جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور

واکنش نوبخت به اعتراض فعالان اقتصادی: از مسئولیت فرار نمی‌کنم/ نمی‌توان همه معضلات بشریت را حل کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش نوبخت به اعتراض فعالان اقتصادی: از مسئولیت فرار نمی‌کنم/ نمی‌توان همه معضلات بشریت را حل کرد
اقتصاد > اقتصاد کلان - مهر نوشت:‌ رئیس سازمان برنامه و بودجه در واکنش به اعتراض فعالان بخش خصوصی گفت: نمی‌خواهم از مسئولیت خود فرار کنم اما همه معضلات جهان بشریت را نمی توان در این زمینه حل و فصل کرد.

محمد باقر نوبخت در ادامه نشست صبحانه کاری فعالان بخش خصوصی که در محل اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است، در واکنش به سخنان معترضانه فعالان بخش خصوصی نسبت به عملکرد دولت، گفت: نمی خواهم از مسئولیت خود فرار کنم، اما همه معضلات جهان بشریت را نمی توان در این زمینه حل و فصل کرد.

واکنش نوبخت به اعتراض فعالان اقتصادی: از مسئولیت فرار نمی‌کنم/ نمی‌توان همه معضلات بشریت را حل کرد - 1

وی ادامه داد: من خود را موظف می دانم همه مطالب فعالان اقتصادی را در اولین جلسه ستاد اقتصادی دولت و هیات دولت ارایه کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

نوبخت: سیاست‌های جدید ارزی دولت عملیاتی شد

الفخبرگزاری الف
نوبخت: سیاست‌های جدید ارزی دولت عملیاتی شد
رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به طراحی ۵ بسته برای جبران تکانه‌های به وجود آمده در بخش تولید و همچنین حمایت از معیشت خانوار، از عملیاتی شدن سیاست‌های جدید ارزی دولت توسط بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت در نشست صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی ایران گفت: در شرایطی که کشور دچار چالش‌هایی شده همه ظرفیت‌ها باید در کنار هم قرار بگیرد تا بتوانیم از این چالش‌ها عبور کنیم.

وی افزود: این روزها در آستانه ورود به دومین مرحله تحریم‌های یکی از قدرت‌های بزرگ علیه کشور قرار داریم که نه تنها خود تلاش به تحریم می‌کند بلکه همه کشورها را تهدید و ترغیب می‌کند که با او در این تحریم غیر انسانی، غیر اخلاقی و خلاف عرف بین‌الملل همراهی و هماهنگی داشته باشد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: مهم ترین وظیفه‌ای که در دولت برعهده دارد، موضوع تعادل اقتصادی و توسعه است که تاکنون توسعه متوازن نبوده و با توجه به نوعی غفلت ناشی از آمایش سرزمین در سطح استان‌ها و ملی است که خوشبختانه سال قبل سند آمایش تک تک استان‌ها آماده شد و در آغاز امسال به مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سپردیم و  تا پایان سال جاری به سند آمایش ملی دست پیدا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تعادل اقتصادی از طریق اعمال سیاست های اقتصادی اعم از سیاست های پولی و مالی از طریق تسویه بازارها انجام می‌شود، تصریح کرد: از بازارهای چهارگانه، در برخی از آنها دچار عدم تعادل به دلیل عدم تسویه آنها هستیم.

نوبخت با بیان اینکه امروزه بازار پول دچار عدم تعادل است و اثرات آن را در بازار ارز نیز مشاهده می‌کنیم، افزود: بازار سرمایه این روزها شاهد رشد است و می توانیم از این بازار به عنوان محلی برای سرریز شدن مشکلات بازار پول استفاده کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: بازار کالا سومین بازار است که به دلیل موضوع بازار پول و نقدینگی و مسائل موجود در بازار ارز دچار چالش‌هایی شده که باید به سرعت به آن بپردازیم. بازار چهارم بازار کار است که چیزی در حد سه میلیون و 200 هزار بیکار در این بازار وجود دارد هرچند جمعیت شاغل طی سال‌های گذشته افزایش یافته اما آمار جمعیت بیکاران کاهش نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند
اقتصاد > اقتصاد کلان - مهر نوشت:‌فعالان اقتصادی منتظر بودندحرف های مهمی درباره سیاست‌های جدید ارزی از زبان نوبخت بشنوند، اما وی به ارایه آمار سوخته اشتغال بسنده کرد و از بازار ارز و شرایط فعلی اقتصاد، کوتاه عبور کرد.

 محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان یکی از اعضای کلیدی دولت دوازدهم، روز کاری جاری خود را با حضور در اتاق بازرگانی ایران آغاز کرد تا از نزدیک برنامه های دولت برای اقتصاد ایران را تشریح کند؛ بر این اساس به دلیل اهمیت حضور این عضو کابینه، تعداد زیادی از فعالان اقتصادی به عنوان نمایندگان تشکل های اقتصادی و روسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور در این جلسه حضور داشتند که متاسفانه از نحوه سخنان وی عصبانی شده و قصد ترک جلسه را کردند.

انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند - 2انتقادات صریح اعضای اتاق بازرگانی در جلسه با نوبخت/برخی حضار جلسه را ترک کردند - 3

بر این اساس، وی علیرغم انتظار فعالان اقتصادی تنها به ارایه آماری سوخته از اشتغال بسنده کرد و به صورت گذرا از وضعیت کنونی اقتصاد و ارز عبور کرد.

ناخرسندی از سخنان نوبخت، در سخنان اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران که پس از نوبخت به ایراد سخنرانی پرداختند، مشهود بود.

چه سازمان برنامه ای است که چنین آشفتگی در اقتصاد ایران را برنامه ریزی کرده است

علی اصغر جمعه ای، رئیس اتاق بازرگانی سمنان در سخنان خود گفت: شما رئیس سازمان برنامه و بودجه و یکی از سازمانهای مهم اقتصاد ایران هستید که به عنوان معاون رئیس جمهور انتظار این نمی رفت که بعد از گذشت ۴ ماه، وضعیت اقتصادی ایران به این شکل پیش رود، ما که در میدان هستیم جز آشفتگی و بی برنامگی چیز دیگری را نمی بینیم.

ما انتظار برنامه ۵ ساله از شما نداریم، بلکه برای شش ماه آینده به ما برنامه بدهیدوی افزود: افرادی که واسطه کارآفرینی و اشتغال بودند جزو بسته های حمایتی برای دهک های پایین قرار می گیرند لذا تعجب می کنم که این چه برنامه ریزی در کشور بوده است که کار اقتصاد را به اینجا کشانده است، اگر کسی مانع است او را معرفی کنید، اگر هماهنگی نیست، عوامل را اعلام کنید، در حالیکه در داخل تیم اقتصادی دولت نیز به شدت ناهماهنگی به چشم می رود.

جمعه ای گفت: اگر شما نمی توانید دولت و بنگاههای دولتی را اداره کنید، چطور می توانید هشتاد میلیون نفر آدم را کنترل کنید، این در حالی است که ما انتظار برنامه ۵ ساله از شما نداریم، بلکه برای شش ماه آینده به ما برنامه بدهید، اما اگر ریلی هم برای اقتصاد وجود ندارد، به صراحت بگویید تا ما برای کارگران و فرزندان و خانواده خود تدبیر کنیم. ما انتظار امید و تدبیر داشتیم.

تدبیر روشنی وجود ندارد

محمد امیرزاده، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش اول پروسه اقتصاد ایران بعد از انقلاب، مصادره بود که ثروت و دریافت مالیات را بر مبنای آن از دست دادیم، این در حالی است که دولتی کردن، خصوصی سازی و مواردی از این دست نیز منجر به آسیب به اقتصاد کشور شد؛ این در حالی است که نگرش های غلط به اقتصاد، اثرات تصمیم گیری های سیاسی بر اقتصاد وضع موجود را رقم زد و امروز در هر شرایط سختی، همکاری دولت و ملت نیاز است، ولی وقتی که مجلس قانون رفع موانع تولید را مصوب می کند و تا به امروز برنامه ای بر روی آن صورت نگرفته است.

بیش از ۱۰۰۰ قرارداد در صنعت برق متوقف شده که ناشی از جهش دلار است و هنوز هیچ برنامه ای از سمت سازمان برنامه ارایه نشده استوی افزود: کامیون های کشور یک شبه به این وضعیت دچار نشده اند، این در حالی است که در ایران علیرغم کشورهایی مثل چین، هنوز تدبیر روشنی برای جبران خسارت ها وجود ندارد. برخی از قوانین ناقص است و انتظار داریم که شما با مسئولان اقتصادی کشور برنامه ای تدوین شود که اقتصاد کشور بهره مند از این برنامه شوند.

۱۰۰۰ قرارداد به دلیل جهش ارز در صنعت برق متوقف شد/سیاست های دولت اقتصاد را به زمین زد، نه تحریم

حمیدرضا صالحی، نماینده فدراسیون انرژی و سندیکای برق نیز گفت: گفته اید که آمریکا تصمیم گرفته که اقتصاد ایران را زمین بزند، اما آیا سیاست سرکوب نرخ ارز در ۵ سال گذشته که بارها هم نسبت به آن تذکر داده شد، عامل مهمتری نبوده است؟ به خاطر دارید که روی این موضوع فعالان اقتصادی مدتها با شما بحث داشتند، در حالیکه اگر مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی را بر روی ارز اعمال می کردیم، امروز وضعیت بازار ایران این طور نبود، در حالیکه شما این موضوع را مورد مخالفت قرار دادید و امروز آدرس غلط می دهید.

گفته اید که آمریکا تصمیم گرفته اقتصاد ایران را زمین بزند، اما آیا سیاست سرکوب نرخ ارز در ۵ سال گذشته که بارها هم نسبت به آن تذکر داده شد، عامل مهمتری نبوده است؟وی افزود: چند نیروگاهی که در حال تکمیل شدن بود را با قطعی منابع مواجه کردید و کشور دچار خاموشی شد، این در حالی است که قرار بود که هر سال مابه التفاوت نرخ تکلیفی و تمام شده، در بودجه بیاید اما امروز ۳۰ هزار میلیارد تومان ناشی از این زیان را در بودجه در نظر نگرفته اید. این در حالی است که اگرچه از قبوض برق مردم رقمی را بابت انرژی های نو دریافت کرده اید، به این بخش تخصیص نداده و جای دیگر هزینه کردید.

صالحی گفت: بیش از ۱۰۰۰ قرارداد در بخش توزیع و انتقال صنعت برق متوقف شده است که این ناشی از جهش دلار است و هنوز هیچ برنامه ای از سمت سازمان برنامه و بودجه ارایه نشده است.

خودتحریمی دولت بیش از تحریم ترامپ به اقتصاد کشور ضربه زد

فرشچیان از اتحادیه صادرکنندگان نمونه کشور هم گفت: اکنون با ایجاد رانت ارزی زمینه ای فراهم شده است که تولید و صادرات کشور با مشکلات بیشتری مواجه شود. درعین حال، اکنون با ایجاد رانت ارزی، توقع بالا برای واردات مضاعف ایجاد کرده و ۲۴ میلیارد دلار واردات به بودجه کشور تحمیل شده است.

ضربه به اقتصاد کشور نیازی به ترامپ ندارد؛ دولت شرایطی را فراهم کرده که خودتحریمی بیش از تحریم آمریکا اقتصاد را دچار مشکل کرده استوی افزود: یک بار صادقانه باید سیاسی گری را کنار بگذاریم و واقعیت را ببینیم. هدف امروز صادرات ما است، هدف امروز تولید کشور و اشتغال است؛ این در حالی است که اکنون ایجاد اشتغال برای قاچاقچی و پیله ور شده است؛ اکنون صادرات دچار مشکل است و صادرکنندگان نمی توانند ارز خود را هم قیمت پتروشیمی که رانت خوراک ارزان می گیرد، به سامانه نیما بدهند.

فرشچیان گفت: ضربه به اقتصاد کشور نیازی به ترامپ و ترامپها ندارد چرا که دولت شرایطی را فراهم کرده که خودتحریمی بیش از تحریم آمریکا اقتصاد را دچار مشکل کرده است.

آمار اشتغال خالص را بدهید

طبیب زاده، رئیس اتاق بازرگانی کرمان هم در سخنانی گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه از آمار اشتغال صحبت کرد، اما بهتر است بگوید که میزان اشتغال خالص چقدر بوده و از تامین اجتماعی آماری بدهد که چه تعداد افراد بیکار شده اند.

وی افزود: آمایش سرزمین نیز کتابی در کتابخانه ها خواهد شد، چراکه از بخش خصوصی استفاده نشده است، بگذارید فعالان اقتصادی در این رابطه نظر بدهند.

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت آغاز شد

مهرخبرگزاری مهر
جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت آغاز شد
جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز شد.

به گزارش خبرنگارمهر، جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دقایقی قبل آغاز شد. در این جلسه فعالان اقتصادی قرار است که نکات مرتبط با اقتصاد ایران، مشکلات و چالش های اقتصادی را با این عضو کابینه دوازدهم در میان بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
از هفتم خرداد و با هدف عرضه مستقیم خودرو به مشتریان واقعی آغاز می‌شود‎طرح فروش فوری اعتباری محصولات گروه خودروسازی سایپا با هدف عرضه مستقیم خودرو به مصرف کنندگان نهایی و مشتریان واقعی در راستای تنظیم بازار از ساعت ۱۰ صبح روز هفتم خردادماه آغاز می‌شود. به گزارش وانانیوز، ‎به نقل از سایپا، این طرح شامل برخی محصولات خانواده پلتفرم X۱۰۰ و X۲۰۰ با تسهیلات و بازپرداخت مناسب می‌باشد که بصورت فوری با اعمال محدویت کد ملی و سنی در اختیار مشتریان محترم قرار خواهد گرفت. محصولات X۱۰۰ شامل خودروهای خانواده پراید و X۲۰۰ شامل خودروهای تیبا، تیبا ۲، ساینا و کوییک است که طرح جدید فروش تسهیلاتی سایپا به عرضه تعدادی از این محصولات اختصاص دارد. ‎بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می‌توانند فقط از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www. saipagroup. ir نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کنند. همچنین مرکز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰ پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
ایران‌جیبایران‌جیب19 ساعت قبل
در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش …در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ آغاز خواهد شد. بدیهی است امکان ثبت نام تا تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. لازم به ذکر است، عرضه محصولات جدول ذیل بر اساس قیمت حاشیه بازار تنظیم شده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز22 ساعت قبل
قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد که دیروز بین ۱۴۱۰۰ تا ۱۴۱۵۰ تومان قیمت خورده بود، ظهر امروز یکشنبه تا ۱۴۰۰۰ تومان نیز عقب نشست اما بدون حصول موفقیت در شکستن مرز ۱۴ هزار تومانی، ۵۰ تومان افزایش یافت و به ۱۴۰۵۰ رسید. صرافی ملی نیز صبح امروز ۷۰ تومان و ظهر ۵۰ تومان از قیمت خرید و فروش دلار و یورو کاست و مجموعا با ۱۲۹۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به شرح زیر اعلام کرد. قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۷۵۰ تومان / قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳,۸۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۵,۶۵۰ تومان / قیمت فروش یورو: ۱۵,۷۵۰ توماندلار هرات نیز دیروز بین ۱۳۹۸۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان به کارش پایان داد و ظهر امروز با ۱۰۰ تومان کاهش ۱۳۸۸۰ تا ۱۳۹۰۰ تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۸۲۳ -۳۰ -۰٫۷۹ امروز ۳,۸۵۳ -۱۴ -۰٫۳۷ روز قبل ۳,۸۶۷ -۵۴ -۱٫۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۱۰ (دو هزار و سیصد و ده) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر منات آذربایجان قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۸,۲۵۹ -۶۳ -۰٫۷۷ امروز ۸,۳۲۲ -۳۲ -۰٫۳۹ روز قبل ۸,۳۵۴ -۱۱۷ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ درام ارمنستاندرام ارمنستان در بازار داخلی هم ۲۹ (بیست و نه) تومان قیمت خورد.

حجم بارش‌های تهران به ۳۸۲ میلی متر رسید

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با ۲۲۰ میلیمتر بارش انجام شده در مدت مشابه سال گذشته ۷۴ درصد رشد و نسبت به متوسط بلند مدت با ۲۵۱ میلی متر بارش ۵۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی‌های استان تهران در فروردین اتفاق افتاده است، گفت: این مدل بارندگی در سال‌های ترسالی رخ می‌دهد بنابراین امسال از سطح نرمال گذشته و شرایط ترسالی بر سال آبی حاکم است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران شرایط ورودی سد‌ها را نیز مناسب دانست و ادامه داد: برای مدیریت مخزن و سیلاب‌های احتمالی در بهار و اولین ماه از تابستان در برخی از سد‌های حوضه آبریز تهران ورودی و خروجی سده کنترل شده و بخشی از حجم مخزن خالی است. رضوی حجم فعلی مخازن سد‌های تهران را ۱ میلیارد و ۱۱۵ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این میزان حجم مخزن از میزان ذخیره آب سد‌های تهران در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر است. وی گفت: ورودی سد‌های تهران از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۰۸ درصد افزایش یافته است و شرایط نسبت به سنوات گذشته بهبود یافته است و هم اکنون در حالت نرمال قرار دارد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد. راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند. راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

اخبار بیشتر