1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پس از 9 ماه سرانجام سعد حریری دولت خود را در لبنان تشکیل داد

تشکیل دولت لبنان پس از ۹ ماه تاخیر+ اسامی کابینه حریری

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تشکیل دولت لبنان پس از ۹ ماه تاخیر+ اسامی کابینه حریری

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در انتخابات پارلمانی اخیر، حزب الله لبنان و متحدانش کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند و جریان المستقبل به رهبری سعد الحریری یک سوم کرسی‌هایش را در این انتخابات از دست داد. هر چند تعداد کرسی‌های حزب الله لبنان در پارلمان تغییر چندانی نکرد، اما متحدان حزب الله لبنان که حامی محور مقاومت هستند، کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند.

ترکیب دولت جدید لبنان

سعدالحریری، نخست وزیر

ریا الحسن، وزیر کشور

محمد شقیر، وزیر ارتباطات

فیولیت الصفدی وزیر مشاور در امور زنان

حسن مراد وزیر مشاور در امور تجارت خارجی

محمود قماطی وزیر مشاور در امور پارلمان

جمیل جبق، وزیر بهداشت

محمد فنیش وزیر جوانان و ورزش (

الیاس ابوصعب وزیر دفاع ملی

سلیم جریصانی وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری

البیر سرحان وزیر دادگستری

غسان حصبانی معاون نخست وزیر و وزیر مشاور دولت

کمیل ابوسلیمان وزیر کار

ریچارد قیومیجیان وزیر امور اجتماعی

جبران باسیل وزیر امور خارجه و مهاجران

می‌شدیاق وزیرمشاور در امور توسعه اداری

اکرم شهیب، وزیر آموزش و آموزش عالی

علی حسن خلیل وزیر دارایی

حسن اللقیس وزیر کشاورزی

محمد داوود داوود وزیر فرهنگ

وائل ابوفاعور وزیر صنایع

جمال الجراح وزیر اطلاع رسانی

یوسف فنیانوس وزیر مشاغل عمومی و حمل و نقل

اوادیس کیدانیان وزیر گردشگری

منصور بطیش، وزیر اقتصاد و تجارت

عادل افیونی وزیر مشاور در امور فناوری اطلاعات

فادی جریصاتی وزیر امور محیط زیست

غصان عطالله وزیر امور مهاجرین

صالح الغریب وزیر مشاور در امور آوارگان

ندی البستانی وزیر انرژی و منابع آب

دولت جدید لبنان آن هم پس از گذشت ۹ ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در ۶ می‌۲۰۱۸ (۱۶ اردیبهشت ۹۷) در حالی تشکیل شده است، ‌ که سعد الحریری حاضر نبود امتیازی به دیگران به ویژه نمایندگان جریان اهل تسنن مستقل بدهد، این در حالی بود که حریری تلاش می‌کرد در حالی که تنها ۱۷ کرسی از مجموع ۲۷ کرسی اهل‌تسنن را در پارلمان در اختیار دارد، گروه‌های سیاسی را مجاب کند که تمامی سهمیه‌های وزارتی اهل‌تسنن را به جریان متبوع خود اختصاص داده و نمایندگان مستقل اهل‌تسنن را از رسیدن به حتی یک کرسی وزارتی منع کند.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان اخیرا بدون در نظر گرفتن عرف و سهمیه‌بندی‌های وزارتی موجود در لبنان مدعی شده بود هر کسی که می‌خواهد به جریان اهل‌تسنن مستقل در لبنان کرسی وزارتی دهد، باید این کار را از سهمیه خود انجام دهد و در غیر این صورت باید به‌دنبال نخست وزیر دیگری در لبنان باشید.

حریری از همان ابتدای مذاکرات سعی کرد با نادیده گرفتن این مشکل، مطالبات این نمایندگان برای رسیدن به کرسی وزارتی را دور بزند. وی حتی در طول این پنج ماه از برگزاری یک نشست با نمایندگان اهل‌تسنن مستقل از جریان المستقبل امتناع کرده و همواره سعی کرده مطالبات آنها را تحقیر کند. او با این ادعا که «مأمور تشکیل کابینه است و هیچ کس نمی‌تواند معیارهای مشخصی را به وی تحمیل کند» وزنه مردمی این نمایندگان را نادیده می‌گرفت.

در ادامه وقتی صحبت‌های جدی در این خصوص به‌ویژه از سوی حزب‌الله لبنان و جنبش امل مطرح شد، تیم نزدیک به حریری این‌گونه وانمود کردند که مطالبات جریان ۸ مارس در این رابطه یک مانور تبلیغاتی است و آنها آمادگی کنار گذاشتن این مطالبات را دارند، تا اینکه در نهایت حزب‌الله لبنان اخیرا به‌نقل از برخی منابع خود اعلام کرده بود که دولت لبنان بدون حضور نمایندگان مستقل اهل‌تسنن را نمی‌پذیرد.

در واقع آنچه حزب‌الله لبنان به‌دنبال آن بود، نمایندگی این عده در دولت بر اساس سهمیه‌ای بود که مردم این کشور در انتخابات پارلمانی اخیر با اعطای ۶ کرسی به این جریان داده‌اند. شیعیان لبنان به‌دنبال توجه به حجم محبوبیت مردمی و اعتبار و وزنه سیاسی احزاب مختلف در روند تشکیل دولت‌اند و غیر از این مطالبه‌ای ندارند.

حریری که با وجود شکست در انتخابات پارلمانی به‌عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه انتخاب شد، همچنان به دنبال حفظ سهمیه‌های ناعادلانه گذشته برای تیم متبوع خود بود او در حالی که یک‌سوم کرسی‌های پارلمانی خود را از دست داده و تیمی از رقبای داخلی میان اهل‌تسنن برای وی ایجاد شده، تصور می‌‌کرد که لبنان در شرایطی واقع شده که نمی‌تواند فردی غیر از وی را به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب کند، به همین علت بود که سقف مطالبات خود را افزایش داده و بدون توجه به آراء مردمی همچنان سعی داشت سهمیه وزارتی اهل‌تسنن را در انحصار خود داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

برای اولین بار در تاریخ لبنان، یک زن وزیر کشور شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
برای اولین بار در تاریخ لبنان، یک زن وزیر کشور شد

دولت لبنان پنجشنبه شب در حالی پس از حدود ۹ ماه انتظار برگزار شد که انتخاب الحسن به عنوان وزیر کشور توجهات زیادی را متوجه خود کرده است.

او از سیاستمداران سنی نزدیک به «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان است.

الحسن فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد است.

وی از سال ۲۰۱۵ تاکنون رئیس هیات مدیره و مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی شهر طرابلس در شمال لبنان بوده است.

الحسن همچنین در دولت نخست سعد الحریری (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱) وزیر دارایی بود.

وزارت کشور در کنار وزارتخانه‌های خارجه، دارایی و دفاع، جزو وزارتخانه‌های کلیدی و حاکمیتی محسوب می‌شود.

تارنمای روزنامه «النهار» لبنان اقدام الحریری در انتخاب یک زن به عنوان وزیر کشور را «جسورانه» خواند.

علاوه بر الحسن، سه زن دیگر در کابینه جدید لبنان حضور دارند: «ندی بستانی» وزیر انرژی، «فیولیت الصفدی» وزیر مشاور در امور توانبخشی اجتماعی و زنان و «می شدیاق» وزیر مشاور در امور توسعه اداری.

طی سال‌های اخیر مطالبه برای افزایش نقش زنان در عرصه‌های تصمیم گیری در لبنان افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ایران به تشکیل دولت جدید لبنان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
واکنش ایران به تشکیل دولت جدید لبنان

به گزارش مشرق، "بهرام قاسمی" سخنگوی وزارت امور خارجه با استقبال از تشکیل دولت جدید لبنان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تشکیل دولت جدید در لبنان را که حاصل همدلی و تفاهم همه طوائف و گروههای لبنانی است، به دولت و ملت لبنان تبریک می‌گوید.

قاسمی خاطر نشان کرد: موفقیت حاضر منحصر در تشکیل دولت نیست؛ بلکه این اقدام نشانه اراده یک ملت و رهبران آن برای ترسیم آینده خود در چارچوب استقلال و به دور از هرگونه تحمیل و فشار خارجی و توام با وحدت، توافق و همدلی است.

بیشتر بخوانید:دولت لبنان بالاخره تشکیل شدنشست نبیه بری، الحریری و میشل عون در مورد تشکیل کابینه

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان بر استمرار حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ثبات و امنیت لبنان تاکید و ابراز امیدواری کرد تشکیل دولت لبنان مرحله جدیدی را در این کشور رقم زده و به نزدیکی بیش از پیش همه جریان‌های سیاسی و زمینه سازی برای توسعه و بالندگی هر چه بیشتر لبنان منجر شود.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
الفالف16 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.
الفالف19 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۴۰ ۳۹۷۱۲۲۶۱۸۰به گزارش الف، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. در حزب جمهوری خواه هنوز مشخص نیست آیا فرد یا افرادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر خواهند پرداخت یا خیر. برخی معتقدند ایجاد اجماع در حزب دموکرات برای حمایت کامل از برنی سندرز امری بسیار سخت و شاید ناممکن است. جو بایدنجو بایدن، معاون باراک اوباما بوده و به نظر بسیاری می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های نهایی دموکرات‌ها در رقابت با دونالد ترامپ مطرح باشد. کوری بوکرکوری بوکر، سناتور سیاهپوست و ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو است.
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشتیم فوتبال ایران پس از دو پیروزی پیاپی برابر ترکمنستان و یمن به دیدار برابر عراق رسیده است. آنها به همین دلیل استراتژی ای تدافعی برای این بازی برگزیده‌اند و سعی دارند در ضدحملات به تیم ایران ضربه بزنند. دقیقه ۸: شوت مهدی قائدی باز هم دروازه عراق را تهدید کرد ولی به گل نرسید. دقیقه ۳۲: شوت امید نورافکن از روی ضربه ایستگاهی زاویه مناسبی نداشت و با دخالت مدافعین عراق برگشت داده شد. دقیقه ۳۷: شوت نورافکن روی ضربه ایستگاهی را بار دیگر دروازه بان عراق به آغوش کشید.

اخبار بیشتر