1. خبری
  2. حوادث
پوشش خبری

شمار قربانیان زلزله و سونامی اندونزی به ۱۲۰۳ نفر رسید

فیلم/ زلزله و سونامی در اندونزی؛ ویرانی گسترده مناطق مسکونی از نگاه یک پهباد

انتخابخبرگزاری انتخاب

تیم‌های امداد و نجات اندونزی همچنان در تلاش برای نجات آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ روز جمعه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر) در جزیره سولاوسی در شمال این کشور هستند. این زلزله که قدرت آن ۷.۵ در مقیاس ریشتر بود منجر به وقوع سونامی در این ناحیه شد.

تاکنون در این واقعه بیش از ۸۰۰ نفر جان باخته‌اند و احتمال می‌رود که شمار کشته‌ها در روزهای آتی افزایش یابد. روز جمعه تعداد زیادی از مردم برای برگزاری یک جشنواره در ساحل پالو گردهم آمده بودند که به دلیل هجوم امواج سهمگین از سوی دریا غرق شدند.

برای اطلاع از میزان خسارت‌های وارده یک پهباد بر فراز منطقه زلزله‌دیده به پرواز درآمده است. تصاویر و فیلم‌های ارسالی از این پهباد نشانگر آن است که ویرانی‌ها در محل حادثه بسیار گسترده است.

مجموعه جزایراندونزی روی خط زلزله واقع شده و هر ساله زلزله‌های قدرتمندی این جزایر را می‌لرزاند. در فاجعه سال ۲۰۰۴ میلادی، زمین‌لرزه قدرتمندی در شمال این کشور به وقوع پیوست که در طی آن تنها در اندونزی بیش از ۱۲۰ هزار نفر جان باختند.

خواندن خبر در سایت منبع

اندونزی برای امداد به قربانیان «سولاوسی» خواستار کمک جهانی شد

مهرخبرگزاری مهر
اندونزی برای امداد به قربانیان «سولاوسی» خواستار کمک جهانی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، با وجود گذشت سه روز از وقوع زمین لرزه و سونامی در جزیره سولاوسی اندونزی، کار امداد در این منطقه همچنان ادامه دارد و با توجه به وسعت ویرانی ها دولت اندونزی خواستار کمک های بین المللی شده است.

در همین رابطه آژانس مدیریت بحران ملی اندونزی اعلام کرد: شمار قربانیان زلزله ۷.۴ ریشتری دو روز پیش در شهر «پالو» واقع در جزیره «سولاوسی» که باعث وقوع سونامی نیز شد، به ۱۲۰۳ نفر رسیده است.

به گزارش رسانه های محلی اندونزی دولت این کشور در این خصوص اعلام کرد: مردم می‌توانند از سوپرمارکت‌های منطقه مواد غذایی را خریداری کنند و هزینه آن را دولت می پردازد.

«سوتوپو پورو نوگروهو» سخنگوی آژانس مدیریت بحران ملی اندونزی نیز گفت: مسئولین جزیره «سولاوسی» از ۲۸ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر در منطقه وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌اند.

در زمان وقوع سونامی صدها نفر از شهروندان برای شرکت در فستیوالی در ساحل بسر می‌بردند.

سولاوسی تقریبا در مرکز مجمع‌ الجزایر اندونزی بین دریای فلورس و دریای سلب قرار دارد.

زمین‌ لرزه سولاوسی شدیدتر از چند زمین‌ لرزه بزرگ و مرگبار چند سال اخیر در اندونزی از جمله، زمین‌ لرزه ۲۰۰۶ در یوگیاکارتا و زمین‌ لرزه تابستان گذشته در لومبوک بود.

زمین‌ لرزه سال ۲۰۰۴ در سوماترای اندونزی، با قدرت ۹.۱ ریشتر و بیش از ۲۲۰ هزار کشته، یکی از بزرگترین و مرگبارترین زمین‌لرزه‌های جهان در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، شمار قربانیان زلزله ۷.۴ ریشتری دو روز پیش در شهر «پالو» واقع در جزیره «سولاوسی» که باعث وقوع سونامی نیز شد، به ۱۲۰۳ نفر رسیده است.

تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی - 1تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی - 3تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی - 4تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی - 5تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی - 6تصاویر هوایی از سونامی مرگبار در اندونزی - 7

خواندن خبر در سایت منبع

زلزله و سونامی اندونزی؛ نگرانی از به تله افتادن مردم زیر آوار

بی‌بی‌سیخبرگزاری بی‌بی‌سی
زلزله و سونامی اندونزی؛ نگرانی از به تله افتادن مردم زیر آوار

زلزله و سونامی اندونزی؛ نگرانی از به تله افتادن مردم زیر آوار

زلزله و سونامی اندونزی؛ نگرانی از به تله افتادن مردم زیر آوار - 1

یک هتل ویران شده در پالو

در پی زلزله و سونامی در اندونزی بیم آن می رود که ده ها نفر در زیر آوار ساختمان های فروریخته در شهر پالو به تله افتاده باشند.

امدادگران در انتظار ماشین آلات سنگین برای جست و جو در میان آوار یک هتل و یک مرکز خرید هستند. پیشتر چند پس لرزه مانع عملیات کمک رسانی شده بود.

امدادگران به بعضی از کسانی که زیر آوار به تله افتاده اند آب و غذا رسانده اند.

مقام ها می گویند این زلزله و سونامی متعاقب آن باعث مرگ حداقل ۸۳۲ نفر شده است.

سازمان ملی حوادث اضطراری طرح هایی را برای ایجاد گورهای جمعی اعلام کرده است. انتظار می رود حداقل ۳۰۰ نفر در گوری که یکشنبه شب آماده شد دفن شوند.

جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی از محل بازدید کرده و خواستار تلاش "شبانه روزی" برای نجات بازماندگان شده است.آمار قربانیان زلزله و سونامی اندونزی به ۸۳۲ نفر رسیدصدها نفر در زلزله و سونامی اندونزی کشته شدند

دشوار بودن امدادرسانی

رسانه های محلی گزارش می دهند که سیگنال تلفن های همراه در میان آوار یک مرکز خرید ردیابی شده. همزمان فریاد کسانی که در هتل روا روا زیر آوار مانده اند شنیده شده است.

زلزله و سونامی اندونزی؛ نگرانی از به تله افتادن مردم زیر آوار - 12

ویرانه به جا مانده از مسجدی در پالو

یک داوطلب به نام طالب باوانو به خبرگزاری فرانسه گفت که سه نفر از آوار هتل بیرون کشیده شده اند، جایی که شاید بیش از ۵۰ نفر به تله افتاده باشند.

انسداد جاده ها، آسیب دیدن ساختمان فرودگاه و قطع ارتباطات راه دور جملگی کمک رسانی به ناحیه را دشوار کرده است.

سایر مشکلات

بازماندگان فاجعه که نگران لرزش های تازه هستند از بازگشتن به خانه هایشان خودداری می کنند و در هوای آزاد می خوابند.

با توجه به خسارت دیدن بیمارستان ها، زخمی ها در هوای آزاد تحت درمان قرار گرفته اند و حداقل یک بیمارستان صحرایی ایجاد شده است.

زلزله و سونامی اندونزی؛ نگرانی از به تله افتادن مردم زیر آوار - 19

هواپیماهای نظامی بعضی از مجروحان را منتقل کرده اند

ارتش کنترل فرودگاه را به دست گرفته تا کمک ها را وارد و زخمی ها و سایر نیازمندان را تخلیه کند.

برق و موج تلفن های موبایل در بخش اعظم ناحیه قطع است. به علاوه خبر زیادی از نواحی مسکونی اطراف در طول ساحل که تصور می شود در سونامی به شدت آسیب دیده باشند در دست نیست.

زلزله ۷.۵ درجه ای در عمق ده کیلومتری زمین درست در کنار جزیره مرکزی سولاوسی در ساعت ۱۸:۰۳ روز جمعه به وقت محلی روی داد و باعث خیزش امواج دریا، سونامی، شد.

بسیاری از مردم در ساحل پالو برای یک جشنواره آماده می شدند و با رسیدن امواج سونامی غافلگیر شدند.

یوسف کالا، معاون رئیس جمهور اندونزی، گفته است که آمار نهایی کشته ها ممکن است به چند هزار نفر برسد و صلیب سرخ هم تخمین می زند که زندگی بیش از ۱.۶ میلیون نفر تحت تاثیر قرار گرفته است.

زلزله و سونامی اندونزی؛ نگرانی از به تله افتادن مردم زیر آوار - 26

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.شمار قربانیان سونامی در اندونزی دو برابر شد: ۸۳۲ نفر

خواندن خبر در سایت منبع

شمار قربانیان زلزله و سونامی اندونزی به ۱۲۰۳ نفر رسید

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
شمار قربانیان زلزله و سونامی اندونزی به ۱۲۰۳ نفر رسید
شمار قربانیان زلزله و سونامی اندونزی به ۱۲۰۳ نفر رسید - 0

مقامات اندونزیایی از افزایش شمار افراد کشته شده در زمین لرزه و سونامی این کشور به ۱۲۰۳ نفر خبر می دهند.

به گزارش آناتولی، آژانس مدیریت بحران ملی اندونزی اعلام کرد: شمار قربانیان زلزله ۷.۴ ریشتری دو روز پیش در شهر «پالو» واقع در جزیره «سولاوسی» که باعث وقوع سونامی نیز شد، به ۱۲۰۳ نفر رسیده است.

به گزارش رسانه های محلی اندونزی دولت این کشور در این خصوص اعلام کرد: مردم می‌توانند از سوپرمارکت‌های منطقه مواد غذایی را خریداری کنند و هزینه آن را دولت می پردازد.

سوتوپو پورو نوگروهو سخنگوی آژانس مدیریت بحران ملی اندونزی نیز گفت: مسئولین جزیره «سولاوسی» از ۲۸ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر در منطقه وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌اند.

در زمان وقوع سونامی صدها نفر از شهروندان برای شرکت در فستیوالی در ساحل بسر می‌بردند.

سولاوسی تقریبا در مرکز مجمع‌الجزایر اندونزی بین دریای فلورس و دریای سلب قرار دارد.

زمین‌لرزه سولاوسی شدیدتر از چند زمین‌لرزه بزرگ و مرگبار چند سال اخیر در اندونزی از جمله، زمین‌لرزه ۲۰۰۶ در یوگیاکارتا و زمین‌لرزه تابستان گذشته در لومبوک بود.

زمین‌لرزه سال ۲۰۰۴ در سوماترای اندونزی، با قدرت ۹.۱ ریشتر و بیش از ۲۲۰ هزار کشته، یکی از بزرگترین و مرگبارترین زمین‌لرزه‌های جهان در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
رویاهای رحمان در پی قتل یک پیرمرد و پیرزن و با صدور حکم قصاص از بین رفت. وی ادامه داد: مدتی بعد وقتی کارآگاهان پلیسآگاهی به من مشکوک شدند و دستگیر شدم زیر بار قتل نرفتم. چند سالی زندانی شدم اما بعدها با سپردن وثیقه به دادسرا، تا زمان تکمیل تحقیقات به طور موقت از زندان آزاد شدم. متهم اظهار داشت: در این هنگام بود که رای دادگاه درباره من و ۳ همدستم صادر شد که ۳ نفرمان به قصاص نفس محکوم شدیم. روزی که حکم قصاص را به دستم دادند همه آرزوهایم به هم ریخت فکر می‌کردم اگر اعتراف نکنم شاید آزاد شوم ولی دیگر دیر شده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی گفت: در سال ۸۹ فردی بر اثر یک سانحه از ناحیه صورت دچار آسیب جدی می‌شود و برای معالجه به یکی از بیمارستان‌های تهران اعزام و توسط یکی از پزشکان متخصص این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار کرد: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار کرده به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
با تلاش و کوشش دبیر و اعضای شورای حل اختلاف ویژه عشایر اهواز یک اعدامی با عفو و بخشش اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت. سال‌ها پیش دو خانواده از دو طایفه در دشت آزادگان به دلیل خصومت شخصی با هم درگیر می‌شوند که در این نزاع یک خانم به قتل می‌رسد. همین مسأله منجر به ایجاد اختلافات و خصومت‌های شدید بعد از قتل بین این دو طایفه می‌شود. با دستگیری فرد متهم به قتل و تشکیل پرونده این نزاع در دادسرای دشت آزادگان و محاکمه او، متهم محکوم به اعدام شده و حکم قصاص وی مورد تأیید دیوان‌ عالی کشور قرار می‌گیرد. با دخالت و وساطت و تلاش‌های دبیر و اعضای شورای حل اختلاف ویژه عشایر و تشکیل چندین نشست بین بزرگان و ریش‌سفیدان طرفین و با حضور معتمدین و مصلحین منطقه، اولیای دم از اجرای حکم قصاص قاتل صرف نظر کردند و قاتل پس از طی مراحل قانونی، آزاد شد و به آغوش خانواده خود بازگشت و این پرونده با صلح و سازش مختومه شد.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان گفت: باهوشیاری و تلاش شبانه روزی دستگاه قضایی و پلیس استان قاتل ۱۶ ساله در کم‌تر از ۲۴ ساعت دستگیر شد. وی ادامه داد: راننده خودرو که همسایه دوستان متهم بوده است به داخل منزل رفته و پس از مدتی برادر وی (راننده خودرو) از خانه بیرون می‌آید و در کوچه با متهم درگیر و با ضربه چاقو به قتل می‌رسد. این مقام قضایی با اشاره به اینکه مقتول (الف. ع) متاهل بوده و ۳۴ سال داشته است و با ضربه چاقو به قفسه سینه به قتل رسیده است، عدم کنترل خشم، مصرف مشروبات الکلی ودرگیری لفظی را از مهم‌ترین علل حادثه اعلام کرد. علیدادی سلیمانی گفت: با توجه به اینکه قاتل ۱۶ سال دارد با قرار نگهداری موقت به کانون اصلاح و تربیت معرفی شده است وتحقیقات تکمیلی در خصوص این حادثه و علل احتمالی دیگر آن ادامه دارد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
دختر جوان روسی بر اثر ضرب و شتم با چاقو و چکش جان باخت. دختر روسی که نامزدش را به‌خاطر شکستن بینی‌اش بخشیده بود، چند‌ماه بعد بر اثر ضرب و شتم او باچاقو و چکش جان باخت. اولک ‌۲۰ ساله که سابقه بار‌ها خشونت علیه نامزدش را داشت با بخشش نامزدش برای شکستن بینی از بازداشتگاه آزاد شد، اما همانطور که روانشناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند خشونت علیه همسر می‌تواند روندی صعودی و مرگبار را طی کند. به گزارش دیلی‌میل، این پیش‌بینی در مورد این دختر و پسر مصداق داشت.

اخبار بیشتر