1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور

واکنش نوبخت به اعتراض فعالان اقتصادی: از مسئولیت فرار نمی‌کنم/ نمی‌توان همه معضلات بشریت را حل کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش نوبخت به اعتراض فعالان اقتصادی: از مسئولیت فرار نمی‌کنم/ نمی‌توان همه معضلات بشریت را حل کرد

محمد باقر نوبخت در ادامه نشست صبحانه کاری فعالان بخش خصوصی که در محل اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است، در واکنش به سخنان معترضانه فعالان بخش خصوصی نسبت به عملکرد دولت، گفت: نمی خواهم از مسئولیت خود فرار کنم، اما همه معضلات جهان بشریت را نمی توان در این زمینه حل و فصل کرد.

واکنش نوبخت به اعتراض فعالان اقتصادی: از مسئولیت فرار نمی‌کنم/ نمی‌توان همه معضلات بشریت را حل کرد - 1

وی ادامه داد: من خود را موظف می دانم همه مطالب فعالان اقتصادی را در اولین جلسه ستاد اقتصادی دولت و هیات دولت ارایه کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

نوبخت: سیاست‌های جدید ارزی دولت عملیاتی شد

الفخبرگزاری الف
نوبخت: سیاست‌های جدید ارزی دولت عملیاتی شد

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت در نشست صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی ایران گفت: در شرایطی که کشور دچار چالش‌هایی شده همه ظرفیت‌ها باید در کنار هم قرار بگیرد تا بتوانیم از این چالش‌ها عبور کنیم.

وی افزود: این روزها در آستانه ورود به دومین مرحله تحریم‌های یکی از قدرت‌های بزرگ علیه کشور قرار داریم که نه تنها خود تلاش به تحریم می‌کند بلکه همه کشورها را تهدید و ترغیب می‌کند که با او در این تحریم غیر انسانی، غیر اخلاقی و خلاف عرف بین‌الملل همراهی و هماهنگی داشته باشد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: مهم ترین وظیفه‌ای که در دولت برعهده دارد، موضوع تعادل اقتصادی و توسعه است که تاکنون توسعه متوازن نبوده و با توجه به نوعی غفلت ناشی از آمایش سرزمین در سطح استان‌ها و ملی است که خوشبختانه سال قبل سند آمایش تک تک استان‌ها آماده شد و در آغاز امسال به مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سپردیم و  تا پایان سال جاری به سند آمایش ملی دست پیدا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تعادل اقتصادی از طریق اعمال سیاست های اقتصادی اعم از سیاست های پولی و مالی از طریق تسویه بازارها انجام می‌شود، تصریح کرد: از بازارهای چهارگانه، در برخی از آنها دچار عدم تعادل به دلیل عدم تسویه آنها هستیم.

نوبخت با بیان اینکه امروزه بازار پول دچار عدم تعادل است و اثرات آن را در بازار ارز نیز مشاهده می‌کنیم، افزود: بازار سرمایه این روزها شاهد رشد است و می توانیم از این بازار به عنوان محلی برای سرریز شدن مشکلات بازار پول استفاده کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: بازار کالا سومین بازار است که به دلیل موضوع بازار پول و نقدینگی و مسائل موجود در بازار ارز دچار چالش‌هایی شده که باید به سرعت به آن بپردازیم. بازار چهارم بازار کار است که چیزی در حد سه میلیون و 200 هزار بیکار در این بازار وجود دارد هرچند جمعیت شاغل طی سال‌های گذشته افزایش یافته اما آمار جمعیت بیکاران کاهش نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند

 محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان یکی از اعضای کلیدی دولت دوازدهم، روز کاری جاری خود را با حضور در اتاق بازرگانی ایران آغاز کرد تا از نزدیک برنامه های دولت برای اقتصاد ایران را تشریح کند؛ بر این اساس به دلیل اهمیت حضور این عضو کابینه، تعداد زیادی از فعالان اقتصادی به عنوان نمایندگان تشکل های اقتصادی و روسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور در این جلسه حضور داشتند که متاسفانه از نحوه سخنان وی عصبانی شده و قصد ترک جلسه را کردند.

انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند - 2انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند - 3

بر این اساس، وی علیرغم انتظار فعالان اقتصادی تنها به ارایه آماری سوخته از اشتغال بسنده کرد و به صورت گذرا از وضعیت کنونی اقتصاد و ارز عبور کرد.

ناخرسندی از سخنان نوبخت، در سخنان اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران که پس از نوبخت به ایراد سخنرانی پرداختند، مشهود بود.

چه سازمان برنامه ای است که چنین آشفتگی در اقتصاد ایران را برنامه ریزی کرده است

علی اصغر جمعه ای، رئیس اتاق بازرگانی سمنان در سخنان خود گفت: شما رئیس سازمان برنامه و بودجه و یکی از سازمانهای مهم اقتصاد ایران هستید که به عنوان معاون رئیس جمهور انتظار این نمی رفت که بعد از گذشت ۴ ماه، وضعیت اقتصادی ایران به این شکل پیش رود، ما که در میدان هستیم جز آشفتگی و بی برنامگی چیز دیگری را نمی بینیم.

ما انتظار برنامه ۵ ساله از شما نداریم، بلکه برای شش ماه آینده به ما برنامه بدهیدوی افزود: افرادی که واسطه کارآفرینی و اشتغال بودند جزو بسته های حمایتی برای دهک های پایین قرار می گیرند لذا تعجب می کنم که این چه برنامه ریزی در کشور بوده است که کار اقتصاد را به اینجا کشانده است، اگر کسی مانع است او را معرفی کنید، اگر هماهنگی نیست، عوامل را اعلام کنید، در حالیکه در داخل تیم اقتصادی دولت نیز به شدت ناهماهنگی به چشم می رود.

جمعه ای گفت: اگر شما نمی توانید دولت و بنگاههای دولتی را اداره کنید، چطور می توانید هشتاد میلیون نفر آدم را کنترل کنید، این در حالی است که ما انتظار برنامه ۵ ساله از شما نداریم، بلکه برای شش ماه آینده به ما برنامه بدهید، اما اگر ریلی هم برای اقتصاد وجود ندارد، به صراحت بگویید تا ما برای کارگران و فرزندان و خانواده خود تدبیر کنیم. ما انتظار امید و تدبیر داشتیم.

تدبیر روشنی وجود ندارد

محمد امیرزاده، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش اول پروسه اقتصاد ایران بعد از انقلاب، مصادره بود که ثروت و دریافت مالیات را بر مبنای آن از دست دادیم، این در حالی است که دولتی کردن، خصوصی سازی و مواردی از این دست نیز منجر به آسیب به اقتصاد کشور شد؛ این در حالی است که نگرش های غلط به اقتصاد، اثرات تصمیم گیری های سیاسی بر اقتصاد وضع موجود را رقم زد و امروز در هر شرایط سختی، همکاری دولت و ملت نیاز است، ولی وقتی که مجلس قانون رفع موانع تولید را مصوب می کند و تا به امروز برنامه ای بر روی آن صورت نگرفته است.

بیش از ۱۰۰۰ قرارداد در صنعت برق متوقف شده که ناشی از جهش دلار است و هنوز هیچ برنامه ای از سمت سازمان برنامه ارایه نشده استوی افزود: کامیون های کشور یک شبه به این وضعیت دچار نشده اند، این در حالی است که در ایران علیرغم کشورهایی مثل چین، هنوز تدبیر روشنی برای جبران خسارت ها وجود ندارد. برخی از قوانین ناقص است و انتظار داریم که شما با مسئولان اقتصادی کشور برنامه ای تدوین شود که اقتصاد کشور بهره مند از این برنامه شوند.

۱۰۰۰ قرارداد به دلیل جهش ارز در صنعت برق متوقف شد/سیاست های دولت اقتصاد را به زمین زد، نه تحریم

حمیدرضا صالحی، نماینده فدراسیون انرژی و سندیکای برق نیز گفت: گفته اید که آمریکا تصمیم گرفته که اقتصاد ایران را زمین بزند، اما آیا سیاست سرکوب نرخ ارز در ۵ سال گذشته که بارها هم نسبت به آن تذکر داده شد، عامل مهمتری نبوده است؟ به خاطر دارید که روی این موضوع فعالان اقتصادی مدتها با شما بحث داشتند، در حالیکه اگر مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی را بر روی ارز اعمال می کردیم، امروز وضعیت بازار ایران این طور نبود، در حالیکه شما این موضوع را مورد مخالفت قرار دادید و امروز آدرس غلط می دهید.

گفته اید که آمریکا تصمیم گرفته اقتصاد ایران را زمین بزند، اما آیا سیاست سرکوب نرخ ارز در ۵ سال گذشته که بارها هم نسبت به آن تذکر داده شد، عامل مهمتری نبوده است؟وی افزود: چند نیروگاهی که در حال تکمیل شدن بود را با قطعی منابع مواجه کردید و کشور دچار خاموشی شد، این در حالی است که قرار بود که هر سال مابه التفاوت نرخ تکلیفی و تمام شده، در بودجه بیاید اما امروز ۳۰ هزار میلیارد تومان ناشی از این زیان را در بودجه در نظر نگرفته اید. این در حالی است که اگرچه از قبوض برق مردم رقمی را بابت انرژی های نو دریافت کرده اید، به این بخش تخصیص نداده و جای دیگر هزینه کردید.

صالحی گفت: بیش از ۱۰۰۰ قرارداد در بخش توزیع و انتقال صنعت برق متوقف شده است که این ناشی از جهش دلار است و هنوز هیچ برنامه ای از سمت سازمان برنامه و بودجه ارایه نشده است.

خودتحریمی دولت بیش از تحریم ترامپ به اقتصاد کشور ضربه زد

فرشچیان از اتحادیه صادرکنندگان نمونه کشور هم گفت: اکنون با ایجاد رانت ارزی زمینه ای فراهم شده است که تولید و صادرات کشور با مشکلات بیشتری مواجه شود. درعین حال، اکنون با ایجاد رانت ارزی، توقع بالا برای واردات مضاعف ایجاد کرده و ۲۴ میلیارد دلار واردات به بودجه کشور تحمیل شده است.

ضربه به اقتصاد کشور نیازی به ترامپ ندارد؛ دولت شرایطی را فراهم کرده که خودتحریمی بیش از تحریم آمریکا اقتصاد را دچار مشکل کرده استوی افزود: یک بار صادقانه باید سیاسی گری را کنار بگذاریم و واقعیت را ببینیم. هدف امروز صادرات ما است، هدف امروز تولید کشور و اشتغال است؛ این در حالی است که اکنون ایجاد اشتغال برای قاچاقچی و پیله ور شده است؛ اکنون صادرات دچار مشکل است و صادرکنندگان نمی توانند ارز خود را هم قیمت پتروشیمی که رانت خوراک ارزان می گیرد، به سامانه نیما بدهند.

فرشچیان گفت: ضربه به اقتصاد کشور نیازی به ترامپ و ترامپها ندارد چرا که دولت شرایطی را فراهم کرده که خودتحریمی بیش از تحریم آمریکا اقتصاد را دچار مشکل کرده است.

آمار اشتغال خالص را بدهید

طبیب زاده، رئیس اتاق بازرگانی کرمان هم در سخنانی گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه از آمار اشتغال صحبت کرد، اما بهتر است بگوید که میزان اشتغال خالص چقدر بوده و از تامین اجتماعی آماری بدهد که چه تعداد افراد بیکار شده اند.

وی افزود: آمایش سرزمین نیز کتابی در کتابخانه ها خواهد شد، چراکه از بخش خصوصی استفاده نشده است، بگذارید فعالان اقتصادی در این رابطه نظر بدهند.

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت آغاز شد

مهرخبرگزاری مهر
جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت آغاز شد

به گزارش خبرنگارمهر، جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دقایقی قبل آغاز شد. در این جلسه فعالان اقتصادی قرار است که نکات مرتبط با اقتصاد ایران، مشکلات و چالش های اقتصادی را با این عضو کابینه دوازدهم در میان بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره وضعی نرخ دلار گفت: چنانچه نرخ ارز را با منطق اقتصادی بخواهیم در نظر بگیریم، یک بحث است اما نرخ ارز از نگاه غیراقتصادی برخی مدیران موضوع دیگری است. ما در گذشته هم به دنبال ثبات یا کاهش نرخ ارز بوده و هستیم و این درحالی است که هرگاه برنامه‌ای برای ثبات نرخ ارز داشتیم به نتیجه نامطلوبی دست یافته‌ایم. او در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا نسبت به تعدیل نرخ ارز در سال ۹۸ خوشبین هستید یا خیر؟ اظهار کرد: تعدیل نرخ ارز به عوامل و مولفه‌های مختلف بستگی دارد. ما در ارکان اقتصادی برنامه تدوین شده‌ای را جهت پیش‌بینی وضعیت کلان اقتصاد نداریم. شافعی گفت: سال آینده ممکن است با پیاده‌سازی برخی سیاست‌ها نرخ ارز تعدیل شود اما از سوی دیگر این امکان هم وجود دارد که سال ۹۸ با اجرای برخی برنامه‌های غیرمترقبه قیمت دلار دوباره گران شود.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
۶- لیوونیا، میشیگان: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۵٫۴ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۱٫۹ درصد کاهش یافته است. ۷- الکساندریا، ویرجینیا: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۷ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۳٫۶ درصد کاهش یافته است. ۸- دنور، کلرادو: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۸ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۲٫۱ درصد کاهش یافته است. ۹- ری لیگ، کارولینای شمالی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۹ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۴٫۳ درصد کاهش یافته است. ۱۰- چارلستون، کارولینای جنوبی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۵ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۰٫۳ درصد کاهش یافته است.
آخرین خبرآخرین خبر9 ساعت قبل
جزئیاتی مهم از پرداخت عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعیفارس/ جزئیات پرداخت عیدی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی بر اساس حروف الفبا اعلام شد. بر همین اساس، بازنشستگانی که حرف اول نام خانوادگی آنها ج، ز، ژ، ص، ض شروع می‌شود نیز امروز عیدی خود را از سازمان تأمین اجتماعی دریافت می‌کنند. بازنشستگانی که مستمری آنها از بانک رفاه کارگران است و نام خانوادگی آنها با حروف ب، ت، پ، ث و چ شروع می‌شود نیز عیدی خود را در روز ۴ اسفند دریافت خواهند کرد. بازنشستگانی که مستمری خود را از سایر بانک‌ها به غیر از بانک رفاه کارگران دریافت می‌کنند نیز در روز ۵ اسفند عیدی آنها پرداخت خواهد شد. بنابراین عیدی تمامی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی که بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است نهایتا تا ۱۰ اسفند به حسابشان واریز خواهد شد.

(تصاویر) رونمایی سامسونگ از گلکسی S۱۰

19+
فراروفرارو7 ساعت قبل

اخبار بیشتر