1. خبری
  2. حوادث
پوشش خبری

سیل خوزستان؛ از فیلم موجود عجیب تا جاری شدن سیل نفت

چرا خشکسالی عامل سیل در خوزستان است؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
چرا خشکسالی عامل سیل در خوزستان است؟

۲ سال پیش همین موقع، خشکی، گردوخاک را مهمان زندگی خوزستانی‌ها کرد و حالا باران، سیلی عظیم را در این منطقه راه انداخته؛ سیلی که باعث تخلیه کامل یک شهر شده. به طور کلی در دو روز گذشته ۲۰ استان در غرب و جنوب غرب کشور درگیر سیل شدیدی شده‌اند، تا حدی که تعدادی از اهالی ۱۱ روستا در شوش، ۶ روستا در شوشتر، ۱۲ روستا در دشت آزادگان، ۶ روستا در دزفول و شهر رفیع در هویزه تخلیه شده‌اند و در منازل اقوام، مساجد و مدارس و اردوگاه‌های اسکان اضطراری، ساکن شده‌اند، برخی از سیل‌بندها تخریب شده‌اند و …

وقوع چنین حادثه‌ای در این موقع از سال در استان خوزستان باعث تعحب افراد زیادی شده، به طوری که برخی این میزان بارش را اتفاقی بی‌سابقه در ۴۰ سال گذشته دانستند و انگشت اتهام را به سمت تغییراقلیم گرفتند.

از سوی دیگر گروهی از متخصصان هم معتقدند نمی‌توان سیل اخیر خوزستان را به طور قطع به تغییراقلیم و گرمتر شدن کره زمین ربط داد، ‌آن‌ها می‌گویند انگشت اتهام سیل اخیر همچنان به سمت تغییراتی است که انسان به طور مستقیم در طبیعت ایجاد کرده.

تغییراقلیم، آمار سیل ‌های را غرب و جنوب غرب ایران افزایش می‌دهد

تغییراقلیم و تاثیر آن روی رخ دادن رویدادهای شدید زیست‌محیطی مثل سیل، موضوعی است که در چند سال گذشته در رابطه با پیامدهای آن در ایران بحث‌های فراوانی شده.

اعضای این تیم تحقیقاتی کریم عباسپور، دکترای علوم طبیعی، محقق و رئیس گروه خاک، آب‌های زیرزمینی و زباله در موسسه فدرال علوم و تکنولوژی مرتبط با آب سوئیس، در این رابطه چند سال پیش مطالعه انجام داده بودند و به این نتیجه رسیده بودند که تغییراقلیم منجر به خشکسالی‌های مداوم و افزایش سیل در ایران می‌شود.

نتایج مطالعات آن‌ها نشان می‌داد که احتمال وقوع سیل‌های مرگبار در جنوب غرب و غرب کشور در بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۵۰ افزایش پیدا می‌کند.

ارتباط سیل اخیر و تغییراقلیم؛ «آسمان» مقصر است؟

این موضوعی است که بهلول علیجانی، استان اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی هم نتایج آن و ارتباطش با سیل‌های اخیر را تایید می‌کند.

این استاد دانشگاه در گفتگویی با خبرآنلاین در این رابطه گفت: «ببینید کشور ما در یک منطقه نیمه خشک قرار دارد. در این مناطق یا یک سال اصلا باران نداریم یا به طور ناگهانی باران می‌بارد. در همین خوزستان، که اکنون سیل این همه خسارت به همراه داشته در سال‌های پیش این مواقع درگیر گردوخاک بود، مشکلی که از خشک بودن ناشی می‌شود. از سویی در این موقع سال ما در اطراف خوزستان باید انتظار بارش برف را داشته باشیم و نه باران. حالا وقتی این دو موضوع را کنار هم می‌گذارید به این نتیجه می‌رسید که تغییراقلیم عامل ایجاد این وضعیت است.»

در واقع یکی از پیامدهای تغییراقلیم افزایش بی‌نظمی و پدیده‌های شدید زیست‌محیطی است، گرمایش زمین باعث ایجاد تغییرات فراوانی در اقلیم شده و این خود پیامدهای مختلفی به همراه دارد؛ از خشکسالی تا سیل.

علیجانی در این رابطه توضیح داد: «الان داریم پدیده‌های این چنینی را مشاهده می‌کنیم، باران نمی‌بارد اما ناگهان به طور شدید می‌بارد.»

اما برخلاف علیجانی برخی از کارشناسان هم معتقدند که حادثه‌ای که در چند روز گذشته اتفاق افتاده موضوعی طبیعی بوده که بارها در خوزستان مشاهده شده و نمی‌تواند به سادگی آن را به تغییراقلیم ارتباط داد. احد وظیفه مدیرکل بخش پیشبینی و هشدار سازمان هواشناسی از این گروه است.

او در این رابطه به خبرآنلاین توضیح داد: ببینید به هرحال اقلیم تغییر کرده و تغییرات آن هم ملموس است. یکی از این تغییرات هم در زمینه بارش است، موضوعی که باعث شده کاهش میانگین بلندمدت باران به اندازه ۵۰میلی‌متر است. اما در رابطه با بارش‌های اخیر باید این را بگویم که این بارش‌ها اصلا ناگهانی نبود، ما از ۱۰ روز قبل انتظار آن را داشتیم، قبل از اطلاعیه دادیم و حتی بارش را به شکل کمی برآورد کردیم. اگر بارش‌های خوزستان را به شکل بلندمدت ببینیم سال‌های قبل هم این میزان بارندگی را در این استان تجربه کرده بودیم.

به گفته وظیفه مجموع بارندگی‌های استان اهواز در سال ۲۰۱۸ و ابتدای ۲۰۱۹ کمتر از سال ۱۹۹۷ میلادی است و به طور کلی این اظهار نظر که این بارش‌ها در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده اظهار نظر درستی نیست.

وظیفه توضیح داد: «به طور کلی یک فصل یا یک سال بارش زیاد را نمی‌توان به تغییراقلیم نسبت داد. تغییراقلیم یک موضوع بسیار فراگیر است و نمی‌توان هر تغییر کوچکی را به این موضوع ربط داد. از سویی موضوع بی‌سابقه بودن بارندگی در ۲ روز هم باید بررسی شود، نباید مثل افراد عادی هیجان باشیم و وقتی یک باران آمد آن را به تغییراقلیم ربط بدهیم و بگوییم این نوع بارندگی‌ها بی‌سابقه بودند.»

راه حل بحران؛ ایجاد تغییرات در «زمین»

اما با وجود اختلاف نظراتیی که در رابطه با ارتباط سیل اخیر و تغییراقلیم وجود دارد، اکثر کارشناسان معتقدند به هر حال در آینده سیل‌های ایران به دلیل تغییراقلیم بیشتر می‌شود و این بحران با ایجاد تغییراتی در برخی از سیاست‌ها ایجاد می‌شود.

مدیرکل بخش پیشبینی و هشدار سازمان هواشناسی در این رابطه توضیح داد: ببینید باران یک مسئله است و سیلی که روی زمین جاری می‌شود یک مسئله دیگر. از نظر بارش اتفاقی که افتاده بی‌سابقه نبوده، اینکه این بارش منجر به سیل شده عوامل مختلفی می‌تواند داشته باشد، عواملی مثل میزان باز کردن دریچه سدها، از بین رفتن جنگل‌ها و …

خشکسالی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باعث جاری شدن سیل روی زمین می‌شود، نبود منابع آبی باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود، نبود پوشش گیاهی منجر به فرسایش خاک.

مجموعه این اتفاقات باعث می‌شود تا دیگر آب کمتری توسط خاک‌ها جذب شوند و در نتیجه به با بارش باران سادگی سیل در مناطق مختلف جاری و از سوی دیگر با وزش باد، گردوخاک در هوا پخش شود.

این اتفاقی است که اهواز هم با آن درگیر شده به طوری گزارش‌ها نشان می‌دهد که سالانه در هر هکتار از اراضی این منطقه ۲ تا ۵۰ تن خاک فرسوده می‌شود.

استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی در همین رابطه یک راهکار پیشنهاد می‌کند: ‌ «ما چون در یک منطقه خشک هستیم، باید آمادگی این را داشته باشیم که آب، این بارش‌های شدید را ذخیره کنیم. اگر بتوانیم اینکار کنیم حداقل آب سفره زیرزمینی بالا می‌آید. یعنی با وجود پیامدهایی که این بارندگی‌ها دارند، ما می‌توانیم به نوعی از آن‌ها ب رای ذخیره آب زیرزمینی استفاده کنیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم موجود عجیبی که در شبکه‌های اجتماعی خوزستان جنجال به پا کرد! +فیلم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

به راه افتادن سیل نفت در خوزستان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری

هنوز مشخص نیست مواد نفتی ترکیب شده با سیلاب چه خطراتی برای محیط زیست و کشاورزی منطقه داشته باشد و چه مساحتی را می‌تواند آلوده کند!

خواندن خبر در سایت منبع

سیل چه بلایی بر سر خوزستان آورد؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
سیل چه بلایی بر سر خوزستان آورد؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، کیامرث حاجی‌زاده شامگاه ۱۰ بهمن ماه در جلسه ستاد مدیریت بحران خوزستان که با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: ما در تابستان درگیر ابر بحران خشکسالی در استان خوزستان بودیم و از ابتدای امسال تاکنون برای حل بحران‌های استان ۳۵ جلسه ستاد مدیریت بحران استان را برگزار کرده‌ایم.

وی با اشاره به صدور به موقع هشدارها و اخطاریه‌ها توسط مدیریت بحران استان، افزود: اگر این اخطاریه‌های به موقع صادر نمی‌شد، امسال سه مرتبه مساله سیلاب سال ۹۵ در خوزستان اتفاق می‌افتاد. خوشبختانه با تعامل بین بخشی و همراهی مردم شاهد این بودیم که چنین اتفاقی در خوزستان رخ نداد.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان تصریح کرد: بسیاری از سیل بندها در خوزستان پیش از انقلاب و برخی نیز در سال‌های جنگ ساخته شده‌اند. در این زمینه لازم است تا اقداماتی انجام گیرد و نسبت به ترمیم یا احداث سیل بندهای جدید اقدام شود.

حاجی زاده با اشاره به عدم پرداخت خسارت کشاورزان در سیلاب سال ۹۵ خوزستان، ادامه داد: تاکنون این خسارت به کشاورزان پرداخت نشده و این موضوع باعث گله‌مندی مردم شده است. متأسفانه اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ مانند خسارت سیلاب سال ۹۵ به استان خوزستان تخصیص پیدا نمی‌کند.

وی با بیان اینکه خسارت وارد شده در سیلاب سال ۹۵ حدود ۹۰۰ میلیارد تومان بود، گفت: تاکنون این خسارت پرداخت نشده است و خسارت وارد شده بر اثر سیلاب‌های امسال به استان نیز حدود ۸۰۰ میلیارد تومان است که باید پرداخت شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 ساعت قبل
روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از اقدام قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در شناسایی و متلاشی کردن خانه‌های تیمی عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان، در سراوان وخاش و دستگیری آنان خبر داد. به گزارش «انتخاب»؛ در پی دستور سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر پیگیری سریع و قاطع قرائن و سرنخ‌ها برای دستیابی به عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از پاسداران امنیت کشور و ملت گردید، روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به فضل الهی و با همت و تلاش‌های مجاهدانه نیروی زمینی سپاه، با پیگیری سرنخ‌ها توسط نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس این نیرو، شب گذشته طی عملیاتی سریع و مقتدرانه چندین خانه تیمی در سراوان و خاش که برخی عوامل جنایت اخیر در آن استقرار یافته بودند، شناسایی، متلاشی و تروریست‌های مستقر در آن دستگیر شدند. این اطلاعیه افزوده است: در این عملیات موفق، سه تن از تروریست‌ها دستگیر و ۱۵۰ کیلوگرم مواد آماده انفجار و ۶۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری در حال ساخت و مقادیری سلاح و مهمات نیز کشف گردید. در این اطلاعیه با اشاره به اینکه تروریست‌های دستگیر شده همان عواملی بودند که خودروی انتحاری عامل جنایت تروریستی اخیر در جاده خاش- زاهدان را تهیه، هدایت و پشتیبانی کرده‌اند، تاکید شده است: اقدامات سپاه در پیگیری سرنخ‌ها برای انتقام قطعی و کامل از هسته مرکزی گروهک عامل این جنایت، ادامه داشته وانتظار است با همکاری دولت و ارتش پاکستان این امر به سرعت محقق گردد.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
رئیس اداره تصادفات پلیس راهور فاتب از تصادف مرگبار کامیونت حمل زباله با پراید در خیابان کریمخان خبر داد. سرهنگ احسان مؤمنی در گفت و گو با ایسنا در باره این حادثه گفت: ساعت ۵:۱۰ دقیقه بامداد امروز بیست و نهم بهمن ماه یک دستگاه سواری پراید مسیر شمال به جنوب خیابان حافظ در حال حرکت بود که با یک دستگاه کامیونت حمل زباله در مسیر شرق به غرب خیابان کریمخان برخورد کرده و باعث واژگونی کامیونت می‌شود. وی با بیان اینکه با اعلام این تصادف نیروهای راهنمایی رانندگی، اورژانس و… به محل حادثه واقع در خیابان کریم خان تقاطع حافظ اعزام شدند، گفت: راننده کامیونت مردی حدودا ۵۵ ساله بود که عوامل اورژانس پس از بررسی وضعیت جسمی وی اعلام کردند که این فرد به علت جراحات وارده در محل حادثه جان خود را از دست دادده است. همچنین راننده سواری نیز به علت شدت ضربه، مصدوم و برای ادامه درمان به بیمارستان منتقل شد. انتهای پیام
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
روزنامه ایران: پسر نوجوان که بعد از تماشای بازی فوتبال در یک درگیری خیابانی مرد جوانی را به قتل رسانده بود در کمتر از ۲۴ ساعت دستگیر شد. به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، سجاد علیدادی سلیمانی بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان گفت: تعدادی جوان که برای تماشای یک مسابقه فوتبال در خانه یکی از دوستانشان دورهم جمع شده بودند، پس از پایان مسابقه در خیابان با یکی از همسایه‌ها که راننده خودرو بود به صورت لفظی درگیر می‌شوند. مرد جوان بعد از درگیری به داخل خانه رفته و پس از مدتی برادر وی از خانه بیرون می‌آید و در کوچه با یکی از پسرها که نوجوانی ۱۶ ساله است درگیر می‌شود و با ضربه چاقو به قتل می‌رسد. این مقام قضایی با بیان این‌که مقتول متأهل بوده و ۳۴ سال داشته و با ضربه چاقو به قفسه سینه به قتل رسیده است، افزود: عدم کنترل خشم، مصرف مشروبات الکلی و درگیری لفظی از مهم‌ترین علل این حادثه بود. با توجه به این‌که قاتل ۱۶ سال دارد با قرار نگهداری موقت به کانون اصلاح و تربیت معرفی شده و تحقیقات تکمیلی در خصوص این حادثه و علل احتمالی دیگر آن ادامه دارد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: ۱۰۰ خانوار خرم‌آبادی در سیل آسیب جدی دیدند و زندگی آنان نابود شده است. مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: ارزیابی‌های لازم را انجام داده‌ایم و منتظر هستیم در تهران مراحل آن طی شود. رضایی با اشاره به اینکه اخیرا به لحاظ مشکلات سیل در خرم‌آباد، ۱۰۰ خانوار آسیب جدی دیدند و زندگی آنان نابود شده است، تصریح کرد: بنا شد از محل منابع داخلی بنیاد تسهیلات تعمیر مسکن آنها را پرداخت کنیم که خوشبختانه کل واحدهای خرم‌آباد که معرفی شود تعمیر خواهند شد. وی با بیان اینکه در این سیل خرم‌آباد افرادی حتی ۴۰۰ میلیون تومان خسارت دیدند، بیان کرد: دولت برای تعمیر ساختمان‌های شهری و روستایی حداکثر ۱۲ میلیون تومان تسهیلات و دو میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای واحدهای مسکونی لحاظ کرده است. وی ادامه داد: در زلزله کرمانشاه استان معین بودیم و ۲۸ هزار و ۵۳۰ واحد را ارزیابی کردیم که احداث ۲۶۰۰ واحد مسکن روستایی و ۶۶۰ واحد شهری و تعمیر ۱۲ هزار واحد تعمیری شهری و روستایی سهمیه بنیاد مسکن استان بود.
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
کارگر اخراجی که در جریان سرقت از گاوصندوق کارخانه، نگهبان را به قتل رسانده بود در یکقدمی اعدام با رضایت خانواده مقتول و پرداخت دیه بخشیده شد. روزنامه ایران: کارگر اخراجی که در جریان سرقت از گاوصندوق کارخانه، نگهبان را به قتل رسانده بود در یکقدمی اعدام با رضایت خانواده مقتول و پرداخت دیه بخشیده شد. با آغاز تحقیقات و بررسی دوربین‌های مداربسته یکی از عاملان این جنایت که کارگر اخراجی کارخانه به‌نام «مجید» بود، شناسایی و دستگیر شد و به سرقت و قتل با همدستی دوستش «یونس» اعتراف کرد. از طرفی چون تمام مسیرهای ورودی به کارخانه را بلد بودم با دوستم نقشه سرقت از گاوصندوق را کشیدیم. حالا هم بشدت پشیمانم و از خانواده مقتول طلب بخشش دارم. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا مجازات متهم را از جنبه عمومی صادر کنند.

اخبار بیشتر