سیل خوزستان؛ از فیلم موجود عجیب تا جاری شدن سیل نفت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

سیل خوزستان؛ از فیلم موجود عجیب تا جاری شدن سیل نفت

چرا خشکسالی عامل سیل در خوزستان است؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
چرا خشکسالی عامل سیل در خوزستان است؟
یکی از پیامدهای تغییراقلیم افزایش بی‌نظمی و پدیده‌های شدید زیست‌محیطی است، گرمایش زمین باعث ایجاد تغییرات فراوانی در اقلیم شده و این خود پیامدهای مختلفی به همراه دارد؛ از خشکسالی تا سیل.

۲ سال پیش همین موقع، خشکی، گردوخاک را مهمان زندگی خوزستانی‌ها کرد و حالا باران، سیلی عظیم را در این منطقه راه انداخته؛ سیلی که باعث تخلیه کامل یک شهر شده. به طور کلی در دو روز گذشته ۲۰ استان در غرب و جنوب غرب کشور درگیر سیل شدیدی شده‌اند، تا حدی که تعدادی از اهالی ۱۱ روستا در شوش، ۶ روستا در شوشتر، ۱۲ روستا در دشت آزادگان، ۶ روستا در دزفول و شهر رفیع در هویزه تخلیه شده‌اند و در منازل اقوام، مساجد و مدارس و اردوگاه‌های اسکان اضطراری، ساکن شده‌اند، برخی از سیل‌بندها تخریب شده‌اند و …

وقوع چنین حادثه‌ای در این موقع از سال در استان خوزستان باعث تعحب افراد زیادی شده، به طوری که برخی این میزان بارش را اتفاقی بی‌سابقه در ۴۰ سال گذشته دانستند و انگشت اتهام را به سمت تغییراقلیم گرفتند.

از سوی دیگر گروهی از متخصصان هم معتقدند نمی‌توان سیل اخیر خوزستان را به طور قطع به تغییراقلیم و گرمتر شدن کره زمین ربط داد، ‌آن‌ها می‌گویند انگشت اتهام سیل اخیر همچنان به سمت تغییراتی است که انسان به طور مستقیم در طبیعت ایجاد کرده.

تغییراقلیم، آمار سیل ‌های را غرب و جنوب غرب ایران افزایش می‌دهد

تغییراقلیم و تاثیر آن روی رخ دادن رویدادهای شدید زیست‌محیطی مثل سیل، موضوعی است که در چند سال گذشته در رابطه با پیامدهای آن در ایران بحث‌های فراوانی شده.

اعضای این تیم تحقیقاتی کریم عباسپور، دکترای علوم طبیعی، محقق و رئیس گروه خاک، آب‌های زیرزمینی و زباله در موسسه فدرال علوم و تکنولوژی مرتبط با آب سوئیس، در این رابطه چند سال پیش مطالعه انجام داده بودند و به این نتیجه رسیده بودند که تغییراقلیم منجر به خشکسالی‌های مداوم و افزایش سیل در ایران می‌شود.

نتایج مطالعات آن‌ها نشان می‌داد که احتمال وقوع سیل‌های مرگبار در جنوب غرب و غرب کشور در بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۵۰ افزایش پیدا می‌کند.

ارتباط سیل اخیر و تغییراقلیم؛ «آسمان» مقصر است؟

این موضوعی است که بهلول علیجانی، استان اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی هم نتایج آن و ارتباطش با سیل‌های اخیر را تایید می‌کند.

این استاد دانشگاه در گفتگویی با خبرآنلاین در این رابطه گفت: «ببینید کشور ما در یک منطقه نیمه خشک قرار دارد. در این مناطق یا یک سال اصلا باران نداریم یا به طور ناگهانی باران می‌بارد. در همین خوزستان، که اکنون سیل این همه خسارت به همراه داشته در سال‌های پیش این مواقع درگیر گردوخاک بود، مشکلی که از خشک بودن ناشی می‌شود. از سویی در این موقع سال ما در اطراف خوزستان باید انتظار بارش برف را داشته باشیم و نه باران. حالا وقتی این دو موضوع را کنار هم می‌گذارید به این نتیجه می‌رسید که تغییراقلیم عامل ایجاد این وضعیت است.»

در واقع یکی از پیامدهای تغییراقلیم افزایش بی‌نظمی و پدیده‌های شدید زیست‌محیطی است، گرمایش زمین باعث ایجاد تغییرات فراوانی در اقلیم شده و این خود پیامدهای مختلفی به همراه دارد؛ از خشکسالی تا سیل.

علیجانی در این رابطه توضیح داد: «الان داریم پدیده‌های این چنینی را مشاهده می‌کنیم، باران نمی‌بارد اما ناگهان به طور شدید می‌بارد.»

اما برخلاف علیجانی برخی از کارشناسان هم معتقدند که حادثه‌ای که در چند روز گذشته اتفاق افتاده موضوعی طبیعی بوده که بارها در خوزستان مشاهده شده و نمی‌تواند به سادگی آن را به تغییراقلیم ارتباط داد. احد وظیفه مدیرکل بخش پیشبینی و هشدار سازمان هواشناسی از این گروه است.

او در این رابطه به خبرآنلاین توضیح داد: ببینید به هرحال اقلیم تغییر کرده و تغییرات آن هم ملموس است. یکی از این تغییرات هم در زمینه بارش است، موضوعی که باعث شده کاهش میانگین بلندمدت باران به اندازه ۵۰میلی‌متر است. اما در رابطه با بارش‌های اخیر باید این را بگویم که این بارش‌ها اصلا ناگهانی نبود، ما از ۱۰ روز قبل انتظار آن را داشتیم، قبل از اطلاعیه دادیم و حتی بارش را به شکل کمی برآورد کردیم. اگر بارش‌های خوزستان را به شکل بلندمدت ببینیم سال‌های قبل هم این میزان بارندگی را در این استان تجربه کرده بودیم.

به گفته وظیفه مجموع بارندگی‌های استان اهواز در سال ۲۰۱۸ و ابتدای ۲۰۱۹ کمتر از سال ۱۹۹۷ میلادی است و به طور کلی این اظهار نظر که این بارش‌ها در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده اظهار نظر درستی نیست.

وظیفه توضیح داد: «به طور کلی یک فصل یا یک سال بارش زیاد را نمی‌توان به تغییراقلیم نسبت داد. تغییراقلیم یک موضوع بسیار فراگیر است و نمی‌توان هر تغییر کوچکی را به این موضوع ربط داد. از سویی موضوع بی‌سابقه بودن بارندگی در ۲ روز هم باید بررسی شود، نباید مثل افراد عادی هیجان باشیم و وقتی یک باران آمد آن را به تغییراقلیم ربط بدهیم و بگوییم این نوع بارندگی‌ها بی‌سابقه بودند.»

راه حل بحران؛ ایجاد تغییرات در «زمین»

اما با وجود اختلاف نظراتیی که در رابطه با ارتباط سیل اخیر و تغییراقلیم وجود دارد، اکثر کارشناسان معتقدند به هر حال در آینده سیل‌های ایران به دلیل تغییراقلیم بیشتر می‌شود و این بحران با ایجاد تغییراتی در برخی از سیاست‌ها ایجاد می‌شود.

مدیرکل بخش پیشبینی و هشدار سازمان هواشناسی در این رابطه توضیح داد: ببینید باران یک مسئله است و سیلی که روی زمین جاری می‌شود یک مسئله دیگر. از نظر بارش اتفاقی که افتاده بی‌سابقه نبوده، اینکه این بارش منجر به سیل شده عوامل مختلفی می‌تواند داشته باشد، عواملی مثل میزان باز کردن دریچه سدها، از بین رفتن جنگل‌ها و …

خشکسالی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باعث جاری شدن سیل روی زمین می‌شود، نبود منابع آبی باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود، نبود پوشش گیاهی منجر به فرسایش خاک.

مجموعه این اتفاقات باعث می‌شود تا دیگر آب کمتری توسط خاک‌ها جذب شوند و در نتیجه به با بارش باران سادگی سیل در مناطق مختلف جاری و از سوی دیگر با وزش باد، گردوخاک در هوا پخش شود.

این اتفاقی است که اهواز هم با آن درگیر شده به طوری گزارش‌ها نشان می‌دهد که سالانه در هر هکتار از اراضی این منطقه ۲ تا ۵۰ تن خاک فرسوده می‌شود.

استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی در همین رابطه یک راهکار پیشنهاد می‌کند: ‌ «ما چون در یک منطقه خشک هستیم، باید آمادگی این را داشته باشیم که آب، این بارش‌های شدید را ذخیره کنیم. اگر بتوانیم اینکار کنیم حداقل آب سفره زیرزمینی بالا می‌آید. یعنی با وجود پیامدهایی که این بارندگی‌ها دارند، ما می‌توانیم به نوعی از آن‌ها ب رای ذخیره آب زیرزمینی استفاده کنیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم موجود عجیبی که در شبکه‌های اجتماعی خوزستان جنجال به پا کرد! +فیلم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
این موجود عجیب که در فضای مجازی پخش شد جنجال زیادی به پا کرد .

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

به راه افتادن سیل نفت در خوزستان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
به همراه سیلاب ایجاد شده در خوزستان، سیلی از نفت و مواد نفتی نیز به راه افتاده است.

هنوز مشخص نیست مواد نفتی ترکیب شده با سیلاب چه خطراتی برای محیط زیست و کشاورزی منطقه داشته باشد و چه مساحتی را می‌تواند آلوده کند!

خواندن خبر در سایت منبع

سیل چه بلایی بر سر خوزستان آورد؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
سیل چه بلایی بر سر خوزستان آورد؟
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: بر اثر سیلاب‌های امسال در استان حدود ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مختلف وارد شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، کیامرث حاجی‌زاده شامگاه ۱۰ بهمن ماه در جلسه ستاد مدیریت بحران خوزستان که با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: ما در تابستان درگیر ابر بحران خشکسالی در استان خوزستان بودیم و از ابتدای امسال تاکنون برای حل بحران‌های استان ۳۵ جلسه ستاد مدیریت بحران استان را برگزار کرده‌ایم.

وی با اشاره به صدور به موقع هشدارها و اخطاریه‌ها توسط مدیریت بحران استان، افزود: اگر این اخطاریه‌های به موقع صادر نمی‌شد، امسال سه مرتبه مساله سیلاب سال ۹۵ در خوزستان اتفاق می‌افتاد. خوشبختانه با تعامل بین بخشی و همراهی مردم شاهد این بودیم که چنین اتفاقی در خوزستان رخ نداد.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان تصریح کرد: بسیاری از سیل بندها در خوزستان پیش از انقلاب و برخی نیز در سال‌های جنگ ساخته شده‌اند. در این زمینه لازم است تا اقداماتی انجام گیرد و نسبت به ترمیم یا احداث سیل بندهای جدید اقدام شود.

حاجی زاده با اشاره به عدم پرداخت خسارت کشاورزان در سیلاب سال ۹۵ خوزستان، ادامه داد: تاکنون این خسارت به کشاورزان پرداخت نشده و این موضوع باعث گله‌مندی مردم شده است. متأسفانه اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ مانند خسارت سیلاب سال ۹۵ به استان خوزستان تخصیص پیدا نمی‌کند.

وی با بیان اینکه خسارت وارد شده در سیلاب سال ۹۵ حدود ۹۰۰ میلیارد تومان بود، گفت: تاکنون این خسارت پرداخت نشده است و خسارت وارد شده بر اثر سیلاب‌های امسال به استان نیز حدود ۸۰۰ میلیارد تومان است که باید پرداخت شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بی توجهی راننده فاجعه آفرید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش گروه گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، راننده خودرویی که منتظر عبور قطار بود با بی توجهی به لاین مقابل اقدام به حرکت کرد که ناگهان حادثه دردناکی را رقم زد. گفتنی است حال راننده مساعد و یکی از سرنشینان به اورژانس منتقل شده است.
رکنارکنا23 ساعت قبل
به گزارش رکنا، شنیده‌ها حاکی است که با ورود ماموران اداره آگاهی این شهرستان در یکی از ویلاهای روستای مزگده، جسد زنی که چندروز پیش به قتل رسیده بود و در این ویلا دفن شده بود پیدا شد. جزییات این خبر به زودی منتشر می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد23 ساعت قبل
داستان این فیلم درباره زندگی واقعی «آلفرد دریفوس» افسر ارتش فرانسه است که به اشتباه و به جرم جاسوسی برای آلمان‌ها در دهه ۱۸۹۰ میلادی محکوم شد و پس از گذشت چند سال بی‌گناهی‌اش به اثبات رسید. گفته می‌شود برای دعوت خریداران به تماشای این فیلم در بازار جشنواره کن از ایمیل‌هایی با عنوان «محرمانه» استفاده شده است. خریداران بین‌المللی پس از تماشای این فیلم که با بودجه ۲۵ میلیون دلاری ساخته شده بسیار تحت‌تاثیر آن قرار گرفتند و یکی از نمایندگان کمپانی‌های توزیع‌کننده اروپایی اعلام کرد که هیچ تردیدی برای اکران فیلم «پولانسکی» ندارد، پولانسکی به سبب اعتراف به تجاوز در سال ۱۹۹۷ میلادی از آمریکا فرار کرده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد23 ساعت قبل
براساس ماده ۴ این طرح، مجازات معاونت در جرائم موضوع این قانون به این نحو است که اگر مجازات قانونی مرتکب سلب حیات باشد، معاون جرم به حبس تعزیری درجه دو محکوم می‌شود. همچنین در صورتی که مجازات قانونی مرتکب قصاص عضو باشد، حبس تعزیری درجه سه برای معاون جرم تعیین می‌شود. در صورتی که مجازات مرتکب قصاص نباشد یا به هر علت قصاص نفس یا عضو اجرا نشود، حکم معاون جرم، یک درجه پایین‌تر از مجازات تعزیری مرتکب خواهد بود. مجازات اسیدپاشی مشمول تخفیف نمی‌شوداز سوی دیگر نمایندگان مجلس در ماده ۳ این طرح تصریح کردند که مجازات مربوط به اسیدپاشی مشمول هیچ گونه آزادی مشروط، تعویق، تعلیق و تخفیف مجازات نمی‌شود. پرداخت هزینه‌های درمان بزه‌دیده اسیدپاشیمجلسی‌ها همچنین در مصوبه‌ای دیگر از این طرح مرتکب اسیدپاشی را ملزم به پرداخت هزینه‌های درمان بزه‌دیده کردند، اگر مرتکب متمکن از پرداخت هزینه‌ها نباشد، صندوق تامین خسارت‌های بدنی آن را پرداخت می‌کند.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، آثاری از ۲۸ عکاس فعال در سیل اخیر کشورمان در حاشیه جشنواره بین‌المللی فیلم کن و محل رایزنی جمهوری اسلامی ایران در پاریس به نمایش در می‌آید. این آثار که توسط بابک برزویه و حیدر رضایی انتخاب شده‌اند، به نمایش مشکلات سیل اخیر در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان و ارسال نشدن کمک‌های انسان‌دوستانه جهانیان به واسطه تحریم‌ها اشاره دارد و از ۳۱ اردیبهشت تا ۹ خرداد (۲۱ تا ۳۰ می) در در غرفه بنیاد سینمایی فارابی در جشنوار کن و همچنین محل رایزنی فرهنگی ایران در پاریس به نمایش در می‌آید. نمایشگاه عکس و مدیای «همه جا برای همه» به همت بابک برزویه (دبیر اجرایی و مسئول هماهنگی) و سعید شمس (ویدئو و تولید محتوای مدیا) با حمایت و همکاری بنیاد سینمای فارابی و سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران و رایزنی فرهنگی کشورمان در فرانسه برپا می‌شود. همچنین قرار است کارگاهی آموزشی با موضوع عکاسی در ایران و عکاسی بحران در تاریخ جمعه ۳ خرداد (۲۴ می) برای هنرمندان حاضر در جشنواره بین‌المللی فیلم کن برگزار شود. انتهای پیام/
الفالف14 ساعت قبل
در شرایطی که بهاییان در تریبون‌های جهانی و رسانه‌های مختلف، ادعای انتشار صلح می‌کنند و افتخارشان این است که پیامبرشان، اهل جنگ و خون‌ریزی نبوده و حتی خود را مظلومان صلح‌طلبی می‌خوانند، در منازلشان مهمات جنگی پنهان می‌کنند. فارس در ادامه نوشت: در هفته گذشته، دادستان شهرستان «سربیشه» استان «خراسان جنوبی» از کشف مقادیری فشنگ جنگی، سلاح برنو، فشنگ شکاری، ابزار تهیه گلوله و سایر اقلام تیراندازی که به صورت غیرمجاز در منزل یکی از عناصر فعال تشکیلات بهایی نگهداری می‌شد، پرده برداشت. این در حالی است که مدت‌هاست روستای «دستجرد» سربیشه به عنوان هدف تشکیلات، مورد توجه سردمداران بهایی بوده و جلسات تشکیلاتی قابل توجهی در این منطقه برگزار می‌شد. لازم به ذکر است که شخص متخلف، از «خادمین» سابق تشکیلات بهایی بوده و نمونه دیگری از بهاییانی است که ادعای نوع‌دوستی دارند اما در شرایط حساس کشور، ستون پنجم دشمنان خارجی می‌شوند. بخشی از این بهاییان سعی می‌کنند با قاچاق و تخلفات مالی به اقتصاد کشور آسیب برسانند و باقی نیز در پستوی منازل خود، اسلحه و ادوات جنگی پنهان می‌کنند.

اخبار بیشتر