زاینده‌رود پرآب شده اما این مشکلی را حل نمی‌کند!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

زاینده‌رود پرآب شده اما این مشکلی را حل نمی‌کند!

باز شدن ۲۰ روزه زاینده رود مشکلی را حل نمی‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
باز شدن ۲۰ روزه زاینده رود مشکلی را حل نمی‌کند
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: با صدای بلند می‌گوئیم باز شدن زاینده رود پس از ۲۰ ماه به مدت ۲۰ روز مشکلی را حل نخواهد کرد، زاینده رود باید دائمی شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ناهید تاج الدین امروز (پنجشنبه) در مراسم آغاز برنامه‌های دهه فجر شهر اصفهان با بیان اینکه همه کسانی که می‌توانند کاری برای مردم انجام دهند باید کمک کنند تا شرمنده مردم نباشیم، اظهار کرد: با صدای بلند می‌گوئیم باز شدن زاینده رود پس از ۲۰ ماه به مدت ۲۰ روز مشکلی را حل نخواهد کرد، زاینده رود باید دائمی شود.

وی افزود: مشکل زاینده رود ناشی از خشکسالی نیست بلکه ایجاد این مشکل از اجرا نشدن قوانین است. در مجلس با وضع قوانین درست و همچنین اجرای قوانین فعلی می‌توان به جریان دائمی زاینده رود کمک کرد.

نماینده مردم اصفهان ادامه داد: اصلی ترین مشکل اصفهان زاینده رود بوده و امیدواریم مشکلات و پروژه‌های کلان با پیگیری‌ها اجرایی شود.

تاج الدین خاطرنشان کرد: کنار زاینده رود چند شبی است نشاط ایجاد شده است و خوشحالیم نشاط اجتماعی با این اتفاق افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود
پس از ۱۸ ماه خشکی رودخانه زاینده رود، بامداد شب گذشته دریچه سد زاینده رود باز شد تا دوباره جریان آب در زاینده رود جاری شود.مردم اصفهان از نیمه‌شب گذشته که آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شده است در نقاط مختلف خارج و داخل شهر اصفهان مانند منطقه زیبا و گردشگری ناژوان، پل تاریخی ۳۳پل، خواجو، پل‌جویی، نظاره‌گر جریان یافتن زندگی در طول رودخانه زیبا و حیات‌آفرین نصف جهان هستند و با گرفتن عکس‌های سلفی هیجان خود را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارند.
تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 0

مردم اصفهان از نیمه‌شب گذشته که آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شده است با گرفتن عکس‌های سلفی هیجان خود را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارند.

پس از ۱۸ ماه خشکی رودخانه زاینده رود، بامداد شب گذشته دریچه سد زاینده رود باز شد تا دوباره جریان آب در زاینده رود جاری شود.

مردم اصفهان از نیمه‌شب گذشته که آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شده است در نقاط مختلف خارج و داخل شهر اصفهان مانند منطقه زیبا و گردشگری ناژوان، پل تاریخی ۳۳پل، خواجو، پل‌جویی، نظاره‌گر جریان یافتن زندگی در طول رودخانه زیبا و حیات‌آفرین نصف جهان هستند و با گرفتن عکس‌های سلفی هیجان خود را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارند.

جریان آب به مدت ۲۰ روز ادامه دارد. با گذشت آب از شهر فلاورجان در ۲۰ کیلومتری شهر اصفهان هم اکنون آب به زاینده رود رسیده و از میان پلهای تاریخی جاری است.

تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 7تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 8تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 9تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 10تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 11تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 12تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 13تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 14تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 15تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 16

خواندن خبر در سایت منبع

دبی کارون در زمان کم‌آبی ۱۰ برابر پرآبی زاینده‌رود است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دبی کارون در زمان کم‌آبی ۱۰ برابر پرآبی زاینده‌رود است
استاد منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: از کارون در مقطع اهواز حدود ۱۰ برابر زاینده رود در زمان باز بودن در مقطع اصفهان آب عبور می‌کند و اگر دو سال خشکی زاینده رود را در نظر بگیریم میزان آب عبور کرده از مقطع اهواز حدود ۱۵۰ برابر میزان آب عبور کرده زاینده رود از شهر اصفهان است.

مهدی بصیری در خصوص اظهارنظر نماینده مردم ایذه در مجلس، اظهار کرد: صحبت کردن نمایندگان برای رأی آوردن خودشان است و نه براساس حق، قانون، عرف و شرع.

وی با تاکید بر اینکه وقتی فردی حقآبه را قبول ندارد، یعنی قانون، نظام و سیستم توزیع آب را قبول ندارد، افزود: حقآبه حتی اگر طومار شیخ بهایی هم نباشد کسی حق ندارد آب را از حقآبه دار بگیرد و به بخش دیگری تخصیص دهد. یکی از افتخارات ایران در دوره‌ای که هیچ قانونی وجود نداشت، اصفهان طومار شیخ بهایی را داشت.

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص اظهار نظر نماینده ایذه مبنی بر اینکه اصفهانی‌ها ۲۲۰ لیتر آب مصرف می‌کنند، اظهار کرد: مشخص نیست این آمار برچه اساسی اعلام شده، اما مساله این است که جمعیت اصفهان با افزایش مهاجرت و توسعه صنایع، زیاد شده است که با افزایش مصرف در اصفهان، نیاز آبی مردم را از حقآبه‌های کشاورزان برداشت کردند، درحالی‌که دولت باید پیش از تخصیص آب، این حقآبه‌ها را تأمین می‌کرد.

کشاورزان اصفهان نمی‌گویند تونل انتقال آب بزنید

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان امروز نمی‌گویند برای ما تونل انتقال آب بزنید بلکه خواهان حقآبه خود هستند، افزود: در حال حاضر دبی کارون در روزهای گذشته ۱۳۰۰ مترمکعب بر ثانیه بود، از سوی دیگر سدهای خوزستان پر شده و حدود ۱۱ میلیارد مترمکعب ذخیره دارد، همچنین سد دز طی چند روز گذشته حدود ۸۰۰ مترمکعب در ثانیه سرریز آب داشت، این در حالی است که ذخیره سد زاینده‌رود با وجودی که رودخانه ۱۸ ماه خشک بود، حدود ۱۷۰ میلیون مترمکعب است.

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص اینکه ادعای نماینده مردم ایذه مبنی بر اینکه اصفهان نیاز به آب شرب ندارد، گفت: امسال بارندگی‌ها خوب بود، این در حالیست که میزان بارش‌ها در سال آبی گذشته مناسب نبود و حجم آب مناسبی به سد زاینده‌رود نرسید و آب شرب اصفهان و یزد در معرض خطر جدی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نیاز آب شرب اصفهان و یزد حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: متأسفانه تابستان امسال بسیاری از نقاط اصفهان دچار قطعی آب شد و در صورت وجود آب با افت فشار مواجه بودیم، همچنین آب مورد نیاز اصفهان در سال جاری از چاه‌هایی که بعضا آلوده و بعد کلرزنی شد، وارد شبکه توزیع شد.

خوزستان ۲۰۰ هزار هکتار برنج‌کاری دارد

بصیری در خصوص متهم کردن اصفهان به برنج‌کاری، اظهار کرد: درحالی‌که استان خوزستان ۲۰۰ هزار هکتار برنج‌کاری دارد استان اصفهان در سال گذشته کمتر از ۱۰۰۰ هکتار کشت برنج داشت و حتی بالاترین کشت برنج در اصفهان در سال‌های پرآبی قبل از سال ۱۳۷۵، حدود ۲۳ هزار هکتار بود.

وی تأکید کرد: به دلیل اینکه برنج کاری اصفهان در حاشیه زاینده رود قرار دارد، آب این کشت با نفوذ در زمین دوباره به رودخانه بازمی‌گردد.

سکونت ۶۰۰ هزار مهاجر خوزستان در اصفهان

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص ادعای دیگر نماینده خوزستان مبنی بر اینکه تا ۴۰ سال آینده مردم این منطقه مجبور به مهاجرت به اصفهان خواهند شد، گفت: امروز اصفهان با بحران کمبود آب شرب مواجه است و حتی مهاجرت‌ها از این استان به شهرهای شمالی کشور آغاز شده است، از سوی دیگر باید توجه داشت که به ویژه بعد از جنگ تحمیلی حدود ۶۰۰ هزار نفر از خوزستان به اصفهان مهاجرت کردند، همچنین حدود ۸۰۰ هزار نفر از استان چهارمحال و بختیاری در اصفهان سکونت دارند.

وی ادامه داد: اگر مهاجرتی از خوزستان به اصفهان انجام می‌شود نه بر اثر کم آبی، بلکه به دلیل گرمای هوا و ریزگردها با منشأ خارجی است.

بصیری تصریح کرد: در حال حاضر از استان اصفهان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب از فریدون‌شهر و سمیرم وارد خوزستان می‌شود، این در حالیست که از حوضه کارون در سال‌های پرآبی ۵۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد حوضه زاینده رود می‌شود.

آب خوزستان از ۶ استان تأمین می‌شود

وی در خصوص اینکه چرا آب‌های موجود در داخل استان به‌جای وارد شدن به حوضه کارون در داخل خود اصفهان هدایت نمی‌شود، اظهار کرد: زمانی این طرح مطرح شد، اما از سوی نمایندگان اصفهان پیگیری نشد. البته این موضوع این گونه بود که قسمتی از آب‌هایی که فریدون شهر و سمیرم به استان خوزستان می‌رود، جهت مصارف استان اصفهان که به شدت با کم آبی مواجه است برگردانده شود. البته معتقدم آب باید مسیر طبیعی خود را طی کند و در صورت کم‌آبی می‌توان این طرح را به صورت کارشناسی بررسی کرد.

خوزستان به دنبال توسعه کشت است

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه خوزستان به دنبال توسعه کشت است، افزود: اگر این استان با کم آبی مواجه است چگونه توسعه کشاورزی در سطح ۵۵۰ هزار هکتار یعنی ۲٫۵ برابر کل کشاورزی استان اصفهان در دستور کار قرار گرفته است. خوزستان پیش از این توسعه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار کشاورزی داشت.

وی تاکید کرد: از کارون در مقطع اهواز حدود ۱۰ برابر زاینده رود در زمان باز بودن در مقطع اصفهان آب عبور می‌کند و اگر دو سال خشکی زاینده رود را در نظر بگیریم میزان آب عبور کرده از مقطع اهواز حدود ۱۵۰ برابر میزان آب عبور کرده زاینده رود از شهر اصفهان است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

متهم رضوی در دومین روز محاکمه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

3+
الفالف21 ساعت قبل
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر دومین جلسه دادگاه محمد هادی رضوی صبح امروز برگزار شد و متهم باز هم ترفندهای جلسه گذشته خود را دنبال کرد. این جلسه هم رضوی در دفاعیات خود خطاب به دادگاه گفت: من از قوانین پولی و بانکی کشور می‌خوانم و برای بالا بردن سواد علمی آقای قهرمانی صحبت می‌کنم. صدور حکم پیش از موعد/ ‏متهم: نماینده دادستان گفت ۱۵ سال حبس برائت می‌گیرمبگو مگوهای متهم هادی رضوی با نماینده دادستان تهران ادامه داشت به طوری که رضوی مدعی شد قهرمانی نماینده دادستان تهران گفته برائت ۱۵ سال حبس می‌گیرم. نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست از واژه کوچه پشتی برای اشاره روابط رضوی با خانی (یکی دیگر از متهمان پرونده) اشاره کرد. رضوی در نهایت خطاب به نماینده دادستان گفت: من که می‌دانم کوچه پشتی یعنی چه، بچه دروازه دولاب هستم.
ایرناایرنا19 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، محمدصادق بصیری روز دوشنبه در کارگروه سلامت استان کرمان با اشاره به اینکه قریب ۳۰ درصداز مردم دچار پرفشاری خون هستند، افزود: این در حالیست که حدود ۵۰ درصد از این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند. وی اظهارداشت: لازم است که مردم اطلاعات کافی در زمینه بیماری پرفشاری خون در اختیار داشته باشند و رسانه‌ها باید اطلاعات لازم در این زمینه را به جامعه ارائه کنند. وی عنوان کرد: برنامه‌ها باید به نحوی دنبال شود که این طرح به شکل مطلوبی تداوم یابد. بصیری بر موضوع پایش سلامت کارکنان دستگاه‌ها نیز تاکید کرد و گفت: این موضوع در شورای اداری استان نیز مورد تاکید قرار خواهد گرفت. ۷۴۴۰/ ۵۰۵۴انتهای پیام /*
فارسفارس2 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری منطقه ۱۲، از ورود مقام قضایی به پروژه مسقف سازی بازار آهنگران خبر داد. حسینی کومله گفت: در بازدیدی که اخیرا با یکی از اعضای شورای شهر تهران از بازار آهنگران داشتیم، بدعهدی پیمانکار به خوبی مشخص بود؛ به طوری که محدوده شرقی بازار را مسقف و بخش دیگر را نیمه کاره رها کرده بود. در حال حاضر هم در دستگاه قضایی در مرحله تامین دلیل هستیم و در صورتی که از مقام قضایی اجازه بگیریم خودمان کار را ادامه می‌دهیم چراکه کار باقی مانده و در نقاطی هم منتج به خطراتی شده است. وی درباره خطرات احتمالی در بازار آهنگران هم گفت: اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد و خطرناک باشد مثلا دیوار شکسته‌ای وجود داشته باشد، ما موظف هستیم بدون رضایت مالک یا مالکان اقدام کنیم، اما این به معنی تکمیل پروژه مسقف سازی نیست و نباید اشتباه گرفته شود. در نقاطی که خطر وجود دارد کمیسیون رفع خطر تشکیل دادیم و تدابیری اندیشیدیم.

اخبار بیشتر