1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

سرگیجه سیاسی در ونزوئلا؛ خانه‌ی خوان گوایدو محاصره شد

رویترز: ونزوئلا قصد دارد ذخیره طلای بانک مرکزی خود را به امارات بفروشد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رویترز: ونزوئلا قصد دارد ذخیره طلای بانک مرکزی خود را به امارات بفروشد

رویترز در تارنمای خود نوشت: یک مقام بلندپایه ونزوئلا که از این طرح آگاه است گفت: دولت این کشور در روز‌های آینده ۱۵ تن طلا از ذخیره بانک مرکزی خود را در ازای یوروی نقد به امارات متحد عربی می‌فروشد.

بر اساس این گزارش به نقل از مقام ونزوئلایی، فروش امسال طلای ونزوئلا که پشتوانه ارز این کشور (بولیوار) است، از انتقال ۳ تن طلا در ۲۶ ژانویه (۷ بهمن ماه) آغاز شده است که پس از فروش ۹۰۰ میلیون دلار طلای ناخالص به ترکیه در سال گذشته میلادی انجام شد.

این مقام دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا که نخواست نامش ذکر شود، همچنین گفت: برنامه دولت مادورو این است که تا پایان فوریه ۲۹ تن از طلای موجود در کاراکاس را به امارات متحده عربی بفروشد.

این در حالی است که آمریکا به دنبال تحریم شرکت نفت دولتی ونزوئلا در این هفته، روز چهارشنبه به بانک‌ها و تاجران بین المللی هشدار دارد که از معامله طلای این کشور خودداری کنند.

همچنین مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه آمریکایی در پیامی توئیتری خطاب به سفارت امارات در واشنگتن پیرامون خرید طلای ونزوئلا هشدار داد.

به نوشته رویترز، داده‌های بانک مرکزی ونزوئلا نشان می‌دهد که این کشور تا پایان ماه نوامبر سال گذشته میلادی ۱۳۲ تن ذخیره طلا داشته است.

دولت مادورو از سال گذشته پس از ناکامی در تولید نفت، بحران اقتصادی و تحریم‌های فزاینده آمریکا علیه کاراکاس به فروش ذخیره طلا روی آورد.

ونزوئلا از ۲۳ ژانویه گذشته (سوم بهمن‌ماه) صحنه ناآرامی است. ماجرا ازآنجا آغاز شد که گوایدو سوگند ریاست جمهوری یاد و خود را به‌عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این کشور معرفی کرد.

پس از آن، آمریکا در یک اقدام سراسر مداخله جویانه، گوایدو را به رسمیت شناخت و ریاست جمهوری مادورو را غیرقانونی اعلام کرد.

برخی از کشور‌های آمریکای جنوبی مانند آرژانتین، برزیل و کلمبیا و نیز برخی کشور‌های اروپایی از جمله انگلیس و آلمان به تبعیت از واشنگتن، گوایدو را به رسمیت شناختند و خواستار برگزاری انتخابات شفاف و بیطرف در ونزوئلا شدند.

این درحالی است که کشورهایی، چون ایران، روسیه، بولیوی، کوبا، نیکاراگوئه، السالوادور و ترکیه همچنان با حمایت کامل از مادورو، اقدام گوایدو را کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا خواندند.

در آخرین تحولات ونزوئلا، دیوان عالی این کشور، گوایدو را ممنوع الخروج و انسداد حساب‌های بانکی او را صادر کرده است. این اقدام پس از درخواست دادستان کل ونزوئلا (وابسته به مادورو) از دیوان عالی این کشور برای ممنوعیت خروج گوایدو از کشور و بسته شدن حساب‌های بانکی اش انجام می‌گیرد

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا چه نفعی از دخالت در امور داخلی ونزوئلا می‌برد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آمریکا چه نفعی از دخالت در امور داخلی ونزوئلا می‌برد؟

الهه نوری در ارزیابی خود از تحولات اخیر در ونزوئلا گفت: ونزوئلا را می‌توان بعد از انقلاب بولیواری به دو دوره هوگو چاوز و نیکولاس مادورو تقسیم بندی کرد، درواقع انقلاب بولیواری در دوران جنگ سرد رخ داد و در آن دوران شرایط به گونه‌ای بود که دیکتاتورهای نظامی دست نشانده آمریکا و دولت‌های حامی آن به طور کلی اداره کشور را در دست داشتند.

وی افزود: به طوری که در کل منطقه آمریکای لاتین به ویژه در کشورهایی مانند ونزوئلا شاهد بودیم که نوعی شکل نظامی‌گری پیدا کرده بود و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور بد بود و بحران اقتصادی افزایش یافته بود. به ویژه بعد از اجرای سیاست‌های واشنگتن و همچنین سیاست‌های مختلفی که نهاد نئولیبرال آمریکایی به لحاظ اقتصادی به کشور تحمیل می‌کردند باعث ایجاد بحران شدید در سال ۱۹۸۰ شد.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: همین مساله به نوبه خود کودتاهایی را در ونزوئلا ایجاد کرد که در سال ۱۹۹۹ با ‏اتحاد ارتش ونزوئلا و جامعه مدنی موجب به ثمر رسیدن انقلاب بولیواری در ونزوئلا شد، وقتی این انقلاب به نتیجه رسید رهبر آنها فردی کاریزماتیک به نام هوگو چاوز بود.

وی تصریح کرد: چاوز در دوره‌ای رئیس‌جمهور شد که قیمت نفت در اوج خودش بود و این باعث شد اقتصاد ونزوئلا فوق‌العاده وابسته به نفت باشد و بتواند خود را با این شرایط بالا بکشد و ایده‌آل‌های سیاسی آمریکای لاتین که ایده‌آل ایده‌های چپ است در برابر آمریکا ایستادگی کند.

چاوز خواسته یا نا خواسته اشتباهات زیادی را انجام داد

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین در ادامه اظهار کرد: البته هوگو چاوز خواسته یا نا خواسته اشتباهات زیادی را انجام داد، از جمله اینکه به لحاظ اقتصادی شرایط اقتصادی را به گونه‌ای مدیریت نکرد که درآمدهای نفتی پس‌انداز دولتی باشد تا در دولت‌های بعد مورد استفاده قرار بگیرد درواقع سیاست‌های پوپولیستی اتخاذ کرد.

نوری ادامه داد: اما در دوره‌ای که مادورو به ریاست جمهوری رسید، یکسری اتفاقات رخ داد از جمله اینکه در پی تحولات خاورمیانه قیمت نفت رو به کاهش رفت و مهم‌تر اینکه اقتصاد ونزوئلا در دوران چاوز بسیار نفت محور شده بود. گرچه کشور ونزوئلا از لحاظ کشاورزی و تولید قهوه در موقعیت خوبی قرار دارد و در منطقه ژئوپلیتیک قرار گرفته اما نتوانسته بود از این امتیازات خود بهره‌برداری‌های اقتصادی کند و لذا همه محور اقتصاد خود را نفت قرار داده بود.

وی اظهار کرد: همه این موارد باعث شد حتی چاوز در سال ۲۰۰۶ به بوش پیشنهاد کمک نفتی دهد اما نتیجه چه شد، با توجه به اینکه چاوز با ایران اتحاد داشت و گفته می‌شد کمک‌هایی را به حزب الله انجام می‌دهد، آمریکا ونزوئلا را از لحاظ اسلحه برای اولین بار تحریم کرد.

این استاد دانشگاه افزود: میراث همه اینها به مادورو رسید، اما نیکولاس مادورو چه کسی بود؟ مادورو سواد آکادمیک یا سیاسی ندارد او یک راننده کامیون بود که از طریق اتحادیه‌های صنفی به چاوز نزدیک شده بود که نهایتا چاوز او را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.

وی یادآور شد: وقتی مادورو از نظر شرایط داخلی کشور با وضعیتی رو به رو شد که قیمت نفت کاهش داشت و تحریم‌های آمریکا در آستانه تشدید بودند، با توجه به موقعیت ضد آمریکایی ونزوئلا و برخی از کشورهای آمریکای لاتین، شاهد زوال دولت‌های چپ بودیم، به عنوان مثال جایگزینی و تغییر در آرژانتین یا روی کار آمدن فردی در برزیل که تلاش می‌کند با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کند.

مادورو از نظر شرایط داخلی سیاست‌های غلطی را اتخاذ کرد

نوری با طرح این پرسش که مادورو در شرایط تشدید تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا و برای مقابله با آنچه کاری می‌تواند انجام دهد؟ گفت: نخستین باری که قیمت نفت در حال کاهش بود، مادورو تور خاورمیانه گذاشت و با مسئولان کشورهای تعیین کننده قیمت نفت مثل قطر، عربستان و ایران ملاقات‌هایی را انجام داد، اما هیچکدام فایده‌ای نداشت، زیرا از نظر شرایط داخلی سیاست‌های غلطی را اتخاذ کرد، واقعا اقتصاد دچار مشکل شد و دولت مادورو در شرایطی قرار گرفت که از نظر اقتصادی شکنندگی داشت و از نظر سیاسی هم اعتبار حکومت بولیواری در جامعه مدنی کاهش پیدا کرد.

آمریکا از دخالت در امور کشوری مانند ونزوئلا چه نفعی می‌برد؟

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین در ادامه با بیان این‌که آمریکا از دخالت در امور کشوری مانند ونزوئلا چه نفعی می‌برد؟ گفت: درواقع برای آمریکا، کجا بهتر از حیات خلوت آن در آمریکای لاتین، ایالات متحده از شرایط شکنندگی ونزوئلا نهایت استفاده را می‌کند، همان‌طور که گفتم ونزوئلا از لحاظ جغرافیایی در منطقه خوبی قرار گرفته و مانند کوبا و کلمبیا از نظر ترانزیت کالا در منطقه خوبی واقع شده است. بنابراین کجا بهتر از ونزوئلا که آمریکا بخواهد آن را تحت سلطه خود قرار دهد.

وی ادامه داد: در دوران جنگ سرد شاهد بودیم رئیس جمهورهای آمریکا همواره قصد داشته‌اند دولت‌ها را سرنگون کرده و از دولت‌های دست نشانده حمایت کنند، اما رئیس جمهور فعلی ونزوئلا موافق یا مغایر قانون اساسی این کشور اکنون مسئولیت ریاست جمهوری را عهده‌دار شده اما رئیس جمهور آمریکا از رهبر اپوزیسیون که بنده آن‌ها را اپوزیسیون نمی‌دانم زیرا اپوزیسیون در چارچوب قانون اساسی تعریف می‌شود، این معترضان گروه‌های آشوب‌طلب و مخالفی هستند که آمریکا از آن‌ها حمایت می‌کند. درست است که تحولات داخلی ونزوئلا بسیار مشکل‌ساز و یا چالش برانگیز است، اما دخالت آمریکا نقض حاکمیت ملی ونزوئلا و نقض منشور سازمان ملل است.

نوری تصریح کرد: با توجه به اسنادی که طی این روزها منتشر می‌شود، در انقلاب بولیواری چاوز فعالیت‌های نظامی را در راستای اهداف مدنی نه مردمی قرار داد، اکنون جامعه مدنی ونزوئلا بسیار ناراضی است و موج عظیم مهاجرت‌ها یا نارضایتی از حکومت مادورو وجود دارد آن هم به دلیل شکاف طبقاتی زیادی که حاصل سیاست‌های نادرست اقتصادی ایجاد شده است.

آمریکا در تلاش برای ایجاد شکاف در ارتش ونزوئلا است

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمریکا بر روی ارتش ونزوئلا دست گذاشته و می‌خواهد از طریق شکاف در ارتش این کشور بتواند حکومت بعدی و فردی که ممکن است به جای مادورو بر سر کار آید را در راستای اهداف خود در منطقه قرار دهد، درواقع این موضوع هدف اصلی آمریکا است. اما مساله این است که اکنون ارتش بولیواری همچنان متحد چاوز است زیرا چاوز در یک دوره‌ای آرمان‌های ضد آمریکایی را محقق کرده و لذا برای آمریکا سخت است که بخواهد به بدنه این ارتش آسیب بزند. در هر حال آمریکا در شرایط فعلی از طریق نفوذ در جامعه مدنی وارد شده و مانند همه جای دیگر در دنیا از رهبران مخالف حمایت می‌کند و فعلا هم خوان گوآیدو خود را رئیس جمهور موقت معرفی کرده است.

وی افزود: بنابراین اگر آمریکا بتواند در ارتش ونزوئلا نفوذ کند، احتمال این‌که مادورو را وادار به عقب نشینی کند خیلی زیاد است، اکنون مادورو همراهی و اعتبار بخشی از جامعه ونزوئلا که همچنان به آرمان‌های بولیواری و انقلابی این کشور پای‌بند هستند را، با خود دارد، اما بخشی از جامعه عادی ونزوئلا می‌گویند انقلاب بولیواری چیست؟ ما نان برای خوردن نداریم.

سیاست آمریکا در قبال ونزوئلا حتی تغییر رفتار نیست، بلکه تغییر رژیم است

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین اظهار کرد: درواقع سیاست آمریکا در قبال ونزوئلا حتی تغییر رفتار نیست، بلکه تغییر رژیم است و این‌که چقدر موفق شود بستگی دارد به این‌که تا چه اندازه مادورو بتواند ارتش را حفظ کند، اگر بتواند ارتش را همچنان حفظ کند بعید می‌دانم آمریکا بتواند کاری از پیش ببرد. کما این‌که در سال ۲۰۰۱ نیز کودتای ناکام علیه چاوز اتفاق افتاد. کشورهایی مانند کلمبیا و ونزوئلا با نظامی‌گری می‌توانند حکومت‌ها را حفظ کنند، درواقع کشورهای آمریکای لاتین وابسته به وجود یک قدرت نظامی هستند. در نتیجه اگر آمریکا بتواند در بدنه ارتش شکاف ایجاد کند و اعتبار مادورو را از بین ببرد و احتمال تغییر حکومت مادورو خیلی زیاد است.

نوری ادامه داد: اکنون هم آمریکا فردی را به‌عنوان نماینده ویژه خود در امور ونزوئلا انتخاب کرده است که سابقه مشخصی دارد، جنگ طلب است، اما باید دید تا چه اندازه سیاستی که آمریکا برای ضربه زدن به ارتش ونزوئلا در پیش گرفته جواب می‌دهد. آیا با این شکاف مادورو می‌تواند خود را حفظ کند یا خیر؟ در حالی که جامعه نظامی ونزوئلا با آمریکا همراهی ندارد و تا حدودی توانسته جامعه مدنی را با خود همراه کند.

این استاد دانشگاه در پایان اظهار کرد: در حال حاضر کشورهایی مانند کلمبیا، برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه از جمله کشورهایی هستند که دولت ونزوئلا و مادورو را تحریم می‌کنند، این‌ها تمایل ندارند که حکومت مادورو شناخته و مشهور شود، گرچه تمامی اقدامات این‌ها مداخله است و حمایت از رهبر مخالفان نیز نشان می‌دهد عملا آمریکا در امور داخلی ونزوئلا دخالت می‌کند و موج عظیمی از همراهان را هم در منطقه و هم در میان جامعه مدنی آشوب طلبان دارد اما باید دید با جامعه نظامی چه کار می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

مداخله‌جویی پاریس در امور داخلی ونزوئلا ادامه دارد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مداخله‌جویی پاریس در امور داخلی ونزوئلا ادامه دارد

اعتمادآنلاین| «ادوار فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه اعلام کرد: فرانسه، خوان گوایدو (رهبر شورشیان ونزوئلا) را در صورتی که انتخابات ریاست‌جمهوری تا قبل از روز یکشنبه در ونزوئلا برگزار نشود، به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت خواهد شناخت.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که فرانسه و اسپانیا از مقامات ونزوئلایی خواسته‌اند که روزنامه نگاران و خبرنگاران خارجی که در بازداشت به‌سر می‌برند را آزاد کند.

گفتنی است که اخیرا گوایدو با حمایت آمریکا، مشروعیت نیکلاس مادور رئیس‌جمهوری ونزوئلا را زیر سوال برد و خود را رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین خواند.

انگلیس، فرانسه، کانادا و اعضای گروه لیما نیز ریاست‌جمهوری گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند حال آنکه روسیه و چین همچنان از مادرو حمایت کرده و درباره کودتا یا حمله نظامی علیه ونزوئلا هشدار داده‌اند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

ونزوئلا مدل جدیدی از «سرگیجه سیاسی» را تجربه می‌کند

ایلناخبرگزاری ایلنا
ونزوئلا مدل جدیدی از «سرگیجه سیاسی» را تجربه می‌کند

ونزوئلا مدل جدیدی از «سرگیجه سیاسی» را تجربه می‌کند - 1

«فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل آمریکا با اشاره به آخرین وضعیت سیاسی ونزوئلا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: تحولات فعلی در ونزوئلا نشان می‌دهد که چگونه سلسله‌ای از سیاست‌های غلط توانست یک کشور را به این وضع برساند. واقعیت این است که ونزوئلا بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشور آمریکای لاتین بوده اما وضعیت تاسف‌برانگیز کنونی از آنجایی نشات می‌گیرد که پس از مرگ «هوگو چاوز» شخصی به ریاست جمهوری رسیده که به هیچ وجه نمی‌تواند سیاست‌گذاری درست داشته باشد. مادورو به عنوان جانشین چاوز هیچ تغییری در روند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی قانونگذاری صورت نداد و تنها توانست ارتش را با خود همراه کند. این روند طی چند سال اخیر باعث شد تا تمام دنیا او را «نماد پوپولیسم» بدانند؛ چراکه تمام سخنرانی وی بر مبنای داشته‌های اقتصاد ملی مانند نفت صورت می‌گرفت اما هیچ نوآوری و ترمیمی در این مورد صورت گرفت.

وی ادامه داد: در زمانی که نیکلاس مادورو به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا انتخاب شد هر بشکه نفت به قیمت ۱۵۰ دلار فروخته می‌شد و این موضوع باعث همه‌گیر شدن فساد در دولت مادورو شد. افزایش فساد سازمان یافته در دولت ونزوئلا باعث شد تا میلیاردها دلار از سرمایه و منابع این کشور به تاراج برود. در فاز دیگر، بخش اعظمی از سرمایه ونزوئلا توسط مادورو در قالب همکاری‌ها و پروژه‌های مختلف به کشورهایی مانند بولیوی، آرژانتین و برزیل اعطا شد تا وی بتواند حمایت همسایگان خود را به هر ترتیبی که شده جلب کند؛ این اتفاق باعث ضربه‌پذیر شدن صنعت ونزوئلا شد و تولید در این کشور به ورطه تعطیلی درآمد. مجموع این رخدادها باعث شد حدود سه میلیون نفر از شهروندان ونزوئلا از این کشور مهاجرت کنند که بولیوی یکی از مقاصد اصلی آنها به حساب می‌آید.

این دیپلمات سابق کشورمان با اشاره به ممنوع الخروج شدن خوان گوایدو توسط دولت ونزوئلا، گفت: خبری که اخیرا در مورد ممنوعیت خروج خوان گوایدو (مهره مورد حمایت آمریکا در وقایع اخیر ونزوئلا) توسط رسانه‌ها منتشر شده، نشان می‌دهد که دولت ونزوئلا در حال تجربه مدل جدیدی از یک «سرگیجه سیاسی» است. سوال این است که اگر او و طرفدارانش محکوم به کودتا یا هر نوع فعل مجرمانه دیگری هستند چرا توسط دولت مادورو دستگیر نمی‌شود؟ پاسخ را تا حد زیادی باید در مواضع ترامپ جست‌وجو کرد؛ اینکه رئیس جمهوری آمریکا هیچ نطق کوبنده‌ای در مورد ونزوئلا و شخص گوایدو از خود منتشر نمی‌کند نشان می‌دهد که او از تمام اوضاع در این کشور با خبر است و به دنبال آن خواهد بود تا حمایت دولت خود از وی را به هر ترتیبی که شده عملیاتی کند. به عبارت دیگر گوایدو مهره مورد نظر آمریکا در ونزوئلا است تا پس از مدتی بتواند از او به نفع خود بهره‌برداری کند.

وی افزود: یکی از خطرناکترین پتانسیل‌هایی که شخص مادور دو دستی آن را تقدیم ترامپ کرد، معترضانی است که به دلیل شرایط وخیم معیشتی، اجتماعی و البته اقتصادی از خاک ونزوئلا مهاجرت کردند. چیزی در حدود سه میلیون نفر از شهورندان این کشور به بولیوی مهاجرت کردند و آمریکا به راحتی می‌تواند از میان این جمعیت حداقل یک ارتش ۱۰۰ هزار نفری برای ساقط کردن دولت ونزوئلا تشکیل دهد که به دلیل بومی بودن آنها، این سناریو می‌تواند بسیار خطرناک باشد. مادورو باید بفهمد که هیچ قانونی بالاتر از آسایش و رفاه مردم کشورش نیست و متاسفانه کسانی که دور او حلقه زده‌اند یک سری از پوپولیست‌های خیابانی هستند که نتوانسته‌اند هیچ گام مثبتی برای کشورشان بردارند.

مجلسی در پایان خاطرنشان کرد: ونزوئلا کشوری است که معادن نفتی آن از عربستان سعودی بیشتر است و از سوی دیگر بیشترین و بهترین منابع دریایی و شیلات را دارد. این کشور تنها جغرافیایی در دنیا به حساب می‌آید که یک وجب صحرا و زمین خشک در آن دیده نمی‌شود و به سرزمین هزار رودخانه معروف است اما بی‌کفایتی مسئولان باعث ریزش اعتبار و حیثیت خودشان شد و حالا هم ونزوئلا را باید سرزمین دو قطبی بدانیم. حمایت بولیوی، آرژانتین و برزیل از خوان گوایدو و همچنین حمایت مالی آمریکا از وی بدون تردید راه تنفس مادورو را بیش از گذشته مسدود خواهد کرد. اگر هم قرار باشد انتخابات در این کشور برگزار شود، بدون شک نظارت بین‌المللی بر آن مسلط می‌شود که این به معنای سقوط وجاهت قانونی مادورو خواهد بود. بنابراین تسلیم شدن مادور به دلیل حمایت ارتش بسیار سخت است و ممکن است به زودی شاهد جنگ داخلی در ونزوئلا باشیم؛ جنگی که متخصصان را در برابر پوپولیست‌ها قرار می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

رهبر مخالفان ونزوئلا: قطع حمایت روسیه و چین از مادورو به نفع این دو کشور است

انتخابخبرگزاری انتخاب
رهبر مخالفان ونزوئلا: قطع حمایت روسیه و چین از مادورو به نفع این دو کشور است
رهبر مخالفان ونزوئلا: قطع حمایت روسیه و چین از مادورو به نفع این دو کشور است - 0

رهبر مخالفان ونزوئلا با ارسال پیام هایی به پکن و مسکو خواستار حمایت سران چین و روسیه از تغییر حکومت در کاراکاس شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رئیس دولت انتقالی این کشور اعلام کرده، خواستار حمایت چین و روسیه از تغییر حکومت در کاراکاس شد.

گوایدو به رویترز گفت که پیامی به پکن و مسکو فرستاده که بزرگترین طلبکاران خارجی ونزوئلا هستند.

وی تاکید کرد که قطع حمایت چین و روسیه از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و موافقیت با تغییر نظامی سیاسی در این کشور بیشتر به نفع پکن و مسکو است.

گوایدو تصریح کرد: ثبات ونزوئلا و تغییر حکومت بیشتر به نفع روسیه و چین است. مادورو از ونزوئلا صیانت نمی‌کند، او از سرمایه گذاری هیچ کسی حفاظت نمی‌کند و او انتخاب مناسبی برای آن کشورها نیست.

آمریکا شدیدترین فشارها را علیه دولت مادورو اعمال کرده و خواستار کناره گیری وی از قدرت شده است. واشنگتن این هفته شرکت نفت دولتی ونزوئلا را تحریم کرد.

چین و روسیه پس از اعلام ریاست جمهوری گوایدو و حمایت واشنگتن از وی، با هرگونه دخالت خارجی در ونزوئلا مخالفت کردند.

ونزوئلا از ۲۳ ژانویه گذشته (سوم بهمن‌ماه) صحنه ناآرامی است. ماجرا ازآنجا آغاز شد که گوایدو سوگند ریاست جمهوری یاد و خود را به‌ عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این کشور معرفی کرد.

پس از آن، آمریکا در یک اقدام سراسر مداخله جویانه، گوایدو را به رسمیت شناخت و ریاست جمهوری مادورو را غیرقانونی اعلام کرد.

برخی از کشورهای آمریکای جنوبی مانند آرژانتین، برزیل و کلمبیا و نیز برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و آلمان به تبعیت از واشنگتن، گوایدو را به رسمیت شناختند و خواستار برگزاری انتخابات شفاف و بی طرف در ونزوئلا شدند.

این درحالی است که کشورهایی چون ایران، روسیه، بولیوی، کوبا، نیکاراگوئه، السالوادور و ترکیه همچنان با حمایت کامل از مادورو، اقدام گوایدو را کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا خواندند.

در آخرین تحولات ونزوئلا، دیوان عالی این کشور، گوایدو را ممنوع الخروج و انسداد حساب‌های بانکی او را صادر کرده است. این اقدام پس از درخواست دادستان کل ونزوئلا (وابسته به مادورو) از دیوان عالی این کشور برای ممنوعیت خروج گوایدو از کشور و بسته شدن حساب‌های بانکی اش انجام می‌گیرد

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا به ترکیه دربارۀ ونزوئلا هشدار داد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آمریکا به ترکیه دربارۀ ونزوئلا هشدار داد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از رویترز؛ ­یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنجشنبه گفت این کشور از نزدیک بر تجارت میان ترکیه با متحدان واشنگتن در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و ونزوئلا نظارت می‌کند و در صورتیکه به این نتیجه برسد تحریم‌های واشنگتن از سوی آنکارا نقض می‌شوند دست به اقدام مقتضی خواهد زد.

واشنگتن سه ماه پیش تحریم‌های تازه‌ای را معرفی کرد که هدف آنها اخلال در فروش طلا به ونزوئلا بود. ونزوئلا در سال ۲۰۱۸ بیش از بیست تن از این فلز گرانبها را تنها به ترکیه صادر کرد.

مارشال بیلینگسلا معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور مقابله با تامین مالی تروریسم قرار است روز جمعه در آنکارا گفت و گو هایی با مقامات دولت ترکیه داشته باشد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت در ابتدا قرار بود در این سفر تحریم‌های آمریکا علیه ایران بحث و بررسی شود اما احتمالا وی در سفر خود درباره مسئله ونزوئلا گفت و گو خواهد کرد.

ونزوئلا سال گذشته بیست و سه تن و ۶۳۰ کیلو طلا به ارزش به ارزش نهصد میلیون دلار به ترکیه صادر کرد. داده‌های رسمی ترکیه نشان می‌دهد صادرات طلا از ونزوئلا به این کشور در سال پیش از آن عملا وجود نداشت. از طرف دیگر تقریبا تمام این حجم طلا در نه ماهه اول سال و پیش از شروع تحریم‌های واشنگتن در ماه نوامبر صورت گرفت.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا حمایت کرد. وی هفته پیش و پس از آنکه خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند، در گفت و گوی تلفنی با مادورو به حمایت از او پرداخت.

خواندن خبر در سایت منبع

منزل خوان گوایدو توسط نیروهای امنیتی ونزوئلا محاصره شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
منزل خوان گوایدو توسط نیروهای امنیتی ونزوئلا محاصره شد

اعتمادآنلاین| نیروهای امنیتی ونزوئلا منزل «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا را در کاراکاس محاصره کردند.

از سوی دیگر رسانه‌ها خبر دادند که واشنگتن اعلام کرد به کشورها، شرکت‌ها و نهادهای مختلف توضیح داده که مبادلات تجاری با ونزوئلا غیرقانونی است.

خوان گوایدو چهارشنبه هفته گذشته خود را به‌عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرده و این اقدام با حمایت آمریکا و سایر کشورهای غربی و برخی کشورهای آمریکایی روبه‌رو شده است.

این در شرایطی است که دادستان کل ونزوئلا تحقیقاتی را درباره اقدامات خوان گوایدو آغاز کرده و وی را ممنوع الخروج نموده است. آمریکا روز دوشنبه شرکت ملی نفت ونزوئلا را نیز تحریم کرد.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا3 ساعت قبل
وی ادامه داد: اردوگاه آموزشی مخفی و نیمی مخفی توسط گروهک‌های تروریستی در پاکستان ایجاد و آنها با پول عربستان و امارات آموزش، تجهیز و سازماندهی شده است تا در داخل ایران ناامنی ایجاد کنند. سردار باقری تاکید کرد: خواست ما از مقامات پاکستان این است که یا خود مناطق حضور گروهک‌های تروریستی را پاکسازی کند و یا اجازه دهند نیروهای مسلح جمهوری اسلامی وارد میدان شوند و با این گروهک‌ها مقابله کنند. این مقام نظامی وجود یک هزار کیلومتر مرز مشترک میان ایران و پاکستان را یادآور شد و ادامه داد: کشور پاکستان توانمندی کمی در منطقه بلوچستان دارد و مرزها در این منطقه باز است. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در ادامه گفت: هدف از سفر به قم، ارائه گزارشی از فعالیت‌های نیروهای مسلح به مراجع عظام تقلید و دریافت رهنمود از آنان است. وی گفت: سرکشی از نیروهای مسلح، بازدید از واحدهای نمونه نیروهای مسلح، دریافت گزارش از فرماندهان نیروهای مسلح و همچنین بازدید از پژوهشگاه امام صادق (ع) به عنوان مرکز اصلی پژوهشی نیروهای مسلح در موضوعات اعتقادی و بصیرت سیاسی از دیگر اهداف سفر به قم است.
انتخابانتخاب1 ساعت قبل
روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از اقدام قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در شناسایی و متلاشی کردن خانه‌های تیمی عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان، در سراوان وخاش و دستگیری آنان خبر داد. به گزارش «انتخاب»؛ در پی دستور سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر پیگیری سریع و قاطع قرائن و سرنخ‌ها برای دستیابی به عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از پاسداران امنیت کشور و ملت گردید، روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به فضل الهی و با همت و تلاش‌های مجاهدانه نیروی زمینی سپاه، با پیگیری سرنخ‌ها توسط نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس این نیرو، شب گذشته طی عملیاتی سریع و مقتدرانه چندین خانه تیمی در سراوان و خاش که برخی عوامل جنایت اخیر در آن استقرار یافته بودند، شناسایی، متلاشی و تروریست‌های مستقر در آن دستگیر شدند. این اطلاعیه افزوده است: در این عملیات موفق، سه تن از تروریست‌ها دستگیر و ۱۵۰ کیلوگرم مواد آماده انفجار و ۶۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری در حال ساخت و مقادیری سلاح و مهمات نیز کشف گردید. در این اطلاعیه با اشاره به اینکه تروریست‌های دستگیر شده همان عواملی بودند که خودروی انتحاری عامل جنایت تروریستی اخیر در جاده خاش- زاهدان را تهیه، هدایت و پشتیبانی کرده‌اند، تاکید شده است: اقدامات سپاه در پیگیری سرنخ‌ها برای انتقام قطعی و کامل از هسته مرکزی گروهک عامل این جنایت، ادامه داشته وانتظار است با همکاری دولت و ارتش پاکستان این امر به سرعت محقق گردد.
آخرین خبرآخرین خبر3 ساعت قبل
پیغام محکم سرلشکر باقری به تروریست‌هاتسنیم/ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اگر گروهکی در کشور پاکستان با پول و سلاح عربستان و امارات لانه کرده و بانفوذ نفراتی به کشور چنین اقدامات تروریستی انجام می‌دهد باید بداند آتش انتقام ملت ایران، دودمان آن‌ها را خواهد سوزاند. سرلشکر محمدباقری صبح امروز در جمع نیروهای مسلح استان قم اظهار داشت: پس از چهل سال از پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن‌ ماه امسال شاهد حضور بی‌نظیر مردم در صحنه با وجود فشار سنگین اقتصادی و عملیات روانی دشمن بودیم. سرلشکر باقری با بیان اینکه قدر انقلاب اسلامی را کسانی بهتر متوجه می‌شوند که در خارج از مرزهای انقلاب اسلامی زندگی می‌کنند، تصریح کرد: بسیاری از مردم مسلمان سایر کشورهای دنیا برای انجام ساده‌ترین اعمال عبادی با مشکل روبه‌رو هستند. سرلشکر باقری با اشاره به اهمیت انقلاب اسلامی عنوان کرد: هر چه که از عمر بابرکت انقلاب اسلامی می‌گذرد بر حجم دشمنی‌های موجود افزوده می‌شود، ولی ملت ایران در طول تاریخ خود شکست‌ها و حقارت‌های فراوانی را تجربه کرده است. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه ارتقای توان نیروهای مسلح از مطالبات همیشگی مقام معظم رهبری است، تاکید کرد: اگر امروز دشمن جرات تهدید و تجاوزی ندارد به دلیل همین روحیه آمادگی و توان عظیم نیروهای مسلح کشور است.
آخرین خبرآخرین خبر5 ساعت قبل
اسامی امضاءکنندگان طرح استیضاح روحانیبرترین ها/ روزنامه سازندگی، اسامی امضاء کنندگان طرح استیضاح روحانی در مجلس را منتشر کرد. اسامی امضاء کنندگان: مجتبی ذوالنوری، محمد دهقان، حسین‌علی حاجی‌دلیگانی، هدایت‌الله خادمی، حسین نوروزی، ضیاءالله اعزازی، علی‌اکبر کریمی، جبار کوچکی‌نژاد، محمدجواد کریمی‌قدوسی، محمدعلی پورمختار، هاجر چنارانی، ذبیح نیکفر، محمدرضا ملک‌شاهی‌راد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 ساعت قبل
از سوی دیگر این ابهام مطرح می‌شود که آیا به واقع افزایش حقوق کارگران می‌تواند به تشدید تورم منجر شود. «علی خدایی» اضافه می‌کند: شکاف میان دستمزد و هزینه سبد معیشت کارگران باید در قالب افزایش نقدی حقوق کارگران جبران شود. مخالفت کارفرمایان با افزایش نقدی حقوق کارگراننماینده کارفرمایی در شورای عالی کار بر این باور است که نباید حقوق کارگران به شکل نقدی افزایش پیدا کند. این فعال صنعتی می‌افزاید: افزایش نقدی حقوق کارگران به بالارفتن هزینه‌های تولید و در نتیجه گرانی مجدد کالاها منجر خواهد شد. وی تصریح می‌کند: طی سالهای اخیر حقوق کارگران همواره افزایش یافته اما سطح رفاه آنها ارتقا نیافته است؛ بنابراین نباید افزایش حقوق کارگران را تنها راه حل مشکلات این قشر دانست.

اخبار بیشتر