اخبار و تصاویر متنوع از دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر | 12 بهمن‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

اخبار و تصاویر متنوع از دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر | 12 بهمن‌ماه

هیچ وقت به سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر فکر نمی‌کنم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
هیچ وقت به سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر فکر نمی‌کنم
خبرگزاری میزان- بازیگر فیلم درخونگاه گفت: من پیشنهادات زیادی طی این روزها دارم و به عنوان مثال از بین هر بیست یا سی کار پیشنهادی بازی در یکی از آنها را قبول می کنم. کار خوب اگر باشد و در آن بازی می‌کنم و اینطور که خودم بخواهم از سینما دور باشم و در آن بازی نکنم.

ژاله صامتی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص دلیل کم کاری و کمرنگ بودن در عرصه سینما گفت: واقعیت امر اگر کار خوب به من پیشنهاد شود هر روز بازی می‌کنم اما متاسفانه پیشنهادات خوب نیست و به همین دلیل ترجیح می‌دهم از کم کار باشم.

هیچ وقت به سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر فکر نمی‌کنم - 2

وی در همین راستا ادامه داد: من پیشنهادات زیادی طی این روزها دارم و به عنوان مثال از بین هر بیست یا سی کار پیشنهادی بازی در یکی از آنها را قبول می‌کنم. کار خوب اگر باشد و در آن بازی می‌کنم و اینطور که خودم بخواهم از سینما دور باشم و در آن بازی نکنم.

بازیگر فیلم درخونگاه درباره سایر فعالیت‌های کنونی خود در عرصه بازیگری افزود: به تازگی بازی در تئاتر «محبوبه‌ها» را به پایان رسانده‌ام. در یک فیلم سینمایی بازی کردم و در همین جشنواره در فیلم سینمایی "حمال طلا«به کارگردانی» تورج اصلانی" به ایفای نقش می‌پردازم که در آن با سعید آقاخانی همبازی هستم.

هیچ وقت به سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر فکر نمی‌کنم - 6

وی در همین رابطه اضافه کرد: علاوه بر اینها در فیلم سینمایی "دیاپازون" که کار اولی بود به ایفای نقش پرداختم که متاسفانه به فجر امسال نرسید. این فیلم از نظر من کاری به شدت درخشان است.

صامتی درباره احتمال دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به خاطر بازی در فیلم درخونگاه خاطرنشان کرد: من سالهاست که دیگر به جایزه و سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر فکر هم نمی‌کنم. واقعیت امر دیگر جایزه برایم اهمیت چندانی ندارد.

گفت‌و‌گو از رها حاجی زینل

خواندن خبر در سایت منبع

آشفته‌ای به نام «آشفتگی» +تصاویر

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
آشفته‌ای به نام «آشفتگی» +تصاویر
این خطر حین دیدن فیلم تازه جیرانی وجود دارد که گردن به دلایل فنی بشکند! یا دستکم تا چندروز دچار گرفتگی شود.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - ویژه‌نامه جشنواره فجر ۳۷ - / سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از ۹ بهمن ماه با برگزاری آئین افتتاحیه بصورت رسمی کار خود را آغاز کرد و جشن سال جدید سینمای ایران فرا رسید. همانند سال‌های گذشته، مشرق در ایام برگزاری جشنواره، نقدهای مختلف و متنوعی از منتقدان و صاحب‌نظران این حوزه را بر فیلم‌های در حال اکران منتشر خواهد. همچنین برای هر روز اکران، گزارشی با عنوان روزنامچه فجر به مخاطبان ارائه خواهد شد که گزارشی از فیلم‌های اکران شده (در سانس اصحاب رسانه و منتقدان) خواهد بود. انتشار نقدهای فنی از منتقدانی با دیدگاه‌های متفاوت به مخاطبان کمک خواهد کرد تا داوری جامع‌تری نسبت به تازه‌ترین آثار فیلمسازان ایرانی داشته باشند. لازم به تذکر و تأکید است، انتشار این نقدها لزوما در تمام جزئیات آن، بازتاب‌دهنده نظر مشرق نیست.

********

شماره شش: فیلم «آشفتگی» فریدون جیرانی

نویسنده: علیرضا پارسا

فریدون جیرانی فیلمسازی متعلق به سینمای بدنه است. سینمای بدنه، مختصات و قاعده‌های خودش را دارد و جیرانی در طول سال‌های اخیر در ساخت فیلم‌های بدنه، کارگردان نسبتا موفقی بوده است. اما با فیلم خفگی سعی کرد، مسیر حرفه‌ای‌اش را تغییر دهد و متأسفانه هر فیلمسازی که سعی کند، تغییر مشی در مسیر فیلمسازی‌اش را تغییر دهد، یعنی از مسیر سینمای بدنه به ناصراط سینمای روشنفکری حرکت کند، اگر قاعده را بلد نباشد، شکست خواهد خورد. ضمن اینکه جیرانی در مسیر تازه‌اش یعنی خفگی و آشفتگی، به شکلی مقلدانه سعی می‌کند فیلم روشنفکری بسازد.

مثلا خفه‌گی را سیاه و سفید می‌سازد. تمام قاب‌بندی فیلم جدیدیش به شکل منطقی کج است و جیرانی از سینمای روشنفکری سردستی‌ترین گزاره‌های دراماتیک را انتخاب می‌کند. لذا این خطر حین دیدن فیلم جیرانی وجود دارد که به جای اینکه فک مخاطب بیفتد، گردنش به دلیل قاب‌بندی کج فیلمساز بشکند.

به این نکته هم اشاره کردیم که جیرانی از سینمای روشنفکری یک ساختار را مبتنی بر ادا بازی متنوع بیشتر بلد نیست. یعنی فتم فتال، اغواگری، مازوخیسم درونی شخصیت‌های و فضای سرد و تیره، ابزار ساختاری فیلمساز محسوب می‌شود.

روایت فیلم درباره دو برادر دوقلو به نام بردیا و باربد است که نقش هر دو بهرام رادان بازی می‌کند. البته بازی کردن هنوز شایسته رادان نیست و او نیز از آن دسته سوپر استارنماهایی است که صرفا جلوی دوربین ظاهر می‌شود و خیلی با مرحله بازی کردن فاصله دارد. بردیا و باربد از دوران کودکی، در هر مسیری در انتخاب‌ها و شیوه زندگی، در رقابت بودند.

آشفته‌ای به نام «آشفتگی» +تصاویر - 9

باربد نویسنده‌ای ناموفق است و بهرام صاحب شرکتی است و موقعیت مالی خوبی دارد. بردیا و باربد چهار سالی است با هم رابطه ندارند و پس از چهار سال همدیگر را ملاقات می‌کنند و قرار است که این دو برای عقد قرار دادی به شمال بروند. زمان وقوع رخدادها هم ظاهرا مربوط به دهه پنجاه است. بردیا اهل نوشیدن است و دائما مشروب مصرف می‌کند و در مسیر شمال این دو برادر که عقده‌ای دیرینه نسبت به یکدیگر دارند، دعوایشان می‌شود و برادر دست پا چلفتی، یعنی باربد، برادردوقلویش را به قتل می‌رساند و در جسد او را می‌سوزاند و آرایش خود را شبیه برادر دوقلویش می‌کند و به شمال می‌رود.

از این نکته غافل نشویم که جیرانی عاشق کشتن شخصیت‌هایی است که خلق می‌کند و گاهی قلق کشتن از دستش در می‌رود. کشتن انگیزه‌های می‌خواهد و انگیزه‌های باربد برای کشتن بردیا، علت دراماتیک معقولی ندارد. نمی‌شود دو شخصیت را در مقابل هم قرار داد و با یادآوری چند از لحظه از گذشته آن‌ها، ناگهان یکی از برادرها، برادر دوقلوی دیگر را بکشد.

بیشتر بخوانید:

قد و قواره سینماییِ آقای ۱۹۵ سانتی! +عکس

این دو قرار است که در شمال قراردادی را امضا کند که از قلم می‌افتد و باربد به تهران بازمی‌گردد. او به شرکت می‌رود. شرکت بردیا که حالا متعلق به باربد است، ظاهرا دو پرسنل بیشتر ندارد. یعنی چگونه شرکتی می‌تواند باشد که انتفاع مالی فراوانی دارد، اما یک پرسنل بیشتر ندارد؟!

آشفته‌ای به نام «آشفتگی» +تصاویر - 16

کلمه شرکت اسم دهان پرکنی دارد و با توجه با حجم ثروت بردیا این شرکت باید حداقل بیست پرسنل داشته باشد. ضمن اینکه چرا در طول روایت هیچ مراجعه کننده‌ای ندارد. تنها یک مشاور مالی با بازی نسیم ادبی به این شرکت مراجعه می‌کند.

مهمترین پرسنل این شرکت هم دریا مشرقی (مهناز افشار) است که قدرت تشخیص ندارد تا این دو برادر از هم تشخیص دهد. فم فتال جیرانی در رابطه دریا و باربد بردیا شده، سرباز می‌کند و مشرقی افشا می‌کند که همسرسابق بردیا را توسط او و برادرش، در یک نقشه مشارکتی، به قتل رسانده‌اند تا املاک و شرکت لیدا، همسر سابق بردیا را تصاحب کنند. حالا باربد در کالبد جدید صاحب اموال برادر است که خلاصه می‌شود به چند بسته ۱۰۰ دلاری که اگر زمان فیلم در دوران پهلوی باشد (با ارجاع به تصویر گواهینامه شاهنشاهی بردیا در یک صحنه با احتساب دلاری هفت تومان) عدد خاصی نمی‌شود.

آشفته‌ای به نام «آشفتگی» +تصاویر - 19

دریا هم برای خودش ماجرایی دارد. پرسوناژ مهناز افشار در نقش دریا مشرقی در گذشته یک دختر خیابانی بوده، که با یک لات لاابالی به نام ارژنگ ازدواج کرده و پس از مدتی از او طلاق می‌گیرد و معشوقه سابق بردیا می‌شود. باربد هم در خلوت به دریا می‌گوید او بردیا نیست و برادر دوقلویش از کشور خارج شده است.

بیشتر بخوانید:

آغازی خوب برای فیلمی نه چندان خوب +عکس

ترانه نامزد بردیا هم به پلیس مراجعه کرده تا احتمالا ردی از بردیا پیدا کند، اما تحقیقات پلیسی به نتیجه نمی‌رسد. از آن طرف ارژنگ متوجه شده که قتل همسر بردیا یک توطئه مشارکتی توسط بردیا متوفی و همسر اوست و در ملاقات با باربد که تصور می‌کند بردیاست از او می‌خواهد اگر همسرش را به او بازنگرداند، ماجرای قتل همسر او را فاش می‌کند.

آشفته‌ای به نام «آشفتگی» +تصاویر - 24

تقابل این دو مرد بر سر دریا مشرقی ادامه دارد تا اینکه دریا مشرقی دو مرد خواستارش را با توطئه در مقابل هم قرار می‌دهد و با اسلحه شوهر سابقش را می‌کشد و باربد را زخمی می‌کند و با صد دلاری‌های باربد از کشور خارج می‌شود. باربد هم زنده می‌ماند و به قتل بردیا اعتراف می‌کند و راهی زندان می‌شود.

واقعا با دیدن این فیلم دل هر مخاطبی برای فریدون جیرانی در این سن و سال خواهد سوخت. او یک کارگردان متوسط گیشه است که فیلمنامه‌های خوبی نوشته، فیلم‌های مسئله‌دار ضعیفی ساخته، اما مجموعا کسی به او انگ نمی‌زند که فیلمساز بدی بوده. اخیرا یک مشت روشنفکر نوپا محاصره‌اش کرده‌اند و یک کلمه نئو نوآر را به جیرانی آموخته‌اند و جیرانی را هم سرپیری به معرکه‌گیری انداخته‌اند، برای اینکه زورکی قاطی روشنفکران شود. او هم تلاش می‌کند یک فیلم شبه نئونوآر بسازد و در نهایت موفق به انجام این کار نمی‌شود.

آشفته‌ای به نام «آشفتگی» +تصاویر - 27

فیلم شباهت کامل به کارگردانی دیوید کراننبرگ محصول سال ۱۹۸۸ میلادی

بنده خدا چند فیلم سینمایی هم تماشا کرده و تحت تأثیر قرار گرفته و سعی می‌کند مشابه آثار مورد علاقه‌اش را بسازد و موفق نمی‌شود. یکسری مطبوعات سمپاتیک هم سال گذشته سعی کردند که از خفگی جیرانی شاهکار سینمایی بسازد اما حقیقتا فیلم شاهکار که نبود، یک اثر مریض، خام اندیشانه بود که بر اساس ساده اندیشی ممتد جیرانی ساخته شد. کسی هم پیدا نمی‌شود که به جیرانی توصیه کند دست از این جوجه روشنفکری‌های بردارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نگاهی به فیلم «روزهای نارنجی» | زنانگی فراموش شده

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نگاهی به فیلم «روزهای نارنجی» | زنانگی فراموش شده
«روزهای نارنجی» ریتمی کند و کسالت بار و فیلمنامه‌ای الکن و پرحفره دارد. مخاطب تا نیمه داستان مدام از خود می پرسد این چه زندگی است که آبان دارد؟

- اخبار فرهنگی -

خبرگزاری تسنیم- نفیسه ترابنده

«روزهای نارنجی» اولین تجربه بلند سینمایی آرش لاهوتی به تهیه کنندگی علیرضا قاسم خان می‌باشد که قبل از حضور در بخش نگاه نو سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، تجربه اکران در جشنواره‌های متعدد خارجی را پشت سر گذاشته است. این فیلم موفق شده سه جایزه بهترین فیلم (با عنوان سینماگر بزرگ تازه وارد)، جایزه کلیسای جهانی و جایزه فیبرشی را از جشنواره بین المللی فیلم مانهایم آلمان از آن خود کند. از آنجا که یکی از شروط شرکت فیلم‌ها در جشنواره فجر، عدم نمایش فیلم تا پیش از جشنواره می‌باشد، حضور «روزهای نارنجی» اعتراض بسیاری از فیلم‌سازان را به دنبال داشته است.

این فیلم داستان زندگی زنی میانسال به نام آبان است که واسطه استخدام زنان کارگر فصلی برای چیدن میوه‌های باغ‎های شمال است. داستان از جایی آغاز می‌شود که آبان در رقابت با دیگر واسطه‌ها که همگی مرد هستند چیدن یک باغ بزرگ را در ده روز به عهده می‌گیرد و بقیه داستان تقلای آبان و کارگرانش برای به سرانجام رساندن این سفارش است.

مخاطب در ابتدای فیلم در آن شلوغی و جروبحث میان آبان و مردان دیگر سردرگم شده و خیلی دیر می‌فهمد داستان از چه قرار است.

«روزهای نارنجی» می‌خواهد یک فیلم کاملا زنانه باشد با قهرمان سازی از زنی مقتدر و قوی که در محیطی مردانه با همه نامردی‌ها و کارشکنی‌های مردان اطرافش روزگار می‌گذراند. اما آبان داستان که در تمام طول فیلم خانم صدا زده می‌شود، هیچ نشانی از زنانگی ندارد؛ چه در رفتار و چه در ظاهر. چه در محیط کاری و چه در کانون خانواده. بی شک بهترین انتخاب برای ایفای این نقش هدیه تهرانی با آن ظاهر سرد و بی روح بود.

نگاهی به فیلم «روزهای نارنجی» | زنانگی فراموش شده - 7

«روزهای نارنجی» ریتمی کند و کسالت بار و فیلمنامه‌ای الکن و پرحفره دارد. مخاطب تا نیمه داستان مدام از خود می‌پرسد این چه زندگی است که آبان دارد؟ چرا آبان این کار طاقت فرسا و پراسترس را انتخاب کرده است و واقعا او چه لذتی از زندگی خود می‌برد؟ مخاطب در تمام فیلم حتی یک لحظه لبخند و خوشحالی آبان را نمی‌بیند. فیلمساز با طرح مشکل بچه دار نشدن آبان به دلیل افتادن از درخت هنگام چیدن محصول در بیست سال پیش، می‌خواهد این نوع زندگی سرد و بی روح یک زن را توجیه کند، زنی که بعد از سقط بچه‌اش گویی دست از زندگی شسته و با کارافراطی به قول همسرش-مجید- می‌خواهد از روزگار و اطرافیانش انتقام بگیرد. تنها وجه زنانگی آبان این است که سعی می‌کند در حق دخترانی که برایش کار می‌کنند مادری ‌کند تا خلأ درونش را پر کند،

درست در انتهای داستان مجید (علی مصفا) که عملا نقش چندانی در زندگی آبان ندارد و بدون توجه به مشکلات او در فکر خرید ماهی‌های آکواریوم خود هست و آبان هم او را آدم حساب نمی‌کند، تصمیم می‌گیرد این زندگی کسالت بار ۲۰ ساله را ترک کند اما مشخص نیست چرا از رفتن منصرف می‌شود؟ آن هم زمانی که برای مخاطب شائبه ارتباط او با یکی از کارگران آبان شکل می‌گیرد. مجید با آن ظاهر بی تفاوت در پایان داستان منجی آبان می‌شود تا کارش را تحویل دهد و درست زمانیکه مخاطب به رابطه زناشویی آن دو امیدوار می‌شود در سکانس پایانی باز هم این زن و شوهر در سکوت و با ظاهری خسته و سرد در کنار هم و سوار بر وانت در جاده پیش می‌روند و این یعنی تکرار این ۲۰ سال و ادامه زندگی کسالت بار این زوج.

نگاهی به فیلم «روزهای نارنجی» | زنانگی فراموش شده - 11

در پایان باید گفت «روزهای نارنجی» بر خلاف تصاویر زیبایش از خطه شمال و باغ‌های سرسبز پرتقال، فیلمی سرد و بی روح است و معلوم نیست هدف از ساخت آن چه بوده است؟ از ابتدا تا انتهای داستان هیچ تحولی در دو شخصیت اصلی داستان یعنی آبان و مجید رخ نمی‌دهد. داستانک‌ها و خرده روایت‌های شخصیت‌های فرعی زنانی که برای آبان کار می‌کنند نیز تأثیری در پیشبرد داستان نداشته و بیشتر برای پرکردن زمان فیلم هستند به ویژه آنکه شخصیت هایی چون زری و فیروزه نیز که فیلمساز بر آنها تأکید بیشتری دارد در پایان بلاتکلیف رها می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترسیم سیمای چرک از ایران بعد از جنگ و پناه بردن به یک فاحشه

فارسخبرگزاری فارس
ترسیم سیمای چرک از ایران بعد از جنگ و پناه بردن به یک فاحشه
«دروخونگاه» پر از دیالوگ‌ها و نماهای ضدجنگ و ضد المان‌های دهه ۶۰ از جمله کمیته‌ انقلاب است؛ آن هم در سالی که دیگر کمیته‌ای وجود ندارد! قهرمان فیلم پس از برملا شدن راز خانوادگی به یک فاحشه پناه می‌برد تا پس از ۸ سال روی آرامش ببیند!

به گزارش خبرگزاری فارس، سجاد اسلامیان در یادداشتی بر فیلم «درخونگاه» نوشت: هشت سال است برای خانواده هر نوع بلایی را تحمل کرده است؛ با بدنی تکه پاره به خانه برگشته تا «بهشت زهر» را به بهشتی واقعی تبدیل کند، اما اهالی خانه به او خیانت کرده‌اند و دیگر خانه محل امن و آرامش نیست؛ بلکه خانه فاحشه‌ای محل آرامش و سکونش می‌شود؛ این تمام تصویری است که فیلم «درخونگاه» از ایران سال ۷۰ به ما نشان می‌دهد.

فیلم داستان خانواده‌ای متلاشی است که اگرچه به نظر می‌رسد در انتظار دو پسر خانواده هستند، اما در واقع در انتظار آنها نیستند، اما یکی از این دو پسر بعد ۸ سال از ژاپن برمی‌گردد و دیگری اسیر و مفقود الاثر جنگی است و ما هرگز او را نمی‌بینیم.

سیاوش اسعدی در این فیلم با ریزه‌کاری در طراحی صحنه سعی کرده است نشان بدهد که ایران پس از جنگ، خرابه‌ای بیش نیست؛ پر از حس ناامیدی، حس نامردی، درگیری با جریان‌های انقلابی و مذهبی و پر از مشکلات اقتصادی که همه اینها را نتیجه جنگ می‌داند.

ترسیم سیمای چرک از ایران بعد از جنگ و پناه بردن به یک فاحشه - 4

تمام نقش‌ها در این فیلم سیاه هستند؛ از مادر و پدر خانواده تا خواهر و داماد و همه آدم‌هایی که در اطراف قهرمان داستان می‌گردند و تنها کسانی به نیکی از آنها یاد می‌شود که یا صم بکم به گوشه‌ای افتاده‌اند و یا فقط یادی از آنها و اسارت آنها می‌شود.

اسعدی تنها قهرمان به ظاهر اصلی فیلم با بازی «امین حیایی» را کم و بیش خاکستری ترسیم کرده است که او هم پس از برملا شدن راز اصلی فیلم از کانون خانواده که البته از ابتدا هم خیلی مفهومی نداشت، در انتهای فیلم به خانه یک فاحشه پناه می‌برد تا آنجا گرم شود و پس از ۸ سال یک خواب راحت داشته باشد.

فیلم پر است از دیالوگ‌ها و نماهای ضدجنگ و ضد المان‌های دهه ۶۰ از جمله کمیته‌های انقلاب اسلامی، آن هم در سالی که دیگر کمیته‌ای وجود نداشت (سال ۷۰ ادغام کمیته و شهربانی و … صورت گرفته بود)، جشن‌های سالگرد انقلاب اسلامی و پرچم‌های ایران که نماهای بسیاری از آن در فیلم با بار معنایی خاصی شکل گرفته است و پر از نماهای کثیف و چرک.

خواندن خبر در سایت منبع

اولین تیزر سرخپوست رونمایی شد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- اولین تیزر سرخپوست با کارگردانی نیما جاویدی وتهیه کنندگی مجی مطلبی رونمایی شد.

اولین تیزر سرخپوست با کارگردانی نیما جاویدی وتهیه کنندگی مجی مطلبی رونمایی شد.

فیلم سینمایی "سرخپوست" دومین تجربه کارگردانی جاویدی پس از فیلم سینمایی «ملبورن» است که در آن بازیگرانی همچون نگار جواهریان و پیمان معادی به ایفای نقش پرداخته بودند.

اولین تیزر سرخپوست رونمایی شد - 4

نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، آتیلا پسیانی، ستاره پسیانی و حبیب رضایی با مانی حقیقی حقیقی ترکیب بازیگران اصلی سرخ‌ پوست را تشکیل می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

استوری سردبیر روزنامه «جام جام» در اعتراض به فیلم «بنفشه آفریقایی»

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
استوری سردبیر روزنامه «جام جام» در اعتراض به فیلم «بنفشه آفریقایی»
سردبیر روزنامه جام جم در اعتراض به فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی که ترویج خیانت می کند واکنش نشان داد.

او نوشت:

زنی از روی عاطفه همسر سابقش را از آسایشگاه به خانه میاورد و همراه با شوهر فعلی سه نفری در کنار هم زندگی میکنند!!

گاهی به اولی عشق میورزد و گاهی به دومی از بس که این زن عاشق است.

۴۰ سال هم‌هست جلوی پیشرفتشان را گرفته فلان فلان شده‌ها.

لطفا به همان ژانر خیانت برگردید.

استوری سردبیر روزنامه «جام جام» در اعتراض به فیلم «بنفشه آفریقایی» - 6

خواندن خبر در سایت منبع

دومین روز سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر به‌ روایت عکس

تسنیمخبرگزاری تسنیم
دومین روز سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر به‌ روایت عکس
دومین روز سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌های بنفشه آفریقایی، تیغ و ترمه و درخونگاه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، دومین روز سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر عصر دیروز در پردیس ملت فعالیت خود را آغاز کرد.

روز دوم سینمای رسانه‌ها با نمایش فیلم‌های بنفشه آفریقایی به‌کارگردانی مونا زندحقیقی، تیغ و ترمه به‌کارگردانی کیومرث پوراحمد و درخونگاه به‌کارگردانی سیاوش اسعدی در پردیس سینمایی ملت همراه بود. کنفرانس خبری این فیلم‌ها بعد از اکران آن در کاخ جشنواره برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

حضور حامد بهداد و پیمان معادی در کاخ رسانه فیلم فجر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
حضور حامد بهداد و پیمان معادی در کاخ رسانه فیلم فجر
خبرگزاری میزان- کاخ اهالی رسانه در سومین روز از جشنواره فیلم فجر میزبان سه فیلم سینمایی و یک مستند است. مستند بهارستان خانه ملت، ناگهان درخت، قصر شیرین و سمفونی نهم چهار اثری هستند که به ترتیب از ساعت ۱۳ به اکران در خواهند آمد. سومین روز از جشنواره فیلم فجر با اکران مستند بهارستان خانه ملت آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، سومین روز از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در حالی در پردیس سینمایی ملت موسوم به کاخ رسانه‌ها آغاز به کار خواهد کرد که اهالی رسانه روز نسبتا آرامی را در روز دوم پشت سر گذاشتند.

اهالی رسانه و منتقدین امیدوار هستند که کاخ اهالی رسانه مشکلات دو روز ابتدایی را مرتفع نموده و آمادگی لازم برای میزبانی و اکران چهار فیلم روز سوم را داشته باشد. همچنان در میان اهالی رسانه تختی فیلم برتر روز اول و بنفشه افریقایی فیلم منتخب روز دوم است.

کاخ اهالی رسانه در سومین روز از جشنواره فیلم فجر میزبان سه فیلم سینمایی و یک مستند است. مستند بهارستان خانه ملت، ناگهان درخت، قصر شیرین و سمفونی نهم چهار اثری هستند که به ترتیب از ساعت ۱۳ به اکران در خواهند آمد. سومین روز از جشنواره فیلم فجر با اکران مستند بهارستان خانه ملت آغاز به کار خواهد کرد.

حضور حامد بهداد و پیمان معادی در کاخ رسانه فیلم فجر - 4

ناگهان درخت

فیلم سینمایی "ناگهان درخت«به کارگردانی» صفی یزدانیان" یکی از شانس‌های مسلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است. کارگردانی که برای دومین بار کارگردانی را تجربه می‌کند اما بنا به موفقیت اولین فیلمش هم اکنون نامی مطرح محسوب می‌شود. این فیلم دومین فیلم پردیس ملت در روز سوم جشنواره است.

فیلم سینمایی «ناگهان درخت» در سه دوره تاریخی روایت می‌شود و معادی در آن با بازیگرانی همچون مهراب قاسم خانی، شقایق دهقان، سیامک صفری، زهره عباسی و پانته آ پناهی ها همبازی شده است. تدوین ناگهان درخت را هایده صفی‌یاری انجام می‌دهد و ایرج شهزادی هم به عنوان صداگذار فیلم انتخاب شد.

صفی یزدانیان پیش از فیلم "در دنیای تو ساعت چند است" را کارگردانی کرده بود که مورد استقبال شدید اهالی سینما قرار گرفت.

در سال ۹۴ فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟ را ساخت که با استقبال مخاطبان روبرو شد و توانست جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه را از نهمین جشن انجمن منتقدان دریافت کند.

فیلمنامه «ناگهان درخت» همچون اثر قبلی صفی یزدانیان (در دنیای تو ساعت چند است؟) توسط خود او نوشته شده است. در این فیلم معادی علاوه بر بازی تهیه‌کنندگی فیلم را نیز بر عهده داشته است.

حضور حامد بهداد و پیمان معادی در کاخ رسانه فیلم فجر - 11

قصر شیرین

قصر شیرین به کارگردانی رضا میر کریمی و بازی حامد بهداد سومین فیلم پردیس سینمایی ملت موسوم به کاخ رسانه در سومین روز از جشنواره فیلم فجر خواهد بود.

دیگر بازیگران این فیلم بازیگران محلی هستند، هرچند مذاکره با چند بازیگر دیگر برای حضور در این فیلم صورت گرفته است. فیلم سینمایی «قصر شیرین» جدیدترین ساخته کارگردان «یه حبه قند» برای نمایش در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود.

فیلمنامه این فیلم را محسن قرائی و محمد داودی زیر نظر رضا میرکریمی و براساس قصه‌ای از این کارگردان نوشته‌اند. رضا میرکریمی بخش عمده‌ای از فیلم «قصر شیرین» را در یاسوج فیلمبرداری خواهد کرد.

به همین سادگی، امروز، یه حبه قند، دختر، زیر نور ماه، اینجا چراغی روشن است، خیلی دور، خیلی نزدیک و کودک و سرباز نام هشت فیلم قبلی رضا میرکریمی در مقام کارگردان هستند. وی امسال تهیه کنندگی فیلم سینمایی "ما همه با هم هستیم" به کارگردانی «کمال تبریزی» را نیز در برنامه دارد.

حضور حامد بهداد و پیمان معادی در کاخ رسانه فیلم فجر - 18

سمفونی نهم

محمدرضا هنرمند کارگردان با سابقه سنمای ایران بعد از شانزده سال غیبت و دوری از سینما این بار دهمین اثر سینمایی خود با نام "سمفونی نهم" را راهی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کرده و امیدوار است این فیلم غیبت طولانی مدت او را به دست فراموشی بسپارد. این فیلم در آخرین سانس روز سوم اکران خواهد شد.

هنرمند آخرین بار در سال ۱۳۸۰ فیلم سینمایی «عزیزم من کوک نیستم» با بازی پرویز پرستویی را راهی سینماها کرد. اتفاقی که در آن سالها به خوبی دیده شد. محمدرضا هنرمند متولد ۱۳۳۲ تهران، فارغ التحصیل مهندسی الکترونیک مخابرات است.

وی فعالیت هنری را سال ۱۳۴۷ با تأسیس گروه هنری "چاپلین«آغاز کرد و نمایش»حصار در حصار«نخستین تجربه کارگردانی اوست. از دیگر فعالیت‌های جنبی هنرمند تأسیس دفتر تولید» مهاب فیلم" در سال ۱۳۶۸ است.

سمفونی نهم آخرین ساخته محمدرضا هنرمند که در بخش رقابتی سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، آخرین مراحل فنی را برای رسیدن به جشنواره پشت سر می‌گذارد. در فیلم آخر هنرمند، حمید فرخ نژاد, ساره بیات, مهرداد صدیقیان, هدی زین العابدین, محمدرضا فروتن از نقش‌آفرینان اصلی هستند.

سمفونی نهم، داستانی فانتزى - مفهومى - عاشقانه‌ را در گذرگاهی تاریخی روایت مى‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

کارگردان «درخونگاه»: دستاورد هشت سال جنگ، «هیچ» بوده است

الفخبرگزاری الف
کارگردان «درخونگاه»: دستاورد هشت سال جنگ، «هیچ» بوده است
کارگردان فیلم درخونگاه در نشست خبری فیلمش گفت: دستاورد ما در هشت سال جنگ، چه بوده است؟ هیچ! آیا غیر این است که نتیجه آن، روی کار آمدن آقازاده‌ها شد؟

به گزارش خبرگزاری فارس، نشست خبری فیلم درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی و با حضور عوامل این فیلم در سانس آخر اکران‌های پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای نشست سیاوش اسعدی کارگردان فیلم با اشاره به اینکه سومین مرتبه‌ای است که در جشنواره حضور پیدا می‌کند، گفت: من همیشه به کسانی که می‌پرسند چطور شد این فیلم را ساختی نقد دارم، بهرحال من فیلمساز هستم و باید فیلم بسازم و این حرفه من است مگر اینکه یک زمانی ببینید من کمدی ساخته‌ام و یک مرتبه سبک کارم را تغییر داده‌ام.

وی با بیان اینکه دیر به دیر فیلم می‌سازد، گفت: گفتن برخی حرف‌ها، تبدیل به شعار می‌شود، بنابراین آنها را نمی‌گویم.

سپس امین حیایی بازیگر نقش اصلی این فیلم نیز عنوان کرد که با خواندن فیلمنامه تصمیم گرفته به حضور در این فیلم پاسخ مثبت بدهد. وی افزود: اولین باری که درباره فیلمنامه با آقای اسعدی صحبت کردم عاشق آن شدم، نقشم متفاوت بود؛ چرا که اصولا من طنز کار می‌کردم اما اینجا کاراکترم جدی بود.

سپس مهراوه شریفی‌نیا بازیگر دیگر این فیلم نیز گفت: برای این فیلم ماه‌ها وقت گذاشتیم و به خاطر آن حضور در چند کار سینمایی را از دست دادم، اما با این حال خوشحال هستم؛ چرا که برایم یک کلاس درس بزرگ بود.

ژاله صامتی بازیگر نقش مادر در این فیلم هم خود را برای حضور در این فیلم، توام با خوش شانسی دانست و گفت: من معتقدم که آدم خوش‌شانسی هستم پس کارهای خوبی هم به من پیشنهاد می‌شود. در عین حال کارهای سخت را هم می‌پسندم. در این کار تلاش کردم جسارتم را آزمون کنم بنابراین نقش را پذیرفتم.

وی افزود: من از ۲۷ سالگی در نقش مادر ایفای نقش کردم و فکر می‌کنم تا آخر عمرم هم نقش مادران را به خوبی بازی کنم که شاید به خودم هم شبیه نباشند.

آرزو حلاجی، چهره‌پرداز «درخونگاه» نیز با اشاره به سخت‌گیری و حساسیت کارگردان این فیلم گفت: چهره‌پردازی این فیلم خیلی ظریف و حساس بود که البته تلاش کردیم نظر وسلیقه خود را به هم نزدیک کنیم.

فیلمنامه نویس این کار در پاسخ به این سوال که استعاره‌های کار به چه معنایی است، گفت: نمی‌توان راحت درباره آن صحبت کرد. استعاره‌ها و ایهام‌ها زیاد است و ممکن است مفهوم آن با آنچه در ذهن من است و دیگران برداشت می‌کنند متفاوت شود.

در بخش دیگر نشست منصور سهراب پور درباره اینکه چرا فیلمش برای جشنواره فجر پارسال اکران نشد، گفت: کار ما سال گذشته آماده نبود، اما آن را زودتر تحویل دادیم. من بدون رانت، با سند خانه‌ام وام بانکی گرفتم و ۵۰۰ میلون تومان هم بهره بانکی دادم چرا که کار آماده نشده بود و به جشنواره سال گذشته نرسید.

سپس امین حیایی با توضیحی درباره شخصیت نقش رضا گفت: این شخصیت دو حالت درونگرا و برونگرا دارد و به تشخیص کارگردان و نویسنده من عمل کردم؛ چرا که آنها مسلط‌تر به کار هستند. بنابراین طبق فیلمنامه جلو رفتم و به نظرم دیالوگ‌ها هم صحیح و خوب بود.

وی درباره احتمال گرفتن سیمرغ برای بازی در این فیلم گفت: همه چیز بستگی به نظر مردم و داوران دارد. من نقش‌های دیگری هم در جشنواره امسال دارم که آنها هم به نوع خود خوب بوده‌اند.

سیاوش اسعدی با بیان اینکه جنگ چیز خوبی نیست و ما ضدجنگ هستیم، افزود: هر فردی از هشت سالی از دوران جنگ که یک نفر به هر جایی ممکن است، رفته باشد و یک نفر هم به ژاپن رفته می‌تواند صحبت کند.

وی درباره برخی ابهامات در روند داستان گفت: برخی مسائل مثل آزاد شدن رضا از زندان و چیزهای دیگر به هوش مخاطب واگذار شده و همه چیز را نشان ندادیم؛ چرا که خیلی‌ها در این بازداشت‌ها و مسائل کارشان ختم به خیر می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کار پایان باز دارد، گفت: این پایان از آن پایان بازهایی نیست که من با آن مخالف باشم چرا که طوری است که ما نمی‌دانیم در نهایت رضا در فیلم با آن پسر بازی می‌کند و او را تحویل می‌گیرد یا اینکه سکته می‌کند و می‌میرد.

اسعدی درباره وجود مادربزرگی که هیچ حرکتی در فیلم نمی‌کند، گفت: همیشه این پیرزن‌های بامزه در فیلم‌های من هستند. به نظرم او ستون خانواده است. علتش را نمی‌دانم چرا اینطور فکر می‌کنم و به نظرم نگویم بهتر است چرا که خود اهالی رسانه متوجه منظورم می‌شوند.

این کارگردان درباره اینکه فیلمش را به مسعود کیمیایی تقدیم کرده گفت: قصه متعلق به سال ۷۰ است و من به آقای کیمیایی ارادت دارم. او جریان‌سازترین فیلمساز این مملکت است هر چند مراوده شخصی با او نداشتم و دورادور او را می‌شناسم، اما می‌دانم بی‌مهری به او کم نبوده و خواستم تا او زنده هست، اولین نفری باشم که فیلمش را به او تقدیم کرده است.

وی سپس در پاسخ به سوال خبرنگار «نسل انقلاب» که پرسیده بود: چرا فیلمش مضمونی ضدهویت و ضدایرانی دارد، گفت: چطور می‌توانم در ایران کار کنم و ضدایرانی فیلم بسازم؟ مگر چنین چیزی می‌شود؟ چرا می‌خواهید همه را تخریب کنید؟ اگر شما دلسوز هستید ما هم هستیم. خدا از من نگذرد اگر چنین کاری بخواهم بکنم. من عاشق این کشور هستم.

خبرنگار پرسشگر سئوال از پاسخ اسعدی قانع نشد و گفت: شما بابت ساختن این فیلم باید به مردم جواب بدهید. همچنین مسئولان سینمایی کشور باید به خاطر دادن مجوز ساخت به اثری تا این اندازه بی‌هویت پاسخگو باشند.

اسعدی در پاسخ به این خبرنگار اظهار داشت: با حلوا حلوا دهن شیرین نمی‌شود. من با منظر شما با خودتان بحث می‌کنم، نه از منظر فیلم. مگر غیر این است که ما هشت سال جنگیدیم؟ دستاورد آن چه بوده؟ هیچی. چه بر سر رزمندگانی که شهید شدند آمد؟ یک سری آقازاده آمدند. کی خورده و کی برده؟ اصلا گیرم که حرف فیلم این است. دارد حرف اساسی می‌زند. مگر ترس و واهمه‌ای داریم که بخواهیم با فیلممان متلک بگوییم؟ من یک ایرانی‌‌ام و عاشق وطنم هستم. نقد دارم می‌کنم و از شما خیلی دلسوزترم.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا پایان شاد بر فیلم‌های جشنواره‌ فجر حرام است؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
چرا پایان شاد بر فیلم‌های جشنواره‌ فجر حرام است؟
«یلدا»: فیلمی خوش‌ساخت با اهدافی مرموز/ چرا پایان «شاد» بر فیلم‌های جشنواره‌ای حرام است؟

- اخبار فرهنگی -

خبرگزاری تسنیم- سهیل رویگر

بالاخره، پس از کش و قوس‌های بسیار و حرف و حدیث‌های فراوان، «یلدا»، دومین ساخته بلند سینمایی مسعود بخشی در جشنواره فجر به نمایش درآمد. بخشی به خاطر ساخت فیلم «یک خانواده محترم»، هنوز یک عذرخواهی بزرگ به انقلاب اسلامی بدهکار است.

فیلم «یلدا» را، به لحاظ طراحی داستان، اجرا و به کارگیری هوشمندانه عنصر «تعلیق»، یک فیلم استاندارد و خوش‌ساخت می‌توان به حساب آورد. میزانسن درست و کارگردانی دقیق صحنه‌های رفت و برگشتی متعدد میان استودیوی برنامه «لذت عفو»، اتاق رژی و پشت صحنه برنامه و تدوین درست، ضرباهنگی قوی به کار بخشیده است. مضاف بر این که استفاده هوشمندانه کارگردان از غلبه‌ی رنگ قرمز، چه در صحنه برنامه زنده و چه پشت صحنه، افکت‌های صوتی، شلوغی طراحی شده و تحت کنترل پشت صحنه‌ی برنامه، همه به درآمدن ابهام و تعلیق مورد نظر کارگردان، به ویژه درباره شخصیت «مریم» که مرگ و زندگی او وابسته به فرجام برنامه «لذت عفو» است، کمک می‌کند.

چرا پایان شاد بر فیلم‌های جشنواره‌ فجر حرام است؟ - 5

در کنار این عوامل، از هدایت درست بازیگران هم نباید گذشت، چرا که بازیگران نه چندان «چهره» فیلم، از فرشته صدر عرفایی تا بهناز جعفری حضور قدرتمندانه‌ای در نقش‌های خود ارایه می‌کنند. از آن‌جا که این بازی‌های یکدست و منسجم و «بده و بستان» های درست در تقریبا همه شخصیت‌های دخیل در داستان به خوبی متجلی شده، می‌توان اعتبار اصلی را به کارگردانی و بازیگردانی درست بخشی داد. از اجرای کم‌نقص «آرمان درویش» در نقش مجری برنامه زنده، تا حضور مسلط «بابک کریمی» در نقش تهیه کننده برنامه «لذت عفو»، تا خانم «کشاورز»، مامور حراست (با بازی فوق‌العاده فروغ قجابگلی)، تا فرشته حسینی در نقش زن افغان که با حضورش ماجرا را وارد فاز جدیدی می‌کند، نشان از طراحی دقیق نقش‌ها، حتی برای نقش‌های فرعی دارد. به بیان دیگر، شخصیت‌های فرعی فیلم هم به پیشبرد درام کمک می‌کنند و اصطلاحا «صحنه پرکن» نیستند. در نقش‌های اصلی، فرشته صدرعرفایی (در نقش مادر مریم) بهترین بازی را ارایه می‌دهد و البته در دوئل میان بهناز جعفری باتجربه و صدف عسگری تازه‌کار، پختگی و عمق بازی جعفری برنده است و بازی عسگری از احساسات گل درشت و بعضی مواقع «اور اکت» لطمه می‌خورد.

اما مهم‌ترین امتیاز فیلم، در نسبت با فیلم‌هایی که برچسب فیلم «جشنواره‌ای» روی آن‌ها می‌چسبد، این است که برخلاف بخش عمده این نوع فیلم‌ها، «یلدا» داستان دارد و البته داستانی پرتعلیق و پرکشش که تقریبا تا اواخر فیلم، تماشاگر را با خود همراه می‌کند. البته باید به استفاده هوشمندانه بخشی از عنصر «غافلگیری» هم اشاره کرد که با وجود تکرار در چند نوبت، تماشاگر را دچار تعلیق می‌کند. صحنه تصادف ماشین مونابهناز جعفری با موتورسوار که تماشاگر قبل از برخورد احتمال صدمه شدید به موتورسوار را می‌دهد، ولی عملا او آسیبی نمی‌بیند. یا صحنه اعلام رضایت یا عدم رضایت مونا ضیاء در برنامه زنده که اوج تعلیق فیلم است، یا صحنه‌ای که مریم قیچی را از اتاق گریم برمی دارد و به سراغ طفل می‌رود، همگی موفق می‌شوند که نفس دست‌کم بخشی از تماشاگران را در سینه حبس کنند.

اما به باور نگارنده، اشتباه بزرگ فیلم، پایان‌بندی فیلم است. فیلم «یلدا» که حدود ۸۰ دقیقه تماشاگر را روی نمودار احساسی در نوسان می‌گذارد و لحظات پرتنش و را برای مخاطب رقم می‌زند و یک‌جا باید این تنش از مخاطب تخلیه می‌شد که بهترین زمان آن، صحنه‌ای است که بعد از صحنه اعلام نظر مونا ضیاء، همگان بالای سن، رو به روی سالنی پر از صندلی‌های قرمز، در حال خوش و بش هستند و دسته‌های گل رد و بدل می‌شود و این دست‌کم با ادعاهای موقع تولید فیلم که از طرف روابط عمومی فیلم به رسانه‌ها داده می‌شد (ساختن فیلمی با مضمون قرآنی و احتمالا حدیث منسوب به مولا علی (ع) که «لذتی که در عفو هست، در انتقام نیست») نزدیک‌تر هم بود. اما ادامه فیلم از این‌جا، شیرینی این «عفو» را در ذائقه تماشاگر زایل می‌کند و صحنه گفتگوی تلخ مونا و مریم در اتاق گریم درباره‌ی هویت بچه، و رفتن مریم با قیچی به سراغ طفل، اجازه تخلیه تنش و اضطراب سراسر فیلم را به مخاطب نمی‌دهد. البته این که چرا بخشی فیلم خود را در جایی که باید، یعنی یک پایان «خوش» (که اصلا نچسب نبود و کاملا با منطق داستان و روند فیلم همخوان بود) نبست و تلاش کرد بزرگواری و بزرگی عفو کننده یعنی مونا را کمرنگ و حتی زایل کند، معمایی بود که تا حدی با دیدن تیتراژ پایان فیلم و اسامی فرانسوی تهیه‌کنندگان فیلم (ژاک بیدو، ماریان دومولن) حل شد.

چرا پایان شاد بر فیلم‌های جشنواره‌ فجر حرام است؟ - 10

برداشت این است که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار فرانسوی، اصولا تمایلی به ساختن فیلمی ایرانی ندارد که با پایان «خوش» بسته شود تا تماشاگر با کام شیرین از سالن بیرون برود. به ویژه آنکه، محور فیلم یکی از احکام محکم و منصوص (آمده در نص کلام الله) یعنی «قصاص» است و سابقه تاکنونی سرمایه‌گذاران و حامیان مالی غربی، نشان می‌دهد که حاضر نیستند فیلمی با پایان خوش و بسته ساخته شود که در آن مثلا پرچم آموزه‌های دینی چون «عفو» و گذشتن از «حق» قصاص بالا برود. از این رو، لاجرم باید فیلم با نیش و نشتری به صاحب دم و صاحب حق «قصاص» و تشکیک در نیت خیر او در گذشتن از خون پدر تمام شود. این‌جاست که در می‌یابید یکی دیگر از احکام شرعی یعنی «ازدواج موقت» هم به صورت بسیار زیرپوستی و اصطلاحا «ملو» نواخته و به طور غیرمستقیم تخطئه می‌شود.

متاسفانه سابقه‌ی مسعود بخشی در ساخت فیلم «یک خانواده محترم» (۱۳۹۰) که به بهانه ساخت «فیلم دفاع مقدسی»، یکی از سیاه‌ترین و در عین حال موهن‌ترین فیلم‌ها را نه تنها درباره دفاع مقدس که درباره کلیت انقلاب، آن هم بخشا با بودجه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ساخت، این سوءظن را پررنگ می‌کند. از این رو، وقتی در اردیبهشت ۹۶ مصاحبه تهیه‌کننده آن موقع «یلدا» (ایرج تقی پور) با خبرگزاری مهر منتشر شد که «فیلم یلدا بر اساس آموزه‌های قرآنی است»، برخی از اهل فن از همان موقع نگران آن چیزی شدند که قرار بود زیر لوای این «آموزه‌های قرآنی» ساخته شود. نکته قابل‌تامل این که پشت صحنه ساخت فیلم «یک خانواده محترم» هم فرانسوی‌ها نقش آفرین و به عنوان تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار سهیم بودند.

وقتی این عامل مهم و مسبوق به سابقه را لحاظ کنیم، آن‌گاه تاکیدات بر اختلاف سن ۴۲ ساله مقتول (ناصر ضیاء) با مریم و تخطئه‌ی ظریف کسی که به هر حال خون او ریخته شده (احتمالا به تاوان انجام «ازدواج موقت») و همه سکانس‌های اضافه (بعد از پایان برنامه تلویزیونی «لذت عفو») که هیچ فایده‌ای جز تشکیک در انگیزه‌های بخشش توسط مونا ندارد و تاکید چندباره و چندباره مریم که «از عمد که نکشتم» با سیمای درهم شکسته و اشک‌های بی وقفه او، لاجرم به شکلی خزنده و بسیار هوشمندانه، انگشت اتهام را به سوی حکم «قصاص» می‌برد.

چرا پایان شاد بر فیلم‌های جشنواره‌ فجر حرام است؟ - 14

این‌ روزها که افرادی در شبکه‌های اجتماعی زیر لوای تفسیری مغشوش و معوج از «اسلام رحمانی»، برخی مبانی اعتقادی و احکام موکد شرعی را زیر سوال می‌برند و حتی در آیات و روایات روشن مربوط به تفکیک اهل حق از باطل، عذاب و عقاب گناهکاران و اصولا مفهوم «گناه» تشکیک می‌کنند، لاجرم در سینما هم زیر پرچم «آموزه‌های قرآنی»، احکام منصوصی چون قصاص و حلیت شرعی «ازدواج موقت» (که هدف آن قانونمند کردن و محدود کردن روابط زن و مرد در حدود مشخص است) مستقیم و غیرمستقیم هدف قرار می‌گیرد.

این جاست که باید گفت:احتیاط! «سفارت» در حال کار است.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد از مظلومیت انیمیشن

فارسخبرگزاری فارس
انتقاد از مظلومیت انیمیشن
بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون می‌گوید که تمایلی به حضور در جشنواره فیلم فجر ندارد؛ چون حاشیه‌های آن زیاد است.

مجید مظفری بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون که روز گذشته در نشست خبری پویانمایی «آخرین دوست» به کارگردانی اشکان رهگذر حضور پیدا کرده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار سینمای فارس عنوان کرد: متأسفانه به دلیل اینکه حاشیه‌های جشنواره زیاد است، تمایلی به حضور در جشنواره فیلم فجر را ندارم.

وی در پاسخ به این سوال که منظورش از حاشیه‌های فجر چیست، گفت: همین مسائلی که اتفاق می‌افتد کارهایی که اکرانشان طول می‌کشد و مسائلی که پیش می‌آید. امسال برای این در جشنواره حضور پیدا کردم که از یک انیمیشن حمایت کنم و بگویم انیمیشن در کشور ما مظلوم واقع شده و نیاز داریم که خیلی بیشتر بدان توجه شود.

مظفری که صداپیشگی یک شخصیت را در این پویانمایی برعهده داشت، گفت: به نظرم انیمیشن در این کشور نیاز به توجه دارد تا کارگردان‌ها هم تمایل بیشتری برای ساخت آن داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

زهرمار جواد رضویان نخستین فیلم کمدی جشنواره فجر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
زهرمار جواد رضویان نخستین فیلم کمدی جشنواره فجر
خبرگزاری میزان- کاخ اهالی رسانه در سومین روز از جشنواره فیلم فجر میزبان سه فیلم سینمایی و یک انیمیشن است. انیمیشن سینمایی شب آفتابی، فیلم سینمایی مسخره باز، فیلم روزهای نارنجی و زهرمار چهار اثری هستند که به ترتیب از ساعت ۱۳ به اکران در خواهند آمد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، سومین روز از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در حالی در پردیس سینمایی ملت موسوم به کاخ رسانه‌ها آغاز به کار خواهد کرد که اهالی رسانه روز نسبتا آرامی را در روز دوم پشت سر گذاشتند.

اهالی رسانه و منتقدین امیدوار هستند که کاخ اهالی رسانه مشکلات دو روز ابتدایی را مرتفع نموده و آمادگی لازم برای میزبانی و اکران چهار فیلم روز سوم را داشته باشد. همچنان در میان اهالی رسانه تختی فیلم برتر روز اول و بنفشه افریقایی فیلم منتخب روز دوم است.

کاخ اهالی رسانه در سومین روز از جشنواره فیلم فجر میزبان سه فیلم سینمایی و یک انیمیشن است. انیمیشن سینمایی شب آفتابی، فیلم سینمایی مسخره باز، فیلم روزهای نارنجی و زهرمار چهار اثری هستند که به ترتیب از ساعت ۱۳ به اکران در خواهند آمد.

سومین روز از جشنواره فیلم فجر با اکران انیمیشن شب آفتابی به کارگردانی سید علی مدنی آغاز به کار خواهد کرد. هنوز هیچ اخبار موثقی درخصوص داستان و یا عوامل این انیمیشن منتشر نشده است اما اکران فیلم مسخره باز در سانس دوم مهمترین فیلم روز سوم است.

زهرمار جواد رضویان نخستین فیلم کمدی جشنواره فجر - 5

مسخره باز

همایون غنی زاده را همه به خاطر کارگردانی تئاتر و اجرای آثار به یادماندنی همچون آنتیگون، کالیگولا، می‌سی سی پی نشسته می‌میمیرد، در انتظار گودو و ملکه زیبای لنین می‌شناسند. کارگردانی که در عرصه هنرهای نمایشی به قطبی مولف بدل شده و حالا در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با فیلم «مسخره باز» نخستین تجربه کارگردانی خود را پشت سر می‌گذارد.

از جمله نکات بسیار جذابی که تماشای مسخره باز غنی زاده را جذاب می‌نماید بدون شک حضور سه نسل از بهترین بازیگران سینمای ایران در کنار یکدیگر است. علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما، رضا کیانیان بازیگر صاحب سبک و همچنین بابک حمیدیان و صابر ابر سه نسلی هستند که در مسخره باز همبازی شده‌اند.

فهرست کامل بازیگران مسخره باز بدین شرح است: هدیه تهرانی، صابر ابر، بابک حمیدیان، علی نصیریان، محسن حسینی، مهدی کوشکی، خسرو بامداد، رضا کیانیان

مسخره باز ‌یکی از فیلم‌های حاضر در بخش نگاه نو و سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است. علی مصفا تهیه‌کننده فیلم است. آخرین اجرای او «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» با بلیت‌های ۱۸۰هزار تومانی توانست پس از ۵۰ اجرا به فروش دو میلیارد تومان برسد و رکورددار پرفروش‌ترین تئاتر ایرانی شود.

در خلاصه‌ داستان مسخره باز آمده است: تو پرورشگاه صدام می‌کردند مسخره باز! اما من مشت محکمی حواله صورت یکیشون کردم تا داستان رو شروع کنم. دانش شیفته سینما و عاشق هما هنرپیشه محبوب شهر است. کاظم خان شیفته کازابلانکا و جواز کسبش است. شاپور شیفته تن ماهی و مصفای ممنوع التصویر است. شهر پر از گدا شده و منتظر زلزله قریب الوقوعی است. هر چند وقت یکبار هم جنازه زنی با سر تراشیده کنار ساحل پیدا می‌شود. به قول بازپرس کیانی: اوضاع خیته!.

زهرمار جواد رضویان نخستین فیلم کمدی جشنواره فجر - 13

روزهای نارنجی

«روزهای نارنجی» اولین اثر سینمایی آرش لاهوتی، درباره آبان، زنی ۴۵ ساله است که واسطه استخدام کارگران فصلی است. روزهای نارنجی دومین فیلم اکران شده در روز سوم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در کاخ رسانه خواهد بود.

هدیه تهرانی, علی مصفا, مهران احمدی, علیرضا استادی, ژیلا شاهی, صدف عسگری, رویا حسینی, لیلی فرهادپور, اکرم علمدار, سیامک ادیب و امین گلستانه بازیگران این فیلم هستند.

این دومین حضور علی مصفا و نخستین حضور هدیه تهرانی در کاخ جشنواره خواهد بود. مصفا پیش از این با فیلم سینمایی «سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی راهی کاخ رسانه‌ها شده بود.

زهرمار جواد رضویان نخستین فیلم کمدی جشنواره فجر - 18

زهرمار

زهرمار جواد رضویان نخستین فیلم از سینمایی کمدی در جشنواره فیلم فجر و آخرین اثر در روز سوم پردیس سینمایی ملت موسوم به کاخ رسانه‌ها خواهد بود.

زهرمار جواد رضویان در قالب طنزی اجتماعی روایت می‌شود و سیامک انصاری، شبنم مقدمی، شقایق فراهانی، سیامک صفری، نسیم ادبی، برزو ارجمند، علی استادی، رضا رویگری، حسین محب اهری و سیامک ادیب از جمله بازیگران این فیلم هستند.

این فیلم هجدهمین تجربه سیامک انصاری در سینما محسوب می‌شود. وی در کارنامه سینمایی خود آثاری همچون "بمب یک عاشقانه«،» خوک «،» ساعت پنج عصر «،» دراکولا «،» جرم «،» بی پولی «و» سن پطرزبورگ" را می‌بیند.

وی هم اکنون دو فیلم «بمب یک عاشقانه» ساخته پیمان معادی و "آبی به رنگ آسمان«به کارگردانی» امیر رفیعی «را در انتظار اکران دارد و» زهرمار" تنها فیلمی است که انصاری در سال ۹۷ در آن به ایفای نقش پرداخته است.

جواد رضویان در زهرمار برای نخستین بار می‌خواهد کارگردانی در سینمای ایران را تجربه کند. وی این روزها مشغول فیلمبرداری فیلم سینمایی "زهرمار" است که تاکنون به نیمه رسیده است.

"جواد رضویان«بازیگر سینما و تلویزیون که آخرین بار در سال ۹۴ با فیلم»ناردون«حضور در سینماها را تجربه کرده بود بعد از نزدیک به سه سال غیبت این روزها با فیلم» دم سرخ ها" حضور در پرده اکران را تجربه می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نقد درخونگاه و تیغ و ترمه در برنامه هفت

ایلناخبرگزاری ایلنا
نقد درخونگاه و تیغ و ترمه در برنامه هفت
قسمت دوم برنامه سینمایی «هفت» با اجرای محمدحسین لطیفی شامگاه پنجشنبه ۱۰ آذر با حضور عوامل دو فیلم سینمایی از شبکه سه سیما روی آنتن رفت.

نقد درخونگاه و تیغ و ترمه در برنامه هفت - 1

به گزارش ایلنا، ‌ اولین میزگرد برنامه «هفت» که شامگاه پنجشنبه ۱۰ آذر با اجرای محمدحسین لطیفی روی آنتن شبکه سه رفت، به فیلم «تیغ و ترمه» به کارگردانی کیومرث پوراحمد می‌پرداخت که پژمان بازغی بازیگر این فیلم سینمایی در ابتدا گفت: نباید بی‌رحمانه یک اثر و سینما را نقد کرد. یک فیلمساز برای ساخت یک فیلم یک پروسه طولانی از جمله جذب تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار راه طولانی را طی می‌کند، ولی خوب سلیقه مخاطبان ما در فیلم‌ها تغییر کرده است.

وی در ادامه افزود: کارهای قبلی یک فیلمساز ملاک ساخت فیلم‌های جدید نیست.

این بازیگر ادامه داد: کیومرث پوراحمد اقتباس خوبی از رمان‌های مختلف دارد، سینمای افراد با هم‌ فرق دارد. ما کاملا تمام آن چیزی که فیلمساز از ما خواست را اجرا کردیم. هر کارکتری که دیده شد یک شخصیت است و ما به نوعی که آن چیزی که خواسته شد را اجرا کردیم.

بازغی گفت: آن روند که من برای فیلم طراحی کردم همان شناسنامه‌ای بود که از من خواستند. فیلم یک موضوع زنانه ندارد و کارکتر امیر، ورژن جدیدی از جهان (عموی ترمه) است و نوعی فساد مدرن‌تر است.

پژمان بازغی در ‌پایان تصریح کرد: تعداد جشنواره‌های سینمایی ایران کم است. وقتی در سال حدود ۲۰۰ فیلم ساخته می‌شود باید جشنواره‌های محتوایی را افزایش داد.

در ادامه خشایار موحدیان تدوینگر این فیلم گفت: درباره پایان فیلم باید گفت که دو سکانس دیگر برای پایان بود. فیلم‌ می‌توانست چند پایان داشته باشد ولی وقتی دیدیم قصه و معما حل شد آن را به پایان رساندیم. احساس کردیم که باید ترمه به آرامش برسد و وقت آشتی با امیر نیست.

لاله اسکندری مهمان دیگر این برنامه نیز در ادامه گفت: به نظر من کارگردانی مثل کیومرث پوراحمد وقتی در آستانه ۷۰ سالگی چنین سوژه‌ای را انتخاب می‌کند یک جسارت است و خوشحالم که این جسارت به من هم منتقل شد.

وی افزود: این نقش دور از من بود و در پرونده کاری من یکی از متفاوت‌ترین نقش‌هایی بود که تا به حال بازی کرده بودم و من را دچار یک چالش کرد.

فیلم‌ها ناقص به ما نرسید/در وقت مشخص شده نسخه کامل به دبیرخانه رسید

محمد علی حسین‌نژاد عضو هیات انتخاب جشنواره ملی فیلم فجر مهمان دیگر برنامه هفت نیز گفت: امسال حدود ۹۰ فیلم برای حضور در جشنواره کاندیدا شدند و فشردگی زیادی وجود داشت. فیلم‌ها تقریبا کامل به جشنواره می‌رسید هیچ فیلمی ناقص به ما نرسید و انتهای فیلم‌ها یا مشخص بود یا قابل تشخیص.

وی افزود: عاملی که باعث می‌شد ما نتوانیم فیلم را تشخیص دهیم وجود نداشت. در هر جشنواره‌ای نقص وجود دارد حتی جشنواره‌های خارجی برخی از فیلم‌ها از روی آنونس انتخاب می‌شدند. به هر حال باید مصلحت جشنواره‌ها را درنظر گرفت.

فیلم‌ها برای دریافت سانس بهتر با پیک موتوری فیلم را به کاخ جشنواره رساندند!

محمدرضا باقری منتقد سینما با حضور در برنامه هفت درباره بی‌نظمی‌های جشنواره گفت: تیز بودن احکام و قوانین بسیار در برگزاری جشنواره‌ها مهم است. خود قانون‌گذارها احترام قوانین را نگه نداشتند و آنها را نقض کردند. با برگزاری سی و هفت دوره جشنواره باید یک بلوغی به وجود آمده باشد.

وی افزود: بعضی حرف‌ها فرار رو به جلوی است. سینماگران ما نخواستند درست شوند برخی کارگردان‌ها با لطایف الحیلی برای جا به جا شدن سانس‌ها فیلم را نمی‌رساند و بعد با پیک موتوری فیلم را به جشنواره می‌رساندند تا فیلم‌شان در سانس بهتری اکران شود. ما چهارچوب و سیاست واحدی نداریم.

با انتخاب تیع و ترمه، هیات انتخاب چهره کیومرث پوراحمد را تخریب کرد!

محمدرضا باقری منتقد سینما در ادامه با انتقاد از ساخت فیلم تیغ و ترمه گفت: سی و هفت سال گذشته و شرایط ساخت فیلم‌ها عوض شده است. ما امسال فیلم‌هایی در جشنواره داریم که چند مورد از آن‌ها اضافی است و واقعا شایسته حضور در جشنواره فیلم فجر را ندارند. برخی فیلم‌ها برچه مبنایی انتخاب می‌شوند؟ چرا هیات انتخاب چهره کیومرث پوراحمد را با انتخاب این فیلم تخریب کرد. شاید معیار انتخاب نام برخی از سازندگان فیلم‌هاست. اگر ۱۰ فیلم خوب داریم همان ۱۰ فیلم انتخاب شود.

محمد‌علی حسین‌نژاد نیز در پاسخ به انتقاد باقری تصریح کرد: معیار انتخاب فیلم‌ها این است که یک فیلم دستاورد هنری داشته باشد، تغییر نگاه و انسجام‌ محتوایی و … در آن باشد. انتخاب فیلم‌ها براساس نام سازندگان صورت نمی‌گیرد. تصمیمی که تعداد فیلم‌ها چه تعداد باشد بر عهده هیات انتخاب نیست. تصمیم نهایی را دبیر جشنواره می‌گیرد. به نظر من اگر امسال ۱۵ فیلم حضور داشت سطح جشنواره بهتر بود.

دومین میزگرد برنامه پنجشنبه شب هفت به فیلم «درخونگاه» اختصاص داشت که با حضور بازیگران این فیلم روی آنتن رفت.

امین حیایی بازیگر نقش اصلی فیلم درخونگاه در ابتدای این گفتگو در برنامه سینمایی هفت گفت: اولا فیلم‌نامه و دیالوگ‌های فیلم بسیار جذاب است. قرار بود این‌فیلم را سال گذشته به جشنواره برسانیم ولی نشد. فیلم و گروه بسیار قوی بود. تصویربرداری در شهر قزوین به خاطر طراحی خاص لوکیشن‌ها انجام شد و من یکی از خاص‌ترین نقش‌های کارنامه هنری خود را ایفا کردم.

ژاله صامتی بازیگر دیگر این فیلم نیز گفت: من آخرین نفری بودم که به فیلم ‌اضافه شدم. اجازه خواستم که با امین حیایی و مهراوه شریفی‌نیا فیلم را بخوانم و بعد قبول کنم و بعد از همراهی بچه‌ها نقش را پذیرفتم. من اساسا عاشق بازی کارکترهای سخت هستم. درخونگاه یکی از سخت‌ترین کارهایی تمام ما بود، اما در کنار سختی‌ها انقدر تیم درجه یک بود که آن‌ها را کنار زد.

مهراوه شریفی‌نیا نیز که در فیلم درخونگاه ایفای نقش کرده بود بیان داشت: من از بهار سال گذشته فیلم‌نامه را خواندم و نقش را پذیرفتم. فیلم درخونگاه را بسیار دوست داشتم و برای آن صبر کردم.

تا آخر جشنواره فکر نمی‌کنم فیلمی به بدی فیلم تیغ و ترمه ببینم!

در ادامه این برنامه مسعود فراستی و کامیار محسنین به نقد و بررسی آثار اکران در سینمای رسانه پرداختند.

کامیار محسنین در ابتدای میز نقد با انتقاد شدید از فیلم تیغ و ترمه به کارگردانی کیومرث پوراحمد گفت: فیلم ‌تیغ و ترمه یه خبر خوب داشت آن هم اقتباس از یک رمان بود و نکته آن هم این است که کسی که فیلم را ببینید دیگر حاضر نیست کتاب را بخواند! این فیلم شخصیت‌ها را نمی‌شناسد و نمی‌داند چگونه می‌خواهد فیلم را روایت کند.

مسعود فراستی نیز فیلم پوراحمد را از زیر تیغ نقد خود عبور داد و گفت: هیچ حد و مرزی در برخورد با تابوهای اجتماعی در این فیلم نداریم. در این فیلم با چیزی طرفیم که فکر نمی‌کنم تا روز آخر جشنواره فیلمی در این حد بد ببینم! چرا باید فیلمی مثل تیغ و ترمه در جشنواره وجود داشته باشد شاید به خاطر واهمه از یک اسم!

مسعود فراستی در نقد فیلم بنفشه آفریقایی هم گفت: ترکیب رنگ‌ها کارت پیتالیست و واقعی نیست و تبدیل به هارمونی رنگی فیلم ‌نمی‌شود. آن‌میزان کسالتی که این فیلم به وجود می‌آورد و دنیایی که این زن و مرد دارند مرا وارد حس نمی‌کند. این فیلم؛ فیلم بدی نیست ولی به شدت کسالت‌آور است.

کامیار محسنین هم گفت: تصویر فیلم‌ بنفشه آفریقایی در رنگ‌بندی باعث دور شدن از ناتورالیسم می‌شود و یک‌ جلوه دیداری متفاوت در سینمای ایران‌ مطرح می‌کند. این فیلم به مخاطب این ‌امکان را می‌دهد که در لحظه‌های حساس بخندد. کارگردان لحظه‌های حساس را به خوبی به تصویر کشیده است. البته کارگردان‌های ما در شوخ‌نویسی یه شدت محافظه کار شده‌اند.

مسعود فراستی در نقد فیلم‌ سینمایی درخونگاه هم گفت: درخونگاه سقوط کامل کارگردان است! بحث سینمایی فیلم یک شوخی کامل است. نماهای فاجعه بار که تصویربردار در زندان گرفته است بسیار فاجعه‌بار است و یکی از بدترین دوربین‌های حال حاضر جشنواره است. آدم‌ها همه شوخی و توهین‌آمیز هستند. به حدی تصور بد پشت فیلم است که نمی‌توان درباره آن صحبت کرد. دیالوگ‌نویسی، شخصیت‌پردازی، به شدت ضعیف است. مرگ شخصیت فیلم واقعا بی‌معناست. تبدیل دوستی با یک نیاز غریضی به شدت توهین‌آمیز است. این فیلم نشان دهنده یک خانواده از بین رفته است. شخصیت‌سازی و فضاسازی این فیلم به شدت ضعیف است. کارگردان نتوانسته از بازیگر یک حس و بازی را به خوبی بگیرد و فیلم بدون فکر ساخته شده است. حرکت دوربین، گذشته نامفهوم بازیگران همه و همه سخت و گیج کننده است و اصلا کارگردان نفهمیده چه ساخته است!

کامیار محسنین هم گفت: درخونگاه در چند سکانس دوربین می‌خواهد کارهایی را انجام دهد که اصلا موفق نیست. اما درمورد برخی سکانس‌ها به شدت تصویربرداری خوبی شده است. من فیلم را زیاد منفی نمی‌بینم.

شخصیت اصلی اغراق شده است و فیلم بدون فکر نیست. مشکل اصلی فیلم دیالوگ‌های فیلم است. اما انتخاب این نوع فیلم‌ها برای جشنواره فیلم فجر بر مبنای چه معیاری است؟ می‌خواهیم بگویم آستانه تحمل ما در این موارد زیاد شده است؟ این فیلم‌ها ربطی به چهل سالگی انقلاب ندارد.

مسعود فراستی گفت: من پیشنهاد می‌کنم که برا تهیه‌کننده فیلم یک نشست بگذاریم تا با درباره واژگان صحبت کنیم.

کامیار محسنین هم خاطرنشان کرد: ما در جشنواره قرار بود با دو فیلم ‌تختی و درخونگاه ادای دین کنیم به دو شخصیت ولی با هر دو فیلم بزرگترین ضربه را به افراد زدیم.

خواندن خبر در سایت منبع

آغازی خوب برای فیلمی نه چندان خوب +عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
آغازی خوب برای فیلمی نه چندان خوب +عکس
سکانس ورودیه فیلم، با نماهای وجدآوری از پاییز و ترکیب آن با زنی که بر انبوهی از کامواهای رنگی، در جاده ای کوهستانی (هراز) راهی است، بیننده را منتظر دیدن قاب بندی هایی چنین رویایی می گذارد اما...

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - ویژه‌نامه جشنواره فجر ۳۷ - / سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از ۹ بهمن ماه با برگزاری آئین افتتاحیه بصورت رسمی کار خود را آغاز کرد و جشن سال جدید سینمای ایران فرا رسید. همانند سال‌های گذشته، مشرق در ایام برگزاری جشنواره، نقدهای مختلف و متنوعی از منتقدان و صاحب‌نظران این حوزه را بر فیلم‌های در حال اکران منتشر خواهد. همچنین برای هر روز اکران، گزارشی با عنوان روزنامچه فجر به مخاطبان ارائه خواهد شد که گزارشی از فیلم‌های اکران شده (در سانس اصحاب رسانه و منتقدان) خواهد بود. انتشار نقدهای فنی از منتقدانی با دیدگاههای متفاوت به مخاطبان کمک خواهد کرد تا داوری جامع‌تری نسبت به تازه‌ترین آثار فیلمسازان ایرانی داشته باشند. لازم به تذکر و تأکید است، انتشار این نقدها لزوما در تمام جزئیات آن، بازتاب‌دهنده نظر مشرق نیست.

*****

شماره پنج: فیلم «بنفشه آفریقایی»

نویسنده: میثم رشیدی مهرآبادی

اینکه «شکوه» با این حجم از عشق و حس مادرانگی برای همسرانش، چرا طلاقش را از «فریدون» گرفته و یک سال بعد با «رضا» ازدواج کرده؛ باگ اصلی «بنفشه آفریقایی» است.

اگر چه به رغم اشاره در ابتدای فیلم و در سخنان مونا زندی حقیقی (کارگردان)، این فیلم بر اساس داستانی واقعی است اما منطق روایی اش به شدت مشکل دارد. شخصیت رضا در رفت و برگشتی بی اساس، تکلیف خود را با بیننده مشخص نمی‌کند و از گذشته فریدون هم جز زنده شدن یک بازی عاشقانه در بالکن خانه و زیر باران، چیزی دستگیر مخاطب نمی‌شود.

آغازی خوب برای فیلمی نه چندان خوب +عکس - 8

شکوه (با بازی فاطمه معتمدآریا) اما به خوبی از عهده نقشش برآمده؛ زنی که بااجازه همسر فعلی اش (رضا)، همسر قبلی (فریدون) را از آسایشگاه سالمندان به خانه خودش می‌آورد تا از او مراقبت کند. او توانسته در عین رسیدگی به اوضاع خانه‌ای که مردش گویا چندان اهل کار و زندگی نیست، خلأهای عاطفی همسر اول را با همه کهولت و بدقلقی هایش، پر کند.

سکانس ورودیه فیلم، با نماهای وجدآوری از پاییز و ترکیب آن با زنی که بر انبوهی از کامواهای رنگی، در جاده‌ای کوهستانی (هراز) راهی است، بیننده را منتظر دیدن قاب بندی هایی چنین رویایی می‌گذارد اما این زیبایی‌های بصری به همین سکانس محدود می‌شود و حتی از زیبایی‌های شهر آمل که لوکیشن فیلم بوده هم دیگر اثری دیده نمی‌شود.

تنها عاملی که «بنفشه آفریقایی» را قابل پذیرش می‌کند، واقعی بودن داستان است و الا زندی حقیقی با همه تلاش هایش، نتوانسته این واقعیت را به خوبی در مدیوم سینما بازتعریف کند.

درباره جشنواره فجر ۳۷ بیشتر بخوانید:

محمد صادق کوشکی: «دیدن این فیلم جرم است» ساختار سپاه را فاسد و ترسو معرفی می‌کند

هم «دیدن این فیلم جرم است» هم فکر کردن به آن! +عکس

محاکمه انقلاب در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر!

خواندن خبر در سایت منبع

کف زدن برای فیلمی که دیدنش جرم است!

فارسخبرگزاری فارس
کف زدن برای فیلمی که دیدنش جرم است!
دومین روز از جشنواره فیلم فجر با بازگشت «خون خدا» شروع شد. سینما استقلال با «دیدن این فیلم جرم است» سانس پایانی هیجان‌انگیزی را برای همه رقم زد و کیومرث پوراحمد بابت دلخوری‌ مخاطبان از به‌کارگیری الفاظ نامناسب در «تیغ و ترمه» عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، دومین روز از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در کاخ جشنواره و سینماهای مردمی با اتفاقات و حواشی متفاوتی همراه بود.

جامانده‌هایی که بازگشتند، فیلم‌هایی که مردم را به وجد آوردند، باز هم عذرخواهی و البته این بار کمی هم روحیه سپاس و سپاسگزاری.

جامانده دیروز؛ برنده امروز

فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» سعید روستایی که روز اول جشنواره چشم مخاطبان برای دیدنش به پرده نقره‌ای خشک شد، با آمدن و اکرانش جبران مافات کرد. این فیلم، آن‌قدر تماشاچی داشت که در پردیس کورش به سانس فوق‌العاده رسید و فیلم‌بین‌های حرفه‌ای تا پاسی از شب به تماشایش نشستند.

انیمیشنی که با دستمزدی معادل کرایه تاکسی جهانی شد!

ولی در سینمارسانه، دومین روز از فجر ۹۷ با انیمیشن «آخرین داستان» اشکان رهگذر شروع شد. حاضران در سالن از تماشای این انیمیشن لذت بردند، اما صندلی‌های خالی، سوت و کوری سالن و نشست خبری آرام، نسبت به سایر فیلم‌ها با شرایط مشابه در سانس اکران، عجیب توی ذوق می‌زد. این در حالی است که این پروژه ۹ سال زمان برده تا به ثمر برسد و نام ایران را در عرصه انیمیشن در جهان مطرح و جایزه بین‌المللی از آن مملکتمان کرده است.

به گفته کارگردان آخرین داستان با همکاری حدود ۱۰۰۰ نفر به نتیجه رسیده؛ در حالی که گاهی اوقات دستمزد آنها در حد کرایه تاکسی هم نبوده!

و این بی‌مهری مدام نسبت به انیمیشن داستان تکراری است که این بار نصیب آخرین داستان شده است. امید است دیگر نصیب هیچ اثری نشود.

نابینایان مهمان «تختی» می‌شوند

بعد از بی‌مهری و کم لطفی، بد نیست یک خبر خوب هم بشنوید. اکران جمعه جشنواره فجر ۳۷ برای اولین بار، یک سانس ویژه برای نابینایان اختصاص داده. فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی روز جمعه ۱۲ بهمن ماه در سانس ساعت ۱۳ سینما بهمن برای نابینایان یک اکران ویژه خواهد شد.

نابینایان می‌توانند به اتفاق یک همراه در این نمایش ویژه حاضر شوند و از مهمان‌نوازی پهلوان نامدار ایرانی لذت ببرند.

«خون خدا» یی که به فجر بازگشت

وقتی در نشست خبری فیلم تختی اعلام شد که به دلیل مشکلات فنی و طولانی شدن خروجی گرفتن از فیلم، زمان نمایشش به اکران آخر رسید، دردسر شروع شد.

اول «معکوس» کیمیایی در سالن سینما رسانه با «تختی» جابه‌جا شد و دوم «خون خدا» در سینماهای مردمی جایگزین تختی شد که داد سیاوش حقیقی تهیه کننده فیلم خون خدا را درآورد؛ مبنی بر اینکه چطور می‌شود به ما اصرار می‌کردید که قبل از جشنواره باید نسخه نهایی را تحویل دهیم و الان می‌بینیم نسخه نهایی یک فیلم دیگر آماده نبوده و به همین دلیل فیلم «خون خدا» از جشنواره خارج شده است.

اما داستان به اینجا ختم نشد و شنیده‌ها از تصمیم عوامل برخی دیگر از فیلم‌های جشنواره برای اتخاذ چنین موضعی جهت اعتراض نسبت به فرآیند برگزاری و برنامه‌ریزی‌های این رویدادها حکایت می‌کرد.

اما بالاخره ماجرا ختم به خیر شد و کارگردان «خون خدا» اعلام کرد به احترام مخاطبان و همچنین سینمادوستان از این ماجراها چشم‌پوشی کرده و در رقابت حضور خواهد داشت.

این در حالی است که در آیین نامه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، امکان خروج فیلم‌های بخش مسابقه از جشنواره به‌صورت صریح رد شده است. بنابر مفاد این بند از آیین‌نامه «پس از تحویل نسخه فیلم به دبیرخانه، امکان خارج کردن آن از جشنواره وجود ندارد».

عذرخواهی از نوع پوراحمدی

کیومرث پوراحمد که امسال فیلم سینمایی «تیغ و ترمه» را در جشنواره فجر دارد، در ابتدای نشست خبری خطاب به اهالی رسانه گفت که کلی الفاظ نامناسب در فیلم داشتیم که آنها تغییر داده شد. اگر به کسی برخورده از شما و تاریخ سینما معذرت می‌خواهم. این در حالی است که فیلم به مذاق خیلی از رسانه‌ای‌ها خوش نیامده بود و با انواع نقد و توییت و ایما و اشاره از کارگردان خاطرات بچگی‌شان می‌خواستند که اجازه دهد آن حس شیرین از آثارش در ذهنشان باقی بماند. حتی یک نفر در فضای مجازی نوشته بود: «دورانت تمام شد پیرمرد!» یا یکی دیگر نوشته بود: «کاش قضیه بازنشستگی شامل حال فیلمسازان هم می‌شد.» و از این دست انتقادها.

تشویق طولانی و مدام برای «دیدن این فیلم جرم است»

آخرین سانس نمایش فیلم در سینما استقلال، مردم سینمادوست را شگفت‌زده کرد؛ به طوری که پس از پایان فیلم عجله‌ای برای رفتن و خروج از سالن نداشتند و دقایقی طولانی به نشانه رضایت و سپاسگزاری از تماشای اثر یک کارگردان فیلم‌اولی به تشویق پرداختند و صدای کف‌زدنشان موسیقی خوشایند از رضایت را تداعی می‌کرد. این بهترین خبر برای مهدی زهتاب‌چیان و البته سینمای سوت و کور این سال‌های ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

نگاه نگران ساره بیات بر پوستر «سمفونی نهم»

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
نگاه نگران ساره بیات بر پوستر «سمفونی نهم»
نخستین پوستر فیلم سینمایی «سمفونی نهم» تازه‌ترین ساخته سینمایی محمدرضا هنرمند در آستانه نمایش این فیلم در سی و هفتمین جشنواره ملی فجر در پریس اهالی رسانه رونمایی شد.

خبرآنلاین: نخستین پوستر فیلم سینمایی «سمفونی نهم» تازه‌ترین ساخته سینمایی محمدرضا هنرمند در آستانه نمایش این فیلم در سی و هفتمین جشنواره ملی فجر در پریس اهالی رسانه رونمایی شد.

در این فیلم حمید فرخ‌نژاد، ساره بیات، محمدرضا فروتن، هدی زین العابدین و … به ایفای نقش می‌پردازند.

نگاه نگران ساره بیات بر پوستر «سمفونی نهم» - 3

خواندن خبر در سایت منبع

تصویری متفاوت از حواشی دومین روز جشنواره فجر

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
تصویری متفاوت از حواشی دومین روز جشنواره فجر
صویری متفاوت از حواشی دومین روز جشنواره فیلم فجر را ببینید.

سینما تیکت: تصویری متفاوت از حواشی دومین روز جشنواره فیلم فجر را ببینید.

تصویری متفاوت از حواشی دومین روز جشنواره فجر - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

علیخانی سلطان اعتماد به نفس تهران را معرفی کرد!

الفالف1 روز قبل
شکوفه عزیزی؛ دومین شرکت کننده برنامه دوم از مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید بود. شکوفه عزیزی در روز‌های اول می‌خواست از برنامه انصراف بدهد، اما با اراده خود توانست استعدادش را در برنامه عصر جدید کشف کند. علیخانی عنوان کرد: شما با سلطان اعتماد به نفس تهران صحبت کردید و چیزی غیر از این نیست. رضا آرمند پیشه آخرین اجرا را در دومین مرحله نیمه نهایی در عصر جدید به نمایش گذاشت. در پایان دومین قسمت مرحله نیمه نهایی داوران شکوفه عزیزی و محمد زارع را برگزیدند و حالا باید منتظر بمانیم که مردم کدام گروه را انتخاب می‌کنند.

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
این اتفاق حذف بخشی از محصول تولید شده در هر جای جهان ممکن است رخ دهد ولی وقتی که سریال یا فیلم در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد سابقه ندارد که همزمان با آن بخش‌های حذف شده هم منتشر شود. نهایتا شاید چند سال بعد نسخه‌ای معروف به «نسخه کارگردان» از آن فیلم یا سریال منتشر شود که زمان آن بیشتر است و این مهم با رضایت تهیه کننده و صاحب اثر انجام می‌شود. در این میان مدیر روابط عمومی شبکه افق سیما از پخش سریال گاندو بدون حذفیات از این شبکه خبر داد. اما این که یک سریال که محصول خود تلویزیون است قرار باشد در ۲ کانال مختلف پخش شود که در یک کانال بخش‌هایی از آن حذف شده است در نوع خود بی سابقه است. اگر چنین اتفاقی رخ دهد پرسشی جدی‌ مطرح است که آیا شاهد موقعیت یک بام و دو هوا در صدا و سیما هستیم؟ برای پرهیز از این شائبه که این نوشتار موافق با سانسور سریال گاندو است، اتفاقا برعکس از رویکرد شبکه افق استقبال می‌کنیم و ای کاش که شبکه ۳ هم سریال گاندو را بدون هیچ گونه حذفیاتی پخش می‌کرد.
صدا و سیماصدا و سیما51 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ ابوالفضل مکرمی‌فر در حاشیه بازدید از موزه تاریخی قرائی رشتخوار با اشاره به اینکه گردشگری، صنعتی درآمدزا با اشتغالزایی پایدار است افزود: یکی از شاخص‌ها در تخصیص اعتبار مورد نیاز، ثبت آثار ملی است. مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رشتخوار نیز در این بازدید گفت: هم اکنون، ۶ اقامتگاه بوم‌گردی و گردشگری در روستا‌های شهرستان رشتخوار راه اندازی شده است. کاظم کامیاب با بیان اینکه رشتخوار در حوزه گردشگری از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است افزود: هدف از راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این شهرستان، ترویج و معرفی آداب و رسوم و فرهنگ غنی مردمان این مرز و بوم به گردشگران است. وی گفت: رشتخوار دارای ۳۰۰ اثر تاریخی و گردشگری است که ۲۵ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است. شهرستان رشتخوار با ۶۵ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است و دارای آثاری تاریخی مثل شهر جیزد، مسجد جامع و آب انبار‌های دوره قاجاریه است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در بیانیه‌ای با گرامیداشت ۲۷ تیرماه سالروز پذیرش قطعنامه ۵۹۸، مقاومت امروز ملت بزرگ ایران در عرصه جنگ نرم و تحریم‌های اقتصادی استکبارجهانی را امتداد معنادار و الهام‌بخش دوران دفاع مقدس دانست. در این بیانیه آمده است: تحلیل واقع‌بینانه دفاع ­مقدس به‌عنوان یکی از رخداد‌های مهم تاریخ معاصر و بازخوانی چرایی آغاز و پایان آن، عامل مهمی در روند تداوم انقلاب اسلامی و شناخت تهدیدات فراروی کشور و نیز عمق راهبردی جمهوری اسلامی و موقعیت امروز ملت ایران در مصاف با نظام سلطه و استکبار به شمار می‌رود. هشت سال دفاع ­مقدس ملت سلحشور ایران اسلامی، توسعه اندیشه دینی و نقش بی­‌نظیر ولایت فقیه در نبرد مستمر جبهه اسلام با جبهه کفر و الحاد جهانی را به­ مثابه حقیقتی انکارناپذیر در معرض نگاه و اندیشه بشری قرار داده است؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون بیداری اسلامی و شکل‌­گیری جنبش‌­های اعتراضی علیه سیاست­‌های استکباری مانند آنچه در آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر نقاط حاکمیت سلطه غربی در جریان است، از جلوه‌­های تأثیرگذاری مقاومت و پایداری ملت ایران ارزیابی می‌شود. در ادامه این بیانیه، با تجلیل از نقش هنرمندانه حضرت امام خمینی (ره) در الگوسازی دفاع مقدس ملت غیور ایران اسلامی، آمده است: از منظر معمار کبیر انقلاب اسلامی، پذیرش قطعنامه ۵۹۸، تغییر راهبرد انقلاب اسلامی در مصاف با استکبار نبود، بلکه تغییر تاکتیک به اقتضای شرایط نبرد بود تا دشمن را در جبهه­‌های دیگر، تا شکست کامل تعقیب کنیم. این بیانیه، با اشاره به عبرت­‌ها و پیامد‌های جنگ تحمیلی هشت ساله نظام سلطه و استکبار جهانی و شیطان اعظم آمریکای جهان‌خوار علیه ملت مقاوم ایران اسلامی، تصریح کرده است: ادامه محاسبات غلط استکبار جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز که به تحمیل یک جنگ سخت، گسترده و همه‌جانبه به انقلاب، نظام و ملت ایران منجر شد، امروز با هوشمندی و ژرف‌­اندیشی رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه­‌ای (مدظله‌العالی) و آمادگی، اتحاد و همدلی نیرو‌های مسلح، بصیرت و ولایت­مداری ایرانیان غیور، راهبرد مقاومت، اتحاد و آمادگی با فراهم‌سازی ظرفیت‌ها و فرصت‌های بازدارندگی باعث مهار طمع‌­ورزی‌­ها و ماجراجویی­‌های ذهنی و محاسباتی جبهه دشمنان شده است. در پایان این بیانیه، با تعظیم به مقام شامخ شهیدان هشت سال دفاع مقدس و پاسداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) و تأکید بر نقش بازدارنده توسعه گفتمان انقلاب اسلامی و مقاومت و حفظ روحیه جهادی و انقلابی در جامعه اسلامی، آمده است: قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ تحمیلی هشت ساله هرگز به مفهوم تعطیل شدن امر مقدس دفاع نبود؛ چرا که پس از آن دشمن با حمله به هویت نظام از طریق جنگ نرم و تهاجم فرهنگی و نیز کلید زدن فتنه­‌های سیاسی و امنیتی مانند آنچه در سال‌های ۷۸ و ۸۸ و ۹۶ و در صحنه‌­های مختلف و البته تحریم‌­های اقتصادی، هجمه‌­های رسانه‌­ای، عملیات روانی و پیگیری پروژه نفوذ و تأثیرگذاری در هسته تصمیم‌­سازی و تصمیم‌گیری و ایجاد خطای محاسباتی در نظام، جنگ را در میدان­‌های دیگر علیه انقلاب اسلامی گسترانیده است؛ اما ملت بزرگ و فهیم ایران اسلامی طی سه دهه اخیر، با حضور آگاهانه در صحنه‌­ها به دفاع و مقابله هوشمندانه با کید و فتنه شیطانی دشمنان برخاسته است و به لطف و مدد الهی، پیروزی نهایی از آن ملت شریف، مسلمان و سرافراز ایران اسلامی تحت رهبری‌های، ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه­‌ای عزیز (مدظله‌العالی) خواهد بود.
فردا نیوزفردا نیوز15 ساعت قبل
محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. سرویس عکس و فلیم فردا: محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. بیوگرافی محیا اسناوندیمحیا اسناوندی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۹ در تهران، مجری استفارغ التحصیل فوق لیسانس رشته میکروبیولوژی می‌باشد، فعالیت خود را با مجری‌گری گروه کودک و نوجوان شروع کرد و حالا مجری، گوینده و بازیگر می‌باشدفعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۸۸ وقتی ۱۹ ساله بود با گروه اجتماعی شبکه تهران شروع کرد و یکسال بعد در سال ۸۹ وارد گروه کودک و نوجوان همین شبکه شداجرای برنامه مشترک خانوم اسناوندی به همراه مژده لواسانی در برنامه سه نقطه که اولین تجربه کاریش بود، باعث دیده شدنش شد سپس بعد از سال ۹۴ مجری‌گری برنامه شاخص و موفق بچه‌های مردم و سپس ترانه باران را نیز برعهده گرفتمحیا اسناوندی تیر ۹۸ خبر ازدواج خود را با متن زیر رسانه‌ای کرد: ورود شکوهمندانت به هستی من؛ عقد بستگی قلب و جسم و روحمون، دلبرانه‌ترین روز تاریخ زندگیم، مقارن شد با روز میلاد حضرت دلبر…. چشم بد دور که هم جانی و هم جانانی …همسرشان مجتبی کشاورز تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی می‌باشد

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت منتفی شد

خبری55 دقیقه قبل

دفاعیات نجفی در دومین دادگاه قتل میترا استاد + فیلم

خبری1 ساعت قبل

اظهارات اخیر ترامپ و واکنش‌های دریافتی از سمت مجلس نمایندگان

خبری2 ساعت قبل

پیش‌بینی بازارها تا پایان سال ۹۸ / موتور بورس در حال کند شدن / بازدهی ۳۰ درصدی در بازار طلا و ارز

تجارت‌نیوزچند ثانیه قبل

نرخ بلیت هواپیما بر مبنای دلار ۱۲ هزار تومانی به روز رسانی شد

اقتصادنیوز5 دقیقه قبل

آئین بازسازی واقعه غدیر در ۶ شهرستان کرمان برگزار می‌شود

تسنیم5 دقیقه قبل

واکنش تند نصیرزاده به نتیجه انتخابات کشتی: مجمع مهندسی شده بود

ایسنا6 دقیقه قبل

شورای نگهبان به نقش ضامن اسلامیت و جمهوریت ایران درآمده است/ شورای نگهبان خار چشم دشمنان است

اعتمادآنلاین6 دقیقه قبل

جزئیات محرومیت استقلال از نقل‌وانتقالات از زبان وکیل پروپئیچ

ایسنا7 دقیقه قبل

رئیس سازمان ملی استاندارد در سمنان: سهم ایران در حوزه صادرات حلال در جهان ناچیز است

تسنیم7 دقیقه قبل