منافع توافق جدید بین ایران و کشورهای اروپایی (INSTEX و SPV) و ایجاد شرکت حسابرسی به سرپرستی پر فیشر چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

منافع توافق جدید بین ایران و کشورهای اروپایی (INSTEX و SPV) و ایجاد شرکت حسابرسی به سرپرستی پر فیشر چیست؟

اروپا در اندیشه استقلال از آمریکا

مهرخبرگزاری مهر
اروپا در اندیشه استقلال از آمریکا
اقدام دیرهنگام کشورهای اروپایی در راه اندازی کانال مالی ویژه برای داد و ستد با ایران واکنش های زیادی را به دنبال داشته است.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس روز پنج ‌شنبه رسما اعلام کردند که کانال ویژه تجارت اروپا و ایران ثبت شده است.

پیش از این کانال NDR آلمان از آمادگی برلین، پاریس و لندن برای راه اندازی مکانیسم مالی ایران- اروپا خبر داد. به گفته این رسانه، کشورهای مذکور مکانیسم را به ثبت رسمی رسانده‌اند.

قرار است این مکانیسم مالی INSTEX نامیده شود که نام اختصاری عبارت «ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری» به زبان انگلیسی است.

فردی که مسئولیت مکانیسم مالی ایران- اروپا موسوم به INSTEX «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» را بر عهده خواهد گرفت، «پر فیشر» ۶۹ ساله و مدیر سابق «کامرتس‌ بانک» (Commerzbank) است. وی که قرار است به مدت ۶ ماه مدیریت INSTEX را بر عهده بگیرد، سابقه ۲۹ سال حضور در مناصب مختلف این بانک را دارد. پیشتر نیز رسانه‌ها می‌گفتند این مکانیزم در فرانسه ثبت می‌شود و مدیر آن نیز یک بانکدار ارشد آلمانی خواهد بود و اینکه انتظار می‌رود انگلیس نیز به عنوان سهامدار به این سازوکار بپیوندد

همچنین وزیران خارجه کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای ثبت کانال مالی ویژه با ایران را اعلام کردند.

این اقدام با واکنش‌های زیادی همراه بوده که برخی از آنها به شرح زیر است:

«کارین کنایسل» وزیر خارجه اتریش از حضور شرکت‌های اروپایی و تسهیل روابط تجاری با ایران حمایت کرد و در گفتگویی پیش از آغاز نشست وزیران اتحادیه اروپا در بخارست پایتخت رومانی گفت که ما باید برای شرکت‌های کوچک و متوسط تسهیلاتی فراهم کنیم و از عدم امکان شرکت‌ها برای یافتن منابع مالی بانکی به دلیل تحریم‌ها جلوگیری کنیم.

وزیر خارجه اتریش به ساز و کار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX که روز پنجشنبه رسما راه اندازی شد، اشاره کرد و افزود: از آنجایی که ما درباره حجم‌های کوچک صحبت می‌کنیم، سازوکار مالی ویژه برای شرکت‌های بزرگ مناسب نیست.

کنایسل به سرمایه گذاری‌های جدی در سال گذشته از سوی اروپایی‌ها به ویژه ایتالیا و فرانسه در ایران اشاره و تاکید کرد: آنها سریعا از سرمایه گذاری‌های عمده خارج شدند و شرکت‌های چینی جایگزین آنها شد. وضعیت کنونی این گونه است که شرکت‌های اروپایی با انتظارات بالا و حضور گسترده در ایران به ویژه در صنعت خودروسازی و همچنین نوسازی صنعت انرژی (ایران) را ترک می‌کنند و شرکت‌های چینی می‌آیند.

وزیر امور خارجه اتریش همچنین درباره برخورد آمریکا با ساز و کار ویژه مالی اروپا نیز گفت: اتحادیه اروپا حتی بعد از بحران مالی سال ۲۰۱۲ نتوانست ساز و کار مشخصی برای مقابله با این نوع بحران‌ها پایه‌گذاری کند. یورو باید تقویت شود تا بتواند نقش بیشتری در مبادلات بین‌المللی ایفا کند و شاید این ساز و کار مالی بهانه‌ای برای مقابله با یک‌جانبه بودن نقش دلار در تعیین قیمت نفت و بازارهای بین‌المللی باشد.

روزنامه چاینا دیلی روز جمعه در مطلبی تاکید کرد ایران از طریق این سیستم می‌تواند فعالیت‌های مالی و تجاری خود را با کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سربگیرد.

این روزنامه، از این سیستم به عنوان ظرفیتی برای توسعه و تقویت همکاری‌های اقتصادی تهران با اتحادیه اروپا نام برده که در مرحله نخست بخش‌های مهم تجارت میان دو طرف از جمله مواد غذایی، دارو و کالاهای پزشکی و کشاورزی را شامل می‌شود.

چاینا دیلی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و همچنین هشدارهای این کشور به اروپا نوشته است راه اندازی این سیستم یکی از وعده‌های اروپا به ایران به عنوان یکی از دستاوردهای برجام بعد از خروج آمریکا از آن بوده است.

این روزنامه با اشاره به بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی در مورد این سامانه مالی مشترک نوشته است وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس که E۳ نامیده می‌شوند، اعلام کرده‌اند «اینستکس» یا ابزار مبادله تجارت مبادلات برای حمایت از تجارت مشروع اروپا با ایران تاسیس شده است.

چاینا دیلی می‌نویسد با این حال «اینستکس» هنوز عملیاتی نشده است اما این سه کشور اروپایی متعهد شده‌اند در این سامانه مالی بالاترین استانداردهای بین المللی را در رابطه با مبارزه با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و ‌همچنین تطابق با تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد رعایت کنند.

در ادامه گزارش آمده است راه اندازی این کانال مالی بازتابی از تعهد سه کشور اروپایی و تلاش‌های مداوم آنها برای حفظ قرارداد هسته‌ای ایران موسوم به برجام است.

نشریه ایتالیایی «ائوروپاتودی» نیز می‌نویسد: آمریکا پس از خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کرد، اما فرانسه، آلمان و انگلیس مکانیسمی را برای حفظ شرکت‌های اروپایی راه اندازی کردند که سیلی به ترامپ محسوب می‌شود.

این نشریه نوشت: اگر آمریکای ترامپ می‌خواهد خط مشی سخت و تحریم علیه ایران را به جلو ببرد، آزاد است، اما اروپا قصد دارد به مبادلات با جمهوری اسلامی ادامه دهد و به توافق هایی که در برجام امضا شده، احترام بگذارد. فرانسه، آلمان و انگلیس با تهران یک کانال برای پرداخت‌ها موسوم به اینستکس برای تسهیلات مبادلات مالی راه اندازی کردند و با این کار، شرکت‌های اروپایی را از تحریم‌های آمریکایی حفظ کردند. این شرکت که مقر آن در پاریس خواهد بود، بخش اقتصادی توافق هسته‌ای را حفظ می‌کند. مکانیسم مالی ویژه در نشست غیر رسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بخارست از سوی وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس معرفی شد.

بر اساس بیانیه این سه کشور، اینستکس ابتدا بر روی بخش‌های اساسی‌تر برای ملت ایران متمرکز می‌شود و از تجارت دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی حمایت می‌کند. اینستکس در دراز مدت به روی اپراتورهای اقتصادی کشورهای ثالث که می‌خواهند با ایران روابط تجاری داشته باشند، باز خواهد شد. فرانسه، آلمان و انگلیس تاکید دارند که عملکرد این سیستم مشروط به احترام ایران به برجام است.

فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این ابتکار حمایت کرد و اظهار داشت که این مکانیسم باعث تجارت قانونی با ایران می‌شود، همانطور که در برجام نیز پیش بینی شده بود. اتحادیه اروپا به طور کامل از اجرای توافق هسته‌ای حمایت می‌کند. ۱۳ گزارش آژانس هسته‌ای وجود دارند که حاکی از احترام کامل ایران به تعهدات خود است و این یک عنصر کلیدی برای امنیت منطقه محسوب می‌شود.

«میخاییل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین نیز اعلام کرد: مسکو با کشورهای اروپایی برای موفقیت ساز و کار مالی ویژه اروپا با ایران موسوم به INSTEX به صورت فعال همکاری خواهد کرد.

اولیانوف روز پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی تاکید کرد: در مرحله اول همکاری‌ها سیاسی خواهد بود. در آینده اگر این کانال را برای کشورهای ثالث بگشایند، به احتمال زیاد، بسیاری از کشورها خواهند توانست از این کانال محافظت شده برای انجام پرداخت‌های مالی استفاده کنند.

رویترز  نیز در این باره نوشت که هدف از این ساز و کار مالی حفظ منافع اقتصادی ایران تحت توافق هسته‌ای است. بر این اساس، اتحادیه اروپا تلاش کرده است به رغم تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج از توافق هسته‌ای، حسن نیت خود را به ایران نشان دهد.

رویترز به نقل از یک دیپلمات اروپایی که نامش ذکر نشده است، ادامه داد: این یک پیام سیاسی مهم به ایران است که نشان می‌دهد ما مصمم به حفظ توافق جامع اقدام مشترک هستیم. همچنین این پیام را به آمریکا انتقال می‌دهد که ما با وجود تحریم‌های فرامرزی از منافع خود دفاع می‌کنیم.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک همچنین گزارش داد که اعلام آمادگی سه کشور برای راه اندازی این کانال مالی به دنبال بیانیه «ماجا کوسیانچیچ» سخنگوی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا مطرح شد. با وجود اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از توافق دیگر طرف‌های توافق، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و اتحادیه اروپا و ایران تعهد خود را نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته‌ای) نشان داده‌اند.

شبکه دویچه وله آلمان هم در گزارشی با عنوان اینستکس اروپا کانال مبادلات مالی با ایران را راه اندازی کرد؛ نوشت: آلمان، فرانسه و انگلیس کانال مالی با ایران موسوم به اینستکس را راه اندازی کرده‌اند تا به ادامه تجارت و دور زدن تحریم آمریکا کمک کنند. در ادامه گزارش دویچه وله آمده است: دولت آمریکا به اتحادیه اروپا درباره تلاش برای دور زدن تحریم‌ها هشدار داده است.

دویچه وله نوشت که این فرآیند پرداخت از شرکت‌های اروپایی در مقابل مجازات‌های مربوط به تحریم‌های آمریکا محافظت خواهد کرد. با این حال، شرکت‌های اروپایی و بانک هایی که با ایالات متحده کار می‌کنند، ممکن است بعد از تجارت با تهران دچار مشکل شوند و با مجازات‌های واشنگتن روبه رو شوند. چنانچه پیشتر بسیاری از شرکت‌های اروپایی در پاسخ به تحریم‌های آمریکا از ایران خارج شده‌اند. تحت این ابزار حمایتی، آنها از همکاری بانکی و مالی با ایران در سیستم تحت سلطه آمریکا رها می‌شوند. این ابتکار علاوه بر تسهیل تجارت کالاهای اساسی احتمال دارد برخی از مشکلات ارز خارجی ایران را نیز برطرف کند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز یادآور شد که اتحادیه اروپا به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا اینستکس را ایجاد کرد. این گزارش می‌افزاید: کشورهای پرقدرت اتحادیه اروپا شامل آلمان و فرانسه و انگلیس تلاش می‌کند توافق هسته‌ای تاریخی ایران را با پیشنهاد به شرکت‌های اروپایی برای استفاده از کانال مالی جایگزین زنده نگه دارند. آناتولی اضافه کرد: با وجود تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای، سه کشور اروپایی تاکید دارند که این توافق به طور موثری عمل خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

منفعت اقتصادی ساز و کار اروپا برای ایران چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
منفعت اقتصادی ساز و کار اروپا برای ایران چیست؟
ایسنا نوشت: اروپا سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV را روز گذشته راه‌اندازی کرد و با عملیاتی‌شدن این سازوکار، منافع اقتصادی برای ایران ایجاد خواهد شد که همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط با ایران بخش مهمی از آن است.

اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام بر پایبندی به مفاد این قرارداد تاکید کرده و بارها برجام را به عنوان تنها گزینه ایجاد امنیت در منطقه خواندند.

ایران از ابتدای سال جاری تحت تحریم آمریکا قرار گرفت و همین امر سبب شد اقداماتی که ایران پس از برجام برای کار مشترک با شرکت‌های بزرگ اروپایی انجام داده بود، نیمه تمام بماند و این شرکت‌ها از ترس جریمه‌های سنگین آمریکا بار دیگر ایران را ترک کنند.

این امر منافع اقتصادی ایجادشده برای ایران از طریق برجام را تقریباً از بین برده بود که با فشارهای ایران به اروپا، تصمیم بر آن شد تا سازوکار مالی ویژه‌ای برای تسهیل تجارت ایران و اروپا ایجاد شود که این سازوکار قرار است، شرکت‌هایی را که می‌خواهند با ایران کار کنند را بدون نگرانی از سرنوشت پول‌شان و مشکلات عدم کار کردن بانک‌ها با ایران نجات دهد.

اروپا از همان زمان درصدد ایجاد این کانال مالی برآمد، اما در این میان مشکلاتی از قبیل چگونگی کار کردن این سازوکار، میزبانی، مدیریت و برخی موارد دیگر به وجود آمد تا اروپا نتواند پای قولی که از نظر زمانی به ایران داده بود، بماند.

با تعلل اروپا برای راه‌اندازی این سازوکار، ایران با افزایش فشارها به اروپا هشدار داد که در صورتی که ایران از منافع اقتصادی برجام منتفع نشود، ضرورتی به ماندن در ایران وجود نخواهد داشت.

در نهایت طی روزهای گذشته، اروپا اقدامات عملی برای راه‌اندازی این کانال مالی را اجرایی کرد و شب گذشته، وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس، ثبت و راه‌اندازی این کانال مالی را اعلام کردند.

این کشورها هرکدام مسئولیتی در این سازوکار دارند؛ به طوریکه فرانسه میزبانی، آلمان مدیریت و انگلیس وظیفه حسابرسی این سازوکار را بر عهده گرفتند.

این اقدام اروپا در حالی است که پیش از این با جدی‌شدن راه‌اندازی SPV یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته بود که واشنگتن به دنبال اجرای کامل تحریم‌ها علیه ایران است و با هر فرد یا شرکت تضعیف‌کننده تحریم‌ها برخورد می‌کند.

تام کاتن، سناتور آمریکایی نیز، در این باره گفته بود که انتخاب برای مراودات اقتصادی، انتخاب بین ایران یا ایالات متحده است و امیدوارم که متحدان اروپایی ما عاقلانه انتخاب کنند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها این بار متحد شده‌اند تا اجازه ندهند که آمریکا این بار برای آن‌ها تصمیم بگیرد، چنانکه وزیر خارجه آلمان در زمان رونمایی از این سازوکار گفت که این گامی است که روشن می‌کند که ما در اتحادیه اروپا می‌توانیم حتی وقتی که دیگران دیدگاه متفاوتی دارند، متحد با یکدیگر راه خود را برویم.

ایران نیز از این موضوع استقبال کرده و در عین حال تاکید کرده است که خواهان اجرایی‌شدن کامل تمام تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

البته سفارت آمریکا در برلین اعلام کرده که ایجاد این سازوکار تأثیری بر اعمال فشار حداکثری آمریکا بر این سازوکار ندارد و تمامی کسانی که برای دورزدن تحریم‌های آمریکا اقدام کنند، مشمول مجازات‌های سنگین خواهند شد.

به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها با این اقدام علاوه بر پایبندی به برجام اهداف دیگری از جمله اتحاد در برابر زورگویی‌های آمریکا و استفاده از منافع اقتصادی ایران را نیز در برنامه دارند، به طوریکه وزیر امور خارجه اتریش گفت: اینطور نیست که چین بعد از خروج اروپایی‌ها از ایران به جای توتال و شرکت‌های خودروسازی وارد شود و ما پا پس بکشیم.

اما مهم‌تر از همه این اقدامات، تأثیراتی است که این سازوکار می‌تواند بر اقتصاد ایران داشته باشد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ارتباط شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی با ایران است.

با ایجاد این سازوکار ممکن است شرکت‌های بزرگ اروپایی که سهامداران آمریکایی بزرگی دارند یا مرودات مالی زیادی با آمریکا دارند، نتوانند دوباره به ایران بازگردند، اما این سازوکار مسیر ورود شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی را که با آمریکا مراودات مالی یا سهامی زیادی ندارند را می‌تواند به سوی ایران بکشاند تا بدون واهمه از پیدا کردن بانکی که در این مسائل بخواهد با آن‌ها کار کند، فعالیت اقتصادی خود را با ایران انجام دهند.

از سوی دیگر تسویه مالی کشورهای اروپایی که از تحریم‌های نفتی ایران معافیت گرفته‌اند، با این اقدام می‌تواند راحت‌تر انجام شود و ایران به منابع مالی خود راحت‌تر دست پیدا کرده و بتواند از همان طریق واردات خود از اروپا را انجام دهد.

علاوه بر این‌ها، هر معامله‌ای که بر پایه دلار انجام بگیرد تا پیش از این از کانال سوئیفت انجام می‌شد و آمریکا از این معامله مطلع می‌شد، اما با این سازوکار شرکت‌های اروپایی می‌توانند بدون آنکه آمریکا متوجه شود، مراودات مالی خود را ایران انجام دهند.

البته این اقدامات در شرایطی اتفاق می‌افتد که اروپا بخواهد این سازوکار را با تعهدات کامل اجرایی کرده و مشکلی در مسیر اجرای آن به وجود نیاورد.

البته فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که به همکاری با کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی و توسعه این کانال مالی ادامه خواهند داد.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد که اروپا زیر بار تهدیدهای آمریکا نرفته و مستقل از فشارهای روانی آمریکا عمل کرده است؛ موضوعی که بسیاری از مقامات اروپایی در ماه‌های اخیر روی آن تاکید کرده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

نتایج مذاکرات فنی ایران و اروپا

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
نتایج مذاکرات فنی ایران و اروپا
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کانال مالی ایران و اروپا می‌تواند اثر تحریم‌های آمریکا را کاهش و سیطره دلار بر اقتصاد کشور را از بین ببرد؛ با این سامانه مراودات مالی و بانکی تضمین شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، معصومه آقاپور علیشاهی درباره راه‌اندازی کانال مالی ایران و اروپا و اهداف این سامانه گفت: کانال مالی ایران و اروپا بعد از مدت زمان طولانی انتظار بالاخره از سوی کشورهای اروپایی راه‌اندازی شد و عملیاتی خواهد شد و می‌تواند اثر تحریم‌های آمریکا در زمینه مبادلات مالی و بانکی را کاهش دهد و نگرانی‌ها و فشار در زمینه ادامه مراودات تجاری و بانکی با اروپا را کاهش می‌دهد؛ همچنین این سامانه سیطره دلار بر اقتصاد کشور را کاهش خواهد داد و با همکاری کشورهای اروپایی همکار می‌توان بخش مهمی از تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: کانال مالی اروپا دستاورد تحقق مذاکرات و اقدامات فنی است که می‌تواند مراودات مالی و بانکی را تضمین، تجارت را تسهیل و احیا و سرمایه گذاری توسط اروپاییان در کشور را افزایش دهد؛ بر همین اساس باید از این زیرساخت و ظرفیت موجود استفاده شود.

نماینده مردم شبستر با بیان این که قوانین و لوایح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم یکی از مهم‌ترین مسائل برای عملیاتی شدن کانال مالی ایران اروپا است، اظهار داشت: لوایح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم حرکتی برای استاندارد سازی روابط پولی و مالی است که در سامانه ایران و اروپا به آن تاکید شده و باید این مسائل مورد توجه باشد.

روز گذشته کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا از ایجاد و توافق برای عملیاتی شدن کانال مالی اروپا با ایران به منظور انجام تراکنش خبر دادند؛ این کانال مالی ویژه برای همکاری اروپا با ایران INSTEX با عنوان ابزاری برای حمایت تعاملات تجاری نامگذاری شده است. با وجود خروج آمریکا از برجام، کشورهای چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و اتحادیه اروپا تعهد خود نسبت به برجام را تا به امروز اعلام کردند و ایجاد این کانال مالی در جهت حفظ برجام و روابط تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

بعیدی‌نژاد: هدف سازوکار مالی اروپا بسیار وسیع‌تر است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
بعیدی‌نژاد: هدف سازوکار مالی اروپا بسیار وسیع‌تر است
سفیر ایران در انگلیس به تاخیر اتحادیه اروپا در راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی ایران اشاره و ابراز امیدواری کرد که در گام بعدی سرعت بیشتری به عملیاتی شدن این سازوکار اختصاص یابد تا مردم کشورمان بتوانند آثار لغو تحریم‌ها را بر اساس برجام لمس کنند.

اعتمادآنلاین| سفیر ایران در انگلیس به تاخیر اتحادیه اروپا در راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی ایران اشاره و ابراز امیدواری کرد که در گام بعدی سرعت بیشتری به عملیاتی شدن این سازوکار اختصاص یابد تا مردم کشورمان بتوانند آثار لغو تحریم‌ها را بر اساس برجام لمس کنند.

حمید بعیدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگاران ایرانی در لندن افزود: ثبت سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به «اینس‌تکس» نشان می‌دهد که سه کشور اروپایی بعد از ماه‌ها تأخیر قدم اول را بالاخره برداشتند. این‌یک نشانه خوبی است اما طبیعتا ما در انتظار این هستیم که هرچه زودتر این سازوکار عملیاتی شود. چون فعلا مرحله ثبت آن اعلام‌شده است و مرحله اصلی مرحله عملیاتی شدن آن است که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.

وی توضیح داد: همان‌طور که در اظهارات مقام‌های عالی‌رتبه سه کشور گفته‌شده، مرحله فوری به کالاهای اساسی، بهداشتی و کشاورزی اختصاص داده‌شده چرا که این مرحله آماده اجرای سریع و فوری است؛ اما هدف این سازوکار چنانچه اعلام‌شده بسیار وسیع‌تر است و تمام حوزه تبادلات مشروع را دربر می‌گیرد.

سفیر کشورمان در لندن ادامه داد: مرحله اول از کالاهای اساسی شروع می‌شود که در این مرحله با مدیریت سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان سه عضو و سهام‌دار اصلی این ساز و‌کار خواهد بود، اما در مرحله بعد کشورهای اروپایی می‌توانند به آن اضافه شوند.

بعیدی‌نژاد گفت که در مرحله بعدی کشورهای غیراروپایی و سپس هر کشوری که علاقه‌مند به تبادلات اقتصادی با ایران باشد می‌تواند در این سازوکار شرکت کند.

وی یادآورشد که به دلیل اینکه این سازوکار برای نخستین بار است که در دنیا به وجود می‌آید و تجربه‌ و سابقه‌ای در این رابطه وجود ندارد، یک مقدار طول کشید. اما در نهایت این روش بدیع و مبتکرانه‌ای بود که سه کشور اروپایی ایجاد کردند و امیدواریم که به سازوکاری عملی بینجامد که بتواند جلوی تحریم‌های ظالمانه آمریکا را بگیرد و تعادلی در سطح تجارت بین‌الملل ایجاد کند که یک کشور نتواند تمام کشورهای دیگر را از داشتن تجارت مشروع میان دیگران محروم کند.

بعیدی‌نژاد راه‌اندازی این سازوکار را قدمی مؤثر خواند و افزود: امیدواریم با تلاشی که تا الآن صورت گرفته و سه کشور نشان دادند که به حفظ تجارت با ایران علاقه‌مند هستند با سرعت بیشتری به سمت عملیاتی شدن این سازوکار پیش بروند و شاهد باشیم که مردم ما در عمل آثار مهم و مفید رفع تحریمها را در قالب اجرای این سازوکار لمس کنند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد این سازوکار بتواند شروعی باشد تا کاستی‌هایی که در تعلل اجرای تعهدات برجام وجود داشته است جبران شود.

سفیر کشورمان در پاسخ به پرسشی درباره زمان اجرای سازوکار مالی اروپا و ایران گفت: در این رابطه، یک سلسله مسائل فنی و حقوقی وجود دارد و 'بایستی نهاد همتایی در ایران تشکیل شود که بحث‌های آن در حال انجام شدن است.

بعیدی نژاد توضیح داد که باید مشورت‌های نزدیکی با سه کشور داشته باشیم تا این نهاد بتواند با نهاد همتای خود در ایران در هماهنگی کامل قرار داشته باشد و این تبادلات را انجام دهد.

سفیر کشورمان در لندن با بیان اینکه این روند به مقداری زمان احتیاج دارد، افزود: اراده‌ای که اینک سه کشور اروپایی نشان دادند حاکی است که بر تردیدها فائق آمدند و امیدواریم که بتوان در مرحله اجرا کارها را تسریع کرد. این انتظاری است که طرف ما از سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا خواهد داشت.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

مطهری: ثبت کانال مالی نشانده عزم اروپا برای حفظ برجام است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
مطهری: ثبت کانال مالی نشانده عزم اروپا برای حفظ برجام است
نایب رییس مجلس شورای اسلامی ایجاد کانال مالی اروپا با ایران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ثبت کانال مالی اروپا با ایران نشانه اراده آنها برای حفظ برجام است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علی مطهری در رابطه با ثبت کانال مالی اروپا با ایران گفت: اروپایی‌ها با این کار می‌خواهند در مقابل سیاست‌های آمریکا از خودشان استقلال نشان دهند.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها نمی‌خواهند تابع محض آمریکا باشند، گفت: ایجاد این کانال مالی نشان داد که آنها اراده‌ای برای حفظ برجام دارند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ما از این طریق می‌توانیم با برخی شرکت هایی اروپایی رابطه تجاری داشته باشیم و این موضوع می‌تواند کمکی در روابط اقتصادی ما با اروپا باشد.

این کانال که تحریم‌های آمریکا را دور می‌زند، تحت عنوان (INSTEX) ابزاری در حمایت از تبادلات تجاری- خواهد بود.

تارنمای آلمانی دویچه وله نیز نوشت: تعدادی از کشورهای اروپایی کانال معاملات با ایران را به رغم تحریم‌های آمریکا و به منظور تسهیل روابط تجاری با ایران راه اندازی کرده‌اند.

بر اساس گزارش ان دی آر، INSTEX (اینستکس) در پاریس مستقر است و یک کارشناس بانکی آلمانی مسئولیت آن را برعهده دارد. انگلیس ریاست هیات نظارت را برعهده دارد.

دویچه وله نوشت: طرف اروپایی قصد دارد از این کانال ابتدا برای فروش مواد غذایی و دارویی و ابزار پزشکی به ایران استفاده کند اما امکان گسترش آن درآینده وجود دارد؛ این کانال مالی به کشورهای اروپایی اجازه می‌دهد به روابط تجاری با ایران ادامه دهند اما می‌توانند آنها را در مقابل واشنگتن قرار دهد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از ثبت این سازوکار اظهار داشت: هدف از این ساز و کار آن است تا مجموعه دریافت‌ها و پرداخت‌های ایران که با اروپا صورت می‌گیرد، یعنی صادرات و واردات ما و همه آنها وارد این سازوکار مالی بشود و از طریق این ساز وکار تبادلات دوطرف صورت بگیرد.

عباس عراقچی افزود: قرار است تا سازوکار مشابه‌ای هم به این منظور در ایران تشکیل شود تا بتوانند تبادلات ریالی را برای طرف‌های ایرانی انجام دهد.

وی گفت: در حقیقت سیستمی را ایجاد می‌کند تا شرکت‌هایی که مایل باشند با ایران کار تجاری انجام دهند، تبادلات مالی خود را از طریق این سازوکار صورت دهند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

سازوکار ویژه مالی محدود به ایران نخواهد ماند

ایلناخبرگزاری ایلنا
سازوکار ویژه مالی محدود به ایران نخواهد ماند
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: راه‌اندازی SPV چالشی جدی در سیاست انزواسازی آمریکا علیه ایران است و می‌تواند تاثیرات مهمی بر تنش‌‌زدایی و تعامل ایران با دیگران داشته باشد.

سازوکار ویژه مالی محدود به ایران نخواهد ماند - 1

مرتضی مکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به راه‌اندازی کانال ویژه مالی از سوی وزرای امور خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا گفت: سرانجام پس از ماه‌ها تاخیر در راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا (SPV) روز گذشته وزرای امور خارجه تروئیکای اروپایی در نهایت راه‌اندازی این کانال مالی را برای تامین منافع ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا اعلام کردند.

راه‌اندازی SPV نشان داد مسائل موشکی نمی‌تواند بر برجام سایه بیندازد

وی با بیان اینکه اعلام راه‌اندازی SPV گام مهم رو به جلویی برای حفظ توافق هسته‌ای می‌توان ارزیابی کرد، اظهار داشت: راه‌اندازی و ایجاد این کانال مالی با هفته‌ها تاخیر همراه شده بود که انتقادات تند اخیری که سران فرانسوی و آلمانی از سیاست‌های منطقه‌ای و موشکی ایران کرده بودند، موجب شده بود که بسیاری فکر کنند که این مسائل بر راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی تاثیر گذاشته است.

این کارشناس مسائل اروپا ادامه داد: را‌ه‌اندازی روز گذشته SPV نشان داد که برای اتحادیه اروپا حفظ و تداوم برجام بسیار مهم است و به همین خطر مسائل دیگری از جمله مسائل موشکی نمی‌تواند بر توافق هسته‌ای سایه انداخته و اثر بگذارد.

SPV گام مهمی در خنثی‌‌‌سازی فشارهای حداکثری ترامپ است

مکی با تاکید بر اینکه سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا شاید نتواند مطالبات حداکثری ایران از برجام را تعیین کند اما گام بسیار مهمی در خنثی‌‌‌سازی فشارهای حداکثری ترامپ و سیاست منزوی‌‌‌‌‌سازی ایران محسوب می‌شود، تصریح کرد: ‌ رئیس‌‌‌جمهور آمریکا طی چند ماه گذشته فشارهای بسیار زیادی نسبت به کشورهای اروپایی وارد ساخت تا مانع از ادامه همکاری‌ها میان ایران و اروپا شود و در این چارچوب، آنها را تهدید به تحریم کرد تا از این مسیر، SPV ایجاد نشود.

وی افزود: آخرین اقدام ترامپ برای تاثیرگذاری بر اروپایی‌ها هم برگزاری نشست ورشو در لهستان به منظور اجماع‌سازی علیه ایران و ایجاد شکاف در میان اروپایی‌ها بود اما راه‌اندازی SPV نشان داد که اتحادیه تسلیم فشارهای ایالات متحده علیه ایران و برجام نشدند.

اروپا تا این اندازه در مقابل ایالات متحده ایستادگی نکرده بود

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا چه تاثیری می‌تواند بر چرخه گردش مالی دلار در عرصه جهانی وارد سازد، خاطرنشان کرد: اقدام اتحادیه اروپا در راه‌اندازی SPV در چهل سال گذشته بی‌سابقه بوده است چراکه آمریکا و اروپا طی دهه‌های گذشته در هماهنگی و همکاری با یکدیگر درصدد تحت فشار قرار دادن از طریق سیاست‌های تحریمی بودند تا از این طریق سیاست‌های منطقه‌ای را بازدارندگی ایران تا حدی تاثیر بگذارند ولی برجام موجب شکاف میان دو متحد پیشین شده است.

مکی با بیان اینکه راه‌اندازی SPV تاثیرات منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه دارد، ابراز داشت: بی‌تردید این اقدام اروپا محدود به ایران نخواهد بود. اروپایی‌ها اولین گام را برای خنثی‌سازی سیاست‌های تحریمی آمریکا برداشتند هر چند که آنها قبلا هم اقداماتی در رابطه با کشوری مانند کوبا انجام داده بودند ولی این اقدام در حد و اندازه راه‌اندازی یک سازوکار ویژه مالی نبود و آنها هم تا این اندازه در مقابل ایالات متحده ایستادگی نکرده بودند.

راه‌اندازی SPV چالشی جدی در سیاست انزواسازی آمریکا علیه ایران است

وی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی SPV برای آمریکا وکشورهایی که می‌خواهند بر ایران فشار وارد کنند پیام مهمی دارد، بیان کرد: راه‌اندازی این کانال نشان می‌دهد که دوران تک‌قطبی بودن گذشته و جهان در حال تجربه دوران گذار است و این گونه نیست که ایالات متحده امر کند و دیگران مکلف به انجام شوند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی اضافه کرد: در واقع راه‌اندازی SPV چالشی جدی در سیاست انزواسازی آمریکا علیه ایران است و می‌تواند تاثیرات مهمی بر تنش‌‌زدایی و تعامل ایران با دیگران داشته باشد.

نباید مطالبات حداکثری را از SPV انتظار داشته باشیم

مکی در پاسخ به این سوال که آیا سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا محدود به خرید غذا و دارو خواهد بود؟ یادآور شد: غذا و دارو کمترین چالش و درگیری را میان اروپا و آمریکا ایجاد می‌کند قبلا هم ایالات متحده اعلام کرده بود که مسائل بشردوستانه از جمله غذا و دارو را از سیاست‌های تحریمی خود استثنا کرده بودند. به همین دلیل، سازوکار ویژه مالی کار خود را از این حوزه شروع کرده است و وقتی گام‌هایی در این رابطه برداشته شود به حوزه‌های دیگر در میان‌‌‌مدت تسری خواهد یافت.

این کارشناس مسائل اروپا ادامه داد: ما نباید مطالبات حداکثری را از SPV انتظار داشته باشیم. تاثیرات SPV بیشتر سیاسی هستند و به همین خاطر، ما باید از این مسئله بهره‌برداری لازم را انجام داده تا دیگر کشورها با سیاست تحریمی آمریکا همراه نشوند. ما باید در جهت قوام بخشیدن به این کانال حرکت کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

واشنگتن پست: سازوکار مالی اروپا با ایران، چالشی جدی برای هژمونی اقتصاد آمریکاست

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
واشنگتن پست: سازوکار مالی اروپا با ایران، چالشی جدی برای هژمونی اقتصاد آمریکاست
در بلندمدت، ایجاد این سازوکار مالی جدید ممکن است قدرت مالی ایالات متحده را تحت تأثیر قرار دهد.

روزنامه «واشنگتن پست» آمریکا در گزارشی، اعلام رسمی سازوکار مالی جدید اروپایی‌ها برای تجارت با ایران از سوی مقامات ۳ کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان را مورد توجه قرار داده و ایجاد یک سازوکار مالی مستقل از نفوذ و فشارهای آمریکا را در میان مدت و بلندمدت، تهدیدی برای ادامه سلطه اقتصادی آمریکا بر جهان دانسته است.

به گزارش عصرایران، این گزارش نوشته است:

"در ماه می‌گذشته، دولت ترامپ با اعلام خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام، تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را بازگرداند. این کار به رغم مخالفت شدید کشورهای اروپایی صورت گرفت. ایالات متحده در حال حاضر به صورت یکجانبه از "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) خارج شده است. توافقی که ایران بر اساس آن قبول کرد در ازای ادغام مجدد در اقتصاد جهانی و لغو تحریم‌ها، برنامه‌های هسته‌ای خود را تحت نظارت و محدودیت بیشتر جامعه جهانی قرار دهد. تحریم‌های جدید ایالات متحده نه تنها بر شرکت‌های آمریکایی، بلکه بیشتر بر شرکت‌های اروپایی‌ تاثیر گذاشته است، با وجودی که کشورهای اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) همچنان از برجام حمایت می‌کنند.

با اعلام ایجاد سازوکار مالی جدید اروپایی‌ها برای تجارت با ایران، اروپا دست به ایجاد یک نهاد مالی مستقل زده است. این نهاد، پشتیبان ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران خواهد بود. نهادی که تاسیس آن می‌تواند عواقب زیادی برای اقتصاد جهانی و قدرت و «هژمونی» ایالات متحده آمریکا داشته باشد.

در دهه‌های گذشته، ایالات متحده از هژمونی بی قید و شرطی نسبت به سیستم مالی جهانی برخوردار بوده است، و به این ترتیب در جایگاهی بوده که بتواند فشارهای فوق العاده‌ای علیه سایر کشورها و شرکت‌های خارجی اعمال کند. این موقعیت ایالات متحده به دلیل تسلط این کشور به دو عامل مهم و کلیدی در اقتصاد بین‌الملل بوده است: تسلط «دلار» بر اقتصاد جهانی و وجود شبکه ارتباط بین بانکی «سوییفت».

اکنون اما متحدان – سنتی- آمریکا در برابر یکجانبه‌گرایی واشنگتن ایستاده و تلاش دارند با معماری و ایجاد یک سامانه مالی جاایگزین و مستقل، در برابر فشارهای یکجانبه آمریکا بایستند.

آنچه ایالات متحده بعد از سپتامبر ۲۰۰۱ متوجه شد، این بود که می‌تواند با استفاده از اهرم هژمونی خود بر اقتصاد جهانی، اقدامات بسیار گسترده‌ای را انجام دهد. ایالات متحده و متحدان آن همچنین می‌توانند دسترسی به بازارهای آمریکا را متوقف کنند و می‌توانند کسب و کار و حتی کل اقتصاد یک کشور را از سیستم مالی جهان جدا کنند.

این کارها به مدد نفوذ در شبکه مالی جهانی امکان‌پذیر است. دلار نقش ارزنده‌ای در مبادلات مالی جهانی ایفا می‌کند؛ بدین معنی که معاملات مهم جهانی بوسیله دلار انجام می‌شود، و همه این معاملات وابستگی تامی به بانک‌های عامل در ایالات متحده و سیستم مالی ایالات متحده دارد. این امر میزان قابل توجهی نفوذ خارجی در اختیار دولت ایالات متحده آمریکا قرار داده است. واشنگتن با این نفوذ فوق‌العاده می‌تواند بانک‌های خارجی را برای اجرای اولویت‌های سیاست خود تحت فشار قرار دهد و اگر آنها مخالفت کردند با تهدید جریمه‌های سنگین مالی آمریکا و یا حذف آنها از سیستم دلار مواجه شوند. یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا این نفوذ و قدرت را چنین تشریح می‌کند:

«سیاست امنیت ملی ایالات متحده و نظام بانکی بین‌الملل به طور جدایی‌ناپذیر در هم آمیخته‌اند. … این بدان معنی است که برای اعمال فشار بر دولت‌ها و دیگر بازیگران بین‌المللی که ایالات متحده توانایی و نفوذ کمتری روی آنها دارد، از طریق فشارهای اقتصادی بر همین بانک‌ها می‌توان کارها را پیش برد.»

علاوه بر این، ایالات متحده و متحدان آن ابزار «سوییفت» را دارند که نقشی کلیدی در معاملات مالی بین‌المللی بازی می‌کند. یکی از دلایل اصلی ایران برای قبول برجام، فشارهایی بود که ایالات متحده آمریکا و اروپایی‌ها از طریق همین شبکه به ایران وارد کردند.. با وجودی که مقر اصلی شبکه «سویبفت» در بلژیک مستقر است اما ایالات متحده آمریکا در هیئت مدیره این شبکه نفوذ فوق‌العاده‌ای دارد.

در واقع دو ابزار «دلار» و «سوییفت» دو پایه کلیدی هژمونی ایالات متحده آمریکا بر اقتصاد جهانی هستند و واشنگتن کوشیده است از این دو ابزار در مواقع لازم برای رسیدن به اهداف امنیتی و سیاسی خود استفاده کند.

به خاطر همین، کشورهایی مانند روسیه و چین نگران این مساله هستند که واشنگتن از این ابزارها علیه اقتصاد ملی آنها استفاده کند.

در گذشته، همواره ایالات متحده به حمایت متحدان اروپایی خود متکی بوده است. این مهم است، زیرا این متحدان نقش مهمی در نظام مالی جهانی ایفا می‌کنند. لندن یکی دیگر از مراکز مالی بزرگ جهان است، در حالی که فرانکفورت و پاریس نیز نقش مهمی دارند.

با اختلافات پیش آمده بین اروپا و آمریکا بر سر برجام، اما اوضاع فرق کرده است، در حال حاضر ایالات متحده این متحدان اروپایی را تهدید کرده اگر با واشنگتن در اعمال فشارهای اقتصادی علیه ایران همراهی نکنند، این کشورها را مجازات خواهد کرد. ایالات متحده شبکه «سوییفت» را هم تهدید کرده که اگر علیه ایران همکاری نکند و این کشور را از شبکه ارتباطات بین بانکی جهانی حذف نکند، علیه آن وارد اقدام خواهد شد. «سوییفت» هم به طور موثر موافقت کرده است که این درخواست ایالات متحده را مورد توجه قرار دهد.

با این حال، یکجانبه‌گرایی آمریکا باعث شده اروپایی‌ها برای ادامه تجارت با ایران دست به ایجاد کانال جدید مالی بزنند که در برابر فشارهای اقتصادی و تحریمی ایالات متحده آمریکا مقاوم و ایمن است. این اقدام به اروپایی‌ها کمک می‌کند تا در کوتاه مدت در برابر فشارهای آمریکا علیه ایران، مقاومت کنند. اما در بلندمدت، ایجاد این سازوکار مالی جدید ممکن است قدرت مالی ایالات متحده را تحت تأثیر قرار دهد.

در واقع داستان اصلی پشت سازوکار مالی جدید اروپا، همین است. این سامانه سیستمی جایگزین و ایمن از تحریم‌های آمریکا برای ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران ایجاد می‌کند، سیستمی که دلار را از معامله کنار گذاشته و قدرت تحریمی آمریکا را عقب می‌راند.

هدف اولیه این سیستم مالی جدید، انجام معاملات غذا و دارو و تجهیزات پزشکی است اما همان طور که اروپایی‌ها گفته‌اند در گام‌های بعدی این سیستم می‌تواند توسعه یافته و به معاملات و تجارت‌ گسترده‌تر با ایران منجر شود.

بنابرگزارش «دویچه وله»: سازوکار مالی جدید اروپا در گام نخست متمرکز بر معاملات غذایی و دارویی خواهد بود اما احتمال زیادی وجود دارد که در آینده به سایر حوزه‌ها گسترش یابد. "

واضح است که برخی از سیاستمداران اروپایی، از جمله وزیر امور خارجه آلمان و همچنین بسیاری از سیاستمداران در فرانسه، ترجیح می‌دهند که سازوکار مالی جایگزینی داشته باشند که نه تنها هدف آن عقب راندن فشارهای اقتصادی آمریکا علیه شرکای اروپایی، بلکه معماری یک سیستم جایگزین مالی در اقتصاد جهانی است. مقامات آمریکایی نگران هستند که سازوکار مالی جدید اروپایی‌ها تنها در حوزه غذا و دارو متوقف نشده و به سایر حوزه‌های اقتصادی و معاملات اقتصادی نیز گسترش یابد. برخی مقامات سابق آمریکا مانند «جارت بلانک» (که نقش کلیدی در انعقاد توافق برجام داشته است) هشدار می‌دهند:

«این سازوکار مالی جدید اروپایی‌ها ریسکی جدی برای ادامه سلطه اقتصادی آمریکا بر اقتصاد جهانی، در میان مدت و بلند مدت است. این سازوکار این امکان را در اختیار اروپایی‌ها قرار می‌دهد که برای نخستین بار زیرساخت‌های بانکی را ایجاد کند که از نیویورک هدایت و مدیریت نمی‌شود و هر عملیات ساده بانکی آن، تهدیدی جدی به نفوذ فوق‌العاده ایالات متحده به عنوان ستون فقرات اقتصاد جهانی، است.»

ایالات متحده آمریکا برای دهه‌ها توانسته است بدون اینکه به صورت جدی به چالش کشیده شود، از به هم پیوستگی اقتصاد جهانی و جایگاه هژمونیک خود در این عرصه، به عنوان یک سلاح و ابزار موثر در جهت اهداف سیاسی و امنیتی خود استفاده کند.

اما مقامات کلیدی آمریکا در گذشته و حال نگران این هستند که اگر ایالات متحده مراقب نباشد، می‌تواند این برتری خود را با اقدامات یکجانبه و تهاجمی که موجب تشویق دولت‌ها و سایر نهادها برای ایجاد شبکه‌های مستقل خود می‌شود، تضعیف کند. "

خواندن خبر در سایت منبع

سردار غیب پرور: استمرار انقلاب اسلامی در دروازه آمریکا و اروپا نیست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سردار غیب پرور: استمرار انقلاب اسلامی در دروازه آمریکا و اروپا نیست
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه استمرار انقلاب اسلامی در دروازه آمریکا و اروپا نیست، گفت: اگر می‌بینیم آمریکایی ها عصبانی هستند برای این است که آبروی آنها در دنیا رفته است.

سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در هشتمین کنگره سرداران و ۳۰۰ شهید محله افسریه تهران، اظهار داشت: خدا را باید سپاس گفت که به شما مردم عزیز توفیق داده است در مجلس پر فیض شهدا حضور داشته باشید.

وی با بیان اینکه مراسم شهدا به امید خدا جزو ساعات عبادات ما خواهد بود، افزود: یاد و ذکر شهید ذکر خدااست.

سردار غیب پرور با اشاره به ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ادامه داد: قاطبه مسلمین جهان خاصه جمعیت شیعه ارادتی خاص به حضرت زهرا دارند و ایشان عصاره همه فضایل کائنات است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در بین همه ویژگی‌های این خانم بزرگوار، مقاومت و ایستادگی صدیقه طاهره در جبهه حق آن زمانی که امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) مظلوم واقع شد و با ظلم خانه نشین شد بیش از همه نمایان است.

وی در ادامه تصریح کرد: دوران بعد از ارتحال نبی مکرم (ص) دوران سختی بود و هر کسی پای علی (ع) ایستادگی نمی‌کرد و کانون‌های قدرت و ثروت چشم‌ها را کور کرده بود.

سردار غیب پرور با بیان اینکه امروز حضرت زهرا (س) بر قله افتخارات اسلام ایستاده است، عنوان کرد: رفتار ایشان مشق امروز ماست. ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی می‌گذرد و پای این مقاومت و ایستادگی مردم عزیز مردانه عمل کرده‌اند. اگر در زمان امیرالمؤمنین (ع) این مردم حضور داشتند دلیلی نداشت این اتفاقات بیافتد و بعد از هزار و چهارصد سال قبر ایشان مخفی باشد.

وی با اشاره به سوال خبرنگاری در خصوص تفاوت انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب‌ها؟ اظهار داشت: در رهبری دینی و الهی، نگاه دینی و مکتبی و مردمی بودن این تفاوت‌ها وجود دارد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: افق دید امام خمینی (ره) بر فتح و ظفر انقلاب اسلامی دلالت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در هر جای این انقلاب این مردم بودند که پای آرمان هایشان ایستادگی کردند، بیان داشت: این انقلاب صاحب دارد و خون این شهیدان نمی‌گذارد این آرمان‌ها پایمال شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه شهیدان، جانبازان، آزادگان و ایثارگران و خانواده آنها سرمایه‌های کشور هستند و خدا به آنها فخر می‌کند، ادامه داد: مردم ما مقاومت کردند و امروز هم رمز بقای انقلاب ایستادگی است.

سردار غیب پرور عنوان کرد: وای از زمانی که ما مسؤلین به این امانت به عنوان یک تحفه نگاه کنیم.

وی با بیان اینکه استمرار انقلاب اسلامی در دروازه آمریکا و اروپا نیست، گفت: همه عالم به مردم ایران با احترام نگاه می‌کنند. اگر می‌بینیم اینها عصبانی هستند برای این است که آبروی آنها در دنیا رفته و ما باید روی پای خودمان بایستیم.

سردار غیب پرور با اشاره به اینکه ما کشور قوی به لحاظ سرمایه‌های انسانی هستیم، خاطر نشان کرد: بزرگترین ثروت ما مردم خودمان هستند و این مردم استحقاق این تورم و گرانی را ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش رسانه‌های جهان به راه‌اندازی کانال مالی ایران-اروپا

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش رسانه‌های جهان به راه‌اندازی کانال مالی ایران-اروپا
پس از ماه ها انتظار آلمان، فرانسه و انگلیس پنجشنبه شب به منظور تبادل مالی اروپا با ایران به صورت رسمی از ایجاد کانالی به نام INSTEX یا همان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» خبر دادند.

به گزارش ایرنا، پاریس میزبان این کانال مالی است و «پر فیشر» رئیس پیشین کومرتس بانک (Commerzbank) ریاست آن را بر عهده خواهد داشت. انگلیس هم رئیس هیات نظارت است و از هر کدام از این کشورها (آلمان، فرانسه و انگلیس) هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت و دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه ‌کشور بپیوندند.

این نهاد جدید (new entity) به عنوان نوعی «شرکت تسویه وجوه» (Clearing house- نهادی مالی که در سیستم‌های مالی و بانکی وظیفه تسویه قراردادها و خرید و فروش اوراق بهادار را برعهده دارد) عمل می‌کند. ارز مبنا در آن نیز «یورو» است.

این نهاد همچنین نوعی قرارداد مبادله (barter arrangement) است که خارج از سیستم مالی جهانی تحت سلطه آمریکا عمل می‌کند. بر این اساس، در ابتدا انتظار می‌رود که تجارت صرفا در حوزه کالاهای اساسی همچون دارو، پزشکی و کشاوزی صورت گیرد و سپس مقیاس عملیات مالی آن گسترش یابد.

هایکو ماس، جرمی هانت و ژان ایو لودریان وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه نیز همزمان با اعلام راه اندازی سازوکار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX بیانیه‌ای مشترک در حمایت از برجام و بهره مندی اقتصادی ایران از آن منتشر کردند.

در متن بیانیه آنها آمده است: آلمان، انگلیس و فرانسه در راستای تعهد قاطع و تلاش‌های مستمر خود برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل رسیده، ایجاد INSTEX SAS که سازوکاری ویژه با هدف تسهیل تجارت مشروع میان عوامل اقتصادی اروپا با ایران است را اعلام می‌کنند.

سه کشور اروپایی (E۳) تاکید می‌کنند که بهره مندی‌های اقتصادی برجام مشروط بر پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود شامل همکاری کامل و به موقع با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

هانت وزیر امور خارجه انگلیس راه‌اندازی کانال پرداخت مالی اروپا و ایران را نماد عملی تعهد اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ایبا تهران عنوان کرد. هانت دیروز پس از پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بخارست افزود: امروز گام قابل‌توجهی را برای اجرای تعهداتمان در قالب برجام برای حفظ لغو تحریم‌ها برای مردم ایران برداشتیم. ما سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) سازوکار ویژه مالی اروپا را ثبت کردیم که پس از فعال شدن همکاری‌های تجاری مشروع با ایران را تسهیل می‌کند.

در ادامه واکنش‌های سیاسی، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین نیز اعلام کرد: مسکو با کشورهای اروپایی برای موفقیت سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران موسوم به INSTEX به صورت فعال همکاری خواهد کرد.

«میخاییل اولیانوف» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرگزاری ریانووستی تاکید کرد: در مرحله اول همکاری‌ها سیاسی خواهد بود. در آینده اگر این کانال را برای کشورهای ثالث بگشایند، به احتمال زیاد، بسیاری از کشورها خواهند توانست از این کانال محافظت شده برای انجام پرداخت‌های مالی استفاده کنند.

آمریکایی‌ها نیز که بعد خروج از برجام، در پی ایجاد اجماع جهانی علیه ایران برای برهم خوردن این توافق بین المللی بودند، در نخستین واکنش خود با عصبانیت اعلام کردند که راه اندازی سازوکار مالی ویژه اروپا تاثیری بر فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران ندارد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش ذکر شود، گفت: انتظار نداریم که اس. پی. وی به هیچ وجه تاثیری بر کمپین فشار حداکثری اقتصادی (واشنگتن علیه ایران) بگذارد. این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود که واشنگتن گزارش‌های مربوط به سازوکار ویژه مالی اروپا موسوم به INSTEX را از نزدیک رصد می‌کند تا از جزئیات این مکانیسم مطلع شود.

خبرگزاری رویترز و برخی از رسانه‌های خارجی گزارش راه اندازی رسمی سازوکار مبادله مالی با ایران را بازتاب دادند.

رویترز در این باره نوشت که هدف از این سازوکار مالی حفظ منافع اقتصادی ایران تحت توافق هسته‌ای است.

بر این اساس، اتحادیه اروپا تلاش کرده است به رغم تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره خروج از توافق هسته‌ای، حسن نیت خود را به ایران نشان دهد.

رویترز به نقل از یک دیپلمات اروپایی که نامش ذکر نشده است، ادامه داد: این یک پیام سیاسی مهم به ایران است که نشان می‌دهد ما مصمم به حفظ توافق جامع اقدام مشترک هستیم. همچنین این پیام را به آمریکا انتقال می‌دهد که ما با وجود تحریم‌های فرامرزی از منافع خود دفاع می‌کنیم.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک همچنین گزارش داد که اعلام آمادگی سه کشور برای راه اندازی این کانال مالی به دنبال بیانیه «ماجا کوسیانچیچ» سخنگوی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا مطرح شد. با وجود اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از توافق دیگر طرف‌های توافق، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و اتحادیه اروپا و ایران تعهد خود را نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته‌ای) نشان داده‌اند.

تارنمای شبکه دویچه وله آلمان هم در ذیل گزارشی با عنوان 'اینستکس'؛ اروپا کانال مبادلات مالی با ایران را راه اندازی کرد؛ نوشت: آلمان، فرانسه و انگلیس کانال مالی با ایران موسوم به اینستکس را راه اندازی کرده‌اند تا به ادامه تجارت و دور زدن تحریم آمریکا کمک کنند. در ادامه گزارش دویچه وله آمده است: دولت آمریکا به اتحادیه اروپا درباره تلاش برای دور زدن تحریم‌ها هشدار داده است.

دویچه وله نوشت که این فرآیند پرداخت از شرکت‌های اروپایی در مقابل مجازات‌های مربوط به تحریم‌های آمریکا محافظت خواهد کرد. با این حال، شرکت‌های اروپایی و بانک هایی که با ایالات متحده کار می‌کنند، ممکن است بعد از تجارت با تهران دچار مشکل شوند و با مجازات‌های واشنگتن روبه رو شوند. چنانچه پیشتر بسیاری از شرکت‌های اروپایی در پاسخ به تحریم‌های آمریکا از ایران خارج شده‌اند. تحت این ابزار حمایتی، آنها از همکاری بانکی و مالی با ایران درسیستم تحت سلطه آمریکا رها می‌شوند. این ابتکار علاوه بر تسهیل تجارت کالاهای اساسی احتمال دارد برخی از مشکلات ارز خارجی ایران را نیز برطرف کند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز یادآورشد که اتحادیه اروپا به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا اینستکس را ایجاد کرد. این گزارش می‌افزاید: کشورهای پرقدرت اتحادیه اروپا شامل آلمان و فرانسه و انگلیس تلاش می‌کند توافق هسته‌ای تاریخی ایران را با پیشنهاد به شرکت‌های اروپایی برای استفاده از کانال مالی جایگزین زنده نگه دارند. آناتولی اضافه کرد: با وجود تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای، سه کشور اروپایی تاکید دارند که این توافق بطور موثری عمل خواهد کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نیز پس از اعلام ساز و کار مالی ویژه اروپا با ایران در توئیتی تاکید کرد که آماده تعامل سازنده در شرایط برابر و احترام متقابل با اروپا هستیم.

وزیر خارجه کشورمان در این توئیت یادآورشد که «ایران از INSTEX (ساز و کار ویژه مالی اروپا و ایران) - گام بسیار پر تاخیر اول - در اجرای تعهدات می‌۲۰۱۸ اعضای اروپایی برجام برای حفظ برجام با تضمین بهره مندی ایرانیان از مزایای این توافق پس از اعمال مجدد تحریم غیرقانونی آمریکا استقبال می‌کند. ما برای تعامل سازنده با اروپا با شرایط برابر و احترام متقابل آماده هستیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان بلافاصله به این خبر واکنش نشان داد و با استقبال از اعلام ساز و کار مالی جدید اتحادیه اروپا گفت: ایران خواهان اجرایی شدن کامل تمامی تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

بهرام قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران اقدام اخیر اتحادیه اروپا برای ثبت و اعلام سازوکار ویژه مالی با ایران را اولین گام اروپا در انجام تعهدات خود در قبال ایران مندرج در بیانیه ماه می‌۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۶) وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی دانسته و خواهان اجرایی شدن کامل تمامی تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

«حمید بعیدی نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز در توئیتی تایید کرد که بر اساس اطلاعات رسمی، ثبت کانال ارتباطات مالی آلمان، انگلیس و فرانسه با ایران به پایان رسیده است. بر اساس اطلاعات رسمی، هر سه کشور اروپایی سهامدار آن هستند و رئیس آن فردی آلمانی است.

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ اعلام رسمی سازوکار ویژه مالی اروپا برای ایران

انتخابخبرگزاری انتخاب
عکس/ اعلام رسمی سازوکار ویژه مالی اروپا برای ایران
هایکو ماس، جرمی هانت و ژان ایو لودریان وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در کنفرانس خبری مشترک در بخارست پس از نشست وزیران اتحادیه اروپا ثبت رسمی سازوکار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX را اعلام کردند.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا: عملکرد INSTEXدر نشست کمیسیون برجام بررسی می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا: عملکرد INSTEXدر نشست کمیسیون برجام بررسی می‌شود
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا اعلام کرد که عملکرد ساز و کار مالی ویژه اروپا با ایران طی نشست کمیسیون برجام در ماه فوریه بررسی خواهد شد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ولادمیر چیزوف» نماینده روسیه در اتحادیه اروپا اعلام کرد که عملکرد سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران طی ماه فوریه در نشست کمیسیون برجام بررسی خواهد شد.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا با استقبال از راه اندازی سازوکار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX ابراز امیدواری کرد که این ابزار حمایتی بتواند به حفظ توافق هسته‌ای با ایران کمک کند.

وی ابراز امیدواری کرد: برغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و تلاش‌های این کشور برای مقابله با برجام، ساز و کار ویژه بتواند مشکلات موجود را از پیش رو تجارت با ایران بردارد.استقبال موگرینی از ثبت ساز و کار ویژه مالی با ایرانبیانیه رسمی سه کشور اروپایی برای ثبت ساز و کار ویژه مالی با ایرانواکنش ظریف به راه‌اندازی سازوکار مالی "اینستکس"

«هایکو ماس»، «جرمی هانت» و «ژان ایو لودریان» وزرای خارجه سه کشور اروپا روز پنجشنبه رسما ثبت سازوکار مالی ویژه اروپا برای ایران را اعلام کردند.

در بیانیه این سه کشور اروپایی آمده است که «آلمان، انگلیس و فرانسه در راستای تعهد قاطع و تلاش‌های مستمر خود برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل رسیده، ایجاد INSTEX SAS که سازوکاری ویژه با هدف تسهیل تجارت مشروع میان عوامل اقتصادی اروپا با ایران است را اعلام می‌کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

متن کامل بیانیه ثبت کانال تجاری اروپا با ایران

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
متن کامل بیانیه ثبت کانال تجاری اروپا با ایران
سه کشور اروپایی تأکید می‌کنند که تلاش‌ها برای محافظت از مفاد اقتصادی مندرج در برجام، به اجرای کامل تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی ایران، از جمله همکاری‌های کامل و به موقع با آژانس مشروط است.

به گزارش مشرق؛ سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس روز پنج‌شنبه رسما اعلام کردند که کانال ویژه تجارت اروپا و ایران ثبت شده است.

متن کامل بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی به شرح زیر است:

فرانسه، آلمان و انگلیس، در راستای تعهد راسخ و تلاش‌های ادامه‌دار خود برای «حفظ برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) که به تأیید قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت رسیده، ایجاد «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» را اعلام می‌کنند. این ابزار، کانال ویژه‌ای برای تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است.

سه کشور اروپایی بار دیگر تأکید می‌کنند که تلاش‌ها برای محافظت از مفاد اقتصادی مندرج در برجام، به اجرای کامل تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی ایران، از جمله همکاری‌های کامل و به موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشروط است.

«ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» با تمرکز بر روی ضروری‌ترین بخش‌ها برای مردم ایران - از قبیل اقلام دارویی، کالاهای پزشکی و کالاهای کشاورزی و غذایی- از تجارت مشروع با ایران حمایت خواهد کرد. ابزار پشتیبان مبادلات تجاری در دراز مدت قصد دارد به روی فعالان اقتصادی از کشورهای ثالث که مایل به تجارت با ایران هستند گشوده شود. سه کشور اروپایی کماکان نحوه تحقق این هدف را بررسی می‌کنند.

متن کامل بیانیه ثبت کانال تجاری اروپا با ایران - 6

ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، اولین گام مهمی است که سه کشور اروپایی امروز برداشتند. عملیاتی کردن ابزار پشتیبان مبادلات تجاری بر اساس رویکردی گام به گام خواهد بود:

- سه کشور اروپایی در کنار ابزار پشتیبان به کار بر روی جزئیات ملموس و عملیاتی جهت مشخص کردن نحوه فعالیت این شرکت ادامه خواهند داد.

- سه کشور اروپایی برای ایجاد نهاد موثر و شفافی که برای عملیاتی کردن ابزار پشتیبان ضروری است با ایران همکاری خواهند کرد.

فعالیت ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، با بالاترین معیارهای بین‌المللی در زمینه مبارزه با پولشویی، مبارزه با تأمین مالی تروریسم (AML/CFT) و تبعیت از تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل منطبق خواهد بود. در همین راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند فورا تمامی عناصر برنامه اقدام FATF را اجرا کند.

سه کشور اروپایی بر تعهد خود در زمینه توسعه بیشتر این ابزار پشتیبان با همکاری کشورهای علاقه‌مند اروپایی تأکید می‌کنند تا بتوان با پیروی از گام‌های مشخص‌شده در بالا از مبادلات تجاری با ایران حمایت کرد.

صبح امروز رسانه‌های اروپایی گزارش داده بودند که این کانال ویژه مالی (اس‌پی‌وی) روز گذشته با نام رسمی «INSTEX» (ابزار پشتیبان مبادلات مالی) در فرانسه ثبت شده و یک بانکدار آلمانی به نام «پر فیشر» ریاست آن را بر عهده گرفته است. در این کنسرسیوم مالی و حقوقی، انگلیس هم سهامدار است. ممکن است دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز به این شرکت بپیوندند. (جزئیات بیشتر)

بر اساس اعلامیه ثبت این شرکت که در روزنامه رسمی دولت فرانسه منتشر شده، آدرس شرکت اینستکس همان آدرس وزارت دارایی فرانسه است. قرار است نمایندگانی از وزارت خارجه آلمان، فرانسه و انگلستان بر فعالیت این شرکت نظارت کنند.

روی کاغذ، قرار است این ساز و کار که دو شعبه اروپایی و ایرانی دارد، حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار در دو طرف را تسویه کند، به این صورت که به عنوان نمونه یک شرکت اروپایی بدهکار به ایران، بدهی خود را به INSTEX پرداخت می‌کند و INSTEX هم به نمایندگی از ایران این پول را در قالب انتقال وجه یا تخصیص اعتبار، به شرکت‌هایی منتقل می‌کند که به ایران کالا صادر کرده و طلبکار هستند.

اردیبهشت ماه امسال، همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایده راه‌اندازی یک کانال مالی ویژه برای تسهیل تجارت شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی با ایران، مطرح شد. از آن زمان، اروپا هر بار ثبت این ساز و کار را به بهانه‌های گوناگون به تعویق انداخت.

این هفته «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان با تأیید نهایی شدن این ساز و کار، گفت هدف از این کانال این است که ادامه تجارت در زمینه‌هایی که توسط آمریکا «تحریم نشده‌اند» تضمین شود. بر اساس گزارش‌های آلمانی، این ساز و کار در ابتدا فقط اقلام انسانی (دارو و مواد غذایی) را پوشش می‌دهد، اما ممکن است در آینده دامنه دربرگیری آن افزایش یابد.

سید «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز در واکنش به این گزارش‌ها گفت: «اینکه در برخی جاها گفته شده کالاهای غیرتحریمی یا مواد غذایی و …، ممکن است شروع کار با این کالاها باشد تا یک الگویی برای پرداخت و دریافت شکل بگیرد، ولی اصولا سازوکار برای کالاهای تحریمی مفید خواهد بود و هدف تشکیل این سازوکار هم برای کالاهای تحریمی است و امیدواریم به آن نقطه برسیم.»منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار آمریکا به اتحادیه اروپا در مورد تجارت قانونی با ایران

مهرخبرگزاری مهر
هشدار آمریکا به اتحادیه اروپا در مورد تجارت قانونی با ایران
دولت آمریکا در هشداری جدی به اتحادیه اروپا راه اندازی «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» برای تسهیل تجارت با ایران را حامل پیامدهای خطرناکی برای این اتحادیه دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، دولت آمریکا روز پنج شنبه در واکنش به راه اندازی «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» از سوی سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس)، در مورد پیامدهای خطرناک این کانال ویژه مالی هشدار داد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که گزارشها در مورد این کانال مالی اروپایی را «به دقت دنبال می‌کند».

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «همانطور که رئیس جمهور به صراحت اعلام کرد، نهادهایی که به مشارکت در فعالیتهای تحت تحریم و مرتبط با ایران ادامه دهند، با پیامدهای سنگینی که احتمالا شامل قطع دسترسی به سیستم مالی آمریکا و عدم امکان تجارت با آمریکا یا شرکتهای آمریکایی می‌شود، روبرو خواهند شد».

گفتنی است که سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس روز پنج ‌شنبه با صدور یک بیانیه رسمی، تشکیل یک کانال ویژه مالی موسوم به «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» را با هدف تسهیل مبادلات تجاری قانونی میان ایران و عاملان اقتصادی در اروپا اعلام کردند.

با این حال، سه کشور اروپایی تأکید کردند اقدامات آنها برای حراست از شروط اقتصادی مندرج در برجام مشروط به پاییندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود از جمله همکاری کامل و به موقع با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس کانال مالی ایران و اروپا را بیشتر بشناسید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رئیس کانال مالی ایران و اروپا را بیشتر بشناسید
اشپیگل اعلام کرد فردی که مسئولیت مکانیزم مالی ایران-اروپا موسوم به INSTEX «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» را بر عهده خواهد گرفت، پر فیشر ۶۹ ساله و مدیر سابق «کامرتس‌ بانک» (Commerzbank) است.

به گزارش خبر فوری، وی که قرار است به مدت ۶ ماه مدیریت INSTEX را بر عهده بگیرد، سابقه ۲۹ سال حضور در مناصب مختلف این بانک را دارد.

پیشتر نیز رسانه‌ها می‌گفتند این مکانیزم در فرانسه ثبت می‌شود و مدیر آن نیز یک بانکدار ارشد آلمانی خواهد بود و اینکه انتظار می‌رود انگلیس نیز به عنوان سهامدار به این سازوکار بپیوندد.

گفتنی است کانال NDR آلمان ساعاتی پیش از آمادگی برلین، پاریس و لندن برای راه اندازی SPV یا مکانیزم مالی ایران-اروپا خبر داد. به گفته این رسانه، کشورهای مذکور مکانیزم را به ثبت رسمی رسانده‌اند.

قرار است این مکانیسم مالی INSTEX نامیده شود که نام اختصاری عبارت «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» به زبان انگلیسی است.

خواندن خبر در سایت منبع

اقدام اتحادیه اروپا در تاسیس سازوکار ویژه مالی بسیار دیر صورت گرفت

فارسخبرگزاری فارس
اقدام اتحادیه اروپا در تاسیس سازوکار ویژه مالی بسیار دیر صورت گرفت
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ضمن استقبال از اعلام ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران، خواهان اجرایی شدن کامل تمامی تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه ترین زمان ممکن شد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با استقبال از اعلام ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اقدام اخیر اتحادیه اروپایی برای ثبت و اعلام سازوکار ویژه مالی با ایران را اولین گام اروپا در انجام تعهدات خود در قبال ایران مندرج در بیانیه ماه می‌۲۰۱۸ وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی، دانسته و خواهان اجرایی شدن کامل تمامی تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

قاسمی افزود: پس از خروج آمریکا از برجام با وجود مواضع سیاسی اتحادیه اروپایی در ارتباط با حفظ برجام و ضرورت انتفاع اقتصادی ایران از آن و اقدامات محدود اتحادیه همچون بروز رسانی مقررات مسدود ساز، متاسفانه تاکنون نتیجه ملموس و اقدام عملی در راستای انتفاع ایران را شاهد نبوده‌ایم. اقدام اتحادیه اروپا در تاسیس سازوکار ویژه مالی بسیار دیر صورت گرفت و لازم است سه کشور و اتحادیه اروپایی اطمینان حاصل کند که این اقدام بخشی از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا را جبران کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعامل سازنده با اتحادیه اروپایی و کشورهای عضو براساس احترام و تامین منافع متقابل آمادگی دارد. در عین حال با توجه به اجرای محدود و ناقص و همراه با تاخیر فراوان تعهدات اتحادیه اروپا در بیانیه می‌۲۰۱۸ اعتقاد دارد که اتحادیه اروپا می‌بایست این اقدام و سایر تعهدات خود را برای بهره مندی مردم ایران از منافع اقتصادی برجام تسریع کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

در «باستی هیلز» لواسان چه می‎گذرد؟

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه باید به ساخت و ساز چنین شهرک‌هایی ورود پیدا کنند. علوی در پایان گفت: در جامعه‌ای که رهبر انقلاب در وسط شهر زندگی می‌کنند وجود چنین خانه‌هایی با قیمت‌های نجومی ناباورانه است. ویلا شبیه کاخ ساخته‎اندامام‌جمعه لواسان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی گفت: ویلا شبیه کاخ سفید ساخته‌اند. وی افزود: یکی از سرمایه‌دارها به من گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است. تعداد بازدید: ۶ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیامام جمعه لواسان با بیان اینکه «فساد سیستماتیک در کشور نداریم»، گفت: اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزنم، چه کسی حرف بزند؟

اولین فیلم از حادثه تیراندازی در ماشین نماینده مجلس اصفهان

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بودند تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کار مراجعت کنند. حدودا ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدودا ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند. نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهرا به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شده و به دنبال آنها دوید. راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد. در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شده و به پای راست این فرد اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
شبکه العربیه خبری را از جنازه صدام حسین دیکتاتور سرنگون شده عراق منتشر کرد که بار دیگر گمانه زنی‌ها در خصوص جنازه وی را افزایش داد. این شبکه سعودی به گفته خود به نقل از منابع نزدیک به خانواده صدام حسین بدون ارائه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که آنها با علم به امکان نبش قبر و انفجار قبر صدام توسط نیروهای حشد الشعبی شبانه قبل از ورود نیروهای حشد به روستای العوجه (محل دفن صدام) جنازه وی و دو فرزندش عدی و قصی را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. کارشناسان در پاسخ به این خبر گفته‌اند این ادعاهای بی پایه واساس به هیچ وجه واقعیت ندارد و «منبع نزدیک به خانواده صدام» نمی‌تواند منبع موثقی به شمار بیاید، رسانه‌های سعودی همواره با انتشار خبرهایی از این دست سعی در ایجاد تفرقه و فتنه بین فرزندان ملت عراق را دارند. آنها در ادامه این خبرها را تلاشی ناکام از سوی نظام وهابی عربستان مرتبط با گروههای تروریستی در جهت احیای صدام و نظام سرنگون شده حزب بعث در عراق توصیف کرده و حشد الشعبی که برای نجات عراق از همه چیز خود مایه گذاشت را هدف اصلی این فتنه انگیزی‌ها دانستند. در همین راستا عمار الجبوری استاندار استان صلاح الدین عراق در کنفرانس خبری از برگزاری نشستی امنیتی با حضور سران ارشد نیروهای نظامی و امنیتی از جمله ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی با هدف تسریع عملیات بازگشت آوارگاه به منازل خود خبر داد.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران - سردار محمدجعفر اسدی، فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه، گفت‌وگویی مفصل با خبرگزاری تسنیم انجام داده است. او به نکاتی درباره جنگ در سوریه و همچنین دیدار سردار سلیمانی با رئیس‌جمهوری روسیه اشاره کرده است. خلاصه‌شده این مصاحبه را به نقل از شرق در ادامه می‌خوانید: ‌بساطی که در سوریه به‌وجود آمد، بر سر شخص بشار اسد انقلابی فرزند حافظ اسد بود. ‌سردار سلیمانی به پوتین تفهیم کرد که «سوریه آخرین سنگر جبهه شرق است و اگر این را از دست بدهید، غربی‌‌ها ارزشی برای شما قائل نیستند». همچنین ارتشی در سوریه به‌وجود آمد که دفاع وطنی نام دارد و سردار سلیمانی و شهید حاج‌حسین همدانی برای به‌وجودآمدن آن بسیار تلاش کردند.

فیلم/ لحظه انفجار کارخانه تسلیحاتی صهیونیست‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر