک شروع پرحاشیه برای جشنواره فجر ۳۷

خبرگزاری ایسنا: سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در حالی کار خود را به طور رسمی در سالن رسانه‌ها شروع کرد که یکی از پرحاشیه‌ترین آغازهای خود را در دوره‌های اخیر جشنواره پشت سرگذاشت.

چهارشنبه دهم بهمن ماه از ساعت ۱۳ کار جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت که همانند سال گذشته به عنوان سالن رسانه‌ها یا همان نام مصطلح «کاخ جشنواره» در نظر گرفته شده، با نمایش یک فیلم مستند آغاز شد.

استقبال کم خبرنگاران و منتقدان از تماشای این فیلم و نیز حضور کم در نشست خبری آن سبب انتقاد سازندگان این اثر شد.

یک شروع پرحاشیه برای جشنواره فجر ۳۷ - 4

البته با توجه به اینکه فیلم‌های مستند این دوره از جشنواره پیش از این، نمایش داده شده و اکنون به عنوان نامزدهای بهترین مستند به جشنواره فیلم فجر راه یافته‌اند، شاید توقع استقبال حداکثری از دیدن آنها چندان به‌جا نباشد، بویژه آنکه در رسانه‌های مختلف با بسیاری از سازندگان این فیلم‌ها گفتگو شده است. ضمن اینکه تصمیم دست‌اندرکاران جشنواره برای برگزاری نشست خبری فیلم‌های مستند هم قابل تأمل است.

اما از این‌ها که بگذریم، باید اشاره کرد که اولین روز جشنواره با حاشیه‌های ریز و درشتی همراه بود که مهم‌ترین و دردسر برانگیزترین آنها برای مدیران جشنواره و وزرات ارشاد به مراسم افتتاحیه و اجرای نمایشی در آن برمیگشت.

در بخش پایانی این نمایش که به ۴۰ سال فعالیت سینما مربوط بود، گروهی از بازیگران زن شروع به خواندن ترانه‌ای کردند که به جز یک نفر، بقیه گروه کر بودند و عده‌ای صدای آن یک زن را به تک خوانی تعبیر کردند و همین دستاویز و بهانه‌ای شد برای منتقدان و تاختن به جشنواره و سینما در سالگرد چهل سالگی انقلاب اسلامی آن هم در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی!

این حاشیه در حالی پای مجلس و بسیج و برخی مراجع را به میدان کشید که حاضران در سالن پردیس تئاتر تهران شاهد جمع خوانی بودند نه تک‌خوانی و همین نکته را سید عباس صالحی وزیر فرهنگ هم در توییتی مورد تاکید قرار داد و در کنار او سینماگرانی مثل همایون اسعدیان، رسول صدرعاملی و مرتضی رزاق کریمی هم با انتشار متنی رسمی بر این مسئله صحه گذاشته و خواستار حفظ آرامش سینما شدند.

یکی دیگر از اتفاقات حاشیه‌ای روز نخست جشنواره، به فیلم «متری شش و نیم» سعید روستایی اختصاص داشت که پس از انتشار گزارش ایسنا درباره احتمال بروز مشکل از سوی نهادهای خارج از سینما برای ممیزی این فیلم، اعلام شد اولین نمایش مردمی آن در پردیس کوروش منتفی شده است.

این در حالیست که عده‌ای بر این تصور بودند این فیلم مراحل فنی خود را طی نکرده اما فرهاد اصلانی که پیشتر در یک پست اینستاگرامی آرزو کرده بود حادثه و سانسوری برای فیلم رخ ندهد و «متری شش و نیم» به جشنواره برسد، در پستی جدید تاکید کرد که از چند هفته قبل فیلم آماده شده و مشکلی از این لحاظ نداشته است.

پیگیری‌های متعدد حاکی از رایزنی سازندگان فیلم برای رفع مشکل است و به نظر می‌رسد مشکلات آن بیشتر ناشی از سو تفاهم‌ها در برداشت از شخصیت‌ها و نشان دادن معضلات اجتماعی در فیلمی است که به اعتیاد می‌پردازد.

به این ترتیب با حذف فیلم سعید روستایی از جدول نمایش مردمی پردیس کوروش و نیز سینمای هنرمندان فیلم دیگری با نام «خون خدا» جایگزین شد که این مسئله گویا سبب اعتراض کارگردانش نیز شده است.

البته گویا ظاهرا مشکل فیلم سعید روستایی در حال حل شدن است و امروز مردم می‌توانند این فیلم را در سینماهای مردمی ببینند.

دیگر حاشیه روز اول جشنواره نرسیدن به موقع فیلم «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی بود که از مدت‌ها پیش این گمانه زده می‌شد که با توجه به ادامه دار بودن فیلم برداری و مراحل فنی به روز اول جشنواره نخواهد رسید. این تأخیر در نمایشی که باید ساعت ۱۵:۳۰ انجام می‌شد، سبب شد «معکوس» پولاد کیمیایی که اولین تجربه فیلمسازی خود را پشت سر گذاشته جایگزین «تختی» شود و پولاد کیمیایی نتوانست اولین فیلمش را در سالن رسانه‌ها و با اهالی رسانه و منتقد تماشا کند.

او ناراحتی و اعتراض خود را هم بابت این اتفاق در نشستی که چند ساعت بعد از نمایش فیلم برگزار شد اعلام کرد.

البته فیلم «تختی» اگر چه در زمان مقرر خود نمایش داده نشد اما بالاخره برای ساعت ۲۲ در دو سالن پردیس ملت به نمایش در آمد؛ آن هم در شرایطی که دقایقی زودتر در سالن‌های یک و دو نمایش آن آغاز شده بود و همین باعث شد نشست پرسش و پاسخ هم با تأخیر بیشتری یعنی در ساعت ۱۲:۴۰ بامداد پنج شنبه برگزار شود.

اما از حاشیه‌ها هم که بگذریم به مواردی در فیلم‌های پخش شده در روز اول جشنواره می‌توان اشاره کرد؛ از جمله اینکه که فیلم نرگس آبیار با نام «شبی که ماه کامل شد» به سانس فوق العاده رسید و از فیلم همایون غنی زاده هم تعاریف خوبی با استقبال از آن شنیده شد.

در این روز فیلم «سال دوم دانشکده» من به کارگردانی رسول صدرعاملی که پس از ۹ سال فیلمی تازه در سینما ساخته هم نمایش داده شد که نظرات متفاوتی درباره آن مطرح شد، برخی آن را به عنوان فیلمی که توانسته است، فیلم ساز را به دوران خوب فیلم سازی اش بازگرداند، تعبیر کردند و برخی ابراز نارضایتی کردند.

این فیلم همانند چند فیلم دیگر صدر عاملی که دختران، شخصیت اصلی آن هستند به ماجرای دو دختری می‌پردازد که متولد دهه ۷۰ هستند و دوستی و وفاداری عمیقی بین آنها وجود دارد که یک اتفاق سبب می‌شود یکی از آنها میان احساس و وجدانش مجبور به انتخاب باشد. در نهایت به گفته صدرعاملی داستانی نه از خیانت بلکه از وفاداری عشق و انسانیت در این فیلم می‌بینیم.

علاوه بر این فیلم، «معکوس» پولاد کیمیایی هم در سالن رسانه‌ها به نمایش درآمد که در هر دو این فیلم‌ها بابک حمیدیان بازی کرده است.

در معکوس، رد پای پدر کارگردان یعنی مسعود کیمیایی کاملا قابل مشاهده است و البته پولاد کیمیایی هم این موضوع را کتمان نمی‌کند. او تاکید دارد در هر حال سینما را از پدرش یاد گرفته اما داستان و قهرمانان فیلم او با آثار پدرش متفاوت هستند.

دیگر فیلم روز اول جشنواره تختی بهرام توکلی بود. این کارگردان سال گذشته با تنگه ابوقریب در جشنواره جوایز مهمی را کسب کرد و به همین دلیل کنجکاوی زیادی درباره فیلم جدید او که به روایت یک شخصیت قهرمانی و پهلوانی مهم در تاریخ ورزش و اجتماتی کشور می‌پردازد، وجود داشت.

توکلی در این فیلم که آن را سیاه و سفید ساخته است تصاویری متفاوت از زندگی غلامرضا تختی روایت می‌کند که بیشتر شامل دوران کودکی و جوانی اش می‌شود. او با پرداختن نسبی به عقاید و واکنش‌های سیاسی و اجتماعی تختی که منجر به از دست دادن موقعیت‌هایش در زمان حکومت پهلوی می‌شود، نشان می‌دهد که این پهلوان، چطور در زندگی شخصی خود با مشکل روبرو می‌شود و در نهایت تصمیم به خودکشی می‌گیرد؛ این درحالیست که در فیلم بارها به معمای مرگ تختی اشاره می‌شود و پیش‌تر هم درباره نحوه مرگ او ابهام وجود داشته و دارد.

در این بین عده‌ای فیلم تختی را چندان موفقیت آمیز نمی‌دانستند چرا که معتقد بودند این فیلم اطلاعات جدیدی از زندگی تختی ارائه نمی‌کند و فقط هر آنچه را بیشتر مردم می‌دانند به تصویر کشیده است.

این فیلم بیش از ۸ میلیارد تومان طبق گفته سعید ملکان خرج برداشته و قرار بود ابتدا امیر جدیدی در آن بازی کند که به دلیل گریم سنگین و وزن سنگین از همکاری در این پروژه باز ماند.

فیلم «تختی» در پایان با یادی از علی حاتمی به پایان رسیده چرا که این کارگردان سینما قصد داشت فیلم سینمایی تختی را بسازد اما بیماری این فرصت را به او نداد تا فیلمنامه‌ای را که نوشته بود به طور کامل جلوی دوربین ببرد. هم‌چنین بهروز افخمی نسخه‌ای از زندگی تختی را پیش از این ساخته که تفاوت‌های زیادی با تختی بهرام توکلی دارد.

در این فیلم حمید آذرنگ نقش آیت الله طالقانی، فرهاد آئیش نقشه محمد مصدق و بهنوش طباطبایی نقش همسر تختی را ایفا کردند.

در پایان به این نکته هم می‌توان اشاره کرد که در کنار فیلم‌های به نمایش درآمده در پردیس ملت، روز اول جشنواره در سالن رسانه با پیگیری برخی خبرنگاران و منتقدان جهت دریافت کارت‌هایشان همراه بود، چرا که منتشر نشدن اسامی کسانی که کارت به آنها تعلق گرفته سبب شده است که عده‌ای از وضعیت خود برای تاییدیه دریافت کارت بی اطلاع باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل2 نظر
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
احسان علیخانی که یکی از متفاوت‌ترین، معنوی‌ترین و فرهنگی‌ترین برنامه‌های تاریخ صداوسیما با نام «ماه عسل» را طی نزدیک به یک دهه اخیر روی آنتن برده است این بار با یک برنامه صرفا سرگرمی‌محور با نام «عصر جدید» که تقلیدی صفر تا صد از یک برنامه امریکایی است بخت خود را می‌آزماید. حالا و پس از الگوگرفتن موبه‌موی برنامه برنده‌باش با اجرای محمدرضا گلزار این بار شاهد برنامه عصر جدید با یک الگوپردازی دیگر هستیم. احسان علیخانی در ابتدای این قسمت درباره رویکرد این مسابقه سخن گفت. وی با بیان اینکه برنامه «عصر جدید» قرار نیست دنیا را تغییر دهد، اظهار کرد که در این برنامه صرفا می‌خواهند «ذره‌بین» به دست افراد بدهند. نکته‌ای که درباره برنامه عصر جدید به ذهن می‌رسد این است که‌ای کاش در تولید برنامه‌های عامه‌پسند و پرمخاطب مانند آنچه درباره ماه عسل روی داد شاهد نوآوری و خلاقیت بومی برنامه‌سازان جوان ایرانی بودیم تا صرفا سرگرم کردن مخاطبان اصالت نداشته باشد و امر فرهنگ‌سازی در کنار سرگرمی موضوعیت اصلی باشد.
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل
برترین‌ها: نژادپرستی در اشکال گوناگون زخمی است که در جوامع چند قومیتی حادتر است. ایران را اگر بدون اقوامش تصور کنیم، انگار چیزی باطل را تصور کردیم. این جا باید بنویسیم متاسفیم که در صدا و سیمای ملی چنین اشتباهی رخ می‌دهد و البته این را هم بنویسیم که متاسف‌تر هستیم احساسات هواداری ورزشی در برخی نقاط کشور دست آویز سواستفاده برخی می‌شود، کاش هواداران فوتبال و ناظران برنامه‌های تلویزیونی روزی یک ثانیه به نام ایران فکر کنند، در زیر پست تحریک‌آمیز بازیکن تراکتورسازی و گاف یک مسابقه تلویزیونی را در شبکه سه را می‌بینیم، هر دو زخم نژاد پرستی دارند یکی عمدی و دیگری به نظر سهوی. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

اخبار بیشتر