1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

پس از 9 ماه سرانجام سعد حریری دولت خود را در لبنان تشکیل داد

تشکیل دولت لبنان پس از ۹ ماه تاخیر+ اسامی کابینه حریری

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تشکیل دولت لبنان پس از ۹ ماه تاخیر+ اسامی کابینه حریری

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در انتخابات پارلمانی اخیر، حزب الله لبنان و متحدانش کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند و جریان المستقبل به رهبری سعد الحریری یک سوم کرسی‌هایش را در این انتخابات از دست داد. هر چند تعداد کرسی‌های حزب الله لبنان در پارلمان تغییر چندانی نکرد، اما متحدان حزب الله لبنان که حامی محور مقاومت هستند، کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند.

ترکیب دولت جدید لبنان

سعدالحریری، نخست وزیر

ریا الحسن، وزیر کشور

محمد شقیر، وزیر ارتباطات

فیولیت الصفدی وزیر مشاور در امور زنان

حسن مراد وزیر مشاور در امور تجارت خارجی

محمود قماطی وزیر مشاور در امور پارلمان

جمیل جبق، وزیر بهداشت

محمد فنیش وزیر جوانان و ورزش (

الیاس ابوصعب وزیر دفاع ملی

سلیم جریصانی وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری

البیر سرحان وزیر دادگستری

غسان حصبانی معاون نخست وزیر و وزیر مشاور دولت

کمیل ابوسلیمان وزیر کار

ریچارد قیومیجیان وزیر امور اجتماعی

جبران باسیل وزیر امور خارجه و مهاجران

می‌شدیاق وزیرمشاور در امور توسعه اداری

اکرم شهیب، وزیر آموزش و آموزش عالی

علی حسن خلیل وزیر دارایی

حسن اللقیس وزیر کشاورزی

محمد داوود داوود وزیر فرهنگ

وائل ابوفاعور وزیر صنایع

جمال الجراح وزیر اطلاع رسانی

یوسف فنیانوس وزیر مشاغل عمومی و حمل و نقل

اوادیس کیدانیان وزیر گردشگری

منصور بطیش، وزیر اقتصاد و تجارت

عادل افیونی وزیر مشاور در امور فناوری اطلاعات

فادی جریصاتی وزیر امور محیط زیست

غصان عطالله وزیر امور مهاجرین

صالح الغریب وزیر مشاور در امور آوارگان

ندی البستانی وزیر انرژی و منابع آب

دولت جدید لبنان آن هم پس از گذشت ۹ ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در ۶ می‌۲۰۱۸ (۱۶ اردیبهشت ۹۷) در حالی تشکیل شده است، ‌ که سعد الحریری حاضر نبود امتیازی به دیگران به ویژه نمایندگان جریان اهل تسنن مستقل بدهد، این در حالی بود که حریری تلاش می‌کرد در حالی که تنها ۱۷ کرسی از مجموع ۲۷ کرسی اهل‌تسنن را در پارلمان در اختیار دارد، گروه‌های سیاسی را مجاب کند که تمامی سهمیه‌های وزارتی اهل‌تسنن را به جریان متبوع خود اختصاص داده و نمایندگان مستقل اهل‌تسنن را از رسیدن به حتی یک کرسی وزارتی منع کند.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان اخیرا بدون در نظر گرفتن عرف و سهمیه‌بندی‌های وزارتی موجود در لبنان مدعی شده بود هر کسی که می‌خواهد به جریان اهل‌تسنن مستقل در لبنان کرسی وزارتی دهد، باید این کار را از سهمیه خود انجام دهد و در غیر این صورت باید به‌دنبال نخست وزیر دیگری در لبنان باشید.

حریری از همان ابتدای مذاکرات سعی کرد با نادیده گرفتن این مشکل، مطالبات این نمایندگان برای رسیدن به کرسی وزارتی را دور بزند. وی حتی در طول این پنج ماه از برگزاری یک نشست با نمایندگان اهل‌تسنن مستقل از جریان المستقبل امتناع کرده و همواره سعی کرده مطالبات آنها را تحقیر کند. او با این ادعا که «مأمور تشکیل کابینه است و هیچ کس نمی‌تواند معیارهای مشخصی را به وی تحمیل کند» وزنه مردمی این نمایندگان را نادیده می‌گرفت.

در ادامه وقتی صحبت‌های جدی در این خصوص به‌ویژه از سوی حزب‌الله لبنان و جنبش امل مطرح شد، تیم نزدیک به حریری این‌گونه وانمود کردند که مطالبات جریان ۸ مارس در این رابطه یک مانور تبلیغاتی است و آنها آمادگی کنار گذاشتن این مطالبات را دارند، تا اینکه در نهایت حزب‌الله لبنان اخیرا به‌نقل از برخی منابع خود اعلام کرده بود که دولت لبنان بدون حضور نمایندگان مستقل اهل‌تسنن را نمی‌پذیرد.

در واقع آنچه حزب‌الله لبنان به‌دنبال آن بود، نمایندگی این عده در دولت بر اساس سهمیه‌ای بود که مردم این کشور در انتخابات پارلمانی اخیر با اعطای ۶ کرسی به این جریان داده‌اند. شیعیان لبنان به‌دنبال توجه به حجم محبوبیت مردمی و اعتبار و وزنه سیاسی احزاب مختلف در روند تشکیل دولت‌اند و غیر از این مطالبه‌ای ندارند.

حریری که با وجود شکست در انتخابات پارلمانی به‌عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه انتخاب شد، همچنان به دنبال حفظ سهمیه‌های ناعادلانه گذشته برای تیم متبوع خود بود او در حالی که یک‌سوم کرسی‌های پارلمانی خود را از دست داده و تیمی از رقبای داخلی میان اهل‌تسنن برای وی ایجاد شده، تصور می‌‌کرد که لبنان در شرایطی واقع شده که نمی‌تواند فردی غیر از وی را به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب کند، به همین علت بود که سقف مطالبات خود را افزایش داده و بدون توجه به آراء مردمی همچنان سعی داشت سهمیه وزارتی اهل‌تسنن را در انحصار خود داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

برای اولین بار در تاریخ لبنان، یک زن وزیر کشور شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
برای اولین بار در تاریخ لبنان، یک زن وزیر کشور شد

دولت لبنان پنجشنبه شب در حالی پس از حدود ۹ ماه انتظار برگزار شد که انتخاب الحسن به عنوان وزیر کشور توجهات زیادی را متوجه خود کرده است.

او از سیاستمداران سنی نزدیک به «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان است.

الحسن فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد است.

وی از سال ۲۰۱۵ تاکنون رئیس هیات مدیره و مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی شهر طرابلس در شمال لبنان بوده است.

الحسن همچنین در دولت نخست سعد الحریری (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱) وزیر دارایی بود.

وزارت کشور در کنار وزارتخانه‌های خارجه، دارایی و دفاع، جزو وزارتخانه‌های کلیدی و حاکمیتی محسوب می‌شود.

تارنمای روزنامه «النهار» لبنان اقدام الحریری در انتخاب یک زن به عنوان وزیر کشور را «جسورانه» خواند.

علاوه بر الحسن، سه زن دیگر در کابینه جدید لبنان حضور دارند: «ندی بستانی» وزیر انرژی، «فیولیت الصفدی» وزیر مشاور در امور توانبخشی اجتماعی و زنان و «می شدیاق» وزیر مشاور در امور توسعه اداری.

طی سال‌های اخیر مطالبه برای افزایش نقش زنان در عرصه‌های تصمیم گیری در لبنان افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ایران به تشکیل دولت جدید لبنان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
واکنش ایران به تشکیل دولت جدید لبنان

به گزارش مشرق، "بهرام قاسمی" سخنگوی وزارت امور خارجه با استقبال از تشکیل دولت جدید لبنان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تشکیل دولت جدید در لبنان را که حاصل همدلی و تفاهم همه طوائف و گروههای لبنانی است، به دولت و ملت لبنان تبریک می‌گوید.

قاسمی خاطر نشان کرد: موفقیت حاضر منحصر در تشکیل دولت نیست؛ بلکه این اقدام نشانه اراده یک ملت و رهبران آن برای ترسیم آینده خود در چارچوب استقلال و به دور از هرگونه تحمیل و فشار خارجی و توام با وحدت، توافق و همدلی است.

بیشتر بخوانید:دولت لبنان بالاخره تشکیل شدنشست نبیه بری، الحریری و میشل عون در مورد تشکیل کابینه

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان بر استمرار حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ثبات و امنیت لبنان تاکید و ابراز امیدواری کرد تشکیل دولت لبنان مرحله جدیدی را در این کشور رقم زده و به نزدیکی بیش از پیش همه جریان‌های سیاسی و زمینه سازی برای توسعه و بالندگی هر چه بیشتر لبنان منجر شود.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

رکنارکنا8 ساعت قبل
به گزارش شبکه خبری الجزیره، این زن جوان که نامش فاش نشده اوایل هفته جاری در بیمارستان «البتول» استان «دیاله» عراق شش دختر و یک پسر را با زایمان طبیعی به دنیا آورد. سخنگوی رسمی اداره بهداشت منطقه‌ای اعلام کرده که این مادر در وضعیت سلامت کامل به سر برده و هر هفت نوزاد نیز مراقبت‌های لازم بهداشتی را دریافت کرده و در سلامت کامل هستند. این تولد در نوع خود در عراق بی‌نظیر است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر2 ساعت قبل
موافقت‌نامه اعتبارات ملی مبادله نشدرئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: متأسفانه در سال جاری در زمینه اعتبارات ملی بیابان‌زدایی تخصیصی نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه از مجموع ۵۳۸ میلیون تومان قریب به ۴۰۹ میلیون تومان تخصیص داشته‌ایم، افزود: در بخش اعتبارات ملی متأسفانه موافقت‌نامه مبادله نشده است. یوسفی با بیان اینکه هرساله در مردادماه موافقت‌نامه اعتبار ملی امضا می‌شد، افزود: در سال جاری هنوز موافقت‌نامه اعتبارات ملی نداریم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، افزود: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر پدیده گردوغبار است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: کانون‌های بحرانی در دهه ۸۰، ۱۹ کانون بود که در حال حاضر به ۲۸ کانون رسیده است.
الفالف2 ساعت قبل
در نشست ورشو، نتانیاهو نقش‌آفرین اصلی بود و مشارکت کنندگان کشورهای عربی که بیشترشان در سطح وزیر خارجه حضور داشتند، سیاهی لشگر بودند. دردناک بود که وزیر خارجه دولت مستعفی یمن «خالد الیمانی» در کنار نتانیاهو بنشیند و با او خوش و بش کند و دردناک‌تر از آن دیدار «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان با نتانیاهو بود. این اولین بار است که وزیر خارجه یک کشور عربی به شکل رسمی و روبروی لنز دوربین‌ها با وزیر خارجه اسرائیل دیدار می‌کند. آن هم وزیر خارجه‌ای که به خاطر مواضع بیطرفانه و خویشتن دارانه نسبت به اختلافات کشورهای عرب، مورد تقدیر اکثر عرب‌ها بود. در حالی که وزرای خارجه کشورهای عربی تلاش می‌کنند تا با رهبری اسرائیل و آمریکا علیه ایران جنگی به راه بیاندازند که بسیار تراژیک، نهایت پستی و بی حیایی است.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هر گونه تصاحب بلیط مسافران و واگذاری آن به مسئولان شرعا، عرفا و قانونا ممنوع است. نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده در رسانه‌ها درباره تصاحب صندلی مسافران عادی توسط برخی از مسئولان در پروازهای هوایی، گفت: من در جریان این موضوع نیستم، اما اگر این مسئله صحت داشته باشد، قطعا اقدام ناعادلانه است. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر گونه تصاحب بلیط مسافران و واگذاری آن به مسئولان شرعا، عرفا و قانونا ممنوع است. تصاحب بلیط مسافران هواپیما با اصل سوم قانون اساسی مغایر استوی تصریح کرد: این گونه اقدامات و اتفاقات مغایر با اصل سوم قانون اساسی، زیرا بر اساس این اصل، دولت باید در جهت رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی اقدام کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: وزیر راه و شهرسازی باید مسائل و موضوعات مطروحه درباره جابه جایی عمدی بلیط مسافران را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه CBS نیوز دلیل تعیین شرط برای مذاکره با ایران را توضیح داد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه با شبکه CBS نیوز دلیل تعیین شرط برای مذاکره با ایران و مذاکره بدون پیش‌شرط با کره شمالی را توضیح داد. خبرنگار CBS نیوز در این مصاحبه از پمپئو پرسید: شما برای مذاکره با ایران ۱۲ شرط گذاشتید، اما چرا با کره شمالی بدون هیچ پیش شرطی مذاکره کردید؟ وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی قابل تامل پاسخ داد: ما خیلی شفاف گفته‌ایم که شرایط این دو کشور خیلی با هم متفاوت است. کره شمالی امروز سلاح اتمی دارد که می‌تواند خاک آمریکا را هدف قرار دهد. به همین دلیل، پرزیدنت ترامپ گفت که ما باید فورا به این مساله رسیدگی کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر