1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

افزایش آمار مسمومان مصرف الکل در کشور؛ ۳۱‍ نفر جان باختند

هشدار مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی نسبت به مصرف مشروبات الکلی

«بابک سلحشور» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که متأسفانه طی چند روز گذشته شاهد فوت شماری از هموطنانمان در سطح کشور هم‌چنین بستری شدن تعداد زیادی بر اثر مسمومیت با الکل بودیم، گفت: متانول یا الکل چوب یا به عبارتی دیگر الکل متیلیک یا صنعتی یکی از انواع الکل موجود در بازار است که در شکل خالص خود مایعی بی‌رنگ و بی‌بو است که از آن در صنایع مختلفی از جمله رنگ‌سازی، لاک‌سازی، شیشه پاک‌کن‌ها، چاپ و تکثیر و رنگ‌بر(حلال) کاربرد دارد.

وی افزود: متأسفانه به‌علت ارزان و در دسترس بودن به‌عنوان ماده‌ای تقلبی به مشروبات الکلی جهت سودآوری اضافه می‌شود، در کشور ما نیز در بسیاری از فروشگاه‌ها و مغازه‌های معمولی به‌عنوان الکل صنعتی به فروش می‌رسد، گاهی اوقات نیز در چرخه فرآیند تولید الکل خوراکی دست‌ساز ممکن است مقادیری متانول ایجاد شود.

وی ادامه داد: این ماده به‌صورت کم و بیش در عرقیات گیاهی به‌علت چرخه تولید و فرآیند آن بوجود می‌آید که مصرف بیش از حد این قبیل مواد نیز ممکن است سبب مسمومیت‌های مزمن خفیف با متانول شوند.

سلحشور اظهار کرد: متانول یا همان الکل چوب یک ماده بسیار سمی، خطرناک و  کشنده است که مصرف مقادیر بسیار کم آن نیز می‌تواند موجب عوارض شدید و جبران‌ناپذیری شود بطوری‌که مصرف حدود 2 سی‌سی از متانول با خلوص ۱۰۰ درصد  در یک بچه ۱۰ کیلویی و یا ۱۰ سی‌سی در یک فرد بالغ ۶۵ کیلویی می‌تواند به مسمومیت منجر شود.

وی خاطرنشان کرد: مسمومیت حاد با متانول در کشور ممکن است به‌دنبال مصرف خوراکی اشتباهی و یا عمدی این ماده یا مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز که حاوی مقادیری متانول هستند رخ دهد.

این مقام مسئول توضیح داد: مسمومیت با متانول یک اورژانس پزشکی تلقی می‌شود و لازم است بیماران مسموم هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی و اورژانس‌های مسمومیت مراجعه کنند.

به گفته وی، علائم این قبیل مسمومیت معمولاً با تأخیر و طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از مصرف با توجه به مقدار مصرف و درجه خلوص متانول ظاهر می‌شود.

وی علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکمی و علائم عصبی شامل سردرد، سرگیجه، اختلال هوشیاری، تشنج و کما هم‌چنین علائم چشمی از جمله گشاد شدن مردمک‌های چشم، تاری دید، التهاب عصب چشم و شبکیه و کوری دائمی و سایر علائم از جمله اختلال در اسیدیته خون( اسیدوز متابولیک) و آسیب شدید کلیه‌ها را از عوارض مصرف آن اعلام کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی با تأکید بر این‌که پیشگیری بهترین راه عدم ابتلا به مسمومیت با متانول است، تصریح کرد: با توجه به توصیه‌های دین مبین اسلام مبنی بر حرام بودن مصرف الکل از استعمال هرگونه مشروبات الکلی به‌ویژه مشروبات الکلی دست‌ساز جداً پرهیز کنید.

سلحشور گفت: برخی مشروبات الکلی به ظاهر استاندارد و اصل موجود در بازار نیز تقلبی است، بنابراین مصرف این قبیل مشروبات الکلی نیز خالی از خطر نیست.

وی توصیه کرد که از مصرف بیش از حد و طولانی عرقیات گیاهی پرهیز شود، چون ممکن است حاوی مقادیری متانول باشند.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌شمالی افزود: از آنجایی که مصرف متانول سبب علائم شرب خمر از جمله مستی نمی‌شود در صورتی‌که فردی به هر علتی نسبت به مصرف مشروبات الکلی اقدام کند و علائم شرب خمر در او ایجاد نشود و یا علائم مسمومیت ذکر شده در بالا نمایان شود لازم است بدون فوت وقت به اورژانس های بیمارستانی یا اورژانس مسمومیت برای اقدامات درمانی تخصصی مراجعه کند.

وی خطرنشان کرد: در صورت مراجعه تأخیری با توجه به شدت زیاد مسمومیت با متانول ممکن است با عوارض جبران‌ناپذیری از جمله نارسایی حاد کلیه، کبد، کوری دائم و حتی مرگ همراه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش شمار مسمومان الکلی بندرعباس به ۲۳۲ نفر / ۱۸ فوتی و ۱۱ بدحال

انتخابخبرگزاری انتخاب
افزایش شمار مسمومان الکلی بندرعباس به ۲۳۲ نفر / ۱۸ فوتی و ۱۱ بدحال
افزایش شمار مسمومان الکلی بندرعباس به ۲۳۲ نفر / ۱۸ فوتی و ۱۱ بدحال - 0

‌مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس به ۲۳۲ نفر خبر داد.

‌دکتر فاطمه نوروزیان در گفتگو با ایسنا، با اعلام این خبر افزود: تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در حال حاضر به ۲۳۲ نفر رسیده است که ۹ نفر از این تعداد به خانم‌ها تعلق دارد.

وی با بیان اینکه حال برخی از این افراد وخیم است، تصریح کرد: متأسفانه ۱۸ نفر از این تعداد جان خود را از دست داده‌اند و ۱۱ نفر بدحال هستند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: تاکنون ۱۲۷ نفر از این افراد دیالیز شده‌اند و ۱۳۲ نفر ترخیص شده اند.

نوروزیان در پایان اضافه کرد: گروه سنی افراد مسموم شده ۱۷ تا ۵۰ سال است.

خواندن خبر در سایت منبع

د‌ستگیری چند‌ین نفر د‌رباره مسمومیت‌های الکلی

تابناکخبرگزاری تابناک
د‌ستگیری چند‌ین نفر د‌رباره مسمومیت‌های الکلی

معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی‌ از د‌ستگیری چند‌ین نفر د‌رباره مسمومیت‌های الکلی خبر د‌اد‌ .

به گزارش عصر ایرانیان، سرد‌ار احمد‌ نوریان د‌رباره ماجرای مسمومیت با الکل گفت: پلیس آگاهی به این مساله ورود‌ کرد‌ه و تاجایی که ما اطلاع د‌اریم چند‌ نفری هم د‌ستگیر شد‌ه‌اند‌.

پیرحسین کولیوند‌ سرپرست سازمان اورژانس کشور نیز د‌ر گفت‌وگو با ایسنا، د‌ر مورد‌ آخرین آمار مسمومیت با الکل د‌ر کشور گفت: مسمومیت با الکل د‌ر استانهای البرز، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد‌ و هرمزگان از 1 لغایت 7 مهر تا ساعت 23 یکشنبه به 302 نفر رسید‌ه است.

سرپرست سازمان اورژانس کشور د‌ر اد‌امه گفت: تعد‌اد‌ فوتی‌ها و مرگ مغزی 27 نفر است که به تفکیک استان‌های هرمزگان 16 نفر ،خراسان شمالی 4 نفر ،البرز 4 نفر ،کهگیلویه و بویراحمد‌ 3 نفر را شامل می‌شود‌.

خواندن خبر در سایت منبع

جان‌هایی که با الکل می‌پرد + نمودار

ایسناخبرگزاری ایسنا
جان‌هایی که با الکل می‌پرد + نمودار

به گزارش ایسنا، علائم مسمومیت با الکل، بسته به مقاومت بدنی و میزان مصرف از یک تا 24 ساعت پس از مصرف خود را نشان می‌دهد و فرد مصرف‌کننده با علائمی چون اختلال در حرکت و راه رفتن، سرگیجه، تهوع و استفراغ، تحریک‌پذیری، افزایش فشار خون، گُرگرفتگی، رفتارهای تهاجمی و ... روبه رو می‌شود، با گذشت زمان کم‌کم مردمک‌های چشم توان تمرکز خود را از دست داده و فرد دچار بیهوشی و اختلال حواس می‌شود و اگر این روند ادامه پیدا کند، علاوه بر بیهوشی با افزایش تپش قلب، امکان سکته و مرگ مغزی نیز وجود دارد.

این علائم را اما برخی جدی نمی‌گیرند و آن را با علائم و حالت‌های مستی اشتباه گرفته و تصور می‌کنند که به مرور زمان حالشان بهتر می‌شود، اما گذشت زمان برای مسموم‌شدگان با الکل دقیقا شبیه به از دست دادن زمان طلایی برای درمان است و نتیجه‌اش همین می‌شود که این روزها در هرمزگان، خراسان شمالی، البرز و کهگیلویه و بویراحمد برای بیش از 300 نفر ، رخ داده است.

آمار مرگ و میر و مسمومیت با الکل اما تنها مربوط به روزهای گذشته نیست و برابر آماری که سازمان پزشکی قانونی در اختیار ایسنا قرار داده، از ابتدای سال 95 تا پایان مردادماه امسال 343 نفر شامل 308 مرد و 35 زن به دلیل مسمومیت با الکل جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین بررسی این آمار نشان می‌دهد که استان تهران با 113 مورد فوتی در دو و نیم سال گذشته بیشترین آمار قربانیان الکل در کشور را به خود  اختصاص داده است. در این استان به ترتیب در سال های 95، 96 و پنج ماهه 97، به ترتیب 73، 20 و 20 نفر  جان خود را از دست داده‌اند.

پس از تهران، از ابتدای سال 95 تا پایان مردادماه امسال استان کرمان با ثبت 28 مورد فوتی با دو مورد در سال 95، یک مورد در سال 96 و 18 مورد در پنج ماهه سال 97 در رتبه دوم قرار دارد. رتبه سوم مشترکا مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی و فارس است که هرکدام 27 مورد مرگ در پی مسمومیت با الکل طی دو سال و پنج ماه در آنها به ثبت رسیده است.

پس از این چهار استان، استان‌های کردستان، البرز و اصفهان به ترتیب با 19، 17 و 15 مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند و استان‌های مازندران و کرمانشاه هرکدام با 11 مورد و آذربایجان غربی و خراسان رضوی و گیلان نیز هرکدام با 10 مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.  

استان‌های بدون مرگ با الکل

  در مقابل استان‌هایی که بیشترین مرگ در پی مسمومیت با الکل در مراکز پزشکی قانونی‌شان به ثبت رسیده، استان‌هایی هم هستند که در دو و نیم سال گذشته تا پایان مرداد امسال، هیچ مورد فوتی در آنها به ثبت نرسیده که عبارتند از یزد، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و خراسان جنوبی .

چهار استان کشور نیز که تنها دارای یک مورد فوتی در سال 95 بوده و پس از آن هیچ مورد فوتی تا پایان مرداد امسال در آنها گزارش نشده، استان‌های خراسان شمالی، قم، گلستان و مرکزی هستند.

جان‌هایی که با الکل می‌پرد + نمودار - 11

آمار قربانیان مصرف الکل از ابتدای 95 تا پایان مرداد 97

پلیس: برخورد می‌کنیم

سردار «مسعود زاهدیان»، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی درباره اینکه آیا ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر با فروش مشروبات الکی هم برخورد می‌کنند به خبرنگار ایسنا می‌گوید: پلیس امنیت اخلاقی مسئولیت برخورد با فروش مشروبات الکلی را دارد، اما این معنایش این نیست که دیگر بخش‌های پلیس به آن وارد نشوند، بلکه در صورت رویت و اطلاع حتما با آن برخورد خواهند کرد.

زاهدیان می‌افزاید:  ما هرجا که با مشروبات الکی روبه رو شویم با آن برخورد خواهیم کرد؛ چراکه اولا تکلیف شرعی داریم و دوم اینکه پلیس ضابط قوه قضائیه است و قانونا نیز وظیفه دارد با چنین مواردی برخورد کند.

مهدی بابایی- ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری46 دقیقه قبل
انتشار ویدئویی از رقص و حرکات غیراخلاقی بدنسازان در مراسمی در تهران نشان می‌دهد که نظارت درستی بر اینگونه مراسم‌ها وجود ندارد. با بی‌توجهی مسئولان فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام و دیگر متولیان، مراسمی با عنوان «نمایش بدنسازی در تهران» همراه با رقص و حرکات غیرمتعارف برگزار شد. در این مراسم که بخشی از آن در فضای مجازی منتشر شده است، شرکت‌کنندگان مرد در حالی که قصد نمایش دادن اندام خود را دارند حرکاتی موزون انجام می‌دهند که کاملا با فرهنگ و شئون اخلاقی مغایرت دارد. شکل برگزاری مراسم به گونه‌ای است که گویا هیچ سازمان و ارگان رسمی نظارتی بر آن ندارد و شرکت‌کنندگان کاملا آزادانه امکان هرگونه رفتار و حرکات مغایر با فرهنگ ایرانی_اسلامی را دارند. در ادامه فیلم این مراسم را مشاهده می‌کنید که پیشاپیش از انتشار این فیلم از مخاطبان عذرخواهی می‌کنیم.
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
روزنامه شرق: دختر نوجوانی در شکایتی مدعی شد از سوی یکی از دوستان پدرش به او تعرض شده ‌است. او که مدعی بود متهم از او عکس و فیلم تهیه کرده ‌است، وقتی در برابر قضات شعبه ۸ قرار گرفت، گفت: من با متهم که کیان نام دارد، در یک جشن عروسی آشنا شدم. ما برای جشن عروسی یکی از دوستان پدرم به شمال کشور دعوت شده‌ بودیم که با کیان آشنا شدم. پدرم با کیان مراوده مالی داشت و با هم کار می‌کردند. بعد از گفته‌های دختر شاکی، متهم بازداشت‌شده در جایگاه قرار گرفت و گفت: من اتهام را قبول ندارم.
الفالف6 ساعت قبل
فارس نوشت: دخترخاله آزاده به یک مهمانی دوستانه دعوت شده بود که از من هم خواست همراهش بروم. به خیال اینکه تولد یا سالگرد ازدواج و یا چیزی در همین قالب و محتواست، هدیه کوچکی تهیه کردم و با او همراه شدم. مدعوین همگی خانم‌های جوان هستند و مهمانی سراسر شادی و شور است و همه بگو و بخند دارند. تا اینکه وقت آوردن کیک می‌رسد و مهناز خانم پشت کیک می‌نشیند تا عکس یادگاری بگیرد. تصمیم گرفتم با او یک روز دیگر و در یک شرایط دیگر دیداری داشته باشم که مهناز هم می‌پذیرد.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
خیرآباد ورامین با جمعیت ۸۰ هزار نفر کلانتری ندارد و اهالی این منطقه برای بردن دعوایشان به پیش قاضی باید ۲۰ دقیقه با خودرو در راه باشند تا به نزدیکترین کلانتری در شهرستان ورامین برسند. سعید تاجیک یکی از شهروندان منطقه خیرآباد گفته، معمولا دعواهای طایفه‌ای و درگیری‌های خانوادگی منطقه خیرآباد شهرستان ورامین به علت جمعیت فراوان و زندگی اقشار ضعیف جامعه در این منطقه زیاد رخ می‌دهد و از طرفی رسیدن به نزدیک‌ترین کلانتری به این منطقه، که کلانتری شهید قدوسی است تا خیرآباد، حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با خودرو زمان می‌برد. وی ادامه داد: کلیه دستورات و هماهنگی برای تأسیس این کلانتری با ناجا صورت گرفته و برای احداث این بنا نیازمند همکاری شهرداری و شورای شهر ورامین هستیم. ناظری با بیان این‌که با وجود کلانتری در منطقه خیرآباد شاهد کاهش وقوع تخلفات و ارتکاب جرایم خواهیم بود، گفت: این اقدام باری از دوش مردم منطقه خیرآباد برخواهد داشت که امیدوارم با همکاری شهرداری و شورای شهر ورامین این کلانتری هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود. احمد خانی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر ورامین نیز اظهار کرد: کلیه تدارکات لازم برای احداث کلانتری در دو منطقه خیرآباد و امر آباد انجام شده است و اعتبارات این دو کلانتری که برای رفاه حال شهروندان است در بودجه سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی شده است.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
تیمی از مأموران کلانتری ۱۸ جورقان در محل حضور یافته و در بررسی‌های اولیه دریافتند که مردی ۴۹ ساله با فامیل ۵۰ ساله خود درگیر شده است. این ۲ مرد میانسال از قبل اختلاف حساب داشتند که یکشنبه شب مرد ۴۹ ساله راهی خانه مقتول شد. اما جدال لفظی آنها به درگیری فیزیکی کشیده شد و با وارد کردن ۶ ضربه چاقو به ناحیه ران و شکم مرد ۵۰ ساله او را به قتل رساند. موضوع قتل به قاضی کشیک دادگستری اطلاع‌رسانی شد و با دستور قاضی تحقیقات تخصصی توسط کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی آغاز شد. این مقام انتظامی همدان گفت: هم اینک قاتل مرد ۵۰ ساله در بیمارستان سینای شهر همدان بستری است و تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه دارد.

اخبار بیشتر