1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

ادامه تظاهرات موافقین و مخالفین دولت مادورو در ونزوئلا + ویدیو

(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا

هزاران تن از هواداران خوان گوایدو، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا بار دیگر به خیابان آمده و خواستار برکناری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری کنونی این کشور شدند.

به گزارش فرارو، این تجمع همزمان با بیستمین سالگرد انقلاب بولیواری ونزوئلا به رهبری هوگو چاوز، رئیس جمهوری پیشین این کشور برگزار شد. معترضان در این گردهمایی بزرگ به مدت چند ساعت در چند نقطه از شرق پایتخت، کاراکاس حضور یافته و پس از آن به طرف دفتر اتحادیه اروپا در محله لاس‌مرسدس حرکت کردند.

خوان گوایدو در جمع هواداران خود گفت: حرکت ما به سوی دفتر اتحادیه اروپا این پیام را دارد که مایلیم از تمامی کشورهایی که ما را به رسمیت خواهند شناخت، تشکر کنیم.

گوایدو ۳۵ ساله، رئیس مجلس ملی ونزوئلاست، تنها نهادی که هم‌اکنون در اختیار اپوزیسیون این کشور قرار دارد. او در مقام ریاست مجلس، انتخاب نیکلاس مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری را باطل می‌داند زیرا مدعی است که رقیبش با تقلب به این جایگاه رسیده است.

خوان گوایدو در تجمع روز شنبه اعلام کرد کمک‌های انسانی از سوی برزیل و کلمبیا به طرف ونزوئلا در حرکت است. وی همچنین طرفداران خود را به برگزاری تظاهرات دیگری در روز ۲۳ بهمن دعوت کرد.

همزمان با تجمع مخالفان نیکلاس مادورو، موافقان او نیز در کاراکاس گرد هم آمدند. آنها نیز به مناسبت ۲۰ سالگی انقلاب ونزوئلا با لباس‌های قرمز در خیابان بولیوار در مرکز شهر اجتماع کرده و بعضی از آنها نیز به رقص و پایکوبی پرداختند.

نیکلاس مادورو با استقبال از هواداران خود که در خیابان اجتماع کرده بودند گفت: خیابان، باز هم خیابان، برای دفاع از میهن و انقلاب.

وی در این سخنرانی خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در کشور شد و گفت: تمام این بورژواهایی که قدرت را در مجلس در دست گرفته‌اند باید برگزاری انتخابات پارلمانی در همین سال را به بحث بگذارند.

انتخابات پارلمانی آینده ونزوئلا برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی شده است.

همزمان با تظاهرات موافقان و مخالفان دولت ونزوئلا، آمریکا نظامیان این کشور را به سرپیچی از مادورو دعوت کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای که روز شنبه منتشر شد از نظامیان ونزوئلا خواست تا به طرفداران خوان گوایدو بپیوندند.

به گزارش سازمان ملل متحد، در جریان اعتراض‌های اخیر در این کشور تاکنون حدود ۴۰ نفر کشته و ۸۵۰ تن زندانی شده‌اند.

(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 13(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 14(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 15(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 16(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 17(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 18(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 19(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 20(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 21(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 22(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 23(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 24(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 25(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 26(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 27(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 28(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 29(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 30(تصاویر) وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا - 31

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو / ادامه بحران و ناآرامی‌ها در ونزوئلا

ایسناخبرگزاری ایسنا

نویسنده متن: سارا سبزی / ‏‬ تدوینگر: دلارام توکلی / ‏‬گوینده: حسین هرمزی

خواندن خبر در سایت منبع

سقوط تولید نفت ونزوئلا به زیر یک میلیون بشکه

ایسناخبرگزاری ایسنا
سقوط تولید نفت ونزوئلا به زیر یک میلیون بشکه

به گزارش ایسنا، آن لوئیس هیتل، تحلیلگر نفتی در شرکت «وود مک کنزی» تولید فعلی نفت ونزوئلا را ۱٫۱ میلیون بشکه در روز برآورد کرد. با این حال خاطرنشان کرد معافیت‌ها از شدت تأثیرگذاری تحریم‌ها علیه این کشور خواهد کاست.

با این حال شرکت‌های بین‌المللی به دلیل وخامت بحران اقتصادی، از ونزوئلا خارج شده‌اند.

تحلیلگران انتظار دارند کمبود بنزین در ونزوئلا به دلیل ذخایر محدود و عدم وجود مواد بلندینگ، تشدید شود.

طبق آماری که از سوی منابع ثانویه اوپک ارائه شده است، سطح تولید نفت ونزوئلا به دلیل بحران مالی شدید، نصف سطح سال ۲۰۱۶ است و حدود ۱٫۲ میلیون بشکه در روز است که پایین‌ترین میزان در ۷۰ سال گذشته به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

الحاق نیروهای داوطلب مردمی به ارتش ونزوئلا

مهرخبرگزاری مهر
الحاق نیروهای داوطلب مردمی به ارتش ونزوئلا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا از تشکیل واحدهای مردمی در ارتش این کشور خبر داد.

وی در توییتی که در این باره منتشر کرد، نوشت: دستور دادم که نیروهای داوطلب مردمی نیز مانند سربازان در زمره نیروهای مسلح ونزوئلا گنجانده شوند.

مادورو افزود: اگر طالب صلح هستید، باید آماده حراست از آن نیز باشید.

به گفته مادورو، طی ماه‌های آینده بیش از ۵۰ هزار واحد شبه نظامی مردمی تشکیل خواهد شد و تا ماه می‌شمار داوطلبین نیروهای مسلح به ۲ میلیون نفر خواهد رسید.

گفتنی است حدود ۱۱ روز پیش، خوان گوایدو رئیس کنگره ملی ونزوئلا با برخورداری از حمایت واشنگتن، خود را رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین معرفی و مادورو را فاقد صلاحیت برای ادامه نقش قانونی خود معرفی کرد.

این درحالی است که گوایدو از ارتش ونزوئلا نیز خواسته تا به مادورو پشت کند.

همزمان، آمریکا با اعمال تحریم علیه صنعت نفت ونزوئلا، از فشار اقتصادی به عنوان ابزاری برای واداشتن مردم به همراهی با گوایدو استفاده می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز عقب نشینی رییس جمهور ونزوئلا

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آغاز عقب نشینی رییس جمهور ونزوئلا

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، این خبر از سوی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در حالی منتشر شد که هزاران تن از مردم این کشور در خیابان‌های کاراکاس و در حمایت و یا مخالفت با وی دست به راهپیمایی زدند.

روی کار آمدن خوآن گوآیدو، رهبر مجمع ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده این کشور حمایت‌های زیادی را از سوی آمریکا، کشورهای منطقه‌ای آمریکای لاتین و چند کشور اروپایی به همراه داشته و آنها به همراه رئیس جمهوری خودخوانده، خواستار برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ریاست جمهوری در ونزوئلا شده‌اند.

مادورو در نخستین حضورش در انظار عمومی پس از زمان حمله پهپادی در رژه نظامی اوت ۲۰۱۸، در جمع حامیانش در کاراکاس گفت که پارلمان کشورش باید مجددا مشروع سازی شود و ادامه داده که با مجلس مؤسسان قانون اساسی درباره این مساله رایزنی می‌کند.

اگر این مجلس مؤسسان از پیشنهاد مادورو حمایت کند، این رأی‌گیری در سال جاری میلادی برگزار می‌شود. مادورو پیشنهاد کرده انتخابات پارلمانی زودهنگام به جای سال ۲۰۲۰ امسال برگزار شود.

پیشتر دادگاه عالی این کشور تمامی اقدامات مجمع ملی را که ریاستش برعهده گوآیدو است، پوچ و توخالی خوانده بود.

مادورو در این سخنرانی مجمع ملی را محکوم کرد و آن را نماینده نظام سرمایه‌داری دانست.

گوآیدو پیشتر بر آمادگی خود برای ورود به مذاکرات به شرط قرار گرفتن بحث کناره‌گیری مادورو روی میز مذاکره تاکید کرد.

وی در پیامی خطاب به رئیس‌جمهوری مکزیک و اروگوئه گفته بود: مذاکرات مدنظر ماست در صورتیکه هدف از آن تعیین شروط پایان دادن به تصاحب قدرت باشد که در پی آن انتقال قدرت و گذار آغاز شده و به انتخابات آزاد می‌انجامد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 ساعت قبل
«جعفر صفری» کارشناس مسائل پاکستان در یادداشتی به واکاوی جریان‌های اخیر و دخیل در عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان پرداخت. یکی دیگر از امتیازگیری‌های پاکستان بوسیله تروریست‌ها، در سال‌های بعد از یازده سپتامبر بود. بنا بر اسناد فاش شده آمریکا میلیارد‌ها دلار در ازای همکاری به دولت پاکستان پرداخت اما نتیجه در خور توجهی برای آمریکا در بر نداشت. با سابقه‌ای که از سرویس اطلاعاتی پاکستان موجود است، روش وسبک و سیاق اطلاعاتی آن برگرفته از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بوده که در واقع با بومی‌سازی هوشمندانه‌ای به نقش‌آفرینی در سطوح بین‌المللی می‌پردازد. لذا دادن لقب «قویترین سازمان اطلاعاتی جهان در سال ۲۰۱۳» به این سازمان از سوی سازمان سیا، خالی از برخی واقعتیها نیست.
مهرمهر2 ساعت قبل
به همت سپاه قدس و نیروی زمینی سپاه شب گذشته در عملیاتی سریع، چند خانه تیمی در خاش که عوامل جنایت اخیر در آنها مستقر بودند متلاشی شده و ۳ نفر از تروریست‌ها دستگیر شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است. ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند. رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: "اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.
آخرین خبرآخرین خبر5 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ حمید رسایی با انتشار فیلمی در کانال تلگرامی اش و کنایه سنگین به رشیدپور نوشت: همه چالش ده ساله از خودشان منتشر می‌کنند اما از آقای رشیدپور چالش پنج ساله منتشر شده رشیدپور سال ۹۲ را در برابر رشیدپور ۹۷ ببینید، علی برکت الله …

اخبار بیشتر