افزایش آمار مسمومان مصرف الکل در کشور؛ ۳۱‍ نفر جان باختند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

افزایش آمار مسمومان مصرف الکل در کشور؛ ۳۱‍ نفر جان باختند

هشدار مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی
مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی هشدار داد و عوارض آن را تشریح کرد.

«بابک سلحشور» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که متأسفانه طی چند روز گذشته شاهد فوت شماری از هموطنانمان در سطح کشور هم‌چنین بستری شدن تعداد زیادی بر اثر مسمومیت با الکل بودیم، گفت: متانول یا الکل چوب یا به عبارتی دیگر الکل متیلیک یا صنعتی یکی از انواع الکل موجود در بازار است که در شکل خالص خود مایعی بی‌رنگ و بی‌بو است که از آن در صنایع مختلفی از جمله رنگ‌سازی، لاک‌سازی، شیشه پاک‌کن‌ها، چاپ و تکثیر و رنگ‌بر(حلال) کاربرد دارد.

وی افزود: متأسفانه به‌علت ارزان و در دسترس بودن به‌عنوان ماده‌ای تقلبی به مشروبات الکلی جهت سودآوری اضافه می‌شود، در کشور ما نیز در بسیاری از فروشگاه‌ها و مغازه‌های معمولی به‌عنوان الکل صنعتی به فروش می‌رسد، گاهی اوقات نیز در چرخه فرآیند تولید الکل خوراکی دست‌ساز ممکن است مقادیری متانول ایجاد شود.

وی ادامه داد: این ماده به‌صورت کم و بیش در عرقیات گیاهی به‌علت چرخه تولید و فرآیند آن بوجود می‌آید که مصرف بیش از حد این قبیل مواد نیز ممکن است سبب مسمومیت‌های مزمن خفیف با متانول شوند.

سلحشور اظهار کرد: متانول یا همان الکل چوب یک ماده بسیار سمی، خطرناک و  کشنده است که مصرف مقادیر بسیار کم آن نیز می‌تواند موجب عوارض شدید و جبران‌ناپذیری شود بطوری‌که مصرف حدود 2 سی‌سی از متانول با خلوص ۱۰۰ درصد  در یک بچه ۱۰ کیلویی و یا ۱۰ سی‌سی در یک فرد بالغ ۶۵ کیلویی می‌تواند به مسمومیت منجر شود.

وی خاطرنشان کرد: مسمومیت حاد با متانول در کشور ممکن است به‌دنبال مصرف خوراکی اشتباهی و یا عمدی این ماده یا مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز که حاوی مقادیری متانول هستند رخ دهد.

این مقام مسئول توضیح داد: مسمومیت با متانول یک اورژانس پزشکی تلقی می‌شود و لازم است بیماران مسموم هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی و اورژانس‌های مسمومیت مراجعه کنند.

به گفته وی، علائم این قبیل مسمومیت معمولاً با تأخیر و طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از مصرف با توجه به مقدار مصرف و درجه خلوص متانول ظاهر می‌شود.

وی علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکمی و علائم عصبی شامل سردرد، سرگیجه، اختلال هوشیاری، تشنج و کما هم‌چنین علائم چشمی از جمله گشاد شدن مردمک‌های چشم، تاری دید، التهاب عصب چشم و شبکیه و کوری دائمی و سایر علائم از جمله اختلال در اسیدیته خون( اسیدوز متابولیک) و آسیب شدید کلیه‌ها را از عوارض مصرف آن اعلام کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی با تأکید بر این‌که پیشگیری بهترین راه عدم ابتلا به مسمومیت با متانول است، تصریح کرد: با توجه به توصیه‌های دین مبین اسلام مبنی بر حرام بودن مصرف الکل از استعمال هرگونه مشروبات الکلی به‌ویژه مشروبات الکلی دست‌ساز جداً پرهیز کنید.

سلحشور گفت: برخی مشروبات الکلی به ظاهر استاندارد و اصل موجود در بازار نیز تقلبی است، بنابراین مصرف این قبیل مشروبات الکلی نیز خالی از خطر نیست.

وی توصیه کرد که از مصرف بیش از حد و طولانی عرقیات گیاهی پرهیز شود، چون ممکن است حاوی مقادیری متانول باشند.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی افزود: از آنجایی که مصرف متانول سبب علائم شرب خمر از جمله مستی نمی‌شود در صورتی‌که فردی به هر علتی نسبت به مصرف مشروبات الکلی اقدام کند و علائم شرب خمر در او ایجاد نشود و یا علائم مسمومیت ذکر شده در بالا نمایان شود لازم است بدون فوت وقت به اورژانس های بیمارستانی یا اورژانس مسمومیت برای اقدامات درمانی تخصصی مراجعه کند.

وی خطرنشان کرد: در صورت مراجعه تأخیری با توجه به شدت زیاد مسمومیت با متانول ممکن است با عوارض جبران‌ناپذیری از جمله نارسایی حاد کلیه، کبد، کوری دائم و حتی مرگ همراه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش شمار مسمومان الکلی بندرعباس به ۲۳۲ نفر / ۱۸ فوتی و ۱۱ بدحال

انتخابخبرگزاری انتخاب
افزایش شمار مسمومان الکلی بندرعباس به ۲۳۲ نفر / ۱۸ فوتی و ۱۱ بدحال
‌مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس به ۲۳۲ نفر خبر داد.
افزایش شمار مسمومان الکلی بندرعباس به ۲۳۲ نفر / ۱۸ فوتی و ۱۱ بدحال - 0

‌مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس به ۲۳۲ نفر خبر داد.

‌دکتر فاطمه نوروزیان در گفتگو با ایسنا، با اعلام این خبر افزود: تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در حال حاضر به ۲۳۲ نفر رسیده است که ۹ نفر از این تعداد به خانم‌ها تعلق دارد.

وی با بیان اینکه حال برخی از این افراد وخیم است، تصریح کرد: متأسفانه ۱۸ نفر از این تعداد جان خود را از دست داده‌اند و ۱۱ نفر بدحال هستند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: تاکنون ۱۲۷ نفر از این افراد دیالیز شده‌اند و ۱۳۲ نفر ترخیص شده اند.

نوروزیان در پایان اضافه کرد: گروه سنی افراد مسموم شده ۱۷ تا ۵۰ سال است.

خواندن خبر در سایت منبع

د‌ستگیری چند‌ین نفر د‌رباره مسمومیت‌های الکلی

تابناکخبرگزاری تابناک
د‌ستگیری چند‌ین نفر د‌رباره مسمومیت‌های الکلی

معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی‌ از د‌ستگیری چند‌ین نفر د‌رباره مسمومیت‌های الکلی خبر د‌اد‌ .

به گزارش عصر ایرانیان، سرد‌ار احمد‌ نوریان د‌رباره ماجرای مسمومیت با الکل گفت: پلیس آگاهی به این مساله ورود‌ کرد‌ه و تاجایی که ما اطلاع د‌اریم چند‌ نفری هم د‌ستگیر شد‌ه‌اند‌.

پیرحسین کولیوند‌ سرپرست سازمان اورژانس کشور نیز د‌ر گفت‌وگو با ایسنا، د‌ر مورد‌ آخرین آمار مسمومیت با الکل د‌ر کشور گفت: مسمومیت با الکل د‌ر استانهای البرز، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد‌ و هرمزگان از 1 لغایت 7 مهر تا ساعت 23 یکشنبه به 302 نفر رسید‌ه است.

سرپرست سازمان اورژانس کشور د‌ر اد‌امه گفت: تعد‌اد‌ فوتی‌ها و مرگ مغزی 27 نفر است که به تفکیک استان‌های هرمزگان 16 نفر ،خراسان شمالی 4 نفر ،البرز 4 نفر ،کهگیلویه و بویراحمد‌ 3 نفر را شامل می‌شود‌.

خواندن خبر در سایت منبع

جان‌هایی که با الکل می‌پرد + نمودار

ایسناخبرگزاری ایسنا
جان‌هایی که با الکل می‌پرد + نمودار
خبر اخیر «مسمومیت و مرگ با الکل» کمتر از یک هفته است که در تیتر اخبار رسانه‌های مختلف جا خوش کرده و هر ساعت به تعداد افرادی که نامشان در «فهرست مرگ» می‌نشیند، افزوده می‌شود. قربانیانی که مرگشان به شکل مستقیم با مصرف الکل ارتباط دارد، اما، تنها همین چندنفری که در روزهای اخیر جانشان را بر اثر استفاده از مشروبات الکلی دست‌ساز و مسموم از دست داده یا مرگ مغزی شده‌اند، نیستند، آمارها نشان می‌دهد که در دو سال و نیم گذشته دست‌کم 343 نفر به دلیل مصرف الکل در ایران جانشان را از دست داده‌اند.

به گزارش ایسنا، علائم مسمومیت با الکل، بسته به مقاومت بدنی و میزان مصرف از یک تا 24 ساعت پس از مصرف خود را نشان می‌دهد و فرد مصرف‌کننده با علائمی چون اختلال در حرکت و راه رفتن، سرگیجه، تهوع و استفراغ، تحریک‌پذیری، افزایش فشار خون، گُرگرفتگی، رفتارهای تهاجمی و ... روبه رو می‌شود، با گذشت زمان کم‌کم مردمک‌های چشم توان تمرکز خود را از دست داده و فرد دچار بیهوشی و اختلال حواس می‌شود و اگر این روند ادامه پیدا کند، علاوه بر بیهوشی با افزایش تپش قلب، امکان سکته و مرگ مغزی نیز وجود دارد.

این علائم را اما برخی جدی نمی‌گیرند و آن را با علائم و حالت‌های مستی اشتباه گرفته و تصور می‌کنند که به مرور زمان حالشان بهتر می‌شود، اما گذشت زمان برای مسموم‌شدگان با الکل دقیقا شبیه به از دست دادن زمان طلایی برای درمان است و نتیجه‌اش همین می‌شود که این روزها در هرمزگان، خراسان شمالی، البرز و کهگیلویه و بویراحمد برای بیش از 300 نفر ، رخ داده است.

آمار مرگ و میر و مسمومیت با الکل اما تنها مربوط به روزهای گذشته نیست و برابر آماری که سازمان پزشکی قانونی در اختیار ایسنا قرار داده، از ابتدای سال 95 تا پایان مردادماه امسال 343 نفر شامل 308 مرد و 35 زن به دلیل مسمومیت با الکل جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین بررسی این آمار نشان می‌دهد که استان تهران با 113 مورد فوتی در دو و نیم سال گذشته بیشترین آمار قربانیان الکل در کشور را به خود  اختصاص داده است. در این استان به ترتیب در سال های 95، 96 و پنج ماهه 97، به ترتیب 73، 20 و 20 نفر  جان خود را از دست داده‌اند.

پس از تهران، از ابتدای سال 95 تا پایان مردادماه امسال استان کرمان با ثبت 28 مورد فوتی با دو مورد در سال 95، یک مورد در سال 96 و 18 مورد در پنج ماهه سال 97 در رتبه دوم قرار دارد. رتبه سوم مشترکا مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی و فارس است که هرکدام 27 مورد مرگ در پی مسمومیت با الکل طی دو سال و پنج ماه در آنها به ثبت رسیده است.

پس از این چهار استان، استان‌های کردستان، البرز و اصفهان به ترتیب با 19، 17 و 15 مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند و استان‌های مازندران و کرمانشاه هرکدام با 11 مورد و آذربایجان غربی و خراسان رضوی و گیلان نیز هرکدام با 10 مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.  

استان‌های بدون مرگ با الکل

  در مقابل استان‌هایی که بیشترین مرگ در پی مسمومیت با الکل در مراکز پزشکی قانونی‌شان به ثبت رسیده، استان‌هایی هم هستند که در دو و نیم سال گذشته تا پایان مرداد امسال، هیچ مورد فوتی در آنها به ثبت نرسیده که عبارتند از یزد، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و خراسان جنوبی .

چهار استان کشور نیز که تنها دارای یک مورد فوتی در سال 95 بوده و پس از آن هیچ مورد فوتی تا پایان مرداد امسال در آنها گزارش نشده، استان‌های خراسان شمالی، قم، گلستان و مرکزی هستند.

جان‌هایی که با الکل می‌پرد + نمودار - 11

آمار قربانیان مصرف الکل از ابتدای 95 تا پایان مرداد 97

پلیس: برخورد می‌کنیم

سردار «مسعود زاهدیان»، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی درباره اینکه آیا ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر با فروش مشروبات الکی هم برخورد می‌کنند به خبرنگار ایسنا می‌گوید: پلیس امنیت اخلاقی مسئولیت برخورد با فروش مشروبات الکلی را دارد، اما این معنایش این نیست که دیگر بخش‌های پلیس به آن وارد نشوند، بلکه در صورت رویت و اطلاع حتما با آن برخورد خواهند کرد.

زاهدیان می‌افزاید:  ما هرجا که با مشروبات الکی روبه رو شویم با آن برخورد خواهیم کرد؛ چراکه اولا تکلیف شرعی داریم و دوم اینکه پلیس ضابط قوه قضائیه است و قانونا نیز وظیفه دارد با چنین مواردی برخورد کند.

مهدی بابایی- ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، سردار محمود معین‌‎پور امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت آزادسازی خرمشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مشکل سیل خوزستان همچنان بر روی دوش مردم بوده و در رنج و سختی به سر می‌برند. وی با اشاره به این‌که برخی روستاهای استان خوزستان همچنان زیر آب است ادامه داد: اگر آب از برخی مناطق استان تخلیه شده باشند اما منازل سیل‌زدگان غیرقابل سکونت است و نیازمند بازسازی و تعمیر هستند. جانشین سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان با اشاره به حساسیت منطقه سیل‌زده مگران از توابع شهرستان شوش ادامه داد: با توجه به گرمای طاقت فرسا، زندگی مردم در چادر بسیار سخت و استفاده از منازلشان نیز امکان‌پذیر نیست که در همین راستا با هماهنگی با استاندار و فرماندهی سپاه استان خوزستان برای آنها کانکس تهیه شد. وی با اشاره به تأمین کانکس و کولر توسط سپاه، بسیج و برخی دستگاه‌های استان خوزستان خاطرنشان کرد: بخشی از مردم منطقه مگران شوش در کانکس‌ها مستقر هستند و مابقی نیز بعد از تأمین کانکس اسکان پیدا می‌کنند. جانشین سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان با اشاره به آماده‌سازی گروه‌‌های جهادی و آغاز فعالیت‌ها همزمان با اجرای تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها، افزود: فعالیت‌های جهادی به صورت خودجوش در بسیاری از مناطق شروع شده است و در این راه افراد خیر را نیز مشارکت داده‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
نجار با اشاره به اینکه سیل اخیر خسارات سنگینی را بر کشور تحمیل کرده است، گفت: بر اساس برآورد اولیه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت تخریب زیرساخت هاست و ۹ هزار میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض باید به مردم پرداخت شود و بانک‌ها هم حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان باید تسهیلات پرداخت کنند. وی افزود: در مرحله اول قرار بود حدود ۳ هزار میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض به مردم و بانک‌ها ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کنند به ویژه اینکه بخش کشاورزی و مسکن باید در اولویت قرار گیرند. در یکی از استان‌ها مجموع دریافت‌های ما از محل صندوق توسعه بیمه کشاورزی، ۱۶ میلیارد و پرداخت‌ها ۱۶۰ میلیارد تومان بود. نجار گفت: بر اساس برآورد کلی خسارت در بخش کشاورزی، کمک‌های بلاعوضی که باید باشد بیش از ۵ هزار میلیارد تومان و تملک حدود ۷۰۰ میلیارد و حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات باید پرداخت شود. از ۱۶۲ میلیارد تومان واریز شده به حساب استان، تاکنون حدود ۱۴ میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است.
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت: با استفاده از دانش فضایی، برآورد دقیقی از خسارات وارده بر محصولات کشاورزی در سیل اخیر صورت گرفت و به وزارت کشور ارسال شد. وی تاکید کرد: با جدیت وزیر کشور در استفاده از این اطلاعات، تفاوت چند هزار میلیارد تومانی در برآورد سنتی خسارات نسبت به برآورد علمی پژوهشگاه فضایی ایران، اثبات شد. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: امسال مطابق برنامه فرآیند تولید و آزمایش کیفی سه ماهواره «ظفر»، «پارس یک» و «ناهید یک» به اتمام می‌رسد و جهش دیگری در رشد علوم فضایی کشور به همت و غیرت دانشمندان جوان ایرانی ثبت خواهد شد.

اخبار بیشتر