پس از 9 ماه سرانجام سعد حریری دولت خود را در لبنان تشکیل داد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پس از 9 ماه سرانجام سعد حریری دولت خود را در لبنان تشکیل داد

تشکیل دولت لبنان پس از ۹ ماه تاخیر+ اسامی کابینه حریری

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تشکیل دولت لبنان پس از ۹ ماه تاخیر+ اسامی کابینه حریری
دولت جدید لبنان سرانجام روز پنجشنبه ۱۱ بهمن پس از تاخیر ۹ ماهه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در روز یکشنبه ششم می ۲۰۱۸(۱۶ اردیبهشت ۹۷) تشکیل شد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در انتخابات پارلمانی اخیر، حزب الله لبنان و متحدانش کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند و جریان المستقبل به رهبری سعد الحریری یک سوم کرسی‌هایش را در این انتخابات از دست داد. هر چند تعداد کرسی‌های حزب الله لبنان در پارلمان تغییر چندانی نکرد، اما متحدان حزب الله لبنان که حامی محور مقاومت هستند، کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند.

ترکیب دولت جدید لبنان

سعدالحریری، نخست وزیر

ریا الحسن، وزیر کشور

محمد شقیر، وزیر ارتباطات

فیولیت الصفدی وزیر مشاور در امور زنان

حسن مراد وزیر مشاور در امور تجارت خارجی

محمود قماطی وزیر مشاور در امور پارلمان

جمیل جبق، وزیر بهداشت

محمد فنیش وزیر جوانان و ورزش (

الیاس ابوصعب وزیر دفاع ملی

سلیم جریصانی وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری

البیر سرحان وزیر دادگستری

غسان حصبانی معاون نخست وزیر و وزیر مشاور دولت

کمیل ابوسلیمان وزیر کار

ریچارد قیومیجیان وزیر امور اجتماعی

جبران باسیل وزیر امور خارجه و مهاجران

می‌شدیاق وزیرمشاور در امور توسعه اداری

اکرم شهیب، وزیر آموزش و آموزش عالی

علی حسن خلیل وزیر دارایی

حسن اللقیس وزیر کشاورزی

محمد داوود داوود وزیر فرهنگ

وائل ابوفاعور وزیر صنایع

جمال الجراح وزیر اطلاع رسانی

یوسف فنیانوس وزیر مشاغل عمومی و حمل و نقل

اوادیس کیدانیان وزیر گردشگری

منصور بطیش، وزیر اقتصاد و تجارت

عادل افیونی وزیر مشاور در امور فناوری اطلاعات

فادی جریصاتی وزیر امور محیط زیست

غصان عطالله وزیر امور مهاجرین

صالح الغریب وزیر مشاور در امور آوارگان

ندی البستانی وزیر انرژی و منابع آب

دولت جدید لبنان آن هم پس از گذشت ۹ ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در ۶ می‌۲۰۱۸ (۱۶ اردیبهشت ۹۷) در حالی تشکیل شده است، ‌ که سعد الحریری حاضر نبود امتیازی به دیگران به ویژه نمایندگان جریان اهل تسنن مستقل بدهد، این در حالی بود که حریری تلاش می‌کرد در حالی که تنها ۱۷ کرسی از مجموع ۲۷ کرسی اهل‌تسنن را در پارلمان در اختیار دارد، گروه‌های سیاسی را مجاب کند که تمامی سهمیه‌های وزارتی اهل‌تسنن را به جریان متبوع خود اختصاص داده و نمایندگان مستقل اهل‌تسنن را از رسیدن به حتی یک کرسی وزارتی منع کند.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان اخیرا بدون در نظر گرفتن عرف و سهمیه‌بندی‌های وزارتی موجود در لبنان مدعی شده بود هر کسی که می‌خواهد به جریان اهل‌تسنن مستقل در لبنان کرسی وزارتی دهد، باید این کار را از سهمیه خود انجام دهد و در غیر این صورت باید به‌دنبال نخست وزیر دیگری در لبنان باشید.

حریری از همان ابتدای مذاکرات سعی کرد با نادیده گرفتن این مشکل، مطالبات این نمایندگان برای رسیدن به کرسی وزارتی را دور بزند. وی حتی در طول این پنج ماه از برگزاری یک نشست با نمایندگان اهل‌تسنن مستقل از جریان المستقبل امتناع کرده و همواره سعی کرده مطالبات آنها را تحقیر کند. او با این ادعا که «مأمور تشکیل کابینه است و هیچ کس نمی‌تواند معیارهای مشخصی را به وی تحمیل کند» وزنه مردمی این نمایندگان را نادیده می‌گرفت.

در ادامه وقتی صحبت‌های جدی در این خصوص به‌ویژه از سوی حزب‌الله لبنان و جنبش امل مطرح شد، تیم نزدیک به حریری این‌گونه وانمود کردند که مطالبات جریان ۸ مارس در این رابطه یک مانور تبلیغاتی است و آنها آمادگی کنار گذاشتن این مطالبات را دارند، تا اینکه در نهایت حزب‌الله لبنان اخیرا به‌نقل از برخی منابع خود اعلام کرده بود که دولت لبنان بدون حضور نمایندگان مستقل اهل‌تسنن را نمی‌پذیرد.

در واقع آنچه حزب‌الله لبنان به‌دنبال آن بود، نمایندگی این عده در دولت بر اساس سهمیه‌ای بود که مردم این کشور در انتخابات پارلمانی اخیر با اعطای ۶ کرسی به این جریان داده‌اند. شیعیان لبنان به‌دنبال توجه به حجم محبوبیت مردمی و اعتبار و وزنه سیاسی احزاب مختلف در روند تشکیل دولت‌اند و غیر از این مطالبه‌ای ندارند.

حریری که با وجود شکست در انتخابات پارلمانی به‌عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه انتخاب شد، همچنان به دنبال حفظ سهمیه‌های ناعادلانه گذشته برای تیم متبوع خود بود او در حالی که یک‌سوم کرسی‌های پارلمانی خود را از دست داده و تیمی از رقبای داخلی میان اهل‌تسنن برای وی ایجاد شده، تصور می‌‌کرد که لبنان در شرایطی واقع شده که نمی‌تواند فردی غیر از وی را به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب کند، به همین علت بود که سقف مطالبات خود را افزایش داده و بدون توجه به آراء مردمی همچنان سعی داشت سهمیه وزارتی اهل‌تسنن را در انحصار خود داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

برای اولین بار در تاریخ لبنان، یک زن وزیر کشور شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
برای اولین بار در تاریخ لبنان، یک زن وزیر کشور شد
«ریا الحسن» اولین زن در تاریخ لبنان است که به عنوان وزیر کشور که یکی از چهار وزیر کلیدی این کشور است، منصوب شده است.

دولت لبنان پنجشنبه شب در حالی پس از حدود ۹ ماه انتظار برگزار شد که انتخاب الحسن به عنوان وزیر کشور توجهات زیادی را متوجه خود کرده است.

او از سیاستمداران سنی نزدیک به «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان است.

الحسن فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد است.

وی از سال ۲۰۱۵ تاکنون رئیس هیات مدیره و مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی شهر طرابلس در شمال لبنان بوده است.

الحسن همچنین در دولت نخست سعد الحریری (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱) وزیر دارایی بود.

وزارت کشور در کنار وزارتخانه‌های خارجه، دارایی و دفاع، جزو وزارتخانه‌های کلیدی و حاکمیتی محسوب می‌شود.

تارنمای روزنامه «النهار» لبنان اقدام الحریری در انتخاب یک زن به عنوان وزیر کشور را «جسورانه» خواند.

علاوه بر الحسن، سه زن دیگر در کابینه جدید لبنان حضور دارند: «ندی بستانی» وزیر انرژی، «فیولیت الصفدی» وزیر مشاور در امور توانبخشی اجتماعی و زنان و «می شدیاق» وزیر مشاور در امور توسعه اداری.

طی سال‌های اخیر مطالبه برای افزایش نقش زنان در عرصه‌های تصمیم گیری در لبنان افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ایران به تشکیل دولت جدید لبنان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
واکنش ایران به تشکیل دولت جدید لبنان
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از پیروزی اراده ملت لبنان در تشکیل دولت جدید استقبال کرد.

به گزارش مشرق، "بهرام قاسمی" سخنگوی وزارت امور خارجه با استقبال از تشکیل دولت جدید لبنان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تشکیل دولت جدید در لبنان را که حاصل همدلی و تفاهم همه طوائف و گروههای لبنانی است، به دولت و ملت لبنان تبریک می‌گوید.

قاسمی خاطر نشان کرد: موفقیت حاضر منحصر در تشکیل دولت نیست؛ بلکه این اقدام نشانه اراده یک ملت و رهبران آن برای ترسیم آینده خود در چارچوب استقلال و به دور از هرگونه تحمیل و فشار خارجی و توام با وحدت، توافق و همدلی است.

بیشتر بخوانید:دولت لبنان بالاخره تشکیل شدنشست نبیه بری، الحریری و میشل عون در مورد تشکیل کابینه

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان بر استمرار حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ثبات و امنیت لبنان تاکید و ابراز امیدواری کرد تشکیل دولت لبنان مرحله جدیدی را در این کشور رقم زده و به نزدیکی بیش از پیش همه جریان‌های سیاسی و زمینه سازی برای توسعه و بالندگی هر چه بیشتر لبنان منجر شود.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل

سیرکاران، برنده بزرگ جنگ تجاری در آمریکا

5+
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
الفالف15 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
ایمناایمنا3 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد: عملیات غرورانگیز بیت‌المقدس به لحاظ وسعت منطقه نبرد، حجم تلفات و خسارات وارده به دشمن و به کارگیری تاکتیک‌های خلاق و بومی و تدابیر عملیاتی بی‌نظیر همچون عبور از رودخانه کارون و در نهایت آزادسازی خرمشهر از جمله موفقیت‌ها و پیروزی‌های شگفت‌انگیزی بود که پس از آن، سرنوشت ادامه جنگ را به نفع ایران تغییر داد. بر اساس این بیانیه؛ مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام و اعتماد به نفس و باور به امداد الهی و اتکا به نیروی ایمان و اراده ملی از جمله مولفه‌های پیروزی در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر بود که حیرت جهانیان و یاس و ناامیدی ابرقدرت‌ها و حامیان صدام حسین را به دنبال داشت. ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: مقاومت و ایستادگی ملت سرافراز ایران اسلامی با تاسی و الگوگیری از مقاومت هشت ساله برابر دشمن تا بن دندان مسلح رمز پایداری و صلابت ملتی است که توانسته است دستاوردهای دفاعی و علمی بی‌نظیری را به ‌رغم تحریم‌ها و محرومیت‌های بی‌شمار که همواره از سوی قدرت‌های استکباری با محوریت آمریکا رقم خورده است به منصه ظهور رسانیده و ایران را به نقطه‌ای ممتاز و خیره کننده در تراز جهانی برساند. ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تحولات چهار دهه انقلاب اسلامی و خصومت‌ها و بحران آفرینی‌ها علیه کشور ما تاثیری نداشته است و به همین دلیل همواره در سیاست‌ها و راهبردهایی که طراحی کرده است شکست خورده و به دنبال جبران حقارت‌ها و شکست‌های مفتضحانه خود، سعی در ایجاد ناامنی در منطقه، ایران هراسی و چپاول منابع و ثروت عظیم کشورهای مرتجع داشته است. این بیانیه در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام و به ویژه شهدای آزادسازی خرمشهر و ایثارگران و آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی، به ملت غیور ایران اسلامی اطمینان می‌دهد که فرزندان آنان در نیروهای مسلح همواره تحت فرماندهی مدبرانه فرمانده معظم کل قوا با هوشیاری و بصیرت روزافزون تمامی تحرکات و شیطنت‌های نظام سلطه و نیروهای فرامنطقه‌ای را رصد کرده و زیر نظر دارد و ضمن حفظ اقتدار و آمادگی کامل در برابر هرگونه زیاده خواهی و مطامع دشمنان به ویژه آمریکای ورشکسته در جهان پاسخ کوبنده و شکست‌های ویرانگری به آنان تحمیل خواهند کرد.

اخبار بیشتر