1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

زاینده‌رود پرآب شده اما این مشکلی را حل نمی‌کند!

باز شدن ۲۰ روزه زاینده رود مشکلی را حل نمی‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
باز شدن ۲۰ روزه زاینده رود مشکلی را حل نمی‌کند

به گزارش خبرنگار ایسنا، ناهید تاج الدین امروز (پنجشنبه) در مراسم آغاز برنامه‌های دهه فجر شهر اصفهان با بیان اینکه همه کسانی که می‌توانند کاری برای مردم انجام دهند باید کمک کنند تا شرمنده مردم نباشیم، اظهار کرد: با صدای بلند می‌گوئیم باز شدن زاینده رود پس از ۲۰ ماه به مدت ۲۰ روز مشکلی را حل نخواهد کرد، زاینده رود باید دائمی شود.

وی افزود: مشکل زاینده رود ناشی از خشکسالی نیست بلکه ایجاد این مشکل از اجرا نشدن قوانین است. در مجلس با وضع قوانین درست و همچنین اجرای قوانین فعلی می‌توان به جریان دائمی زاینده رود کمک کرد.

نماینده مردم اصفهان ادامه داد: اصلی ترین مشکل اصفهان زاینده رود بوده و امیدواریم مشکلات و پروژه‌های کلان با پیگیری‌ها اجرایی شود.

تاج الدین خاطرنشان کرد: کنار زاینده رود چند شبی است نشاط ایجاد شده است و خوشحالیم نشاط اجتماعی با این اتفاق افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود
تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 0

مردم اصفهان از نیمه‌شب گذشته که آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شده است با گرفتن عکس‌های سلفی هیجان خود را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارند.

پس از ۱۸ ماه خشکی رودخانه زاینده رود، بامداد شب گذشته دریچه سد زاینده رود باز شد تا دوباره جریان آب در زاینده رود جاری شود.

مردم اصفهان از نیمه‌شب گذشته که آب از سد زاینده‌رود رهاسازی شده است در نقاط مختلف خارج و داخل شهر اصفهان مانند منطقه زیبا و گردشگری ناژوان، پل تاریخی ۳۳پل، خواجو، پل‌جویی، نظاره‌گر جریان یافتن زندگی در طول رودخانه زیبا و حیات‌آفرین نصف جهان هستند و با گرفتن عکس‌های سلفی هیجان خود را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارند.

جریان آب به مدت ۲۰ روز ادامه دارد. با گذشت آب از شهر فلاورجان در ۲۰ کیلومتری شهر اصفهان هم اکنون آب به زاینده رود رسیده و از میان پلهای تاریخی جاری است.

تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 7تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 8تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 9تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 10تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 11تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 12تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 13تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 14تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 15تصاویر: شادی اصفهانی‌ها از بازگشت آب به زاینده‌رود - 16

خواندن خبر در سایت منبع

دبی کارون در زمان کم‌آبی ۱۰ برابر پرآبی زاینده‌رود است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دبی کارون در زمان کم‌آبی ۱۰ برابر پرآبی زاینده‌رود است

مهدی بصیری در خصوص اظهارنظر نماینده مردم ایذه در مجلس، اظهار کرد: صحبت کردن نمایندگان برای رأی آوردن خودشان است و نه براساس حق، قانون، عرف و شرع.

وی با تاکید بر اینکه وقتی فردی حقآبه را قبول ندارد، یعنی قانون، نظام و سیستم توزیع آب را قبول ندارد، افزود: حقآبه حتی اگر طومار شیخ بهایی هم نباشد کسی حق ندارد آب را از حقآبه دار بگیرد و به بخش دیگری تخصیص دهد. یکی از افتخارات ایران در دوره‌ای که هیچ قانونی وجود نداشت، اصفهان طومار شیخ بهایی را داشت.

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص اظهار نظر نماینده ایذه مبنی بر اینکه اصفهانی‌ها ۲۲۰ لیتر آب مصرف می‌کنند، اظهار کرد: مشخص نیست این آمار برچه اساسی اعلام شده، اما مساله این است که جمعیت اصفهان با افزایش مهاجرت و توسعه صنایع، زیاد شده است که با افزایش مصرف در اصفهان، نیاز آبی مردم را از حقآبه‌های کشاورزان برداشت کردند، درحالی‌که دولت باید پیش از تخصیص آب، این حقآبه‌ها را تأمین می‌کرد.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان امروز نمی‌گویند برای ما تونل انتقال آب بزنید بلکه خواهان حقآبه خود هستند، افزود: در حال حاضر دبی کارون در روزهای گذشته ۱۳۰۰ مترمکعب بر ثانیه بود، از سوی دیگر سدهای خوزستان پر شده و حدود ۱۱ میلیارد مترمکعب ذخیره دارد، همچنین سد دز طی چند روز گذشته حدود ۸۰۰ مترمکعب در ثانیه سرریز آب داشت، این در حالی است که ذخیره سد زاینده‌رود با وجودی که رودخانه ۱۸ ماه خشک بود، حدود ۱۷۰ میلیون مترمکعب است.

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص اینکه ادعای نماینده مردم ایذه مبنی بر اینکه اصفهان نیاز به آب شرب ندارد، گفت: امسال بارندگی‌ها خوب بود، این در حالیست که میزان بارش‌ها در سال آبی گذشته مناسب نبود و حجم آب مناسبی به سد زاینده‌رود نرسید و آب شرب اصفهان و یزد در معرض خطر جدی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نیاز آب شرب اصفهان و یزد حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: متأسفانه تابستان امسال بسیاری از نقاط اصفهان دچار قطعی آب شد و در صورت وجود آب با افت فشار مواجه بودیم، همچنین آب مورد نیاز اصفهان در سال جاری از چاه‌هایی که بعضا آلوده و بعد کلرزنی شد، وارد شبکه توزیع شد.

بصیری در خصوص متهم کردن اصفهان به برنج‌کاری، اظهار کرد: درحالی‌که استان خوزستان ۲۰۰ هزار هکتار برنج‌کاری دارد استان اصفهان در سال گذشته کمتر از ۱۰۰۰ هکتار کشت برنج داشت و حتی بالاترین کشت برنج در اصفهان در سال‌های پرآبی قبل از سال ۱۳۷۵، حدود ۲۳ هزار هکتار بود.

وی تأکید کرد: به دلیل اینکه برنج کاری اصفهان در حاشیه زاینده رود قرار دارد، آب این کشت با نفوذ در زمین دوباره به رودخانه بازمی‌گردد.

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص ادعای دیگر نماینده خوزستان مبنی بر اینکه تا ۴۰ سال آینده مردم این منطقه مجبور به مهاجرت به اصفهان خواهند شد، گفت: امروز اصفهان با بحران کمبود آب شرب مواجه است و حتی مهاجرت‌ها از این استان به شهرهای شمالی کشور آغاز شده است، از سوی دیگر باید توجه داشت که به ویژه بعد از جنگ تحمیلی حدود ۶۰۰ هزار نفر از خوزستان به اصفهان مهاجرت کردند، همچنین حدود ۸۰۰ هزار نفر از استان چهارمحال و بختیاری در اصفهان سکونت دارند.

وی ادامه داد: اگر مهاجرتی از خوزستان به اصفهان انجام می‌شود نه بر اثر کم آبی، بلکه به دلیل گرمای هوا و ریزگردها با منشأ خارجی است.

بصیری تصریح کرد: در حال حاضر از استان اصفهان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب از فریدون‌شهر و سمیرم وارد خوزستان می‌شود، این در حالیست که از حوضه کارون در سال‌های پرآبی ۵۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد حوضه زاینده رود می‌شود.

وی در خصوص اینکه چرا آب‌های موجود در داخل استان به‌جای وارد شدن به حوضه کارون در داخل خود اصفهان هدایت نمی‌شود، اظهار کرد: زمانی این طرح مطرح شد، اما از سوی نمایندگان اصفهان پیگیری نشد. البته این موضوع این گونه بود که قسمتی از آب‌هایی که فریدون شهر و سمیرم به استان خوزستان می‌رود، جهت مصارف استان اصفهان که به شدت با کم آبی مواجه است برگردانده شود. البته معتقدم آب باید مسیر طبیعی خود را طی کند و در صورت کم‌آبی می‌توان این طرح را به صورت کارشناسی بررسی کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه خوزستان به دنبال توسعه کشت است، افزود: اگر این استان با کم آبی مواجه است چگونه توسعه کشاورزی در سطح ۵۵۰ هزار هکتار یعنی ۲٫۵ برابر کل کشاورزی استان اصفهان در دستور کار قرار گرفته است. خوزستان پیش از این توسعه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار کشاورزی داشت.

وی تاکید کرد: از کارون در مقطع اهواز حدود ۱۰ برابر زاینده رود در زمان باز بودن در مقطع اصفهان آب عبور می‌کند و اگر دو سال خشکی زاینده رود را در نظر بگیریم میزان آب عبور کرده از مقطع اهواز حدود ۱۵۰ برابر میزان آب عبور کرده زاینده رود از شهر اصفهان است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف9 ساعت قبل
دخترتان را ببینید و به او افتخار کنیدنظر و نگاه پدر برای دختر بسیار مهم است. این محبت و توجه، خاصه از سمت پدر، دختر را از احتیاج به توجه دیگران و جنس مخالف بی‌نیاز می‌کند و اعتماد به نفس او را بالا می‌برد. شاید شما به عنوان یک مرد نتوانید این مسئله را به خوبی درک کنید، اما اگر پدری مهربان، صبور، قوی و همدل باشید، نصف راه تربیت دخترتان را رفته‌اید. در مقابل دیگران از حجاب دخترتان حمایت کنیدگاهی ممکن است در جایی یا جمعی حضور داشته باشید که دخترتان بابت حجابش از افراد آن جمع بازخورد منفی بگیرد. دخترتان را از خانه فراری ندهیددر محیط خانه و خانواده آنقدر سخت‌گیر نباشید که دخترتان به دنبال راه فراری برای نفس کشیدن باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
آنچه مهم است اینکه گزارش‌هایی از بخش‌های مختلف به شورای شهر تهران داده می‌شود که همگی موید این نکته است که شهرداری‌ تهران بدهی دارد. این حرف آقای قالیباف که می‌گوید شهر بدهی ندارد دچار یک مشکل اساسی است و ایشان باید مجددا اسنادی که خودشان دارند یا در اختیار دوستان‌شان است را بررسی کنند. به جز این، آقای قالیباف می‌توانند روزهای یکشنبه و سه‌شنبه سری به شورای شهر تهران بزنند و حضور پیمانکارانی که در اعتراض به عدم پرداخت حق پیمان خود تجمع می‌کنند را از نزدیک ببینند. چنین وضعیتی را نمی‌توان نادیده گرفت و گفت شهرداری تهران بدهی‌ای نداشته است. اما از منظری دیگر هم پخش سخنان آقای قالیباف قابل تأمل است.
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل
برترین‌ها: نژادپرستی در اشکال گوناگون زخمی است که در جوامع چند قومیتی حادتر است. ایران را اگر بدون اقوامش تصور کنیم، انگار چیزی باطل را تصور کردیم. این جا باید بنویسیم متاسفیم که در صدا و سیمای ملی چنین اشتباهی رخ می‌دهد و البته این را هم بنویسیم که متاسف‌تر هستیم احساسات هواداری ورزشی در برخی نقاط کشور دست آویز سواستفاده برخی می‌شود، کاش هواداران فوتبال و ناظران برنامه‌های تلویزیونی روزی یک ثانیه به نام ایران فکر کنند، در زیر پست تحریک‌آمیز بازیکن تراکتورسازی و گاف یک مسابقه تلویزیونی را در شبکه سه را می‌بینیم، هر دو زخم نژاد پرستی دارند یکی عمدی و دیگری به نظر سهوی. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

اخبار بیشتر